Buurtbuscomité wil terugloop passagiersaantal halt toeroepen 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Plannen toekomstige huisvesting van streekarchief vallen in goede aarde 0 Cursus Aardenburg sterven en rouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 j Buurtbus viert twaalfeneenhalfjarig bestaan 'Op korte termijn panden wind- en waterdicht maken' 3 DEMONSTRATIE 4 BOERENBOELDAG 9 EILANDBOKAAL I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25022 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 OUWERKERK - Wie woensdag 2 oktober een ritje met de buurtbus maakt wordt in de bloemetjes ge zet. Op die dag namelijk is het twaalfeneenhalf jaar geleden dat het project van start ging en dat jubi leum wil men niet ongemerkt voorbij laten gaan. De feestvreugde is voor het buurtbuscomité overigens geenszins reden op de lauweren te gaan rusten. De laatste jaren loopt het aantal passagiers van de buurtbus terug en die terugloop wil men graag een halt toeroepen. „Eigenlijk zouden we het aantal rit ten uit moeten breiden. Dan kan bijvoorbeeld de schooljeugd ook wat vaker gebruik maken van de buurtbus", aldus J. P. Dekker, voorzitter van het buurtbuscomité. Twaalfeneenhalf jaar geleden, op 2 april 1979, ging het buurt busproject op Schouwen-Dui- veland van start. Een van de drijvende krachten achter het project dat onder de vlag van streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland opgezet werd, was mevrouw Kuin uit Ouwerkerk. ,,Zij heeft het tien jaar volgehouden en zij heeft erg veel werk verzet", aldus Dekker. Vrijwilligers Hij heeft de fakkel van me vrouw Kuin overgenomen. ,,Ik ben zelf nu acht jaar actief bij de buurtbus", vertelt Dekker. Hij is niet alleen voorzitter van het buurtbuscomité maar maakt ook deel uit van het korps van vrijwillige chauf feurs. Die vrijwillige chauf feurs vormen de kurk waar de buurtbus op drijft. „We hebben nu zo'n 25 actieve chauffeurs en ze doen het allemaal met veel enthousiasme", aldus Dekker. Ouwerkerk is zo'n beetje de ba kermat van de buurtbus. Tien van de chauffeurs komen uit Ouwerkerk. „Daarnaast heb ben we er één uit Dreischor, zes uit Kerkwerve, één uit Nieu- werkerk, één uit Noordgouwe, één uit&osterland, één uit Sir- janslanö, één uit Schudde- beurs en drie uit Zierikzee. Het merendeel van de vrijwil lige chauffeurs is van het man nelijk geslacht. „Maar er zijn er maar drie die het werk al twaalfeneenhalf jaar doen en dat zijn allemaal vrouwen", al dus Dekker. Als het aan hem ligt wordt het vrijwilligers korps uitgebreid. „We zitten ei genlijk wel een beetje om chauffeurs te springen". De belangstelling voor de buurtbus is zoals al aangestipt de laatste jaren wat afgeno men. „Een paar jaar geleden reden we op donderdagen met twee bussen naar Kerkwerve. Nu mogen we blij zijn als er zo'n 4 a 5 mensen instappen in Kerkwerve", aldus Dekker. Ook voor wat betreft Sirjans- land is er volgens Dekker spra ke van een duidelijke terug loop in het aantal passagiers. „Ik denk dat het komt doordat er steeds meer jonge gezinnen in die dorpen komen wonen. Die hebben bijna allemaal een auto en maken dus minder ge bruik van de buurtbus". Dek ker tekent daar meteen bij aan dat ook bij andere buurt busprojecten in den lande een verminderde belangstelling voor de diensten van de buurt bus valt te constateren. „In 1980 gingen er 19.155 men sen met de buurtbus mee. In 1989 en 1990 waren dat er zo'n 6000 minder. Ik schat dat we voor 1991 op zo'n 12.000 passa giers uitkomen", aldus Dekker. Hij wil proberen de belangstel ling voor de buurtbus weer wat op te krikken door het aantal ritten uit te breiden. Ziekenbezoek Naast de komst van jonge ge zinnen spelen er volgens Dek ker nog andere factoren. Tot voor kort, zo stelt hij, gebruik ten veel mensen de buurtbus om op ziekenbezoek te gaan. „Het bezoekuur 's middags was toen van half drie tot half vier. Dan konden ze nog net de buurtbus terug naar huis pak ken. Nu begint het bezoekuur pas om half vier. Ze kunnen dus wel heen met de buurtbus, maar niet meer terug". De buurtbus maakt nu om kwart over vier de laatste rit. Als men nog een uurtje door zou kunnen gaan zouden men sen wel weer gebruik kunnen maken van de buurtbus om na ziekenhuisbezoek huiswaarts té keren. Maar om dat moge lijk te maken zou men eigen lijk over wat meer vrijwillige chauffeurs moeten beschikken. Dekker heeft nog meer op zijn verlanglijstje. ,,Op zich is het uniek dat een buurtbus mid den in het centrum een halte heeft, zoals in Zierikzee. Maar die halte, bij de Beuze, is ons een doorn in het oog". Door de herinrichting van de Zierikzee- se binnenstad is de rijstrook voor het autoverkeer, en dus ook voorde buurtbus, een stuk smaller geworden. „Je kunt vervolg pagina 2 De buurtbus, hier in Kerkwerve, bestaat 12'/2 ja ar. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Streekarchivaris H. Uil kan gerust zijn. Hij zal nog even geduld moeten hebben, maar zijn cri de coeur om meer ruimte voor het streekar- chivariaat lijkt, zo bleek gisteravond, maandag, tij dens de vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken vah de gemeente Zierikzee, niet aan dovemansoren gericht. De commissie schaarde zich volmondig achter het voorstel van het college van b en w om de panden Meelstraat 15 tot en met 19 te verbouwen en daar het streekarchivariaat in on der te brengen. CDA-woordvoerster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal sloot zich volmondig aan bij die laatste opmerking van Geleijnse. Ook mevrouw Bij de Vaate zei zich volledig te kunnen vinden in het standpunt van het college. SGP/ RPF/GPV-woord voerder W. F. Sprengelmeijer noemde de huisvestingssituatie van het streekarchivariaat op dit mo ment 'zeer knellend'. Het streekarchivariaat kampt al enige jaren met gebrek aan ruimte en er wordt ook al jaren gezocht naar een passende oplossing voor het ruimtepro bleem. De kwestie wordt steeds nijpender en men dreigt nu ook in aanvaring met de wet te komen. In de wet worden be paalde regels gesteld voor wat betreft de opslag van archief materiaal en het wordt steeds moeilijker om zich aan die re gels te houden. Geen nieuwbouw Nieuwbouw elders in de ge meente wordt door het college van b en w niet als een oplos sing gezien. „Dat is een gepas seerd station", aldus het colle ge. „In wezen zou dat wel het beste zijn, maar het zou op te lange termijn zijn", aldus bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs tijdens de vergadering gisteravond. Hij stak niet on der stoelen of banken dat ook andere afdelingen binnen de gemeente met ruimtegebrek kampen. „Maar het college vindt de problemen van het streekarchief het meest ur gent". En de pandjes in de Meelstraat verbouwen én het stadhuis uit breiden is volgens Asselbergs geen haalbare kaart. Men kan niet anders dan dat laatste uit stellen. Asselbergs tekende daar wel meteen bij aan dat men nu moet beginnen met het opbouwen van een potje waar uit die verbouwing van het stadhuis dan te zijner tijd be taald moet worden. De vraag hoeveel er jaarlijks in dat potje gestopt dient te worden is vol gens Asselbergs nog niet te zeg gen. „We willen eerst de meest urgente knelpunten op een rij tje zetten". In een eerste reactie op de plan nen stelde VVD-eommissielid J. J. Geleijnse allereerst vast dat de problemen van het streekarchivariaat bepaald niet nieuw zijn. Hij zei de me ning van het college dat er snel iets dient te gebeuren te onder schrijven. Geleijnse drong er verder bij het college op aan dat al voordat de daadwerke lijke verbouwing van genoem de pandjes begint men ze tegen verder verval moet behoeden. „Die pandjes moeten op z'n minst wind- en waterdicht ge maakt worden", aldus Geleijn- De panden in de Meelstraat, die dienst kunnen gaan doen als on derkomen voor het streekarchief. (Foto: Joop van Houdt) In de visie va'n Sprengelmeijer komt nieuwbouw helemaal niet aan de orde. „Ik denk ook dat dat, gezien alles wat er al aan het stadhuis is gebeurd, kapitaalsvernietiging zou zijn", aldus Sprengelmeijer. „We moeten gewoon voor goede huisvesting zorgen en ik denk dat in deze het beleid van het college een heel verstandig be leid is. Het is ook tegenover het personeel een doelgericht be leid". PvdA-voorman D. van der Wek ken kenschetste de plannen van het college als 'zeer rea listisch en derhalve aanvaard baar'. Hij koppelde daar de op merking aan vast dat het nu zaak is allereerst de ergste nood te lenigen. „Ik denk dat huisvesting van het streekar chivariaat daar een heel ver antwoorde bestemming is voor die pandjes", aldus Van der Wekken. Kantoor gemeentewerken Hij deed de suggestie om te be zien of het niet mogelijk en wenselijk is om als de dienst gemeentewerken een nieuwe werkplaats betrekt ook het kantoor van de dienst gemeen tewerken daar te vestigen in plaats van zoals nu in het stad huiscomplex. Commissielid Sprengelmeijer reageerde op die suggestie van Van der Wek ken met de opmerking dat ver plaatsing van het kantoor van de dienst gemeentewerken in zijn ogen niet wenselijk is. „Dat geeft alleen maar extra werk", aldus Sprengelmeijer. Burgemeester Asselbergs toon de zich zeer in zijn nopjes met de commissiebrede ondersteu ning van de plannen van het college. Wat verbouw van de pandjes precies gaat kosten is nog niet bekend. Vooralsnog wordt uitgegaan van een in vestering van ongeveer vier miljoen gulden. Het verworvene te bewaren, is geen geringer verdienste dan het te verkrijgen. Ovidius Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en af en toe re gen. Minimumtemp. ongeveer 13 graden. Middagtemp. omstreeks 17 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, overwegend matig, kracht 3 a 4, in het Waddengebied eerst nog af en toe krachtig, 6. KINDERMISHANDELING Mensen die met kinderen werken worden geïnfor meerd over het herkennen van kindermishandeling. Het plan is geopperd om via een demonstratieve raadsvergadering op het Abdijplein te demonstreren tegen tolheffing. De Boerenboeldag in Brouwershaven bracht ruim 12.000 gulden op. De tennisvereniging Duiveland won de eilandbokaal. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AARDENBURG - De Volkshogeschool Zeeland heeft voor de dagen 1, 2 en 3 november een cursus stervens- en rouwbegeleiding op het programma staan. De cursus is bedoeld voor mensen, die door hun beroep of vrijwilligerswerk in contact komen met ongeneeslijk zieken, stervenden en rouwenden. De confrontatie met ongenees lijk zieken, stervenden en rou wenden betekent, zowel voor de betrokkenen als voor de hulpverlener een confrontatie met het wezen van het bestaan. Verlies van het eigen leven, verlies van een dierbare, kan gepaard gaan met pijn, ver driet, angst, opstandigheid en twijfel aan het geloof. Deze emoties en reacties zijn voor hulpverleners vaak moeilijk te begrijpen. Men wil zo graag helpen, maar voelt zich tegelijkertijd mach teloos. Het verdriet, de pijn en de angst van de stervende en rouwende brengt een hulpver lener in contact met het eigen verdriet, de eigen pijn en de ei gen angst voor de dood. De cur sus van de volkshogeschool wordt gegeven vanuit de visie dat stervens- en rouwbegelei ding geen apart beroep is van deskundigen. Ontmoeting De ontmoeting van mens tot mens is hierin heel wezenlijk en het is dan ook van belang, dat de helpende zich voor deze ontmoeting kan openstellen. Want helpen is elkaar ontmoe ten in de emoties en gedachten van het moment, contact ma ken vanuit het wezenlijke in onszelf met het wezenlijke van de ander en zoeken naar datge ne waar de ander behoefte aan heeft. Eerste cursusdag De eerste cursusdag komen de eigen ervaringen met dood en rouw ter sprake en de beteke nis hiervan voor de cursisten. Ook spreekt men over het pro ces van sterven en rouwen en de herkenning in het eigen le ven. De tweede dag staat het ei gen handelen in het contact met stervenden en rouwenden centraal. De derde en laatste dag staat in het teken van afscheid nemen. Afscheid nemen van wat men beleefd heeft, afscheid nemen van de mensen die men ont moet heeft. Afscheid nemen is ook overgang. Loslaten van het ene om het andere tegemoet te gaan. Aanmelden Men kan zich aanmelden bij de volkshogeschool, waar telefo nisch informatie te verkrijgen is over de kosten (01177-1259). Tijdens de cursusdagen ver blijft men intern. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam I adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 2S Zend de bon in open envelop zonder posizegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1