'Degene die dat gedaan heeft moet in ieder geval voor rechter gebracht' §2 Reinigingsrechten gaan in 1992 omhoog naar 153 gulden per jaar DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS r l~ ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE j ^OpE LBOS^ De ene matras is de andere niet! Ontdek dat in Zonnemaireü Vereniging Politie Dier Milieu speurt naar moordenaar honden Kerkwervenaar jn ïn de komende jaren nog een verdere stijging 7 Dievengilde in weekend zeer actief in de regio Bromfietser gewond na botsing met PZEM-huisje I dé krant van schouwen - duiaeland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE iBBBSSt BBHBMBB* MAANDAG 7 OKTOBER 1991 O 148e JAARGANG NR 25029 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - „Mijn eerste reactie toen ik het ver haal las en die foto zag was 'Wat een viespeuk is dat geweest. Dit is gewoon schandalig'. Dat zegt S. H. Mulder van de Vereniging Politie Dier Milieu. De (landelijke) vereniging looft een beloning van 500,- uit voor tips die kunnen leiden tot de arrestatie van degene(n) die in augustus twee honden van M. uit Kerkwerve met een jachtgeweer om het leven bracht en vervolgens dumpte in een watergang. „Wij win den ons niet zo snel meer op, maar dit is gewoon te erg", aldus Mulder. Via via kreeg hij de Zierikzee- sche Nieuwsbode van 27 augus tus in handen waarin melding werd gemaakt van de brute moord op de honden. Na ampel beraad besloot de vereniging, voor de eerste keer in haar ze ventigjarig bestaan, een.belo ning uit te loven voor een tip die kan leiden tot opsporing van de hondenmoordenaar. Dierenkwelling Dierenmishandeling is, zo constateert Mulder nuchter, nog steeds aan de orde van de dag. In vroeger dagen waren het de trekhonden die afge beuld werden. Nu worden hon den in hondengevechten ge bruikt voor het vermaak van mensen, dumpen mensen hun huisdier in een bos en worden dieren verwaarloosd en mis handeld. En lang niet altijd wordt de dader van een mis drijf tegenover dieren bestraft. ,,In het geval van deze honden- moord is er door de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland wel een speciale man opgezet", al dus Mulder. „Ibt nu toe is de dader nog niet gevonden, maar wij hopen toch dat er iemand is die iets gezien heeft. Door het uitloven van die beloning ho pen we toch wat meer informa tie te krijgen", aldus Mulder. Hij is zelf oud-politieman en weet uit ervaring dat het uitlo ven van een beloning in de re gel een aantal tips oplevert. ,,Zo'n geval als in Kerkwerve is gelukkig een uitzondering", al dus Mulder. „En je weet na tuurlijk ook niet wat de achter grond hiervan is geweest". Ru zies, zo blijkt uit het verhaal van Mulder, worden soms uit gevochten ten koste van dieren. Pakkans Mulder: „Het is best mogelijk dat het gebeurde in Kerkwerve veroorzaakt is door een ruzie maar voor hetzelfde geld is er gewoon een gestoorde aan het werk geweest". En dan bestaat de kans, zo stelt Mulder, dat het niet bij deze ene brute die renmoord blijft. „Daarom is het zo belangrijk dat de pak kans verhoogd wordt. Als de kans groot is dat je gepakt wordt als je zoiets doet zul je je wel twee keer bedenken". Wat in het geval van de honden- moord in Kerkwerve de kansen zijn dat de dader gepakt wordt is volgens Mulder moeilijk in te schatten. „Er zijn bepaalde verdenkingen en verder gaat het om het combineren van sporen en aanwijzingen en als het even kan getuigenverkla ringen. Ik denk dat het vooral een kwest e is van vasthouden en doorzoriwn". Tips Als het aan Mulder ligt blijft het niet bij deze ene keer dat men een beloning uitlooft die kan leiden tot het oppakken van iemand die zich schuldig heeft gemaakt aan dierenmis handeling of, in dit geval, moord op dieren. „Dierenmis handeling komt veel meer voor dan ons lief is en daarom wil len wij de aandacht vestigen op dit soort misdrijven", aldus Mulder.„We willen laten zien hoe schrijnend dit is". Wetgeving; De wetgeving is wat betreft de bescherming van dieren in de ogen van Mulder zeker voor verbetering vatbaar. Wie ver oordeeld wordt voor moord op een mens gaat in de regel de cel in. „Voor moord staat 12 jaar gevangènisstraf, maar de moord op die honden wordt wettelijk gezien als vernie ling", aldus Mulder. Als men er al in slaagt te bewij zen dat iemand zich schuldig heeft gemaakt aan mishande ling van dieren is het volgens Mulder nog maar afwachten wat de rechter met het geval doet. In de ogen van Mulder wordt nog maar al te vaak voorrang gegeven aan 'belang- rijker' zaken. „Er worden op dit moment nog veel te veel za ken omtrent dierenmishande ling geseponeerd en dan vraag ik me toch af waar we mee be zig zijn". Mulder steekt zijn mening over degene die de honden in Kerk werve vermoord heeft niet on der stoelen of banken. „Dat is gewoon een viespeuk. Ik ver wacht dan ook dat als de dader gepakt wordt justitie de zaak serieus opvat. Dit is te schan dalig om te laten passeren". Ruim zeventig jaar geleden leg den Brabantse politiemannen het fundament van de vereni ging. Zij waren begaan met het lot van trek- en waakhonden en gingen, toen al, over tot ac tie. Actie in de richting van hun collega-politiemensen om hen te bewegen de toen geldende dierenwetten beter na te leven. Actie in de richting van het pu bliek met het doel de maat schappij diervriendelijker te maken. Zeventig jaar na de oprichting heeft de vereniging, zo bena drukt Mulder, nog net zoveel bestaansrecht als in het begin. „De vereniging is echt vanuit de praktijk gegroeid", aldus Mulder. Eén van de grootste verschillen met andere dieren beschermingsorganisaties is dat deze vereniging, zoals de naam al aangeeft, zich ook in spant voor milieubehoud en verbetering van de milieuwet geving. De vereniging telt momenteel bijna 10.000 leden en het is de verwachting dat dat ledental nog verder uitgroeit. „Uiter aard blijven onze acties binnen het kader van de wet, maar we staan wel sympathiek tegen over organisaties als Green peace en dergelijke", aldus Mulder. r S. H. Mulder: „Toch heus niet zo snel opgewonden'." (Foto: Marijke Folkertsma). KERKWERVE - Vanaf volgend jaar gaan de tarieven voor het ophalen en storten van vuilnis met acht procent omhoog. De reinigingsrechten voor een gezin gaan daarmee van 141,60 naar 153,- per jaar. Een verhoging die volgens het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland wordt veroorzaakt door het in voeren van het gescheiden inzamelen van klein chemisch afval (met de chemo kar), het apart ophalen van oude koelkasten en het verhogen van de garantie subsidie voor oud papier (de financiële vergoeding voor verenigingen die oud papier ophalen). Verder zijn ook de personeelskosten en de energiekosten van de reinigingsdienst gestegen en werden nieuwe investeringen gedaan. Het bestuur van de reinigingsdienst verwacht dat de tarieven de komende jaren nog verder zullen stijgen. heeft gereserveerd is volgens het bestuur een snelle fonds vorming nodig. Men stelt voor in 1992 400.000 gulden te reser veren. De helft vooreindafdek- king en de helft voor nazorg van de stortplaats. In verband met de afvoer van afvalstoffen naar Midden- Zeeland in 1993 en daarmee sa menhangend deelname aan de Gemeentelijke, regionale Vuil stortplaats Midden-Zeeland moet een entree-bedrag wor den betaald. Een verplichting waarvoor de reinigingsdienst 762.000 gulden moet op hoesten. In de jaarrekening over 1990 is hiervoor 135.000 gulden gereserveerd. Het reste- VEBt Dat blijkt uit de begroting 1992 die op dinsdag 22 oktober wordt gepresenteerd tijdens een vergadering van het alge méén bestuur van de reini gingsdienst. De verdere verho ging van de tarieven in de ko mende jaren wordt veroor zaakt doordat het gescheiden inzamelen en verwerken van verschillende soorten afval verder wordt ontwikkeld. Naar verwachting begint men in 1993 op Schouwen-Duive land met het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuinaf val (GTF-afval). Dit alles om de afvalberg in Nederland te ver kleinen. Verder is veel geld gemoeid met de verplichte sluiting van de vuilstortplaats aan de Hoos- jesweg bij Serooskerke in 1993. Het afval van Schouwen-Dui veland moet dan worden ver voerd naar een stortplaats in Midden-Zeeland en de stort plaats bij Serooskerke moet worden afgedekt volgens spe ciale voorschriften. Naar ver wachting zijn daarmee hoge bedragen gemoeid. Omdat de reinigingsdienst Onder meer de invoering van de chemobox maakt verhoging van de tarieven noodzakelijk. (Ar- daarvoor tot nu toe geen geld chieffoto). rende bedrag moet in de begro tingen van de drie daarop vol gende jaren worden gepland. Hoewel de tarieven voor parti culieren en bedrijven met acht procent omhoog gaan, wil de reinigingsdienst de bijdragen van de gemeenten op Schou wen-Duiveland in 1992 handha ven op drie gulden per inwoner. Wel kondigt men aan dat die bijdrage in 1993 omhoog zal gaan naar vier gulden per in woner. In de begroting 1992 zijn de kosten voor de vuilophaal dienst ruim 100.000 gulden ho ger geraamd dan voor 1991. Dit vanwege een te verwachten stijging van de brandstofprij zen en onderdelen. In 1992 wordt ook voorgesteld een huisvuilauto (daterend uit 1983) te vervangen. Men gaat er van uit dat ook in 1992 de marktprijs voor oud papier niet zal stijgen zodat men de verenigingen die het oude papier ophalen de maxi male subsidie zal moeten verle nen. Men verwacht dat volgend jaar ruim 1300 ton papier wordt opgehaald waarvoor men 70 gulden per ton aan ga rantiesubsidie moet betalen. In 1992 moeten voorbereidin gen worden getroffen voor het apart inzamelen van Groente- Fruit- en Tuinafval vanaf 1993. De centrale composteerinstal- latie voor Zeeland waar dit af val verder wordt verwerkt is medio 1993 gereed. Volgens het bestuur moet uit milieu-oogpunt en kostenbe heersing rekening worden ge houden met een verdergaand proces van afvalscheiding, re cycling en hergebruik van di verse afvalstoffen om op die manier het verbrandbaar ge deelte van het afval zo laag mo gelijk te houden. Naar ver wachting is de afvalverbran ding-installatie voor Zuid- Nederland die in Moerdijk wordt gebouwd in 1996 gereed. Elk misdrijf wreekt zich nog op deze aarde. Goethe Rustig weer HET WEER In de nacht en vroege ochtend weinig wind, enkele mistbanken en minimumtemperatuur ongeveer 8 graden. Overdag droog en perio den met zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 gradenMatige wind, kracht 3 of 4 uit zuid tot zuidoost. l: WAO In Den Haag protesteerden een kwart miljoen mensen tegen de kabinetsplannen. HOFMAN Kinderboekenschrijver Wim Hofman was te gast bij Schouws.Spel. KLEDINGBEURS In Brouwershaven hield de dingbeurs. BRUSE BOYS Bruse Boys zette zaterdag koploper Rode Boys op haar nummer; 5-3. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Motorfiets, surfspullen en radiocassettespeler ZIERIKZEE - Het dievengilde is in het afgelopen weekend zeer actief geweest op Schouwen-Duive land. In Zierikzee werd vrijdag een motorfiets ge stolen en in Scharendijke en Bruinisse verdwenen surfspullen van auto's. Ook in Brouwershaven werd een auto opengebroken. K. uit Essen deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn motorfiets. De motor, een Su zuki 750 Intruder, stond gepar keerd op een parkeerterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzée. De diefstal vond plaats tussen 17.00 en 18.00 uur. R. uit Lohmar deed bij de poli tie aangifte van diefstal van een surfplank van zijn auto. De auto slbnd geparkeerd aan de Brouwersdam bij Scharendij ke. De Duitser claimt een scha de van 1200 D-Mark. Ook vanaf de auto van M. uit Dordmund verdween de surfplank. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein langs de Hage- weg in Bruinisse. De diefstal werd gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag. Volgens de politie bedraagt de schade 1650,-. Uit de auto van H. uit Mön- chengladbach werd zaterdag de radio-casettespeler gestolen. Het portierslot werd gefor ceerd. De auto stond gepar keerd aan de Oude Haven in Brouwershaven. De exacte schade is bij de politie niet be kend. De diefstal werd ge pleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag. Eveneens in de nacht van vrij dag op zaterdag werd ingebro ken in de woning van H. aan de Pieterseliestraat in Zierikzee. De daders verschaften zich toe gang tot de woning middels braak. Uit de woning werd een onbekend geldbedrag gestolen. Verder werd een fototoestel en video-apparatuür met een ge zamenlijke waarde van 7000,- gestolen. ZONNEMAIRE - De 15-jarige E. uit Brouwershaven raakte in de nacht van zaterdag op zondag gewond door een bot sing met een PZEM-huisje. E. reed met een bromfiets om streeks 03.00 uur op de Noord Bosweg bij Zonnemaire. Door onbekende oorzaak botste de jeugdige bromfietser tegen een PZEM-huisje. De jongen brak bij het ongeluk zijn knie en werd opgenomen in het zieken huis in Zierikzee. Zowel de brommer als het PZEM-huisje werden zwaar beschadigd. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45.— jaarabonnement a f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af naam adres postcode telefoon plaats; handtekening; -1 I 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. OB Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1