de beeldbuis Jacht en natuur Eerste kwartaal volgend jaar bureau voor werkgelegenheid DE HOEVE AAN DE LINGE Bruggroep Zierikzee cursus volwassenen Raad Brouwershaven wordt bijdrage gevraagd 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BROUWERSHAVEN - Als alles volgens schema ver loopt hebben Schouwen-Duiveland en Sint-Philips- land in het eerste kwartaal van 1992 een eigen werk- gelegenheidsbureau. Een zogenaamd aanspreek punt voor bedrijven, die belangstelling tonen voor vestiging in deze regio. Voor het bureau wordt een beroepskracht aangetrokken, die actief op pad gaat 0111 ondernemingen te prikkelen voor vestiging in dit gebied. Het kantoor wordt ondergebracht bij het arbeidsbureau in Zierikzee. De gemeenteraad van Brou wershaven krijgt maandag 30 september een voorstel op tafel om voor dit project zo'n 10.000 gulden neer te tellen (2,94 gul den per inwoner). De gezamen lijke colleges van de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten en Sint Philipsland hebben in principe hun mede werking allemaal al toegezegd. Het raadsvoorstel zat er al een tijdje aan te komen. Zoals be kend hebben de sociale dienst en het arbeidsbureau in mei 1990 een rapport gepresen teerd, waarin de aanbeveling stond actief de boer op te gaan voor bedrijfsvestiging. De werkgelegenheid in de regio werd te éénzijdig (voorname lijk toerisme) geacht. Symposium Tijdens een volgend symposi um in november van dat jaar bleek er voldoende draag kracht voor het daadwerkelijk opzetten van een bureau. On danks het feit, dat hieraan een aardig prijskaartje zou komen te hangen, dat door de zeven gemeenten moet worden opge bracht. Er is inmiddels een be groting opgesteld en de organi satiekosten (salaris, huis vesting, promotie en acquisitie en kantoorbenodigdheden) worden begroot op 162.000 gul den. De provincie Zeeland wil met een aanzienlijk bedrag deelne men aan het project (tot 200.000 gulden). Maar - zo stelt de ge meente - het beleid moet dan wel onderschreven worden door alle deelnemende ge meenten. De aan te trekken functionaris (een HEAO-er) wordt belast met de volgende taken: het in kaart brengen van het actuele aanbod van bedrijfsterreinen, het promoten van dit aanbod, het behulpzaam zijn van poten tiële vestigende ondernemers bij het doorlopen van procedu res en eventuele premies, het bevorderen van een gevarieerd aanbod van terreinen en ge bouwen en acquisitie van be drijven. De functionaris moet de mogelijkheden van een be drijfsverzamelgebouw onder zoeken. Ondersteuning Overige taken van de te vor men stichting zijn het bieden van ondersteuning aan de ze ven gemeenten bij het onder handelen cq overleg met ande re overheden en instellingen ten behoeve van het opzetten van projecten, het functioneren als regionaal overleg- en ge spreksplatform om elkaar op de hoogte te houden cq samen te werken aan mogelijke pro jecten, die de werkgelegenheid bevorderen, het verwerven van fondsen ten behoeve van derge lijke projecten en het actief in spelen op het beleid van andere overheden en organisaties om de produktiestructuur, het pro- duktiemilieu en de structuur van de arbeidsmarkt te verbe teren. Denk bijvoorbeeld aan opleidingen. De gemeenteraad van Brou wershaven komt maandag 30 september in een openbare ver gadering bijeen in het stadhuis van Brouwershaven. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Er wordt verder onder meer ge sproken over het gebruik en be heer van molen de Korenbloem te Zonnemaire, de exploitatie begrotingen van woonzorgcen trum Poortershof, een subsi dieverzoek van de werkgroep Werken met Vrouwen en de ver goedingsregeling voor de vrij willige brandweer. ZIERIKZEE Vrouw en Geloof Vrouw en Geloof in Zierikzee heeft voor zaterdag 28 septem ber een studiedag op het pro gramma staan rond Izebel, een Sidonische prinses. Uitgangs punt is het boek van Guus Kuijer 'Izebel van Tyrus'. Een en ander duurt van 10.00-16.00 uur en aanmelden kan via 01112-2024. Izebel, een Sidoni sche prinses en getrouwd met koning Achab van Israël wordt in het eerste Koningenboek zeer negatief afgeschilderd. Ze laat de profeten van Israël do den, vervolgt Elia en zet haar man ertoe aan de wijngaard van Naboth onrechtmatig in bezit te nemen. Wie was deze vrouw en wat ging er in haar om? Vanuit de Bijbel komt men maar weinig te weten over haar. Guus Kuijer heeft gepro beerd een tipje van de sluier op te lichten in zijn boek. Hij be schrijft de gebeurtenissen uit 1 Koningen 16 29 tot Kon. 9 37 helemaal vanuit het ge zichtspunt van Izebel. Dat le vert een verrassende kijk op deze, op het eerste gezicht, vreemde vrouw op. Tijdens de themadag wordt geprobeerd te ontdekken wat het betekent om de Bijbel vanuit het per spectief van vrouwen te lezen, 's Morgens wordt er gewerkt met een stuk uit de tekst van de Koningenboeken en 's mid dags is er Bijbellezen vanuit een feministisch perspectief. Het lezen van de roman ver dient aanbeveling, maar is niet noodzakelijk. CNV Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV), afdeling Schouwen-Duiveland, komt maandag 30 september bijeen in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. De vergadering be gint om 19.30 uur. Eén van de agendapunten betreft de tol heffing voor de Zeelandbrug. Hoorzitting H. W. M. Dikmans wil in de panden Meelstraat 28-30 een elk-weer-voorziening realise ren, bestaande uit een snooker biljart en bowlinglokatie, an nex koffieshop en vergader ruimte. Burgemeester en wet houders geven de omwonenden en andere belangstellenden de gelegenheid hun mening hier over te geven tijdens een hoor zitting op donderdag 3 oktober om 19.30 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Politiesterkte Woensdag 25 september vindt het (uitgestelde) overleg plaats met een delegatie van het mi nisterie van justitie over de po litiesterkte op Schouwen- Duiveland. Bij dit overleg zijn de zes burgemeesters van de gemeenten aanwezig, alsmede de groepscommandant M. P. Lenselink en de plaatsvervan gend commandant Zeeland, de heer Dirksen, de directeur- generaal politie mr J. J. H. Suyver, mr H. P. Wooldrik, di rectie poliie en de heer A. van de Meeberg van de Algemene Inspectie korps Rijkspolitie. Na afloop van het overleg wordt de pers geïnformeerd. HAAMSTEDE Korenavond De commissie koorzang Schou wen-Duiveland houdt haar Door MIEN VAN 'T SANT 69 Roel Kersten had al gauw gemerkt dat, waar zijn vrouw wel geleerd had ook haar mannetje te staan wat het werk betrof, het weinige dat hij op zijn boerderij te doen had zijn leven niet kon vullen. Zijn vrouw kon evenmin als hij stilzitten; runde hun bezit al spoedig zo ongeveer in haar eentje. Zo was ze het immers in Canada ook gewend geweest, toen hij er de zorg voor het vee van de omliggende boerderijen nog bij gehad had. Omliggende boerderijen! Met de sterk ste verrekijker gewapend kon je het spul van je buurman nog niet zien liggen. Het be tekende vaak dat hij zo'n hele dag van huis bleef, zodat ze wel mee aanpakken móest. Erg fortuinlijk hadden ze niet bepaald ge boerd. Zij was nogal eens ziek geweest. Heimwee! had de dokter ginds tenslotte verklaard. Misschien dat ze erover heen- komt. Laat ze maar werken, des te minder tijd houdt ze over om te gaan piekeren. Zo veel vrouwen mét haar moeten dit doorma ken. Ze hèd zich jaren in het voor haar vijandig- aandoende land weten te handhaven; was èn daardoor èn door de vele tegenslagen een ontevreden, stugge vrouw geworden. Tben het maar even ging, waren ze dan ook naar Nederland teruggekomen. Hem had het gespeten, maar als het niet was, dat ze doodsbang voor vliegen was, dan was zij stellig niét met de boot gekomen. Hun boerderij stond wat achteraf, maar het land grensde voor een deel aan dat van 'Zon rondom'. Voor Roels begrippen was het alle maal benauwend klein, maar hij had ten minste de ruimte nog om zich heen. Zelfs de boerderij van De Jong lag een behoorlijk eind van zijn eigen gedoetje vandaan. Na ongeveer een halfjaar had Roel Kersten al dóór dat het op de kleine hoeve voor zes monden ook geen vetpot zou worden. De kinderen moesten behoorlijke kleren heb ben. Zijn vrouw, die in al de jaren, die ze in het verre land hadden doorgebracht, amper een stuk voor zichzelf gekocht had, wilde er, nu ze weer begon op te leven, ook wel eens fatsoenlijk bij lopen. Ook moest er weer een auto komen. Als je eenmaal in Ca nada geboerd hebt, kun je het in Holland ook niet meer zonder een snel vervoermid del stellen. Zo kwamen aan alle kanten uit gaven op hem af, waarop hij feitelijk niet gerekend had. Toen hij gehoord had dat mevrouw De Jong een nieuwe bedrijfsleider zocht, had hij zich geen moment bedacht. Een baantje, dat voor zijn gevoel uit de hemel gevallen kwam. Een hekje in de afscheiding van haar land en het zijne en hij hoefde hele maal niet op de dijk te komen om 'Zon rondóm' te bereiken. Hij had in de afgelo pen maa-nden, waarin hij zogezegd met zijn ziel onder zijn arm had gelopen, het gedoe op de hoeve gevolgd. Die Van Drimmelen was een flinke vent. Onbegrijpelijk dat ze hem had laten gaan. Een prachtbedrijf, dat 'Zon rondom'! Tenminste als je oordeelde naar hoe boerderij en land erbij lagen. Hij had ook gehoord dat de zoon paarden wilde gaan fokken. Hij had met paarden genoeg te doen gehad ginds om gerust te kunnen beweren dat hij ook daar verstand van had. Zijn vrouw vond het best, dat hij wat an ders ging aanpakken. Op hun gedoetje lie pen ze elkaar gewoon in de weg. Daar kwam alleen maar ruzie van. Nu ze weer op vader landse bodem was, keerde haar werklust ook terug en iets anders dan boeren had ze nooit geleerd. 'Nee, laat mij het spul hier maar', had ze gezegd. 'Ik red het wel. Je zult tenslotte ook niet de hele dag ginds zijn. We kunnen zo'n ruggesteun best gebruiken. Tenslotte wil ik ook wel weer eens iets voor mezelf kunnen kopen'. Zo was de zaak gauw beslist. Dien de Jong had een nieuwe bedrijfsleider, die ze niet wijzer zou maken dan nodig was en Roel Kerstens vrouw kon straks ook eens een an der japonnetje aanschaffen. (wordt vervolgd) jaarlijkse korenavond dit keer in de Nederlandse Hervormde kerk van Haamstede en wel op zaterdag 28 september, aan vang 19.30 uur. De deelnemen de koren zijn het Nederlands Hervormd kerkkoor van Drei- schor, het kinderkoor Hatikwa uit Kerkwerve, het Interkerke lijk koor uit Haamstede, de Christelijke Gemengde Zang vereniging Sursum Corda uit Scharendijke en de Christelij ke Gemengde Zangvereniging VZOS uit Oosterland. De bege leiding, samenzang en instru mentaal intermezzo is in han den van de organiste A. van de Linde. RENESSE Concours Het Renesser fanfarekorps Luctor et Emergo heeft voor de derde keer deelgenorpen aan het mars- en stapconcours in het Belgische Izeghem. Luctor et Emergo trad overigens vaker op, want 's morgens werd in een van de wijken van de stad een gewaardeerd concert gege ven. Tijdens het mars- en stap concours, dat zich 's middags afspeelde, speelde het korps de marsen Army of the Nile van K. Alford en The Longuest day van Paul Anka. Als stilstaand werk werd het bekende Brasil van Barosso ten gehore ge bracht. De jury beloonde het korps met een ruime acht, zo dat een prijs mee terug kon worden genomen naar Renesse. Een goede prestatie van het korps, dat het deze dag toch met wat. minder leden moest stellen. Totaalwinnaar is ge worden het fanfarekorps Julia na uit Marken, dat onder meer opviel door haar fraaie kleder dracht. VEERE Concerten afsluiting Zeeland Cultuurmaand Op 28 en 29 oktober vindt in Veere de afsluiting van de Zee land Cultuurmaand plaats. Dat gebeurt met twee concer ten. Op zaterdag 28 oktober vindt om 20.00 uur in de Grote Kerk een concert plaats door het Gemengd Koor PTT Breda en de Bredase Harmonie. Zon dag speelt het Nieuw Vlaams Symfonie-orkest onder leiding van Dirk Brossé met medewer king van Scola Cantorum Can tate Domino. De afsluiting om vat verder een kindermiddag die zaterdag om 14.00 uur be gint in de Grote Kerk en een optreden van de saxofonist en bandleider Herman de Wit om 17.30 uur in een tent op het Oranjeplein. MIDDELBURG Ethiek van de voortplanting Op donderdag 26 september vindt in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg een studie middag plaats over het onder werp Ethiek van de voortplan ting. De bijeenkomst wordt ge organiseerd door de stichting Vrouwenhulpverlening Zee land en is bestemd voor vrou wen die geïnteresseerd zijn in of zich bezighouden met de vrouwenhulpverlening. Het onderwerp wordt belicht door moraal theologe drs D. de Bey er waarna er over wordt gedis cussieerd. Aanvang 13.00 uur. VLISSINGEN Zorgsector De Vereniging van Nederland se Bejaardenoorden komt bin nenkort met meer informatie over de beeldvormingscampag ne Wie zorgt die leeft. Die start op 28 september ook in Zee land. Op 26 oktober is er een open dag. AXEL Ongeloof De Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging heeft met verbazing en on geloof kennis genomen van de plannen om het kantoor van de Directie Volkshuisvesting Zee land te Middelburg te sluiten en onder te brengen in 's-Her- togenbosch. „Door de klein schaligheid van de Zeeuwse sa menleving is naast de oog- en oorfunctie van de Directie Volkshuisvesting naar u (de staatssecretaris - red.) toe ook van groot belang, dat de direc tie als aanspreekpunt en ad viesorgaan voor gemeente besturen, woningcoöperaties en bouwnijverheid voor de pro vincie Zeeland behouden blijft", schrijft de vereniging. En verder: „We zijn namelijk bevreesd, dat bij integratie met Noord-Brabant de Zeeuwse be langen onvoldoende tot hun recht zullen komen door de veel grotere omvang van werk zaamheden en activiteiten in de provincie Noord-Brabant, waar die directie betrokken is". Als alternatief noemt de vereniging het onderbrengen van het kantoor bij een andere directie, maar wel in de provin cie Zeeland. HENGELO - Overijssel werkt aan een eigen vestiging in Let land. Het kantoor gaat vooral de economische samenwerking tussen de Nederlandse provin cie en Letland coördineren. ZIERIKZEE - Volwassenen die weer willen gaan le ren, twijfelen vaak of ze nog wel mee kunnen. Bo vendien vinden ze het moeilijk een keuze te maken uit de veelheid aan studiemogelijkheden. Reden voor het Regionaal Educatief Centrum (REC) om in Zierikzee deze maand nog met een nieuwe brug- groep te beginnen. Als er zich nog vijf personen aanmelden kan de groep van start, volgens Jan Capello van het REC. De bruggroep biedt de mogelijkheid om weer wat kennis op te frissen, studie vaardigheid op te doen en zich goed te oriënteren op allerlei vervolgopleidingen. Dat kan Mavo/Havo voor volwassenen zijn, maar ook zijn er tal van beroepsopleidingen mogelijk of activiteiten op het gebied van vrijwilligerswerk. Capello is uiterst tevreden over de resultaten, die tot nu toe zijn bereikt met de diverse bruggroepen. „De mensen krij gen'zelfvertrouwen om een stu die aan te pakken en ze maken een doordachte keuze voor een vervolg. Ze weten waar ze aan beginnen en ook dat ze het kunnen. Er wordt ruime aan dacht besteed aan de vervolg mogelijkheden", aldus Capel lo. Ontwikkelen De lessen in de bruggroep zijn volledig afgestemd op de deel nemers. Er is aandacht voor taal en rekenen. Verder ont wikkelen de deelnemers hun studievaardigheden, die nodig zijn om in een vervolgstudie goed mee te kunnen. De voor bereiding op een vervolg be staat verder uit interesse-tests, informatie en proeflessen voor verschillende richtingen. Ook Engels maakt onderdeel uit van het eerste deel uit het pak ket. De sfeer is vriendschappe lijk en de begeleiding opti maal. Dat komt vooral ook door de kleine groep waarin gewerkt wordt. De bruggroep komt wekelijks bijeen op dinsdag van 09.00- 15.00 uur. In de schoolvakan ties is er geen les. De groep komt bijeen in het REC-ge- bouw te Zierikzee. Wie kinder opvang nodig heeft kan daar voor een vergoeding krijgen. Voor aanmelding of informatie over het lesgeld kan gebeld worden met 01110-17687. Advertentie Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. Bedspecialist Deurloo geeft u graag persoonlijk advies. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 24 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Het meisje uit het jaar 3000, jeugdserie. Slot. 18.05 uur Alfred J. Kwak is te rug, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Hoogtepunten Kin deren voor Kinderen 1990, mu- ziekspecial. 20.17 uur Laat maar zitten, Ne derlandse comedyserie. 20.44 uur Golden Girls, come dyserie. 21.36 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.11 uur Verstikkende liefde, 4-delige Engelse serie. Slot. 23.13 uur De nazit met..., 6- delige serie portretten van Ne derlandse acteurs. Afl. 6. 23.48 uur Natuurmoment. 23.58 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Santa Barbara, serie. 16.50 uur Muziekdag, muziek programma, deel 1. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Muziekdag, deel 2. 18.45 uur Muziekdag, deel 3. 19.25 uur Muziekdag, deel 4. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Tour of Duty, Ameri kaanse serie. 21.20 uur Muziekveiling, een veiling van eigendommen van wereldsterren t.b.v. Artsen zon der Grenzen. 2T.55 uur The Karen Carpenter Story, Amerikaanse speelfilm. 23.25 uur Jim is alive, filmpor tret over Jim Morrison en zijn fans. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 9.30 uur Boekenbuis IV, les 2. 10.00 uur Leven onder de fa rao's, les 1. 10.30 uur Lief en leed, les 2. 11.00 uur Anders tv kijken II, les 2. 14.00 uur Skoalle-tv: De biste- boat. 17.20 uur Zelf cosmetica ma ken, les 2. 18.00 uur African wave (4): A- frican jazz pioneers, muziek- portret. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Jeugd-musea, cultu rele serie over voor kinderen interessante museau. 19.35 uur Vogels kijken, na tuurserie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur De bezetting, serie over Nederland in bezet tingstijd. Deel 18. 21.15 uur Rhytms of the world, serie over popmuziek van niet- westerse origine. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag vandaag. 23.15 uur Ruimteschip Aarde, les 2. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 207. 18.05 uur Liegebeest, 17-delig kleutermagazine. Afl. 4. 18.20 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.35 uur Elly en Jools, 12- delige Nieuwzeelandse jeugd serie. Afl. 5. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars en mededelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen, kwis. 20.40 uur Zeker weten? recht streeks praatprogramma. 22.00 uur Vreemd volk? Deel 10. 22.30 uur Kunst-zaken. Aansl. Kwislijn. 22.35 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Supermachten: Rus land en de Sovjetunie, docu mentaire serie. Afl. 2. 23.30 uur Coda, Valses poeti- cos, Granados uitgevoerd door Dana Protopopescu, piano. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Programma van de li berale radio- en televisie-om- roep. 20.30 uur Belgisch accent, 4- delige serie over de architec tuur. Deel 1. 21.30 uur Journaal en sport 22.00 uur Nieuwsjagers (News- hounds), Engelse speelfilm. NIEUW-HAAMSTEDE - In Galerie Geluk aan het Zeesterweegje nabij de vuurtoren in Nieuw-Haamstede is op de zaterdagen van 21 september tot en met 12 oktober een expositie van schilderijen over de jacht en de natuur. Het betreft werken van de kunstena res Tessi Rouppe van der Voort-van Nispen tot Sevenaer uit het Gelderse Didam. Zij groeide op in een kunstzinnig milieu en werd in Brussel privé opgeleid door de Hongaarse kunstschilder Tibor Deuguel. De voorliefde van de kunstenares gaat uit naar het werken met olieverf en aquarel. Haar olieverfschilderijen maakt zij op houten panelen omdat die vanwege hun warmte en gladde structuur uitnodigen tot verfijning en de mogelijkheid bieden om tot een natuurgetrouwe stofuitdrukking te komen. Haar geliefde onderwerpen zijn de jacht en de natuur. De exposi tie is op zaterdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur en na telefoni sche afspraak via 01115-3636. GRONINGEN/LEEUWAR DEN - Het Nieuwsblad van het Noorden cn de Leeuwarder Courant gaan onder de naam Noordelijke Dagblad Combi natie (NDC) gezamenlijk ope reren op de advertentiemarkt. De landelijke adverteerders en reclamebureaus kunnen vanaf heden gebruik maken van één van de marketingservicc- afdelingen van beide uitgevers. ENSCHEDE - Enschede gaat het beleid ten aanzien van soft drugs bijstellen om de overlast rond de verkoop van deze ver dovende middelen terug te dringen. Burgemeester H. Wie- rengn van Enschede heeft dit vrijdag bekendgemaakt na overleg met de leiding van de politie en het openbaar minis terie in het arrondissement Al melo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4