LIEVER VERZEKERD ZONDER ZORGEN. IN MIDDELBURG. 'Er wordt onvoldoende rekening gehouden met invloed toerisme' Dorkas op de bres voor gaarkeuken in Moskou ir Algemene Zeeuwse 'We zullen ons zeker sterk maken om schade zo beperkt als mogelijk te houden' Het hele jaar dierendag Hulp DEURLOO B.V. Zagerspitter op de bon D66 Tweede Kamerlid J. Kohnstamm over regio-problematiek politiesterkte Kraan nieuwe voorzitter VCV Zeeland Bruinkool winning maakt Limburgs drinkwater duurder Bazar in Hervormd verenigingsgebouw Scharendijke r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen M ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. D66-statenlid R. Geluk over problematiek tolheffing Zeelandbrug: BURGH-HAAMSTEDE - „Wij willen wat de beëin diging van de tolheffing betreft zo dicht mogelijk bij '93 te blijven zitten". Dat zei D66-statenlid R. Geluk uit Zierikzee gisteren, donderdag, tijdens een D66- bijeenkomst in Burgh-Haamstede. „Wij zullen ons zeker sterk maken om de schade zo beperkt als mo gelijk te houden". Uit hoofde van haar functie als Statenlid is Geluk ook lid van de raad van commissarissen van de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, de instan tie die verantwoordelijk is voor beheer en onderhoud van de Zeelandbrug. „Wat dat be treft zit ik hier met twee petten op", merkte statenlid Geluk op. Vanuit de raad van commissa rissen, zo bleek uit het verhaal van Geluk, wordt onomwon den gesteld dat er gewoon niet genoeg geld in het onderhouds- fonds voor de brug zit. „En dat geld moet er wel komen. Er worden hoge eisen gesteld aan het onderhoud en dan praat je toch al snel over tonnen", aldus Geluk. Zij tekende daar meteen bij aan dat er nog geen politieke beslissing over de kwestie is genomen. „De PZBM heeft al leen inkomsten uit de tolhef fing. De politiek heeft andere middelen om geld vrij te ma ken. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de algemene middelen", al dus Geluk. Zij stak niet onder stoelen of banken dat de com motie rond uitspraken van on der andere Hennekeij de ge loofwaardigheid van de pro vinciale politiek geen goed doet. „Naar de kiezer toe is het een heel slechte zaak. De kie zer weet ook niet meer wat hij nu nog moet geloven". WILHELMINADORP - De 45- jarige N. van de W. uit Wilhel- minadorp mag dan wel harder kunnen lopen, dan de politie agent die hem wilde bekeuren, die bekeuring kon hij toch niet ontlopen. Hij was in juni 1990 bezig om zagers te spitten, maar dit deed hij te kort onder de dijk van de Leendert Abra hampolder op Noord-Beve land. Zijn vriend die bij hem was liet zich bekeuren. Van der W. kon over de dijk ontkomen, waar hij zich ontkleedde en zich aan de man van de politie presen teerde als een zonnebader, maar de politie vond wel twee emmers met zagers en en brom fiets die later van Van der W's vrouw bleek te zijn. Tijden en standen volgens gelijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 5 oktober 01.05 165 07.20 -118 13.35 143 19.45 -148 6 oktober 02.10 178 08.20 -121 14.30 156 20.35 -152 7 oktober 02.55 181 08.55 -119 15.15 163 21.15 - 150 5 oktober 12.05 138 06.25 - 109 18.30 - 142 6 oktober 00.30' 176 06.55 - 114 12.45 156 19.05 - 149 7 oktober 01.05 186 07.25 -117 13.25 170 19.45 -152 5 oktober 01.15 173 07.20 -125 13.45 151 19.40 -156 6 oktober 02.25 188 08.10 -128 14.50 167 20.30 - 160 7 oktober 03.20 195 08.50 -128 15.40 176 21.05 - 159 5 oktober 01.10 182 07.25 -129 13.40 162 19.45 - 160 6 oktober 02.10 197 08.20 -133 14.25 177 20.35 - 165 7 oktober 02.50 203 08.55 -133 15.10 188 21.15 -165 Springtij 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BURGH-HAAMSTEDE - „Ik zal ontzettend m'n best doen om het probleem met kracht op tafel te leggen". Die belofte deed D66 Tweede Kamerlid J. Kohnstamm gisteren, donderdag, tijdens een bijeen komst van D66 in Hotel Bom in Burgh-Haamstede. Onderwerp van gesprek was, onder meer, het pro bleem waar de gemeenten in de regio al jaren aan dacht voor vragen en steeds weer nul op 't rekest krijgen: de politiesterkte. De bijeenkomst in Haam stede werd bijgewoond door ongeveer 15 belangstel lenden. Kohnstamm is, na eerder al deel te hebben uitgemaakt van de Tweede Kamerfractie van D66, sinds 1986 Tweede Kamer lid voor die partij. Hij is tevens voorzitter van de vaste kamer commissie van politie. Dat hij ook niet onbekend is met Schouwen-Duiveland en in het bijzónder met de gemeente Westerschouwen bleek tijdens zijn spreekbeurt in Burgh- Haamstede. Reorganisatie In zijn verhaal over de poli tiesterkte stelde Kohnstamm allereerst dat er sprake is van versnippering van krachten. Er wordt gewerkt aan een reorga nisatie van de politie en, zoals Kohnstamm het uitdrukte, wat dat betreft gaat de kost voor de baat uit. Het aantal zaken dat opgelost wordt daalt. Van de vijf zaken waarvan aangifte wordt gedaan slaagt de politie, zo hield Kohnstamm zijn ge hoor voor, er slechts in één zaak op te lossen. „Dat is echt heel weinig en dat werkt ook demotiverend", al dus het Tweede Kamerlid. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat er zijns inziens sprake is van een oneerlijke verdeling van politiemensen. „Elders in den lande krijgen politiemensen wel tijd en gele genheid om zich te ontspannen omdat daar gewoon niet zoveel te doen is. In andere gebieden hebben de politiemensen te maken met een enorme werk druk". Het laatste geldt voor Schou wen-Duiveland in de zomer maanden. Een gebied dat nor maal gesproken bevolkt wordt door 30.000 mensen moet dan 150.000 mensen herbergen. En waar zoveel mensen bij elkaar zitten is de kans groter dat er zich iets voordoet. Desalniette min is het politiekorps af gestemd op een werkgebied met 30.000 inwoners en komt er slechts incidenteel en vaak na veel zeuren tijdelijk verster king. Onvoorstelbaar Een zaak die Kohnstamm, zo bleek uit zijn verhaal, zeer be vreemdde. „Er wordt te weinig rekening gehouden met de in vloed van het toerisme", aldus Kohnstamm. Hij wees erop dat de gemeente Westerschouwen, de gemeente met de meeste re creatiedruk, op andere manie ren wel behandeld wordt als ware het een grotere gemeente. De burgemeester bijvoorbeeld wordt betaald als zou hij een gemeente van, 11.000 zielen bestieren terwijl Westerschou wen in werkelijkheid slechts zo'n 5000 inwoners heeft. Desalniettemin houden de mi nisters Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) vast aan de opvatting dat in landelijke gebieden, zoals bij voorbeeld Schouwen-Duive land, met minder politiemen sen volstaan kan worden. „Ik vind dat onvoorstelbaar", al dus Kohnstamm. Een inwoner van Westerschou wen, werkzaam bij de politie, stelde dat men op die manier in feite het paard achter de wagen spant. Mede dankzij een pro jectmatige aanpak van de poli tie is de criminaliteit in Renes- se teruggelopen. „Maar als er nu weer minder politie komt zal de criminaliteit weer toene men", voorspelde de politie man. Kohnstamm kon niet an ders dan zich volmondig achter de opvattingen van de politie man scharen. „Maar Hirsch- Ballin en Dales hebben de deur bot dichtgeslagen". Europa '92 Naast de politiesterkte kwa men in de spreekbeurt van Kohnstamm tal van andere za ken aan de orde. Zo verwoord de hij de visie van zijn partij op de komende eenwording van Europa. Op zich heeft D66, zo bleek uit het verhaal van Kohnstamm, niets tegen Euro pa '92. „Maar het moet wel één groot en redelijk welvarend land worden", stelde Kohnstamm. „Anders krijg je een complete volksverhuizing binnen dat verenigd Europa. Met alle problemen die daar mee gepaard gaan". Kohnstamm pleitte voor uit voering van een soort Marshall-plan om de onderlin ge verschillen die nu nog tus sen de verschillende Oost- en Westeuropese landen bestaan, kleiner te maken. Naar aanleiding van vragen uit het publiek merkte Kohnstam verder op dat het reële gevaar bestaat dat het budget voor ontwikkelingssamenwerking gebruikt gaat worden voor za ken waar dit geld niet voor be doeld is. Hij betitelde dit als 'vervuiling' van het budget voor ontwikkelingssamenwer king. „Als dat geld gebruikt wordt voor de opvang van asielzoekers is dat in feite onei genlijk gebruik van die gel den", aldus Kohnstam. Met betrekking tot de rege ringsplannen tot bezuiniging op het gehandicaptenbeleid kwam Kohnstam met scherpe kritiek. „Men is het erover eens dat ook 65-plussers recht hebben op voorzieningen voor gehandicapten. Maar dat kost één miljard en dat miljard wil men nu weghalen bij gehandi capten die jonger zijn dan 65. Dat is voor ons volstrekt on aanvaardbaar". VLISSINGEN - Pim Kraan is de nieuwe voorzitter van de eerste-divisieclub VCV Zee land. Zijn voorganger Diele- man heeft zijn functie neerge legd. Dieleman had bij de oprichting van Zeeland al te kennen gege ven slechts „tijdelijk" als voorzitter te willen fungeren. Kraan was in het oude bestuur al vice-voorzitter. VCV Zeeland is de nieuwe verschijnings vorm van Vlissingen, dat vorig jaar als eerste-divisieclub in het eerste jaar van zijn bestaan in ernstige financiële proble men kwam. Alle sponsorzaken van de betaald-voetbalorgani satie zijn ondergebracht in de Stichting Sportbelangen Zee land, die het afgelopen voor jaar is opgericht. MAASTRICHT - Limburgse watergebruikers gaan vanaf 1 januari als gevolg van de grootschalige bruinkoolwin ning in de Duitse grensstreek 10 tot 20 procent meer betalen voor hun drinkwater. Dat heeft economisch adjunct directeur J. Bollen van de Lim burgse Waterleidingmaat schappij in Maastricht donder dag voorspeld. Op 1 januari van dit jaar moes ten de tarieven voor het eerst na een periode van tien jaar ook al met 10 procent worden verhoogd. Volgens Bollen be weren de exploitanten van de Duitse bruinkoolwinning dat er nog voldoende grondwater naar Nederlands Limburg wordt afgevoerd, zij het 35 pro cent minder. Veel te optimis tisch, aldus Bollen. Ook het provinciebestuur van Limburg betwijfelt in hoge mate de juistheid van de Duitse bewe ringen. Door de sterke reductie van het grondwater ziet de Limburgse Waterleidingmaatschappij zich genoodzaakt veel eerder dan voorgenomen Maaswater voor consumptie te gebruiken. Daarvoor zullen enkele grind- meren in Heel ingericht wor den als spaarbekkens. Een pro ject van meerdere tientallen miljoenen guldens. Aanvanke lijk zou met dat project pas na het jaar 2000 worden gestart, maar de gevolgen van de bruin koolwinning in Duitsland ma ken de aanleg van het spaar bekken veel eerder noodzake lijk. SCHARENDIJKE - Op zaterdag 16 november wordt er in het verenigingsgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk in Scharendijke van 10.00 tot 16.00 uur een grote bazar gehouden, ten bate van de gaar keuken van Dorkas Aid Moscow. Aan het hoofd van de gaarkeuken in Moskou staat de vroegere dissi dent Alexander Ogorodnikov. Alexander Ogorodni- kov is christen en hij heeft omwille van zijn geloof 10 jaar in gevangenissen en werkkampen door moe ten brengen. Jarenlang meende hij door ie dereen verlaten te zijn. Tben hij echter opeens vrijgelaten werd kwam hij tot de ontdekking, dat allerlei organisaties - waar onder Dorkas Hulp - zich had den ingezet voor zijn vrijla ting. Dorkas hield eind 1986 een handtekeneningenactie en vroeg om zijn vrijlating bij de toenmalige autoriteiten. Nu bevrijd, heeft Alexander zich voorgenomen zich in te zetten voor de allerarmsten in zijn land. Daarom is Alexander een gaarkeuken begonnen voor hen die dat nodig hebben. Vlakbij het Rode Plein leeft een aantal mensen in tenten van plastic en karton. Uit hun huis gezet omdat ze de huur niet meer konden opbrengen. Alexander wil hen graag op z'n minst een keer per dag- een warme maaltijd kunnen geven en warme kleding en dekens kunnen verschaffen. Verder zijn er veel vluchtelin gen die hun geluk in de grote stad komen beproeven, ze moe ten onder de meest erbarmelij ke omstandigheden leven. Vooral omdat ze als paria's door ieder ongewenst zijn. ■I Alexander Ogorodnikov heeft inmiddels helpers gekregen en hoewel hij in zijn werk ge dwarsboomd wordt gaan ze door. Dorkas Hulp Internatio naal reikt Alexander ook de helpende hand. De organisatie geeft geen antwoord op politie ke vragen, maar wel is gecon stateerd dat de hulpverlening in Moskou voor veel mensen een lichtpuntje is. Begin februari arriveerde een vliegtuigvracht met 20 ton voedsel in Moskou voor het gaarkeukenproject. Voor dit hulpverleningsproject blijft hulp noodzakelijk. Er wordt veel inzet gevraagd. Dorkas Hulp verzorgt transporten van in Nederland ingezamelde hulpgoederen. Er zijn zo'n 200 inzamelpunten en depots in Nederland. Bij de armsten Via plaatselijke christenen of kerken, waar het project is ko men de hulpgoederen terecht bij degenen die het op dat mo ment het hardst nodig hebben. Wie meer wil weten over het werk van Dorkas is welkom op 16 november in het vereni gingsgebouw van de Hervorm de Kerk in Scharendijke. ZIERIKZEE - Vandaag, vrijdag 4 oktober, is het weer Werelddie rendag. Voor dierenliefhebbers, die eigenlijk dagelijks naar eer en geweten met hun twee- en viervoeters omgaan, blijft het toch een speciale dag. De slager snijdt een extra stukje worst en in de dierenspeciaalzaak gaan extra zakjes met katten- en honden snoepjes over de toonbank. Maar soms heb je van die dieren, die zich alleen al door hun beminnelijke voorkomen 365 dagen die rendag lijken te kunnen permitteren. Zoals het Malthezer leeuw tje op de foto. Het hondje. Pluisje genaamd, valt bij iedereen meteen in de smaak en geniet er al kwispelend in hoge mate van (Foto: Joop van Houdt). ATHENE - De drastische be perking van het verkeer in de binnenstad van Athene heeft weinig resultaat opgeleverd: de smog was woensdag in de Griekse hoofdstad opnieuw zo dicht dat de regering de hoog ste alarmfase afkondigde en een rijverbod. De luchtvervui ling lag in dichte groen-bruine wolken boven maar ook in de stad. De beroemde Akropolis, het symbool van Athene, was in de nevel gehuld. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Vrijdag 4 oktober Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool in het schoolge bouw. 15.30 uur. Wim Hofman vertelt over zijn werk. Auberge Maritime. 20.00 uur. Kerkconcert Gereformeerd Kerkkoor. Lutherse kerk. 20.00 Brouwershaven Vergadering Raad v&n Bestuur Natuur- en Recreatieschap Grevelingen. Tonnenmagazijn. 13.30 uur. Bruinisse Koor- en samenzangavond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 5 oktober Zierikzee Vertrek bus naar WAO-protest- manifestatie in Den Haag. ZWN-station. 8.35 uur. Muskee. Brogum. 23.00 uur. Sirjansland Verkoopmiddag Tryfosa. Grote zaal Nederlandse Hervormde kerk. 13.30 tot 18.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Vanaf 8.30 uur. Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Dorpshuis. 10.00 tot 17.00 uur. Van 5 t/m 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie Poppenhuizen. Be- waerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. (Behalve zondags). Zondag 6 oktober Burgh-Haamstede Wetenschap op Zicht. Neeltje Jans. Vanaf 13.00 uur. Bruinisse Bijzondere samenkomst Leger des Heils in het dorpshuis. 17.00 uur. Maandag 7 oktober Zierikzee Bijeenkomst afdeling Schou wen NBvP in foyer restaurant Mondragon. Lezing over iko- nen. 14.00 uur. Commissie ro. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 8 oktober Zierikzee Informatiemiddag Advies groep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland. 13.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 9 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt in In 't Opper, 14.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Nationale archiefdag ook in streekarchief stadhuis. 10.00- 17.00 uur. Muzikaal theaterstuk Chopin, een piano-genie. Concertzaal. 20.00 uur. Dinsdag 15 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Woensdag 16 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Donderdag 17 oktober Zierikzee Vakantie bijbelclub. Christelij ke Gereformeerde kerk. 9.15 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 3CHUDDEBEURS TEL 0nHM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2