'Een boek schrijven is voor mij ter zee gaan in een zeef' a 'Het lijkt wel of de mensen hier niet willen knokken voor rechten' GRATIS ADVERTENTIE Kinderboekenschrijver Wim Hojrnan te gast bij Schouws.Spel Handjevol demonstranten uit regio naar Haags Malieveld: Aanrijding met koe Zware schade door aanrijding Botsing bestel wagen en personenauto Auto's beschadigd bij aanrijding Vernieling auto Gestolen auto terug gevonden 1 S MAANDAG 7 OKTOBER 1991 NR 25029 3 ZIERIKZEE - ,,Ik probeer niet meer dan kinderen te amuseren. Voor mij hoeven ze niet veel te lezen, als ze maar iets moois lezen". Een uitspraak opgetekend uit de mond van kinderboekenschrijver Wim Hof man uit Vlissingen. Vrijdagavond was hij te gast bij Stichting Schouws.Spel op de achtste culturele ma nifestatie van dit cultureel platform van Schouwen- Duiveland. De culturele manifestatie werd bezocht door ongeveer 25 belangstellenden. Wim Hofman werd in 1941 in Oostkapelle geboren en reeds op jeugdige leeftijd bleek zijn drang om te tekenen en te schrijven onstuitbaar. Hofman illustreert zijn boeken zelf. De kinderboekenschrijven kreeg in 1989 een Gouden Griffel voor zijn autobiografische boek Het Vlot. Ter zee in zeef Hofman begon zijn tocht door schrij versland met een 'nonsens-gedicht' van Edward Lier. Het gedicht, getiteld De Haspel handelt over de reis van enige vermetelen die ter zee gaan in een zeef. Zij worden verguisd. De beste stuurlui staan gewoontegetrouw aan wal en zij voorspellen een spoe dige ondergang van de reizi gers. Overigens loopt het in het gedicht goed af met de ontdek kingsreizigers. Na twintig jaar ter zee in een zeef keren zij ge louterd weer huiswaarts. „Misschien heeft dat wel te maken met het ouder worden. Als je ouder wordt heb je min der toekomst en meer verle den". Hofman schrijft voor kinderen omdat hij hun situa tie ziet als 'tamelijk penibel'. Min of meer te vergelijken met de situatie van Klein Duimpje. „In dat verhaal wordt de posi tie van kinderen goed ge schetst", aldus Hofman. Hij te kende daar meteen bij aan dat er naar zijn idee eigenlijk niet zoveel verschil is tussen boe ken voor volwassenen en boe ken voor kinderen. „Ik denk dat het kind wat dat betreft een metafoor is. Ik denk dat er in ieder mens een klein ikje zit dat onaantastbaar en leeftijds loos is". Hofman vindt dat in de heden- Wim Hofman leest voor uit eigen werk. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - 'Zeer teleurstellend' en 'onvoorstelbaar'. Die termen gebruikt W. Barendse, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) om zijn ongerustheid over het uitblijven van pro test van de inwoners van Schouwen-Duiveland tegen de plannen van het kabinet met betrekking tot Ziektewet en WAO. „Het lijkt wel of de mensen hier niet wil len knokken voor hun rechten", aldus Barendse. De bus die vanaf Schouwen- Duiveland zaterdag naar de massaal bezochte protestmanifestatie op het Malie veld in Den Haag vertrok werd bevolkt door slechts 27 demonstranten. „Bescha mend", stelt Barendse. Hofman betrok de inhoud van het gedicht op zijn schrijvers schap. „Een boek schrijven is voor mij ter zee gaan in een zeef", aldus de auteur. „Men vraagt mij vaak waarom ik boeken schrijf en ik denk daar vaak en diep over na. Maar ik weet het zelf niet", aldus Hof man. Hij gaat bij het schrijven van zijn boeken niet uit van een vooropgezet scenario. „Na eni ge tijd heb ik wat ideeën op pa pier en daar borduur ik verder op. Zonder te weten waar ik uitkom. Het irrationele gaat bij mij vooraf aan het ratione le. Misschien dat Rembrandt ook wel op die manier werkte: eerst iets op het doek zetten en dan kijken of het iets wordt". J eugdherinneringen Hofman beschrijft, zo vertelde de auteur, in zijn boeken vaak herinneringen aan zijn jeugd. Wat FNV, CNV en MHP betreft kunnen de kabinetsplannen de prullenbak in. De vakbewe ging kenschetst de plannen als ongezond. En men is niet van zins te rusten eer de plannen ook daadwerkelijk in de prul lenbak belanden dan wel flink aangepast worden. Om te laten zien dat het de vakbeweging ernst is werd afgelopen week end in Den Haag een groot scheepse protestmanifestatie gehouden. Ook vanuit Zeeland reisden actievoerders af naar het Haagse. Verontrustend Zoals al aangestipt was de ani- daagse samenleving eigenlijk veel te weinig plaats is voor kinderen. „Kinderen wordt weinig tijd gegund om zichzelf te zijn. Ze worden opgeborgen met het oog op later. Een peu terspeelzaal bijvoorbeeld be gint steeds meer op een ouder wetse bewaarschool te lijken. Ze beginnen daar al meteen te leren". ,Dan kom je op de basisschool. En dan ga je steeds hogerop. Er is voor het kind niet veel plaats meer voor vrijheid, voor de dingen die je zelf wilt doen. Ik mik op dat stukje vrijheid dat kinderen kunnen vinden", al dus Hofman. „Mijn lezerspu bliek is klein maar fijn. Er is eigenlijk maar één probleem en dat is dat mijn lezers niet kapitaalkrachtig zijn. Het zijn toch meestal de ouders die het boek voor het kind kopen". Tips Hofman vervlocht in zijn re laas over het schrijverschap ook een aantal tips voor aan staande (kinderboeken)schrij- vers. „Tip één is: bewerk een sprookje. Dan heb je het ver haal al", aldus Hofman. Hij mo zowel op Schouwen-Duive land als Goeree-Overflakkee om de protestmanifestatie bij te wonen uiterst gering. „Ik ge loof dat van Schouwen-Duive land de meeste actievoerders in Scharendijke instapten. In Westerschouwen stapte er maar één in de bus", aldus Ba rendse. deed het zelf met het sprookje van Klein Duimpje. Een twee de tip van Hofman aan aspi rant-schrijvers is om zover mo gelijk terug te gaan in de eigen jeugd. Ook dat heeft Hofman zelf ge daan in Het Vlot. In dat boek beschrijft hij onder meer zijn belevenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In korte, duide lijk zinnen weet hij de lezers, en tijdens de culturele mani festatie van Schouws.Spel zijn toehoorders, te verplaatsen in de denkwereld van een kind. Hij beschrijft onder meer een luchtaanval én de manier waarop de volwassenen daarop reageren. „Ik en mijn broer zit ten onder tafel. Mijn moeder zet matrassen tegen de tafel. Zo zitten wij in een donker en warm holletje,. Moeder loopt biddend rondjes om de tafel. Oorlog is veel lawaai". Hof man: „Kinderen zien de wereld anders dan volwassenen". Vormgeving Hofman illustreert zijn boeken zelf met simpele maar zeer ex pressieve tekeningen. „De „Als je weet dat alleen al op Schouwen-Duiveland zo'n 2000 mensen vakbondslid zijn dan is het onvoorstelbaar dat er maar zo weinig protesteren te gen de plannen van het kabi net. Dat is voor ons als vakbe weging een enorme teleurstel ling", aldus Barepdse. Hij en mede-organisator D. Jeroense uit Brouwershaven hadden op aanmerkelijk meer belangstel ling van Schouwse zijde gere kend. „We hebben ontzettend ons best gedaan om mensen wak ker te schudden", aldus Ba rendse. „Maar het lijkt wel of de mensen hier niet meer wil len knokken voor hun rechten. We hadden toch minstens op een volle bus gerekend. We hadden zelfs nog optie op twee extra bussen genomen". Aangeslagen Barendse is hoorbaar aan geslagen door de teleurstelling die hij en Jeroense te verwer ken hebben gekregen. Niette min is de strijd wat hem be treft nog lang niet gestreden. „Ik ben zeer verontrust omdat de mensen hier blijkbaar niet beseffen wat er allemaal te ge beuren staat. Die bewustwor ding blijft maar steeds uit". Elders in den lande, zo stelt Ba rendse, is dat besef er wel. „Ik hoorde dat er vanuit Gronin gen zoveel reizigers naar Den Haag waren dat de NS het niet kon verwerken. Er zijn daar mensen achtergebleven omdat ze niet meer in de trein kon den". Barendse kan er met de pet niet bij dat men zich op Schouwen-Duiveland blijk baar al heeft neergelegd bij de plannen van het kabinet. „Het kan toch niet zo zijn dat het hier niet leeft", zo vraagt de vakbondsman zich af. Hij heeft zelf geen goed woord over voor de plannen van het vormgeving van een boek is heel belangrijk", aldus de au teur. Hij koppelde daar de op merking aan vast dat in de vormgeving van met name kin derboeken veel is veranderd. „Vroeger werden kinderboe ken eigenlijk voor volwasse nen geschreven als voorlees boeken. De lettertjes waren klein en de kantlijn groot zo dat de duimen van de volwas sen voorlezer niet over de tekst zouden vallen bij het vasthou den van een boek". Kinderboeken anno 1991 wor den niet alleen voorgelezen maar ook door kinderen zelf gelezen. Overigens vindt Hof man dat kinderboeken eigen lijk voorgelezen dienen te wor den. De kinderboekenschrijver krijgt regelmatig reacties van kinderen op zijn boeken. „Ik kom ook graag op scholen. Daar probeer ik mijn boeken uit", aldus Hofman. De lezing van Hofman werd zo als gemeld bijgewoond door zo'n 25 belangstellenden. „Een beetje meer had toch wel gemo gen", stelt Ab Groenendijk, voorzitter van Schouws.Spel. „Het is onvoorspelbaar. Tben Herman Pieter de Boer hier was was het hartstikke druk. Tferwijl Wim Hofman toch ook tegen het 'bekende Nederlan der zijn' aanzit". De Stichting Schouw. Spel werd in 1989 opgericht en stelt zich ten doel de contacten tus sen kunstenaars uit verschil lende disciplines te bevorderen door onder meer het organise ren van culturele manifesta ties. De stichting wordt ge steund door zo'n 50 donateurs. Binnenkort, vrijdag 1 novem ber, wordt voor de eerste keer een donateursavond gehouden en wel in De Smidse in Zonne- maire. Hedi Bogaers uit Zie- rikzee vertelt dan over haar werk als beeldend kunstena res. NOORDGOUWE - Op de krui sing Heereweg-Schouwsedijk te Noordgouwe veroorzaakte een loslopende koe zondag avond omstreeks 19.50 uur een ongeval, waarbij een passagie- re van een motorrijder gewond raakte. De koe, eigendom van L. W. uit de gemeente Brouwershaven, liep in de duisternis en werd te laat opgemerkt door motorrij der R. D. uit dezelfde gemeente met zijn passagiere N. V. uit Haamstede. De motorrijder raakte de koe en kwam daarbij ten val. De passagiere raakte bij de val gewond en moest worden overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De koe mist een teen. kabinet. Voor hem betekent het afbraak van voorzieningen waar vroeger met bloed, zweet en tranen voor geknqkt is. „Het is een levensbelangrijke zaak. Mensen gaan gewoon grof geld inleveren als de plan nen doorgaan. Wie ziek wordt levert vakantiedagen in en krijgt gewoon veel minder munten in handen". Indrukwekkend Over de manifestatie in Den Haag louter enthousiasme van de kant van Barendse. „Het aantal demonstranten was bo ven verwachting. Men had ge hoopt op 150.000 mensen en het waren er 250.000. Dat had nie mand verwacht". De mani festatie in Den Haag heeft be hoorlijke indruk gemaakt op Barendse. „Het was de grootste na-oorlogse vakbondsdemon stratie en ik heb nog nooit zo'n vreedzame actie meegemaakt. Er is geen enkele schermutse ling geweest". Op de vraag of hij denkt dat het protest tegen de kabi netsplannen effect zal hebben reageert Barendse optimis tisch. „Minister De Vries was ook onder de indruk van die massale manifestatie. Hij zal natuurlijk niet meteen zeggen dat hij de plannen wijzigt, maar het protest moet gewoon helpen". Barendse is reëel genoeg om te onderkennen dat het sociale stelsel zoals dat nu in Neder land gehanteerd wordt aan her ziening toe is. „Dit systeem is niet in stand te houden, maar deze plannen gaan veel te ver. Deze plannen moeten gewoon van tafel. Ik kan niet anders dan hopen dat het gezond ver stand toch zegeviert". Grimmiger Mocht het kabinet het massale protest tegen haar plannen met betrekking tot WAO en Ziekte wet naast zich neerleggen dan volgend er volgens Barendse zeker meer acties. „Het blijft onrustig en rumoerig. Ik denk dat volgende akties een veel grimmiger karakter zullen krijgen. En zelfs als de rechter acties verbiedt zullen er toch acties komen". ZIERIKZEE - Twee auto's raak ten zaterdagavond zwaar beschadigd bij een aanrijding net buiten Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het ongeluk gebeurde op de kruising Heuvelsweg-Lange Blokweg. S. uit Odental (Did) reed met zijn personenauto over de Heuvelsweg in de rich ting van de Lange Blokweg en zou volgens de politie niet tij dig hebben bemerkt dat hij een kruising naderde. Hij botste met volle vaart tegen de auto van L. uit Troyes (Fr) die over de Lange Blokweg in de rich ting van Zierikzee reed. Beide auto's raakten door de botsing zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. ZIERIKZEE - Een personenau to en een bestelwagen raakten zaterdagochend beschadigd bij een aanrijding in Zierikzee. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising Slabberswerf-P. D. de Vosstraat. W. uit Zierikzee reed met zijn personenauto over het Slabberswerf en wilde linksaf de P. D. de Vosstraat inrijden. Hij zou daarbij volgens de poli tie de voor hem uit de d'Ail- lystraat van rechts komende bestelwagen bestuurd door L. uit Zierikzee over het hoofd hebben gezien. Beide voertui gen raakten aan de voorzijde beschadigd. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding vrijdag op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee raakten twee auto's beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen K. vanaf het benzinestation ter plaatse de .Nieuwe Kooiweg, op wilde rijden in de richting van de rotonde. Volgens de politie zou K. de over de Nieuwe Kool- weg rijdende V. uit Zierikzee niet hebben zien aankomen. K. botste met zijn personenauto tegen de auto van V. De auto van V. reed vervolgens tegen een boom en raakte zo zwaar beschadigd dat hij moest wor den weggesleept. Ook de auto van K. raakte beschadigd. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben afgelopen weekeinde een auto vernield, die gepar keerd stond aan de Balie. Er zijn straatklinkers op de wagen gegooid. De omgeving van de Balie is tijdelijk opge broken in verband met werk zaamheden. De auto liep de no dige lak- en deukschade op en ook de voorruit is gesneuveld. Advertentie BIJ GEBOORTEKAARTJES Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne geboortekaartjes, en wij plaatsen de geboorteaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Uw gezinsuitbreiding is pas kompleet met geboortekaartjes van: drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 aanbod geldl tol 31 december 1991 MAmiJ.UI.I.IJf.l'JJII.I-.l.lLB.l!» WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidoost 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 06.51, onder 18.02 Maan op 07.42, onder 17.40 Eerste Kwartier: 15 okt. (18.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een lagedrukge bied bij Ierland en een hogedrukge- bied boven Rusland staat boven on ze omgeving een stroming uit zuid tot zuidoost, waarmee droge lucht deze kant op komt. Vannacht daalt de temperatuur tot een graad of 8. Daarbij kan hier en daar weer een mistbank ontstaan. Morgenochtend verdwijnen die weer. Naast wat, voornamelijk hoge sluierbewolking, zien we ook nog redelijk wat zon. Het wordt ongeveer 17 graden. De wind waait uit zuidoostelijke richtin gen en is in het algemeen matig. Ook na morgen blijven we dat rusti ge en overwegend droge najaars weer houden. AMSTERDAM - De Amster damse douane heeft zondag morgen bij een steeksproefge- wijze controle een partij van 60 kilo cocaïne onderschept. De cocaïne was verpakt in jute zakken en maakte deel uit van een zending koffie die in con tainers was verpakt. De contai ners waren in Colombia gela den aan boord van een zee schip. In verband met de vondst zijn geen aanhoudingen verricht. NIEUWERKERK - Zaterdag werd in de Brouwerstraat in Nieuwerkerk een gestolen auto teruggevonden. De auto, een Opel Kadett, werd in augustus vanaf een camping in Haamstede gestolen. Na technisch, onderzoek is de ,au,to door de politie teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar, R. uit Numansdorp. ZIERIKZttSCHEH NIEUWSBODE IS Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur. nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en, van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; succes ses" (t/m 4 regels) f 6SO. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3