en WVC laat omroepen bedrijven zelf hun sponsoring regelen Kok valt aan bij PvdA Rotterdam Kabinet sluit WAO-instroom voor ruim eenderde deel af „Belgische troepen op weg naar Zaïre" VARA district Zeeland wordt regio Zuid-West Ramingen CPB Irak draagt betwiste documenten over aan VN-team Zoon rijdt per ongeluk moeder dood Buurtbus viert het twaalfen eenhalfjarig bestaan 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROTTERDAM - PvdA-leider Kok heeft maandag in Rotterdam de volle aanval ingezet in de laatste etap pe tot het buitengewone PvdA-congres zaterdag in Nijmegen over de omstreden besluiten rond WAO, ziektewet en ontkoppeling. DEN HAAG - De kabinetsvoorstellen voor beper king van de toeneming van het aantal arbeidsonge schikten met een uitkering sluiten het gat van de toestroom van nieuwe WAO'ers voor ruim eenderde af. Dat blijkt uit ramingen van het Centraal Planbu reau (CPB). Kok trok tegenover het belang rijke gewest Rotterdam onge kend fel van leer na aantijgin gen vanuit de zaal dat hij de sociaal-democratische beginse len zou hebben verkwanseld. Kok kreeg de verwijten onder de gordel en pareerde hen vol verve. „Dat is dan misschien een rottige opmerking, maar deze is ook erg gemeend. Wij kunnen toch niet op basis van intolerantie met elkaar discussiëren", trachtte hij de zaal in toom te krijgen. Als de geplaagde partijleider en vice- premier zijn inmiddels genoeg- Het kernkabinet, de premier en vice-premiers, kwam in het holst van de nacht bijeen van wege de voortdurende onrust in de hoofdstad Kinshasa. Na afloop werd alleen meegedeeld dat alle noodzakelijke maatre gelen waren genomen om, in samenwerking met de regerin gen van bevriende landen, zo snel mogelijk de bescherming van de Belgen in Zaïre te verze keren. Parachutisten Een AFP-journalist in de Kon- BAGHDAD - Irak heeft dins dag de documenten die het middelpunt vormen van een controverse tussen Baghdad en de Verenigde Naties overge dragen aan een inspectieteam van de VN, zo hebben Iraakse functionarissen gemeld. De documenten, die volgens de deskundigen van de VN een blauwdruk vormen van het nu cleaire programma van Irak, zijn afgegeven aan David Kay, de leider van het inspectie team, in zijn hotel in Baghdad. Maandag kregen de deskundi gen geen toestemming om de documenten, die zij bij een ver rassingsinspectie in een ge bouw in Baghdad aantroffen, mee te nemen. De VN-inspec- teurs werden vijf uur in het ge bouw vastgehouden, waarna zij de documenten achter moes ten laten. SANTIAGO - De voormalige chef van de Chileense geheime politie, ex-generaal Manuel Contreras, is wegens zijn moge lijke betrokkenheid bij de moord in 1976 op de Chileense ex-minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier gear resteerd. Justitiële kringen in de Chileense hoofdstad Santia go deelden maandag mee dat ook de toenmalige plaatsver vanger van Contreras, generaal Pedro Espinoza, wordt vastge houden. zaam bekende verhaal poogt te houden over het hoe, het waar om en de onvermijdelijkheid van de door de Pvd A-achterban gewraakte plannen, barst een hoongelach uit. Dat is dezelfde' sfeer van de loeiende sirenes van de brandweerwagens die Kok onthaalden bij diens bin nentreden in het bibliotheek theater in de Maasstad maan dagavond. „Kok, het is moord, het is moord. En een spandoek met: Maffia: Nee hoor, Ruud en Wim". In die sfeer moest de PvdA-leider de gevreesde Rot terdamse arena in. golese hoofdstad meldde dins dag dat een honderdtal Franse parachutisten Brazzaville heb ben verlaten op weg naar Zaïre om daar de buitenlanders te berschermen. De soldaten, die weigerden iets te zeggen, wa ren in de loop van de nacht per vliegtuig in Kongo aangeko men. Daar gingen zij aan boord van een schip met bestemming Kinshasa dat aan de overkant van de rivier ligt. Volgens de Brusselse krant Le Soir heeft België sinds enkele weken 2.500 parachutisten paraat om binnen twee uur naar Zaïre te vertrekken. Daarvoor zouden in Stuttgart Amerikaanse gro te C-141-transporttoestellen klaar staan. Onduidelijk is waar ze heen vliegen onldat de luchthaven van Kinshasa, die intussen op opstandige militai ren zou zijn heroverd, sinds gis teren/maandag gesloten is. In Zaïre, dat tot 1960 een Belgi sche kolonie was, verblijven naar schatting zo'n 10.000 Bel gen, meest zakenlieden plus fa milie en missionarissen, van wie ongeveer 7.000 in Kinshasa wonen. Zij zouden in bezit zijn van kaarten met per stad de be langrijkste evacuatiepunten. Volgens een zegsman van Art sen zonder Grenzen is het in Kinshasa de hele nacht on rustig geweest met plunderin gen door militairen en burgers. Enkele Belgische gezinnen zou den al uit hun huizen zijn geë vacueerd, maar zij kunnen het land niet uit vanwege de slui ting van N'Djili. Volgens de jongste berichten zijn ook in Kolwezi, in de zuidoostelijke mijnprovincie Shaba, plunde ringen aan de gang en zijn mili tairen onderling slaags ge raakt. Een woordvoerster van het ministerie van buitenland se zaken in Brussel zei dat een groep van zo'n tachtig Belgen uit Kolwezi is gevlucht en op weg is naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. UTRECHT - Werknemers bij landelijke sportorganisaties en provinciale sportraden krijgen met terugwerkende kracht per 1 januari 1991 een salarisverho ging van 3,15 procent. Dit is het gevolg van het principe-ak koord dat de Bond voor Werk nemers in de Sport (BWS) sa men met de dienstenbond CNV en de LAD (Vereniging van Landelijke Artsen in Dienst verband) met de werkgevers zijn overeengekomen. Staatssecretaris Tbr Veld heeft bij de mondelinge toelichting op haar begroting bevestigd dat de immense toestroom tot de WAO (meer dan 100.000 per jaar) definitief ten einde is. In 1994 zullen met haar voorstel len 90.000 potentiële WAO'ers (60.000 volledige banen) hetzij hun werk behouden, dan wel aan de slag zijn in nieuw werk. Of tijdelijk in de WW, voor spelt zij, op gezag van het Cen traal Planbureau. Ervan uit gaande dat haar voorstellen voor verscherpte afkeurings normen op 1 januari 1993 in gaan, scheelt dat 45.000 ar beidsongeschikten per jaar. Dat komt neer op een beper king van nieuwe WAO'ers met eenderde. Het aantal nieuwe WAO'ers is per kwartaal in de afgelopen jaren steeds toegenomen en ligt nu op 28.800 nieuwe uitke ringen in het tweede kwartaal van dit jaar. Het gaat derhalve om circa 110.000 nieuwe uitke ringen per jaar. Daar staan on geveer 80.000 tot 90.000 beëin digingen tegenover wegens De Stuurgroep Reclame, NOS,- IP Nederland (RTL 4) en de Vereniging van Onafhankelij ke Televisieproducenten heb ben onlangs overeenstemming bereikt over een mogelijke co de. In het voorstel wordt sluik reclame verboden. Sponsoring wordt aan stringente voor waarden verbonden. In Nederland is sponsoring nu nog verboden. De omroepen maken daar in de praktijk wel gebruik van. Het verbod is bin nenkort ook verouderd. De Eu ropese richtlijn voor televisie, die 3 oktober van kracht wordt, maakt sponsoring voor de toekomst formeel mogelijk. De code houdt nadrukkelijk De FNV maakt duidelijk dat die dag niet nostalgisch wordt gedaan, maar dat er op gepaste wijze, eigentijds, afscheid wordt genomen. De senioren dag is toegankelijk voor ieder een, lid of niet-lid. De toegang is gratis. Er zijn deze dag ook allerlei videobeelden te zien uit het archief van de VARA, waarin één en ander over het ontstaan van de vakbeweging duidelijk wordt gemaakt. Forum Tijdens de seniorendag vertel len drie ouderen in een forum over hun ervaringen op het ge bied van medezeggenschap van ouderen op plaatselijk niveau. Dit wordt door hen met elkaar en met de zaal besproker*» Een tweede forum, bestaande uit FNV federatie-bestuurder Henk Muller, ZRO secretaris Hanny Vonk en de gedeputeer de Alex Dijkwel, die onder meer het ouderenbeleid in het pakket heeft, zal vanuit de ach tergrond van de forumleden in gaan op het onderwerp 'mede zeggenschap van. ouderen* op plaatselijk niveau. Het is de bedoeling om geza menlijk met de zaal en de fo rumleden te bespreken welke richting de medezeggenschap van ouderen op plaatselijk ni- overlijden, het bereiken van de AOW-leeftijd of, in sterk toene mende mate, herstel. Tegenvaller Begin dit jaar raamde de So ciale Verzekeringsraad (SVR) de toeneming van het aantal arbeidsongeschikten met een uitkering in dit lopende jaar nog op 19.000. Dat zou sterk te genvallen, schreef staatssecre taris Tbr Veld van sociale zaken in juli nog. Zij kwam uit op 60.000 extra arbeidsongeschik ten in 1994 volgens haar nieuw ste inzichten. Inmiddels is ge bleken dat het aantal beëindi gingen van arbeidsongeschikt heidsuitkeringen dit jaar een aanzet tot een trendbreuk te zien geeft. Geen reden voor de regering om nu al de koppeling te her stellen, of de WAO-bezuinigin- gen te verzachten, verklaarde de regering onlangs bij een spoeddebat in de Tweede Ka mer. Een spoeddebat dat voor al was ingegeven door het pes- rekening met de Europese richtlijn. 4 Inhoud In de code is vastgelegd dat de redactionele verantwoordelijk heid voor de inhoud van een programma niet jmag worden aangetast. Ook moet sponso ring aan begin en einde van een programma duidelijk worden vermeld. Verder geldt de eis dat een produkt op natuurlijke wijze in het programma moet passen en zijn politieke en in formatieve programma's van sponsoring uitgesloten. Overtredingen van het sluikre clame-verbod of het op on- veau op moet. Aan de hand hiervan zouden in de gemeen ten de ouderenbelangen behar- tigingsorganisaties ook een formele vorm van medezeggen schap moeten krijgen. Het laatste deel van de middag wordt door het Seniorenorkest muzikaal omlijst, terwijl tij dens de pauzes Paula Koster de muziek verzorgt. Straatanima tor Lex Maas brengt tijdens de middag ook één en ander ten uitvoer. Info-markt Tijdens de gehouden info markt krijgt een aantal organi saties dat zich bezig houdt met dienstverlening of belangenbe hartiging voor ouderen de gele genheid zich te presenteren. De Seniorendag wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Dit bevindt zich aan de Nieuwstraat 12-16. Telefoon nummer 01100-15154. Voor be zoekers die met het openbaar vervoer komen is er de moge lijkheid om met door de orga nisatie verzorgd vervoer bij de Prins van Oranje te geraken. Voor bezoekers die met de auto gaan is het aan te raden te par keren op 'het Molenplein' wat op loopafstand van de Prins van Oranje gelegen is. Jong en oud zijn welkom. simisme van staatssecretaris Tbr Veld over een kentering die herstel van de koppeling deze kabinetsperiode nog binnen handbereik zou brengen. De bewindslieden op Sociale Zaken wisten ondertussen dat het CPB nu al, op basis van de eigen voorstellen van het kabi net, voorspelt dat het de goede kant op gaat. Ondanks de ver grijzing, met een toenemend beroep op de AOW, daalt het aantal mensen met een uitke ring in de komende jaren, juist dank zij die WAO-maatregelen. En wel tot 85,5 mensen met een uitkering op elke honderd mensen met betaald werk zoals het CPB heeft uitgerekend, in 1994. Dat is onder de grens die voor herstel van de koppeling tussen uitkeringen en lonen wordt aangelegd. Die ontwikkeling kan niet uit de lucht komen vallen. De aan scherping van de keuringsnor men, waarbij nieuwe potentië le WAO-gevallen veel eerder dan tot dusver ander werk moeten gaan doen of worden aangewezen op de WW, was in haar effecten'al voor het WAO- besluit van de tweede week van juli bekend bij de'bewinds lieden. De CPB-berekeningen zijn gedateerd op 10 juli. Het ministerie van sociale zaken wordt in die berekeningen als co-auteur opgevoerd. juiste wijze gebruik maken van sponsoring worden beboet. De Reclame Code Commissie kan omroepen en producenten een boete van maximaal 50.000 gulden opleggen. De code zal alleen van toepassing zijn op omroepen die zich vrijwillig aansluiten bij de stichting Re clame Code. Voor omroepen die zich niet aansluiten blijft het Commissariaat voor de Media bevoegd om de reclame-uitin gen te controleren. De Reclame Code Commissie speelt al een rol bij de regule ring van reclameboodschap pen. Volgens ^D'Ancona biedt het voorstel voor een code goe de hoop dat de verschillende belangen elkaar zoveel in even wicht houden, dat opnieuw goede uitvoering mogelijk zal zijn. Zij ziet de regeling als een faire kans voor het bedrijfsle ven het zelfregulerend vermo gen te etaleren. Een vrijbrief is het niet. Over drie jaar móet worden onderzocht of de geko zen regeling werkt. De aanpak van sluikreclame en de regeling van sponsoring is een oude wens van WVC. D'Ancona vroeg dit voorjaar om een dergelijk initiatief van uit bedrijfsleven en omroepen. Het Commissariaat voor de Media heeft namelijk in het verleden nauwelijks kans ge zien effectief op te treden. De Tweede Kamer overlegt woens dag met D'Ancona over de rege ling. De door D'Ancona gekozen aanpak stuit op principiële be zwaren bij het Commissariaat voor de Media. Volgens W. Moe- rer, hoofd van de afdeling zend tijd en toezichtzaken, kan een dergelijke zaak niet aan de be trokken partijen zelf worden overgelaten. Naar zijn mening zullen omroepen en bedrijfsle ven zich altijd inspannen tot een zo ruim mogelijke regeling te komen.'Het belang van con sumenten komt daarbij nauwe lijks aan bod. Praktijk Het Commissariaat meent dat de voorgestelde code in de praktijk ook niet duidelijk ge noeg zal zijn. Moerer verwacht dat door het ontbreken van een duidelijke definitie voor sluik reclame het tegengaan daarvan veel problemen zal geven. Hij vreest verder dat in de prak tijk geen zware sancties zullen worden opgelegd. Het Commissariaat ziet meer in een centrale regeling, waar bij daadwerkelijk de taak van de overheid gestalte kan krij gen. Het houden van toezicht op sluikreclame is in de Euro pese richtlijn ook een taak van de overheid. DEN HAAG - A. L. den Broe der (62) is benoemd tot voorzit ter van de Humanistische Om roep Stichting. Hij volgt in die functie H. A. Smit op. Den Broeder is werkzaam als be- leidsadvisieur op sociaal en cultureel gebied. MIDDELBURG - De bestuur der die zondagavond na een aanrijding met dodelijke af loop in Kloosterzande door reed, bleek in de lpop van maandag de zoon van het slachtoffer te zijn. Een woord voerder van de rijkspolitie Middelburg heeft dit maan dagmiddag meegedeeld. Door het ongeluk kwam de 49- jarige mevrouw I. Scheerders- Inghels uit het Zeeuws- Vlaamse plaatsje om het leven. De vrouw liep aan de rechter kant op een donker stuk weg met haar dochter die ze wegens een lekke fietsband had opge-, haald. De vrouw was op slag dood. De bestuurder van de be trokken personenauto is na de aanrijding niet gestopt. In de loop van maandag heeft de 25- jarige zoon van het slachtoffer zich als dader bij de politie ge meld. Volgens de politiewoord voerder gaaf het om een onge val en is er geen opzet in het spel geweest. Vervolg van pag. 1 daar gewoon niet al te lang staan, want je verspert de weg zo'n beetje". Marktdag "Ibpdagen voor de buurtbus zijn de dinsdag en de donder dag. In de zomermaanden ma ken vooral recreanten gebruik van de buurtbus om van de camping naar de Zierikzeese Tberistendagen te gaan. Voor hen geen parkeerproblemen. Ook de donderdag is voor de chauffeurs een drukke dag. De weekmarkt in Zierikzee trekt veel mensen naar de centrum gemeente. Dekker haalt de cijfers erbij. Uit die cijfers blijkt dat op donderdag de buurtbus bijna twee keer zoveel passagiers krijgt dan op, bijvoorbeeld, een woensdag. „De maandag is wat de chauffeurs betreft de vervelendste dag. De meeste chauffeurs vinden het niet leuk als ze op die dag moeten rijden. Het is ook niet leuk om het he le traject zo'n beetje in je eentje in de bus te zitten". Men mist tijdens die stille da gen het contact met de passa giers. „Je hebt als chauffeur van de buurtbus een bepaalde band met je passagiers. Je weet precies wie waar instapt en je weet het ook meteen als er ie mand ziek is. En dat zeg ik niet alleen, zo voelen alle chauf feurs het aan", aldus Dekker. Zelf regelen Voor wat betreft de financiën is de buurtbus afhankelijk van de provincie en de gemeenten Middenschouwen en Duive- land. „Alles bij elkaar krijgen we jaarlijks 7400,- aan subsi die binnen", vertelt Dekker. Voor het overige wordt de buurtbus gerund door een vol ledig zelfstandige organisatie. „We doen alles zelf', stelt Dek ker niet zonder trots. „We ma ken zelf onze dienstroosters en we doen ook zelf het onder houd en het schoonhouden van de bussen". De kosten van on derhoud zijn voor rekening van streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederlaifd. In één opzicht onderscheidt het buurtbusproject op Schouwen- Duiveland zich van buurt busprojecten elders in den lan de. Sinds jaar en dag mag het buurtbuscomité namelijk een burgemeester tot haar korps van vrijwillige chauffeurs re kenen. „Burgemeester Van Bommel is daarmee begonnen en toen burgemeester Bergs- hoeff naar Duiveland kwam is die ook meteen chauffeur bij de buurtbus geworden". Zoals al aangestipt laat men het twaalfeneenhalfjarig jubi leum niet ongemerkt voorbij gaan. Wie op woensdag 2 okto ber gebruik maakt van de diensten van de buurtbus krijgt een bloemetje en nog een andere attentie. De buurtbus die om half elf uit Ouwerkerk vertrekt voert de bestuursle den naar Zierikzee waar om half elf in het ZWN-gebouw een speciale bijeenkomst ter ere van twaalfeneenhalf jaar buurtbus is belegd. Voor de chauffeurs wordt 5 oktober een feestelijk aangeklede najaars vergadering gehouden die in het teken staat van het ju- blieum. Een busreis naar de Maasvlakte staat voor hen op het programma. September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. T/m 28 september Burgh-Haamstede Expositie Schouwen aan schouwd (selectie afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata). Be- waerschole. T/m 31 oktober Brouwershaven Ttentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Begin lessen Meer Bewegen voor Ouderen in kruisgebouw Jannewekken, 10.30 tot 11,15 uur, 14.00 tot 14.45 uur en 15.00 tot 15.45 uur. Eerste bijeenkomst Christelij ke Plattelandsvrouwen. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Verenigingsge bouw Zuudènde. 14.30 uur. Renesse Start bejaardensoos. Dorps huis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Dreischor Begin lessen Meer Bewegen voor Ouderen in gymzaal Schoolstraat. Van 09.00 tot 9.45 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 25 september, Zierikzee Vergadering bestuur Zuidhoek in bestuurskamer. 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 26 september ■Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.00 uur. Noordgouwe Bijeenkomst Plattelandsvrou wen in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare afscheidsreceptie S. Meerhof in het gemeentehuis. 16.30 uur. Nieuwerkerk Afscheidsreceptie C. Joziasse van Plantenziektenkundige dienst in Ons Dorpshuis, 15.00- 17.00 uur. Braamfeest. Obs de Dob belsteen. 19.00 uur. Zaterdag 28 september Zierikzee Postzegelruilbeurs in Huis van Nassau. 09.30-16.30 uur. Studiedag in Lichtboei om trent Izebel, Sidonische prin ses. 10.00-16.00 uur. Haamstede Korenavond in Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Renesse Innamedag Eenmaal ander maal. Slot Moermond. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Nieuwerkerk Jeugdwerk Informatiedag in de Schakel. 10.00-16.00 uur. Middelburg Country Tbernee. Evenemen tenhal De Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zondag 29 september Zierikzee Zendingszondag bij Leger des Heisl met bezoek Eva den Har- tog. 10.00 uur. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 september 05.20 179 10.55 -119 17.30 170 23.25 -148 26 september 05.55 177 '11.30 -121 18.00 171 23.55 -148 ROOMPOT BUITEN 25 september 03.35 193 09.40 -124 15.50 186 22.05 -152 26 september 04.05 196 10.15 -125 16.20 192 22.35 -152 BRUINISSE 25 september 05.40 189 11.05 -129 17.55 175 23.25 -158 26 september 06.20 185 11.40 -131 17.30 178 24.00 -158 WEMELDINGE 25 september 05.20 205 11.10 -136 17.30 198 23.30 - 164 26 september 05.50 205 11.35 -137 18.00 200 - Sffringtij 25 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BRUSSEL/BRAZZAVILLE - De Belgische regering heeft na een nachtelijke spoedzitting besloten troe pen naar Zaïre te sturen voor de eventuele evacuatie van de duizenden in het land wonende Belgen, zo meldde vandaag, dinsdag, de Belgische radio. DEN HAAG - Het toezicht op sponsoring en het te gengaan van sluikreclame moeten worden uitge voerd door de Reclame Code Commissie. Dat schrijft minister D'Ancona van WVC in een brief aan de Tweede Kamer. Seniorendag in Goes GOES - De VARA heeft besloten tot het vormen van een andere regio-formule in haar beleid. Hierdoor wordt district Zeeland, als zelfstandige, afgestoten en toegevoegd aan regio Zuid-West. Op woensdag 25 september houdt de VARA weer een seniorendag, sa men met de FNV. Dan voor de laatste keer in samen werking met FNV district Zeeland. Hoewel een soort afscheid, wordt het toch een dag met een fees telijke opzet, beloven VARA en FNV.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2