Meerderheid raad achter forse subsidie aan Mr. Bakkergroep Brouwse raad vindt jaarlijkse bijdrage 50.000,- maximum DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ji FA. BODBIJL 7*aj&8$l&ICi -bïbqiïlMc PvdA en SGP/RPF/GPV tegen Als bijdrage aan de exploitatie van het woonzorgcentrum Inbraak in auto Diefstal gasfles Kinder boekenweek in De Schutse Uw huisdier viert feest in Dreischor bij dé krant van schouwen - duiveland! L____ J f NIEUWSBODE DINSDAG 1 OKTOBER 1991 148e JAARGANG NR 25026 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Toen het besluit eenmaal gevallen was klonk van de publieke tribune, grotendeels bevolkt door Scouts en hun begeleiders, een spontaan ap plaus op. Voordat een meerderheid van de raad in stemde met het voorstel van het college om aan de Scouting Zierikzee, ofwel de Mr. Bakkergroep, een subsidie van 86.000,- te verlenen was er stevig ge discussieerd. PvdA en SGP/RPF/GPV stemden te gen het voorstel. overlegd en onderhandeld. Uit eindelijk resulteerde dat in een bouwplan voor een nieuw club gebouw voor de Scouting aan de Van Veenlaan. Bouw van het clubhuis vergt een investering van bijna 180.000,- Uit fond sen, giften en de uitkering van de brandverzekering heeft de Scouting alles bij elkaar i-uim 86.000,- bij elkaar vergaard. Voor het verschil van 92.845,- wordt een gemeentelijke subsi die gevraagd, ledereen binnen zowel raad als college is het er over eens dat de Scouting Zie rikzee een financieel rug- gesteuntje verdient voor de bouw van het nieuwe clubhuis. Alleen over de hoogte van die gemeentelijke bijdrage lopen de meningen uiteen. Een meerderheid van het colle ge wil maximaal 86.000,- sub sidie verlenen. Wethouder J. Groen (PvdA) wil echter niet verder gaan dan een maxi mum-bijdrage van 50.000,- Het geld dat de Scouting dan nog tekort komt zou volgens Groen geleend kunnen worden waarbij de gemeente dan ga rant zou kunnen staan. Wethouder P. de Rijke: Des tijds ook veel geld in Brogum gestoken Al twee jaar lang probeert de Mr. Bakkergroep geld van de gemeente Zierikzee los te krij gen voor de bouw van een nieuw clubhuis aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Het voormalige clubgebouw aan het Groene Weegje brandde in 1989 tot de grond toe af. Overi gens had het clubgebouw uit eindelijk toch moeten wijken voor de tweede sporthakdie op die plaats gebouwd- is. Feit blijft dat de Mr. Bakkergroep het nu al twee jaar zonder ei gen clubgebouw moet stellen. Overleg In die twee jaar is al heel wat Lang geduurd Wethouder P. de Rijke (CDA) stelde allereerst dat het lang geduurd heeft eer het voorstel aan de gemeenteraad van Zie rikzee kon worden voorgelegd. Reden temeer, zo luidde vrij vertaald zijn betoog, om niet langer te dralen maar over de brug te komen. Wethouder Groen liet een heel ander ge luid horen. Hij stelde dat als de raad nu ja zou zeggen tegen het voorstel van de meerderheid van het college, dat de weg vrijmaakt voor andere verenigingen. ,,Dan komen er nog veel meer aanvragen om subsidie bin nen-', aldus Groen. Hij herhaal de nog eens dat naar zijn me ning in dit geval een bedrag ho ger dan 50.000,- zijns inziens niet gerechtvaardigd is. ,,Ik wil liever een beetje voorzich tig zijn met gemeenschaps geld", aldus Groen. Hij vond SGP/RPF/GPV- woordvoerder W, F. Sprengel- meijer aan zijn zijde. ,,We moe ten de Scouting zeker helpen, maar het moet wel verant woord blijven", aldus Spren- gelmeijer. VVD-woord voerder. J. J. Geleijnse zei in een eerste reactie wel begrip te kunnen opbrengen voor de waarschu wing van Groen tegen mogelij ke precedentwerking. „Maar ik denk dat in dit geval toch wel sprake is van bijzondere omstandigheden", aldus de li beraal. Andere mogelijkheden PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken sloot zich aan bij het betoog van wethouder Groen. „Het werk van de Scou ting staat niet ter discussie, maar er zijn meer verenigingen die met vergelijkbare proble men kampen", aldus Van der Wekken. Hier werd hij geïnter rumpeerd door Geleijnse met de vraag: 'Noemt u er eens één'. Op dat moment moest Van der Wekken het antwoord op die vraag schuldig blijven. Van der Wekken vervolgde met PvdA-voorman D van der Wekken'Geen appels met pe ren vergelijken de opmerking dat de gemeente zijns inziens een duidelijke lijn moet trekken voor wat betreft subsidies aan verenigingen. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat er in zijn ogen voor de Scouting ook an dere geldbronnen aan te boren zijn. „Ik denk dat dat niet bij voorbaat onmogelijk is", aldus Van der Wekken. „Er moeten gewoon nog even wat extra in spanningen gedaan worden". CDA-woord voerder M. A. Bij de Vaate-Rozendaal sprong meteen in op het verhaal van Van der Wekken. Zij stelde dat de Scoutinggroep geen grote ie- ning af kan sluiten omdat men simpelweg rente en aflossing niet zou kunnen betalen. „En dat weet u net zo goed als ik", aldus mevrouw Bij de Vaate. Appels en pei ün Wethouder De Rijke reageerde op de kritiek van met name PvdA-zijde met de opmerking dat in het verleden al eerder grote sommen geld ten behoeve van het jeugdwerk door de ge meente beschikbaar zijn ge steld. „We zijn al een tijdje met dat beleid bezig. Toen Brogum destijds uit haar oude pand moest en moest verhuizen heeft dat de gemeente ook be hoorlijk wat geld gekost. En toen heb ik de PvdA niet ge hoord", aldus De Rijke. Die laatste opmerking kwam de wethouder op een interrup tie van PvdA-zijde te staan. „U moet geen appels met peren gaan vergelijken", aldus de verontwaardigde reactie van Van der Wekken. De Rijke voerde verder als argument voor het verstrekken van de subsidie aan de Mr. Bakker groep aan dat de Scouting slechts zelden bij de gemeente aanklopt voor geld. Wethouder Groen schaarde zich achter het betoog van frac tiegenoot Van der Wekken. „Ik denk dat Brogum van een heel andere orde is dan de Scou ting", aldus Groen. „Er zijn meer verenigingen die graag een ander onderkomen zouden willen. Rust Roest bijvoor beeld wil maar wat graag weg uit haar huidige ruimte. En dan vraag ik me toch af waar je de grens moet Niet verantwoord In een tweede discussieronde kwamen de gemeenteraadsle den niet veel verder dan een herhaling van het eerder inge nomen standpunt. „Wethouder De Rijke heeft mij niet kunnen overtuigen", aldus SGP/RPF/ GPV-woordvoerder Sprengel- meijer. „Deze subsidie is niet verantwoord". Na nog wat schermutselingen tussen Van der Wekken en'De Rijke bracht burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs het voor stel van de college-meerder heid in stemming. Zeven raads leden (CDA en WD) stemden voor. Vijf raadsleden (PvdA en SGP/RPF/GPV) stemden te gen. NIJMEGEN - Minister Ter Beek van defensie wil af van de nucleaire taak van de Ko ninklijke Marine, het bestrij den van vijandelijke onderzee boten met nucleaire diepte bommen. BROUWERSHAVEN - Een bedrag van 50.000 gulden per jaar. Dat moet voldoen de zijn als gemeentelijke bijdrage in de exploitatiekosten van het nieuwe woon zorgcentrum Poortershof. Dat vond een meerderheid van de Brouwse gemeente raad. Drie fracties, het CDA, de PvdA en klein rechts lieten, tijdens de raadsver gadering maandagavond in het Brouwse stadhuis, dan ook expliciet weten dat dat bedrag voor hen het maximum is. Dit alles naar aanleiding van de allereerste begrotingen van het woonzorgcentrum die aan de raad ter goedkeuring wer den voorgelegd. De bouw van het woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat te Brouwers haven is bijna gereed. Naar verwachting kunnen half okto ber de eerste bewoners hun in trek nemen in het gebouw dat ouderen een zelfstandige woonruimte biedt plus de mo gelijkheid van aangepaste zorg als daaraan behoefte bestaat. De kosten voor die zorgexploi- tatie worden gedragen door het provinciaal bestuur van Zee land en de gemeente Brouwers haven. Voor de periode van een oktober tot 31 december 1991 bedragen die kosten naar ver wachting ruim 14.000 gulden. Daar komen de zogenaamde 'aanloopkosten' van ruim 21.000 gulden bij. Geld dat no dig was voor advies en voor het aantrekken van een zorgcoör- dinator. De Brouwse raad ver leende zonder probleem haar goedkeuring aan deze begro ting 1991. Anders lag dat met de geplan de begroting voor 1992 die een bijdrage van 56.600 gulden om vatte. Precies 6.600 gulden meer dan was overeengeko men. „Dat is niet conform de afspraak", aldus GPV/SGP/ RPF-raadslid P. van der Meide. Hij liet weten het principieel onjuist te vinden als een begro ting tevoren al naar boven wordt afgesteld. Ook J. W Hei- nen (CDA) en E, M. Overbosch- de Reijger (PvdA) lieten weten een gemeentelijke bijdrage van 50.000 gulden het maximum te vinden. De PvdA was niette min al in eerste instantie be reid in te stemmen omdat de begroting nog niet kon worden opgemaakt op grond vart erva ringscijfers. Raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère wees er op dat het extra bedrag van 6.600 gul den geen financiële overschrij ding van de geplande 50.000 gulden was, maar een raming die hoger was dan afgespro ken. „Het was heel gemakke lijk geweest om bijvoorbeeld de inkomsten door verhuur van de zorgruimten en de re creatiezaal hoger te plannen dan de 10.000 gulden die nu op de begroting staat. Dan was er geen sprake geweest van een bedrag boven de 50.000 gul den". Maar de burgemeester zei dat niet realistisch te vinden. „Omdat er nog geen ervaring is met de zorgexploitatie heeft de Stichting voor Huisvesting van en Zorg voor Ouderen Brou wershaven (HZO) die het cen trum gaat beheren, geprobeerd om de meest sombere begro ting te maken. Een begroting die is gebaseerd op een aantal onzekerheden". Om die onze kerheden op te vangen werd de Brouwse raad gevraagd een egalisatiereserve in te stellen. Een financieel potje waaruit men extra geld voor de exploi tatie van het zorgcentrum kan gebruiken als dat nodig is. Labruyère wees er op dat het Dc begroting 1092 van het zorggedeelte van het Brouwse woonzorgcentrum was aanleiding voor discussie in de Brouwse raad. (Archieffoto). woonzorgcentrum een project is dat in Nederland haar gelij ke nog niet kent. „Daarom moeten we bij ieder onderdeel steeds opnieuw het wiel uit vinden. Dan is het toch te be grijpen dat niet alles met een schaartje is te knippen". Nadat de diverse raadsleden er nog eens nadi'ukkelijk op had den gewezen dat het zorgge deelte van de Poortershof in de toekomst met een gemeentelij ke bijdrage van maximaal 50.000 gulden moet worden geëxploiteerd, wilde men de geplande begroting 1992 voor lief nemen en ging akkoord. Sinds de raadsvergadering gis teren, maandag, is de brand weer Brouwershaven officieel één korps bestaande uit de blusgroepen Brouwershaven en Dreischor. Blusgroepen die elk hun eigen commandant hebben terwijl M. C. J. Mol werd benoemd tot de centrale commandant van de brand weer. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met drie nieuwe regelingen die werden voorgesteld. Een organisatie verordening, een rechtspositie regeling en een vergoedingsre geling voor de vrijwilligers die het brandweerkorps vormen. Bij de discussie hierover klonk nog de lange onderhandelings periode door die aan een en an der vooraf ging. „Die verdient geen schoonheidsprijs. De eer ste contacten werden al in no vember 1989 gelegd, maar het bleef maar duren. Daardoor ontstond speculatie en onbe grip waardoor de manschap pen uit elkaar werden gedre ven", aldus G. J. van de Velde- de Wilde (VVD). Labruyère be vestigde dat. „De realiteit dwingt je wel eens naar links en naar rechts van het pad te gaan. Maar uiteindelijk telt toch het eindresultaat". De nieuwe bezoldiging van de brandweerlieden, volgens het VNG-model (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), houdt in dat de gemeente jaar lijks 36.000 gulden meer gaat betalen aan de brandweer. „Al met al wordt het een behoor lijk dure zaak", vond A. de Vlieger (PvdA). Maar omdat hij de brandweer zag als een goede verzekering ging ook zijn fractie akkoord met de nieuwe opzet van de Brouwse brandweer. Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Spreekwoord Afnemend buiig HET WEER In de nacht en ochtend enkele buien, later op de dag perioden met zon en droog. Minimumtemp. omstreeks 8 graden, middagtemp. ongeveer 16 graden. Noordwesten wind, matig tot vrij krachtig, af en toe hard tot stormachtig. o 3 VOORLICHTING Ouderen willen meer voorlichting over gezondheid en voorzieningen. 5 REGELS Mini-campinghouders zullen volgens sommigen de regels aan hun laars lappen. 6 PRAKTIJKRUIMTE Scharendijke heeft sinds vandaag een eigen medi sche praktijkruimte. 9 REMISE Loco-burgemeester J. Huizer heeft remise gespeeld tegen Internationaal Meester Böhm. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd inge broken in een personenauto die stond geparkeerd op het parkeerterrein Gasthuisboom- gaard te Zierikzee. Het betrof de auto van de heer M. H. uit Zierikzee. De dieven gingen er vandoor met de hoorn van de autotelefoon. Be halve door braak beschadigden zij de auto door de rechterzijde van het voertuig te bekrassen. RENESSE - Mevrouw S. K. uit het Duitse Wachtendonk deed bij de politie aangifte van dief stal van een gasfles. De fles werd maandag wegge nomen vanachter een caravan die op een camping aan de Hoogenboomlaan te Renesse stond. Tevens namen de dieven vier vochtfilters mee. De waar de van de fles' is ongeveer 60 gulden. AMSTERDAM - Een gala avond ten bate van de slachtof fers van de watersnoodramp in China die zaterdagavond in het Barbizoncentre in Amsterdam is gehouden heeft 785.000 gul den opgebracht. Dat zegt een woordvoerder van de Leo Club, de juniorenafdeling van de Li- onsclub, die de gala-avond heeft georganiseerd. BURGH-HAAMSTEDE - Mor gen, woensdag 2 oktober, wordt in openbare bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamste- de een speurtocht gehouden voor de bovenbouw van de ba sisscholen. Dit in het kader van de kinderboekenweek. De speurtocht wordt tussen 14.00 en 15.00 uur gehouden. Voor de onderbouw van de ba sisscholen wordt vrijdag 4 ok tober van 15.45 uur tot 17.00 uur een poppentheatershow ge houden. Verder is er nog de wedstrijd Bouw een huis voor een boekenkind. Advertentie Lees 3 oktober de Zierikzeesche Nieuswbode Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— C jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1