La Lupa in Brogum Backdraft in de Concertzaal DE HOEVE AAN DE LINGE Volop activiteiten in regio tijdens de kinderboekenweek Zierikzee doet mee aan open dag archief Geen lucht kussen voertuigen In Zierikzee, Burgh-Haamstede en Bruinisse Nieuw telefoon nummer voor 'inlichtingen' 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MIDDELBURG - Gedeputeer de staten van Zeeland willen niet meewerken aan het ge bruik van luchtkussenvoertui gen in zee bij de Veersegatdam. Gs menen, dat het toelaten van luchtkussenvoertuigen strij dig is met het Zeeuws Milieu beleidsplan, onder meer om dat ze te lawaaierig zijn. De familie Bader in Vrouwen polder heeft bij de minister van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer om een vergunning gevraagd. Het voertuig, misschien beter bekend onder de Engelse naam hoovercraft, zou vanaf het strand bij Vrouwenpolder op zee gaan varen in gebied van de gemeenten Veere en Wissenker- ke. Vergunningen voor deze voertuigen worden echter zeer spaarzaam verleend. Gs attenderen de minister er op, dat in het in de maak zijnde Beleidsplan Voordelta de na tuurlijke ontwikkeling van het kustgebied voorop staat. Daar in is ruimte voor recreatie, maar niet voor lawaaisporten. Jetski's, speedboten, luchtkus senvoertuigen enzovoort kun nen volgens het ontwerp be leidsplan alleen terecht op de zee voor de Maasvlakte. ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum treedt zaterdag 21 september vanaf omstreeks 23.00 uur de Kampense band La Lupa op. Het is een jonge band en vertoont een razend en spetterend podium gedrag en heeft een geheel eigen stijl, waarin funk, rap en hardcore zich kunnen vinden in uitstap jes naar de ska, country en klassieke muziek. La Lupa heeft in 1990 de Grote Prijs van Nederland gewonnen. ZIERIKZEE - Van woensdag 2 tot en met zaterdag 12 oktober is het kinderboekenweek en valt er op Schouwen-Duiveland van alles te beleven. Lezers en lezeressen kunnen Jet Boeke en Thea Beekman ont moeten, dit jaar de schrijfsters van de kinderboe kenweek-uitgaven. Voorts komt de museumwete- beestshow naar Zierikzee en organiseert de biblio theek in Zierikzee een wedstrijd voor kinderen van tien tot twaalf jaar. Twintig winnaars van deze wedstrijd zijn verzekerd van een toegangsbewijs voor de show in de Nieuwe Kerk en worden vooraf feestelijk ont vangen in het Maritiem Mu seum. Om aan deze wedstrijd mee te kunnen doen, kan er tussen 2 en 5 oktober een wed- strijdformulier opgehaald worden in de bibliotheek. Tijdens de museumwetebeest- jesshow wordt door kinder theater Het hondje van de Ruy- ter een theatervoorstelling op gevoerd, die geënt is op het boek Op zoek naar het beuls zwaard. Dit doe-boek wordt in het kader van de kinderboe kenweek op initiatief van de Koperen Tuin uitgegeven. Deze week is eerder aandacht be steed aan het boekwerk in deze krant. De voorstelling in de Nieuwe Kerk is op 9 oktober om 15.00 uur. In de bibliotheken op Schou wen-Duiveland zijn er verder volop activiteiten. Vooraf gaand aan de kinderboeken week is er in zowel de biblio- Thea Beekman. theek van Zierikzee als Brui nisse en Burgh-Haamstede een wedstrijd van start gegaan. De wedstrijd Bouw een huis voor een boekenkind wordt afgeslo ten op 27 september. De zelfge maakte huizen worden beoor deeld door een deskundige ju ry. In Zierikzee zijn dat de ar chitect Jan Jonker, de beeld kunstenaar Willem van An- raad en iemand van de biblio theek. Drie winnaars mogen in de herfstvakantie naar Minia tuur Walcheren. Voorgelezen In bibliotheek de Stolpe in Zie rikzee wordt er tijdens de boe kenweek voorgelezen uit ge kroonde boeken, is er een voor stelling van het poppentheater Rob Hetty en komt Jet Boeke, de schrijfster van de Dikkie Dik-verhalen (Sesamstraat) naar de bibliotheek. Jet Boeke komt woensdag 9 oktober om 13.00 uur voor kinderen van 3-5 jaar. Robhetty komt dinsdag 8 oktober om 16.00 uur voor kin deren van 6-10 jaar en voorgele zen wordt er op 3, 7 en 11 okto ber om 16.00 uur. Dat laatste is bedoeld voor kinderen van 3-6 jaar. Zowel voor het poppentheater Robhetty als het bezoek van Jet Boeke zijn vanaf 2 oktober beperkt kaarten beschikbaar. Op donderdag 10 oktober is er in boekhandel De Vries voor de jeugd gelegenheid om Thea Beekman te ontmoeten en haar boeken te laten signeren. De schrijfster is bekend geworden met de jeugdromans Kruis tocht in spijkerbroek, Geef me de ruimte en Stad in de storm. Spannende verhalen schrijft ze de laatste jaren voor kinderen van een jongere leeftijd, zoals Een bos vol spoken. Thea Beekman is dit jaar schrijfster van het kinderboe kenweekgeschenk; Het wonder van Frieswijck, een historisch verhaal dat begint in Kampen in 1470. Een verhaal, waarvan de hoofdpersonen echt hebben bestaan. Zoals wel meer in haar boeken is de hoofdper soon Alijt; een zeker voor die tijd geëmancipeerde jongeda me, die een bedevaart gaat on dernemen. Ze is donderdag 10 oktober tussen 14.00-15.00 uur in de boekhandel aanwezig. Speurmiddag Op woensdag 2 oktober is er tussen 13.30-15.00 uur de prijs uitreiking van de wedstrijd in bibliotheek de Schutse te Burgh-Haamstede. Een feeste lijke middag voor de jeugd van 8 tot 12 jaar met ondermeer een speurtocht langs bijzondere huizen. Vrijdag 4 oktober komt poppentheater Parabel naar de Schutse tussen 15.45-17.00 uur (voor kinderen van 4-8 jaar). Op beide dagen is boekhandel Goudzwaard met een boeken stand aanwezig. In bibliotheek de Zaete te Brui nisse is er op woensdag 2 okto ber om 16.00 uur een prijsuit reiking van de voornoemde wedstrijd. Vrijdag 4 oktober kunnen kinderen van 7-9 jaar een bezoek brengen aan de Oudheidskamer en op woens dag 9 oktober is het bezoek er voor de kinderen van 10 jaar en ouder. Beide middagen wordt er om 16.00 uur verzameld bij het museum. Kinderen die meewillen kunnen tot en met 1 oktober een toegangsbewijs ophalen bij de bibliotheek. Ook in Bruinisse wordt er voorgelezen uit een bekroond boek voor kinderen van 4-6 jaar en wel op vrijdag 4 en vrij dag 11 oktober. Beide midda gen om 16.00 uur. Vrijdag 20 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.18 uur Nocturne, licht klas sieke muziek. 15.44 uur Ja, natuurlijk extra: Giant otter, natuurfilm. 16.34 uur G'oud en nieuw, mu ziekprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Wilde Jack, 3-delige Disney-serie. Afl. 2. 18.27 uur Kids, 16-delige Cana dese jeugdserie. Afl. 14. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dinges, volwassenen raden wat kinderen bedoelen. 19.51 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.22 uur Liefde op het eerste gezicht, 4-delige serie verha len. Afl. 3. 22.08 uur Spiegels, praatpro gramma. 22.54 uur Cop rock, Ameri kaanse politieserie. 23.44 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De wereld op een postzegel, cursus filatelie. Les 1. 17.55 uur Dieren in het wild, natuurdocumentaire serie. 18.47 uur ....en blaffen kan ik ook, dierenprogramma. 18.57 uur America's funniest home video's, thuis-video's ge presenteerd door Bob Saget. 19.24 uur Natte neuzen show, spelprogramma. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Bananasplit, amuse ment met de verborgen came ra. 21.14 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.15 uur Troskompas tv ster, kort programma waarin de Troskampas-lezers personali ties en programma's nomine ren. 21.20 uur Allo allo, Engelse co medyserie. 21.55 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 22.45 uur Verborgen verleden, Amerikaanse tv-film. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Studio sport, atle tiek: Grand Prix finale IAAF. NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, les 25. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 2. 11.00 uur Schooltv-Weekjour- naal, les 1. 15.00 uur Studio sport, Cham pions Trophy hockey. 18.00 uur Atlas van Anatolië, 4- delige documentaire over Ana tolië. Deel 3. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis 19.10 uur En reiziger...op de fiets door Cajun land, reporta ge over de Engelsman Tom Ver non die fietsend door Louisia na trekt. 19.54 uur Uitzending van het CDA. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Sport studio. 20.55 uur Gevleugelde vrien den, pianoconcert met mr. Piey ter van Vollenhoven, Louis van Dijk en Pim Jacobs. 21.41 uur De Nederlandse film dagen, vooruitblik op de Ne derlandse filmdagen 18 t/m 26 september 1991 in Utrecht. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.20 uur Eleanor, first lady of the world, Amerikaanse speel film. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 203. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Van der Valk, naar het werk van Nicholas Freeling. Vierdelige Britse tv-film. Deel 3. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.50 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.00 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. 23.45 uur Coda, Karei Jonck- heere leest voor uit eigen werk. Vandaag: Het Verre Oost en en Vlaanderen. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, een stad, gemeente of een thema wordt toeristisch uitgelicht. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Herover de aarde, do cumentaire serie. Vandaag: Hartleers. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Première film vi deo, filmmagazine. 22.30 uur Binnenskamers, Mo zart. 23.00 uur Sport extra, snooker: Humo masters in Antwerpen, samenvatting. DEN HAAG - Vooruitspelend op de in Europees verband ge maakte afspraak dat de cijfer combinatie" '00' alleen nog maar gebruikt zal worden als toegangsnummer voor inter nationaal telefoneren, heeft de PTT-Telecom besloten een aan tal Nederlandse telefoonnum mers te wijzigen. Het nummer waarop inlichtin gen kunnen worden verkregen, wordt per 1 november veran derd van 008 in 06-8008. Ook de nummers 004 en 007 worden aangepast en omgezet in een 06 nummer. In een eerder stadium werden 002 en 003.al gewijzigd in 06-8002 en 06-8003. Door MIEN VAN 'T SANT 67 'Bij het doornemen van de boekhouding voor de belasting consulent bleek dat alle reserves verbruikt waren. Er mochten tot dat weer in orde zou zijn absoluut geen bij zondere uitgaven gedaan worden. Ook jouw merries niet! Ik heb voor je gevochten, Arie, maar hij was niet te bewegen toe te geven. Erger nog, voor jou tenminste, hijzelf was het, die tegen het eind van de maand zijn ontslag hier ingediend heeft. Je begrijpt dat ik onder dergelijke omstandigheden er niet over kon denken hem te smeken alsnog te blijven'. En als Aries gezicht de grimmige trek behoudt: 'We vinden best een nieuwe bedrijfsleider. Een, aan wie we niet vragen of jij paarden mag gaan houden. Alleen je moet zelf wel alles op alles zetten om ze naar beste weten te verzorgen. Daarnaast mag je school er ook niet onder lijden'. Hij haalt zijn schouders op. 'Ik blijf het be labberd vinden. Ik heb van mijnheer Van Drimmelen weinig last gehad. Je zult zelf o.pk moeten zeggen dat hij voor het bedrijf ailes gedaan heeft om het goed te beheren. Het zal nog een hele toer zijn iemand te vin den, die hem kan evenaren en die niet op ei gen voordeel uit is'. 'Dat komt best in orde. Mijnheer Van Drim melen mag zich dan verbeelden dat hij het alleen maar kan, hij is er de man niet naar om nu hij toch weggaat kwaad van 'Zon rondom' te gaan spreken'. 'Ik ben blij, dat je dat tenminste inziet'. En opstaand: 'Ik wou naar bed. Bedankt, dat je de aanschaf van de paarden tenminste ge red hebt, moeder. Voor het overige moet je het zelf maar klaren. Maak er maar zo gauw mogelijk werk van'. Nog eer de nieuwe bedrijfsleider zijn in tocht gedaan heeft, is er al een eersteklas merrie aangeschaft. Ze is drachtig, zal naar moeder en zoon hopen als het haar tijd is een gezond veulen ter wereld brengen. Na rijp beraad heeft Arie aldus besloten. Dien heeft ondanks alle beslommeringen toch haar etentje in Vianen gehad. Opzette lijk heeft ze Frank niets over alle troubles verteld. In de eerste plaats heeft hij van een boerenbedrijf geen kaas gegeten. En dan? ze is bang dat ook hij met zijn aard van eerst de kat uit de boom kijken zal zeggen dat ze wel wat overijld gehandeld heeft. Nee! Liever de paar uren, waarin ze samen zullen zijn, tot iets feestelijks maken, zodat hij stellig met een voorstel voor de dag zal komen elkaar weer te zien. Wie weet heeft ze volgende week al een betere bedrijfslei der! Een, die niet zelf de teugels in handen wil nemen. Die ook niet zo zwaar op de hand is. O, ze zal heus proberen wat zuinigeraan te doen. Voorlopig valt er trou wens aan het huis niet veel meer te moder niseren. Als de zomer opnieuw zijn best doet, zijn ze tegen de winter weer helemaal boven Jan. Het wordt een heerlijke avond. Als Dien de voordeur achter zich dichtgetrokken heeft, heeft ze daarmee alle getob achter zich gela ten. Ze weet dat ze er verzorgd uitziet, ze verheugt zich als een kind op het samenzijn met Frank Bendêrs. Hij van zijn kant toont zich ook blij haar weer te zien. Niet op de wat overdreven wij ze, waarop Koert van Nagel dit gedaan had, maar oprecht gemeend. 'Tot hoe laat heb je avondpermissie?' infor meert ze, als ze aan het dessert zitten. 'Van je zuster bedoel ik dan?' 'Je hebt geen erg goede dunk van Bertha', zegt hij op zijn oprechte manier. 'Zoals jij je haar voorstelt, is ze werkelijk niet Mis schien heb ik daar zelf mee schuld aan. Toen we het op onze reis over haar hadden, heb ik me ook minder vriendelijk over haar uitgelaten. Tbc Diana! Je zoudt me zo'n ge weldig plezier doen, als je volgende week of zo eens een dag naar ons kon komen. Op een zaterdag bijvoorbeeld. Breng je zoon des noods mee. Ook met hem zou ik graag wil len kennismaken'. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland doet mee aan de lan delijke archievenmanifestatie op zaterdag 12 okto ber. Het streekarchief in het stadhuis van Zierikzee is dan geopend van 10.00-17.00 uur. In 1991 is het honderd jaar gele-, den, dat de Vereniging van Ar chivarissen in Nederland werd opgericht. Deze vereniging in overheidsdienst heeft daarom gekozen voor een nationale ar chievendag. Deze dag kunnen de archieven bezocht worden. Er wordt tevens een kleine tenstoonstelling ingericht van diverse archiefstukken rond om de thema's 'Wie ben je?', 'Waar woon je?' en 'Wat doe je?'. Geprobeerd wordt om te laten zien welke mogelijkheden er zijn wanneer je wat meer wilt weten over de herkomst van de familie en haar vroegere acti viteiten. Ook wordt er inge gaan op vragen als 'Wie woon de er in mijn huis?' Duidelijk wordt gemaakt welke bronnen er ten dienste van de bezoekers staan, zoals doop- en trouw boeken, geboorteacten, oude kranten enzovoort. Video's Doorlopend is er een aantal video-produkties te zien. Eén film heeft als thema 'Archief, erfgoed van stad en streek'. Ook is de aflevering over Zie rikzee in de televisieserie Ste den des Tijds te zien en de serie 'Zierikzee, stad vol geheimen'. Voor geinteresseerden zijn er folders beschikbaar over het Nederlandse archiefwezen en over het streekarchivariaat. Er wordt tevens een beroep ge daan op de bezoekers. In de collecties van het streek archief bevinden zich foto's van personen en groepen, waarvan de namen onbekend zijn. Ge vraagd wordt of men de afge beelde personen kent en, zo ja, of men de namen wil opgeven. Buiten Zierikzee wordt er in Zeeland deelgenomen door de archivariaten van Axel (alleen 's middags), Goes, Middelburg (rijks- en gemeentearchief) en Veere. Tijdens de archiefdag is er een kortingsbon te krijgen voor een expositie van 10 okto ber tot 3 november in de Nieu we Kerk te Amsterdam. Deze tentoonstelling heet Archief schatten, 1000 jaar in 100 stuk ken. ROTTERDAM - Prinses Mar griet neemt vrijdag 20 septem ber in Rotterdam het eerste exemplaar in ontvangst van het gedenkboek ..Vijfendertig Jaar Prinses Margriet Fonds". De wortels van het fonds lig gen in de Stichting voor oor logsslachtoffers der Neder landse Koopvaardij en hun na gelaten betrekkingen. Deze stichting werd 50 jaar geleden in Londen opgericht. ZIERIKZEE - De film Backdraft draait zaterdag 21, zondag 22, zaterdag en zondag 29 september in de Concertzaal te Zierikzee. Alle avonden begint de rol prent om 20.00 uur. De regie is in handen van Ron Howard. Brian McCaffrey heeft als ne genjarig jongetje zijn vader, een brandweerman, na een heldhaftige actie zien omko men bij een brand in Chicago. Nu, 20 jaar later, heeft Brian zelf zijn opleiding tot brand weerman afgerond. Na twaalf ambachten en dertien ongeluk ken wil hij, net als zijn broer Stephen, in de voetsporen van zijn vader treden. Stephen is een doorgewinterde brandweerman met een specta culaire staat van dienst. De beide broers liggen elkaar niet echt. Stephen heeft ervoor ge zorgd dat Brian onder zijn be vel komt. Marty Swayzak is wethouder in Chicago en aan de hand van een rapport over de brandweer, is hij begonnen met het sluiten van kazernes. Zijn secretaresse is Jennifer Vaitkus, een vroe gere vriendin van Brian. Ze lo pen elkaar na zes jaar weer te gen het lijf. Stephen woont ge scheiden van zijn vrouw Helen en zoontje Sean. De eerste brand waar Brian in gezet wordt, is voor hem geen succes. Hij meent een vrouw uit een brandend kledingate lier gered te hebben, maar het blijkt een paspop te zijn. Hij moet de nodige grappen over zich heen laten gaan, maar als iemand te ver gaat, .neemt Stephen het toch voor zijn broer op. Stephen heeft bij dezelfde brand met veel gevaar een kind gered, maar zijn collega's heb ben hun twijfels over zijn roe keloze optreden. Met name col lega John Adcox maakt duide lijk dat hij niet volgens de voorschriften handelt. Swayzak benadert Brian en biedt hem een baan aan als as sistent van Donald Rimgale. Na de blunder met de paspop gaat Brian op deze aanbieding in. Inspecteur Rimgale, die na ie dere brand moet uitzoeken of er opzet in het spel is. wordt bij een zeer uitzonderlijk geval ge roepen. Ene Alan Seagrave is bij het openen van zijn voor deur door een krachtige vuur- explosic omgekomen. Een ge val van 'backdraft'. waarbij vuur dat lijkt gedoofd door een gebrek aan zuurstof, alles met explosieve kracht wegblaast als er maar een minimale hoe veelheid zuurstof bijkomt, bij- voorbeel door het openen van een deur. Kort daarna doen zich een aantal identieke ex plosies voor. Het is zaak om snel achter de oorzaak van deze branden te komen, voordat het meer mensenlevens gaat kos ten Advertentie De Concertzaal te Zierikzee 7.ali>nla^ 21 *rpt. 20.00 uiir zoiulag 22 ««ept. 20.00 uur /.alerila^ 28 *cpl. 20.00 uur zomla" 20 M*pt. 20.00 uur AMSTERDAM - Hot Open Ha ven Museum in Amsterdam toont onder de titel ..Gouden Keuze" van 22 september t/m 24 november bekroonde kin- dcrbockillustratics. De onge veer honderd illustraties ko men uit diverse landen. De werken zijn alle tussen 1967 en 1989 op de Biënale van Bra tislava in Tsjechoslowakije on derscheiden Het Open Haven Museum is gevestigd aan de Surinamekade in de hoofd stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4