Expositie oude poppenhuizen Bewaerschole Burgh-Haamstede DE HOEVE AAN DE LINGE Slowaakse marionettenspeler te gast in jeugdsoos Brogum Portretten in De Burght Schrijver Jan Wolkers in Koorkerk Middelburg Het verhaal van Don Giovanni Bijeenkomst vrouwen groep Helpt Elkander Van 5 tot en met 26 oktober 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Tot eind oktober is in Christelijk Cultureel Centrum De Burght in Burgh-Haamstede een ten toonstelling van in hoofdzaak portretten te zien, die geschil derd zijn door Philomene de Later. De kunstenares, die nu in Am sterdam woont, maar geboren is in Middelharnis, komt uit een kunstzinnig milieu. Haar grootvader was behalve musi cus, ook een verdienstelijk por tretschilder en vooral door hem is De Later reeds op zeer jeugdige leeftijd geïnspireerd om met schilderen te beginnen. Als twaalfjarige portretteerde ze al kinderen uit de buurt, hetgeen ook tot serieuze op drachten leidde. Naast de lerarenopleiding Te kenen en Handvaardigheid, bezocht ze - bezeten van het vak - bovendien voor kortere of lan gere tijd de Gooise Academie, de Rijksacademie in Amster dam en de Nieuwe Academie in Utrecht. Philomene de Later hanteert strikte opvattingen, ervan uit gaande dat het gevoel gebon den is aan wetmatigheden van kleur, vorm en inhoud. Veelvuldig geëxposeerd In de afgelopen jaren is haar werk veelvuldig geëxposeerd geweest op tentoonstellingen in en rond Amsterdam. Haar werk bestaat onder meer uit landschappen en portret ten, maar het liefst schildert ze mensen en de laatste tijd is zij terug bij haar oude liefde: het maken van kinderportretten. Daarvan zijn er ook meerdere te bezichtigen in De Burght. De tentoonstelling in De Burght is de hele maand okto ber tijdens kantooruren gratis te bezoeken. MIDDELBURG - In het kader van de reeks Herlezen van de Stichting Literaire Activitei ten Zeeland komt schrijver Jan Wolkers dinsdag 15 okto ber naar de Koorkerk in Mid delburg. Zijn lezing begint om 20.00 uur. Wolkers is naast vooraan staand schrijver en beeldc„ kunstenaar ook geestdriftig le zer en kijker. Dat blijkt uit de dit jaar verschenen bundel es says en lezingen Thrzan in Ar ies. Dit bijzondere boek maakt duidelijk dat Wolkers zich al een leven lang laat beïnvloeden door teksten en beelden. De eerste Herlezen-avond be staat uit twee delen. Voor de- pauze spreekt Wolkers over zijn eigen werk en leest ook voor uit eigen werk. Na de pau ze is er gelegenheid om met de auteur van gedachten te wisse len. De avond wordt muzikaal omlijst door organist^ Bram Beekman. Anton Anderle voor een deel van zijn marionettenverzameling ZIERIKZEE - Liefhebbers van het poppenspel die nen zich vrijdag 18 oktober onverwijld naar jonge rencentrum Brogum in Zierikzee te begeven. Dan treedt daar namelijk de Slowaakse marionettenspe ler Anton Anderle op. In Brogum speelt hij het ver haal van Don Giovanni. De marionettenvoorstelling in het Zierikzeese jongerencentrum begint om 20.00 uur. In Tsjechoslowakije, in het Slo waakse deel, ligt de stad Bans ka Bystrica. Onder in de kel derruimte van een flat bevindt zich een bijzondere verzame ling, de hobby van een bewon derenswaardig man; Anton Anderle. Hij werd verliefd op het intieme van het poppen- Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 5 okt. 20.00 uw zondag 6 okt. 20.00 uui zaterdag 13 okt. 20.00 uti spel. Hij verzorgt poppenthea ter in de traditionele zin. Traditie Anton Anderle wordt in 1944 geboren in een familie waar de poppenspeltraditie al drie ge neraties wordt doorgegeven. Naast marionettenspeler is Anton Anderle ook verzame laar van poppen. Hij wil zo het culturele en familie-erfgoed bewaren voor en tonen aan de huidige en toekomstige genera ties. Familiepoppen vormen de ba sis van zijn verzameling. De oudste poppenset, van de meer dan vierhonderd poppen tel lende verzameling, stamt uit de jaren 1830-1835 en was voor heen het eigendom van de Tsje chische poppenspeler Dubsky. Andere sets geven de periode van grote bloei van het Slo waakse poppenspel aan. Het spel van Anderle is alles bij elkaar in 17 plaatsen in Ne derland 'te zien. De première van Don Giovanni vindt plaats in Dordrecht. Deze theaterma ker pur sang weet steeds weer zijn liefde voor de poppen over te brengen op het publiek. Don Giovanni In het Zierikzeese jongerencen trum brengt Anderle zoals ge meld het verhaal van Don Gio vanni. Don Filip wordt ver- Door MIEN VAN 'T SANT 75 'Ik blijf dus bij mijn eis: wij samen in een ander, liefst kleiner en zonniger huis en voor Bertha een verstandige oplossing zoe ken. Als ook jij dit werkelijk wilt, als ik er op kan rekenen dat je er nu direct werk van maakt, dan wil ik ook de opoffering bren gen mijn heerlijk huis te verwisselen voor een bescheiden bedoeninkje, maar dat hele maal van ons samen zal zijn. We zullen het naar ons beider inzichten inrichten, we zul len 's avonds als je van je werk thuiskomt samen eten om daarna de buitenwereld te laten raden naar wat er achter die gesloten overgordijnen plaatsvindt. Want ik houd van je Frank. En jij houdt van mij. Je ogen zeggen het me elke keer opnieuw. We zullen er vergeten dat we niet meer zo pril zijn, we zullen er een liefdeleven laten op bloeien, dat er niet minder om zijn zal. Ik zal daarnaast mijn best doen ook Bertha in ons geluk te laten delen, zoals jij het zult doen wat mijn kinderen betreft. Ik moet ophouden, Frank. Mijn hand gaat beven en de tranen branden achter mijn ogen. En ik wl 1 niet huilen. Ik wil flink zijn. Maar o, het is zo moeilijk voor een in wezen eenzame vrouw. Frank, ik zal de uren tellen, die me van je antwoord schei den. Ik hoop zó dat je het zelf zult komen brengen. Dan weet ik dat het goed is en dat je me begrepen hebt. Dan ook zal je Diana eerst volkomen gelukkig zijn en zal ik plechtig beloven een goede en toegewijde echtgenote voor je te zijn. Veel Uefs van je Diana' Hoofdstuk 17 Het is over elven, als Dien de Jong de enve loppe dichtplakt. De brief, die over haar toekomstig leven zal beslissen. Weet je wat? Ze moet hem nog maar even naar de bus brengen. Ze kent zichzelf. Als ze vannacht niet zal kunnen slapen, zal ze misschien weer gaan twijfelen of ze hem op de juiste manier geschreven heeft. Of ze de achter deur nog in voldoende mate voor hem heeft laten openstaan. Nee! Hij moet maar weg. Daarmee zal haar besluit vóór de nacht ge vallen zijn. Als ze, terug van de brievenbus, nog licht' onder de staldeur ziet schijnen, loopt ze er heen. Zou Jennifer haar eersteling al op de wereld gezet hebben? Of nee, waarom eigenlijk? zou het niet helemaal naar wens gaan? Behoedzaam doet ze de deur open, loopt naar binnen. Noch Arie noch Kersten kijkt op, zo druk zijn ze in de weer. Het wonder zo voelt Dien de Jong het op dit ogenblik is net geschied. Jennifers dochter, nog niet eens helemaal opgedroogd, kijkt de wereld om haar heen wat verwonderd aan. De moe der zelf heeft haar hoofd vol trots naar haar kind toegedraaid en in haar grote ogen ligt de blik van alle moeders op aarde, die haar eersteling zo dicht bij zich mogen hebben. Een warm gevoel stroomt door Dien de Jong heen. Scherp voelt ze opeens dat ze er gens toch de boerin van 'Zon rondom' is en dat het goed is dat ze het misschien te licht vaardig gedane voorstel de hoeve met alles wat erop en eraan is in de steek te laten om de man, op wie ze verliefd is te volgen, on gedaan gemaakt heeft. Over dc ruggen van moeder en kind heen kijkt Arie haar aan. 'Een pracht merrieveu len, moeder! Jennifer heeft zich kranig ge weerd. We komen zó binnen. Haal jij de wijn maar voor de dag ter ere van haar baby Diana'. Dien de Jong slaapt gewoontegetrouw haast direct in. De vreugde over de geboorte van wat ze haast als haar petekind voelt en de wijn doen hun plicht. Ja, de brief, die ze met zoveel moeite geschreven heeft, is door de jongste gebeurtenis al naar de achter grond van haar denken gedrongen. Dat Frank, als hij er niet mee akkoord kan gaan een eigen woning te versieren nog komen zal, verwacht ze niet. (wordt velwolgd) liefd op Anna, die ook wel wat voelt voor Don Filip. Haar hand is echter reeds vergeven aan zijn broer, de nietsnut Don Giovanni. Don Filip legt zich niet bij de situatie neer. Don Giovanni ruikt onraad en wil zo snel mogelijk trouwen. Hij heeft echter geen geld voor de bruiloft. Als hij het geld niet goedschiks van zijn vader krijgt neemt hij het kwaad schiks tot zich. Hij doodt zijn vader. Onder bedreiging van een zwaard gebiedt Don Gio vanni Anna met hém te trou wen. Zij roept haar vader te hulp die dan ook weer door Don Giovanni wordt ver moord BRUINISSE - Dinsdag 8 okto ber komt de Hervormde vrou wengroep Helpt Elkander bij elkaar in het Hervormd ver enigingsgebouw in Bruinisse. Op het programma voor de avond staat het maken van bloemstukjes. Dit onder lei ding van mevrouw C. Flik- weert-Poot. De dames moeten zelf een bakje of vaas meene men. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Vrijdag 4 oktober NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.05 uur Zicht op zee, pro gramma over mensen en water. Herh. 16.31 uur Alternatief spreek uur, medisch magazine. Herh. 16.55 uur Pink Panther, teken film. 17.07 uur KRO's Tekenfilm festival. 17.35 uur Woef, Engelse jeugd serie. 18.01 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.31 uur Ja, natuurlijk extra, natuurdocumentaire serie. 18.57 uur Dinges, volwassenen raden wat kinderen bedoelen. 19.27 uur Ha, die pa, Neder landse comeyserie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Ted a teté metTed de Braak ontvangt elke week een andere gast. Vandaag: Car ry Tefsen. 21.17 uur Rondom tien, praat programma. 22.03 uur Jessica Fletcher, Amerikaanse serie. 22.51 uur Dieren praten met mensen, documentaire over de Amerikaanse dieren-psycho- therapeut Samantha Khury die met dieren praat. 23.15 uur Miniatuur, portret van Franciscus van Assisi. 23.20 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. 16.32 uur Derrick, Duitse mis daadserie. 17.32 uur De wereld op een postzegel, programma over fi latelie. Les 3. 17.49 uur De tv dokter, medi sche «tips door dr. Ferdinand Zwaan. 17.50 uur De ouderwinkel, kort filmpje i.h.k. van de campagne tegen kindermishandeling. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.46 uur Te land, ter zee en in de lucht, vandaag Freewheelen als thema. 19.37 uur Ministars, program ma waarin onbekend talent teksten zingt op bestaande hits. 20.06 uur Bananasplit, amuse ment met de verborgen came ra. 20.53 uur TROSkompas tv ster, kort programma waarin de Troskompas-lezers personali ties en programma's nomine ren. 20.58 uur Allo 'allo, Engelse co medyserie. 21.31 uur De tv dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. 21.32 uur Dierendagspecial, dierenprogramma. 22.12 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.00 uur TROS weekendfilin: Dodelijke liefde, Amerikaanse tv-film. 00.30 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, les 27. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 4. 11.00 uur Schooltv-Weekjour- naal, les 4. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Het klokhuis 19.00 uur Wat doe jij nou? Pro gramma over school- en beroe- penkeuze. 19.30 uur Monopolie, Deense serie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Het orkest, program ma over de muziek, de geschie denis, de instrumenten en de uitvoering door presentator Dudley Moore en Sir Georg Solti. Afl. 1. 20.54 uur De bezetting, serie over Nederland in bezet tingstijd. 21.39 uur Sinfonia concertante - W. A. Mozart, concertante symfonie in e uitgevoerd door Midori, viool en Pinchas Zu- kerman begeleid door het New York Philharmonic Orchestra o.l.v. Zubin Mehta. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl.,217. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Baraka, drie kandi- datenkoppels spelen o.l.v. Do naat Deriemaeker voor de we reldreis. 21.35 uur Geheim van de Saha ra, 7-delige serie van Alberto Negrin. Afl. 1. 22.30 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.35 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.05 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. 23.50 uur Coda, Roger de Neef leest voor uit eigen werk. Van daag: Japens. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, een stad, gemeente of een thema wordt toeristisch uitgelicht. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Document: Het be luik, het dagelijks leven anno 1991 in een oud Gents beluik. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Première film vi deo, filmmagazine. 22.30 uur Binnenskamers, 1. Kwartet voor hobo, viool, alt viool en cello in f KV 370 (368b), Mozart. 2. Adagio en rondo voor glasharmonica, fluit, altviool en cello KV 617, Mozart. Uitgevoerd door het Brussels Virtuosi. ENSCHEDE: Museum Jan- nink in Enschede toont tot en met 6 januari de tentoonstel ling over het werk van Annie M. G. Schmidt. De tentoonstel ling „Altijd acht gebleven" toont boeken van haar, bijvoor beeld Jip en Janneke, Dikker- tje Dap en Pluk en Petteflet. Naast deze verhalen zijn.er ook liedjes, gedichten en illustra ties. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM: Op zondag 6 oktober worden in het Mari tiem museum in Rotterdam tij dens de. Nationale Weten schapsdag diverse kinderacti viteiten georganiseerd. Onder werpen zijn communicatie, op waartse kracht en magnetisme. Het programma begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De toegangsprijs is 2,50 per kind en voor volwassenen 3,50. Voor meer informatie: 010-4132680. AMSTERDAM - Het Gemeen tearchief Amsterdam houdt op 12 oktober een open dag. Het Gemeentearchief bewaart ar chieven van de overheid, van talrijke particuliere instellin gen en bedrijven. Daarnaast zijn er nog de grote verzamelin gen van de bibliotheek, de historisch-topografische atlas en de afdeling beeld en geluid. De open dag vindt plaats in het kader van De Nationale Open Archievendag. BURGH-HAAMSTEDE - „Zo'n wastobbe met een wasbord en een wringer had mijn moeder vroeger ook. Mijn broers moesten altijd draaien en stampen want we hadden een groot gezin, veertien kinderen. Dus we moesten allemaal meehel pen". Het ouderlijk huis van de 67-jarige H. J. van Mechelen-Troost uit Helle- voetsluis was druk bevolkt en dat is ook het geval met haar poppenhuizen. Ze vormen onderdeel van de expositie Poppenhuizen die van 5 tot en met 26 okto ber is te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een expositie die door de Stichting Westerschouwen Kul- tureel werd georganiseerd naar aanleiding van de kinderboe kenweek die dit jaar het thema huizen meekreeg. Behalve ou de en zeer oude originele pop penhuizen en winkeltjes omvat de expositie in de Bewaerscho le dan ook een aantal huizen dat werd gemaakt door leerlin gen van de basisscholen in de gemeente Westerschouwen. Hun inspiratiebron waren hui zen waarover ze lazen in boe ken. Behalve in de Bewaer schole worden de resultaten van dc opdracht, die ze kregen van de Stichting Westerschou wen Kultureel en de biblio theek Dc Schutse, ook geëxpo seerd in De Schutse. Pronkstukken bij de expositie in de Bewaerschole zijn een winkeltje uit 1880 dat beschik baar werd gesteld door de fa milie Van Citters uit Nieuw- Haamstede, een lapjeswinkel die eveneens uit de vorige eeuw dateert en een antiek poppenhuis dat afkomstig is uit hot museum Noord- en Zuid Bcveland in Goes. Verder omvat de expositie pop penhuizen uit de verzamelin gen van mevrouw W. van Dam me uit Scharcndijke en me vrouw Van Mechelen. „Als kind speelde ik al graag met een poppenhuis. Twintig jaar geleden kreeg ik weer de tijd om me er mee bezig te houden". Dat had tot resultaat dat me vrouw Van Mechelen nu 38 poppenhuizen en winkeltjes heeft. Een groot deel van de in richting daarvan maakte ze zelf. „Ik ben altijd aan het be hangen, gordijnen, beddegoed en kleding aan het maken. Meubeltjes en andere spulle tjes krijg ik vaak van mensen die weten dat ik deze hobby heb". Uiterst geconcentreerd richtte ze in de Bewaerschole een deel van haar verzameling we.er in. „Jij stond hier en jij wilde net naar binnen gaan". Elk popje, vaasje, stoofje, serviesje weer op zijn eigen plaats. „Alles in mijn huizen hoort op een be paalde manier te staan. Dat hoort bij het beeld dat ik er van heb in mijn hoofd". De expositie Poppenhuizen is te zien van 5 tot en met 26 okto ber en is dagelijks (behalve zondags) geopend van 13.30 tot 16.30 uur. M Kii DE MO DJ' ,V j ül £a Een antieke lapjeswinkel. Een van de pronkstukken die te zien zijn tijdens de expositie Poppen huizen in de Bewaerschole. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4