„Mijn werk is als een gedicht, maar dan geschreven in verf" „De etalage is als het ware het visitekaartje van je zaak" GRATIS ADVERTENTIE WW DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS n J deur/oo De eerste stap!! Ddrmci-ooL iAnviE311 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LOTUS CORDIMA CURDES Van 16 tot 28 september in De Éénhoorn Elke keer weer een nieuwe uitdaging Open dag Lichtboei Lilipaly te gast bij PvdA Wester- schouwen Bel 01100-20176 01180-38370 01110-15425 mrm Fietsen over Schouwen Perenverkoop in Burgh Kamerlid D66 in Haamstede r# 5 tForo mrw I NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT GARDISETTE Zierikzee ^Havenpiem 3 iel 01110-15951 ZIERIKZEE - In galerie De Eenhoorn is tot 28 sep tember werk te bewonderen van schilderes Dani van den Ende. Tijdens deze expositie kan men genieten van werk gemaakt met de abstracte en realistische techniek. Het werk straalt unaniem rust en een ze kere gelatenheid uit. Een expositie die zeker een be zoekje waard is. geert anders op mensen en op maatschappelijke situaties, je kijkt anders tegen dingen aan. In mijn nieuwe werk komt dat naar voren door de meer abstracte techniek die ik ge bruik". Zij doelt hiermee op het ge bruik van het 'mes'. Bij deze De kunstenares zelf noemt het werk als gedichten. ,,Ik ben dol op gedichten. En omdat ik zelf absoluut niet kan dichten ge bruik ik het schilderen voor het uiten van de gevoelens en emoties die naar boven komen bij het lezen van een gedicht.", zo verklaart zij. ,,Zie het maar als het maken van een gedicht in verf". Dani van den Ende schildert al vanaf zeer jonge leeftijd. Zij vertelt dat zij bij verschillende kunstschilders in de leer heeft gezeten (onder meer bij Piet Bulthuis), maar dat zij voornamelijk autodi dact is. ,,Ik heb geen academie gevolgd", verduidelijkt de kunstenares. Natuur als thema In totaal zijn er zo'n twintig schilderijen te bewonderen in galerie De Eenhoorn. Eén ding wordt duidelijk als men de werken bekijkt. Dani van den Ende houdt van de natuur. In ieder schilderij komt de natuur op de één of andere manier wel naar voren. ,,Ik houd van de natuur in zijn totaliteit en dat laat ik in mijn werk naar voren komen. Ik vindt het belangrijk dat mijn werk stilte en rust uit straalt en dat denk ik te vin den in de natuur", legt de schil deres uit. Het gaat Dani van den Ende er volgens eigen zeggen niet om te schilderen wat anderen mooi vinden. ,,Ik maak wel schilde rijen die herkenbaar zijn voor mensen, maar eigenlijk pro beer ik meer om een bepaalde uitstraling te verwerken in mijn werk. Ik probeer om een bepaalde stemming die ik heb, hetgeen ik voel op het moment dat ik aan een schilderij bezig ben, tot uitdrukking te laten komen in mijn werk", aldus de exposante. Evaluatie Dani van den Ende zegt deze keer werken te hebben hangen in een stijl die geheel nieuw is voor de kunstenares. ,,Op een gegeven moment moet je ver der met je technieken. Het is als een soort evaluatie. Als je ouder wordt verandert je ge drag ten opzichte van bepaalde dingen. Je maakt een zekere groei door. En dat heb ik ook op het gebied van mijn werk", aldus de kunstenares. ,,Je rea techniek wordt er geen gebruik gemaakt van de penseel bij het verspreiden van de verf, maar van een soort spateltje, waar mee verf in een soort van uitge vaagde klontjes over het doek verdeelt. De wijze waarop dit door Dani van den Ende is ge daan is zeker de moeite waard om te zien. Hoewel zij zelf zegt dat het een voor haar nieuwe techniek is zijn de werken die in De Eenhoorn hangen, van een dusdanige kwaliteit dat daar weinig van te zien is. De kunstenares heeft een duidelij ke voorkeur voor lila-tinten, maar ook de kleur blauw komt veelvoudig terug in de schilde rijen. ,,Ik weet niet waarom, deze kleuren zitten gewoon al tijd op mijn palet, ik werk er graag mee, dus waarom zou ik veranderen", zo vindt de Zie- rikzeese schilderes. Opvallend is het groot aantal luchten en duinen dat in het werk van Dani van den Ende te zien is. ,,Ik ben graag in de dui nen. Maar het is niet zo dat ik daar dan foto's van maak. Het De schilderes Dani van den Ende toont haar werken in Galerie. De Eenhoorn. (Foto: Marijke Fol- kertsma). is meer zo dat ik een bepaalde situatie zie, die opsla in mijn gedachten, of geheugen, en daar dan later gebruik van maakt, bij het schilderen", zo vertelt zij. ,,Ik maak nooit ge bruik van foto's of plaatjes, maar zuiver van mijn geheu gen. En hoewel het schilderij dan vaak in niets lijkt op hoe het er werkelijk uitziet heb ik wel gebruik gemaakt van on derdelen van die herinnerin gen". Duidelijk wordt ook dat de schilderes werkt vanuit haar gevoelens. Dit komt ondermeer naar voren uit het schilderij dat zij ook gebruikte voor de uitnodigingen voor de tentoon stelling. Hiervoor werd ge bruik gemaakt van het schilde rij met daarop een afgebroken boomtak. Het schilderij straalt verdriet en pijn uit, iets wat volgens de kunstenares over eenkomt met gevoelens die zij had bij het maken van dit be treffende schilderij. Meer re cent werk toont weer wat vro lijkheid, de vrolijk, frisse kleuren die werden gebruikt bij het maken van een abstrac te verwoording van het groeien en bloeien in de achtertuin van de schilderes lijken aan te ge ven dat ook de gemoedstoe stand van de kunstenares wat is verbeterd. Openingstijden Galerie De Eenhoorn bevindt zich aan Havenpark 14, te Zie- rikzee. De openingstijden zijn van 's morgens 10.30 tot 16.30 uur. Van 12.00 tot 14.00 uur is de galerie gesloten. Ook op don derdagavond is de galerie ge opend en wel van 19.00 tot 20.30 uur. Voor nadere inlichtingen kan men de kunstenares berei ken onder nummer 01110-13464. De prijzen van de schilderijen variëren van 250 voor het kleinste werk tot 950 gulden voor een groot schilderij van een zonsondergang in San- Fransisco. ZIERIKZEE - Bijna iedere zaak heeft er wel éen. Bij de één wordt er creatief gebruik van gemaakt, bij de ander dient het meer als verlenging van de zaak. Maar een etalage die goed gemaakt is, heeft iets uit- nodigends en werkt als het ware als een visitekaart je van de zaak. Iemand die daar veel van afweet is Lenie Lindhout, zij maakt de etalages van parfume rie De Drie Zwaantjes te Zierikzee. Lenie werkt bijna vier jaar in de parfumerie aan de Dam. In haar hoedanigheid als schoon heidsspecialiste en verkoop ster weet ze wel zo ongeveer wat er op het gebied van schoonheidsprodukten te ver krijgen is en wat voor de consu ment aantrekkelijk is. Die er varing gebruikt ze weer voor haar derde taak; het maken van de etalages voor de parfu merie, schoonheidssalon. In het oog springend Belangrijkste eigenschap van een goede etalage is volgens Lenie wel dat het in het oogspringend moet zijn. ,,Ik vind zelf dat wanneer ik ergens langs loop en ik houd even in omdat er iets in de etalage staat dat mijn ook trekt het een geslaagde klus is. Ik kom regelmatig in Antwerpen en daar valt het me op dat daar weinig of geen gebruik wordt gemaakt van de etalage als vi- sitiekaartje van de zaak Daar zie je eigenlijk meer wat er al lemaal te koop is. Dus daar is het niet zo dat ze er één artikel uitpikken om daar iets moois mee te doen, maar daar staan alle flesjes en potjes gewoon netjes naast elkaar opgesteld", zo vertelt Lenie Lindhout. ,,En dat vind ik zonde". Zelf kiest ze het liefst één the ma uit waarmee ze aan het werk kan. Nog niet zo lang ge leden kwam er een actie van Olilly, een merk in kinderpar fums en dergelijke. Toen werd gekozen voor teddy-beren om dat die bij kinderen horen, maar ook omdat het tegen woordig erg modern is om iets met teddy-beren te doen. Lenie vertelt dat die etalage toen was gemaakt door haar bazin, me vrouw Verschuren, maar dat er wel altijd wordt gekeken naar de produkten voordat de crea tiviteit er bij aan te pas komt. ,,Je kunt bijvoorbeeld bij een huidprodukt geen zand gebrui ken in de etalage. Dan is er geen mens die zo'n produkt koopt", legt de schoonheids specialiste uit. Ook wordt er duidelijk gelet op hoe het produkt wordt aan- geprijst. Aanstootgevende din gen worden niet gebruikt. Bij aanstootgevend denkt Lenie bijvoorbeeld aan dingen als fo to's van ontblote lichamen bij de aanprijzing van een li- chaamsprodukt. ,,Je moet ook rekening houden met de omge ving waarin je woont en met je klanten. Er zijn klanten die dat soort dingen niet op prijs stel len. Het is een kleine moeite om daar bij het maken van je etalage rekening mee te hou den". Erg belangrijk bij het beden ken van hoe je een kale ruimte als een etalage aantrekkelijk kunt inkleden is volgens Lenie wel creativiteit. ,,Je kunt van prachtig uitziende produkten nog een nietszeggende etalage maken. Het gaat uiteindelijk om het totaalbeeld wat je er van maakt. Je hebt met twee facetten te maken. Als eerste dat het moet dienen als visite kaartje; als een etalage romme lig of lelijk is verwacht je van de zaak zelf niet veel beters. En het tweede facet is produktpro- motie. Je kiest als zaak één be paald produkt uit dat meer aandacht krijgt. Dit kan zijn door een actie of omdat het net uitkomt. Beperkte ruimte Wat de reden voor de promotie ook is. Het is voor Lenie Lind hout telkens weer een uitda- gin. Te meer omdat de etalage ruimte van de parfumerie/ schoonheidssalon waar ze werkt niet erg groot is. „Er zijn zaken die zo'n grote etalage hebben dat ze zelfs auto's erin kwijt kunnen. Die ruimte heb ben wij niet. Daarom moet je je creativiteit telkens weer uit proberen. Om te kijken hoe je iets op een klein stukje goed naar voren kunt laten komen", zo vertelt zij. Momenteel wordt in de etalage een nieuwe damesgeur gepro moot. De geur, met de naam Dune werd op toepaselijke wij ze in een decor van duinzand, duindoorn en andere beplan ting gezet. Lenie vertelt dat al le materiaal dat in de etalages staat wordt aangeleverd door de firma's zelf. „De flesjes en andere dingen die te zien zijn, zijn altijd etalagemateriaal, er is niets echt. Het stelen van dat soort dingen heeft dus ook geen zin, want alles is nep. Wa ter met een kleurstof, lege ver pakkingen, dat soort dingen", aldus Lenie Lindhout. Veel werk Over het algemeen is Lenie er wel een dag mee bezig voordat een etalage klaar is. „Je moet tenslotte ook alles van de vori ge keer er weer uit halen. Daar na moet je gaan bedenken wat voor spullen je er in wilt zet ten". Bij de etalage van Dune werden de duinen in de buurt 'geplunderd', om er een 'duin'- sfeertje van te maken. Maar volgens Lenie kun je ook met een hele lege etalage en één produkt een hele sprekende ruimte er van maken. Voorlo pig staat het produkt Dune even in de belangstelling. Vol gende week komt het uit. En daarna? „Op naar de volgen de". ZIERIKZEE - Clubhuis de Lichtboei houdt donderdag 19 september haar open dag van 19.00 uur tot 21.00 uur. Die avond is er alle gelegen heid om nader kennis te maken met cursussen en andere activi teiten, die onder het dak van de Lichtboei plaatsvinden. De docenten en cursisten presente ren hun werk en lichten de be langstellenden graag in. In de eigen uitgave van de Lichtboei werd overigens een foutieve da tum genoemd van de open dag. BÜRGH HAAMSTEDE - Het Tweede Kamerlid voor de PvdA, J. Lilipaly uit Middel burg is vrijdag 20 september te gast bij de PvdA-Westerschou- wcn. Deze vergadert vanaf 19.30 uur in De Schutse in Burgh-Haamstede. Tijdens deze vergadering waar bij gediscussieerd wordt over de WAO/ziektewet en verkeer en vervoer in relatie tot het mi lieu komen ook gemeentelijke zaken aan de orde. De discussie over verkeer en vervoer wordt gevoerd aan de hand van stel lingen als het gegeven dat in dunbevolkte gebieden de kos ten van het maatschappelijke verkeer steeds zwaarder gaan drukken op het gezinsbudget. Ook de stelling dat het open baar vervoer in Zeeland niet toereikend is en een auto daar om haast een noodzakelijkheid is komt aan de orde. Advertentie De etalenze Lenie Lindhout. (Foto: Joop van Houdt) Deze week kunt u nog aansluiten bij één van onze clubs voor paren of scholieren, "alleen jongens". ri.li.-— .'.II.I.HI.III.I.— ilJ.IIIJJJW'll.l.l. ZIERIKZEE - Het comité seni- orenfietstochten van de Stich ting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland heeft voor dinsdag 24 september een fietstocht op de agenda staan. Vertrek is om 13.30 uur vanaf zwembad Onderdak te Zierik zee. De lengte van de Caissontocht is ongeveer 24 kilometer en voert de deelnemers door het zuidelijk gedeelte van de ge meente Duiveland naar Oos- terland, waar een koffiepauze wordt gehouden. Tijdens de tocht zullen begeleiders en een EHBO-er van het Rode Kruis meerijden. Ook een bezemwa gen met reparatieploeg is pre sent. Deze fietstocht is niet ajleen bedoeld voor mensen, die vaak afstanden fietsen. Maar juist ook voor senioren, die wat minder vaak op de tweewieler klimmen, maar dat in gezel schap van anderen best zouden willen. Aan de deelnemers wordt een kleine bijdrage ge vraagd, Men kan zich aanmel den op werkdagen van 10.00- 12.00 uur bij de Stichting Wel zijn Ouderen, 01110-13224. BURGH - In Burgh vindt za terdag 21 september de traditi onele perenverkoop weer plaats. Zoals gebruikelijk be gint deze om 09.30 uur. De pe ren hangen nog aan de bomen langs de Ring van Burgh. Van kopers wordt verwacht, dat de ze de peren zelf van de bomen halen. BURGH-HAAMSTEDE - Ja cob Kohnstamm, Tweede Ka merlid voor D66, komt donder dag 3 oktober naar Burgh- Haamstede. Kohnstamm houdt een spreek beurt in hotel Bom. De open baar toegankelijke politieke avond van D66 begint om 20.00 uur. Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castelijn Banz Bord Hennie de Jong Advertentie GEBOORTE. HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke. originele en moderne kaarten. Kaarten bij ons besteld en gedrukt geven recht op een gratis plaatsing van uw advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. (aanbod geldt van 1 september tot 31 december 1991) drukkerij lakeriman ochtman bv Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Advertentie LAAR rinkelt! fotograf fotografievideo foto's in 1 uur klaar FOTOVERSCHOORE ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 1 45,— jaarabonnement a 1 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats. handtekening. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1