r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Commissie unaniem voor structurele subsidie aan jongerencentrum Brogum Start project seizoensverlenging Gratis informatica cursus werkzoekenden 0 1 Oud-Zierikzeese exposeert haar poppen en aquarellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lij 3 '2bS ft - C Wat dacht u van Fischbacher of Jab? Juist! Zonnemaireü ''Opbrengst onderverhuur niet zonder meer in mindering brengen op subsidie Nieuwe controleboot op de Oosterschelde Gabor bezuinigt 25 miljoen op openlucht recreatie I-; WÉ dé krant van schouwen - du weiand! j NIEUWSBODE DINSDAG 8 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25030 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 hMP ZIERIKZEE - Als het aan de commissie jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Zierikzee ligt krijgt jongerencentrum Brogum in Zierikzee jaarlijks een structurele subsidie van 20.000,-. Dat was de uit komst van de discussie tijdens de vergadering van de commissie gisteravond, maandag, in het Zieriït- zeese stadhuis. Brogum is, zoals bekend mag worden verondersteld, in feite geen jeugdsoos meer maar een jongerencentrum waar gemid deld elke veertien dagen een muziekconeert of theatervoor stelling plaatsvindt. De keuze werd destijds gemaakt omdat het financieel niet mogelijk bleek de ruimte als jeugdsoos te blijven gebruiken. Podium Brogum werd omgevormd van jeugdsoos naar muziek- en theaterpodium en bij wijze van experiment stelde de gemeente Zierikzee een subsidie van 20.000,- beschikbaar. Uitge gaan werd van ongeveer 20 con certen cq theatervoorstellingen per jaar. Sinds de start van Brogum als podium is bijge houden wat de kosten en baten van de activiteiten in het Zie- rikzeese jongerencentrum zijn. Aan de hand van die gegevens werd gisteravond gediscus sieerd over de vraag of men Brogum al dan niet een struc turele subsidie dient te verle nen. Commissievoorzitter wethou der P. de Rijke sprak zich in een korte toelichting uit voor het verlenen van een structure le subsidie. „Dan weten de mensen van Brogum tenminste waar ze aan toe zijn", aldus de wethouder. Volgens de wethou der lukt het Brogum aardig om met de verleende subsidie van 20.000,- uit te komen. „De re sultaten zijn heel redelijk", al dus De Rijke. PvdA-commissielid C. Klippel- Huurling sprak zich in een eer ste reactie onomwonden uit voor een structurele subsidie aan het jongerencentrum. Me vrouw Klippel zei verder zich bijzonder gestoord te hebben aan de suggestie in een van de stukken dat de opbrengst die Brogum haalt uit onderver huur van de Brogumboerderij in mindering op de subsidie zou moeten worden gebracht. Gezeur „Als je dat leest denk je, wat een gez...eur", aldus mebrouw Klippel. Zij stelde dat de on derhuurder in kwestie in Bro gum een heel aardige ruimte heeft gevonden om te repete- 20.000,- uitkomen en dat is wel een compliment waard", aldus De Oude. Hij sprak zich net als commissielid Klippel uit voor het verstrekken van een structurele subsidie aan Brogum. Net als mevrouw Klippel tekende De Oude be zwaar aan tegen het in minde ring brengen op de subsidie van de opbrengst van de onder verhuur. „Ik zou dat een slech te zaak vinden", aldus De Ou de. ook Brogum haar best zou doen om geld op tafel te krij gen. Demotiverend „Wij hebben ook kosten moe ten maken om die onderver huur mogelijk te maken. Er blijft echt niet zoveel voor ons over", aldus Van Dijke. „En we zijn al eens eerder gestraft om dat we zelf geld binnenhaal den. Dat werkt niet stimule- ÜÊ- Jongerencentrum Brogum in Zierikzee was onderwerp van gesprek tijdens de vergadering giste renmaandag, van de commissie jeugd en jongerenwerk in Zierikzee. (Archieffoto). ren. „Maar dat onderverhuren kan alleen door de inzet van vrijwilligers die bijvoorbeeld de boel later weer schoonma ken. Als ze dan dat geld weer in moeten leveren is dat niet erg stimulerend voor die vrij willigers". Wethouder De Rijke reageerde op het betoog van mevrouw Klippel met de woorden dat zo lang de opbrengst van de on derverhuur niet boven een be paald, eventueel nader te bepa len bedrag, uitstijgt er in feite geen vuiltje aan de lucht is. „Maar als het echt een behoor lijk bedrag wordt is er wel iets aan de hand. Daarom willen we nu regels stellen", aldus De Rijke, CDA-commissielid W. de Oude begon zijn betoog met een com pliment aan het bestuur van Brogum. „Het ziét er naar uit dat ze met dat bedrag van Ook VVD-commissielid J. T. Sijswerda-Bos bleek zeer posi tief te staan tegenover het Zie- rikzeese jongerencentrum. Ook wat haar betreft kan de gemeente overgaan tot het ge ven van een structurele subsi die. Over de kwestie van de op brengst van de onderverhuur stelde mevrouw Sijswerda dat die opbrengst wellicht wel aan een bepaald maximum gebon den kan worden. „De rest kan dan door Brogum gereserveerd worden. Ik vind het te hard om de complete opbrengst terug te vragen", aldus mevrouw Sijs werda. Brogum-bestuurslid J. van Dij ke reageerde op de opmerkin gen over het mogelijk terug vorderen van de opbrengst van de onderverhuur met de op merking dat dat juist ontstaan is omdat de gemeente wel geld beschikbaar wilde stellen als rend op de vrijwilligers. Die gaan dan ook zeggen: 'Ja, waar doen we het eigenlijk voor als we het weer in moeten leveren'. Geen tien voorstellingen Wethouder De Rijke benadruk te daarop dat de opmerking in de stukken over het mogelijk terugvragen van de opbrengst van onderverhuur niet gezien moet worden als het standpunt van het college. „Waar we na tuurlijk wel over praten is dat er voor die 20.000,- ook twin tig en geen tien voorstellingen per jaar moeten komen", stelde de wethouder. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat de commissie zich unaniem uitsprak voor het verstrekken van een structurele subsidie van 20.000,-. ZIERIKZEE - Vanaf een okto ber vaart het Consulentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna (NBLF) met een nieuwe boot op de Oosterschelde. Het consulentschap geeft na mens het ministerie van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) voorlichting aan de gebruikers van het natuurmo nument de Oosterschelde en houdt toezicht op de naleving van de toegankelijkheidsregels die in het kader van de Natuur beschermingswet in het gebied van toepassing zijn. De nieuwe boot heet ms Branta en heeft een groter motorvermogen, een ruimere accommodatie en meer geavanceerde apparatuur aan boord dan het schip de Urk dat tot nu toe werd gebruikt. De Urk wordt nu ingezet op het Haringvliet/Hollandsdiep en Krammer Volkerak. De regels van de natuurbeschermings wet waarop men met de ms Branta moet toezien zijn vooral van toepassing op de schorren, platen, geulen en ondiepwater- gebieden. Een totale opper vlakte van 23000 hectare. De medewerkers van het consu lentschap die op de boot varen zijn onbezoldigd ambtenaar van het korps rijkspolitie en de Algemene Inspectie Dienst. Behalve het uitvoeren van con trole- en voorlichtingswerk zaamheden inventariseren zij ook watervogels en zeehonden. De thuishaven van de ms Bran ta is Kats. DEN HAAG - Staatssecretaris Gabor van landbouw, natuur beheer en visserij bezuinigt de komende jaren 25 miljoen gul den op de openluchtrecreatie. Dat blijkt uit het Rijksmeerja renprogramma Openluchtre creatie en Toerisme 1992-1996 dat maandag is verschenen. De bezuinigingen op open luchtrecreatie komen niet als een verrassing. In het kader van' de Operatie Grote Efficien cy gaf het ministerie van land bouw eerder dit jaar al te ken nen' dat de sector niet aan de bezuinigingen zou kunnen ont komen. De stichting Recreatie in Den Haag heeft zich steeds fel verzet tegen de plannen. Ze beschuldigde het ministerie van het plegen van een sluip moord op de openluchtrecrea tie door de geldkraan steeds verder dicht te draaien. BROUWERSHAVEN - Burgemeester L. N. Labruyère heeft de eerste informatie-enveloppe in de PTT-bus gedeponeerd, waarmee het project seizoensverlenging in Brouwershaven van start is ge gaan. Binnen het kader van seizoensverlengende activiteiten, waarvoor door de provincie Zeeland via de Kamer van Koophandel een financiële bijdrage wordt verstrekt, heeft de VVV een aantal aantrekkelijke arrangementen samengesteld, voor de periode oktober 1991 tot en met maart 1992. Een groot aantal VVV-leden neemt hieraan deel. Ter ondersteuning van de activiteiten is een twee tal folders ontwikkeld: Eén folder geeft een zuiver beeld van het landschap van Brouwershaven in de winterdag. Geen zonovergoten stranden, maar juist uitwaaien in een winterlandschap. De an dere folder staat vol met Doe Vakanties: zeilen, duiken, creatief bezig zijn, natuurtochten maken of naar de beauty farm. Als overnachtingsmogelijkheden heeft men de keuze uit: bungalows, trek kershutten, kamers bij hotel of particulieren. De VVV heeft met dit initiatief een aanzet gegeven tot een gezamenlijke promotie van Brouwershaven en hoopt deze activiteit de komende jaren te continueren. Het gemeentebestuur liet weten, bij monde van de burgemeester, blij te zijn met dit project, waarmee de VVV bewijst uit te groeien naar een professionele organisatie die niet alleen afwacht of de toerist komt. maar ook zelf naar buiten treedt. (Foto: Joop van Houdt). Voor mensen die staan ingeschreven bij het arbeidsbureau te Zierikzee ZIERIKZEE - In de laatste week van oktober gaat in Zierikzee een informatica-opleiding van start waar aan werkzoekenden die staan ingeschreven bij het arbeidsbureau te Zierikzee gratis kunnen deelne men. Het gaat om een initiatief van het RBO-Zeeland (Regionaal Bureau Onderwijs) en de Inter gemeentelijke Sociale Dienst. De cursus wordt verzorgd door de DAS (Dag- en Avond Scho lengemeenschap) in Zierikzee. Er kunnen 12 mensen aan deel nemen. Dat komt door het aan tal beschikbare computers en omdat in een kleine groep goed en intensief kan worden ge werkt. De deelnemers worden in volgorde van binnenkomst ingeschreven. Wanneer er meer dan 12 belangstellenden blij ken te zijn, moeten degenen die zich als dertiende en later aan melden wachten op een volgen de cursus. Volgens RBO-medewerkster Joan de Quartel is de informa- tica-cursus een gedegen ken nismaking met de wereld van de computer. De deelnemen le ren werken met de meest ge bruikte programma's zoals WordPerfect, Dbase en Lotus. De cursus duurt 16 weken (in clusief kerstvakantie) en de lessen worden twee keer per week gegeven. Daarna is een vervolgoplei ding mogelijk. Joan de Quartel sprak de verwachting uit dat de meeste deelnemers daarvan graag gebruik zullen maken. „Want naarmate de opleiding vordert stijgen ook de kansen op de arbeidsmarkt. In het pro gramma is ook ruimte om toet senbordvaardigheid op te doen en wordt les gegeven in han delsscorrespondentie. Het is niet nodig dat de deelnemers thuis een computer hebben. Voor aanmelding of nadere in formatie kan men terecht via telefoonnummer 01100-50320. ASSEN - De marechaussee heeft opnieuw twee aanhou dingen verricht in verband met de beroving met behulp van een kruisboog van twee mili tairen van de Adolf van Nassau-kazeme in Zuidlaren enkele weken geleden. De twee verdachten zijn beiden afkom stig uit Delfzijl en worden ver dacht van betrokkenheid bij de overval waarbij de wapens van de soldaten, twee uzi's, werden buitgemaakt. Helpt gij een bedelaar te peerd, hij draaft niet, maar galoppeert. Spreekwoord HET WEER In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Overdag wolken velden en vooral in de middag ook perioden met zon. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Matige oosten wind, rond kracht 3. OPEN DAG Veel mensen maakten gebruik van de mogelijkheid om tijdens de open dag het dierenasiel te bezoeken. POORTERSHOF Vijf zorgorganisaties uit de regio verbinden zich met het Brouwse woonzorgproject Poortershof. LEVENDE MUZIEK In steakhouse Jacob Cats te Brouwershaven is voort aan elke vrijdag levende muziek. CLUBKAMPIOEN Hans Saman uit Zierikzee werd opnieuw clubkam pioen van de AV Delta Sport. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Werk van Maria de Ree van 14 tot en met 19 oktober in de Eenhoorn ZIERIKZEE - Ze woont in Zoetermeer maar wan neer ze in Zierikzee komt overvalt haar een gevoel van sentimental Journey. Want Maria de Ree- Brinkel is de dochter van een Zierikzeese. Dat was een van de redenen waarom zij besloot een expositie te houden in de Eenhoorn aan het Havenpark in Zie rikzee. Van 14 tot en met 19 oktober zijn daar dage lijks van 11.00 tot 16.00 uur haar poppen en aquarel len te bezichtigen. Volgens de oud-Zierikzeese heeft ze bij elke expositie van haar werk weer het gevoel als of een jeugddroom in vervul ling gaat. Als kind was teke nen en boetseren al haar liefste bezigheid. Toen Maria Brinkel na haar middelbare schoolop leiding in het welfarewerk be landde kreeg ze de gelegenheid om haar vaardigheid met ande ren te delen. Onder leiding van Beatrice de Metz uit Scheveningen leerde zij wandkleden ontwerpen en vervaardigen. Via lessen in een creativiteitscentrum be kwaamde ze ze zich onder lei ding van Karin Akkersloot ver der in tekenvaardigheid. Na dat ze vanuit Den Haag was verhuisd naar Zoetermeer volgde ze lessen bij de kunste naar Daniël van Goor. De tech niek van het aquarelleren leer de ze weer via het creativiteit scentrum van Lennie de Boer. van Maria de Ree uit naar aquarelleren. Daarnaast wijdt ze zich sinds enkele jaren aan het maken van poppen. Zij volgde daarvoor lessen bij de poppenkunstenares Klazina Blom in Bleiswijk. Naast schilderijen zijn poppen dan ook een belangrijk onderdeel van de expositie in de Een hoorn. De kleding van de pop pen werd gemaakt door Marja Heijdra en Midred Lambooij uit Zoetermeer. Momenteel gaat de voorkeur DEN HAAG - Er moet een proef komen met twee snipper dagen voor leerlingen. Boven dien moeten ook de herfst- en de voorjaarsvakantie worden gespreid. Deze twee aanbeve lingen doet de commissie va kantiespreiding van de voorlo pige adviesraad voor de open luchtrecreatie, waarin de on derwijswereld, werkgevers en werknemers en de toeristen branche zitten. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 45.— C jaarabonnement a f 169.— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam II adres postcode: plaats: telefoon handtekening: IZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1