College Middenschouwen teleurgesteld over kritiek op het recreatiebeleid Huizen boekenkinderen staan centraal bij begin boekenweek DE EERSTE TWEE i WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J j dé bant van schouwen - j 32tó> A C Aanrijding Kraaijestein weg Vernieling bermplanken 5 9 Man loopt brandwonden op bij explosie Automobilist verrast door kruising ZIERIKZEESCHE ^tB\BLIOTA 5 DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25027 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Hef betekent dat u niet meer achter uw eigen beleid staat' Gemakkelijk is kritiek, doch moeilijk is de kunst. Touches SCHARENDIJKE - „Wanneer dit beleid op 20 korte termijn al aan een herziening toe is blijft het moei lijk om de recreatieproblematiek planmatig aan te pakken. Dan zal opnieuw op ieder verzoek apart in gegaan moeten worden en zal er geen samenhang mogelijk zijn". Dat is de reactie van het college van b en w van de gemeente Middenschouwen op kritiek op het recreatiebeleid in de gemeente, zoals ver woord in de algemene beschouwingen van verschil lende fracties op de gemeentebegroting voor 1992. wil kamperen. Voor hen is geen plaats meer op de kampeerter reinen. Dit zou de kans op ille gale recreatie aanzienlijk ver groten", aldus het college. Het college toont zich in haar beantwoording van de algeme ne beschouwingen van de raadsfracties verbaasd maar vooral teleurgesteld over de kritiek op het recreatiebeleid. ,,Het stemt ons somber dat ver schillende fracties de laatste tijd aangeven niet blij te zijn met de (recreatiestructuur) schets die zij zelf onlangs heb ben vastgesteld", aldus het col lege. ,,Het betekent dat u niet meer achter uw eigen beleid staat". Kwaliteitsverbetering- Het college voegt er meteen aan toe dat er niet van uitge gaan wordt dat de twijfels bij de verschillende raadsfracties zouden betekenen dat de re creatiestructuurschets niet lan ger als uitgangspunt voor het beleid gezien zou moeten wor den. Bij de ontwikkeling van het recreatiebeleid, zo stelt het college, staat kwaliteitsverbe tering voorop. ,,De nadruk ligt dan ook niet op 'steeds meer' maar op 'steeds beter', aldus het college. In de visie van het college die nen overloopterreinen, die ex tra recreatiedruk in de drukste periode kunnen opvangen, ge handhaafd te blijven. „Wan neer ingegaan wordt op de sug gestie van het CDA om de mo gelijkheid tot een overloopter rein weg te nemen omdat die overlast veroorzaken zullen de ondernemers proberen deze overloopterreinen te exploite ren als reguliere seizoenskam- peerplaatsen", zo stelt het col lege. Daaraan wordt de conclusie ge koppeld dat het wegvallen van het overloopterrein onge wenste effecten zou kunnen hebben. „Op die manier ont staan er tijdens het hoogsei zoen problemen voor de toeris tisch kampeerder die slechts gedurende een korte periode Kordater Voor wat betreft het illegaal kamperen kondigt het college in haar beantwoording van de algemene beschouwingen aan dat de aanpak daarvan ook in '92 weer hoge prioriteit zal krijgen. Het college is ook van plan niet lijdzaam toe te kijken als beheerders van een kam peerterrein meer tenten of ca ravans op hun terrein toelaten dan is toegestaan. „Overstan- den zullen niet meer getole reerd worden", aldus het colle ge. Het college gaat in haar beant woording van de algemene be schouwingen ook in op kritiek van de zijde van het CDA op Plan De Bout. „Helaas geeft de CDA-fractie aan dat het ont werp voor Plan De Bout de in stemming van die fractie nog niet heeft. Wij blijven van oor deel dat het ontwerp-plan vol doet aan destijds door de ge meenteraad vastgestelde rand voorwaarden", aldus het colle ge. Het college wijst er verder op dat vergroting van de opper vlakte van kampeerterreinen niet automatisch betekent dat het aantal standplaatsen toe neemt. De kritiek van het CDA dat het college zich kennelijk niets heeft aangetrokken van eerder door de christen-democrati sche fractie gemaakte opmer kingen met betrekking tot Plan De Bout legt het college naast zich neer. „Door ons is uitvoerig ingegaan op de kant tekeningen die door de leden van de commisie ABZ zijn ge maakt. Daarbij is aangegeven in hoeverre met de gemaakte opmerkingen rekening kon worden gehouden. Waar dat niet mogelijk was was dat ook aangegeven", aldus het college. Agrarische gebouwen Kritiek van dè kant van het college op het beleid van de provincie waar het gaat om vrijkomende agrarische gebou wen. Het college zou gra.ag zien dat gebouwen die niet langer gebruikt worden voor agrari sche doeleinden voor andere bedrijfsactiviteiten gebruikt worden. De gemeente wordt daarbij gedwarsboomd door de provincie. „Het is een heikel punt, getuige de problemen die zijn ontstaan met betrekking tot de vestiging van een zalm- rokerij aan de Arkelweg in Kerkwerve", aldus het college. „Deze problemen houden in feite verband met het stringen te beleid dat de provincie op dit punt voert". Ook de Kroon gaat ervan uit dat bedrijfsactiviteiten die geen functionele binding heb ben met het buitengebied daar uit geweerd moeten worden. „Wij vinden een dergelijk be leid niet juist", aldus het colle- College Middenschouwen: Voornemens kordater op te treden bij overstanden op kampeerterrei nen. (Archieffoto). ge. „In de ruimtelijke ordening dient voortdurend ingespeeld te worden op de zich wijzigen de maatschappelijke en ruim telijke processen. De achteruit gang in de landbouw en de daarmee verband houdende groeiende leegstand van agra rische gebouwen is daar een voorbeeld van". Het college ziet gelukkig ook enkele lichtpuntjes met betrek king tot het gebruik van vrij komende agrarische gebou wen. In de in 1989 verschenen rijksnota Bestemmen met be leid wordt gesteld dat in met name aan te wijzen agrarische gebieden vrijkomende agrari sche bedrijfsgebouwen ge bruikt kunnen worden voor kleine ambachtelijke/in dustriële bedrijven. Voorwaar de is dan wel dat die gebieden bestemmingsplanmatig wor den ingepast. „Niettemin on derschrijven wij de opmerking van de VVD-fractie dat een zin vol gebruik van vrijkomende gebouwen positief benaderd moet worden mits er geen spra ke is van aantasting van het landschap en er ook uit andere hoofde geen planologische be zwaren bestaan". Landschapsbeleidsplan Om ongewenste ontwikkelin gen in het buitengebied te voorkomen wil het college van b en w van Middenschouwen een landschapsbeleidsplan opstellen. In de beantwoording van de algemene beschouwin gen gaat het college in op de consequenties van daadwerke lijk opstellen en uitvoeren van een dergelijk plan. „Over uit voeringskosten is in dit stadi um nog weinig te zeggen", al dus het college. Het is in ieder geval niet zo dat per definitie alle kosten voor rekening van de gemeente zijn". Voor alle duidelijkheid wijst het college de raad erop dat als voor de gemeente Midden schouwen een landschapsbe leidsplan opgesteld wordt een dergelijk plan een juridisch bindende werking zal moeten hebben. „Dat kan alleen door een landschapsbeleidsplan in te bouwen in het bestemmings plan Buitengebied. Als uw raad inderdaad een land schapsbeleidsplan wenst dient u reeds nu aan te geven of u de vertaling daarvan in het be stemmingsplan wenst". In Bruinisse en Westerschouwen grote deelname aan Kinderboekenweekwedstrijd BURGH-HAAMSTEDE/BRUINISSE/ZIERIKZEE - Bouw een huis voor een boekenkind. Dat was de opdracht van de wedstrijd die dit jaar in het kader van de Kinderboekenweek werd georganiseerd. Vele tientallen kinderen op Schouwen-Duiveland maakten een papieren of kartonnen onderkomen voor een personage uit een boek dat ze hadden gelezen. Een negerhut voor oom Tom, een Petteflatgebouw voor Pluk. Een snoephuisje voor Hans en Grietje, een geldpak- huis voor Dagobert Duck, een rotswoning voor Fred Flintstone of een heel nieuw huis naar eigen ontwerp. AT die tientallen huizen ston- den centraal tijdens de eerste dag van de Kinderboekenweek die loopt van 2 tot 12 oktober. In de bibliotheken te Burgh- Haamstede en Bruinisse wer den ze beoordeeld door een des kundige jury en vervolgens werden de prijswinnaars be kend gemaakt aan de vele kin deren die vol verwachting naar de bibliotheek kwamen. In de bibliotheek te Zierikzee ge beurde dat maandag al. Daar werden acht huizen inge leverd. Aanzienlijk minder dan de vele tientallen werkstukken die in Bruinisse en Burgh- Haamstede naar de biblio theek werden gebracht. Wel licht kwam dat omdat daar via de plaatselijke basisscholen werd gewerkt aan de wed strijd. Een jury bestaande uit architekt Jan Jonker, beeldend kunstenaar Willem van An- raad en bibliothecaresse Nel de Roo beoordeelde de huizen die in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe werdpn ingeleverd, Zij kenden de prijzen toe aan Jan Willem van Doorn, Maar ten Elenbaas en Persijn de Rij ke uit Zierikzee. Zij mogen in de herfstvakantie naar Minia tuur Walcheren in Middelburg. Alle deelnemers kregen een ho ge lurv. Een smalle hoge poster van een flatgebouw waarvan de ramen kunnen worden ge opend. Achter elk luikje zit in formatie over een kinderboek of een kinderboekenschrijver. In Burgh-Haamstede werd aan de prijsuitreiking een speur tocht gekoppeld die de kinde ren langs bijzondere huizen in de omgeving voerde. De inzen dingen werden daar beoor deeld door een jury bestaande uit Izaline Slager van de Vrou wen Advies Commissie (VAC), beeldhouwster Tbja van Hoften en Lenneke Strayer. Zij maak ten alleen nog maar de winnen de huizen van de oudste deelne mers bekend. Een Robinson Crusoë huis gemaakt door Nils van Went, Harmen Boot, Ro nald Kramer, Sander Keus en Ronald Schot. En een vampier kasteel gemaakt door Patrick Verhulst, Johan Boom en Je roen Gefkens. „Wij dachten dat wel niemand een Dracula- kasteel zou maken", aldus Jo han en Jeroen. Zij deden dat wel omdat ze werden geïnspi reerd door het boek De vreed zame vampier van Eric More- cambe. Zelfs een graftombe met kruis aangebracht in het interieur van het kasteel ont brak niet. „Dat is om het span nend te maken". Uitslag in Bruinisse Spannend, maar vooral druk was het gisteren, woensdag, ook in bibliotheek De Zaete fe Bruinisse. Daar leverden ruim 80 kinderen een eigengemaakt huis in. J. de Keyzer. P. Kik en F. de Lange uit Bruinisse be oordeelden al deze pronkstuk ken. De uitslag was als volgt. Judith van Zetten (winnares categorie zes-jarigen). Ben Schot en Elis Schot en Marika Maaskant die samen een huis maakten in de categorie zeven jarigen. Evert Wind en Lennart Kempe (die samen een huis maakten) en Angela en Lisette de Waal en Marcella van Klin ken die ook samenwerkten wonnen in de categorie 8 tot 12 jaar. En tenslottè werden de huizen van Esther Bogerman en Linda Kik gekozen (catego rie 11 jaar en ouder). Een boek In Burgh-Haamstede en Brui nisse mochten alle prijswin naars een boek uitkiezen. Ver der krijgt eep deel van de kin deren die een prijs wonnen toe gangskaarten voor Miniatuur Walcheren. Alle winnende hui zen worden overgebracht naar Middelburg waar zij meedin gen naar een prijs in de provin ciale ronde van de landelijke wedstrijd. In Burgh-Haamste de waar de bibliotheek de wed strijd samen met de Stichting Westerschouwen Kultureel or ganiseerde, wordt een aantal huizen overgebracht naar de Bewaerschole als onderdeel van de expositie Poppenhuizen die daar vanaf 5 oktober is te Zien. BURGH-HAAMSTEDE - Twee personenauto's werden bescha digd bij een aanrijding die woensdag plaatsvond op de Kraaijesteinweg bij Haamste de. Het ongeluk gebeurde om on geveer 12.30 uur toen de heer J, C. uit het Franse Irvillac met een vrachtwagen komende vanaf de verkeerlichten over de Kraaijesteinweg reed en links af wilde slaan de Steursweg in. De heer M. V. uit Middelburg die met een personenauto ach ter hem reed zou dat niet tijdig hebben kunnen zien. Hij begon in te halen. Tben hij zag dat zijn voorganger richting aan gaf remde hij en week üit naar rechts maar kon daarmee niet voorkomen dat hij tegen de achterzijde van de auto van de Fransman botste. Beide voer tuigen werden beschadigd. SEROOSKERKE - Woensdag morgen ontdekten weggebrui kers dat flinke schade was aan gericht aan de bermplanken en een verkeersbord langs de Se- rooskerkseweg (de provinciale weg tussen Zierikzee en Haam stede). Vandalen vernielden 21 berm planken, een verkeersbord en de paal waarop het bord was bevestigd. De totale schade wordt geraamd op 725 gulden. De benadeelde is het ministe rie van verkeer en waterstaat. Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuidwestelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied eerst nog vrij krachtig, 5. 1* SLACHTOFFERHULP De Stichting Slachtofferhulp krijgt steeds meer werk op Schouwen-Duiveland. JUBILEUM De leerlingen van de OBS Kirreweie vierden het zilve ren jubileum van hun onderwijzeres J. Bliek ARS MUSICA De Stichting Ars Musica bestaat dit seizoen tien jaar. ZWEM VIERDAAGSE De zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn te Nieuwer- kerk bracht bijna 1800 gulden op. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - W. V. uit Aagte- kerke, werknemer van een be drijf uit Zwammerdam, is af gelopen dinsdagmiddag na een explosie met tweedegraads brandwonden opgenomen in het zjekenhuis. De brandweer van Bruinisse kon door kor daat optreden een zo goed als nieuwe stacaravan op de val reep van de vlammen redden. Tijdens het aanleggen van een telefoonkabel naast een staca ravan in de bebossing van cara vanpark Onze Hoeve vond af gelopen dinsdagmiddag om 14.15 uur een explosie plaats. Twee medewerkers van een technisch bedrijf uit Zwam merdam waren bezig met het aanleggen van een telefoonka bel naast een vier maanden ou de stacaravan. Door de mannen was een tentje opgezet waarin tijdens het aansteken van een brander waarschijnlijk door gaslekkage een steekvlam ont stond met het fatale gevolg. Het brandweerkorps van Brui nisse, dat zeer snel ter plaatse was, kon de caravan die eigen dom is van een inwoner van België ternauwernood redden. De zijwand van de caravan liep LEEUWARDEN - De Friesland Bank voelt de concurrentie van nationale grootbanken in haar nek en heeft onder meer daar om het beleggingsfonds „Het Friesland Fund" opgericht. Vooral vermogende particulie ren vormen de doelgroep. Daarmee probeert de «bank te voorkomen dat spaargeld weg vloeit naar andere banken. Dit is donderdag bekendgeworden. als gevolg van de hitte aanzien lijke schade op. De campingbeheerder kon door het afsluiten van de gastank die op de camping staat gestationeerd erger voor komen. Met brandwonden aan het gelaat en beide handen werd de gewonde werknemer met een ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. Zijn collega kwam met de schrik vrij. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het onge val. SEROOSKERKE - De heer W. W. uit Middelburg botste maandagavond met zijn auto tegen een ANWB-wegwijzer- paal op de T-kruising Stoof- weg/Rijksweg N-57 nabij Se- rooskerke. Het ongeluk gebeurde om on geveer 23.00 uur toen W. W. met zijn auto over de N-57 reed in de richting van de Stoofweg. Hij verklaarde tegenover de politie de T-kruising die hij na derde te laat te hebben opge merkt. Daardoor werd de auto via de verkeersheuvel midden op de weg gelanceerd en bleef hangen achter de paal waarop een lichtpunt en een ANWB- richtingbord is bevestigd. Het voertuig werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het moest wor den weggesleept. I Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— I jaarabonnement f 169,— i I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I I weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1