WAO aanpassen, maar wel in regering blijven Brede vakbeweging moet plaats maken voor een verdiept FNV Artsen: onnodige sterf gevallen door verkeerde behandeling astma Steeds meer Joegoslaven vragen asiel aan in Nederland Auto-boycot laatste pressie-middel in ereschulden-kwestie Surinaamse ex-korporaal vecht uitzetting aan FNV: taken drastisch beperken Hirsch Ballin: Verjarings termijn incest verlengen Werkgelegen heidsgroei zit bij kleinere bedrijven Werkgevers terughoudend over initiatief van Esso Vergadering aandeel houders brug 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PvdA Groningen: GRONINGEN - Het PvdA-congres van komende za terdag moet proberen de WAO-voorstellen aan te passen, maar deelneming aan de regering moet te al len tijde vooropstaan. Dat is het standpunt van de afdeling van de Partij van de Arbeid van de stad Groningen dat maandagochtend is bekendgemaakt. Regeringsdeelneming zou het doorslaggevende criterium moeten zijn in het stemgedrag van onze afgevaardigden", zo omschrijft het afdelings bestuur het standpunt. Komen de donderdag is er een algeme ne ledenvergadering van de af deling Groningen met aanwe zigheid van minister J. Ritzen van onderwijs. Te ver Het afdelingsbestuur vindt wel dat de WAO-voorstellen zo als die er nu liggen nog te ver gaan. Werkgevers, werkne mers, uitkeringsinstanties en de overheid moeten eerst met een hele reeks „volumebeper kende maatregelen" proberen het aantal WAO'ers te vermin deren. Lukt dat niet, dan mo gen de omstreden huidige voor stellen alsnog worden doorge voerd. Als stok achter de deur mag de regering wel alvast de hiervoor benodigde wetgeving gereed maken. Door middel van moties, eventueel in over leg met collega's uit andere de len van het land, moeten de Groninger afgevaardigden het congres komende zaterdag op dit spoor zien te krijgen. Deze moties mogen niet haaks staan op het uitgangspunt van voort gezette regeringsdeelneming. HILVERSUM - Het aantal Joegoslavische asielzoe kers in Nederland stijgt. Volgens het ministerie van justitie hebben in de eerste acht maanden van dit jaar 828 Joegoslaven asiel aangevraagd. In augustus waren dat er 242, een nieuw record. Joegoslavië staat nu bovenaan de lijst van landen van waaruit burgers asiel aanvragen in Nederland. Directeur Na- wijn van de directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie heeft dit zondagmorgen ge zegd voor de Ikon Radio. Nawijn stelt dat het vooral Kroaten en Albanezen zijn die, vanwege de onrust en de bur geroorlog in hun eigen land, hun toevlucht zoeken in Neder land. Ook zijn er volgens hem mensen bij die niet willen vechten; de deserteurs. Het is volgens Nawijn niet zo dat ie dere Joegoslaaf wordt toegela ten. „Men komt gewoon in de procedure en dan wordt er aan de hand van het verhaal van de betrokken asielzoeker bekeken of men wel of niet recht heeft op asiel", aldus Nawijn. „Het feit dat er een burgeroorlog is in Joegoslavië, is nog geen re den om te zeggen dat iemand een vluchteling is. Aan de an dere kant is het wel zo dat een burgeroorlog-situatie het moeilijker maakt om mensen terug te sturen. Nederland is daar zeer voorzichtig mee." Na wijn verwacht dat de stroom Joegoslavische asielzoekers, net als in Oostenrijk en Italië, nog zal toenemen. Vorig jaar vroegen 600 Joegoslaven asiel aan in Nederland. AMSTERDAM - Een voormalige Surinaamse korpo raal uit het leger van Desi Bouterse probeert don derdag in een kort geding te voorkomen dat hij Ne derland wordt uitgezet. Volgens de man, die in 1984 deserteerde uit het Surinaamse Nationale Leger en naar Nederland vluchtte, loopt zijn leven gevaar als hij ons land uit moet. De advocaat van de Surina mer, mr. H. A. Kater in Amsterdam, heeft dat zater dag bekendgemaakt. De ex-militair is al sinds 1984 zonder geldige papieren in ons land. Diverse aanvragen voor een verblijfsvergunning wer den niet gehonoreerd. Bij de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie ligt nu nog een aanvraag. De Surina mer werd op 3 september in de Amsterdamse Bijlmermeer door de politie aangehouden. Hij zou de opiumwet hebben overtreden door het bezit van hard drugs. Volgens advocaat Kater beschikt de Surinaamse ex-militair over belastende ge gevens over de decembermoor den in 1982. De gewezen korpo raal wist te voorkomen dat hij zelf in een vuurpeloton moest meedoen, maar haalde wel de slachtoffers van hun huis op. Bij latere executies moest hij meehelpen de lijken te laten verdwijnen. Volgens de korpo raal werden stoffelijke over schotten vanaf het marine schip S 402 's nachts in zee ge dumpt. Tegenover de advocaat heeft de Surinamer ook be weerd dat even buiten Parama ribo een begraafplaats ligt waar 200 tot 300 slachtoffers van het regime-Bouterse lig gen. Al eerder was sprake van een dergelijke begraafplaats, al werd toen een aantal van 20 tot 30 slachtoffers genoemd. Een woordvoerster'van het mi nisterie van justitie wilde za terdag niet ingaan op de zaak. AMSTERDAM - Een vliegtuig van Fokker van het type F-27 heeft zaterdag op het vliegveld van de Pakistaanse hoofdstad Karachi een buiklanding ge maakt. Dit heeft een woord voerder van Fokker bevestigd. Het toestel was eigendom van Pakistan International Airli nes (PIA). Volgens de woord voerder van Fokker werd met het circa 25 jaar oude toestel een trainingsvlucht gemaakt. Tijden en standen volgens getijdctafcl Hydro-mclcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 september 04.45 176 10.30 -117 16.55 166 22.55 - 147 ROOMPOT BUITEN 24 september 03.05 186 09.05 - 120 15.15 177 21.30 -151 BRUINISSE 24 september 05.00 188 10.30 - 128 17.15 175 22.55 -157 WEMELDINGE 24 september 04.40 201 10.40 -134 16.55 192 23.00 - 163 UTRECHT - De vakcentrale FNV moet haar taken met ingang van volgend jaar drastisch beperken tot het gebied van arbeid en inkomen. De „brede vakbe weging" moet plaats maken voor een „verdiepte" FNV. Aan zaken als consumentenbeleid, gezond heidszorg, ouderen, milieu, volkshuisvesting, ruim telijke ordening, studiefinanciering en kinder bijslag moet de grootste vakcentrale nog slechts zeer beperkt aandacht besteden; daarvoor bestaan ge noeg andere belangenorganisaties. Het aantal arbeidsplaatsen bij de FNV (nu nog 208) moet tot 1995 met nog eens 35 afnemen, ook in het licht van de teruglo pende inkomsten. Deze ingrij pende aanbevelingen doet de werkgroep Meerjarig Prioritei tenkader in de interne nota „Minder beter". Het FNV- bestuur zal nog deze maand de finitieve besluiten nemen over de drastische koerswijziging die al in januari 1992 haar be slag moet krijgen. Werkgroep Volgens de door het FNV- bestuur ingestelde werkgroep zijn de afgelopen jaren te wei nig keuzes gemaakt om de po sitie van de vakcentrale voor de toekomst een stevige basis te geven. „Omdat alles met al les samenhangt, is er een na tuurlijke neiging ontstaan om ons overal mee te bemoeien. Dat breekt ons op, want om dat goed te doen is een veelvoud nodig van het aantal mensen dat thans door de FNV betaald kan worden. De keuze die ge maakt moet worden lijkt te gaan tussen breedte of diepte. De werkzaamheden van de FNV dienen zich te concentre ren op arbeid en inkomen, vooral in samenhang met ar beid". De werkzaamheden van vak centrale en bonden moeten veel meer in eikaars verlengde ko men te liggen. FNV-bonden hebben al jarenlang kritiek op de „beleidsfabriek" in Am sterdam waar almaar nota's uitrollen die zelden tot concre te resultaten leiden. De werk groep signaleert de grote af stand tussen theorie en prak tijk. „Hoe verder de thema's afliggen van de kernterreinen waarmee de bonden zich bezig houden, des te meer vinden meningen die de FNV verkon digt hun oorsprong in de hoofd en van enkele bestuurders of medewerkers. Als het erop aankomt zal er niemand voor de straat op gaan, laat staan een staking beginnen", zo stelt de werkgroep vast. De werk groep stelt zich ook kritisch op ten aanzien van de advisering in de Sociaal-Economische Raad. „Een SER-advies waar van bij voorbaat vaststaat dat de FNV tot de minderheid zal (blijven) behoren, heeft geen meerwaarde boven een actief voorlichtingsbeleid over het ei gen standpunt". Voorhoederol Ook de voorhoederol van de FNV wordt op de korrel geno men. „De produktie van een nota over functiewaardering heeft niet echt nut wanneer op voorhand vaststaat dat bonden daar niet of nauwelijks iets voor voelen en zeker niet van plan zijn om met het resultaat iets te doen". De nota bevat ook een waar schuwing aan afdelingen en medewerkers om de uitvoering niet te dwarsbomen. De FNV moet tot „een zo zakelijk moge lijke afweging" komen. „Niet de vraag of een bepaalde afde ling kan groeien (meestal ten koste van een andere) en dus aan invloed kan winnen, is re levant. Niet de vraag of mede werker X, Y of Z het zo ver trouwde takenpakket kan con tinueren is relevant". Oorlog Plaatselijke FNV-afdelingen hebben niettemin al „oorlog" aangekondigd als het FNV- bestuur de aanbevelingen over neemt. „Dat betekent het einde van de FNV als brede maat schappelijke organisatie. De doelstelling 'maatschappijher vorming' kan uit de statuten worden geschrapt. Slechts fi nanciële argumenten blijken ten grondslag te liggen aan het besluit om zoiets wezenlijks als het concept van de brede vakbeweging af te schaffen", aldus de verontruste afdelin gen. Zij hebben de leden van de bondsraden en de besturen van de FNV-afdelingen opgeroepen om de nota en „de weinig van verenigingsdemocratie getui gende handelwijze" van het fe deratiebestuur af te keuren. Springtij 25 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van justitie heeft de Tweede Kamer in een brief voorgesteld de verjaringster mijn voor „incest in ruime zin" aanzienlijk te verlengen. Slachtoffers kunnen nu tot twaalf jaar na het misdrijf een aanklacht indienen, daarna gaat de dader vrij uit. De mi nister wil die termijn van twaalf jaar in de toekomst pas laten ingaan als het slachtoffer zestien jaar is geworden. Als er tevens lichamelijk letsel is toe gebracht, geldt een verja ringstermijn van vijftien jaar. De minister spreekt in zijn voorstel van „incest in ruime zin". Het is volgens hem wetstechnisch niet mogelijk goed onderscheid te maken tus sen seksueel misbruik door een familielid (incest in strikte zin) of door anderen (ruime zin). Hirsch Ballin baseert zijn wijzigingsvoorstel voor een deel op een twee jaar geleden gepubliceerd rapport over de psychische problemen bij incest-slachtoffers. Uit dat on- dezoek bleek duidelijk dat die problemen pas na geruime tijd naar buiten komen. De minis ter denkt verder dat zolang het slachtoffer zit ingekapseld „in het gezin waartoe ook de dader behoort of waarmee het sterke bindingen heeft" het te moei lijk is een aanklacht in te die nen. DEN HAAG - Het midden- en kleinbedrijf (mkb), met be drijven tot vijfhonderd werk nemers, verwacht volgend jaar een groei van de werkgelegen heid met twaalfduizend ba nen. Het gaat vooral om deel tijdbanen. Het mkb zal daar mee vrijwel de gehele groei van werkgelegenheid voor zijn rekening nemen. Bij de over heid en het grootbedrijf zal de werkgelegenheid zelfs afne men. Dat staat in de zaterdag gepubliceerde „economische verkenning midden- en klein bedrijf 1992", die is opgesteld door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Volgens het instituut onder streept het mkb opnieuw zijn betekenis voor de banengroei in ons land. In vergelijking met 1990 en 1991 vertraagt de werkgelegenheidsgroei in het mkb echter aanzienlijk. De verwachte groei met twaalfdui zend volgend jaar steekt schril af bij de uitbreiding van de ruim veertigduizend in dit jaar en zelfs 75.000 in 1990. De tijde lijke economische omslag waarmee onze nationale econo mie op dit moment te maken heeft, gaat ook aan het midden- en kleinbedrijf niet voorbij. Dit jaar zal de produk- tiegroei flink afnemen tot plus 2,5 procent. UTRECHT - De overkoepelende werkgeversorgani saties in de metaal- en elektrotechnische industrie en de bouw, het staalconcern Hoogovens, Philips, Shell en Akzo hebben maandag terughoudend ge reageerd op het initiatief van Esso Nederland om de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschiktheid te blijven aanvullen. Woordvoerders wezen erop dat een reactie pas mogelijk is als de Tweede Kamer zich over de voorgestelde ingrepen in Ziek tewet en WAO heeft uitgespro ken. Bovendien is Esso Neder land in het algemeen gespro ken geen trendsetter in ar beidsverhoudingen, omdat het bedrijf geen CAO kent en al leen zaken doet met de onder nemingsraad. Er is overigens wel begrip voor het besluit van Esso: een kapitaalintensief be drijf als een raffinaderij is bij uitstek gebaat bij arbeidsrust. FME-voorzitter Blankert heeft vorige week wel kritiek geuit op de plannen voor een „para plu wet" die bovenwettelijke uitkeringen bij ziekte verbiedt zodra een CAO is afgelopen. Daaruit mag volgens een FME- woordvoerder niet worden af geleid dat in de metaal- en elektrotechnische industrie (200.000 werknemers) de huidi ge regelingen van kracht blij ven. De CAO voor deze be drijfstak loopt overigens pas eind volgend jaar af. DEN HAAG - De ongeveer 200.000 slachtoffers van de oorlog met Japan, die tezamen een schadevergoe ding van vier miljard Amerikaanse dollars van dit land eisen, houden een boycot van Japanse auto's als laatste pressiemiddel achter de hand. Dat hebben de delegaties van dertien organisaties uit zes landen op een bijeenkomst in het Canadese Ottawa vastge steld. De zes landen waar zich eisers bevinden zijn Nederland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en oorspronkelijk initia tiefnemer Canada. Een oproep tot een dergelijke boycot zou overigens alleen uit Japan geïmporteerde auto's be treffen, dus niet de Japanse auto's die elders worden ver vaardigd. De schadeclaims worden nu nog behandeld door de Commissie voor de Mensen rechten van de Verenigde Na ties in Genève. De slachtoffers worden daar in de eerste plaats vertegenwoordigd door de War Amputations of Canada, die door de Verenigde Naties als non-gouvermentele organisatie is erkend. De Canadezen onderzoeken in tussen de mogelijkheid om bij de eigen regeringen een scha devergoeding te claimen, bij voorbeeld omdat die de belan gen van de slachtoffers onvol doende hebben verdedigd. Er zijn ongeveer 75.000 Neder landse eisers. Zij worden verte genwoordigd door de Stichting Japanse Ereschulden (JES). DEN HAAG - Het PTT Mu seum in Den Haag presenteert van 29 november tot en met 2 februari de tentoonstelling „De straat op". De expositie toont straatmeubilair dat in de loop der tijden gebruikt is en wordt voor post en telecommu nicatie. De tentoonstelling be licht vooral de nieuwste vorm geving. MIDDELBURG - De Provin ciale Zeeuwse Brug Maat schappij houdt vrijdag 27 sep tember haar aandeelhouders vergadering in het Abdijcom plex te Middelburg. De verga dering wordt gehouden na af loop van de provinciale statenvergadering. De aandeelhouders (allemaal leden van provinciale - of gede puteerde staten) spreken onder meer over de jaarstukken over 1990. Aangenomen mag worden dat ook de perikelen rond de tolheffing van de Zeelandbrug ter sprake zullen komen, al is het onderwerp niet als zodanig geagendeerd. BRUSSEL - Duizenden mensen sterven jaarlijks on nodig als gevolg van gebrekkige informatie over nieuwe inzichten in de behandeling van astma. Het aantal astmapatiënten en het aantal sterfgevallen nemen in vrijwel alle ontwikkelde landen toe on danks de ruime beschikbaarheid van doeltreffende behandelingsmethoden feitelijke veroorzaker van ast ma - ongemoeid laten. Diagram Om de overdracht van de infor matie te vereenvoudigen heeft de IAC de kernpunten van de richtlijnen vastgelegd in een simpel diagram. Dat legt de nadruk op het met bepaalde middelen bestrijden van de ontsteking en het beperken 1 van het gebruik van bronchus- verwijdende stoffen tot symp toombestrijding tijdens een astma-aanval. Volgens de IAC nemen veel pa tiënten hun ontstekingsrem- mende middelen niet in omdat Dit is maandag meegedeeld op een bijeenkomst van de Inter national Asthma Council (IAC), een adviesraad die deze maand in Brussel is opgericht door astmaspecialisten uit acht landen, waaronder Neder land. Doel van de IAC is een be tere informatievoorziening van zowel patiënt als arts. Volgens de voorzitter van de IAC, de Canadees dr. Peler Thomas, zijn veel huisartsen niet op de hoogte van door specialisten ontwikkelde richtlijnen voor de aanpak van astma. Daar door blijven ze behandelingen voorschrijven die de sympto men slechts voor een deel be strijden en de ontsteking - de het lang duurt voordat het po sitieve effect merkbaar is. Het te gemakkelijk en te vaak naar bronchus-verwijdende midde len (inhalators of tabletten) grijpen kan zelfs gevaarlijk zijn. Ze brengen wel direct ver lichting, maar doordat ze de luchtwegen vrijmaken kunnen allerlei irriterende stoffen bin nendringen waardoor de ast maverschijnselen zelfs nog ver ergeren en de sterftekansen toenemen. Uitlaatgassen Dat astma in industrielanden steeds meer voorkomt (nu bij ongeveer vijf procent van de bevolking) wordt toegeschre ven aan het inademen van uit laatgassen en huismijt. Een on derzoek heeft uitgewezen dat het sterftecijfer er in de leef tijdsgroep van 5 tot 35 jaar de laatste tien jaar sterk - soms zelfs met 60 procent - is geste gen. September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet, Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. T/m 28 september Burgh-Haamstede Expositie Schouwen aan schouwd (selectie afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata). Be- waerschole. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd; tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Maandag 23 september Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse aan Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Pastorie, Ring 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen in kruisgebouw Jannewekken, 10.30 uur, 14.00 uur en 15.00 uur. Eerste bijeenkomst Christelij ke Plattelandsvrouwen. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Verenigingsge bouw Zuudènde. 14.30 uur. Renesse Start bejaardensoos. Dorps huis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Dreischor Meer Bewegen voor Ouderen in gymzaal Schoolstraat, 09.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 25 september Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 26 september Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.00 uur. Noordgouwe Bijeenkomst Plattelandsvrou wen in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare afscheidsreceptie S. Meerhof in het gemeentehuis. 16.30 uur. Nieuwerkerk Afscheidsreceptie C. Joziasse van Plantenziektenkundige dienst in Ons Dorpshuis, 15.00- 17.00 uur. Braamfeest. Obs de Dob belsteen. 19.00 uur. Zaterdag 28 september Renesse Innamcdag Eenmaal ander maal. Slot Moermond. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Middelburg Country Tbernce. Evenemen tenhal De Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur. Maandag 30 september Zierikzee Uitreiking onderzoeksrapport Voorlichting aan ouderen aan gedeputeerde A. J. Dijkwel. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2