Vissersbond slaakt noodkreet Openbaar protest EEN DIJK VAN ZEKERHEID. IN MIDDELBURG. ziMtacL Algemene Zeeuwse. Jm Wöltgens verwacht vervolg gesprek kabinet en bonden Simons en Kamer bezorgd over kosten medisch specialisten Ve"-TT5I ZEELANDBRUg WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. Studenten vakbond: 12 november wordt „dag van het onderwijs" Weinig enthousiasme over plannen voor nieuwe veerboot Aantal personen auto's licht toegenomen Nieuwe boot Commotie rond het Veerse Meer tientje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. ZWOLLE - Fractievoorzitter Wöltgens van de PvdA verwacht dat het mislukte gesprek van het kabinet en de vakbonden over de WAO-problematiek een vervolg zal krijgen. „Ik heb er begrip voor dat de bonden de uitgestoken hand in eerste instantie niet hebben aangenomen, maar het zou me niet verbazen als het voorstel van het kabinet om de groei van het aantal werklozen af te remmen, de komende tijd een belangrijke rol gaat spelen in de contacten met de vakbonden", zo stelde Wöltgens donderdagavond tij dens de ledenvergadering van de PvdA-afdeling Zwolle. Wöltgens noemde het van het allergrootste belang dat de vakbonden samen met werkge vers en regering „alles op alles zetten" om het aantal arbeids ongeschikten terug te dringen. Hoe eerder de resultaten van dat zogenoemde volumebeleid zichtbaar zijn hoe minder ern stig de financiële gevolgen zul len zijn voor degenen die op WAO zijn aangewezen, aldus Wöltgens. Hij riep in dit ver band bonden en werkgevers op hun invloed binnen met name de bedrijfsverenigingen en de GMD's aan te wenden voor ver andering van de WAO-keu- ringssystemen. „Hier ligt voor de betrokken partijen een gro te uitdaging", aldus de PvdA- politicus. De PvdA-afdeling Zwolle sprak zich donderdag avond in een motie uit voor steun aan Wim Kok. UTRECHT - Uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Ritzen heeft de Lan delijke Studenten Vakbond (LSVB) 12 november uitgeroe pen tot de „dag van het onder wijs". Op die datum begint de Tweede Kamer met de behan deling van de onderwijsbegro ting. De vakbond wil duidelijk op het Binnenhof aanwezig zijn om haar ongenoegen te la ten blijken over de wijze waar* op minister Ritzen wil bezuini gen op de onderwijsbegroting. „De minister is niet bereid om daadwerkelijk op hoofdlijnen met de studentenbonden te praten over de bezuinigingen", zo constateert de studenten vakbond na het overleg don derdag in de Studentenkamer. De LSVB heeft laten weten niets te zien in verder overleg met de minister zolang hij niet met de bonden wil praten over de toekomst van het onderwijs. De hoop van de studentenbond is nu gericht op de Tweede Ka mer. Het Landelijk Aktiecomi- té Scholieren (LAKS) heeft la ten weten de acties op 12 no vember te zullen ondersteu nen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 september 02.50 150 08.55 - 112 15.05 142 21.15 141 22 september 03.35 162 09.30 - 116 15.45 153 21.55 144 23 september 04.10 171 10.05 - 116 16.20 161 22.25 - 146 21 september 01.40 146 07.40 - 106 13.50 139 20.00 135 22 september 02.05 163 08.05 - 111 14.20 154 20.30 141 23 september 02.40 176 08.35 - 116 14.50 166 21.00 - 146 21 september 02.55 160 08.55 - 119 15.10 153 21.15 - 148 22 september 03.45 174 09.35 - 123 16.00 165 21.50 - 152 23 september 04.25 182 10.05 - 125 16.40 172 22.20 - 155 21 september 02.55 168 08.55 - 125 15.15 161 21.20 154 22 september 03.35 183 09.35 - 129 15.50 174 22.00 - 158 23 september 04.15 193 10.05 - 131 16.25 184 22.25 - 160 WEMELDINGE Springtij 25 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 URK - Een derde van de Nederlandse vissersvloot zal gedoemd zijn te verdwijnen als de overheid be sluit grote delen van de Noordzee te sluiten voor de visserij. Uitvoering van dergelijke plannen kost de sector jaarlijks 800 miljoen gulden aan gederfde in komsten en leidt uiteindelijk tot een verlies van 1100 arbeidsplaatsen. Dat stelt de Nederlandse Vis sersbond in het zwartboek „Help de visserij verzuipt" dat donderdag is aangeboden aan burgemeester Veninga van Urk. In het zwartboek doet de vissersbond een beroep op de politiek om de Nederlandse visserij in de huidige omvang in stand te houden. Milieumaatregelen Volgens voorzitter J. Nooitge- dagt dreigt de visserij ten on der te gaan aan maatregelen die ten doel hebben natuur en milieu te beschermen. Met na me het eerder dit jaar gepre senteerde plan van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij om twee gebie den in de Noordzee, met een ge zamenlijke opppervlakte van 10.000 vierkante kilometer te sluiten, is desastreus voor de visserij, stelt Nooitgedagt. De Klaverbank en het Friese Front behoren tot de rijkste visgronden die Nederland kent. Het plan, in opdracht ge maakt door het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) mist elke wetenschap pelijke fundering, aldus Nooit gedagt. „Er wordt voorgesteld om 10.000 vierkante kilometer te sluiten en vervolgens te kij ken of dat de natuurontwikke ling ten goede komt. Het duurt tien jaar voordat ze daar een antwoord op hebben. Maar in tussen is wel de visserij kapot gemaakt." Sluiting van visgronden in de Noordzee is niet de enige be dreiging voor de visserij. Ook de Waddenzeeconferentie die in november in het Deense Es- bjerg plaatsvindt, vormt een gevaar, meent Nooitgedagt. Volgens hem worden er op de conferentie voorstellen bespro ken die een vergaande beper king voor de visserij in het Waddengebied betekenen. Zo zou er een verbod komen op de kokkel-, platvis-, en mossel zaadvisserij. Daarnaast zou het aantal mosselpercelen wor den beperkt en de garnalenvis serij worden gehalveerd. Beperkingen Verder is er het plan om de vis serij voor de Zeeuwse kust te beperken. Volgens Nooitge dagt is dit zogeheten Water systeemplan Noordzee 1991- 1995 gemaakt, zonder dat ooit goed is onderzocht of de visse rij daadwerkelijk een negatie ve invloed heeft op de flora en fauna in de kuststrook. Al deze plannen bij elkaar opgeteld, betekenen volgens de visserij voorman de doodsteek voor zijn sector. „Het is tijd dat er in Nederland een maatschappelij ke discussie wordt gestart over de vraag of werkgelegenheid ten koste moet gaan van het milieu. Als het antwoord op die vraag ja is, mag het nog niet zo zijn dat alleen het visse rijbedrijfsleven daar de dupe van wordt", aldus Nooitge dagt. Boosdoener De voorzitter van de vissers bond ergert er zich met name aan dat de visserij steeds wordt gezien als de grote boos doener, terwijl bij voorbeeld de oliemaatschappijen, die boortorens plaatsen, pijplei dingen leggen en seismolo gisch onderzoek verrichten, nauwelijks een strobreed in de weg wordt gelegd. „Er zijn tal van economische activiteiten op de Noordzee die schade ver oorzaken aan het milieu. Maar die worden niet of nauwelijks aangepakt. De visserij heeft door de jaren heen al meer dan 25 procent van de totale vis gronden ingeleverd." De activi teiten van de Deense industrie visserij zijn voor Nooitgedagt extra zout op de wonde. „De Deense industrievisserij laat zich anno 1991 niet controleren door AID of biologen van de visserij-instituten. Jonge ha ring, kabeljauw en wijting worden kapotgemaakt voor vismeel en -olie. Deze niet- consumptieve visserij is voor de Nederlanders al jaren ver boden, maar de EG accepteert deze vorm van visserij nog steeds." Woede De angst van de visserij voor de talrijke beperkingen, ver taalt zich ook in woede. Woede, die Nooitgedagt vooral uit richting „milieufanaten met hun ongenuanceerde vuilspui terij". Het zijn volgens hem met name de groene groeperin gen die verantwoordelijk zijn voor de aanhoudend tenden tieuze berichtgeving over de visserij. De opstelling van het „blauwe front" richting natuur- en milieu-organisaties zal zich dan ook verharden, zo liet Nooitgedagt donderdag weten. Burgemeester Veninga van Urk vond dat niet zo ver standig. „Eigenlijk zouden de milieubeweging en de visserij eikaars bondgenoten moeten zijn. Beiden zijn immers ge baat bij de bescherming van de vissen." MIDDELBURG - Onder de sta tenleden van de provincie Zee land, die deel uitmaken van de commissie verkeer en water staat en van de commissie be stuurszaken bestaat weinig en thousiasme over de bouw van een nieuwe veerboot voor de veerdienst over de Wester- schelde op te dragen aan de werf De Schelde te Vlissingen. De aversie daartegen werd nog aangewakkerd door het feit dat de vertegenwoordigers van de afgevallen mededingers om een boot te bouwen hun zegje over de gang van zaken moch ten doen. Voor Rederij Vroon uit Bres- kens was dat ir. R. H. B. Rik ken. Hij meende een zekere on wil te hebben bespeurd om met zijn firma in zee te gaan. Hij sprak over onjuiste calculaties van de zijde van het provin ciaal bestuur, leidend tot on juiste aanbevelingen en hij waarschuwde voor een miljoe- nenstrop. Niet serieus Reder C. J. Davidse uit Dor drecht bracht naar voren dat zijn offerte voor een boot van het catamaran-type nooit se rieus was genomen. Over het miljoenen guldens goedkopere aanbod was men luchthartig heengestapt. De offerte was ook niet doorgerekend, de of ferte van De Schelde wel. Voor de CDA-fractie was een en ander aanleiding nadrukkelijk te pleiten voor het raadplegen van een onafhankelijk deskun dige. Er zijn technische details die voor vele statenleden moei lijk te beoordelen zijn. Gedeputeerde ing. J. H. Henne- keij (VVD) weigerde deze sug gestie van het CDA over te ne men. Van groot belang is dat de nieuwe veerboot 1 januari 1994 in de vaart zal komen. Het on afhankelijk bureau raadple gen, zoals het CDA wil bete kent tijd- en geldverlies. Het bureau Mardoc heeft bereke ningen gemaakt en dat bureau is onafhankelijk, vanwaar nu het verlangen om nog eens een ander bureau aan te trekken? VOORBURG - Het aantal per sonenauto's in ons land be droeg op 1 augustus 5.569.000 of wel 60.000 meer dan op de zelfde datum vorig jaar. Die groei is beduidend lager dan in voorgaande jaren. De stijging bedroeg over '89/'90 138.000 auto's en over '88/'89 120.000 auto's, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal motorfietsen steeg daarentegen naar verhouding zeer sterk met 28.000 tot 191.000 op 1 augustus van dit jaar. Die stijging was in het jaar ervoor nog 18.000 en daarvoor 10.000. Het aantal bedrijfsauto's steeg gestaag door met 23i000 tot 605.000 op 1 augustus van dit jaar. DEN HAAG - Staatssecretaris Simons (volksgezond heid) heeft „enige zorg" over de wijze waarop de kosten van de medisch specialisten zich ontwikke len. Hij gaat er echter vanuit dat deze beroepsgroep eventuele kostenoverschrijdingen zelf zal compense ren, zoals dat is afgesproken met de overheid. Simons gaf donderdag in de Tweede Kamer toe dat nog niet vaststaat of het zogeheten vijf- partijenakkoord over de tarie ven van medisch specialisten uiteindelijk ook de gewenste besparing tot gevolg zal heb ben. Eind '89 is overeengeko men dat de totale kosten voor specialistische hulp tot '92 niet zouden stijgen. Gebeurt dit in een jaar toch dan moeten in het BRUINISSE - De scheepswerf De Schelde, overeind gehou den door de bouw van de M- fregatten voor de Nederlandse Marine, zal nieuwe orders moe ten verwerven om in de run ning te kunnen blijven. Nu het Nederlands bevoorra dingsschip Poolster aan ver vanging toe is hoopt men in sa menwerking met andere wer ven beslag te kunnen leggen op de order van een nieuw bevoor radingsschip dat a raison van 278 miljoen gulden voor defen sie zal worden gebouwd. De nieuwe Poolster is 166 meter lang, 17.050 ton zwaar en heeft een diepgang van 8 meter. Hij krijgt een bemanning van 136 koppen. daarop volgende jaar tariefcor recties plaaatsvinden. Simons erkende donderdag dat het „de grote vraag" is of het akkoord het beoogde resultaat zal heb ben. Maar de staatssecretaris heeft de „hoop en de reële ver wachting" dat de specialisten er alles aan zullen doen de af spraken na te komen. In het uiterste geval zal het kabinet de tarieven eenzijdig vaststel len. De Tweede Kamer stemde er donderdag mee in dat het kabinet de wet intrekt waar mee het de inkomens voor vrije beroepen (met name medisch specialisten) kon beïnvloeden. Kostenbeheersing moet vol gens het kabinet vooral tot stand komen vanuit de partij en in de volksgezondheid zelf. De Kamer stapte donderdag over haar aanvankelijke be zwaren heen om de wet zonder meer in te trekken. PvdA en CDA hebben nog steeds aarze ling over de effectiviteit van het akkoord dat in de kosten beheersing voorziet. Ze dron gen er bij Simons op aan de ontwikkeling van die kosten nauwlettend in de gaten te houden. DEN HAAG - De Nederlandse reiswereld wacht met spanning de politieke ontwikkelingen in Cuba af. DEN HAAG - Het geld is er, het ontwerp is er, maar een goede plek voor het Homomonument lijkt in Den Haag niet te vin den. Secretaris van de Stich ting Homomonument Den Haag, A. van den Bogaert, spreekt van een „ernstige im passe" in de tot standkoming van het monument. VEERE - Er is enige commotie ontstaan rond het zogenaamde Veerse Meer tientje, de tien gulden die het bestuur van het recreatieschap Het Veerse Meer wil gaan heffen van per sonen die gebruik maken van accommodaties in het Veerse Meer zonder daarvoor tot dus ver te betalen. Er wordt door de belangen groepen zelfs ge dreigd met juridische stappen. Deze belangengroepen: de ANWB, de HISWA, het Ko ninklijk Nederlands Water sport Verbond en de Recron zijn van mening dat de ver keerde personen worden aan gepakt en dat bovendien het gewraakte tientje niet voldoen de is om de tekorten (nu en in de toekomst) te dekken. Men moet de ondernemers die hun stek hebben op of langs het Veerse Meer daarvoor laten be talen. Schoonmaken en onderhouden van steigers enzovoorts c.q. van het gehele gebied, kan plaats vinden door watersportvereni gingen, die in ruil daarvan voor jachteigenaars die aan de steigers overnachten een be scheiden bedrag kunnen innen. Het Veerse Meer-schap heeft momenteel een tekort van 3 ton. ZIERIKZEE - In het voetspoor van de regio-gemeenten beginnen ook de inwoners van Schouwen- Duivcland zieh te roeren in protest tegen de mogelijke voortzetting van tolheffing voorde Zeeland- brng tot 1996. Een uiting van dat protest is terug te vinden aan een lantaarnpaal aan de Graehtweg in Zierikzce. Door onbekenden werd daar de hartekreet op papier gezet: Zierikzee wil een tolvrije Zeelandbrug. Wellicht dat als een vervolg op de gele kaarten-actie nog niet zo lang geleden nu de Rode Kaart uitgedeeld kan ivorden (Foto: Joop van Houdt). September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. T/m 28 september Burgh-Haamstede Expositie Schouwen aan schouwd (selectie afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata). Be- waerschole. T/m 31 oktober Brouwershaven Tentoonstelling Brouwersha ven Berijmd: tentoonstelling Zeeuwse klederdrachten en •Zeeuws houtsnijwerk. Mu seum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Maandag t/m zater dag 9.00-12.00 uur en 13.15-14.15 uur. Vrijdag 20 september Burgh Concert Corinne Rieske in Her vormde kerk. 20.15 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee Spelen met Pinter en Shake speare door Kiekieres. Zuidha venpoort. 20.00 uur. Optreden La Lupa in Brogum. 23.00 uur. Brouwershaven Boerenboeldag. Loodsen nieu we jachthaven. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Ploegwedstrijden om kam pioenschap voor Schouwen- Duiveland. Blooisedijk. 12.30 uur. Maandag 23 september Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse aan Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Pastorie, Ring 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen in kruisgebouw Jannewekken, 10.30 uur, 14.00 uur en 15.00 uur. Eerste bijeenkomst Christelij ke Plattelandsvrouwen. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Verenigingsge bouw Zuudènde. 14.30 uur. Renesse Start bejaardensoos. Dorps huis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Dreischor Meer Bewegen voor Ouderen in gymzaal Schoolstraat, 09.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 26 september Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.00 uur. Noordgouwe Bijeenkomst Plattelandsvrou wen in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 3CHUDDEBEURS TEL ÜTHCM6Z55 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2