Natuur versus recreatie inzet van felle discussie in Westerschouwen Zaterdag boerenboeldag in loods Brouwershaven Muzikale week in Corneliastichting Prima biertje van Wim en Joyc Garage Kerkwerve Vergadering Stichting Renesse Weinig wederzijds begrip tussen gemeente en natuurbeschermers Met veiling waarbij een VW Kever wordt aangeboden DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 NR 25019 Verwachting t/m maandag 23 sept. ZIERI KZEtSCH E R3) NIEUWSBODEÖ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45.00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag. donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuid 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.21, onder 19.44 Maan op 18.13, onder 03.17 Volle Maan; 23 sept. (00.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ten westen van Bretagne ligt een hogedrukgebied, dat in on ze richting trekt. De kern daarvan wordt morgenmiddag bij ons land verwacht. Dank zij deze ontwikkelin gen is het de komende nacht en morgen rustig en droog weer. Naast wolkenvelden komen ook opklarin gen voor. Tijdens deze opklaringen kan het de komende nacht tot rond 6 graden afkoelen. Plaatselijk ont staat mist. Na het oplossen van de mist loopt de temperatuur op vrij dagmiddag op tot een graad of 19. RENESSE - De Stichting Re- nesse komt maandag 23 sep tember in openbare vergade ring bijeen in haar onderko men aan de Jan van Renesse- weg 25. De vergadering begint om 19.30 uur. De leden spraken ondermeer over een aantal ingekomen stukken, huuraanpassingen voor de zomerwoningen, de overdracht van erfpachtsrecht, bouwplannen van erfpachters en de doelstellingen van de stichting. Hiervoor hebben de bestuursleden een nota ontvan gen. DEN HAAG - Verkopers van staatsloten eisen van het mi nisterie van financiën dat hun positie bij de privatisering van de staatsloterij beter be schermd wordt. De Vereniging van Debitanten der Staatslote rij, waar 1280 lot verkopers lid van zijn, eiste woensdag in een kort geding bij de rechtbank in Den Haag dat de rechtspositie niet mag worden aangetast. koppelde daar de opmerking aan vast dat in de Kroonuit- spraak van tien jaar geleden al staat dat uitbreiding van re creatie langs Lagezoom onge wenst is. ,,Maar de gemeente heeft die Kroon-uitspraak vol komen genegeerd", aldus Buth. Steekspel Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek toonde zich in zijn wiek geschoten door de opmerking van Buth dat een cursus ecologie voor de commissieleden wellicht geen overbodige luxe zou zijn. ,,Wij hebben best wel wat kennis van ecologie", aldus Veerhoek. Hij voegde daar aan toe dat de commissie niet alleen naar de belangen van natuur en land schap kijkt, maar vooral de sociaal-maatschappelijke be langen hoog in het vaandel draagt. Die opmerking van Veerhoek ontlokte weer een reactie van Buth en de discussie ontaardde al snel in een welles-nietes woordenwisseling tussen Veer hoek en Buth. Veerhoek ver weet Buth onder meer dat de natuur- en vogelwacht het hele bestemmingsplan nu weer on deruit probeert te halen. ,,Ik dacht dat we het op hoofdpvin- ten redelijk met elkaar eens waren", aldus Veerhoek. Buth reageerde daarop met de opmerking dat de natuurbe schermers zich in feite zeer to lerant hebben opgesteld. ,,We zouden bezwaar kunnen ma ken tegen veel meer onderde len van het bestemmingsplan en dan zouden wij ook zeker recht van spreken hebben", al dus Buth. Twee geleerden Veerhoek probeerde vervol gens natuur- en vogelwacht en LNO tegen elkaar uit te spelen. ,,Het verbaast mij dat hier twee geleerden zitten die de zelfde boeken hebben gelezen en toch tot andere conclusies komen", aldus Veerhoek. Hij ging niet in op de bezwaren die natuur- en vogelwacht en LNO tegen het bestemmingsplan aanvoeren. De commissie ver gaderde in beslotenheid over de ingediende bezwaarschrif ten. Het is de bedoeling dat het ontwerp-bestemmingsplan in de eerstevolgende gemeente raadsvergadering aan de raad wordt voorgelegd. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen wil uitbreiding van de recreatie langs de Lage zoom. Natuurbeschermers vinden dat de gemeente daarmee op een totaal verkeerd spoor gaat. Die con troverse was dinsdag de inzet van een felle discussie tussen leden van de commissie ruimtelijke ordening en vertegenwoordigers van Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Directie Landbouw, Na tuur en Openluchtrecreatie van de provincie Zee land. Eerder al probeerde de ge meente Westerschouwen langs de Lagezoom mogelijkheden tè creëren voor uitbreiding van de recreatie. Ook toen, zo'n tien jaar geleden, werden bezwaar schriften tegen dat bestem mingsplan ingediend en uitein delijk resulteerde dat in een uitspraak van de Kroon. Be paald werd dat in het gebied in kwestie geen verdere uitbrei ding van de recreatie plaats mocht vinden. Dichtslibben Het bestemmingsplan Lage zoom dat nu ter tafel ligt is een nieuwe poging van de gemeen te uitbreiding van de recreatie in het gebied Lagezoom moge lijk te maken en opnieuw klinkt forse kritiek op. In een korte toelichting op het door de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland mede na mens de Zeeuwse Milieu Fede ratie ingediende bezwaar schrift stelde G. J. Buth dat het ontwerp-bestemmingsplan in feite een omvangrijke recrea tieve uitbreiding behelst. ,,In plaats van een afbouw- en sa- neringsbeleid", aldus Buth. Volgens hem zal een en ander een volledig dichtslibben van het zoomgebied tot gevolg heb ben, In principe reden genoeg voor de natuur- en vogelwacht het bestemmingsplan in zijn geheel te verwerpen, maar dat is niet gebeurd. ,,In het kader van het vooroverleg en de zich thans in de Westhoek ontwik kelende overlegstruktuur heb ben wij een aanzienlijke hoe veelheid 'recreatief water' bij de wijn gedaan", aldus Buth. Desondanks blijft de natuur- en vogelwacht bezwaar maken tegen twee onderdelen van het bestemmingsplan te weten het plan Kooman en uitbreiding van bungalowpark Klein Poel- land. De directie LNO maakt even eens bezwaar tegen het plan Kooman. Verder spreekt LNO zich in haar bezwaarschrift te gen het bestemmingsplan uit tegen het plan Kasteele. Het gaat in het laatste geval om een fruitteeltbedrijf tussen bunga lowpark Klein Poelland en camping De Wijde Bliek. Nu mogen daar maximaal 20 kam peermiddelen staan, maar als het aan de gemeente ligt wordt dat maximum opgetrokken naar 35. Dat is volgens LNO in strijd met de fruitgaardrege- ling. Men vindt dat een derge lijke, volgens LNO forse, ver hoging een ongewenst prece dent schept. Historisch gegroeid In een eerste reactie op de be zwaarschriften van natuur- en vogelwacht en LNO liet com missielid dr. H. J. van Zuylen weten dat zijns insziens door beide organisaties te weinig re kening wordt gehouden met de belangen van de ondernemers. „Mensen moeten toch in staat gesteld worden om in hun on derhoud te voorzien. Zij wor den nu de dupe", aldus de libe raal. PvdA-commissielid J. C. Hen drikse sprong eveneens op de bres voor de ondernemers. Hij BROUWERSHAVEN - Het is inmiddels een begrip in Brouwershaven (en daar buiten): de boerenboeldag die jaarlijks in de maand september wordt gehouden op initiatief van de christelijke basisschool De Schouw uit Brouwershaven. Aanstaande zaterdag is het weer zover. Vanaf 9.00 uur tot ongeveer 17.00 uur worden in de loodsen van jacht wint erberging firma Gebroeders van Ast aan de Nieuwe jachthaven allerlei artikelen verkocht die afkomstig zijn uit de boeren- boel, ofwel uit boedels van inwoners van Brouwershaven. Tijdens de boerenboeldag wordt Kareltje geveild: De VW Kever waarin groepsleidster Bep Quant (in auto) al 20 jaar naar school komt. Een van de meest opmerkelijke spullen daaronder is een APK- gekeurde en in goede staat ver kerende VW Kever uit 1972. Het voertuig wordt tijdens de veiling die 's middags vanaf 13.30 uur plaatsvindt bij opbod verkocht. Tijdens die veiling worden nog bijna 200 van de meest bijzondere en kostbare artikelen, die De Schouw voor de boerenboeldag verzamelde verkocht. Dat gebeurt op de manier zoals vroeger bij boerenboeldagen gebruikelijk was. De veiling meester en zijn medewerkers zijn gekleed in oude Zeeuwse kostuums. De organisatoren van de boerenboeldag slagen er op deze manier al enkele jaren in om het evenement door zijn specifieke sfeer te onderschei den van 'gewone' rommelmark ten en braderieën. In de loods aan de Nieuwe Ha ven worden zaterdag allerlei kraampjes opgesteld. Daarin bieden de medewerkers van de school allerlei tweedehands ar tikelen aan die zijn gesorteerd. Zo zijn er stands met tweede hands kleding, boeken, electri- sche apparatuur, curiosa, speelgoed en huishoudelijke artikelen. Verder worden eigengemaakte en typische boerenboeldagpro- dukten aangeboden. Zoals ech te boerenmelkprodukten, bloe men en wenskaarten. Henk van der Wekken stelt zijn col lectie boerenwagens ten toon. Er is een oliebollenkraam. Ge heel in de sfeer van de vroegere boerenboeldagen wordt tijdens het evenement kleinvee ten toongesteld, waaronder geiten en konijnen. Straatmuzikan ten en een rad van avontuur zorgen verder voor de sfeer. De opbrengst van de boeren boeldag heeft drie bestemmin gen. Men gebruikt het geld voor de twee kinderen uit een Derde Wereld land die de school een aantal jaren heeft geadopteerd. Verder gaat een deel naar Corrie Legemate uit Zierikzee die als verpleegster medisch zendingswerk ver richt in Malawi (Centraal Afri ka). Zij leidt inlandse meisjes op tot verpleegkundige zodat zij in hun dorp een eenvoudige medische hulppost kunnen op zetten. Het resterende deel van de opbrengst van de boeren boeldag komt ten goede aan de schoolkas van De Schouw. ZIERIKZEE - De bewoners van de Corneliastichting worden in de week van maandag 30 september tot en met vrijdag 4 oktober getrakteerd op een muzikale week, die werkelijk bol staat van de activiteiten. Er is bijvoorbeeld een jodelkoningin aangetrokken en ook wordt de Glenn Millerstory belicht. Maandag 30 september is geko zen voor een boerendag. Naast een presentatie van Schouwse klederdrachten is er de verto ning van Fanfare van Bert Haanstra. Ook treden Neha- lennia en de volksmuziekgroep de Zeeuwse Rei op in de recrea tiezaal. Dinsdag 1 oktober is er tijdens de buitenlandse dag een optre den van de Zeeuwse jodelko ningin Riny Leendertse. De doedelzakspeler Theo de Bruyn gaat 's avonds het ge bouw door met zijn schotse klanken. Tijdens de klassie ke/operettedag is er een rond gang van straatmuzikanten (kinderen van de muziek school). Tevens is er een optre den van leerlingen van de mu ziekschool onder leiding van E. Jense. Tijdens de Nederlandse dag (3 oktober) is er ondermeer een optreden gepland van het be wonerskoor van verpleeghuis de Egmontshof uit Oud-Beijer- land. Vrijdag 4 oktober tenslot te is er via het huiskanaal een videofilm over Glenn Miller en tijdens deze dansdag is er ver der ondermeer een demonstra tie van dansschool Kramer. stelde dat het in het bestem mingsplan in feite gaat om het legaliseren van bestaande si tuaties. Hendrikse kon weinig begrip opbrengen voor de be zwaren van LNO en natuur- en Vogelwacht tegen het plan Kooman. „Kooman wil plaat sen inleveren als hij aan de an dere kant van de Hogezoom kampeermiddelen mag zetten. En bovendien is hij bereid voor het bosje een beheersovereen komst af te sluiten. Ik vind dat pei-soonlijk heel belangrijk". CDA-voorman A. J. Padmos sloot zich aan bij de opmerkin gen van Hendrikse. Hij zei het zeer begrijpelijk te vinden dat als een ondernemer vrijwillig iets inlevert hij daar iets voor in retour wil. „Ik zeg: Voor wat hoort wat", aldus de christen democraat. Padmos haalde vervolgens uit naar de natuur beschermingsorganisaties. Je moet hier in Westerschouwen geloof ik bang zijn als je je ter rein niet goed onderhoudt, want dan wordt het in no time uitgeroepen tot beschermd na tuurgebied". SGP/RPF-verte- genwoordiger J. van den Berge zei net als de overige commis sieleden weinig begrip op te kunnen brengen voor de kri tiek van LNO en natuur- en vo gelwacht. „Het verwondert mij dat er nu weer bezwaren lig gen". Teleurgesteld Ondernemer Kooman toonde zich tijdens de commissiever gadering bijzonder teleur gesteld. „Er wordt van alles bijgesleept wat niet ter zake doet. Ik probeer daar al veertig jaar iets van de grond te krij gen en ik vind het heel erg jam mer dat daar nu weer zo op ge reageerd wordt". Eveneens teleurgesteld, maar dan om heel andere redenen, bleek G. J. Buth die namens natuur- en vogelwacht en ZMF het woord voerde. Hij consta teerde dat de commissieleden in feite alleen in details op de kritiek ingaan maar de grote lijnen uit het oog verliezen. „Ik vind het triest dat de natuur- en landschapswaarden hier zo slecht onderkend worden. Ken nelijk heeft men wat dat be treft geen kennis van zaken". Buth stelde dat het in het be treffende bestemmingsplan gaat over een voor Europa uniek gebied. „We praten over een compleet gaaf duingebied en dat is zeer schaars". Buth De gemeente wil uitbreiding van de recreatie. Natuur- en vogelwacht en Zeeuwse Milieufederatie willen sanering. (Archieffoto). Advertentie BEVERWIJK - De politie van Beverwijk wil dat er een on derzoek komt „naar steeds va ker optredende gevoelens van onveiligheid" onder het poli tiepersoneel. Om het onder zoek is gevraagd door de dienstcommissie (een soort on dernemingsraad) van het korps. GOES/ZIERIKZEE - Wim en Joyce den Haan zijn deze week als beste duo uit de bus gekomen tij dens de 39e editie van de biertapwedstrijden, regio Goes. Wim, werkzaam bij Grieks restaurant Delphi in Zierikzee, moest de voorbeeldige biertjes tappen, terwijl zijn partner Joyc beoordeeld werd op het serveren ervan. Het paar gaat door de overwinning deelnemen aan de landelijke finale op 8 januari 1992 in de Rai te Amsterdam (Horecava). Vanuit de regio werd ook deelgenomen door medetverkers van bar-café de Egelantier in Zierikzee, Steilóóre in Oosterland en 't Zwarte Schaap in Brouwershaven. De deelnemers kwamen dit keer echter niet op het ere-podium. De organisatie was in handen van het Centrale Brouwerijkantoor. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3