Protestacties tegen WAO-plannen kabinet in regio rustig verlopen 'Technische achterstand van meisjes doorbreken' DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Jazz op Zee OPROEP! bezorger(ster) -I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Ook voor exklusieve vloerbedekking naar Zonnemaire? Jazeker!! Nieuwe acties worden reeds voorbereid Vrouwen nodig als leidster voor Technica Tien project 9 3 O O 4 5 9 Brouwse brandweerkorps krijgt één commandant dé krant van schouwen-duivehnd! 326a Ctf ^jSEBIBLJO^ X^ooelbo^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25019 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O I R 1 ZIERIKZEE - De protestacties op Sehouwen-Duiveland tegen de plannen van het kabinet met betrekking tot WAO en ziektewet zijn rustig verlopen. Twee uur lang lag het streekvervoer stil. Bij de dienst gemeentewerken van de gemeente Zierikzee en bij Machinefabriek Nemag BV in Zierikzee werden werkonder brekingen gehouden. Veel Schouwen-Duivelandse FNV-leden trokken naar de FNV-protestmanifestatie in Vlissingen. Die manifestatie werd bezocht door naar schatting 2500 mensen. „Dat is ver boven verwachting", aldus Corry Da- men van de FNV. „We hadden op z'n hoogst 1500 mensen verwacht". Binnenkort zijn er van vakbondszijde nieuwe acties tegen de kabinetsplannen te verwach ten. „Maar daar weten we pas volgende week meer over", aldus Corrie Damen. stonden de bussen die dag twee uur lang stil. De meeste busrei zigers hadden rekening gehou den met de werkonderbreking en kozen voor een andere wijze van vervoer. Voor een enkeling kwam de actie als een onaange name verrassing. Ollebek is ervan overtuigd dat ook dan de chauffeurs massaal gehoor zullen geven aan de op roep van de vakbonden. ,,Als je mensen vertelt wat het voor hen financieel betekent als ze een maand ziek zijn zie je ze als het ware rood aanlopen van kwaadheid". Stakers bij machinefabriek Nemag doden de tijd met kaarten. (Foto: Joop van Houdt). Hoewel er op Sehouwen- Duiveland in feite slechts bij drie bedrijven actie gevoerd werd toont Corrie Damen zich niet ontevreden over de actie bereidheid op het voormalige eiland. ,,Op Sehouwen-Duive land zelf is niet zoveel actie ge voerd, maar er zijn wel een he leboel mensen van Sehouwen- Duiveland naar de manifesta tie in Vlissingen gekomen". Negentig procent Bij machinefabriek Nemag BV in Zierikzee werd dinsdag tus sen 13.00 en 14.00 uur het werk neergelegd. Actieleider Niek Krijger noemt de actie bij het bedrijf een groot succes. ,,Ik schat dat toch zeker zo'n 90 pro cent van het personeel mee heeft gedaan met die werkon derbreking". Hij voegt daar meteen aan toe dat zowel onder het personeel op de werkvloer als onder het administratief personeel van het bedrijf de actiebereidheid groot was. De directie van de Nemag legde de staker? geen strobreed in de weg. „Het is wel zo dat de stakers op ver zoek van de directie in de kan tine zijn gaan zitten". Daar werd door de stakers de live-uitzending van de Troonre de op televisie gevolgd. De stemming onder de stakers om schrijft Krijger als 'een beetje mat'. „Maar alles bij elkaar is de actie wat ons betreft een groot succes geworden. Ik had niet gedacht dat een zo hoog percentage van het personeel mee zou doen", aldus Krijger. Volgens de actieleider werd ook door niet-vakbondsleden aan de actie meegedaan. Geen bus Bij de dienst gemeentewerken van de gemeente Zierikzee werd door 20 personeelsleden een werkonderbreking gehou den. Onder het kantoorperso neel van de gemeente geen sta kers. „Werkonderbrekingen? Ik weet van niets", is de ver baasde reactie van één van de ambtenaren van de gemeente Zierikzee. Meest opvallend, ook voor het publiek, was dinsdag de sta king bij Streekvervoersmaat- schappij Zuid-West Nederland. Uit protest tegen de plannen van het kabinet met betrek king tot WAO en ziektewet Teleurgesteld Zwaar teleurgesteld over het verloop van de acties, of liever gezegd het gebrek aan animo ervoor op Sehouwen-Duive land, is FNV-Schouwen-Duive- land-voorzitter W. Barendse. „Ik vind de reacties van de werkenden op de plannen van het kabinet zeer lauw", aldus de vakbondsman. „En daar be grijp ik niets van". Wat precies de redenen zijn voor het gebrek aan actiebe reidheid op Sehouwen-Duive land is voor Barendse een raad sel. „Misschien dat men onvol doende beseft wat de plannen precies inhouden. Of misschien denken de mensen hier dat ze niet ziek kunnen worden". Voor Barendse lijdt het geen twijfel dat er iets zal moeten gebeuren om de mensen ook op Sehouwen-Duiveland wakker te schudden en in actie te krij gen. „Misschien moeten mensen het eerst aan den lijve meemaken wat het is om als WAO'er bui ten de maatschappij te komen te staan en geen vuist meer te kunnen maken", aldus Barend se. Hij onderkent dat iedereen in zal moeten leveren. „Maar in voorgaande jaren hebben we ook al in moeten leveren. Al leen was het toen van minder meer en is het nu van meer minder". Niet bij neerleggen Barendse zal zich in ieder geval niet bij de plannen van het ka binet neerleggen en als het aan hem ligt zullen er in de naaste toekomst nog de nodige pro testacties op gang komen. „Ik ben zelf een man van overleg. Overleg tot het uiterste, maar als dat niet helpt zullen we er op een andere manier voor moeten knokken. Ik zeg altijd tegen mensen die zich afzijdig houden; 'Je kunt je wel niet met de politiek bemoeien, maar de politiek bemoeit zich wel met jou". Bij het hoofdkantoor van het streekvervoersbedrijf in Zie rikzee kwamen dinsdag in to taal elfhonderd telefoontjes binnen van verontruste reizi gers. Over het algemeen echter kon het publiek wel begrip op brengen voor de werkonder breking bij de streekver- voersmaatschappij Geen 'reizigertje pesten' Chris Ollebek, coördinator van de acties bij de ZWN: „We wa ren er natuurlijk niet op uit om reizigers te pesten. Het gaat 9ns om een krachtig protest te gen de plannen van het kabi net". Voor Ollebek zijn die plannen volkomen onaan vaardbaar. „Nu krijg je nog 100 procent doorbetaald als j.e ziek bent, maar als de plannen doorgaan zou je nog maar ze ventig procent krijgen. Dan praat je echt over forse bedra gen die mensen minder in het loonzakje krijgen. Zoveel kun je gewoon niet missen", aldus Ollebek. Het staat voor hem als een paal boven water dat als de plannen niet ingetrokken of flink aan gepast worden er meer acties in het openbaar vervoer zullen volgen. Er bestaan plannen om donderdag 26 september in heel Nederland het openbaar vervoer plat te leggen. Waar schijnlijk wordt de bus dan pas na de ochtendspits gestart. Dat komt er in de praktijk op neer dat de eerste bus pas om tien uur 's ochtends de weg opgaat. In Burgh-Haamstede hadden de stakers zich verzameld in de ZWN~garage. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Technika 10 informatie-middag. Het staat met grote letters op een spandoek aan de gevel van het buurt- en clubhuis De Lichtboei in de Poststraat in Zierikzee. Daarvoor staat een aantal kinderfietsen geparkeerd. Want tech niek is in, ook bij meisjes. Woensdagmiddag kwamen er ruim 15 naar de infor matiemiddag om zich daar bezig te houden met kleine reparaties en onderhoud aan fietsen en het maken van een houten werkplankje. Het repareren van fietslichten is een wan de onderwerpen die aan de orde komen bij het Technika Tien project. (Foto: Joop van Houdt). Voorbeelden van werkzaamhe den die aan de orde komen tij dens de Technica Tien cursus die na de herfstvakantie voor het derde achtereenvolgende jaar in de Lichtboei van start gaat. Een cursus voor meisjes van tien tot twaalf jaar die er volgens leidster Dieneke Parle- vliet vooral op is gericht om de technische achterstand van de ze meisjes te doorbreken. Een technische achterstand die al van jongs af aan ontstaat omdat w? van oudsher gewend zijn dat mannen technische klusjes uitvoeren. „Meisjes worden daar niet zo snel bij be trokken. Een vader vraagt on bewust eerder aan zoonlief om even te helpen dan aan een dochter". Dat is volgens Dieneke heel jammer omdat meisjes daar door niet ervaren dat techni sche klusjes heel leuk kunnen zijn. „Daardoor zijn ze minder geneigd om op school exacte vakken te kiezen, terwijl juist in de technische sector heel veel werkgelegenheid is". Via het Thchnika Tien project kunnen meisjes alsnog erva ring opdoen met technische klusjes voor zij hun vakken pakket moeten kiezen. „Mis schien krijgen ze daardoor in teresse. Het gaat er maar om dat ze weten dat er nog andere mogelijkheden zijn dan mode en verzorgende beroepen. Want tenslotte zijn ze na 1992 toch verplicht om via een eigen be roep economisch zelfstandig te kunnen zijn". De kinderen die op de boven verdieping van de Lichtboei aan een fiets knutselden dach ten daar duidelijk nog niet aan. Zij hadden het druk ge noeg met dopslcutels en moe ren. „Wij zijn ook nog maar leerlingen hoor", verklaarde een meisje toen een dop niet meer los wilde van de moer waarmee men het zadel wilde losdraaien om het hoger te zet ten. Met een hamer en een schroevendraaier werd er op getikt tot de onwillige dop los- schoot. Behalve voor toekomstige cur sisten was de informatie middag vooral ook bedoeld voor vrouwen die zich beschik baar willen stellen als leidster van het Technika Tien project. „Per groep van tien meisjes hebben we zeker drie bege leidsters nodig. Momenteel zijn er nog maar twee", aldus Dieneke Parlevliet. Zij benadrukt dat het absoluut niet nodig is dat die vrouwen ook technisch zijn. „Als leid ster word je vanzelf ook heel handig omdat je eerst een trai ning volgt". Daarbij leert men welke technische klusjes kun nen worden gedaan in het ka der van het Tfechnica Tien pro ject en hoe men dat aan de kin deren kan overbrengen. Momenteel zijn alleen Brenda Stock uit Serooskerke en Els Vrijdag uit Noordwelle be schikbaar als leidster. Maar er zijn nog zeker vijf vrouwen no dig. „Plus enkele mensen die zich willen inzetten voor de coördinatie. Administratieve werkzaamheden, het bestellen van materiaal, contacten met het provinciaal en landelijk Tbchnika Tien team". Belangstellenden kunnen con tact opnemen via het clubhuis De Lichtboei. Meisjes die wil len deelnemen aan de Tbchnika Tien cursus kunnen zich aan melden via een folder die op de basisscholen in Zierikzee wordt verspreid onder de leer lingen van groep zeven en acht. Meisjes van tien tot twaalf jaar die elders van Sehouwen-Dui veland komen kunnen recht streeks contact opnemen met De Lichtboei. De Tbchnika Tien bijeenkomsten vinden op woensdagmiddag of op donder dagavond plaats in de Licht boei. De zwakheid der mannen vormt de kracht der vrouwen. Wijnaendts Francken Plaatselijk mist HET WEER Wolkenvelden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de loop van de dag ook perioden met zon. Droog weer. Minimumtemp. rond 6 graden. Middagtemp. ongeveer 19 graden. Overwegend zwakke wind kracht 3 of minder. NATUUR Felle discussies in WesterschQuwen; Natuur versus recreatie. KINDERBOEKENWEEK Volop activiteiten in het kader van de Kinderboeken week. CALANDWEG Bewoners van de Calandweg Klagen over te snel rij dend verkeer. KUNSTGRAS De aanleg van een kunstgrasaccommodatie krijgt de hoogste prioriteit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BROUWERSHAVEN - Het brandweerkorps Brou wershaven krijgt één centrale commandant. Daar naast worden twee ondercommandanten aangesteld die elk de verantwoordelijkheid krijgen voor een van de bluseenheden Brouwershaven en Dreischor. Dat blijkt "tut een toelichting van de burgemeester van Brou wershaven L. N. Labruyére. Vanmiddag (donderdag) wordt in het Brouwse stadhuis een persconferentie gehouden waarin de nieuwe plannen worden gepresenteerd. Zij maken onderdeel uit van een nieuwe organisatie van het Brouwse brandweerkorps. Het is de bedoeling om de financië le vergoeding voor de brand weerlieden voortaan vast te stellen volgens de normen van de VNG (Vereniging Neder landse Gemeenten). Daardoor zouden de vrijwilligers netto iets meer kunnen overhouden. Verder wil men via de nieuwe organisatie de eenwording van beide bluseenheden bevorde ren. Advertentie Zaterdagavond 21 september varende Dixieland party a/b v. d. Stad Zierikzee m.m.v. de Tin Dan Ally jazzband Kaarten bij VVV Zierikzee of v.a. 19.30 uur aan de boot. Afvaart 20.30 uur. Advertentie Aan onze lezers te Schuddebeurs of omgeving Wij zoeken met spoed een nieuwe in uw woonomgeving voor het rondbrengen van de Nieuwsbode Extra op woensdagmiddag. Heeft u interesse? Bel 01110-16551 of 01110-17314 en vraag naar de heer Th. Oirbans en hij geeft u alle informatie. Al het nieuws van Sehouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45.— O jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode plaats; telefoon handtekening; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1