ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOR IN MIDDELBURG Natuur en Milieu wil parlementaire enquête over Landbouwperikelen Meer klein chemisch afval ingezameld door gemeenten Algemene Zeeuwse Exploitatietekort haven Vlissingen loopt verder op Nieuwe wetten goed middel tegen gesjoemel met bedrijven PvdA- afdeling Groningen eist wijziging WAO- voorstellen Ook Neder landers weg uit Zaïre Landbouw schap tegen aanpassen van jachtwet Volgens milieuverslag 1991 van Provinciale Waterstaat Inname vervuild water schepen wordt verbeterd WEEitUUSf DEURLOO B.V. I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen M ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. VLISSINGEN - Met een exploitatietekort van 4,6 miljoen gulden over 1990 is het bedrijfsresultaat van het havenschap Vlissingen met een kleine 1,5 mil joen gulden verslechterd ten opzichte van het voor gaande jaar. Dit zou zijn ontstaan door een tegenval lende ontwikkeling in de overslag van steenkool in de Kaloothaven. Verder zijn terreinen beneden de kostprijs uitgegeven en is uitstel van betaling verleend op in 1990 gesloten grondver- kooptransacties. De stijging die optrad bij bijvoorbeeld in- vesteringslasten werd gecom penseerd door een stijging van de jaarlijkse omzet. De goederenoverslag via de zeevaart .bereikte een record hoogte met een gewichtshoe- veelheid van 9,2 miljoen ton te genover de mijlpaal van 8 mil joen ton in 1989. De ovérslag in de binnenvaart nam toe van 8,7 tot 9,3 miljoen ton. Het jaar verslag geeft aan dat een kapi taalinjectie van 148 miljoen gulden een einde zou kunnen maken aan het negatieve finan ciële beeld van het Vlissingse havenschap. Een financiële hersteloperatie is naast een veranderde structuur noodza kelijk om tot een organisatie te komen die kan concurreren met andere Westeuropese ha vens, zo meldt het jaarverslag. DEN HAAG - Curatoren van failliete bedrijven zien de Wet Bestuurdersaansprakelijk heid (WBA) en de Wet Bestuur dersaansprakelijkheid bij Faillissement (WBF) als goede middelen om gesjoemel met ondernemingen tegen te gaan. Maar verbetering van die wet ten is wenselijk. De effecten van beide wetten zijn nog be perkt, omdat de fiscus, de be drijfsverenigingen en de be drijfspensioenfondsen er han denvol werk aan hebben. Dit staat in een eindrapport over een onderzoek naar beide wetten, dat is aangeboden aan de Eerste en de Tweede Kamer. De wetten werden in 1987 van kracht en moesten aansluiten bij de wet Ketenaansprakelijk heid om misbruik van onder nemingen tegen te gaan. Des tijds is bepaald dat de werking van de wetten voor 1992 onder zocht zou worden. Volksverte genwoordigers vroegen zich met name af of de WBA niet overbodig zou zijn. Volgens de onderzoekers is dat niet het ge val. .Eventuele voorstellen tot aanpassing of wijziging van de wettelijke bepalingen moeten nog worden uitgewerkt. DEN HAAG - A. L. den Broe der (62) is benoemd tot voorzit ter van de Humanistische Om roep Stichting. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogv vatcr Laagwater tijd stand tijd stand 28 september 07.00 166 00.30 - 147 19.00 172 12.40 -128 29 september 06.30 159 01.10 - 146 18.40 170 12.20 - 133 30 september 07.10 150 00.50 - 142 19.35 163 13.10 -134 28 september 05.15 188 11.25 -131 17.30 196 23.50 - 147 29 september 05.00 177 11.05 -133 17.15 188 23.40 - 139 30 september 05.45 158 12.00 -131 18.10 170 28 september 06.30 175 00.35 - 157 18.40 187 12.50 -138 29 september 06.10 171 01.15 - 156 18.25 184 12.30 - 143 30 september 07.00 .160 00.55 -151 19.25 173 13.15 -143 28 september 07.00 195 00.40 -163 19.10 201 12.50 - 144 29 september 06.40 187 01.15 - 161 18.50 198 12.30 -148 30 september 07.20 174 01.00 -156 19.40 187 13.20 -148 Doodtij: 3 oktober Actuele informatie over afwijkingen 08-91122353 GRONINGEN - De PvdA-afde- ling Groningen gaat zaterdag naar het landelijke partijcon gres met een motie waarin zij zich achter de persoon van par tijleider Kok schaart, maar en kele essentiële aanpassingen in de WAO- en Ziektewetvoor- stellen van het Kabinet eist. Dat heeft een meerderheid van een druk bezochte Groningse ledenvergadering donderdag avond besloten. De Groningse afdeling wil dat de mensen die absoluut ar beidsongeschikt zijn, buiten schot blijven en er geen cent op achteruit gaan. Verder zou het bedrijfsleven om het aantal WAO'ers te laten dalen meer gedeeltelijk arbeidsongeschik ten in diénst moeten nemen. Ongeveer tweederde van de vergadering stemde met dit standpunt van het afdelings bestuur in. Moeilijk PvdA-minister Ritzen (onder wijs) die de omstreden voor stellen van het Kabinet in Gro ningen verdedigde, noemde de motie „moeilijk te begrijpen". „Hoe kun je nu steun geven aan iemand van wie je vindt dat hij een slecht beleid voert? Dat is de grootste belediging die je een politicus kan geven. Je kunt nog beter voor rotzak worden uitgemaakt terwijl je een goed beleid voert", raadde Ritzen de motie'van te voren ten stelligste af. De minister maakte duidelijk dat de motie volgens hem weinig kans maakt. Hij zei dat er geen ruimte bestaat om de kabi netsplannen aan te passen. De voorstellen hebben een zelfde status als het regeerakkoord, betoogde de bewindsman. DEN HAAG - Ongeveer zestig Nederlanders hebben Zaïre verlaten wegens de onrust in dat land". De groep "is nu in Brazzaville, de hoofdstad van' het buurland Congo. Het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft een vliegtuig gecharterd waarmee de groep Nederlanders vrij dagavond in Congo wojrdt op gehaald. Het ministerie deelde dit donderdag mee. De Nederlandse ambassade in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa heeft de Nederlanders nog geen direct vertrekadvies gege ven. De ambassade bemiddelt wel voor landgenoten die, net als veel Belgen, Fransen en an dere buitenlanders, het on rustige Zaïre willen verlaten. De ambassade onderhoudt daartoe met name contact met de Franse vertegenwoordigers in Zaïre. Hoeveel Nederlanders zich momenteel in Zaïre bevin den, weet het ministerie niet. Per 1 januari waren dat er 565. Vast staat wel dat zich nu nog 150 Nederlanders in Kinshasa bevinden. Hoeveel Nederlan ders zich elders in Zaïre bevin den, is echter niet bekend. Het ministerie sluit niet uit dat de Nederlanders buiten Kinshasa het land (hebben) verlaten via de buurlanden van Zaïre. DEN HAAG - Het Landbouw schap vindt aanpassing van de Jachtwet, de Vogelwet en de Natuurbeschermingswet voor barig. Het kabinet wil met zo genoemde reparatiewetgeving de Jachtwet laten voldoen aan internationale regelgeving, maar volgens het schap staat de EG-richtlijn voor vogels in verschillende landen ter dis cussie en ziet het ernaar uit dat die binnenkort wordt aange past. Daarom kan de aandacht nu beter gericht worden op de tot standkoming van een Flora- en Faunawet, aldus het Land bouwschap in een brief aan de vaste Kamercommissie voor Landbouw en Natuurbeheer. Het schap vreest bovendien dat de voorgestelde wetgeving ja gen op dieren belemmert wan neer schade wordt aangericht. Ook mag de gebruiker van de grond na aanpassing van de jachtwet geen nesten of eieren van weidevogels meer ver plaatsen. Volgens het Land bouwschap is dat nu juist een goede mogelijkheid voor de boer om tijdens het maaien van grasland de broedsels te be schermen. UTRECHT - De stichting Natuur en Milieu (SNM) vindt dat er een parlementaire, enquête moet komen over de vermeende wantoestanden op het ministerie van Landbouw. Volgens directeur P. Nijhoff is een parlementaire enquête het enige middel dat de waarheid boven tafel kan krijgen, omdat ambtena ren dan kunnen worden opgeroepen onder ede te ge tuigen. Nijhoff stelt dat het milieu- en natuurbeleid' ernstig te lijden heeft onder de wantoestanden op het departement. „Geble ken is dat men de problemen niet meer aankan en gebruik maakt van methoden die niet meer van deze tijd zijn om de zaak onder controle te hou den", aldus Nijhoff. De SNM- directeur doelt daarmee op de vermeende intimidatiepraktij ken waarvan sprake zou zijn op het ministerie. Natuurbeleid Het ministerie van landbouw nam negen jaar geleden het na tuurbeleid over van het toen malige ministerie van CRM. „In al die tijd is de leiding van het departement er niet in ge slaagd een toekomstgericht na tuurbeleid te ontwikkelen. Men komt niet verder dan korte-termijndenken en brand jes blussen", aldus Nijhoff. „De belangen van de natuur worden steeds ondergeschikt gemaakt aan die van de land bouw." Volgens de directeur is het duidelijk dat het ministe rie „al decennia lang achter de feiten aanholt". „Twintig jaar geleden was al bekend dat er sprake was van een mestpro bleem. Dat is steeds genegeerd. Nu zitten we met de proble- Opstelling Nijhoff ergert zich met name aan de opstelling van minister Bukman die de problemen op zijn ministerie ontkent. „Buk man doet of hij van niets weet en tracht daarmee de proble men te bagatelliseren. Het is daarom de taak van de Tweede Kamer dit te onderzoeken. Ik acht de minister daar niet toe in staat." Een parlementaire enquête zou uiteindelijk tot de conclusie kunnen leiden dat het ministerie van landbouw moet worden opgeheven, aldus Nijhoff. Het natuurbeleid zou moeten worden ondergebracht bij het ministerie van Milieubeheer (VROM), het agrarisch onder wijs bij Onderwijs en Weten schappen en de rest bij Econo mische Zaken. ZIERIKZEE - Door de Zeeuwse gemeenten werd in 1990 meer klein chemisch afval (KCA) ingezameld dan in 1989. Dat blijkt uit het milieuverslag 1991 van Provinciale Waterstaat. De toename wordt volgens Provinciale Waterstaat vooral veroorzaakt doordat particulieren meer klein chemisch afval aanbieden. Van de 502 ton KCA Is volgens Provinciale Water staat het overgrote deel, 398 ton, afkomstig van huis houdens en slechts 104 ton van bedrijven. Van de, 502 ton KCA werd 193 ton ingezameld met een chemo kar zoals die ook pp Schouwen- Duiveland rijdt. Negenentachtig tón werd inge zameld met een huisvuilwagen ;en 440 ton* werd naar een ge meentelijk depptrgebracht. Van tachtig ton KCA is niet bekend öp welke wij'zè het'ingezameld werd. Milieuboxen In 1989 werd het klein che misch afval in 19 Zeeuwse ge meenten opgehaald met een chemocar. In tien gemeenten werd in dat jaar alle afval nog opgehaald met een huisvuilwa gen. Of de invoering van de mi lieubox ofwel chemobox iets te maken heeft met het gestegen aanbod van KCA door particu lieren blijkt niet uit het mi lieuverslag van Provinciale Waterstaat. Ook op andere fronten wordt werk gemaakt van een verant woorde inzameling van KCA. In het kader van het Zeeuws milieubeleidsplan Kerend Tij werd gestart met het creëren van mogelijkheden voor op slag van afvoer van klein che misch afval bij jachthavens. Ook- werd een begin gemaakt met het op recreatiebedrijven gescheiden inzamelen van af val. Veel aandacht ging in het ver slagjaar verder naar uitvoe ring van de interimwet bodem sanering. In het saneringspro gramma voor 1990 elf terreinen waaronder het nu inmiddels ontruimde terrein van een schroot- en metaalhandel aan de Gravenstraat in Zierikzee. Ook is daar enig aanvullend onderzoek verricht. Voor wat betreft de berging van baggerspecie kampt Pro vinciale Eaterstaat, zo blijkt uit het milieuverslag, met pro blemen. De mogelijkheden voor berging zijn zeer beperkt. „Het probleem wordt steeds nijpender. Soms is het bagge ren al uitgesteld", aldus het milieuverslag. „Zonder defini tieve bergingsmogelijkheden zijn op een aantal plaatsen vaarbeperkingen onontkoom baar". Daarbij wordt aangetekend dat bij een goede aanpak van vervuilde havenbodems op ter mijn berging niet meer nodig is. „Nu is berging een belang rijk punt. De oplossing die nu voor berging wordt gezocht mag echter bijvoorbeeld door een te grote capaciteit van het depot het preventiebeleid niet afremmen", aldus het milieu verslag. Men kondigt aan dat dit najaar een afzonderlijke nota het le venslicht ziet waarin wordt aangegeven welke perspectie ven er zijn om de vervuiling te rug te dringen. „Om de proble matiek van de vervuilde water bodems op te lossen is in Zee land dus dringend structurele bergingscapaciteit nodig". Overal op Schou^ven-Duiveland wordt klein chemisch afval opgehaald met de chemocar. (Archief foto). DEN HELDER - De mogelijkheden voor schepen om hun verontreinigde afvalwater kwijt te raken, wor den vanaf begin volgend jaar verbeterd. Dan zal het milieubedrijf TC Waddenzee BV in tien Noordneder landse havenplaatsen, waaronder Den Helder, dat zogenoemde bilgewater van schepen innemen. Tot nu toe zijn alleen in Rotterdam en Amsterdam zulke innamepunten. Het bedrijf maakte dat donderdag in Den Helder bekend. Bilgewater is water vervuild met olie en chemicaliën, dat lekt uit motoren, installaties en scheepsschroefopeningen. Het vloeit onder in het schip samen of wordt in tanks verza meld. Ondanks een streng in ternationaal lozingsverbod wordt het verontreinigde water regelmatig op zee geloosd, met name op de Noordzee, dc Wad denzee en op het IJsselmeer, omdat er nog heel weinig mo gelijkheden tot afgifte van bil gewater zijn. Het is de bedoeling dat in de toekomst een breed landelijk net van innamepunten wordt opgezet. De controle op illegale lozingen zal dan ook aanmer kelijk worden verscherpt, zo hebben de scheepvaartinspec tie, de rijkspolitie te water en de douane aangekondigd. Het door TC Waddenzee BV opge haalde bilgewater zal worden verwerkt in Amsterdam. De verzamelpunten van TC Wad denzee BV zullen jaarlijks to taal zo'n 6.600 ton bilgewater innemen, waarvan 4.500 ton in de regio Den Helder. Het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu betaalt 75 procent van de in vesteringen die nodig zijn voor de verbeterde inname. September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. T/m 28 september Burgh-Haamstede Expositie Schouwen aan schouwd (selectie afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata). Be- waerschole. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare afscheidsreceptie S. Meerhof in het gemeentehuis. 16.30 uur. Nieuwerkerk Afscheidsreceptie C. Joziasse van Plant'enziektenkundige dienst in Ons Dorpshuis, 15.00- 17.00 uur. Braamfeest. Obs de Dob belsteen. 19.00 uur. Zaterdag 28 september Zierikzee Postzegelruilbeurs in Huis van Nassau. 09.30-16.30 uur. Studiedag in Lichtboei om trent Izebel, Sidonische prin ses. 10.00-16.00 uur. Haamstede Korenavond in Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Renesse Innamedag Eenmaal ander maal. Slot Moermond. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Nieuwerkerk Jeugdwerk Informatiedag in de Schakel. 10.00-16.00 uur Middelburg Country Toernee. Evenemen tenhal De Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zondag 29 september Zierikzee Zendingszondag bij Leger des Heisl met bezoek Eva den Har- tog. 10.00 uur. Maandag 30 september Zierikzee Modeshow. Recreatiezaal De Wieken. 10.00 tot 11.00 uur. Uitreiking onderzoeksrapport Voorlichting aan ouderen aan gedeputeerde A. J. Dijkwel. 14.00 uur. Vergadering CNV Schouwen- Duiveland in Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Openbare vergadering ge meenteraad in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede VVD-forumavond landinrich ting door samenwerking van natuur-, landbouw- en recrea tie-organisaties. De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Openbare vergadering ge meenteraad in stadhuis. 19.30 Dinsdag 1 oktober Zierikzee Kledinginzamelingsactie. Van af 9.00 uur. Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 2 oktober Scrooskerkc Eerste bejaardensoosbijeen- komst. Dorpshuis. 14.30 uur. Donderdag 3 oktober Zierikzee Hoorzitting stadhuis m.b.t. plannen snookercentrum in Meelstraat. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Spreekbeurt D66-Kamerlid Ja cob Kohnstamm in hotel Bom. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 3CHUDDEBEURS TEL.UWCM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2