tentie oRat is a over .enstenvoor zondag het verleden De goede engelen Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ^T°omnmr™ drukkerij \akfxn -■-'--mzepizzS figggiPlIIBp JP jr D. BIJ DE VAATE Voor lichtings campagne wijst studenten op noodzaak brand verzekering VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 NR 25024 7 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse. Zondags uur/ kindernevendienst m.m.v. Cantorij, kinderen zondagsuur. 11.00 uur ds. J. van Walsum, Uitwijk. Kindernevendienst. 18.30 uur ds A. Sterrenburg, De Lier. Kerkwerve: 11.00 uur dhr. F. van de Tempel, Capelle aan den IJssel. Kindernevendienst. Serooskerke: 10.00 uur dhi\ J. Knoppert, Spijkenisse. 11.30 uur zondagsschool. 19.00 uur dienst. Burgh: 10.00 uur ds R. J. ten Have. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. C. Haasnoot. Renesse: 9.30 uur ds C. Breg- man, startdienst m.m.v. zon dagsscholen en kerkkoor. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bregman. Scharendijke: 9.30 uur dhr. J. Sinke, Souburg. Kindernevendienst 4-8 jaar. Brouwershaven: 09.30 uur ds H. J. Buijs in Geref. kerk aan Bostonplein. Gez. dienst Ge ref. en Herv. Brouwersha- ven/Zonnemaire. M.m.v. Lies- beth Franken, zang en Dik de Koning, gitaar. Zonnemaire: Zie Brouwershaven. Noordgou- we: Zie Dreischor. 11.00 uur zondagsschool. Dreischor: 10.00 uur ds. D. R. Jonker, Dienst van Woord en Th fel. Ouwerkerk: 10.00 uur A. Of ten. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds H. A. Klip, Jeugddienst in Herv. kerk. 17.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat. Ooster- U hebt het vast wel meege maakt: even niet opgelet op straat, maar op het nipper tje de dans ontsprongen. Mij zelf gaat het steeds meer opval len, niet enkel in levensgevaar lijke situaties. Ook in normale omstandigheden is het net of je een zetje krijgt, een duwtje in de goede richting. Je kunt alles wel willen verklaren, maar is het zo gek om te geloven dat en gelen over ons waken? In engelen geloven - mensen ge loven er wel in of niet in. Maar sommigen wéten het. Want zij hebben een engel in hun leven ontmoet. Tbt voor kort durfden zij daar niet over te spreken, uit vrees voor gek verklaard te worden. Nu is er meer ruimte voor. De IKON-predikant Hans Stolp heeft het aangedurfd. In zijn ziekenhuis-pastoraat heeft hij met zieken gesproken die een bijna-dood ervaring heb ben gehad. Zij getuigden van een groot wit zuiverend licht en een lichtende gestalte die hun tegemoet kwam. Deze gestalte nodigde hen uit, met hem mee te gaan. Geluk en vre de, harmonie en rust doortrok ken deze zieken. Toch werden zij weer beter, want zij wisten dat hun taak op aarde nog niet vervuld was. De bijna-dood er varing werd bepalend voor hun verdere leven. Zij hadden weet van een andere dimensie. Ds. Stolp aarzelt niet, deze lichtende gestalte een engel te noemen. De eeuwige God wil zo mensen in benauwdheid steunen. Of wij dat beseffen? Jezus zegt in het Mattheus- evangelie (18 10) over kleine kinderen die in gevaar zijn: „Hun engelen in de hemelen zien voortdurend het aange zicht van mijn Vader". Die klei ne kinderen beseffen het niet. Maar dat is niet erg. In dé kerken wordt weinig aan dacht aan de engelen geschon ken. Maar wist u dat in de Evangelisch-Lutherse Kerk 29 september de feestdag van de Heilige Michael en al de enge len is? Michael wordt in enkele Bijbelboeken de opperste en gel genoemd. Weest u er echter van verzekerd dat wij, als vol uit protestant, dit feest niet uit bijgelovigheid vieren. Wij vie ren het Michaels-feest omdat wij geloven dat God en Chris tus de engelen gezonden heb ben als onze bijzondere hel pers. De zestiende eeuwse kerkher vormer Luther heeft gezegd: „Het werk van de goede enge len gaat stil en onopgemerkt zijn gang, net zoals trouwens het werk van de duivel. De dui vel neemt heimelijk bezit van iemand en vervult diens hart met hebzucht. Net zoals deze mens dat niet» beseft, zo stil doen ook de goede engelen hun werk". Want denkt u.' zijn Luthers woorden verouderd? Mij dunkt, er zijn zoveel krachten werkzaam tussen hemel en aarde, tussen God en mens. En gelen en duivelen, hoe u ze ook noemt. Soms is er één heel dichtbij. Misschien wel in de aanwezig heid van een mens die komt als geroepen. Meestal zijn het flit sen, momenten van troost en bemoediging. Voldoende om eens blij stil te staan bij de goe de engelen! Ds. W. Baan, Evangei.- Luthers predikant voor Zierikzee land: 10.00 uur kand. C. van Eek, Leiden. Jeugdkapel, zon dagsschool. 18.00 uur drs. A. van de Ploeg, Goes. Sirjans- land: 10.00 uur ds. H. J. Boer. Bediening H.A. 18.30 uur ds. H. J. Boer. Dankz. H.A. Brui- nisse: 10.00 en 17.00 uur kand. D. van Duivenbode, Katwijk. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. J. van Dalen, Halsteren, 18.30 uur avondgebed m.m.v. Dik de Ko ning, gitaar. Haamstede: 10.00 uur ds. L. de Wit, Zwijndrccht, 19.00 uur drs. A. Gootjes, Brui- nisse. Scharendijke: 10.00 en 19.00 uur ds. I. Padmos, Val kenburg. Brouwershaven/Zon- nemaire: 10.00 uur ds. H. J. Buys, Brouwershaven, 18.30 uur ds R. Kamermans, Goes. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. H. A. Klip. Jeugddienst in Herv. kerk, 17.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat. Bruinisse: 10.00 uur mevr. E. M. Lingen- van Veen, Haamstede, voorber. H.A., 17.00 uur ds. A. van Vliet, Zevenbergen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. W. F. Wisselink, 17.00 uur ds. A. de Snoo. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uurds. J. Oosterbroek. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Kor ving. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds? M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur lees- dienst, 18.30 uur ds. M. J. van Gelder. Nieuwerkerk: 09.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. J. Beens, Scherpe- nisse. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 ds. A. v. d. Berg, H.A., 15.30 uur ds. A. v. d. Berg. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Eucharistieviering. Zondag 10.00 uur Eucharistievie- ring/kindernevendienst Haamstede: Zondag 10.00 uur Eucharistieviering. Renesse: Zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op de woensdagavonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: 10.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. C. Bregmari. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Tiel als predikant voor bijzondere werkzaamhe den .(geestelijk verzorger van ziekenhuis Rivierenland): J. J. van der Wal te Vianen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Deventer: T. Groenveld te Anna-Paulowna en Enkhuizen; te Hoogkerk: H. M. Smit te Uithuizermeeden. Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Zoetermeer: S. Ot- ten te Winschoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Goudswaard: P. van Ruitenburg te Meliskerke. Beroepen te Rotterdam- Alexanderpolder: R. Katten- berg, Arnhem. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rijssen: J. West- land, Kampen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Grootegast: P. Breedveld, Edminton (Canada) (Chr. Ref. Church); te Rozen burg: drs. H. Doornbos, 1.1. schipperspredikant te Rotter- dam-Feijenoord, wonende te Oostvoorne die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: P. Breed veld, predikant te Edminton (Canada) (Chr. Ref. Church). 90/373. Deze foto van de zuidzijde van het Zierikzeese Havenplein zal zo'n vijftig jaar geleden ge maakt zijn. Óp de ïioek van de Visstraat (toen nog Visslop geheten) zat nog een ijzerhandel aan de linkerkant en een slagerij aan de rechterzijde. Helemaal recht vooruit zien we het bekende restau rant en bondscafé Concordia. Verder valt het op dat het Havenplein zelf helemaal auto-vrij is en alleen op de Appelmarkt en de Mol zien we in de verte een auto staan. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE Protest tegen WAO In verband met de manifestatie Wao/ziektewetactie die op za terdag 5 oktober wordt gehou den op het Malieveld in Den Haag rijden ook vanuit Schou wen-Duiveland bussen naar de regeringsstad. Zij vervoeren de mensen die aan de manifesta tie willen deelnemen gratis naar Den Haag. Vetrek van de bus om 7.40 uur bij de rotonde te Westenschouwen. Opstap plaatsen zijn vervolgend het station Burgh om 7.45 uur, de bushalte in Haamstede om 7.50 uur, in Renesse om 7.55 uur, in Scharendijke om 8.05 uur, in Brouwershaven om 8.15 uur, in Zonnemaire om 8.20 uur, in Dreischor om 8.25 uur, in Schuddebeurs om 8.30 uur, bij het ZWN-station in Zierikzee om 8.35 uur, de bushalte in Nieuwerkerk om 8.45 uur, in Oosterland om 8.50 uur en in Bruinisse om 8.55 uur. Men is voor 10.00 uur in Den Haag en vetrekt daar weer om 16.30 uur. Het programma op het Malie veld omvat onder meer optre dens van Peter Koelewijn en zijn band, de gemeente Reini ging Nijmegen, Jan Rot en La Stampa. Er zijn sprekers van de Gehandicaptenraad, MHP, CNV en FNV. Belangstellen den die vanuit Schouwen- Duiveland meewillen rijden naar Den Haag dienen zich ruim van te voren telefonisch aan te melden bij Willem Ba- rendse, 01110-15271 of Dirk Je- roense, 01119-1297. Zo kan men plannen hoeveel bussen moe ten worden ingezet. RU RGH-H A AMSTEDE NVvH beluisterde Mozart De heer Mar van der Veer hield in de Schutse voor de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Westerschou- wen een lezing over Mozart. Door de luisteren naar een aan tal werken van deze 18e eeuwse componist werd een indruk verkregen van de kenmerken van een muziekstuk gemaakt door de Weense klassieken, waartoe Mozart samen met Haydn en Beethoven behoort. Daarnaast werd oók aandacht besteed aan het „doorcompone- 9eb°orlekaar^f,ak°mP'ee( n,et Jannewekke" &°cht^an bv "'""Mww, e'- °"'0-1655l ®cemb9r '991 ren". Dat is het maken van mu ziek bij een bestaande tekst, een hele andere muziekvorm dan het strakke schema van bijvoorbeeld een sonate. Afge sloten werd met het laatste werk gemaakt door Mozart: een requiem. Opvallend hiei'bij was dat niet langer vastgehou den werd aan eenstemmigheid, maar dat voor polyfonie geko zen werd, een voor Mozart zeer ongebruikelijke vorm. Een zeer geslaagde avond, waaraan de toehoorders ook meewerk ten door het zingen van twee composities van de jubilerende componist. Kinderkledingbeurs De Vereniging Openbaar On derwijs, afdeling Westerschou- wen houdt een najaarskinder- kledingbeurs op woensdag 9 oktober in de,.Qpenbare basis school De Kirreweie in Haam stede. Behalve kleding kunnen ook laarzen, sportschoenen, voetbalschoenen, schaatsen en speelgoed ingeleverd worden. Tijdens de beurs van 13.30 tot 14.30 uur biedt de Vereniging Openbaar Onderwijs ook kin derboeken te koop aan. Alle om drie uur 's middags niet verkochte of afgehaalde artike len gaan naar Polen. In Serooskerke, Noordwelle en Renesse kan de kleding ook op de scholen worden aangebo den, mits de kledingzakken voorzien zijn van naam en adres en de te verkopen kle dingstukken, voorzien zijn van de gewenste prijs. Tévens dient vermeld te worden of men de niet-verkochte artikelen terug wil hebben. In Serooskerke, Noordwelle en Renesse kunnen artikelen af gegeven worden op 8 oktober voor twaalf uur. In Haamstede kan de kleding op woensdag morgen tussen 8.30 en 11.30 uur op 9 oktober in de openbare ba sisschool De Kirreweie worden ingeleverd. Wanneer de inge brachte kleding wordt ver kocht is de helft van de op brengst voor de eigenaars en de andere helft voor de Vereni ging Openbaar Onderwijs af deling Westerschouwen. RiENESSE Geslaagd Aan het Delta College in Mid delburg behaalde Lydia Verse- put haar eindexamen MMO C- differentiatie. NOORDWELLE Bijeenkomst NBvP De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) kwam voor eerste keer in dit seizoen weer bijeen. De avond vond plaats in het dorps huis te Renesse en werd ver zorgd door de eigenaresse van een bloemenshop in Renesse, Joke de Rijke. Zij bracht aan de ruim 30 leden van de bond die de avond bijwoonden de eerste beginselen bij voor het maken van een bloemstukje, De aanwezigen konden daarbij een keuze maken uit een ruim assortiment bloemen. Mede dankzij de deskundige leiding ging iedereen met een mooi bloemstukje naar huis. Op woensdag 2 oktober gaan leden van de afdeling naar Middel burg voor een bezoek aan de tentoonstelling Het Sterke Ge slacht in de Zeeuwse Biblio theek. Binnen de afdeling is een wandelclubje opgericht. Op 9 oktober gaan de wandel liefhebsters op pad vanaf het parkeerterrein aan de Ramp- weg achter Schouwer Hoeck om 14.00 uur. NIEUWERKERK Collecte De collecte voor de kanker bestrijding in Nederland heeft in de kern Nieuwerkerk 2005 gulden opgebracht. Een bedrag dat volgens de organisatoren van de collecte iets lager was dan vorig jaar. Zij danken alle collectanten en mensen die met hun gift meewerkten aan de collecte. t BRUINISSE Havennieuws In de Bruse reparatiéhaven iS het een drukte van belang. Mo menteel is scheepswerf Pad mos volop aan het werk op de Eurokotter Z 34 die bij Padmos volledig wordt gemoderni seerd. Onder de buiskap werd de kotter tevens gezandstraald. Bij machinefabriek Maaskant wordt druk gewerkt aan de af bouw van twee nieuwe kotters. Voor rederij Bais in Den Hel der wordt de 40 meter lange HD 38 afgebouwd. Deze rederij heeft de kotter van 1974 on langs" verkocht aan de firma Grinwis uit Goedereede die de kotter als GO 24 heeft geregi streerd! Verder werkt Maas kant met man en macht aan de afbouw van de Eurokotter SC 10. Door Maaskant wordt dit najaar aan de- Duitse rederij Hecht uit Busum dit schip overgedragen, peze rederij heeft vorige week aan Maas kant opdracht gegeven voor de afbouw' Van een tweede kotter - vaiP'&étzélfde type. Dit zuster- u,9a?ip van dé SC 10 wordt begin volgend !^aar in de vaart ge bracht als SC 20. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel gaan naaf: Uoóa- P. F. Streefkerk, Ravesteinhof 1.9, 4^01 è|V Zierikzee - °f; en M. Veenendaal, Mauritsweg 54, 4325 AM Renesse De oplossing van vorige week," vrijdag 20 september, luidt als volgt: 's Heer Hendrikskinderen. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewelcken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeteh uiterlijk woensdag 2 oktober in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeerde enveloppen dingen niet mee naar een prijs. Horizontaal: 1. zorg voor de gezondheid, door netjes en schoon te zijn; 4. jong van een reegeit; 7. lichte mist; 9. het abc van een taal; 11. open zomerschoen; 12. (slagroom)klutser; 13. maakte een teke ning; 15. (zich ergens voor) schamen; 17. schrander; 19. dichte hoge schoenen, die ook de kuiten bedekken; 21. het voor zijn plezier uitgaan; 23. (iets) schoon of glanzend wrijven; 25. boom met hand vormige bladeren (ahorn); 26. vuurwapen met een lange loop op een onderstel; 27. vet uit spek gebraden; 28. trekpot voor thee. Verticaal: 1. hangende slaapplaats; 2. oude maat (mv.); 3. uitstal kast; 4. vol rafels; 5. herfstbloem; 6. omhoog spuitend water (voor de sier); 8. schriftelijk bewijs dat men recht heeft in wateren van de gemeente te vissen; 10. rijk bloeiende kamerplant; 14. keurig heid; 16. gedroogde druiven; 17. kleine kinderen die geen baby's, maar ook nog geen kleuters zijn; 18. overzicht van gedrag, vlijt en vorderingen (van een school); 19. net waarin de met een hengel ge vangen vis levend wordt bewaard; ,20. iemand die voor niets deugt; 22. sport van een ladder; 24. religieuze groepering met een leider. 'MTO Hl Het sleutelwoord wordt "bSK flevormd door de letters WW 'n vo,9endG vakjes. Uit de krant van 50 jaar geleden Eindelijk gevonden Een goed THEE SURROGAAT Kahrel's Thee-surrogaat 25 cent per 10 tabletjes Zierikzee ZIETEWET Herhaaldelijk komt het voor, dat verzekerden krachtens de Ziektewet te weinig aandacht schenken aan de bepaling van artikel 47 dier wet, welke met zich mee brengt, dat een verze kerde, ingeval van ongeschikt heid tot het verrichten van ar beid wegens ziekte, zoo spoe dig mogelijk, in elk geval bin nen 24 uur, een ziekmelding moet indienen bij het orgaan waarbij de betrokkene verze kerd is. Overtreding van deze bepaling kan tengevolge hebben dat de uitkeering van ziekengeld ge heel of ten deele wordt gewei gerd. OLIE UIT ZONNEBLOEMPITTEN Men gaat meer en meer aan dacht besteden aan het kwee ken van zonnebloemen. Er zijn zelfs enthousiasten, die zonne bloemen op hun balkon plan ten - doch dit zijn uitzonderin gen! Het is het exotische van deze groote bloemen, die men dagelijks hooger ziet worden, met hun breede bladeren, die evenals de stengel met stijve haren zijn bezet, dat de groote aantrekkelijkheid er van vormt. De zonnebloem brengt ons als het ware een groet uit verre gewesten. RANTSOENEERING GEDISTILLEERD De gevolgen van de .getroffen maatregelen Reeds sedert geruimen tijd voordat de rantsoeneering van gedistilleerd werd ingevoerd, bestond er in ons land eèn ver ordening, krachtens welke na des avonds zeven uur in café's geen sterke drank meer mag worden geschonken. In ver band met de rantsoeneering hebben de café's individueel verschillende maatregelen ge nomen. Er zijn er, die alleen tusschen vijf en zeven uur of tusschen zes en zeven uur bor rels schenken. Andere café's schenken ook op andere uren van den dag borrels, maar ge ven er niet meer dan één of twee aan denzelfden klant. Nog weer andere café's beper ken zoowel den borreltijd als het aantal borrels, dat zij schenken. RENESSE l-RENESSE II Zondag a.s., nu dit door toetre ding tot den N.V.B. mogelijk is geworden, speelt Renesse I haar laatste nederlaag- wedstrijd tegen Renesse II. De thuisclub komt na den ge- heelen zomer met 4 a 5 inval lers gespeeld te hebben, thans volledig uit en wel met: W. Boot d.; W. v. Sluijs en A. Ver- jaal a.; L. Straaijer, H. Blok en P. Hanse m.; C. v. d. Werf, J. W. Kooman, K. Stoel, J. Reinhoud en L. Dorreman v. KAMPEN - Dc politic en de brandweer van Kaïnpen gaan de studenten in deze gemeente wijzen op dc noodzaak van een brandverzekering. Aanleiding voor de campagne zijn twee re cente branden in studenten huisvesting. Negen van de in totaal tien verwoeste studen tenwoningen bleken niet tegen brand verzekerd. Dc eerste brand was een maand geleden. Er gingen toen door nog onbekende oorzaak drie panden in vlammen op, waaronder een gebouw met ne gen appartementen voor stu denten. De brand richtte voor ruim een miljoen gulden scha de aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7