Gemeentelijke belastingen Duiveland allemaal omhoog §3 r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS >i9 A C Elf jonge boeren strijden om de eilandelijke ploegbokaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook voor uitgekiende wandsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Duivelands college van b en w presenteert haar plannen voor 1992 Steeds meer oude werktuigen te zien Vergiftigd vlees gevonden Aanrijding Weststraat Zierikzee Prikacties alcohol gebruik in verkeer Diverse diefstallen in afgelopen weekeinde Jeugdwedstrijd: Ontwerp je eigen kinderzegel Dronken Duitser aangehouden Illegaal vissen dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE MAANDAG 23 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25021 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ■PP O O NIEUWERKERK - In het komende begrotingsjaar 1992 moeten de tarieven van alle belastingen in de gemeente Duiveland worden verhoogd. De onroerend goedbelasting stijgt met twee procent en alle overige belastingen met drie pro cent. Alleen op die manier is het mogelijk om voor komend jaar een sluitende begroting te maken met een bescheiden post onvoorzien. cent per overnachting en een verhoging van de woonforen- senbelasting (belasting op een recreatiewoning of.stacaravan) van 205 naar 250 gulden per jaar. Het college van b en w stelt verder voor de gebruikstarie- ven voor de sportvelden en sportgebouwen te verhogen met tien procent en de tarieven van begraafrechten met vijf procent. Ook voor de verbete ring van particuliere woningen is minder geld beschikbaar in 1992. Het is volgens burgemeester en wethouders nodig dat de ge meente de komende jaren een zeer selectief beleid voert ten aanzien van investeringen. Het behoud en zo mogelijk verbete ring van bestaande voorzienin gen staat voorop. Dat blijkt uit de aanbiedings brief bij de begroting 1992. Het stuk wordt aanstaande donder dag tijdens de raadsvergade ring in het gemeentehuis te Nieuwerkerk officieel aange boden aan de raadsleden. Die doen er dan enkele weken later schriftelijk hun zegje over en eind oktober wordt tijdens de raadsvergadering gediscus sieerd en beslist over de be leidsplannen voor 1992. De ontwerp-begroting wordt gepresenteerd met een post on voorzien van 66.000 gulden. Een bedrag dat tevoorschijn kwam omdat men bij het op maken van de begroting de ge plande belastingverhogingen al heeft ingecalculeerd. Die verhogingen zijn volgens het college van b en w nodig om dreigende tekorten te dek ken en de voorzieningen in de gemeente te behouden. ..Willen we de voorzieningen in de ker nen op het huidige peil hand haven en waar mogelijk zelfs nog verbeteren en het dorps plan Oosterland binnen i-ede- lijke termijnen uitvoeren dan zijn deze tariefsverhogingen onontkoombaar", schrijft het college van b en w in haar aan biedingsbrief. Ook de extra bezuinigingen van de rijksoverheid waarmee de gemeenten steeds worden geconfronteerd hebben volgens het college van b en w bijgedra gen aan de noodzaak van de verhoging, „Met name het overhevelen van specifieke uit keringen naar de algemene uit kering gaat steeds gepaard met kortingen". Niet de laatste keer Hoewel het voor de eerste keer sinds de invoering van de on roerend goedbelasting is dat deze in Duiveland wordt ver hoogd ziet het er niet naar uit dat dit de laatste keer zal zijn. Het Duivelandse college stelt nu al voor om die belasting ge durende drie achtereenvolgen de jaren te verhogen met tel kens twee procent. Ook de ove rige belastingen zouden de ko mende drie jaar telkens met drie procent moeten stijgen. In de begroting 1992 is verder rekening gehouden met een ta riefsverhoging van de toe ristenbelasting van 45 naar 50 Ook de tarieven voor het gebruik van de sportvelden gaan omhoog. (Archieffoto). ZONNEMAIRE - Niets is op Schouwen-Duiveland een vertrouwder beeld, dan de boer, die gezeten op zijn tractor een ploeg door een perceel grond laat snijden. Maar op één perceel elf tractoren aan het werk zien, vraagt om tekst en uitleg. Zoals afgelo pen zaterdag langs de Blooisedijk te Zonnemaire. Elf jonge boeren streden daar om de eerste plaats tijdens de ploegwedstrijd om het kam pioenschap van Schouwen- Duiveland. Hoewel de meeste boeren hun ploeg tot medio ok tober in de schuur laten staan, om dan pas aan de tarwe te denken, hadden deze jonge boeren het er voor over om dit al zo'n week of drie eerder te doen. De deelnemers afgelopen za terdag waren verdeeld over twee categorieën, te weten £le 2- schaar ploegen (J. Goense, Noordwelle; J. van de Velde, J. J. van der Wekken, Zonnemaire en P. Kuijper, Ouwerkerk) en de 3-schaar ploegen (P. J. van Langeraad, Dreischor; C. van Goudzwaard, Nieuwerkerk; P. Hanse, Kerkwerve; J. van de Wekken, Kerkwerve; S. Ver- meijden, Zonnemaire; A. Ge luk, Brouwershaven en C. van den Hoek, Dreischor). Een aantal van hen (vijf deel nemers) deed voor de eerste keer mee en werd zaterdag én in het totaal klassement mee genomen, maar ook nog afzon derlijk, zodat de kans op een overwinning kon toenemen. Ploegen lijkt voor de leek een voudig, maar niets is minder waar. Een goede opbrengst op het land vraagt om een precie ze ploegtechniek en juist daar- fi^- - V 1 v wv En de boer, hij ploegde voort (Foto: Joop van Houdt). op werden de deelnemers be oordeeld door een zeskoppige jury. Antiek Apart beoordeeld werden haast antieke tractoren, waar van er zo'n vijf acte de présence gaven. Eén dateerde er zelfs van 1928. Het spreekt voor zich, dat deze 'oudjes' niet de zelfde prestaties konden leve ren dan de geavanceerde trac toren van tegenwoordig. De wedstrijd, die dit jaar voor de achttiende keer werd gehou den en waarvan de organisatie in handen is van de agrarische commissie, trekt steeds meer bekijks. Dat komt niet in de laatste plaats door de authen tieke landbouwwerktuigen, die door enthousiaste boeren worden meegebracht. Zaterdagmiddag werd er zelfs een demonstratie gegeven met een oude dorsmachine. Tegen woordig doet de combine al het werk, maar dat lag in vroeger tijden wel even anders. Nadat een authentieke volgeladen boerenkar, getrokken door twee prachtige paarden, het wedstrijdterrein aan de Blooi sedijk had bereikt, werden de voorbereidingen getroffen voor het ouderwetse dorsen. De wedstrijddeelnemers gin gen gewoon door met hun werk. De vier best geklasseerde deel nemers kunnen namelijk naar de provinciale ploegwedstrij- dert toe. Die worden traditiege trouw op de eerste zaterdag van september gehouden. Dat betekent echter, dat de win naars een jaar moeten wachten op deelname. De provinciale wedstrijd in Wilheminadorp wordt altijd op een vast tijd stip gehouden. Dat is voor de boeren op Schouwen-Duiveland te vroeg, vandaar dat voor de derde week van september is geko zen. Dat winst tijdens de Schouwen-Duivelandse strijd daarmee pas een jaar later ver zilverd kan worden in Wilhel- minadorp nemen de ploegers op de koop toe. De uitslag: I) J. Goense (253). 2) J. v. d. Vel de (237), 3) P. Kuijper (236Va). 4) C. v. d. Hoek (225V2). Beste nieuweling was; S. Ver mei jden met 205Vi punten. ZIERIKZEE - Door een in woonster uit de Hofferstraat te Zierikzee zijn vermoedelijk stukjes vergiftigd vlees gevon den op de stoep voor haar wo ning. Aangenomen wordt,, dat de stukjes vlees bedoeld waren om honden of katten te vergif tigen. De politie waarschuwt een ieder alert te zijn bij het aantreffen van stukjes vlees, speciaal ten aanzien van spe lende kinderen. De aangetrof fen stukjes vlees zijn naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk gestuurd voor onder zoek naar het gebruikte gif. ZIERIKZEE - Vrijdagavond omstreeks 21.20 uur deed zich in de Weststraat te Zierikzée een aanrijding voor tussen een automoblist cn een bromfiet ser, waarbij laatstgenoemde ten val kwam. B. uit Zierikzee reed met zijn personenwagen over de West straat in de richting van de Laan van St Hilaire. Vanaf de andere zijde naderde de brom fietser D., eveneens uit Zierik zee. De bromfietser reed rich ting binnenstad en zou daarbij de fietsstrook niet benut heb ben, waardoor beide verkeers deelnemers elkaar bij de ver smalling in de Weststraat niet meer konden ontwijken. Er was alleen sprake van lichte materiële schade. ZIERIKZEE - Afgelopen week einde werden er door de rijks politie twee prikacties gehou den in de bebouwde kom van Zierikzee ten einde het alco holgebruik tegen te gaan. In de nacht van vrijdag op za terdag en in de nacht van zater dag op zondag werd er gecon troleerd. K. uit Rotterdam, B. uit Zierikzee en H. uit Brou wershaven werden meegeno men naar het bureau in Zierik zee, waar een ademanalyse moest worden ondergaan. Het drietal bleek teveel aan Bac chus geofferd te hebben. Hun promillage bedroeg tussen de 1 en 1.5 promille. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - In het afgelopen weekeinde zijn diver se diefstallen gepleegd in de streek. Door verschil lende mensen werd hiervoor aangifte gedaan. A. uit Zierikzee deed aangifte van de diefstal van een video camera uit een winkel in de Korte Sint Janstraat te Zierik zee. De camera ter waarde van 2600 gulden werd vrijdag ge stolen. K. uit Duitsland deed aangifte van diefstal uit zijn wagen, die geparkeerd stond langs de Grevelingendam- in Bruinisse. Na het kapot slaan van een ruit werd een radio cassetterecorder meegenomen. De waarde is onbekend. L. uit Hoofddorp meldde bij de politie dat onbekenden zijn boot met trailer hebben meege nomen, die stond bij de jacht haven Den Osse bij Brouwers haven. Het slot werd doorge knipt. De gezamenlijke waarde bedraagt ongeveer 30.000 gul den. W. uit Duitsland deed aan gifte van diefstal uit zijn auto. die langs de Brouwersdam bij Scharendijke stond. Onbeken den namen surfmateriaal, tas sen met kleding en een radio cassetterecorder mee. E. uit Numansdorp stond vreemd te kijken toen hij aan kwam bij zijn vakantiewoning aan de Elzenmeet te Renesse. Onbekenden hadden het ver- warmingshok opengebroken en een complete CV-installatie meegenomen. De waarde hier van bedraagt 3000 gulden. Ten slotte werd er door de dames K. cn K. uit Oosterland aangif te gedaan van fietsdiefstal. De fietsen stonden langs de Oud Heiligeweg en waren niet afge sloten. De Duitser K. mist sinds zaterdag zijn racefiets, merk Motobecane, die op de Krijn Karelsweg in Ellemeet stond. Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Spreekwoord Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimumtemp. om streeks 14 graden. Middagtemp. ongeveer 20 graden. Zuidwesten wind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. In de avond iets afnemend. 6 LILIPALY PvdA-Kamerlid John Lilipaly was op bezoek in Wester- schouwen. WERKGELEGENHEID De Brouwse raad moet beslissen over steun aan opzet bureau voor werkgelegenheid. VAKANTIEHUIS Voor vakantiehuis Thuredriht is weer een gift binnen gekomen; een cheque van f 1000,-. VOETBAL Everstein uit Everdingen dolt met VV Bruse Boys. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Snel insturen ZIERIKZEE - Samen met de Zierikzeesche Nieuws bode heeft de Internationale Vereniging Philatelica afdeling Schouwen-Duiveland een zegelwedstrijd georganiseerd. Kinderen worden via de basis scholen uitgenodigd om zelf een ontwerp van een postzegel te maken. Het thema luidt 'Kinderen'. Een wedstrijdfor mulier kunnen de kinderen via de scholen bemachtigen. Öp het formulier is ruimte ge maakt voor het ontwerp van de zegel. Tijdens de jaarlijkse postzegel ruilbeurs van aanstaande za terdag 28 september worden de winnaars bekend gemaakt, dus het is de bedoeling dat deelnemers snel inzenden. Dat kan naar G. J. Hommersen, Scheldestraat 51, 4301 VE te Zierikzee. Het formulier kan ook tijdens de postzegelruil beurs zelf nog worden ingele verd en wel tot 12.00 uur. Om 16.00 uur is de bekendmaking van de winnaars. Voor alle deelnemers is er een aardig heidje. Let wel, deelnemers zijn tussen de zes en veertien jaar. Tijdens de traditionele postze gelruilbeurs is er een postze- gelbeurs met handelaren, een dubbeltjeshoek voor de jeugd, een tentoonstelling van de le den en de uitreiking van een wisselbeker. Belangstellenden zijn welkom tussen 09.30-16.30 uur in het Huis van Nassau te Zierikzee. RENESSE - In de nacht van za terdag op zondag, omstreeks 00.45 uur, heeft de politie op de Korte Reke in Renesse de dron ken Duitser S. uit Viersen op gepakt. Hij had uit baldadigheid een ruit ingeslagen van een horeca gelegenheid ter plaatse. Na het betalen van de schikking van het openbaar ministerie a ne gentig gulden werd de Duitser in de loop van de nacht weer op vrije voeten gesteld. OUWERKERK - In de nacht van zaterdag op zondag om streeks 24.00 uur werden in het krekengebied van Ouwerkerk drie personen op heterdaad be trapt bij het illegaal vissen met fuiken. De aanhouding geschiedde door de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland in samenwer king met ambtenaren van Staatsbosbeheer. Een zevental fuiken werd in beslag geno men. Tegen de visstropers, V. uit Nieuwerkerk, V. uit Zierik zee en O. uit Zierikzee, werd proces-verbaal opgemaakt. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement k f 45,— jaarabonnement k f 169,— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam I adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1