'Voor vrouwen niet gemakkelijk om provinciaal beleid te volgen' 'Juf Bliek is een lieve juf, bij haar word je nooit duf' Verzorgingshuis De Wieken voert groepsverzorging in Stichting Ars Musica viert haar tienjarig jubileum Zoé niet te spreken over emancipatiebeleid provincie Leerlingen Kirreweie vieren vol enthousiasme zilveren jubileum onderwijzeres Oliebollen actie van Kunst en Eer Om ouderen die veel tijd en aandacht vragen zo lang mogelijk in verzorgingshuis te handhaven Kleine concerten in intieme sfeer I DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 NR 25027 5 ZIERIKZEE - Het Zeeuws Ontwikkeiingsburo Vrou wenemancipatie (Zoé) is niet bijster te spreken over het emancipatiebeleid van de provincie Zeeland. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990 van Zoé. Het beleid is volgens Zoé te onsamenhangend. „Als be leidsvoornemen heeft de provincie in 1989 uitgespro ken dat ze belemmeringen voor vrouwen om aan het bestuurlijk proces deel te nemen en politiek bewust en aktief te maken zal wegnemen. In de praktijk wordt het de vrouwen in Zeeland niet makkelijk ge maakt om het beleid van het provinciaal bestuur te volgen", aldus Zoé. De Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland begon haar werk ruim zes jaar geleden vanuit vijf regionale kantoren. De me dewerksters hadden tot taak de emancipatie-ontwikkelin gen op regionaal niveau te on dersteunen en te stimuleren. Kortom: vrouwenemancipatie bevorderen in de ruimste zin van het woord. In 1989 werd door de Tweede Kamer de nota Vernieuwde Taakstelling aangenomen. In deze nota zijn de taken van de vrouwenburo's bijgesteld. Kort samengevat hebben de vrou wenburo's nu de taak gekregen om op bepaalde, afgebakende, terreinen, structurele emanci patie-ontwikkelingen op gang te brengen. Centraal in de nieuwe rol van de vrouwenemancipatieburo's, dus ook in de rol van Zoé, staat het ondersteunen van de vrou wenbeweging én instellingen die zich met emancipatie bezig houden. Het is de bedoeling dat de vrouwenemancipatiebu ro's knelpunten opsporen en vrouwen en vertegenwoordi gers van instellingen met él- kaar in contact brengen zodat zij in gezamenlijkheid kunnen werken aan oplossingen voor die knelpunten. Eén van de knelpunten waar Zoé op is gestuit is het gebrek aan samenhang in het provin ciaal emancipatiebeleid. Steeds wanneer een plan in behandeling was werd een an der essentieel plan er tussen door gebracht. Zowel voor de vrouwenbeweging als voor de politiek is deze werkwijze zéér verwarrend". Vrouwen aan zet Zoé vervolgt: ,,De provincie Zeeland brengt nota's uit met namen als Kerend Tij en Zee land aan Zet. Het heeft Zoé in 1990 bijzonder veel tijd gekost om het tij te keren en ook Zeeuwse vrouwen aan zet te krijgen". Zoé concludeert dat het provinciaal emancipatiebe leid slechts dan met de grootste moeite langzaam van de grond komt. En dat werkt volgens haar niet bepaald stimulerend voor vrouwen om de politiek op de voet te blijven volgen. Volgens Zoé dreigt het emanci patiebeleid een zaak te worden die zich binnenskamers af gaat spelen. „Gezien de noodzaak vrouwen actiever bij de poli tiek te betrekken is deze werk wijze ongewenst", aldus Zoé. Men koppelt daar de opmer king aan vast dat alleen door intensieve informatie aan poli tieke partijen en gebruikma king van het spreekrecht kon worden voorkomen dat de be sluitvorming over de invulling van de provinciale ondersteu ningsstructuur voor emancipa tie in de zijlijn terecht zou ko- Vrouwen stimuleren Zoé blijft uiteraard de ontwik keling en voortgang van het to tale provinciale emancipatie beleid nauwlettend volgen. „De provincie zal worden ver zocht de bespreking van de voortgang van het emancipa tiebeleid zo te organiseren dat vrouwen gestimuleerd worden de bespreking bij te wonen". Voor wat Zoé betreft staat een goed contact tussen vrouwen beweging en de provinciale ambtelijke coördinatiegroep emancipatiebeleid centraal. Raadsvrouwen In het jaarverslag van Zoé ook aandacht voor het gemeente lijk emancipatiebeleid. Dat is het terrein waarop volgens Zoé de gevolgen van de overgang van regionaal naar centraal werken van het vrouwenburo het sterkst merkbaar zijn. „Het directe contact met poli tiek, ambtenaren en vrouwen beweging is meer algemeen ge worden", aldus het jaarverslag. Om de positie van vrouwen in de gemeenteraad te verstevi gen is Zoé met het raadsvrou; wenoverleg gekomen. Aan dat raadsvrouwenoverleg hebben 12 raadsvrouwen meegedaan. Zoé is ervan overtuigd dat de belangstelling voor het raads vrouwenoverleg verder zal groeien. „Een moeilijkheid bij de organisatie blijft de volle agenda van raadsvrouwen met BURGH-HAAMSTEDE - „We leerden in groep drie lezen, rekenen en schrijven van juf Bliek". Dat zon gen de leerlingen van de Openbare Basisschool Kir reweie in Haamstede. Maar lang voor die tijd, toen groep drie nog eerste klas heette, stond mevrouw J. Bliek (in Burgh-Haamstede beter bekend als Mien- tje Bliek) al voor het bord om de kinderen in Burgh en later in Haamstede die essentiële basiskennis bij te brengen. Dinsdag was het precies 25 jaar geleden dat zij haar werkzaamheden als onderwijzeres be gon. En dat liet men op de Kirre weie niet ongemerkt voorbij gaan. De leerlingen én de leer krachten zetten een program ma in elkaar waarbij elk van de groepen een lied, gedicht of toneelstukje presenteerden. Daarbij werden niet alleen de kwaliteiten van mevrouw Bliek als onderwijzeres hoge lijk geprezen, maar werd ook gezinspeeld op haar talenten als zangeres en muzikante. „Ze zingt van fielderie en speelt op de fluit. Dan breekt bijna de ruit". Zoals bekend was me vrouw Bliek lange tijd dirigen- te van het Nederlands Her vormd Kerkkoor en speelt zij mee in het muziekgezelschap De Witte van Haemstede. Die beide gezelschappen gaven dan ook acte de presence tij dens de officiële bijeenkomst die dinsdagavond werd gehou den in de aula van de school. Daarbij waren ook vertegen woordigers van het gemeente bestuur, het schoolbestuur, ou ders en het complete schoolper- soneel aanwezig. Tijdens de re ceptie die daarop volgde kwa men vele mensen mevrouw Bliek feliciteren. Zij werd geboren in Nieuw- en Sint Joosland op Walcheren en volgde aan de kweekschool te Middelburg de opleiding tot onderwijzeres. Direct daarna kwam ze naar Burgh als onder wijzeres van de eerste en twee de klas van de openbare lagere school. Het schoolgebouw stond indertijd nog aan het Duinwegje op de plaats waar nu de tennisclub haar onderko men heeft. In 1969, toen de lagere scholen van Burgh en Haamstede wer den samengevoegd verlegde mevrouw Bliek haar werkter rein naar Haamstede. Ook daar gaf zij altijd les aan de zes- en zeven-jarigen. Groep drie zoals die na de invoering van de basisschool in 1985 werd genoemd. Een van de tradities die juf frouw Bliek in de loop van de jaren invoerde was dat zij jaar lijks met haar klas op 'school reis' ging naar het strand. Dat werd tijdens de feestviering door de leerlingen dinsdag middag nog eens uitgebeeld. „Als het weerbericht goed is en ér gaat niks mis. Nou, dan gaan we naar het strand toe", zongen ze op de. wijze van het lied 'Naar de speeltuin toe'. Natuurlijk kreeg mevrouw Bliek ter gelegenheid van haar zilveren jubileum de nodigq ca deaus. Onder meer een fiets computer omdat zij dagelijks met de fiets van Burgh naar Haamstede komt. Verder maakten de leerlingen een wandkleed waarop de omge ving van de school was afge beeld en een boeket bloemen van papier. in iedere gemeente andere ver gaderperiodes". Verder werkt Zoé met het amb- tenarenoverleg. Dat dient om de deskundigheid van gemeen telijke emancipatie-ambtena ren te bevorderen. Zij krijgen ook gelegenheid om onderling ervaringen uit te wisselen. In de toekomst wil Zoé zowel het Zeeuws ambtenarenoverleg als het raadsvrouwenoverleg ver der ontwikkelen. „Het accent in het raadsvrouwenoverleg zal verschuiven van aandacht voor de eigen positie en onder linge steun naar het versterken van de eigen positie door de in houdelijke deskundigheid op de gemeentelijke beleidsterrei nen te vergroten", aldus Zoé. Informatie Belangrijk is volgens Zoé ver der dat de Zeeuwse bevolking goed op de hoogte gehouden wordt van de ontwikkelingen op het gebied van vrouwen emancipatie. Het Provinciaal Nieuws Bulletin zou daarin een belangrijke rol kunnen spelen. Het is dan wel nodig dat de medewerksters aan dat bulletin leren hoe ze een be richt of achtergrondartikel moeten schrijven. Zoé wil in de toekomst met een speciaal in formatieplan komen. Ook is het de bedoeling dat er in de toekomst één of meer lezingen over emancipatievraagstukken gehouden worden. Lezingen die moeten prikkelen tot bezin ning en discussie. ZIERIKZEE - Vrijdag 4 okto ber houdt Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer uit Zierikzee weer haar jaarlijkse oliebol lenactie. Evenals in voorgaande jaren hoopt men ook-nu weer op een goede opbrengst. Deze is be stemd voor het instrumenten fonds. De oliebollenverkopers komen vrijdagavond aan de deur. Wie niet zo lang kan of wil wachten kan 's middags voor Kunst'en Eer-oliebollen terecht in het repetitielokaal aan de Manhuisstraat. De keuken van verzorgingshuis De Wieken is te klein opgezet. Daarom is uitbreiding gewenst. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE - Het Zierikzeese verzorgingshuis De Wieken heeft in 1990 groepsverzorging ingevoerd. Dat wil zeggen dat men de ouderen die door hun ge drag soms veel tijd en aandacht vragen op één afde ling in het verzorgingshuis bijeenbrengt en daar ver zorgt. Op die manier is het mogelijk om ze via een meer efficiënte organisatie de verzorging en aan dacht te geven die ze nodig hebben. Daardoor kun nen ouderen langere tijd in het verzorgingshuis blij ven. Het zal minder snel nodig zijn om ze over te brengen naar een verpleeghuis. Een en ander blijkt uit het so ciale jaarverslag over 1990 van het verzorgingshuis De Wieken in Zierikzee. Daarin wordt ge steld dat groepsverzorging kan worden beschouwd als de meest vergaande vorm van zorg die. het verzorgingshuis thans kan bieden. Om die zorg te kunnen realise ren dient een leefomgeving te worden gecreëerd waarvan een activerende en stimulerende werking uitgaat. Op die ma nier blijven de ouderen met be ginnende psychogeriatrische problemen, die als gevolg daar van moeilijkheden krijgen met hun zelfredzaamheid en zelf standigheid, zo veel mogelijk betrokken bij hun pmgeving. Daarmee is het belang van de ouderen het beste gediend, wordt gesteld in het jaar verslag. Een doelstelling die voorop, staat. Daarnaast is van belang dat de werkdruk op het perso neel dat op die manier met ou deren omgaat alleen aanvaard baar gehouden kan worden wanneer men de ouderen in groepsverband kan behande len. Groepsverzorging is opge zet als een volwaardige en nieuwe functie binnen het ver zorgingshuis. In het jaarverslag wordt bena drukt dat men bij de provincia le overheid blijft proberen om toestemming te krijgen voor uitbreiding van het personeel. Dat is nodig omdat de werk druk binnen het verzorgings huis onaanvaardbaar hoog is. „Dat kunnen wij met harde cij fers staven". Hoewel het in 1990 niet is gelukt, zegt de directie van De Wieken er op te vertrou wen dat men in 1991 wel toe stemming krijgt om het perso neel uit te breiden. Per 31 de cember 1990 omvatte het ver zorgingshuis 62 bewoners. Die worden verzorgd door 21 full time medewerkers. Een andere wens is uitbreiding van de keuken, „Steeds meer blijkt.dat,die te klein is opge zet". De kosten voor uitbrei ding zouden kunnen worden betaald uit de gevormde reser ve zodat ze niet op de exploita tiekosten behoeven te druk ken. Die exploitatierekening omvatte over 1990 2,3 miljoen gulden. Er was een exploitatie overschot van 65.000 gulden. ZIERIKZEE - Dit seizoen is het tien jaar geleden dat de Stichting Ars Musica van start ging met het orga niseren van kleine concerten in intieme sfeer. Dat betekent dat ze dit jaar een jubileum te vieren heb ben! Leerlingen van de res is. (Foto: Joon OBS Kirreweie zingen een feestlied voor J. Bliek (links) die 25 jaar onderwijze- van Houdt). Anders dan in het vorig sei zoen, staan er dit jaar weer zes concerten op het programma. Eén daarvan geldt als echte ju bileumuitvoering, terwijl voor de andere concerten gezocht is naar een programmering die naar de mening van de organi satoren bijzonder de moeite waard is. Op 26 oktober staat er een con certuitvoering van de bekende opera Dido Aeneas van Hen ry Purcell op het programma. Dit werk zal het Zierikzeese publiek zeker aanspreken, daar het in het verleden reeds werd uitgevoerd door het toen malig Zierikzeesch Kamerkoor onder leiding van Riet van den Dun gen. Nu is de uitvoering in handen van het Madrigaalkoor en Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Rinus Hillebrand. Solisten zijn Heieen Stroo, Ben van Trierum, Wil Kerpel, Lies- beth Franken e.a. De uitvoe ring vindt plaats in de St. Wil- librorduskerk. Aanvang 20.30 uur. Een concert waarin de bijzon dere samenklank van harp en cello ten gehore gebracht zal worden, is gepland voor 30 no vember in de Lutherse kerk. Uitvoerenden zijn Lenie de Meij, harp en Frank Wakel- kamp, cello. Er zal ond<?r meer werk van Saint-Saëns en Tbde- schi worden uitgevoerd. De uit voerenden zijn beide gevorder de studenten aan het Conserva torium te Utrecht. Aanvang 20.00 uur. Kaarslicht Op 21 december het traditione le Kerstconcert bij kaarslicht met het Zeeuws Vokaal Ensem ble onder leiding van Kees van Eersel. Dit jaar weer als van ouds in de zo sfeervolle Luther se kerk. Aanvang 20.00 uur. „Wie eenmaal de majestueuze samenklank van vier trombo nes heeft ondergaan, is voor goed gewonnen voor dit veel zijdige blaasinstrument." Zo luidt de aankondiging van Het Nederlands Trombone Kwar tet. Ze zijn te zien en te horen op 8 februari in de Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Een recital voor zang, fluit en piano door Francine Fregeres, sopraan; Hanni Barendrecht, dwarsfluit; Wim Boer, piano met op het programma onder meer de bekende liederency clus Frauenliebe und -Leben van Robert Schumann. Verder een werk voor sopraan, dwars fluit en piano van de Franse laatromantische componist Gaubert. Dit op 14 maart in de Zeeuwse Muziekschool. Aan vang 20.00 uur. Jubileumspektakel Op Koninginnedag, donderdag 30 april, vindt dan bet echte 'jubileumspektakel' plaats, namelijk de uitvoering van historisch dansensemble Volta met Barokdans in historische kostuums, omlijst met levende muziek. Deze groep danste ooit eerder op het Ars Musica-po- dium. Tussen toen en nu heb ben ze kennelijk niet stil geze- fen, want het is een veel ge vraagd gezelschap in kringen van liefhebbers van oude mu ziek. Laatst waren ze onder meer aan het werk te zien tij dens het Festival Oude Muziek in Utrecht. Het is een vrij unie ke groep in Nederland en Ars Musica is dan ook bijzonder verheugd deze uitvoering in haar programma te kunnen aanbieden. De uitvoering zal plaatsvinden in de Nieuwe Kerk. Aanvang 19.30 uur. Abonnement Wie al deze concerten wil bij wonen kan een abonnement be stellen bij de Stichting Ars Mu sica. De prijs van zo'n abonne ment bedraagt f 30,— voor de zes uitvoeringen. Losse kaar ten bedragen 7,50 voor de eer ste vijf concerten en 12,50 voor de jubileumuitvoering op 30 april. Voor jongeren tot 18 jaar gelden bedragen van res pectievelijk 5,— en 7,50. Ook is het mogelijk Ars Musi ca te steunen door middel van donateurschap. Dit geldt ook voor niet-abonnementhouders. Deze donateurs kunnen de ju bileumuitvoering bijwonen voor 10,—. Historisch dansensemble Volta. (Foto: Seger van Wijk).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5