'We krijgen steeds meer werk' Hr. Ms. Zierikzee buiten gebruik CDA praat over het toerisme Woonzorg centrum zoekt vrijwilligers Verkoping en rommelmarkt in Bruinisse Contact bijeenkomst VAGWW Stichting Slachtofferhulp een jaar actief op Schouwen-Duiveland College Middenschouwen piekert niet over opheffing commissie ABZ Garage Kerkwerve Fietser valt op auto Vergadering commissie AZ Duiveland Eenmalige toekenning subsidie Nieuwe Muziek Zeeland Jeugd- museum- dagen in Zeeuws Biologisch Museum Aanrijding Meelstraat Diefstal uit auto Inbraken Dreischor Overstekend dier aanleiding ongeluk Corres pondent Bruinisse vertrokken DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 NR 25027 3 ZIERIKZEE - Vrijdag 4 okto ber 1991 wordt de mijnenjager Hr. Ms. Zierikzee buiten ge bruik gesteld. Dit zal naar ver wachting tot medio volgend jaar duren. Een goed gebruik is dat gedurende deze periode de scheepsbel aan het gemeen tebestuur wordt aangeboden. De delegatie uit Zierikzee, be staande uit wethouder P. de Rijke, raadslid en doopster van het schip mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, gemeentese cretaris M. J. Walraven en voor lichter Th. J. Rigter woont op 4 oktober de uitdienststellings- ceremonie bij en neemt de scheepsbel in ontvangst. BÜRGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 3 oktober komt de afdeling Westerschouwen van het CDA in de zaal van de Ge reformeerde kerk te Haamste de bijeen om te praten over het toerisme in de regio. De bijeenkomst vormt de af ronding van het thema Is Schouwen vol waarin de leden van de afdeling zich het laatste half jaar hebben verdiept. Op 23 mei werd een informatieve bijeenkomst over het onder werp gehouden. Daarna zijn le den en belangstellenden het zo merseizoen ingegaan met de opdracht om verschillende si tuaties die met het toerisme hebben te maken te observe ren. Men deed dat aan de hand van een formulier met vragen en opdrachten. Tijdens de bij eenkomst vanavond wordt daarvan een evaluatie gemaakt en komt men met aanbevelin gen. Zowel CDA-leden als be langstellenden worden uitge nodigd om de bijeenkomst bij te wonen. Aanvang 19.30 uur. BROUWERSHAVEN - Het woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven opent 16 ok tober haar deuren. De Stich ting Vrijwillige Hulpdienst en het woonzorgcentrum Poor tershof zijn op zoek naar vrij willigers die mee willen hel pen het woonzorgcentrum vorm te geven. Gedacht wordt aan het opzet ten van verschillende activitei ten zoals bijvoorbeeld een handwerkclub, koffie schen ken, een kaartclub en dergelij ke. Andere ideeën zijn ook van harte welkom. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Hennie de Vos (01119-1633) of Thnja Speijer (01119-1651/1606) BRUINISSE - In het verzor gingshuis In 't Opper, Dokter de Kockstraat 13 in Bruinisse, wordt op woensdag 9 oktober een verkoping en rommel markt gehouden. De openingstijden zijn van 14.00 uur tot 17.00 uur en van 18.30 uur tot 20.00 uur. Te koop zijn onder meer: van stof ge maakte beren en poezen; ge borduurde linnen tassen; bloemstukjes; baby-artikelen; kaarten; beklede kledinghan gers; haarspelden; buttons en nog veel meer leuke cadeau artikelen. Al deze artikelen zijn onder begeleiding van de activiteitenbegeleidster, Annet van der Sluis, gemaakt door de deelnemers van de dagverzor ging. Ook de jeugd is niet ver geten, voor hen staat er een grabbelzak vol verrassingen klaar. MIDDELBURG - Het gewest Zeeland van de Vereniging Aannemers Grond- Water- en Wegenbouw (VAGWW) houdt dinsdag 8 oktober een contact bijeenkomst in hotel Arneville in Middelburg. Thema van de bijeenkomst is Kwaliteit, daar zit muziek in. Dit onderwerp wordt op speel se wijze belicht door E. Peere boom, economisch commenta tor AVRO-rtv. en musicus Louis van Dijk. De bijeen komst in Hotel Arneville be gint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - „Je bent heel erg geschrokken als je tegen een boom aan rijdt. Soms lijkt het direct na het ongeluk allemaal nog wel mee te vallen. Maar vaak krijgen mensen achteraf lichamelijke klachten zoals slecht slapen of nervosi teit". Als hulpverlener van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland weet Luuc Smit veel van de lichamelijke en praktische gevolgen die een verkeersongeval, een inbraak of een mishandeling kunnen hebben voor het slachtoffer. Sinds een jaar heeft hij in het politiebureau te Zierikzee een kamer waar hij elke dinsdag middag en vrijdagmorgen spreekuur houdt voor mensen die hulp zoeken bij de stichting. Uit het allereerste jaarverslag blijkt dat dat er steeds meer zijn. ,,Toen we vorig jaar oktober via het bureau in Zierikzee startten met slachtofferhulp in Noord-Zeeland verleenden we hulp aan 29 slachtoffers die af komstig waren van Schouwen- Duiveland. Nu helpen we al zo'n zestig mensen en de ver wachting is dat dat eind dit jaar zal zijn uitgegroeid naar het driedubbele van het aantal waarmee we begonnen, zo'n 90 mensen". Een groei die volgens Luuc Smit het gevolg is van een groeiende bekendheid van het bureau Slachtofferhulp. „Via de SIR-actie op televisie, maar ook via radioprogramma's en krante-artikelen weten veel meer mensen dat de mogelijk heid van slachtofferhulp be staat". Verde heeft Luuc Smit het afgelopen jaar steeds bete re contacten opgebouwd met de mensen op het politiebureau. „Via de ongevallen, inbraken, incest en zware mishandeling waarmee zij worden geconfron teerd geven ze aan ons de na men door van de mensen die daarvan het slachtoffer wer den". Verwijzingen waarmee Luuc Smit heel blij is. „Ondanks de groeiende bekendheid weten nog veel mensen niet hoe zij in contact kunnen komen met de Stichting Slachtofferhulp, of ze durven die stap niet te nemén". Daarom nemen de medewer kers van het bureau Slachtof ferhulp zelf het initiatief om de mensen, waarvan zij via de po litie weten dat ze het slachtof fer werden van een ongeluk of andere calamiteit, op te bellen. „Wij vragen dan of ze behoefte hebben aan hulp". Die hulp kan emotioneel of praktisch zijn. Emotioneel via een gesprek waarbij het slacht offer zijn verhaal kwijt kan en begrip krijgt voor de proble men waarmee hij worstelt. Praktisch doordat de mede werkers van het bureau Slacht offerhulp helpen bij het invul len van formulieren, het schrij ven van brieven, meegaan naar de rechtbank, helpen juridisch advies in te winnen. Kortom de hele papierwinkel waarmee een slachtoffer soms lange tijd wordt geconfronteerd. „Het kan jaren duren eer alles is af gehandeld", aldus Luuc Smit. Het bureau Slachtofferhulp kan daarbij bemiddelen of praktische dingen die moeten gebeuren overnemen van de slachtoffers. Volgens Luuc Smit duren de contacten tussen een slachtof fer en het bureau slachtoffer hulp meestal zo'n drie maan den. Hij omschrijft de contac ten als een eerste en korte op vang. „Als een slachtoffer nog langer hulp nodig heeft kun nen we doorverwijzen naar hulpinstanties als het Riagg". In het jaarverslag 1990 wordt de Stichting Slachtofferhulp Zeeland omschreven als een niet meer uit de Zeeuwse sa menleving weg te denken insti tuut voor hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen. De plaats vervangend groepscomman dant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland, G. J. Werff, aan wie Luuc Smit een exemplaar van het allereerste jaarverslag van de stichting aanbood, kon zich daarin vin den. „De stichting voldoet in een behoefte. Men doet werk waar wij als politie vaak nood gedwongen van af moeten zien omdat we er geen tijd voor heb ben. Want de politie heeft na tuurlijk een belangrijke hulp verlenende taak. Maar in de praktijk komt het er op neer dat we die alleen in de frontlijn kunnen verrichten. Als er net een ongeluk of een inbraak is gebeurd". De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland heeft daarom aan de opzet van het bureau Slacht offerhulp meegewerkt door het beschikbaar stellen van een ruimte in het politiebureau te Zierikzee. „Het is wel eens moeilijk omdat we die ruimte moeten missen, maar het heeft als grote voordeel dat de poli tie en mensen van het bureau Slachtofferhulp onderling ge makkelijk contact kunnen ma ken omdat we in hetzelfde ge bouw zitten". De grootste zorg van de stich ting Slachtofferhulp is volgens Luuc Smit hoe in de toekomst de financiering moet worden geregeld. Men werkt momen teel met enkele vaste mensen en een aantal vrijwilligers en stagiaires. De salarissen van de vaste medewerkers worden betaald door de rijksoverheid, terwijl de overige kosten wor den gedekt door subsidie van het provinciaal bestuur van Zeeland en de gemeenten in de regio. „Maar uit bezuinigings overwegingen wil het provin ciaal bestuur na 1992 minder of geen subsidie meer geven. Dan worden we helemaal afhanke lijk van een bijdrage van de ge meenten". Verwachting Commandant Werff sprak de verwachting uit dat de stich ting Slachtofferhulp in de toe komst onder justitie en politie komt te vallen. „Er tekent zich een ontwikkeling af waarbij de politie vooral een opspo ringsinstantie wordt en de ove rige politietaken worden uit besteed aan aparte bureaus die dan onder politie en justitie vallen". Luuc Smit benadrukte daarbij dat het bureau Slach tofferhulp dan wel onafhanke lijk nioet kunnen blijven wer ken. „Want we krijgen ook mensen die het slachtoffer wer den van de politie zelf". Luuc Smit (rechts) overhandigt het allereerste jaarverslag van de stichting Slachtofferhulp aan plaatsvervangend groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland, G. J. Werff. (Fo to: Joop van Houdt). Belangrijk democratisch middel SCHARENDIJKE - „Door opheffing van de commis sie zou de bevolking een belangrijk democratisch middel worden onthouden". Dat is de reactie van het college van b en w van de gemeente Middenschou wen op de door de CDA-fractie in haar algemene be schouwingen gemaakte opmerking dat wat hen be treft de commissie algemeen bestuurlijke zaken op geheven kan worden. „We zijn het zeker niet eens met die opvatting van het CDA", al dus het college. „Naast de door ons regelmatig georganiseerde hoorzittingen en inspraaka vonden achten wij het van be lang dat bepaalde onderwer pen ook in een raadscommissie worden behandeld". Spreeekrecht Het college wijst de CDA- fractie op het feit dat er tijdens een commissievergadering spreekrecht voor het publiek is terwijl men vanaf de publieke tribune tijdens een gemeente raadsvergadering niet meer mag doen dan luisteren naar de discussie. Het college zegt het ook niet eens te zijn metjde op merking van het CDA dat de invloed van de commissie niet merkbaar is in de voorstellen van het college aan de raad. Het college haalt als voorbeeld om het CDA van het tegendeel te overtuigen het voorbeeld aan van het rapport van bu reau Terp over de herinrichting van de Brouwersdam. „Naar aanleiding van de behandeling in de raadscommissie hebben wij ons concept-voorstel aange past en zijn wij in ons uiteinde lijk raadsvoorstel uitvoerig in gegaan op de door de commis- sie(leden) gestalde vragen", al dus het college. De kritiek op de samenstelling van de commissie bezwaar schriften, die nu uit louter ge meenteraadsleden bestaat, trekt het college zich wel aan. „In de richting van de burger kunnen wij ons voorstellen dat de samenstelling van de com missie vragen oproept over de objectiviteit van de commis sie", aldus het college. „Door een wijziging van de sa menstelling van de commissie zou die objectiviteit mogelijk worden vergroot, waardoor de adviezen van de commissie meer gezag en draagvlak zou den kunnen krijgen. Nader on derzoek hiernaar, waarbij ook ervaringen uit andere gemeen ten kunnen worden betrokken lijkt ons echter zeker op z'n plaats". Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEE - De heer J. Q. uit Zierikzee werd voor onderzoek naar het ziekenhuis overge bracht nadat hij met zijn fiets viel en op de motorkap van een auto terecht kwam. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 15.45 uur toen J. Q. metzijn fiets over het bruggetje tussen de Wandeling en de Grachtweg in de richting van de Grachtweg reed. Daar aangekomen viel de Zierik- zeeënaar om onbekende reden van zijn fiets en kwam daarbij op de motorkap van de perso nenauto van mevrouw C. S. uit Duiveland terecht. Op advies van een arts werd de man over gebracht naar het ziekenhuis. NIEUWERKERK - Woensdag 9 oktober vergadert de commis sie algemene zaken van de ge meente Duiveland. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering de oprichting van een milieu-educatief cen trum. Het college van b en w van Duiveland stelt zich terug houdend op ten opzichte van het plan van de provincie om op Schouwen-Duiveland een milieu-educatief centrum op poten te zetten. Men twijfelt aan de noodzaak van een der gelijk centrum. Bovendien is het college van mening dat de financiële lasten hiervan niet ten laste van de gemeente ge bracht kunnen worden. „Es sentieel is dus de vraag naar het effect van een dergelijk centrum in relatie met de fi nanciële consequentie. Aan de commissie wordt advies ge vraagd. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil door een eenmalige toekenning van 95.000 gulden de Stichting Nieuwe Muziek uit Middel burg uit de financiële proble men helpen. Voorwaarde hier bij is wel dat de stichting het financiële beleid omgooit zo dat over 1990 en 1991 geen te korten meer ontstaan. Gedeputeerde D. Bruinooge deelde dit mee na afloop van het najaarsberaad van het Zeeuws provinciaal dagelijks bestuur. Met de financiële handreiking van de provincie en bijdragen van WVC en de ge meente Middelburg moet de Stichting Nieuwe Muziek het tekort van ongeveer 160.000 gulden kunnen opheffen. Eind 1989 dreigde het doek voor de stichting al te vallen toen de provincie de subsidiekraan dichtdraaide. Met een tekort van 100.000 gul den en het uitblijven van de rijkssubsidie zag het provin ciebestuur destijds geen le vensvatbaarheid meer in de stichting. Diverse prominente musici, componisten en stich tingen als Donemus en Gau- deamus lieten hierop kritiek horen. De Zeeuwse stichting vervult, zo stelden zij destijds, een koplopersfunctie bij het ontdekken van musici en com ponisten in de nieuwe muziek. Bestuursveranderingen, onder meer door toevoeging van ver tegenwoordigers van de IJsbre ker uit Amsterdam en de Stich ting Gaudeamus deden het pro vinciebestuur destijds alsnog besluiten subsidie toe te ken nen. Tben kreeg de stichting naast een gevraagd subsidiebe drag (70.000 gulden) nog een ex tra som van 50.000 gulden toe geschoven. De financiële tekor ten zijn echter sinds die tijd al leen maar gegroeid. OOSTKAPELLE - De herfst vakantie van de scholen na dert. Reden voor het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle om wederom jeugdmu- seumdagen te organiseren. Dinsdag 15 en donderdag 17 oktober zijn de dagen waarop weer van alles te gebeuren staat. Het thema van de jeugdmu- seumdagen is Een zee van sche pen. Alle activiteiten vinden plaats tussen 10.00 en 15.00 uur en hebben te maken met de zee, het strand, de duinen en uiter aard schelpen. De kinderen gaan strandjutten, een speur- spel door de tentoonstelling oplossen, een film bekijken en nog veel meer. Verder staat een tropische verrassing op het programma. Per dag kunnen maximaal 150 kinderen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar strandjutter zijn en spe lenderwijs schelpenkenners worden. Aanmelden kan telefo nisch (01188-2620) of aan de ba lie van het museum. De kinde ren wordt gevraagd zelf brood, regenkleding, laarzen, een af sluitbare onbreekbare beker en een lege plastic tas mee te nemen. ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag vond in de Meelstraat te Zie rikzee een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk vond plaats om ongeveer 12.45 uur toen de heer J. van G. uit Zierikzee met zijn auto door de Meelstraat in de richting van de Balie reed. Hij zou daarbij geen voorrang heb ben gegeven aan de heer J. K. uit Zierikzee die met zijn per sonenauto vanuit de Lom bardstraat de Meelstraat wilde inrijden. De auto's raakten el kaar net waardoor lichte scha de ontstond. RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een auto die stond geparkeerd aan de Hogezoom te Renesse. Het betrof de auto van L. L. uit de gemeente Middenschouwen. De dieven gingen er vandoor met een tasje waarin diverse persoonlijke papieren zaten. DREISCHOR - In de nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken in drie woningen in Dreischor. Uit de woning van de heer B. aan de Bogerdweg te Dreischor werd een portemonnee ont vreemd waarin ongeveer 60 gulden zat. De tweede bena deelde was mevrouw D. Uit haar woning aan de Molenweg werd een tas met inhoud weg genomen. In de loop van dins dagmorgen vond mevrouw D. haar tas terug. Ze mist er 30 gulden uit. Ook in de woning van mevrouw B. aan de Bo gerdweg werd ingebroken. Uit dat huis zijn geen goederen weggenomen. Uiteraard heb ben alle benadeelden ook scha de door braak. OUWERKERK - Dinsdagmor gen reed op de Visscrsweg na bij Ouwerkerk een personen auto in de sloot nadat de be stuurster mevrouw S. B. uit Bruinisse uitweek voor een overstekend dier. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.30 uur zo'n 200 meter voor de bebouwde kom van Ouwerkerk. S. B. werd verrast door een dier dat plotseling de weg overstak. Via een uitwijk manoeuvre kwam ze met de auto in de wegberm terecht. Daarbij verloor de automobi liste de controle over het voer tuig. Ze botste met de voorkant van de auto in de slootkant waarna het voertuig nog eens doorsloeg. Het werd aan de voorzijde zo zwaar beschadigd dat het moest worden wegge sleept. Mevrouw B. werd bij het ongeluk licht gewond. Verwachting t/m maandag 7 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht n.west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 okt. Zon op 06.44, onder 18.11 Maan op 02.15, onder 1631 Nieuwe Maan: 7 okt. (22.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een in betekenis afne mende storing trekt vanavond en vannacht langzaam over ons land naar het oosten. Uit de bewolking die hiermee samenhangt valt af en toe regen maar erg groot zullen de hoeveelheden niet zijn. Achter de storing stroomt drogere lucht het land binnen waarin de zon morgen behoorlijk de ruimte krijgt. Alleen in het zuidoosten van het land houdt de bewolking waarschijnlijk de over hand. De zuidwestelijke wind is zwak tot matig en de middagtempe- ratuur loopt op naar ongeveer 17 graden. BRUINISSE - Na ongeveer een jaar aan de redactie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode werk zaam te zijn geweest, heeft Kees Steke.tee zijn werkzaam heden als correspondent voor Bruinisse en part-time redac teur beëindigd. Na dit jaar zijn VWO-diploma te hebben behaald, is Kees per 1 september aan de studie Maatschappijgeschiedenis be gonnen aan de Erasmus Uni versiteit te Rotterdam, een stu die die volgens hem een goede voorbereiding vormt voor een loopbaan bij de pers. Hoewel voor Bruinisse al een nieuwe correspondent aange trokken is, moeten berichten voorlopig nog direct aan cle re dactie doorgegeven worden (Jannewekken 11, Zierikzee; Postbus 1, 4300 AA, Zierikzee. Tblefoon: 01110-16551). ZIERIKZEESCHEBB NIEUWSBODEÜI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. i 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3