r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ■1^ 0 Tiental aanrijdingen in regio door gladheid l~ -1 ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE Brandweer Zierikzee huldigt, neemt afscheid en viert feest Eerste ANWB-infopaneel aan promotiestichting gegeven Nu ook Zeeuwse afdeling van ouder vereniging Balans Het vernieuwde waterbed in Zonnemaire? Jazeker!! Aandacht burgemeester voor rapport ministerie Nog drie onderweg voor invalsroutes regio Aanrijding in Zierikzee 6 Brandweer Zierikzee uitgerukt j dé krant van schouwen - duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25017 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O c/1 ZIERIKZEE - Tijdens een feestelijke barbecue avond in de kazerne heeft de vrijwillige brandweer van Zierikzee zaterdagavond afscheid genomen, di ploma's uitgereikt en jubilarissen gehuldigd. Een druk programma dus voor burgemeester mr J. 3. P. M. Asselbergs, die als hoofd van de brandweer ge vraagd was tot iedereen het woord te richten. Dat deed hij niet alvorens aan dacht te vragen voor een rap port van het ministerie van binnenlandse zaken, waarin de vrijwilligheid van de brand weer ter sprake kwam. In dat rapport werd de toekomst van de vrijwillige brandweer be licht. ,,Daar staan dingen in die mij helemaal niet bevallen en ik zou graag tezijnertijd een reactie van uw korps hebben op het rapport", sprak Assel bergs. De brandweer in Nederland stoelt grotendeels op vrijwil ligheid. Maar liefst 06% van de brandweer is vrijwillig en van de 639 korpsen mogen er slechts negen volledig steunen op beroepskrachten. „We heb ben in Zierikzee geen professi oneel kader en dat zal ook nog lange tijd zo blijven", sprak de eerste burger. Maar van een brandweerman wordt vandaag de dag steeds meer verlangd en steeds meer korpsen krijgen problemen om mensen aan te trekken. Assel bergs zei zich over Zierikzee vooralsnog geen zorgen te ma ken. In een kleine gemeente als Zierikzee is de betrokkenheid van de mensen sterker dan in een grote stad. „Hier zijn nog steeds veel mensen, die iets voor de samenleving willen be tekenen", Maar hij zei te vrezen, dat daarin verandering komt als binnenlandse zaken plannen maakt, die het mogelijk ma ken dat de vrijwilligers ingezet gaan worden in grotere gebie den. ,,U zet zich graag in voor Zierikzee en ook voor de direc te regio staat u klaar". Maar - verwacht Asselbergs - daarin komt vast verandering als Zie- rikzeese brandweermannen het eiland afmoeten voor het blussen van een brand. De ver breding van werkterrein kan het gevolg zijn van een gebrek aan vrijwilligers in andere ge bieden. Commandant H. J. Fie- rens legde het hoofd van de brandweer uit, dat de geza menlijke commandanten zich al over het rapport hebben ge bogen en een advies op papier hebben staan. Maar na een korte toespraak ging Asselbergs over op het geen waarvoor hij uiteindelijk gekomen was; het huldigen van de jubilarissen. J. C. Theuns is al vijfentwintig jaar lid van de brandweer en dat le verde hem een zilveren brand- weerkruis op. M. Schouls kreeg een bronzen gesp voor twintig jaar trouwe dienst en M. Bin kreeg een bronzen brandweer- kruis voor twaalfeneenhalf jaar dienst. Diploma's waren er voor J. C. L. Juffermans (diploma brand wacht le klasse, diploma hoofdbrandwacht), J. W. M. van Dijke (diploma WVD-verken- ner, certificaat repressie hoofd brandwacht, certificaat organi satie en leidinggeven hoofd brandwacht), C. J. Jonker (di ploma hoofdbrandwacht), K. Stoutjesdijk (diploma brand wacht, diploma brandwacht le De brandweermannen bij elkaar na het officiële gedeelte, maar met de barbecue noy in hét vo'ófUit zicht. (Foto: Marijke Folkertsma). klasse), T. D. Bouwman (diplo ma brandwacht) en J. B. J. Schot (diploma brandwacht). Verder waren er diploma's voor D. Ooms (diploma brandwacht le klasse, certificaat organisa tie en leidinggeven hoofd brandwacht en certificaat re pressie hoofdbrandwacht), J. Koster (diploma WVD-verken- ner, certificaat bevelvoerder hulpverlening hoofdbrand wacht), D. Quant (diploma commandant brandbestrij- dingspeloton), K. G. van Slpunder (certificaat instruc teur, diploma WVD-verken- ner). A. L. Theuns (certificaat hulpverlening algemeen brandwacht le klasse, certifi caat pompen algemeen brand wacht le klasse) en A. J. Heij- boer (certificaat bevelvoerder hulpverlening hoofdbrand wacht). Theuns heeft de brand weer inmiddels verlaten voor een plaats bij het collega-korps in Brouwershaven. Afscheid Ook heeft D. Ooms de brand weer in verband met een ver huizing naar Bruinisse de rug moeten toekeren. Een verhui zing van „een vorstenrijk naar een republiek" noemde Assel bergs het, die Ooms geksche rend beschuldigde van het af vallen van zijn geloof omdat Ooms en zijn echtgenote het in Bru beter naar hun zin zeggen te hebben dan in Zierikzee. Asselbergs noemde het jam mer, dat Ooms het korps heeft moeten verlaten na elf jaar trouwe dienst. Hij probeerde Ooms, die regelmatig de brug over moet voor werk in Wissen- kerke meteen te strikken voor een actie voor een tolvrije Zee- landbrug. Nadat Asselbergs ook nog enkele dames van de brandweer in de bloemetjes zette voor de voorbereidende werkzaamheden voor het feest, sloot Fierens af met een kort persoonlijk woord aan het adres van de jubilarissen en Ooms. ZIERIKZEE - ANWB-bondsraadlid H. H. Bouma heeft zaterdagmorgen aan L. C. Hart van de Stich ting Streek VVV- en promotie Schouwen-Duiveland het eerste informatiepaneel overhandigd, waarop een negental fietsroutes in de streek staat vermeld. Binnenkort komen er nog drie op de invalsroutes van de streek en ook zal er een paneel naar Sint- Philipsland gaan. Tijdens de overhandiging, die plaats vond op de Vismarkt te Zierikzee, waren verteenwoor- digers van de diverse gemeen ten aanwezig. Ook C. J. van Liere (oud-wethouder van Bruinisse en één van de initia tiefnemers) had zijn burge meestersketen van het Bra bantse Putte even in de kast la ten liggen om getuige te zijn van de overdracht. Hart (recreatie-wethouder van Middenschouwen) heette alle aanwezigen welkom op de Vis markt en attendeerde een ieder op een speciaal fietsroute boekje, dat in maart volgend jaar op de markt komt. Daarin wordt uitvoerig aandacht be steed aan de diverse routes. Het boekje is geschreven door Harry de Waard en de foto's zijn gemaakt door Bob Noo- men. Door diverse omstandig heden is de uitgave van het boekje vertraagd. Het bruin gekleurde informa tiepaneel toont op overzichte lijke wijze de verschillende ge creëerde fietsroutes. Daarbij is uitgegaan van een thematische aanpak. Zo kan bijvoorbeeld gekozen worden voor een route landbouw en visserij, nieuw en teruggewonnen land en Schou- wens oudste kernen. Monumentendag Bouma greep de overhandiging aan om een en ander te kunnen zeggen over de Open Monu mentendag, die zaterdag plaatsvond. „Mensen worden vandaag in contact gebracht met monumenten en daar blijft hopelijk iets van hangen". Vol gens Bouma waren er zaterdag verspreid over het land meer dan 4000 monumenten geopend voor het publiek. Het project van de cultuur-his torische fietsroutes op Schou wen-Duiveland is volgens Bou ma voor de ANWB van belang, omdat cultuur een wezenlijk element vormt van het toeris- tisch-recreatief produkt. Bou ma noemde de aandacht, die door de overheden besteed wordt aan die cultuur vandaag de dag opvallend. Tijdens de bijeenkomst werd door mede-initiatiefneemster Ria Geluk tekst en uitleg gege ven over de routes op zich. Op het bord staat de zogenaamde lange afstandsroute. Daar naast zijn er al drie bestaande ANWB-routes, namelijk in Duiveland en Westerschouwen en een verbindende route. Daarbij zijn nu acht routes ge komen in de regio en nog één voor Sint-Philipsland. Ook in Tholen komen er nog drie. Op die manier kan Noord-Zeeland een geheel vormen. Zeeuwse Rei Tijdens het officiële gedeelte was het muziekgezelschap de Zeeuwse Rei uitgenodigd. Dat slaagde er snel in om het pu bliek op de zaterdagmorgen in passende stemming te krijgen. Zelfs een meezinger sloeg aan. De aandacht voor de Zeeuwse Rei nam na het officiële gedeel te wat af, omdat de meesten het nodige hadden bij te pra ten. ZIERIKZEE - Bij een kop/ staart-aanrijding op de N59 ter hoogte van de Val te Zierikzee zijn vrijdagmiddag omstreeks 16.10 uur twee voertuigen be schadigd. A. J. K. uit Bruinisse kwam vanuit de richting van- zijn woonplaats en kon niet tijdig remmen voor de wagen voor hem van C. M. de G. uit Scha- rendijke, die ter hoogte van de verkeerslichten moest rem men. De wagen van G. werd aan de achterzijde en die van K. aan de voorzijde bescha digd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. MIDDELBURG - Sinds kort heeft oudervereniging Balans ook een Zeeuwse afdeling. De afdeling pre senteert zichzelf aan haar leden op woensdag 2 okto ber in Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg en op donderdag 3 ok tober in de LOM-school aan de Jacob Catsstraat in Terneuzen. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. ANWB-man Bouma (rechts) feliciteert L. C Bart met het nieuwe info-pnneel. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Oudervereniging Balans is een landelijke vereniging van ou ders van kinderen en (jongvol wassenen met ontwikkelings-, gedrag-, en leerstoornissen. Op de eerste afdelingsavonden in Zeeland kan men kennis ma ken met het afdelingsbestuur. De nieuwe afdeling biedt de le den ook een programma aan. Psychologe Ingrid van Haren uit Voorschoten spreekt over het onderwerp Mijn kind is an ders, hoe nu verder. Ingrid van Haren leidt een testbureau. Zij heeft ervaring met kinderen met leer-, gedrags-, en ontwik kelingsstoornissen, Ze heeft veel contacten met het lande lijk bureau van Balans in Bil- thoven en met middelbare scholen in Zeeland vanwege haar kennis van dyslexie. Ingrid van Haren spreekt tij dens de kennismakingsavond in Middelburg over haar erva ringen met kinderen in de ba sisschoolleeftijd omdat in die periode de meeste problemen gesignaleerd worden. Na de le zing van Ingrid van Haren volgt een pauze waarin schrif telijk vragen gesteld kunnen worden. Voorafgaande aan de lezing wordt een openings woord uitgesproken door de voorzitter van het afdelings bestuur en houdt onderwijs- gedeputeerde A. J. Dijkwel een korte toespraak. Naast Ingrid van Haren geeft ook een aantal andere deskundigen acte de présence. Aanwezig zijn onder andere R. Janse, schoolleider van de Driestromenschool, A. Feytel van de Provinciale On derwijsraad en F. Kruse van de Hogeschool Zeeland. DEN HAAG - De branche organisatie van tankstations is boos over het voornemen van staatssecretaris Simons van Volksgezondheid om de ver koop van alcoholhoudende dranken aan de pompen te ver bieden. De onafhankelijke be langenorganisatie stichting BETA, noemt bij monde van secretaris mr. E. Schuitcma het voornomen een kwestie van „onbehoorlijk bestuur". Inspiratie komt tot hen die werken, niet afwachten. De Zakenwereld Perioden met zon HET WEER Perioden met zon en in het noor den van het land eerst nog een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. Westelijke wind, matig, kracht 3 4. 1 DRINKPUTTEN Vijf basisscholen in de regio gaan aan de slag met een drinkputten-project. MONUMENTENDAG De vijfde Nationale Monumentendag heeft dit keer een gelijk aantal bezoekers getrokken. LEGE HANDEN Bruse Boys heeft wederom een gevoelig verlies gele den. HANDBALLERS De handballers van Delta Sport hebben meer in hun Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De politie vermoedt dat de regenval, en de daarmee gepaard gaande plotselinge gladheid, de oorzaak is geweest van een tiental aanrijdingen op Schouwen-Duiveland gisteren, zondag. Bij de aanrijdingen vielen geen gewonden. Er ontstond wel veel blikschade. Bij Brouwershaven was het raak op de kruising Delings- dijk/Schouwsedijk. D. uit Zon nemaire reed met zijn auto over de Schouwsedijk en zou volgens de politie geen voor rang hebben verleend aan de voor hem van rechts komende A. uit Zonnemaire. Beide auto's liepen schade op door de botsing. Een eenzijdig ongeval gebeurde zondagmiddag bij Nieuw-Haamstede. aan de voor hem van rechts uit de Haringvlietstraat komende B. Wat later op de avond, om streeks 21.30 uur, botste S. uit Zierikzee ter hoogte van de kruising Weststraat/Laan van St. Hilaire tegen een lantaarn paal met zijn auto. Een blaas- test wees uit dat S. teveel aan Bacchus had geofferd. De auto liep schade op. R. uit Vlaardingen reed met zijn auto over de Tbrenweg in de richting van het vliegveld. De automobilist moest uitwij ken voor een fietser en door die uitwijkmanoeuvre raakte de auto uit de koers, raakte eerst een hekwerk om vervolgens te gen een boom tot stilstand te komen. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. Verschillende kop/staart-bot- singen gebeurden op de Greve- lingendam bij Bruinisse. G. uit Vlaardingen botste achterop H. uit Ossendrecht. Diezelfde middag botste H. uit Ooster beek achterop G. uit Den Haag. Ook zondagavond was het raak. Omstreeks 19.45 bot sten V. uit Oberhausen en B. uit Zierikzee op elkaar. V. reed over de Laan van St. Hi laire en zou volgens de politie geen voorrang hebben verleend ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van Zierikzee moest zaterdagmiddag uitruk ken voor een uit de hand gelo pen brand op een stoppelveld aan de Boerenweg te Zierikzee. Volgens een woordvoerder van de politie heeft het veld brand- gevat, nadat kinderen van Van de S. met een wagen op het veld reden. De brandweer heeft kunnen voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. Brandweercommandant H. J. Fierens liet weten het noodza kelijk te vinden, dat de brand weer op de hoogte gebracht wordt van plannen om stoppel velden te branden. Momenteel gebeurt dit niet. I Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus JA, ik wil een G kwartaalabonnement a f 45,— j C jaarabonnement f 169.— i I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. I naam I adres postcodeplaats: I telefoon bandtekening: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1