Duiveland wil uit Stichting Jeugd Traditionele perenverkoop in Burgh 'Zonder PvdA in kabinet nog: veel somberdere WAO-plannen' Waarschijnlijk 86.000 gulden voor nieuwbouw Scoutinggroep Delta Anders is tegen verlenging tolheffing Bredase politie op zoek naar herkomst te vondeling gelegde baby Tweede Kamerlid Lilipaly in Burgh-Haamstede: Meerderheidsvoorstel college Zierikzee Vergadering commissie financiën Wester- schouwen Bluseenheid Dreischor rukt uit Bestuur Zuidhoek vergadert MAANDAG 23 SEPTEMBER 1991 NR 25021 3 Y FONDU OOURMET-' en A-LA-CARTE RESTAURANT ,1(33e (Btmfoc (Sext' rectificatie' Wij gaan er even tussenuit van 23 september tot en met 27 september. Vanaf 1 oktober zijn wij weer de woensdag gesloten. ELKE DONDERDAG! hollandse pot-avond BRASSERIE ,jBt ©crafnr ©rit Lammermarkt 18 Telefoon 01110-17081 Verwachting t/m vrijdag 27 sept. ZIERIKZEESCHERB NIEUWSBODES Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45.00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ..succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 sept. Zon op 07.28, onder 19.35 Maan op 19.13, onder 08.10 Laatste Kwartier: 1 okt. (02.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen geleidelijk minder zacht en van tijd tot tijd valt er regen. Morgen, dinsdag, bevinden we ons nog in zachte lucht. Ondanks de bewolking kan het kwik in de middag nog oplo pen tot een graad of 20. Vannacht wordt het niet kouder dan 14 gra den. Uit de bewolking valt af en toe wat regen of motregen. De zuid westen wind trekt er stevig aan en is boven land vrij krachtig en langs de kust en op het IJsselmeer hard. In de avond neemt de wind iets af. Na woensdag wordt hef minder zacht. BREDA - De Bredase politie heeft nog geen bruikbare tips gekregen waarmee zij de her komst van een vrijdagmiddag in Breda te vondeling gelegd meisje kan achterhalen. Dat heeft inspecteur J. Van Dam van de Bredase politie meege deeld. Er zijn volgens hem enkele tips binnengekomen, maar die ble ken alle niets met het meisje te maken te hebben. Onderzoek in babyspeciaalzaken en kle dingwinkels in de regio Breda heeft de politie evenmin een bruikbaar spoor opgeleverd. De vondeling is vrijdagmiddag achter een café aan de Nieuwe Prinsenkade in Breda gevon den. Het meisje is ongeveer ne gen maanden oud, zat in een buggy en was, volgens de poli tie, goed gekleed. In het baga genet van de buggy zaten baby- kleren en luiers, een zuigfles en fopspeen. BURGH-HAAMSTEDE - Hoe het socialistische Tweede Kamerlid John Lilipaly uit Middelburg ook zijn best heeft gedaan, hij heeft de Westerschouwse afdeling van de Partij van de Arbeid niet kunnen overtuigen, dat de kabinetsplannen rond de WAO en de Ziektewet de enige juisten zijn. Maar over één ding waren alle aanwezigen in dorpshuis de Schutse te Burgh-Haamstede het wel eens: zonder de PvdA in het kabinet ziet het er voor de uitkeringsgerech tigden nog somberder uit. Lilipaly toonde zich tijdens de afdelingsbijeenkomst, die ove rigens zeer matig werd be zocht, een voorstander van de kabinetsplannen. Evenals zijn fractiegenoten in de Tweede Kamer heeft hij er in juli in middels mee ingestemd. De WAO - zo stelde Lilipaly her haaldelijk - wordt meer en meer als een soort afvloeiings regeling gebruikt. Er wordt door werknemers en werkgevers niet voldoende in spanning geleverd om werkne mers uit de WAO te houden. En daarmee is de Nederlandse sa menleving voor een dillema ge steld. De collectieve lasten druk is veel te hoog geworden en nog steeds zijn de prognoses somber. Maandelijks komen er 12.000 mensen bij in de WAO. En steeds minder mensen moe ten dat geld opbrengen. Lilipaly hield zijn gehoor voor, dat Nederland misschien wel de beste gezondheidszorg van de wereld heeft". Maar toch be landen er in dit land in verhou ding tot de buurlanden steeds meer mensen in de WAO. Deze regeling wordt volgens Lilipa ly als hangmat gebruikt en niet als vangnet; de uiteindelij ke bedoeling van de wet. Daar moet een einde aan ko men. Het volume van de WAO moet naar beneden. Volgens het Kamerlid om zowel finan ciële als sociale redenen. Maar tijdens de vergadering werd hem meerdere keren gevraagd naar de consequenties van de plannen voor jonge mensen met een bruto inkomen van bij voorbeeld 3000 gulden. Na een gezamenlijke rekensom werd het volgende geschilderd. Een jongeman van van dertig jaar verdient 3000 gulden bruto en dat is om en nabij de 2200 gulden netto. Belandt hij in de WAO dan worden de inkomsten na enkele jaren teruggebracht tot 1600 gulden bruto en dat is - zo werd gesteld - geen verze kering meer. Lilipaly erkende, dat er voor de zogenaamde onomkeerbare gevallen (mensen die zonder twijfel definitief uit het ar beidsproces moeten verdwij nen, als voorbeeld werd een auto tegen een boom gebruikt) een goede regeling moet ko men. Maar berusten in de WAO door mensen, die wellicht an der werk of voor een bepaald percentage hetzelfde werk kunnen blijven doen, is fout. ,,De WAO wordt teveel onei genlijk gebruikt en dat is niet aanvaardbaar. De sterke toena me bedreigt ons sociaal stelsel. Het bedreigt de positie van hen die er écht op aangewezen zijn. En daarmee is ook de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen in gevaar", aldus Lilipaly. In de achterliggende jaren zijn al diverse maatregelen geno men, maar ook de Sociaal Eco nomische Raad (SER) heeft die als onvoldoende afgestempeld. Pats boem En daarop volgde in juli van dit jaar het - zoals Lilipaly het noemt - het „pats-boem- besluit". ,,Pats boem, omdat het zeer deed. Omdat je het niet kunt maken mensen in eens zoveel zekerheden weg te nemen". Lilipaly was de eerste tijvoorzitter Wim Kok heeft zijn lot verbonden aan een uit spraak van het partijcongres. Als de PvdA de plannen van het kabinet niet steunt, stapt Kok op en daarmee is het kabi net gevallen. Lilipaly herin nerde de afdeling van Wester- schouwen aan 1979 toen het ka binet met Den Uyl struikelde over de wijziging in de Ziekte wet. Het nieuwe kabinet, zon der de gehavende PvdA, ont wierp veel verdergaande plan nen, die het haalden in de Ka mer. Lilipaly: ,,Als de PvdA uit de regering stapt, dan gaan we naar een situatie die nog veel slechter is". ZIERIKZEE - Zoals het er nu naar uitziet zal een kleinst mogelijke meerderheid van de Zierikzeese gemeenteraad akkoord gaan met een subsidie van 86.000 gulden voor de Scouting in Zierikzee. Dat geld heeft de club nodig voor het bouwen van een nieuw clubgebouw aan de Van Veenlaan. De PvdA en de Reformatorische Unie willen niet verder gaan dan een bedrag van 50.000 gulden. D.e gemeenteraad praat maan-' dag 30 september over dit plan in haar vergadering, die om 19.30 uur begint in het stadhuis te Zierikzee. Het is een meer derheidsvoorstel van burge meester en wethouders, omdat PvdA-wethouder J. Groen zich niet kan vinden in de hoogte van het bedrag. De Scouting zit al sinds 1989 zonder vast honk, nadat een brand het onderkomen naast Onderdak volledig verwoestte. Op die plaats is inmiddels een tweede sporthal neergezet, zo dat de scouting noodgedwon gen moest gaan uitzien naar een andere lokatie. Een loka- tie, die daarmee wel meerdere nieuwbouwkosten met zich meebrengt, in totaal heeft de Scouting bijna 180.000 gulden nodig. De Scouting weet zelf een be drag van ruim 86.000 gulden op te brengen en voor het restant a 92.000 gulden is bij de gemeen te aangeklopt. Een meerder heid van het college, kan zich vinden in een éénmalige bij drage van 86.000 gulden. Groen gaat tot 50.000 gulden, maar zegt wel iedere medewerking toe bij het zoeken naar een oplossing voor de resterende 36.000 gulden. Beg-eleiden Dat kan wat hem betreft in het begeleiden bij aanboren van andere subsidiekanalen of het als gemeente garanderen van een geldlening. Groen vreest een zogenaamde precedentwer king als het volledig gevraagde bedrag wordt uitgekeerd aan de Scouting. In een eerder ge houden vergadering van de commissie financiën bleken de meningen ook verdeeld. Maar als de fracties maandag 30 sep tember vasthouden aan de eer der genomen standpunten kan de Scouting - weliswaar met een uiterst krappe meerder heid binnen de raad - het be drag van 86.000 gulden tege moet zien. Tijdens de raadsvergadering komt nog een verzoek van de Scouting ter sprake. De brand heeft ook spel- en kampeerma- terialen verwoest. Die waren niet verzekerd, omdat de pre mies te hoog waren. De scou ting was gehuisvest in een hou ten gebouw. De Scouting vraagt de gemeente 7500 gul den. Dat is de gemeente teveel van het goede. Tijdens de commissievergade ring jeugd- en jongerenwerk heeft een meerderheid zich uit gesproken voor een bedrag van 5000 gulden. De VVD wilde •piet verder gaan dan 3500 gul den. Burgemeester en wethou ders stellen nu voor om 5000 gulden aan de Scouting te ge ven. AMSTERDAM - Op 12 oktober wordt de Amsterdamse Sloe- pengrachtenrace geroeid. Aan het evenement doen ongeveer honderd teams/sloepen uit het hele land mee. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 25 september verga dert de commissie financiën van de gemeente Westerschou- wen. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer het voorstel van het college van b en w geld beschikbaar te stel len voor herinrichting van de tuin bij het gemeentehuis. Ver der komt aan de orde het voor stel tot aanpassing van de leges kampeervergunningen en wij ziging van de verordening toe ristenbelasting. De stukken die betrekking hebben op de vergadering liggen een half uur voor aanvang ter inzage. Wie de discussie wil volgen is welkom op de publieke tribu ne. Hoe kunnen ramingen zo gigantisch afwijken van de werkelijkheid? ZIERIKZEE - In een brief aan de zes colleges van b en w op Schouwen-Duiveland heeft de Zeeuwse poli tieke partij Delta Anders haar verontwaardiging uitgesproken over het voornemen van gs om de tol heffing op de Zeelandhrug de komende jaren te con tinueren. De partij is van mening dat de geloofwaardigheid van de poli tiek in'Zeeland hierdoor wordt geschaad. „Terwijl de Zeeuwse politiek juist haar geloofwaar digheid bij de kiezers moet herwinnen". Delta Anders vindt daarom dat een maxima le inspanning moet worden ge pleegd om dit voornemen terug te draaien. Men toont zich vooral verbaasd over het feit dat ramingen over de onderhoudskosten zo gigan tisch kunnen afwijken van de werkelijkheid. „Er is door de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij en het bedrijf dat de onderhoudswerken uit voert toch al 25 jaar ervaring opgedaan". In. het licht hiervan maakt de partij zich ook zorgen over de ramingen die worden gemaakt met betrekking tot de Wester- schelde Oever Verbinding. „Dat project is nog van een aanzienlijk grotere omvang dan de Zeelandbrug. Mochten ook daar de onderhoudskosten in negatieve zin gaan afwijken van de ramingen, wordt de WOV een zware molensteen om de nek van de Zeeuwse bevol king". Delta Anders spreekt in de brief het vertrouwen uit dat gs van Zeeland de afspraken over beëindiging van de tolheffing zullen nakomen. NIEUWERKERK - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland heeft plannen om met ingang van een januari 1993 uit de Stichting Jeugd te stappen. Dat blijkt uit de aanbiedings brief bij de begroting 1992 waarin het college van burge meester en wethouders haar beleidsplannen voor het ko mende en de daarop volgende jaren bekend maakt. De gemeente Duiveland be taalt momenteel jaarlijks 4,55 per inwoner van haar ge meente aan de Stichting Jeugd. „Gezien de lijst van activitei ten die de stichting in onze ge meente ontplooit, zijn wij van mening dat daarmee weinig waarde wordt toegevoegd aan de andere activiteiten die in onze gemeente al voor de jeugd plaatsvinden". Het college zegt daarom te overwegen om uit de stichting te treden. Maar het gaat nog slechts om een plan. „Wij zul len hierover in het begrotings jaar 1992 in overleg treden met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland". BURGH - Een enkele toerist begon zaterdagmiddag spontaan met het plukken van peren van de bomen aan de Burghse Ring. Geïnspireerd door de plaatselijke bevolking, die gewapend met manden en kleine ladders de bomen ontdeden van hun vruchten. Wat die enkele recreant niet wist. was dat er 's morgens de traditionele perenverkoop had plaatsgevonden. Ieder jaar verkoopt de ge meente de peren per boom aan de hoogst biedende inivoner. Maar dan wordt van die koper wel verwacht zelf de boom in te klimmen en de kisten te vullen met deze vruchten. De belangstelling daarvoor was evenals vorige jaren groot. (Foto: Joop van Houdt). AMSTERDAM - Een 79-jarige vrouw uit Baarn is zondag om het leven gekomen nadat de auto waarin zij als passagier meereed in het water van het IJ was geraakt. De 51-jarige be stuurder en zijn 48-jarige echt genote, eveneens afkomstig uit Baarn, overleefden het onge luk. ZIERIKZEE - Het algemeen bestuur van het werkvoorzie- ningsschap de Zuidhoek te Zie rikzee komt woensdag 25 sep tember bijeen in de bestuurs kamer van het schap. De verga dering begint om 15.00 uur. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de derde be grotingswijziging, het directie- verslag over het eerste half jaar, het ABO-jaarverslag en een toelichting van de direc teur op het NOSW-rapport Werk met perspectief. Het PvdA-Kamerlid John Lilipaly. (Archieffoto). om te erkennen, dat er te lang gewacht is om met de partij te praten. Maar de discussie is niet meer terug te draaien. Volgens Lili paly „zit het sociale geweten nog steeds in de plannen". Het is aan de Tweede Kamer om bij de presentatie van de definitie ve voorstellen eventueel met wijzigingen te komen. Althans als de voorstellen de Kamer ha len met de PvdA in het kabi net. Minister van financiën en par- DREISCHOR - De bluseenheid Dreischor van de brandweer Brouwershaven rukte zater dagavond uit vanwege een brandstapel van snoei-afval die gevaar zou hebben opgele verd. Het vuur bevond zich aan de Groeneweg te Dreischor nabij de boerderij van de heer Van V. De brandweer kwam om onge veer 20.30 uur in actie omdat het volgens brandweercom mandant J. de Jonge niet ver antwoord was om de brand te laten uitbranden. Met behulp van twee hogedrukstralen had men het vuur binnen een half uur onder controle. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand want vol gens de geldende regels zou de brandstapel niet op die plaats en dat tijdstip in brand gesto ken mogen worden. Advertentie 4 A I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3