Strengere regels voor jetski's en motorboten in Grevelingen Bereidheid om vandalisme te melden wordt groter Zeeuwse kabel krant van start PvdA wil sociaal gezicht gemeente meer naar buiten laten stralen De Duivelandse PvdA-fractie wil protest tegen tolheffing Joop van Houdt Voorstel dagelijks bestuur aan raad van bestuur Grevelingenschap Ruim 200 meldingen in juli en augustus Discussie over kwijtscheldingsbeleid belastingen Duiveland VVD: Olga moet naar ouders in Nederland Bergshoeff: verstandig reageren via overleg op basis van concrete gegevens ÈMWWMM ff/JI fotostudio a Daders inbraak kantine gepakt VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 NR 25024 3 BROUWERSHAVEN - Als het aan het dagelijks be stuur van Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen ligt komen er veel strengere regels voor motorboten, waterskiërs en jetski's op de Grevelingen. Tot nu toe kon een vrij groot deel van de Grevelingen gebruikt worden voor snelvaren en waterskiën. Dat nu wil men aan banden leggen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de vergadering van de Raad van Be stuur van het Grevelingenschap op vrijdag 4 okto ber. De vergadering begint om 13.30 uur en wordt ge houden in het Tonnenmagazijn. In het bestuur van het schap is de overlast door snelvaren al eerder aan de orde geweest. Nu ligt echter een concreet plan ter tafel om paal en perk te stellen aan het snelvaren en water skiën op de Grevelingen. Vol gens de nu geldende regeling zijn er eigenlijk maar een paar delen van de Grevelingen waar niet snel gevaren mag worden. Natuurzone ,,Wij vinden het gewenst om in de natuurzones van de Greve lingen geen mogelijkheid te bieden voor snelvaren en wa terskiën om zodoende versto ring te voorkomen", aldus de toelichting van het dagelijks bestuur van het Grevelingen schap op het voorstel. ,,Ook vinden wij het uit veiligheids overwegingen beter om snelle watersport te weren op korte afstand van plaatsen waar re creatie-activiteiten zijn gecon centreerd". Met andere woorden: in de buurt van strandjes en op plaatsen waar veel surfers ac tief zijn mag zeker niet snel ge varen worden. Hetzelfde geldt voor de omgeving van trailer hellingen en in de buurt van haventoegangen. Vooreen drie tal gebieden wil het dagelijks bestuur een verbod om harder te varen dan 9 kilometer per uur. In de eerste plaats gaat het om het gebied ten westen van de Hompel voet. „De snelheidsbe grenzing is gewenst met het oog op de veiligheid en de rust op en aan de Hompelvoet en voor de vaak vele in dit deelge bied voor anker liggende sche pen", aldus het dagelijks be stuur van het Grevelingen schap. Het dagelijks bestuur wil ver der een snelheidsbeperking voor het gebied tussen de Rede van Brouwershaven, water sporteiland Archipel en de ha ven Den Osse. Men tekent daar meteen bij aan dat het aanbe veling verdient om, gedurende het zeilseizoen, ontheffing te verlenen aan begeleidende 'reddingsboten' tijdens zeil wedstrijden. Ook een snelheidslimiet van 9 kilometer per uur wil het dage lijks bestuur van het Grevelin genschap voor het tussen de be tonning van de Geul van Her- kingen, de Bocht van St. Jacob en Vlije van Bruinisse gelegen gebied waarin het watersport- eiland Mosselbank is gelegen. Ook hier gaat het het dagelijks bestuur vooral om het bevorde ren van rust en veiligheid. Voor het gebied waar nu nog onbeperkt snel mag worden ge varen en gewaterskied wil het dagelijks bestuur van het Gre velingenschap een maximum vaarsnelheid van 20 kilometer per uur vaststellen. Volgens het DB is verreweg het grootste gedeelte van het gebied in kwestie gelegen binnen de na tuurzone. Stiltegebieden Het is de bedoeling dat de Gre velingen aangewezen wordt als Wetland. Dat houdt in dat er ook een aantal delen van de Grevelingen uitgeroepen zal worden tot stiltegebieden. Be perking van de snelheid is vol gens het DB daarom gewenst om geluidshinder te voorko men. Voor de waterskiërs blijven er, als het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap haar zin krijgt, niet veel plaatsen meer over waar zij hun favoriete sport kunnen beoefenen. Het DB stelt de Raad van Bestuur voor tussen de Vlije bij Brui nisse en watersporteiland De Mosselbank en tussen het Springersdiep en de haven Kabbelaarsbank een baan aan te wijzen waar onbeperkt snel varen en waterskiën toege staan wordt. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap in beeld gebracht. Vandalisme-registratrice Anita Duinhouwer. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het komt steeds vaker voor dat men sen die op straat of in hun directe woonomgeving vernielingen signaleren de telefoon pakken en het melden via het telefoonnummer van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland: 01110-14055. De gegevens wor den daar opgenomen en verwerkt door vandalisme- registratrice Anita Duinhouwer. Op die manier krijgt de politie een goed beeld van de gebieden die 'vandalisme-gevoelig' zijn. Men speelt daarop in door daar vaker te surveilleren en door het treffen van preventieve maatregelen. Het zp mogelijke vervangen van de kapot ge maakte spullen door materia len die minder vandalisme- gevoelig zijn. Het vandalisme-registratie- project waarmee Anita Duin houwer ongeveer 20 uur per week in de weer is wordt be kostigd door de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Het loopt tot eind december. Voor die tijd moeten de gemeenten beslissen of zij opnieuw geld beschikbaar willen stellen om het project te vervolgen. In vergelijking met vorig jaar is het aantal vernielde objecten dat in de maanden juli en augustus werd gemeld geste gen met bijna 35. In de drukke zomermaanden van dit jaar werden 209 objecten bescha digd of totaal vernield door vandalen, vorig jaar 176. Dat kan betekenen dat de van dalen dit jaar nog actiever wa ren. Maar volgens Anita Duin houwer komt men aan dit ho gere cijfer omdat steeds meer mensen weten dat men bij de politie graag een telefoontje wil, ook over kleine vernielin gen. Alleen door die medewer king van het publiek kan men een goed inzicht krijgen waar en wanneer vandalisme plaats vindt en daarop inspelen. Uit de cijfers blijkt dat het vandalisme in de twee zomer maanden in Renesse het vaakste voorkwam. Daar wer den 61 objecten beschadigd. Toch waren dat er 26 minder dan in de zomermaanden vorig jaar. In Zierikzee werden in ju li en augustus 53 objecten be schadigd. En dat betekende een stijging ten opzichte van vorig jaar met 16 objecten. Ook in Bruinisse en Oosterland wa ren de vandalen, met respectie velijk 14 en 4 vernielde objec ten, dit jaar actiever dan vorig jaar. Uit de overige plaatsen van Schouwen-Duiveland kwa men meldingen binnen van een of twee beschadigde objecten. Het vaakst waren geparkeerd staande auto's doelwit van vandalen. Daarvan werden spiegels en antennes afgebro ken en krassen in gemaakt. De verkeersborden en bermplan ken langs de openbare weg wa ren ook een geliefd doelwit van vandalen. Op de derde en vier de plaats kwamen de meldin gen over beschadigingen aan tuinen en tuinafscheidingen en telefooncellen. De totale kos ten om al die beschadigde ob jecten te herstellen bedroegen bijna 124.000 gulden. Het vandalisme-registratiepro- ject heeft dit jaar 10.000 gulden subsidie gekregen van het Ne derlands Centrum Vrijetijds Vraagstukken (NCW). Dat geld is bedoeld voor financiële steun aan maatregelen die van dalisme kunnen voorkomen. GOES - Onder de naam Zee land TV gaat op donderdag 3 oktober de eerste Zeeuwse ka belkrant van start. De uitzen- dingen zijn voorlopig alleen op de Bcvelanden te zien Het is de bedoeling dat Zee land TV later ook in de overige regio's van Zeeland kan wor den ontvangen. Via de kabel krant worden pagina's uitge zonden waarop in zwart/wit doorlopend teksten worden uitgezonden met zo actueel mo gelijk regionaal en Zeeuws nieuws. De nieuwsblokken worden afgewisseld door beeldmateriaal en korte com mercials die in kleur worden uitgezonden. Deze kunnen ook worden ontvangen door de abonnees die bij Zekatel zijn aangesloten. Zeeland TV is ge durende zeven dagen per week 24 uur per etmaal in de lucht. Het nieuws in de regio en pro vincie kan dus op de voet wor den gevolgd. Zeeland TV is op gezet door weekblad De Beve lander te Goes in samenwer king met de op Walcheren ver schijnende weekbladen De Faam en De Vlissingcr. De di rectie wordt gevoerd door J. A. Kopmels. NIEUWERKERK - Ondanks het pleidooi van het Duivelandse PvdA-raadslid A. J. C. Melieste om alle gemeentelijke belastingen op te nemen in het kwijt scheldingsbeleid van de gemeente, werd tijdens de gemeenteraadsvergadering donderdagavond beslo ten dat alleen de onroerend goedbelasting in aan merking komt om te worden kwijtgescholden. Daarmee is uitgesloten dat op de overige gemeentelijke belas tingen (hondenbelasting, woonforensenbelasting, toe ristenbelasting, precariorech ten, leges en begraafrechten) kwijtschelding kan worden verleend. Kwijtschelding wordt gegeven aan inwoners van de gemeente die kunnen aantonen dat ze op grond van hun inkomen niet in staat zijn de (onroerend goed)belasting te betalen. PvdA-raadslid A. J. C. Melieste vond het meerderheidsvoorstel van het college van b en w een beetje magertjes. „Moeten wij opleggen dat van sommige be lastingen geen kwijtschelding mag worden verleend. Er zijn belastingen t>ij waarvan wij vinden dat mensen die finan cieel in de knel zijn gekomen ze niet kunnen betalen. We kun nen in het kwijtscheldingsbbe- leid het sociale gezicht van de gemeente naar buiten laten stralen". Maar de mening van Melieste kreeg geen bijval vanuit de overige fracties. Burgemeester A. Bergshoeff legde uit dat het college alleen de onroerend goedbelasting voor kwijtschel ding voorstelde omdat de ove rige belastingen eigenlijk ver goedingen zijn voor diensten die door de gemeente aan bur gers worden verleend. „Bij le ges gaat hét niet om grote be dragen en mensen die de be graafrechten niet kunnen beta len kunnen daarvoor een tege moetkoming krijgen via de bij standswet". Vanuit de PvdA-fractie werd tijdens de raadsvergadering ook gepleit voor protest tegen- de voorgenomen huurverho ging van ruim 5 procent die de rijksoverheid volgend jaar wil doorvoeren. „Huurverhoging is alleen reëel wanneer er ook verbeteringen aan de woning worden aangebracht", aldus C. J. Hillebrand. Maar volgens raadsvoorzitter Bergshoeff wordt via de individuele huur subsidie de zaak weer rechtge trokken. „Zo komt het geld te recht bij degene die het nodig heeft". DEN HAAG - De 17-jarige OI- ga Bondarenko moet zich bij haar ouders in Nederland kun nen voegen. Olga woont nu in Minsk en de Sovjet-autoritei ten weigeren haar stelselmatig en zonder opgaaf van reden vergunning naar Nederland te vertrekken. Aldus het VVD-Tweede-Ka- merlid Wiebenga donderdag in schriftelijke vragen aan beide bewindslieden. De ouders van Olga wonen hier te lande als volledig erkende vluchtelin gen. NIEUWERKERK - „We wachten al sinds 1978, het jaar dat de Zeelandbrug tolvrij zou worden. Telkens werden weer nieuwe argumenten aangevoerd om dat uit te stellen. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat de tolheffing als melkkoetje wordt ge bruikt. Op den duur is de rek uit ons geduld". ging een demonstratie op het Abdijplein deze fracties te ver. „Daar kunnen wij niet achter staan". Hoewel hij benadrukte zelf niet zo'n demonstreerder te zijn, stelde het Duivelandse PvdA-raadslid C. J. Hillebrand tijdens de Duivelandse raads vergadering voor om de sug gestie te volgen die deze week werd geopperd in Zierikzee. Een demonstratieve raadsver gadering op het Abdijplein in Middelburg door de gezamen lijke gemeenten op Schouwen- Duiveland uit protest tegen de voortdurende tolheffing op de Zeelandbrug. „We moeten zo zachtjes aan maar eens een har dere opstelling aannemen als gemeenten". Hoewel vanuit de VVD- en de SGP/RPF-fractie instemmend werd gereageerd op het protest van Hillebrand tegen de voort durende tolheffing, die ook na 1993 lijkt te zullen doorgaan. de onderhoudsbegroting van de Zeelandbrug met 70 procent zouden zijn overschreden. Laat ons verstandig reageren door via overleg en op grond van concrete gegevens na te gaan of het inderdaad de kant opgaat van een voortdurende tolhef fing". Advertentie Ook raadsvoorzitter burge meester A. Bergshoeff wilde nog niet direct afreizen voor een ludiek protest in Middel burg. „De onrust is ontstaan op grond van uitlatingen van één gedeputeerde J. L. Henne- keij in een commissie De sta ten hebben nog nauwelijks ge reageerd. We moeten niet ver geten dat er nog steeds een sta tenbesluit van vorig jaar ligt waarin staat dat de Zeeland brug in 1993 tolvrij wordt". De burgemeester achtte het daarom raadzamer om eerst al le concrete gegevens te verza melen. „Er is sprake van dat alleen enkele onderdelen van NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Verwachting t/m dinsdag 1 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht west 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept.Zon op 07.34, onder 19.25 Maan op 21.04, onder 13.25 29 sept.Zon op 06.36, onder 18.23 Maan op 20.58, onder 13.35 30 sept.Zon op 06.38, onder 18.21 Maan op 22.07, onder 14.32 Laatste Kwartier: 1 okt. (01.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie boven het midden van de Atlantische Oceaan trekt uitdiepend naar het oosten en wordt morgen later op de dag bij de ingang van het Kanaal verwacht. Vannacht zijn er nog enkele opkla ringen en daalt het kwik tot om streeks 8 graden. In de ochtend neemt de bewolking snel toe en gaat het langdurig regenen. In de middag wordt het niet vee) warmer dan 14 graden. De wind waait uit zuidelijke richtingen en neemt bo ven land toe tot vrij krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, mogelijk stormachtig. ZIERIKZEE - Dankzij oplet tendheid van burgers kon de politie vier Belgen aanhou den. Zij maakten zich schuldig aan inbraak in de kantine van de VV Bruse Boys. Het betrof de 27-jarige en 18- jarige mannen J. S. en G. D. D. en'de 17-jarige meisjes N. J. C. R. en V. M. M. uit het Belgische Panne. Het viertal bekende tij dens hun vakantie-voettocht ook twee inbraken te hebben- gepleegd op Walcheren. De buit bestond uit snoep, drank, andere etenswaren en geld. Van de laatste twee kon een deel worden teruggegeven aan de VV Bruse Boys. De meisjes weiden overgedragen aan de Belgische autoriteiten, G. D. D. werd het land uitgezet en J. S. werd voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middel burg. ZIERlKZEtSCHtrSS NIEUWSBODE»! Uitgever 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3