§3 'Commerciële belangen worden nu opgeofferd voor paar zeehonden' r DE EERSTE TWEE ~i WEKEN GRATIS ué I 'krantvan schouwen -duivdand! j Schouwen-Duiveland hoeft niet op extra politie te rekenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rederij Den Breejen zoekt naar alternatieve vaarroutes na sluiting Oliegeultje: Ministerie houdt voet bij stuk 9 'Dergelijke besluit vorming is voor ondernemersleven volstrekt onbegrijpelijk' &2L&) f) -C ZIERI SCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25023 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - ,,Op deze manier gaat de lol er voor ons behoorlijk af. Het wordt gewoon steeds moeilij ker om leuke vaarroutes te maken". Dat zegt T. den Breejen van Rederij Den Breejen uit Zierikzee. Hij heeft onlangs van de afdeling rechtspraak van de Raad van State te horen gekregen dat het Oliegeult je, vlakbij de Stormvloedkering, voor zijn schip De Stad Zierikzee verboden gebied is. Dat houdt voor Den Breejen in dat hij, zo stelt hij, ernstig beknot wordt in zijn vrijheid als ondernemer. ,,Als het echt niet anders kan zal het er op uitdraaien dat we één van de twee schepen zullen moeten verkopen". Dit jaar is het precies tien jaar geleden dat Den Breejen in Zie rikzee voor zichzelf begon als reder. Hij nam van Streekver- voersmaatschappij Zuid-West Nederland het schip de Stad Zierikzee over. Met dat schip werden door de ZWN rondvaar ten op de Oosterschelde ver zorgd. Er moest echter geld bij en dat was ook de reden dat de ZWN-directie besloot de boot te verkopen. Den Breejen: 'We begonnen toen met 6000 passa giers per jaar. Dat zijn er nu 440.000". Met sprongen Vijf jaar na de start van zijn re derij ging Den Breejen al op zoek naar een tweede schip. ,,Ik heb steeds geprobeerd om zoveel mogelijk in te spelen op de wensen van de klant", aldus Den Breejen. Het nieuwe schip werd Christiaan B. gedoopt en werd ingezet om vanaf voorma lig werkeiland Neeltje Jans rondvaarten over de Ooster schelde te verzorgen. In 1989 werd de oude Stad Zie rikzee vervangen door een nieuwe. ,,De oude Stad Zierik zee was qua luxe niet meer up to date", aldus Den Breejen. De salons aan boord waren maar 1,92 meter hoog en het kwam steeds vaker voor dat mensen met hun hoofd tegen het pla fond stonden. Het schip werd ook te klein om echt grote ge- zelschapppen plaats te kunnen bieden". Den Breejen ging op zoek naar een schip dat meer mensen kon herbergen terwijl de buitenaf metingen, terwille van de ma noeuvreerbaarheid, gelijk aan of kleiner moesten zijn dan die van de oude Stad Zierikzee. Uiteindelijk resulteerde dat in het laten bouwen van een nieu we Stad Zierikzee die de Zie- rikzeese reder veel meer moge lijkheden bood. ,,In wezen is alles mogelijk aan boord van een schip", aldus Den Breejen. ,,De Stad Zierikzee is al een keer een 'beleggingsschip' ge weest, heeft gediend als varen de expositieruimte en als va rende radio-zender", vertelt Den Breejen. De opsomming van de reder is nog maar een kleine greep uit het assorti ment. Het schip wordt ge bruikt voor bruiloften, perso neelsfeesten, reünies en derge lijke. Alles bij elkaar biedt de Stad Zierikzee plaats aan 800 passagiers. Den Breejen be perkt het aantal passagiers échter het liefst tot 300 d 400. ,,Als het slecht weer is kunnen ze dan allemaal binnen zitten zonder dat ze op eikaars lip zit ten", aldus de reder. Beperkingen Tot zover is het verhaal van Re derij Den Breejen een succes story. Tbch is het tienjarig be staan van het bedrijf voor Den Breejen vooralsnog geen reden tot uitbundige feestvreugde. Hij ziet zich geconfronteerd met steeds meer beperkingen. De (zee)kaart wordt erbij ge haald als Den Breejen uitlegt welke routes hij het liefst volgt en welke problemen hij daar bij tegenkomt. Vanuit de haven van Zierikzee volgt Den Breejen de kustlijn van Schouwen-Duiveland via de geul tussen zandplaat De Roompot en de Schouwse kust. „De wind komt overwegend uit westelijke richting en dan biedt die route beschutting", aldus Den Breejen. „Bijna ie der gezelschap dat ik aan boord krijg wil een hapje eten en dat is een heel belangrijk onderdeel van mijn verdienste. Eten serveren kan alleen als het schip zo min mogelijk slin gert. Op het open water tussen Roggenplaat en Noord-Beve land kan dat echt niet". Op dit moment maakt Den Breejen via het Oliegeultje de oversteek naar de andere kant van de Roompot. Via dat open water tussen de Roompot en de kust van Noord-Beveland vaart hij dan weer terug naar Zierikzee. ,,Dat houdt in dat als ik niet meer door het Olie geultje mag ik ter hoogte van Burghsluis om zou moeten ke ren en hetzelfde traject nog een keer af zou moeten leggen. En passagiers houden er niet van om twee keer hetzelfde te zien", aldus de reder. Een andere route die Den Bree jen gebruikt is die via de Oos terschelde naar Bergen op Zoom. Na een bezoek aan de Brabantse stad gaat het via het Schelde-Rijnkanaal tusen Tho- len en Brabant via de Kram mersluizen bij Bruinisse weer terug naar de thuishaven. Op dat 'Rondje Tholen' stuit Den Breejen op twee obstakels: de Krammersluis en de Bergen- diepsluis. ,,De Krammersluis is altijd een onzekere factor", stelt Den Breejen. „Maar nu is de Ber- gendiepsluis erbij gekomen en die is alleen geschikt voor jach ten. Dat houdt in dat ik met de Stad Zierikzee alleen nog via T. den Breejen. (Foto: Joop van Houdt). het Schelde-Rijnkanaal bij Bergen op Zoom kan komen. En dan krijg je ook weer dat je passagiers twee keer hetzelfde te zien krijgen. Bovendien duurt de tocht zo veel langer. Te lang". Een tocht naar Veere geeft, als men 's avonds laat terug wil naar huis, problemen omdat de sluis na een bepaald tijdstip gesloten wordt. En zo stapelen de beperkingen zich op voor Den Breejen. „Er blijft zo lang zamerhand te weing vaarwater over waarop ik uit de voeten kan", aldus Den Breejen. De capaciteit van de Stad Zierik zee dreigt nu te groot te wor den". Verworven rechten Den Breejen is zwaar teleur gesteld door de uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. „Ik ben er al tijd van uitgegaan dat ik ont heffing zou krijgen", aldus Den Breejen. Hij stelt dat door di verse instanties ook steeds ge zegd is dat het Oliegeultje voor hem open zou blijven". Het Oliegeultje wordt voor de Stad Zierikzee taboe, maar de Christiaan B., waarmee Den Breejen vanaf Neeltje Jans rondvaarten verzorgt op de Oosterschelde, mag wel ge bruik maken van het Olie geultje. Den Breejen kan een en ander niet zo goed met el kaar rijmen. Hij rekent voor dat de Christiaan B. jaarlijks zo'n 1260 keer door het Olie geultje vaart terwijl de Stad Zierikzee gemiddeld- slechts 125 keer per jaar gebruik maakt van het Oliegeultje. „En ik denk dat ik niet eens aan die 125 keer kom", aldus Den Bree jen. Volgens de Zierikzeese reder kunnen reders elders in Neder land die met vergelijkbare be perkingen opgezadeld worden zich op verworven rechten be noemen en uit hoofde daarvan ontheffing krijgen. „En ik krijg geen ontheffing terwijl het Oliegeultje al sinds 1969 ge bruikt wordt voor rondvaar ten. Tben de oude Stad Zierik zee nog door de ZWN geëxploi teerd werd voer men ook al door dat geultje". Scheef Eén van de belangrijkste rede nen voor het afsluiten van het Oliegeultje voor het scheep vaartverkeer is bescherming van de bescheiden zeehonden populatie op de Roggenplaat. Men is bang voor verstoring van de zeehonden. Den Bree jen: „Kijk, als daar nou hon derd zeehonden zouden zitten zou ik best genegen zijn wat water in de wijn te doen. Maar nu is het zo dat commerciële belangen, en dan praat ik niet alleen over mijn belangen, maar ook over de belangen van allerlei toeleveringsbedrijven, opgeofferd worden voor een paar zeehonden. Want ik moet nog zien dat uit die vijf of zes zeehonden een echte zeehon denkolonie groeit". ZIERIKZEE - Er komt op Schouwen-Duiveland geen enkele politieman bij. Sterker nog, in de zomer maanden moet de politie haar broodnodige verster king elders uit Zeeland proberen te halen. Vanuit den lande komt geen versterking meer. Ieder greint je hoop, dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland misschien nog hadden op versterking, is hiermee weggevaagd. Dat is de conclusie, die de ge meenten en de politie moeten trekken uit het overleg met een delegatie van top-ambtenaren in het stadhuis van Zierikzee. De burgemeesters van Schou wen-Duiveland waren op aan dringen van hun collega in Zie rikzee, mr J. J. P. M. Assel- bergs, ook aanwezig tijdens het overleg. Dat overleg werd enige weken geleden door Asselbergs nog enigszins hoopvol genoemd. Het feit, dat een zware delega tie vanuit Den Haag in Zierik zee wilde komen praten, leed perspectief te bieden. De mi nister had al laten weten geen belangstelling te hebben in een bezoek aan Schouwen-Duive land. De gemeenten hadden hem graag kennis laten maken met de enorme drukte in de zo mermaanden. Maar H. P. Wooldrik, hoofd van de directie politie van het mi nisterie van justitie, had de ge meenten woensdagmiddag niets te bieden. Hij erkende weliswaar, dat het veertig per sonen tellende korps op Schouwen-Duiveland het niet gemakkelijk heeft, maar zo zijn er wat hem betreft nog wel meer gebieden in den lande. Star De burgemeesters hebben na afloop van de bespreking in felle bewoordingen uitgehaald naar het ministerieel beleid. Groepscommandant M. P. Len selink was donderdagmorgen niet voor commentaar bereik baar. Maar bekend is, dat ook hij verre van gelukkig is met de starre houding van 'Den Haag'. Geen effect Het probleem van de poli tiesterkte is evenals de proble matiek rond de tolheffing op de Zeelandbrug een item, waarbij de politieke neuzen in de regio dezelfde kant uitwij zen. Maar het heeft tot op he den geen effect gehad en top ambtenaar Wooldrik hield de gemeentebestuurders voor ner gens op te rekenen wat de poli tiesterkte betreft. De gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben niet tegen één probleem in de regio zoveel actie ondernomen als voor de politiesterkte. Menige brand brief is naar Den Haag ge stuurd en vanuit de diverse fracties is niet zelden bij poli tieke vrienden aangedrongen op erkenning van de Schou- wen-Duivelandse problemen. Nu rest de politiek nog een be zoek aan de vaste kamercom missie voor politie. De politiesterkte is juist van wege de enorme stroom toe risten in de zomermaanden te beperkt gebleken. Het nog geen 30.000 inwoners tellende voormalige eiland, telt in de zomermaanden een veelvoud aan mensen. Met name de Westhoek heeft veel 'extra in woners' in de maanden juni, ju li en augustus. Ook consequenties voor andere gemeenten Maar dat heeft ook consequen ties voor de andere gemeenten, waar in de zomermaanden geen politieman of vrouw te zien is. En dat juist veroor zaakt nogalwat ongerustheid bij de inwoners, die lijdzaam moeten toezien, dat de politie veel van haar reguliere taken (tijdelijk) moet afstoten voor andere prioriteiten, zoals de openbare orde in de Westhoek. De natuur is zoals men haar nemen wil. Musset Buien HET WEER Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. In de mid- dag van hel westen uit opklarin gen. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden. Noord westenwind, matig, kracht 3 of 4. l; OUDERLIJKE BIJDRAGE De ouderlijke bijdrage aan het leerlingenvervoer spe ciaal onderwijs werd te hoog berekend. ACHT FOTOGRAFEN In de Noordhavenpoort is een expositie van het werk van acht fotografen uit de regio. AFSCHEID Na 40 jaar neemt S. Meerhof afscheid van de ge meente Westerschouwen. GOUD De 12-jarige Anja Stouten uit Ouwerkerk won bij de na- tinale D-spelen in Amsterdam twee keer goud. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brief Ondernemerskring Schouwen- Duiveland aan gs over tolheffing Zeelandbrug ZIERIKZEE - De -Ondernemerskring Schouwen- Duiveland wil dat de provincie 'onverkort en on voorwaardelijk' vasthoudt aan het statenbesluit van vorig jaar inzake beëindiging van de tolheffing voor de Zeelandbrug met ingang van 1 januari 1993. Dat blijkt uit een brief van de ondernemerskring aan het college van gedeputeerde staten van Zee land. De ondernemerskring zegt in de brief met grote verbazing kennis te hebben genomen van het voornemen van het college van gs om opheffing van de tol heffing uit te stellen. „Het mo ge duidelijk zijn dat een derge lijke wijze van besluitvorming voor het ondernemersleven op Schouwen-Duiveland volstrekt onbegrijpelijk overkomt", al dus de ondernemerskring. Beslissingen De ondernemerskring stelt vervolgens dat het bedrijfsle ven niet alleen te maken heeft met plannen en prognoses van de kant van de provincie, maar ook met beslissingen die geba seerd zijn op feiten. „Op grond waarvan verplichtingen op korte, maar ook op langere ter mijn worden aangegaan", al dus de ondernemerskring. „De manier waarop uw college de eigen beslissing met betrek king tot de tolheffing van tafel veegt en vervangt door een die een tegenovergesteld effect ten gevolge heeft komt zeer onge loofwaardig over", zo stelt de ondernemerskring. Men kop pelt daar de opmerking aan vast dat het op die manier voor ondernemers steeds moeilijker wordt de consistentie van het overheidsbeleid te peilen. „Dat ondergraaft in hoge mate het begrip dat overheid en be drijfsleven voor elkaar beho ren op te brengen met betrek king tot de taken waarvoor ze zich gesteld zien". ROTTERDAM - Kinderen van acht tot veertien jaar kunnen op 6 oktober, de Nationale We tenschapsdag, in het Rotter damse Maritiem Museum „Prins Hendrik" terecht. Van daaruit kunnen zij aan een op- drachtentocht meedoen. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— C jaarabonnement f 169,— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam I adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1