Groen licht voor cultuur historische fietsroutes Bijna 6000 gulden voor kerkgebouw Raad achter drie ton voor reconstructie deel Hogezoom Burgemeester H. Tees: Gebruik van fiets zoveel mogelijk promoten Prima Grond- en pachtzaken Westerr schouwen Openbare werken in Wester- schouwen Emanci patie-prijs voor Zierik- zeese Extra geld voor Westerschelde- veren Aanrijding bij Moriaans- hoofd Vernieling telefooncel Diefstal sportvisboot jachthaven Den Osse Verkoping Adullam Herstrating én snelheidsremmende maatregelen Sombere geluiden op het Scheldebekken-symposium DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 NR 25018 3 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen heeft er gen enkel bezwaar tegen als in de begroting van de gemeente voor 1992 een bedrag van 44.370,- uitgetrokken wordt voor het realiseren van cultuur-historische fietsroutes in de gemeente. Dat bleek gisteravond, maandagavond, tijdens de vergadering van de gemeenteraad in het gemeente huis. De raad schaarde zich met algemene stemmen achter het voorstel van het college. De gezamenlijke gemeenten op Schouwen-Duiveland heb ben vandaag, dinsdag, aan ge deputeerde staten van Zeeland een onderzoek gevraagd inza ke de tol-perikelen rondom de Zeelandbrug. Het is absurd, dat prognoses over een bedrag van zeventien miljoen gulden al binnen tien maanden met tien miljoen gulden tegenval len. Dat is meer dan ongeloofwaar dig. De gemeentebesturen spreken er niet over, maar je krijgt toch de indruk dat de staten van Zeeland maar wat voorgelogen is. Door verschil lende politieke partijen is de tolheffing als verkiezingsitem gekozen en de PvdA - ook toen al in de electorale rode cijfers - kon een nieuwe nederlaag niet gebruiken. Iedereen had er dus baat bij om de cijfers voor zoe te koek aan te nemen. Dat riekt - ook al nemen politi ci uit deze regio dat woord niet in de mond - naar kiezersbe drog. Een tolvrije brug belo ven; iedereen gelukkig en tel uit je winst. En nu al blijkt er geen barst van die cijfers te kloppen. Het is een prima zaak, dat de gemeentebesturen in een brief aan gedeputeerde staten om een onderzoek vragen. De er- genis is groot, maar toch zijn de heren en dames politici erin geslaagd hun ergenis in diplo matieke bewoordingen uit te spreken. Enigzins brave ter men als verbijstering en te leurgesteld. Maar politiek zijn het harde kreten. Hoe zou er binnenskamers over dat pro vinciebestuur gesproken wor den? Zouden er thuis onder het eten ook termen als teleurstel lend en ongeloofwaardigheid vallen of moet er dan toch ge dacht worden aan kwalifica ties als kiezersbedrog en poli tiek bestuur van nul komma nul. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie grond- en pachtzaken komt woensdag 18 september bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De openbare ver gadering begint om 19.30 uur. De commissieleden spreken onder meer over de herziening van de exploitatiebegroting plan Dreef, de uitgevoerde taxatie voor de sectie B.20 te Noordwelle en de aanvullende taxatie voor de sectie H 240 in Renesse. BURGH-HAAMSTEDE - De commissie openbare werken van de gemeente Westerschou- wen komt donderdag 19 sep tember om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Op de agenda staan de herin richting van de voortuin van het gemeentehuis, een beplan tingsplan en kredietaanvraag, de aanbesteding reconstructie Maireweg, de herinrichting van de begraafplaats Haamste de en een passend herinrich tingsplan voor het middelste gedeelte van de oude begraaf plaats. Mogelijk, dat zich voor de vergadering nog andere agendapunten aandienen. ZIERIKZEE - Mevrouw W. Schot-Bouman uit Zierikzee krijgt van staatssecretaris Simons een emancipatieprijs. Dat maakte de statsse- cretaris vanochtend, dinsdagochtend, bekend tijdens de uitzending van het KRO-radiopro- gramma Man/Vrouw Magazine. In dat pro gramma, dat tussen 10.00 en 11.00 uur uitge zonden werd, staat elke week een gast centraal. Vanmorgen was dat de staatssecretaris. De emancipatieprijs bestaat uit een schilderij. Het idee voor het in het leven roepen van cultuur-historische fietsroutes is een initiatief van de regionale projectgroep Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland voor recreatie en toerisme. Deze werkgroep richt zich onder meer op versterking van het toeristisch recreatief produkt. Het realiseren van cultuur-historische fietsroutes is één van de middelen om dat doel te bereiken. Rapport Onlangs bracht de werkgroep een rapport uit over dat Het gaat om het gedeelte van de Hogezoom tussen Klooster- weg en Breedsteweg. Dit stuk moet helemaal herstraat wor den en naar aanleiding van klachten van aanwonenden over te hard rijdende auto's worden ook een aantal ver smallingen van de rijbaan aan gebracht. Puinfundering De bermen langs dat gedeelte van de Hogezoom zijn smal en daardoor, en door de aanwezig heid van bermsloten, heeft de weg de neiging om naar de zij kanten toe te verzakken. Om te voorkomen dat dat in de toe komst weer zal gebeuren wordt nu gebruik gemaakt van een puinfundering en het opsluiten van de weg in zogenaamde WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft maandag een verdrag geratifi ceerd dat een einde maakt aan een jarenlang grensgeschil met de Sovjetunie in de Beringzee tussen Alaska en Siberië. Het verdrag, aangenomen met 86 stemmen voor en zes tegen, re gelt ook de rechten over vis vangst. cultuur-historische fietsroutes plan. Men wil routes van maxi maal 35 kilometer lengte uit stippelen die voeren langs cultuur-historisch voor het ge bied in kwestie typerende pun ten. Het is de bedoeling dat dergelijke routes duidelijk be- wegwijzerd worden en voor zien van informatieborden. Het plan past, zo heeft men bij eerdere discussies al laten we ten, uitstekend in het binnen kort te verschijnen automobili teitsscenario van de gemeente Westerschouwen. ,,We moeten het gebruik van de fiets waar mogelijk zoveel mogelijk pro- hielbanden die het verzakken tegen moeten gaan. Volgens het college heeft deze constructie als bijkomende voordeel dat de trillingen die door het autoverkeer veroor zaakt worden 'sterk geredu ceerd worden. Hetgeen de kans op schade aan de aangren zende bebouwing doet vermin deren", aldus het college. Om de snelheid van het autover keer terug te dringen worden op drie plaatsen van het wegge deelte versmallingen aange bracht. Met het karwei is een investering van in totaal 302.000,- gemoeid. Op vragen van CDA-raadslid H. J. Klatter antwoordde wet houder ir, C. W. Veerhoek dat het technisch niet mogelijk is de versmallingen op een iets ZAGREB/BELGRADO/LON DEN - De gevechten tussen Kroatische eenheden en Servi sche guerrillagroepen hebben in de nacht van maandag op dinsdag onverminderd voor tgeduurd. Vooral in de regio rond de stad Petrinja, 50 kilo meter ten zuidoosten van Za greb, werd volgens de Kroati sche radio zwaar gevochten. moten", benadrukte burge meester H. Tfees nogmaals tij dens de gemeenteraadsverga dering. De verschillende raadsfrakties maakten van de gelegenheid gebruik om nog eens, voor de zoveelste keer, te pleiten voor de aanleg van een fietsroute door de duinen. „Daar blijven we aandacht voor vragen", ver woordde PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse het algemene gevoelen. Overigens neemt de gemeente niet het complete plan over. Met het doortrekken van het fietspad over de Karo lingische Burght heeft men moeite. Bekeken wordt of een fietspad daar in te passen is in de plannen voor de Karolingi sche Burght die al klaar liggen. Invaliden parkeerplaatsen Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het andere, volgens Klatter gunsti ger, plaats aan te leggen. „De weg is niet overal even breed en daar moeten we rekening mee houden", aldus de wethouder. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om ruim 14.000,- uit te trekken voor de aanschaf van adembe- schermingsapparatuur voor de vrijwillige brandweer van Westerschouwen. Bij controle onlangs bleek dat vier van persluchttoestellen geheel ge reviseerd zouden moeten wor den om aan de hedendaagse ei sen te kunnen voldoen. Volgens het college is het uit veiligheidsoverwegingen niet meer verantwoord deze toestel len voor de eerste inzet te ge bruiken. Afgezien daarvan zijn de adembeschermingstoestel- len verouderd en laat ook het •draagconfort te wensen over, zo stelt het college. De raad had, zoals gemeld, geen enkele moeite met het voorstel. Eveneens zonder commentaar ging de gemeenteraad verder akkoord met het voorstel van TBILISI - In een heimelijke ac tie hebben de autoriteiten van de Sovjetrepubliek Georgië de voorzitter gearresteerd van de Nationaal Democratische par tij van Georgië, Georgi Tbjan- toeria, en twee andere leden van de partijtop. Dat heeft een lid van het hoofdbestuur van de partij, Goeram Thvchadse, dinsdag gemeld. voorstel van het college tot aanwijzing van een invaliden parkeerplaats in de Christi- nastraat in Haamstede en een tje in de Kakelstraat in Burgh. In beide straten is op dit mo ment nog geen parkeerplaats gereserveerd voor invaliden. Ook geen enkele moeite bleek de raad met het voorstel van het college een bedrag van 10.000,- uit te trekken voor de verharding van een aantal pa den op de begraafplaatsen van Haamstede, Noord welle en Burgh. Het is de bedoeling dat op de paden in kwestie een top laag van kleischelpen komt. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college een subsidie van 350,- beschik baar te stellen voor het opzet- ren van een gidsencursus door de provinciale VVV. „Naar on ze mening is het een goede zaak dat er een kwalititatief goed gidsencorps komt in onze pro vincie", aldus de motivatie van het college. De opmerking van het college dat het redelijk is om in deze ook een financiële bijdrage van de recreatief be drijfsleven te vragen bleek niet door alle raadsleden gedeeld te worden. Zowel A. M. Verseput als dr. H. J. van Zuylen lieten weten een dergelijke opmer king liever achterwege te wil len laten. „Dat is een zaak voor de VW en niet voor de ge meente", aldus Verseput. Wethouder ir. C. W. Veerhoek: „Weg niet overal even breed en daar moeten we rekening mee houden het college om een eenmalige bijdrage van maximaal 2500;- beschikbaar te stellen voor het bezoek van een aantal verte genwoordigers van de vrijwil lige brandweer van het Poolse Czerniejewo. Een en ander was eerder al besproken in de com missie financiën. Toen werd meteen al gesteld dat de vrij willige brandweer van Wester schouwen aan het beschikbaar stellen van de subsidie niet de conclusie moesten koppelen dat de gemeente ook wel een fi nanciële bijdrage wil leveren in een mogelijk tegenbezoek van de Westerschouse brand weer aan Polen. BRUINISSE - Sombere gelui den en nog somberder voor spellingen werden gehoord op een symposium over het Schelde-estuarium. Zij werden ten beste gegeven door J. Stronkhorst en J. H. M. Schob ben van de Dienst Getijdewa teren van Rijkswaterstaat. Het zuurstofgehalte in het wa ter van de Schelde tussen het Zeeuwsch-Vlaamse Perkpolder en het Belgische Temse is in de zomer nul komma nul en in de winter slechts enkele millime ters beter. De hoeveelheid zwa re metalen en PCH's is zes keer zo hoog als is toegestaan. Ruim honderd aanwezigen volgden geboeid de neerslach- tigmakende constateringen van Stronkhorst en Schobben. In de driehoek Vlissingen- Antwerpen-Gent verdwijnt al le leven uit het water. Potjes met mossel- en oesterlarven bleven voor 70 procent in leven MIDDELBURG - De minister van verkeer en waterstaat, mevr. J. R. H. Maij-Wcggcn, stelt 4 miljoen gulden extra be schikbaar voor de Wcstcrschcl- devcren. Dit heeft de minister bekend gemaakt aan de Com missaris van de Koningin, dr. C. Boertien en in een brief aan gedeputeerde staten van Zee land. Het bedrag komt bovenop de al toegezegde 10 miljoen gulden voor de instandhouding van de Provinciale Stoomboot Dienst tot het jaar 2000. Met deze ex tra bijdrage van 14 miljoen is MORIAANSHOOFD - Bij een aanrijding op de provinciale weg ter hoogte van Moriaans- hoffd werden twee personen auto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde maan dagmiddag om ongeveer 12.00 uur toen mevrouw N. S. B. uit Burgh met haar auto over de provinciale weg reed in de rich ting Zierikzee. Bij Moriaans- hoofd stopte zij om voorgesor teerd tegen de weg as te wach ten tot zij de Taayersweg kon inrijden. De bestuurster van de achter haar rijdende auto de 76-jarige mevrouw A. H. van S. uit Nijmegen zou dat te laat in de gaten hebben gehad. Zij botste In volle vaart achterop de auto van mevrouw B. Beide voertuigen werden hierbij zwaar beschadigd. De auto van mevrouw van S. moest worden weggesleept. BROUWERSHAVEN - In de nacht van maandag op dinsdag hebben twee nog onbekende mannen het binnenwerk van een telefooncel op de Brouwse jachthaven vernield. De mannen werden omstreeks 01.00 uur met beitel en hamer gesignaleerd door omwonen den. Zij vernielden het tele- foonwerk van de telefooncel. Toen de gealarmeerde politie ter plaatse kwam waren zij er net vandoor gegaan. De politie vond onderweg nog een gedeel te van de vernielde apparatuur. Men stelt een buurtonderzoek in om achter de identiteit van de vernielers te komen. BROUWERSHAVEN - Tussen 10 en 16 september werd van het havenplateau van jachtha ven Den Osse een sportvisboot met buitenboordmotor plus de trailer waarop zij stonden ge stolen. De schade bedraagt on geveer 30.000 gulden. Het betrof een boot van het merk Shetland en een 70 pk buitenboordmotor. Ze zijn ei gendom van de heer L. L. J. L. uit Hoofddorp. Hij had de trai ler plus boot neergezet bij de jachthaven-, maar afgelopen maandag bleken ze spoorloos verdwenen te zijn, De waarde van de boot is 25.000 gulden, de trailer is ongeveer 3.500 gulden waard en de buitenboordmotor 1500 gulden. dicht bij Vlissingen tot bij Perkpolder, maar verder stroomopwaarts daalden de overlevingskansen. Aan de Belgisch-Nederlandse grens was nog 30 procent in leven. Bij die grens werden 9 procent le vende organismen aangetast, bij Vlissingen twee procent, bij Tbrneuzen 3 procent, bij Vlis singen 2 procent. Zeehonden en watervogels lijden aan Impo- sex (moeilijkheden met de voortplanting). Vooral de die ren die fourageren in de geulen in het Land van Saeftinge, een hoog deel van de Westerschelde tegen de Belgische grens. Hoge concentratie PCB's vond men in de eieren van watervogels. Cadmium in nieren van dieren. België moet de vervuiling van de Schelde met 80 procent te rugbrengen. Tussen de diverse geleerden en onderzoekers van de vervuiling overal op aarde moet een betere samenwerking komen. de bedrijfszekerheid van de veerverbindingen van 1992 tot 2000 gegarandeerd. Tbgen dat jaar zal de geplande vaste Wes terschelde Oeververbinding de huidige veerdiensten moeten vervangen. In totaal wordt voor de exploitatie vanaf 1992 ruim 46 miljoen door het mi nisterie van verkeer en water staat betaald. Samen met extra vervoersopbrengsten is het mo gelijk dc Westerscheldevorcn de komende jaren op een ver antwoorde manier in de vaart te houden. Op 27 september moeten de Staten van Zeeland een beslissing nemen over de vervanging van de veerboot Prinses Beatrix. De looptijd van de offertes en de bouwtijd voor een nieuwe boot maken een beslissing noodzakelijk. Na analyse van de financiële onderbouwing heeft de minis ter ingestemd met de extra fi nanciële bijdrage. Verwachting t/m zaterdag 21 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht variabel 3 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 18 sept. Zon op 07.18, onder 19.49 Maan op 17.33, onder 19 sept. Zon op 07.20, onder 19.46 Maan op 17.55, onder 02.06 Volle Maan: 23 sept. (00.40) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De laatste dagen heeft het eindelijk weer eens flink geregend. 20 millimeter is er op diverse plaat sen gevallen. Een volgende portie régen wordt in het weekeinde ver wacht. De eerstkomende dagen is het overwegend droog. Woensdag begint de dag plaatselijk met mist, daarna kan de zon schijnenmaar la ter raakt het bewolkt, overigens zon der dat het gaat regenen. Veel wind is er voorlopig niet. In het weekend kan een actieve depressie het weer beeld ingrijpend veranderen. Regen en wind maken dan duidelijk dat de herfst nadert. BRUSSEL - Secretaris generaal van de NAVO Man fred Wörner heeft dinsdag ge zegd dat West-Europa een gro tere politieke en militaire rol moet spelen in de wereld. Die grotere rol moet echter wel worden vastgelegd in een bin dend verdrag," zei Wörner tij dens een bezoek aan Japan. Het persbureau Reuters in Brussel ontving een eopie van zijn rede. NIEUWERKERK - Woensdag 18 september houdt de Stich ting Adullam een verkoping van lingerie, keukentextiel en nachtkleding. De verkoping begint om 19.30 uur en duurt tot 21.00 uur. Dé verkoping wordt gehouden in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stati onstraat in Nieuwerkerk. Ie dereen is van harte welkom. ZIERIKZEESCHEE1 N1EUWSBODEÜ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45.00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De jaarlijkse verkoping van de dameskrans Tryféna heeft bijna 6000 gulden opge bracht. Het geld is bestemd voor het kerkgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Neder land aan de Zevengetijstraat te Zierikzee. De verkoping vond afgelopen zaterdag plaats in de zaal van de kerk. Er werden zelfgemaakte lekkernijen zoals koekjes, gebak, advokaat, babbelaars en oliebollen verkocht. Kaas, bloemen, fruit handwerken en klederdrachtpoppen en er was een boe kenstand. De verkoping werd georganiseerd door de dameskrans Tryféna. BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen is de gemeenteraad van Westerschouwen akkoord ge gaan met het voorstel van het college van b en w om drie ton uit te trekken voor reconstructie van een ge deelte van de Hogezoom. Het gaat om het herstraten van het betreffende gedeelte en het treffen van snel heidsremmende maatregelen. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3