Wild-westschaken en een pikketanisje Recreatie-volleybal Zaalvoetbalcompetitie Senioren tafeltennis- competitie van start Veertig jaar schaakvereniging TOG Resultaten Scaldinajeugd Titelstrijd jeugd TV Duiveland Halve eeuw district Schouwen- Duiveland SV TOG Badminton club Zierikzee Jurgen de Lang naar NK meerkamp finale Thuisduels korfbal 4 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 NR 25024 BRUINISSE - Morgen, zaterdag, viert de Bruse schaakvereniging TOG (Tot Ons Genoegen) haar veertigja rig bestaansjubileum. Als hoogtepunt van het speciaal daartoe opgestelde feestprogramma wordt zaterdag middag door de twee internationaal meesters Hans Böhm en Helmut Cardon een doorlopende simultaan gegeven. Bijna had de SV TOG dit heugelijke feit overigens niet kunnen vieren. Drie jaar geleden moest bijna besloten worden de vereniging op te heffen, vanwege gebrek aan leden. Momenteel bestaat de Bruse schaakclub uit eep dertigtal leden, en is nog altijd groeiende. Iets wat de twee denkers van het eerste uur, Ceel Houkamp en Bram van den Berge, slechts kunnen toejuichen. De mannen van het eerste uur, die reeds veertig jaar lid zijn van de schaakvereniging TOG. Links secretaris Ceel Houkamp en aan de andere kant van het bord Bram van den Berge, die jarenlang binnen de club als wedstrijdleider heeft opgetreden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De afgelopen week zijn er ten behoeve van de eilandelijke zaalvoetbalcompetitie weer twee speelavonden geweest. Hieronder de uitslagen en.daaruit ontstane nieuwe (tussen)standen. Tevens het programma voor de komende week. Om verwarring te voorkomen moet vermeld dat het team Ri- nus Roon Banden de verdere competitie onder een nieuwe naam verder gaat. Voortaan luistert de ploeg naar De Vuur toren. Ie klas PTT-Nola Boys 5-1 Mevo-WIK 5-4 Resl. De Beuze-Neffen d'Eule 7-4 Nola Boys-Toren Boys 2-3 4 1 0 3 2 15 - 17 2 0 0 2 0 2 - 15 3 0 0 3 0 7 - 15 4 0 0 4 0 12.- 22 De Sieeg Garage Slager Delia Catering Pinky Boys 3e klas De Roo&vd Veen-Rinus Roon B. 5-3 Droptiek Pass.-Braber Groenv. 2-5 Coen Honig 2-Deltan 2-5 L&O-Bijrpakelaardij 1-7 Sponh. Z'zee 3 3 0 0 6 11 - 5 PTT 3 2 1 0 5 16 - 6 Sports. Jonker 3 2 0 1 4 10- 6 Rest. De Beuze 3 2 0 1 4 16 - 13 Toren Boys 4 2 0 2 4 12 - 14 Neffen d'Eule 3 1 0 2 2 18 - 17 WIK 3 I 0 2 2 13 - 12 Nola Boys 4 1 0 3 2 9 - 16 Mevo 4 1 0 3 2 9 - 17 Coen Honig 1 2 0 1 1 1 8 - 16 Bijmakelaardij 4 Zeelandia 2 Coen Honig 2 3 Braber Groenv. 3 De Roo&vd Veen 3 Droptiek Pass. 4 Deltan 3 Knippie 3 De Vuurtoren 3 L&O 4 4 0 0 8 20 - 4 2 0 0 4 15 - 3 2 0 1 4 14 - 11 2 0 1 4 13 - 12 2 0 14 9-9 2 0 2 4 13 - 18 1 0 2 2 9 - 14 1 0 2 2 7 - 14 0 0 3 0 10 - 15 0 0 4 0 9 - 19 2e klas De Steeg-De Keien 3-5 Pinky Boys-Stella Boys 1 5-6 Rijsch. Delta-FC Kerkwerve 5-2 Garage Slager-Steil. PJZ 1-10 Rijsch. Delta Steil. PJZ De Keien Stella Boys 2 Stella Boys 1 FC Kerkwerve 0 0 0 0 0 0 8 20 - 11 4 14 - 3 4 9- 5 2 2 0 0 4 0 1 4 13 - 10 4 18 - 16 Het programma voor de ko mende week ziet er als volgt uit: Maandag 30/9: De Vuurtoren-Knippie; Sportsurf Jonker-PTT; De Keien-Delta Catering D; Braber Groenvoor ziening-De Roo&vd Veen; WIK- Sporthuis Zierikzee; Stella Boys 1-Stella Boys 2. Woensdag 2/10: Neffen d'Eule-Mevo; Steilöóre PJZ-Pinky Boys; Del- tan-Droptiek Passage; Coen Honig 1-Restaurant De Beuze; Stella Boys 2-Garage Slager; Zeelandia-Coen Honig 2. ZIERIKZEE - Zoals te doen gebruikelijk volgen hieronder de uitslagen en recente standen met be trekking tot de recreatie-volleybalcompetitie. A-poule De Schorpioen-PTT 3-0 Leon Sp./Mevo-Geense/Kwiek 0-3 Leon Sport-H. de Vries 0-3 Pigalle/Renes.-Verb./Cluzona 3-0 Dl-poule Schot/WIK Dl-Meulblok/DFS 3-0 De Zandsnor-Vier Jaarget. 3-0 H. de Vries Pigalle/Renes. Taxi Lemsom Zeelandia De Schorpioen Géense/Kwiek Rabo Zierikzee Sporthuis/PJZ De Stulp Verb./Cluzona Leon Sport PTT Leon Sp./Mevó De Vlinder B-poule 1 1 0 2 Bouwman wat.sp-WIK 0-3 Fa. Bouwman-Geesbergen 2-1 Mol.Schuddeb.-Brouw 1-2 IBD Marco Holm Fa. Bouwman Delphi/Mevo 4 Delphi/Mevo 5 VVOZ WIK Brouw ZWN Zeeuwse Str. Mol.Schuddeb. Geesbergen Kwiek 2 Zeelandia 2 PTT 2 - Bouwman wat.sp 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 0 2 De Zandsnor 2 2 0 Schot/WIK Dl 2 2 0 Brouw Dl 2 2 0 Verb.Cluzona D 2 11 Zeeuwse Str. D 2 0 2 Meulblok/DFS 2 0 2 Vier Jaarget. 2 0 2 D2-poule Health Studio-Zeelandia D 3-0 Cafeetje/Ren.-Brouw D2 3-0 Health Studio Cafeetje/Ren. Europatuin Br. Kwiek D Brouw D2 Zeelandia D 1 1 1 1 1 1 0 2 Het programma voor vrijdag 27 september ziet er als volgt uit: Zeelandia 2-Delphi 5; Thxi Lemsom-Sporthuis Zierikzee/ PJZ; Brouw Dl-Mosselhandel Schot/WIK Dl; Léon Sport/ Mevo-Café de Vlinder; Zeeuw se Stromen-Marco Holm; Zee landia D-Europatuin; Brouw D2-Health Studio/WIK D2; Brouw-Fa. Bouwman; Zeelan- dia-Rabobank; Zeeuwse Stro- men-Meulblok/DFS; PTT 2- IBD; PTT-Léon Sport; ZWN- WIK; Kwiek D-Cafeetje/Re- nesse; Verboom/Cluzona-De Stulp. ZIERIKZEE - Het le team trad aan tegen Den Dijk 1 (Zeewsch-Vlaanderen). Hans Boon begon tegen Destombes met een verliespartij, later zou blijken dat hij niet in de wedstrijd zat. Hij won één keer wat voor zijn doen te weinig is. Erik Stoel won deze mid dag twee keer, alléén het dubbel met Hans Boon ging verloren en dat is normaal sterk. Omdat Ar thur Schenk ook éénmaal won kwamen ze met 4 punten naar Zierikzee. Den Dijk 1-Scaldina I 6-4. Als een rode draad door het be staan van de in september 1951 opgerichte schaakvereniging TOG, loopt de grote hoeveel heid en verscheidenheid aan lo kalen en gebouwen waarin de Bruenaren de afgelopen veer tig jaar hun favoriete sport hebben beoefend. Ooit gestart met twaalf léden in'het toén- malige Jeugdgebouw (nu Ver enigingsgebouw) is SV TOG na omzwervingen via café Cen trum, het dorpshuis, de Jeugd herberg, andermaal het dorps huis, het oude gemeentehuis nu zeven jaar geleden definitief neergestreken in, jawel, weder om het dorpshuis. Laatste der Mohikanen De laatste der Mohikanen, de 57-jarige Bram van den Berge en de 66-jarige Ceel Houkamp, staat die beginperiode vlak na de oorlog nog altijd helder voor de geest. Zo weet Hou kamp te vertellen dat hij, en vele Bruenaars met hem, de eerste zetten feitelijk geleerd hebben van dominee Marsman. ,,Ja dat is waar, die kon dat zo goed uitleggen", herinnert Van den Berge (vader van de beken de voetballers Tonny en Jaap van den Berge) zich ook nog. ,,Ik schaakte eigenlijk al vóór de oorlog. We hadden thuis al tijd veel spelletjes. In die tijd zaten we soms zelfs tot diep in de nacht te schaken. En toen ik in dienst kwam en naar Indië moest speelde ik ook tegen of ficieren. Toen bleek zelfs dat ik nog redelijk goed kon schaken ook", kijkt Houkamp niet zon der trots terug. In het begin wist Houkamp regelmatig zijn - toen - enige tegenstander Bram van den Berge te ver slaan. Momenteel bevinden beide denksporters zich op een zelfde niveau. In 1951 werd door een aantal fa natieke schakers uit Bruinisse Scaldina 1 moest in de uitwed strijd tegen Arnemuiden 2 met slechts 2 man aantreden. Om dat Hans Beukert afwezig was, moesten Michel Holm en Arjan Bom voor de punten zorgen. Voordat het dubbel begon had Scaldina nog geen punten, door zeer sterk en goed aanval lend spel wist het koppel Holm/Bom het dubbel in 2 games te winnen. Holm had tegen I. Seymor goe de mogelijkheden, maar hij gaf een 20-,16 in de eerste game toch nog uit handen: 23-21 en verloor de tweede game met 21- besloten een eigen vereniging op te richten. Geschaakt werd er overigens al jaren tijdens de zogenaamde instuifochtenden in het huidige Verenigingsge bouw aan de Deestraat. Vooral de toenmalige gemeente ambtenaar Jo van de Berg was een grote stimulator tot het op richten van een club. Hoewel het geheugen ze nog niet echt in de steek laat, weet zowel Houkamp als Van den Berge niet meer hoe destijds de naam Tof Ons Genoegen is ontstaan. Notulen ,,De eerste notulen en dergelij ke bestaan niet meer, dus dat is ook niet meer terug te zoeken", vertelt Ceel Houkamp die reeds veertig jaar het secretari aat beheert. Na de oprichting in 1951 kende ook de SV TOG, evenals zoveel verenigingen, in het rampjaar 1953 een korte on derbreking. Na de Watersnood ramp werd de club echter weer snel nieuw leven ingeblazen. ,,Ik heb toen de kas met 124 gulden overgenomen, waarna weer gestart werd met de vere nigingsactiviteiten", aldus Houkamp. Vanaf dat moment kende de plaatselijke schaakvereniging een grote bloeiperiode. In de goede tijd, begin jaren zestig, telde SV TOG op een gegeven moment zelfs zo'n zestig actie ve leden. Er werd vanuit de vereniging in die tijd dan ook veel gedaan aan de promotie van het edele spel van toren en dame. Zo kan Ceel Houkamp zich nog herinneren les gege ven te hebben op de school aan de Hagelaan. ,,Maar toen kregen wij ook nog les van Zierikzeeënaar Van de Ende, dat was één van de top- schakers van Zeeland. Hij be hoorde ook nog bij de zestien besten van de wereld in het eindspel", weet Houkamp. 15. Bom zorgde voor het tweede punt en laatste punt door in 2 games te winnen van I. Say- mor, Ook tegen C. van Belzen speelde Bom goed, won de eer ste game met 22-23, verloor de 2e met 21-16 en Van Belzen had het geluk om bij 16-14 in zijn voordeel met de eigen service te beginnen en zodoende met 21-16 te winnen. Scaldina 2 had hot heel gemak kelijk in de thuiswedstrijd te gen Arnemuiden 5. Het werd een 10-0 overwinning voor C. Smalheer, Hans Volkeri en Jan Kik, waar maar een partij in 3 „Voor een doos goede sigaren kwam hij hier lesgeven. Nadat we dan nog aan de bar gezellig een pikketanisje hadden ge dronken bracht iemand van ons Van de Ende naar huis", vult Bram van den Berge glim lachend aan. Documentatie Anders dan tegenwoordig was er in de tijd van Houkamp en Van den Berge weinig tot geen documentatie voorhanden. ,,Wij schaakten vroeger.zonder bijvoorbeeld kennis van ope ningen, middenspel en eindspel. Jé kón schaken en misschien deed je het per onge luk toch wel goed, dat wist je gewoonweg niet", doet Hou kamp uit de doeken. „Wij de den het toen allemaal wild west", vult Bram aan. Samen met onder andere Swarts, Douw en Vlam behoorden ook de twee Bruse 'grijze eminen ties' eertijds tot het zo succes volle achttal, dat op het hoog ste Zeeuwse niveau (promotie klas) meedraaide. „Vanaf 1984 is TOG eigenlijk steeds gedegradeerd, en nu spelen we met een vijftal in de derde klasse. Omdat meer ver enigingen problemen hebben met het samenstellen van een achttal is er een speciale derde klasse gemaakt, waarin alleen maar vijftallen uitkomen. Het niveau is echter te vergelijken met de tweede klasse", legt de 25-jarige penningmeester Ad van Klinken uit. Momenteel is de aanwas van jeugdspelers dermate, dat binnenkort waar schijnlijk weer met een achttal aan de competitie deelgeno men kan gaan worden. SV TOG dat voor het grootste gedeelte bestaat uit Bruenaars heeft zich al die jaren eigenlijk zelf moeten 'bedruipen'. „Het is jammer dat we geen betere schaker hebben die les kan ge ven en zelf ook meespeelt, zo- games gespeeld werd. Dat was de partij tussen Volkeri en de Gier. Volkeri won de le rpet 21- 15, verloor de 2e met 18-21 en moest in de beslissende 3e game alle zeilen bij zetten om met 23-21 te winnen. Voor Scaldina 3 was Oudeland 4 te sterk. De 2 nieuwe spelers in Scaldina 3, te weten rolstoe ler Jacco Elenbaas en Rita v. d. Zande-de Oude moesten nog wennen aan de 4e klas. Good- old Bram Vroegop wist het eni ge punt te scoren, zodat een 9-1 verlies moest worden geïnca- seerd. Al speelde Elenbaas al zijn partijen in 3 games. Scaldina 4 begon de competitie goed door met 8-2 te winnen van Oudelande 5. Debutante Miranda Kristalijn, van de jeugd overgekomen, en een aanwinst voor dit team, scoor de de volle honderd procent. R. v. d. Noord en Wim Rcnes won nen beiden 2x hun enkelspel en ook het dubbel Kristalijn/v. d. Noord werd in winst omgezet. als bijvoorbeeld bij andere ver enigingen. We moeten altijd knokken om voldoende leden te houden. En wanneer je dan leden met een goed verstand hebt, raak je die ook weer snel kwijt omdat zulke personen aan de overkant gaan stude ren", vertelt Van Klinken, zelf woonachtig in het naburige Oosterland. Anekdotes Van de vele voorhanden zijnde anekdotes wilde Bram van den Berge, die samen met Hou kamp een fraai wandbord heeft gekregen van de vereni ging, er toch wel ééntje kwijt. „In 1975 was er een oude domi nee bij ons lid, die maar acht zetten op één avond deed en zo zwaar rookte dat je hem amper achter het bord zag zitten. Wan neer zo'n partij dan werd afge broken schreef ik vaak voor hem op hoe de stukken op dat moment stonden. Op een gege ven moment komt hij op een zaterdagmorgen bij mij aan de deur en vraagt of ik weet waar zijn dame is gebleven. Ik zei niet te weten waar zijn vrouw kon zijn. Hij bleek het echter over het dame-schaakstuk te hebben, dat had ik namelijk vergeten op te schrijven", ver telt Van den Berge met een gro te grijns op zijn gezicht. De activiteiten, op het Kerk plein, welke zaterdag 28 sep tember ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van SV TOG worden gehouden zijn: 13.00 uur Opening, met toespraken van J. de Korte, J. Luyben en J. Huizer; 13.10 uur Openlucht schaakspel tussen wethouder Jaap Huizer en Ceel Houkamp; 13.40 uur Snelschaakdemon stratie tussen Hans Böhm en Helmut Cardon (internatio naal méésters); 14.00 uur Door lopende simultaan gegeven door Böhm en Cardon; 17.00 uur Sluiting. NIEUWERKERK - Komend weekend worden op het Nieu- werkerkse tennispark van TV Duiveland de voorrondes ge speeld ten behoeve van de jcugdclubkampiocnschappen van die vereniging. Aan de ti telstrijd 1991 doet dit jaar het record aantal jeugdigen van 91 liefhebbers deel. De finales staand gepland op vijf en zes oktober aanstaande. ROTTERDAM - Kinderen van acht tot veertien jaar kunnen op 6 oktober, de Nationale We tenschapsdag, in het Rotter damse Maritiem Museum „Prins Hendrik" terecht. Van daaruit kunnen zij aan een op- drachtentocht meedoen. BIJRGH-HAAMSTEDE - Ter ere van het vijftigjarig be staan van het District Schou- wen-Duiveland, van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB), wordt zaterdag 28 september een receptie ge houden in dorpshuis De Schut- se te Burgh-Haamstede. De bij eenkomst wordt gehouden tus sen 18.00 uur en 20.00 uur. BRUINISSE - In de 2e ronde van de huishoudelijke compe titie werden acht partijen ge speeld, waarvan 1 bekerwed strijd. E. Wiebrens is een ronde verder door te winnen van M. Hof land. B. van Gilst won van E. v. d. Bos en M. Houkamp schijnt niet in vorm te zijn door van M. Muller te verliezen. M. Holwerda werd op een pro fessionele manier door M. Heijboer aan de kant gezet, maar verklaarde na de partij dat dit de volgende keer an dersom zal zijn. A. van Klin ken leek met remise genoegen te nemen tegen A. v. d. Berge, maar laatstgenoemde deed in het pionneneindspel een klein foutje, waardoor hij toch het volle pond in moest leveren. B. Lagendijk won van K. Deurloo en A. Versendaal overzag de dubbele aanval van de dame van J. de Korte (les la), verloor hierdoor een toren en daarme de partij. Tot slot won H. Hol werda van J. Luyben. ZIERIKZEE - Hieronder vol gen uitslagen en het nieuwe programma van de BC Zierik zee. Uitslagen: Smash 1-Zierikzee 1 6-2; Stenge 2-Zierikzee 2 4-4; den Ossaert 2-Zierikzee 3 4-4; Rillandia 3-Zierikzee 4 0-8; Stenge 6-Zierikzee 5 2-6; Rilan- dia 4-Zierikzee 6 4-4. Programma Zierikzee I-Marathon 2; Zierik zee 2-Smash 4; Zierikzee 3-Netr werk 3; Zierikzee 4-Netwerk 2; Zierikzee 5-Kats 2. Uitslagen jeugd De Stenge 10-Zierikzee 9 4-4. Programma jeugd Zierikzee 7-Avanti 11; Zierik zee 8-Avanti 13; Zierikzee 9- Marathon 11. De thuiswedstrijden van de Zierikzeese jeugdteams wor den gespeeld op zaterdag 28 september in sporthal Onder dak te Zierikzee, aanvang 10.00 uur. DEN HAAG - Het Algemeen Nederlands Verbond organi seert een hoorspel-wedstrijd in Nederland en België. De win naar krijgt de Visserneerlan- dia Dramaprijs, een bedrag van 10.000 gulden. De deelne mers dienen een mini-serie te schrijven in drie delen van elk 25 minuten. Het moet een oor spronkelijk verhaal zijn, dus geen bewerking. Het mag even min eerder zijn ingezonden voor een Visserneerlandia- prijs en niet voor 1 decembèr 1992 in druk zijn verschenen. ZIERIKZEE - D-junior Jurgen de Lang mag op uitnodiging van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) deelnemen aan de landelijke finale meerkamp voor C/D- junioren in Haarlem. Samen met Erwin Simpelaar uit Goes is Zeeland rijkelijk vertegen woordigd op deze kampioen schappen. De KNAU heeft uit ieder district drie atleten uit genodigd die mogen strijden om de meerkamptitels. De plaatsing van Jurgen is voornamelijk te danken aan zijn prestaties afgelopen maand in Tbrneuzen. Daar ver beterde hij het clubrecord maar wist tevens achter Sim pelaar, die Zeeuws kampioen werd, een hoge puntenscore op de lijsten te brengen. De Lang heeft vooral de kracht in werp- nummers en sprintnummers. Op het hoogsprongen en ver springen mist hij nog techniek maar zijn trainer Steven Vis hoopt dat hij deze zo snel mo gelijk wat bij kan schaven. De Lang moet zowel aanstaande zaterdag als zondag uitkomen op de atletiekbaan in Haarlem en maakt zeker kans om bij de eerste vijf te eindigen. Scaldina 2 had het in de uit wedstrijd tegen MZ 8 (Middel burg) niet makkelijk. Het duurde tot de 7e partij voordat Marien Hogerheijde tegen Schoenmakers scoorde 21-23, 21-11 en 17-21. Hij behaalde dat in de laatste partij nog eens te gen Struyk; winst in 2 games 18-21 en 18-21. Tbt nu toe dus de sterkste man in dit team. Dick Kouwenberg scoorde deze mid dag één keer. Remko Franke kwam niet tot winst ondanks dat hij 2 keer in 3 games speel de. Drie puntjes voor Scaldina 2. MZ 8-Scaldina 2 7-3. In de pup/welpen klas ging Scaldina 3 op bezoek bij RdT 4. Rafaël v. d. Put moest de le partij inleveren, hij speelde on voldoende geconcentreerd. Danny de Boer speelde in zijn wedstrijden niet makkelijk maar won wel. Martijn Kie- boom speelde voor een begin ner goed, de le partij was raak met 12-21 en 9-21 tegen Schelf hout. Danny de Boer en Rafaël v. d. Put scoorden in het dubbel 14-21 en 11-21. Rafaël v. d. Put speelde zich tegen Schelfhout naar de winst 14-21, 21-13 en 13- 21. Zo kwam dit team terug met 6 punten RdT 4-Scaldina 3 4-6. Scaldina 4 speelde tegen MZ 12 en had in Boudewijn Heijboer de matchwinnaar, hij speelde zich naar drie keer winst. Mat- thijs van IJsseldijk won zijn eerste wedstrijd en daar zou het bij blijven, ondanks dat hij later een drieganger speelde. Wel won hij samen met Wilco Vermeule het dubbel, Vermeu- le die in het enkel niet tot winst kwam. Een 5-5 uitslag dus. MZ 12-Scaldina 4 5-5. Een wisselend resultaat voor de Scaldina-jeugd maar toch te vredenheid bij Ad de Graaf. A.s. weekend tafeltennis in de Raamstraat. 13.00 uur. ZIERIKZEE - Zowel de eerste teams van korfbalvereniging All-Ready als SKNWK spelen aanstaande zaterdag een thuis wedstrijd. All-Rcady treft op eigen veld om 16.00 uur mede- koploper Good-Luck uit Mid- delharnis. Het Nieuwcrkcrkse SKNWK speelt haar eerste thuiswedstrijd van het nieuwe seizoen tegen Blauw-Wit 4. ZIERIKZEE - Ook voor de senioren-tafeltennissers is de najaarscompetitie weer van start gegaan. De start van de seniorenteams van TTV Scaldina was redelijk te noemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 9