Gemeenten in regio willen een objectief onderzoek naar brug 'Die commandant groeide wel een meter toen hij dat nieuws hoorde' 0 1 r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Troonrede: het complete verhaal over 'moeilijk' '92 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hl OPROEP! bezorger(ster) 31C& <3 Ook voor haute couture in gordijnstoffen naar Zonnemaire? jazeker!! Geen vrede met mededeling over tolvrije datum 1996 Brandweerwagen en bluspakken voor brandweerlieden uit Czerniejewo I J. T*- 1 3 FIETSROUTES 9 EILANDBOKAAL HEMA PRIJSJES DAGEN RIKZEESCHE NIEUWSBODE I DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25018 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Er moet een onafhankelijk adviesbu reau in de arm genomen worden om de oorzaak te achterhalen van de hoge kosten van de Zeelandbrug, waardoor de tolheffing pas in 1996 kan worden wor den opgeheven. Een objectief onderzoek kan de ge loofwaardigheid van komende besluitvorming ver groten. Dat stellen de colleges van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland in een brief aan gedepu teerde staten van Zeeland. De colleges reageren hiermee voor de eerste keer op de bood schap van de provincie, dat de Zeelandbrug maar liefst drie jaar later tolvrij zal worden; acties vanuit de regio en een toezegging van provinciale sta ten ten spijt. De colleges heb ben met verbijstering gerea geerd op de mededeling. De gezamelijke colleges stel len, dat een en ander onbegrij pelijk is. Het statenbesluit van november 1990 was gebaseerd op een notitie van gedeputeer de staten over de exploitatie van de brug. Maar in de on langs gepresenteerde ontwerp begroting van de provincie werd de verwachting van een tolvrije brug in 1993 weer on deruit gehaald. Niet nakomen ,,U is bekend, dat de gemeente besturen op Schouwen-Duive land ten aanzien van de Zee- landbrugproblematiek in het verleden meerdere malen heb ben gewezen op het niet nako men van verwachtingen, ge wekt door de provincie. Regel matig werden prognoses over de datum van het tolvrij wor den bijgesteld. Er was in onze regio dan ook grote voldoening over het feit, dat er tengevolge van het statenbesluit in novem ber 1990 duidelijkheid was ge komen over het tolvrij worden van de brug". Omgedraaid Maar nog geen tien maanden na die duidelijkheid, is alles Er moet een onderzoek komen naar het uitblijven van een tol vrije Zeelandbrug. omgedraaid. De ,,frasterende ervaring" van de colleges wordt hiermee voortgezet. ,,De colleges vinden een overschrij ding van 70% van de besteksbe groting voor het groot onder houd een onbegrijpelijk iets. Daarenboven zijn ook diverse posten in de meerjarenbegro ting onjuist geraamd. In totali teit een tegenvaller van maar liefst circa 10 miljoen gulden! Met tegenvallers dient altijd rekening te worden gehouden, maar deze afwijking van de be groting is onverklaarbaar groot", aldus" de zes colleges. Betreuren De gemeentebesturen betreu ren het in hoge mate, dat de uit voering van het statenbesluit van vorig jaar op het punt van het tolvrij worden enkele jaren moet worden verschoven. En. dat zonder enig concreet cijfer materiaal. Daar willen de ge meentebesturen het niet bij la ten. Er moet een objectief en onafhankelijk onderzoek inge steld worden naar de gang van zaken. Daarbij kan worden nagegaan of de wijze van aanpak ten aan zien van het groot onderhoud die het technisch/financieel management heeft voorgesteld de juiste is of dat er alternatie ven zijn. Het lijkt de colleges van belang voorts te onderzoe ken wat de meest efficiënte wijze is waarop de Zeeland brug in de toekomst voor wat betreft de onderhoudsaspecten kan worden geexploiteerd. Second opinion De colleges van burgemeesters en wethouders noemen het een 'second opinion'. ,,Het zal de geloofwaardigheid van de ko mende provinciale besluitvor ming zeker ten goede komen, indien een objectieve toetsing de grondslag vormt van de ge gevens op grond, waarvan pro vinciale staten een oordeel moeten uitspreken". En verder: ,,Bij die oordeels vorming behoort evengoed zeer zwaar te blijven wegen - daar over mag geen misverstand be staan - de ten gevolge van het statenbesluit van vorig jaar ge wekte zekerheid van het in 1993 tolvrij zijn van de brug. De colleges vernemen graag spoedig uw reactie op hun voorstel", aldus besluiten de colleges. Geen reden De gemeentebesturen gaan hiermee verder dan bijvoor beeld het VVD-statenlid J. M. Geluk. Die liet desgevraagd weten geen reden te zien voor een nader onderzoek. Hij zei te moeten berusten in het feit, dat de tolvrije brug enkele jaren vooruit werd geschoven. Er zou geen geld zijn. De Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs heeft hierop laten we ten het niet eens te zijn met Ge luk. BURGH-HAAMSTEDE - Brandweercommandant Jan Kwiatkowski uit het Poolse Czerniejewo zal zijn bezoek aan Westerschouwen niet licht vergeten. Tot zijn grote verrassing kreeg hij vrijdag te horen dat hij de 'oude' bedrijfsbrand- weerwagen van Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV uit Zierikzee cadeau kreeg. ,,Die man groeide zeker een meter toen hij dat nieuws hoorde", aldus Jan Simons van het comité dat de organisatie van het bezoek van de Poolse brand weerlieden op zoch nam. De Polen gaan bepaald niet met lege handen naar huis. Van de bedrijfsbrandweer van Pechiney in Terneuzen kreeg men 60 bluspakken ten geschenke. Het idee om de Poolse brand weerlieden uit te nodigen voor een verblijf in Nederland ont stond elf jaar geleden toen brandweerman Wim Geleijnse in Czerniejewo trouwde met zijn Poolse bruid Hanka. Het raadhuis waar het huwelijk voltrokken werd bevond zich naast de brandweerkazerne. ,,Toen hadden wel al zoiets van 'Wat zou het leuk zijn om die Polen eens een keer naar Ne derland te halen", aldus Si mons. Nooit gezien Het idee bleef sluimeren bij de Westerschouwse brandweerlie den die de huwelijksvoltrek king van Wim en Hanka bij woonden en werd begin dit jaar weer tot leven gewekt toen een aantal van hen weer naar Polen vertrok om die viering van het tienjarig huwelijks feest bij te wonen. Het idee werd verder uitgewerkt en er werd een eerste ruwe begroting gemaakt. Men kwam er al snel achter dat een dergelijk bezoek niet uit eigen zak te betalen was. Men klopte bij de gemeente Wester schouwen aan met een verzoek om subsidie. ,,En dan is het nog zo dat onze collega's uit Czer niejewo de reis helemaal zelf betaald hebben, dat heeft hen ongeveer 400,- gulden gekost en dat betekent voor de mees ten bijna twee maandsalaris sen", aldus Simons. Voor alle drieëntwintig Polen is het verblijf in de gemeente Westerschouwen een eerste kennismaking met het rijke westen. En dat leidde tot ver wondering over de uitrusting van de westerse brandweer corpsen. „Ze hebben daar in Polen nog bluspakken van een stof die vocht opneemt. Als ze daar 's winters in aktie moeten komen staan die pakken ge woon stijf", aldus Simons. In vergelijking met het mate riaal waarover bijvoorbeeld de vrijwillige brandweer van Westerschouwen beschikt moe ten de brandweerlieden uit Czerniejewo hun werk doen met materiaal dat in Neder land eerder in een museum dan in een brandweergarage zou staan. ,,Het is allemaal stok oud spul waar ze meer moeten werken", aldus Simons. ,,Als hier iets kapot gaat wordt het vernieuwd. Daar wordt het ge repareerd omdat er stomweg geen reserveonderdelen te krij gen zijn. Daar stonden wij wel van te kijken". Het enorme verschil tussen Ne derland en Polen werd schrij nend duidelijk toen de vrijwil lige brandweer van Wester schouwen voor haar Poolse gasten het gebruik van hydrau lische scharen demonstreerde door een paar sloopauto's van het dak te ontdoen. „Ze ston den met zulke ogen te kijken want ze vonden het doodzonde dat die auto's kapot gemaakt werden. Zij zouden zo'n sloop auto gewoon weer rijbaar wil len maken. De brandweerlieden Uit Czer niejewo mochten ook even rui ken aan het werken met de uiterst moderne apparatuur waarover de vrijwillige brand weer van Westerschouwen be schikt. ,,We hadden twee auto's in brand gestoken en vervol gens riepen we hen in het Pools op om de brand te komen blus sen. Dat was prachtig om te zien. Ze zaten op de brand als vliegen op de stroop. Ze verzo pen het vuur gewoon. Bij een dergelijke brand gaan wij eerst met perslucht op naar binnen om te kijken of er nog wat te redden valt, maar daar hebben zij de apparatuur gewoon niet voor", aldus Simons. De brandweerlieden uit Czer niejewo keken, zo blijkt uit het verhaal van Simons, hun ogen uit tijdens hun verblijf in Wes terschouwen. Hen stond een uitgebreid programma te wachten. Daags na aankomst, donderdag 12 september wer den zij na een officiële ont vangst op het gemeentehuis in Haamstede ontvangen in het brandweercomplex. 's Middags werd een wandeling door bos en over strand ge-: maakt en 's avonds werden de gasten onthaald op een demon stratie van het kunnen van de vrijwillige brandweer van Westerschouwen. Vrijdag werd een bezoek gebracht aan Ko ninklijke Zeelandia H. J. Doe leman BV en later die dag wer den zij gastvrij onthaald in de brandweerkazerne van Zierik zee. Zaterdag ging de bus richting Terneuzen waar een bezoek werd gebracht aan Pechiney waarbij uiteraard de aandacht vooral gericht was op de be drijfsbrandweer. Commandant N. de Gruyter zorgde daar voor de tweede 'grote verrassing die week door het Poolse brand weercorps 60 bluspakken, com pleet met helmen, cadeau te doen. Polen en Nederlanders broederlijk bijeen in de brandweerkazerne in Burgh-Haarnstede. (Foto: Ma rijke Folkertsma). Zondag werd een bezoek ge bracht aan de Vogeltjesmarkt in Antwerpen en gisteren, maandag 16 september, stond een bezoek aan de Stormvloed kering op het programma. Si mons, lachend: ,,We hadden vrijdag ook voor een mossel maaltijd gezorgd, maar geluk kig hadden we ook voor een koud buffet gezorgd want lang niet alle Polen lusten mosse len. Ook al zeg je dat ze ze met de ogen dicht op moeten eten". Vermoeiend Zowel voor de gasten als de gastheren, de Poolse brand weerlieden waren onderge bracht bij gastgezinnen, was het bezoek een zeer geslaagd evenement. De reactie van brandweercommandant Jan Kwiatkowski op de vraag wat op hem de meeste indruk heeft gemaakt: 'Er was elke dag zo veel, dat is niet uit elkaar te halen. We moesten zoveel in drukken verwerken". Kwiatkowski is zeer verguld met het cadeau van Zeelandia. Liefst zou hij met die brand weerwagen naar Polen rijden om daar triomfantelijk met zwaailicht en sirenes Czernie jewo binnen te rijden. ,,De an dere corpsen bij ons in de buurt zullen daar zeker jaloers op zijn", aldus Kwiatkowski. Bezoek voor herhaling vatbaar Op de vraag of hij een bezoek aan Westerschouwen voor her haling vatbaar vindt ant woordt Kwiatkowski met een enthousiast 'tak'. Ook voor wie de Poolse taal niet machtig is is duidelijk dat hij daar een vol mondig 'ja' mee bedoelt. Overi gens bleek de taal lang niet zo'n grote barrière als men aan vankelijk had gevreesd. Hanka Geleijnse fungeerde als tolk maar ook zonder haar diensten bleek contact tussen Nederlan ders en Polen zeer wel moge lijk. Simons: „Een paar van ons hebben speciaal voor het bezoek zo'n boekje 'Pools voor op reis' gekocht, dus dat was de vinger natmaken en bladeren maar..." Niet eenmalig Vanmorgen, dinsdagmorgen, zijn de Poolse gasten weer in hun bus gestapt voor de lange rit terug naar Czerniejewo. Dat wil geenszins zeggen, zo bena drukken Simons en Gelijnse. dat daarmee de banden met het vrijwillige brandweerkorps Westerschouwen verbroken zijn. „Dit is zeker niet eenma lig. Wc gaan zeker een keer op tegenbezoek in Polen", aldus Simons. „Ze liggen er nu al van wakker hoe ze ons dan daar moeten ontvangen". Men houdt op man van de daad te zijn als men pessimist wordt. A. Tournier Droog HET WEER In de nacht plaatselijk mist, mini- \\j/y mumtemp. 9 graden. Overdag eerst zonnig, later bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Middag- temp. ongeveer 21 graden. In de nacht en ochtend weinig wind, later 1 zwakke tot matige zuidw. wind. 3 NIEUWE BESTRATING De Hogezoom in Haamstede wordt voorzien van nieu we bestrating en snelheidsremmende maatregelen. Westerschouwen draagt 45.000 gulden bij aan de rea lisatie van cultuur/historische fietsroutes. 4 PSALMEN-CASSETTES Een Hongaarse en een Nederlandse school uit Mid- delharnis maken samen psalmen-cassettes. De tenniswedstrijd om de Eilandbokaa) die zaterdag voor het eerst werd gespeeld lijkt een succesformule. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Wie net aandachtig naar de Troonrede van Koningin Beatrix heeft zitten luisteren kan al les nog eens haarfijn nalezen. Elders in deze krant staat de volledige tekst van de troonrede afgedrukt. Ook de eerste reacties op de troonrede zijn al geïn ventariseerd. De Troonrede is alles bij elkaar een behoorlijke lap tekst. Een belangrijke tekst echter. De moeite waard om te lezen want het is een eerste indicatie van de richting die het in Neder land opgaat in 1992. Voor wie door de soms moeilijke termen heenleest staat er heel wat nieuws in. De belangrijkste reacties staan op pagina twee van deze krant. De integrale tekst van de Troonrede is te vinden op pagi na zes. Advertentie LEES MORGEN IN DE NIEUWSBODE EXTRA OVER DE: Advertentie Aan onze lezers te Schuddebeurs of omgeving Wij zoeken met spoed een nieuwe in uw woonomgeving voor het rondbrengen van de Nieuwsbode Extra op woensdagmiddag. Heeft u interesse? Bel 01110-16551 of 01110-17314 en vraag naar de heer Th. Oirbans en hij geeft u alle informatie. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 45,— C jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode plaats. telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee t-' I dé krant van schouwn-iumhmd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1