Nieuw actiemodel van Opel: de Vectra Diamond Maak je eigen draak Een zeer langdurige relatie Compleet, luxe en elegant Ouwen dracht Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Verplaatsing bunkertjes DINSDAG 8 OKTOBER 1991 NR 25030 5 NOORDGOUWE - Opel heeft er een nieuw actiemo- del bij. Na de Opel Omega Diamond heeft nu ook de Opel Vectra Diamond het levenslicht gezien. De Vec tra Diamond is een zeer compleet uitgeruste, luxe wagen geworden die ook nog eens een sportief uiter lijk meekreeg van de Duitse autofabrikant. De Dia mond is, net als de 'gewone' Vectra leverbaar met 1.6i, 1.8i of 2.0i motor. De Vectra Diamond is zowel met vier als met vijf deuren te krijgen. Wie kiest voor een Vectra Dia mond krijgt heel wat auto voor de prijs. Het Diamond-pakket liegt er niet om. Zo is de Vectra Diamond standaard voorzien van een stereo-inbouwset, in clusief zes luidsprekers, een storingsonderdrukker en een antenne. Electrisch verstelbaar De buitenspiegels van de Vec tra Diamond zijn in de kleur van de carrosserie van het au tomobiel gespoten en zijn elek trisch verwarmd. Om het de bestuurder helemaal gemakke lijk te maken zijn de buiten spiegels van binnenuit elek trisch verstelbaar. In het interieur valt verder het met leer beklede stuurwiel en de leren hoes om de versnel- lingsknop op. Bestuurder en passagiers worden in de Vectra Diamond tegen de zon beschut door getint glas. Verder heeft niet alleen bestuurder en voor- passagier de beschikking over hoofdsteunen. Ook de passa giers achterin krijgen deze voorziening. Aan wat extra veiligheid is ook gedacht. De Vectra Diamond is uitgerust met centrale deurver grendeling en voor de achter passagiers is er naast een hoofdsteun ook een veilig heidsgordel. Sportief Van buiten oogt de Vectra Dia mond sportief en dat is voor een groot deel te danken aan de fraaie lichtmetalen wielen. De wagen heeft fors schoeisel mee gekregen. Om de lichtmetalen velgen brede laag-profielban- den: 195/60. Verder is de grille van de Diamond gespoten in de carrosseriekleur en is de wa gen voorzien van een dor pelstrip. Wie nog meer luxe wil kan zijn of haar Vectra Diamond laten voorzien van een schuifdak of bijvoorbeeld een viertraps- automatische versnellingsbak. De goedkoopste Vectra Dia mond is de GL 1.6i met een prijs van 37.150,-. Wie kiest voor de vijfdeurs GLS 1.6i dient ruim 40 mille op tafel te leggen. De Opel Vectra Diamond: sportief en luxueus. i riii MftmÊÊtttmr v -u,. 'k Las in de Niesbode van dun- derdag 19 september j.l. dat 't echtpaer Van der Panne-Mol, ak 't hoed vö ao. Leen in Ke- trien uut Schaerendieke nae Prinsjesdag wist ao op uut- nodehienhe van de Kommesae- res van de Keunehinne van Zeeland. Ze ao 't hoed nae d'rzin aod las ik. Ze wille bie tienden d'n ou wen dracht nog êre an doe. 't Is zo ddje in behin nie deu eit watter bie kom kieke. Wat is t'r vee verlore hae in d'n oor log, in mee de ramp. In zonder d'r bie stille te staen is ter aok nog wê van dat hoed in de lor ren terechte komme. Nie espres mê heweun weg doe, want dat draehe ze toch nie mee. Aok andere dienhen bin nen op de vuulnisaop terechte komme, die dje noe nog hraeg zou wille ao. Zöö ei ieder méns z'n dienhen wae atten z'n aedihheid in krehen eit. Ik kan m'n eihe in- dienke datte die hobbies zo at- te ze dat noeme senten kosten. Meschien leiter bie d'n één of d'n anderen nog wê wat in de ouwe doze, in dje dae dan toch niks mee mee doet, kd je die ménsen d'r 'n plezier mee doe. Dienk dae is om? Ik weet wê ieder durp ei.zöö z'n eihe dracht, 'n Aek musje van 't éne durp is anders dan op 't a ore durp. Wae atte zukke dienhen bleue binne, dat weet nom Jöös. Mien hröötvaoder aode nog 'n ziede spinnertje op. Aok kwiet. Ir aode 'n klepbroek, 'n sent van blad noemde wilder dat. Die hieng mee twéé knop pen toe, in at noe de knopshae- ten wat an de rume kant wiere, dan zaktep van 'dn één of d'n anderen kant nae benee. Ze droehe blaewe onderbroe ken mee linters d'r an, om d'r kousen op te ouwen. Dikke fle- nelle emden tot op d'r knieën. Van dat flodderhoed kende ze niks. Noe zie je nog wê is ou- were ménsen mee knoppen an d'r hriengel, die kunne nie overweg mee 'n rits. In aelk heval dae waere êêl wat minder ménsen mee rik- klachten as noe. Tehenwoordig zie je vee blote rikken, aok bie dehene die waerke. As ze bok- ke is d'r rik 'n aende blöót. Zou dat noe wê hoed weze? Dat piene in je rik hedoe mot toch ier of dae vandaene komme. Aol mee aol doe ouwen dracht was nog nie zó verkeerd. Aje vroeher zwarte kousen droeg. was je van 't zwarte kouse kaerkje. Noe is 't mode in öör je niks. 't Kan verkere. WULLUM ZIERIKZEE Theatersport Het Schouwen-Duivelandse 'theatersportgenootschap' Kie- kieres speelt vrijdag 11 okto ber om 20.00 uur in de Concert zaal te Zierikzee. Gespeeld wordt tegen de Getemde Feeks uit Rotterdam. Twee teams van ieder vier personen dagen el kaar uit tot het spelen van geïmproviseerd toneel. Het pu bliek krijgt alle kans sug gesties te doen aan de spelers over de te spelen» rollen en heeft tevens een belangrijke rol bij het bepalen van de win naar van de diverse scenes. Drie rechters houden toezicht op de spelregels en letten erop dat het niet saai wordt. Mocht het publiek het niet eens zijn met de jurybeslissingen, dan staat haar naast welgemeend boegeroep ook nog natte spon zen tot de beschikking. Het is de tweede thuiswedstrijd voor Kiekieres, die onlangs in Gro ningen op het nippertje verloor van het plaatselijke team Stortbak. Verkoping De Wieken Donderdag 17 oktober wordt onder de Beuze in Zierikzee een verkoping gehouden door de afdeling bezigheidstherapie van Hervormd bejaardencen trum De Wieken. De verkoping gaat om 9.00 uur van start. Er worden onder meer truien, pitriet-werkstukken en zelfge maakte sieraden ter verkoop aangeboden. NEELTJE JANS Studiedag Het CDA-vrouwenberaad houdt donderdag 31 oktober een studiedag over het thema Architectuur in het landschap. De groep wordt om 10.00 uur ontvangen op Port Zélande door de voorzitter van het be raad, J. L. Bil-Roskam. Na de koffie houdt de architect M. Zeelenberg een inleiding, waarna een rondleiding in Port Zelande volgt. Om 14.00 uur komt de groep aan bij de Delta Expo op Neeltje Jans. Daar wordt de tentoonstelling 2000 jaar waterbouw bekeken, waarna voorlichter Tbd Sluij- ter een inleiding verzorgt. Be langstellenden melden zich voor 16 oktober aan, 01110- 12672 (Janny Bil). Het CDA- vrouwenberaad heeft donder dag 14 november haar leden vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Gesproken wordt over het jaarthema Ge deelde verantwoordelijkheid. Het onderwerp wordt ingeleid door Ricky van de Aker-van de Sloot, wethouder te Boxtel. BURGH-HAAMSTEDE Huizen voor boekenkinderen In het kader van de wedstrijd bouw een huis voor een boe- kenkind, die wordt gehouden vanwege de kinderboeken week, werden in de biblio theek De Schutse de inzendin gen van de laagste groepen van de basisscholen in Burgh- Haamstede beoordeeld. Daar bij kregen de 7-jarige Renate Blom (groep 4) en de 6-jarige Milan Schaik (groep 3) een prijs toegekend. Renate maak te een huis dat was geïnspi reerd op het boek Robijntje verhuist. Milan bouwde het huisje na van Nijntje, het ko nijntje waarover Dick Bruna vele boeken tekende en dichtte. OUWERKERK Nierstichting De collecte ten bate van de Ne derlandse Nierstichting heeft in Ouwerkerk 529,10 gulden opgebracht. De organisatie zegt zowel de collectanten als de gevers dank. NIEUWERKERK Nierstichting De collecte voor de Nierstich ting heeft in Nieuwerkerk 1650,- opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. NIEUWERKERK/ OOSTERLAND Reis ANBO-afdeling De onlangs gehouden reis van de afdelingen Nieuwerkerk en Oosterland voerde dit jaar naar Voome-Putten en Den Briel. Over de Brouwersdam ging het via de Haring- vlietsluizen en een stuk duin gebied naar Oostvoorne. Daar werd gestopt voor koffie met gebak. Vervolgens kreeg men in Den Briel gelegenheid om te winkelen of rond te kijken. De theestop was vervolgens in Hellevoetsluis. De terugreis voerde via Oude-Tonge naar het Grevelingenrestaurant bij Bruinisse waar het diner ge bruikt werd. OOSTERLAND Opbrengst collecte De in Oosterland gehouden col lecte ten bate van de Nierstich ting heeft 1352,55 opgeleverd. Gevers en collectanten harte lijk dank. BRUINISSE Opbrengst collecte De collecte voor de Nierstich ting heeft in Bruinisse een be drag van 3896,15 opgeleverd. Gevers en collectanten harte lijk dank. Samenzangavond Onlangs werd in de Nederland se Hervormde kerk in Bruinis se een koor- en samenzang avond gehouden. Deze avond ging uit van de Stichting Steunfonds Bartimeus te Zeist en Doorn. De opening werd verricht door de heer Lammers van de Stichting Bartimeus. Aan deze avond werd medewer king verleend door verschillen de zangkoren uit de regio. On der meer het Duivelands Man nenkoor onder leiding van de heer Henk Weekhout. Verder de Christelijk Gemengde Zang vereniging Vooruitgang Zij Ons Streven uit Oosterland met dirigent de heer W. D. v. d. Berg. Verder gaf het Hervormd Kerkkoor uit Bruinisse onder leiding van mevrouw Rianda Dalebout voor de ongeveer 300 aanwezigen haar medewer king. De organist tijdens de sa menzang was de heer Stephan Folmer van het Duivel andse Mannenkoor. Na het slotwoord van de heer Lammers werd nog gezongen psalm 145:6. Na af loop van de avond was er gele genheid voor^ het meenemen van een spaarpot voor de be treffende stichting. GOES Fellowship De Women's Aglow Fellowship, afdeling Goes, komt woensdag 9 oktober bijeen in hotel Tfermi- nus te Goes. Vanaf 09.45 uur spreekt Mies Kuiper uit Am sterdam over Christen zijn in de praktijk van elke dag. Er is kinderoppas. Voor informatie kan gebeld worden met Maddy Soeterik, 01180-36653. Bestuursacademie Op donderdag 10 oktober vindt in het gebouw van de Bestuurs academie Zeeland aan de West singel te Goes een vergadering plaats van het algemeen be stuur van deze onderwijsin stelling. Op de agenda staat de jaarrekening 1990 en fusie of herstructurering van de be- tuursacademies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. De vergadering begint om 9.15 uur. MIDDELBURG Milieuvervuiling Oorzaken en effecten van mi lieuvervuiling. Dat is het on derwerp van een lezing die op maandag 11 november wordt gehouden in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. De bijeenkomst wordt georgani seerd door het VUSA-centrum (Vrije Universiteit en samenle ving) en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Het on derwerp wordt ingeleid door hoogleraar Analytische Che mie aan de faculteit der Schei kunde van de Vrije Universi teit in Amsterdam, professor dr. U. A. Th. Brinkman. Aan vang 20.00 uur. OUDE-TONGE Unicef In de afgelopen vijf jaar is het MBO College Oude-lbnge, meer leerlingen uit deze regio, uitgegroeid tot een instituut met ruim 300 leerlingen. De school wil het eerste lustrum niet onopgemerkt voorbij la ten gaan. Er wordt niet alleen feest gevierd, maar er is ook gekozen voor een actie voor Unicef. Onder het motto Voor wat, hoort wat gaan de leerlin gen individueel of in groeps verband alle mogelijke werk zaamheden verrichten. Ge dacht kan worden aan produk- tiewerkzaamheden en dienst verlenende activiteiten in de ruimste zin van het woord. Woensdag 9 en donderdag 10 oktober zijn de leerlingen én docenten voor het project be schikbaar. De vergoeding, die voor het werk betaald wordt, gaat volledig naar Unicef. 91/375. De Kerkstraat te Nieuwerkerk in 1915 laat ons geheel links het woonhuis van Johan Wandel zien, later van diens dochter, Johanna Wandel, huisnaaister van beroep. Als bijzonderheid moge dienen, dat in dit huis een kilometerpaal was aangebracht. Het was uiteraard een gevelsteen, zoals men die wel vaker in muren ziet zitten, maar deze steen noemde men een kilometerpaal. Het getal 60 was er in gebeiteld. Rechts daarvan bevond zich het postkantoor, waarvan we de uitstekende brievenbus duidelijk kunnen zien zitten. Van Driel was hier de laatste kantoorhouder. Helemaal links, op de achtergrond, staat slager Dingenis van der Wielen. Op die hoek van de Kerkstraat- Kerkring was vroeger zijn slagerij gevestigd. Het huis rechts, op de achtergrond, met de lindebo men ervoor, werd toen bewoond door Johannes Lette, die men ook wel bakker Lette noemde. Nadat Lette aanvankelijk landbouwer was geweest, vestigde hij zich als bakker in de zaak van Johan Rotte Azn. Op de achtergrond rechts staan Anthonie Lette en zijn huishoudster Cornelia Stouten. Voor het grote huis met de zonneblinden staat Cor Brekelmans. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE - In het kader van Branding 2 (de tweede editie van de Zeeuwse kindercul- tuurmaand) hééft Uit in Zee land in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming in de Zeeuwse theaters een aantal voorstellingen geprogram meerd van de produktie Dra ken bestaan!. Draken bestaan!, op zaterdag 19 oktober te zien in de Concertzaal te Zierikzee, is een vrolijk èn spannend sprookje voor kinderen van 7 tot 12 jaar, gespeeld door Figu- rentheater Taptoe uit Gent. Een meisje dat voor haar klas een spreekbeurt houdt over draken, belandt pardoes in de Middeleeuwen tussen ridders, minstrelen én drakendoders. Thealter Thptoe maakt van dit gegeven een fascinerende kin dervoorstelling met poppen- en acteursspel, muziek, projectie en prachtige illusionistische effecten. Rond deze theatervoorstelling organiseert Uit in Zeeland een wedstrijd onder het motto Maak je eigen draak, waarbij kinderen worden opgeroepen zelf een draak, monster of an der gedrocht te maken. De ma teriaalkeuze en uitvoering is geheel naar eigen keuze: van hout, van klei, van papier ma- ché, getekend of geschilderd, piepklein of angstaanjagend groot, alles mag! Op vrijdag 11 oktober aan staande tussen 15.00 en 17.00 uur kunnen de kinderen hun eigengemaakte monsters (voorzien van naam, adres en leeftijd) inleveren bij de Zie- rikzeese Concertzaal, alwaar van de ingeleverde werkstuk ken een tentoonstelling zal worden ingericht. De draken- expositie is daar dan op zater dag 19 oktober, voorafgaande aan de theatervoorstelling, van 13.00-15.00 uur te bezichtigen. Bij een wedstrijd horen na tuurlijk ook prijzen. Een jury kiest de origineelste, mooiste, gekste, griezeligste monsters uit en maakt na afloop van de theatervoorstelling de 10 prijs winnaars bekend die kaartjes kunnen winnen voor tal van andere kindervoorstellingen die Uit in Zeeland dit seizoen nog verder op het programma heeft staan. Draken bestaan! begint om 15.00 uur en duurt ongeveer 75 minuten. Kaarten zijn vanaf 9 oktober in voorverkoop bij de VW Zierikzee en dagelijks van 19.00 uur tot 20.00 uur tele fonisch te reserveren via (01110) 12192. YERSEKE - Zaterdag 12 okto ber worden de twee bunkertjes ter hoogte van de spoorweg overgang Zanddijk bij Yerseke verplaatst. De bunkertjes die in 1939 zijn gebouwd, moeten plaats maken voor de werk zaamheden die aan de spoor wegovergang en de aansluiten de wegen worden uitgevoerd. Zij zijn onderdeel geweest van de Zanddijkstelling, de verde digingslinie die samen met de Bathstelling moest zorgen dat Vlissingen als toegangspoort voor de Schelde afgeschermd werd voor een bezetting vanuit het oosten. Tijdens de Duitse aanval was het derde bataljon van 40 Regiment Infanterie er gelegerd. Voor zover bekehd zijn de bunkertjes de enige restanten van deze verdedi gingslinie. Daarom is besloten ze niet te slopen, maar ze een paar meter vanuit de spoorweg te verplaatsen. Dezelfde dag worden de laatste werkzaamheden verricht aan de spoorbaan en aan het weg werk bij de Zanddijk. Aange zien hierbij groot materieel wordt ingezet, wordt eventuele toeschouwers aangeraden de verplaatsing van de bunkers van veilige afstand te volgen. De Graaf en Zierikzee ZIERIKZEE - Van de talrijke voorname families die eeuwenlang in Zierikzee de toon aangaven is over het algemeen veel bekend. Zij lieten op verschillen de manieren hun sporen achter. Toch maakten deze burgers, die zo sterk domineerden in bestuur, beroep en bedrijf, slechts een betrekkelijk klein deel uit van de totale stadsbevolking. De zogenaamde kleine luiden: arbeiders, handwerklieden, vissers en visverkopers vielen in de geïsoleerde samenleving van Zierikzee minder op maar zij waren er wèl! Het is opvallend dat ook die ca tegorie in vele gevallen blijk heeft gegeven van een zeer gro te trouw aan de stad waar zij woonden en werkten. Een goed voorbeeld biedt het geslacht De Graaf in Zierikzee; zij be hoorden weliswaar niet tot de bovenlaag maar bleven meer dan twee eeuwen lang in Zie^ rikzee wonen, öök wanneer de boterham op grote afstand moest worden verdiend. Wanneer we de stamreeks van de familie De Graaf overzien dan ontmoeten we als stamva der" een zekere Herman de Graaf die omstreeks 1781 in Zierikzee was geboren. Hij was getrouwd met de bijna even- oude Cornelia Caan. Hun zoon Cornells werd kennelijk naar de moeder vernoemd. Laatst genoemde trouwde op 19 juni Als visverkoper iets extra's 1833 te Zierikzee met Engelina Beekman. Bij vader en zoon wordt in de diverse acten als beroep opge geven „arbeider", zonder nade re specificatie. Men moest in de vorige eeuw heel flexibel zijn en overal inzetbaar; als arbei der was er het ene moment sprake van laden en lossen van schepen, een andere keer moest er veldarbeid worden verricht Er tussendoor kon als visverkoper iets extra's worden verdiend. Acht generaties De De Graafs (meestal met één f op het eind, een enkele keer ook wel eens met dubbel f) zijn niet zo opvallend geweest door beroep of bedrijf maar hebben zoals gezegd een grote affectie getoond ten aanzien van de stad waar zij ter wereld kwa men. Acht generaties over een periode van ruim tweehonderd jaar in Zierikzee met slechts een kortstondige onderbreking is zeker vermeldenswaard. Dat men in sterke mate hecht aan de eigen vertrouwde woon omgeving is overigens niet het monopolie van de De Graafs. Het is een verschijnsel dat men zelfs nu nog bij verschillende Schouwse families tegenkomt. Voor de jonge generatie kon het een barrière zijn voor verdere ontplooiingsmogelijkheden bij studie of promotie. Een lid van de jongere genera tie-De Graaf moet in verband met zijn beroep een afstand van bijna driehonderd kilome ter overbruggen. Soms lijkt een verhuizing naar elders de aangewezen oplossing. Maar wie veronderstelt dat dit dus wel zal gebeuren vergist zich. Zierikzee was en is voor de De Graafs nog steeds een echte thuishaven! Wiebe Keikes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5