§2 r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Openbaar vervoer twee uur plat tijdens uitspreken van Troonrede Open dag van Werkgroep Schoolbiologie geslaagd Gewonden bij twee aanrijdingen regio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE y 326$ ft Klasse bewijst zich zelf. Rolf Benz bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü Geen andere acties bekend op Schouwen-Duiveland Twaalf a dertien aanmeldingen voor nieuwe cursus Lezing van Rozen kruisers Lilipaly te gast bij PvdA 7 VARA eert Toon Hermans Ouderen op pad TAXA TIE? -I dé krant van schouwen - duivelend! "OH ^vuELtiU>^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1991 O O 148e JAARGANG NR 25016 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I R 1 ZIERIKZEE - Inwoners van Schouwen-Duiveland die gebruik maken van het openbaar vervoer moeten er dinsdag 17 september (Prinsjesdag) rekening mee houden, dat de bussen niet rijden tussen 12.00 uur en 14.00 uur. Dat is het gevolg van een stakingsoproep van de gezamenlijke bonden FNV, CNV en MHP in Zee land. Verder is nog weinig bekend van eventuele andere acties in de regio, behal ve dat er volgens de bouwbonden een actiebereidheid is in de bouw; ook in deze regio. Bij de busmaatschappij Zuid west-Nederland. gevestigd aan de Zierikzeese Grachtweg, is officieel nog niets bekend van de stakingsactie. Maar volgens ZWN-woord voerder J. N. Nien- huis is ook zonder een schrifte lijke aankondiging van de bon den duidelijk, dat de actie ge voerd zal gaan worden. De ac tie richt zich tegen de kabi netsplannen rond de WAO en de .Ziektewet. Vandaag, vrijdag, is er overleg tussen de bonden en de ZWN over de actie van aanstaande dinsdag. Nienhuis erkent dat er een grote actiebereidheid be staat onder de ZWN-medewer- kers. Volgens hem komt er een draaiboek om de busdiensten na 14.00 uur weer zo snel moge lijk op touw te zetten. Hij rekent daarbij op de mede werking van de medewerkers en de bonden. ,,Het is geen ac tie tegen de werkgever per slot van rekening. Het is een maat schappelijke discussie en de ZWN staat midden in die maat schappij", aldus Nienhuis. Dat de ZWN financiële schade oploopt door de actie, noemt Nienhuis desgevraagd aanne melijk „maar dat zijn echt geen tonnen, hoor". Geen zicht Corry Damen van het FNV- district Zeeland heeft voorals nog geen zicht op de actiebe reidheid op Schouwen-Duive land voor de overige sectoren. De bonden zetten bussen in om het publiek naar de manifesta ties in Axel en Vlissingen te krijgen. Maar de opstapplaat sen zijn niet op Schouwen-Dui veland ingepland. Ook de gro tere bedrijven in de regio wor den in de route niet opgeno men. Dat geldt wel voor kleine re dorpen en bedrijven in de andere Zeeuwse regio's met uitzondering van Tholen. Damen: „De mensen kunnen op eigen gelegenheid naar Vlis singen komen en kunnen de reiskosten declareren bij de ei gen bond. We moeten de bus sen, die we inzetten immers ook betalen". Wat er de reden van is, dat er geen bussen via Schouwen-Duiveland rijden is haar niet duidelijk. Het gaat in Vlissingen om een protestmars van het Stad huisplein naar sporthal Bas- kenburg aan de President Roo- seveltlaan (achter de sporthal). Daar wordt gezamenlijk ge luisterd naar de Troonrede, die koningin Beatrix die dag in het bijzijn van Willem-Alexander zal uitspreken. Datzelfde ge beurt in Axel, al is het niet aan nemelijk dat die laatste bijeen komst door inwoners van deze regio zal worden bijgewoond. Werkond erbrek ing en Over de algemene Zeeuwse si tuatie is Damen beter geïnfor meerd. Volgens haar komen er tal van werkonderbrekingen „al mag ik nog geen exacte in formatie over de specifieke be drijven vrijgeven". Dat de bouw het werk massaal plat legt is haar wel bekend gewor den na overleg met collega's van de bouwbonden. In andere branches, zoals de horeca ligt dat volgens haar veel moeilij ker. „Die medewerkers werken Op Schouwen-Duiveland zullen er 17 september geen bussèn rijden tussen twaalf en twee. (Archief foto). veel individueler en de horeca is met werkonderbrekingen ook kwetsbaarder". Volgens Corry Damen wordt ook bij' de PTT het werk gro tendeels neergelegd. Maar de directeur van het postdistrict waartoe Schouwen-Duiveland behoort was niet voor een reac tie bereikbaar. Datzelfde gold voor diens plaatsvervanger. De drie gezamenlijke bonden hebben deze week in een vlug schrift hun bezwaren op een rijtje' gezet tegen de plannen van het kabinet. De plannen zijn - zo schrijven de bonden - weliswaar bijgesteld maar ze blijven „puur slecht". „Want het zijn nog steeds ongezonde ingrepen in Ziektewet en WAO. Werknemers en uitkeringsge rechtigden krijgen als het ka binet zijn zin krijgt harde klappen". In dat verband noemt de bond twee maatregelen ter illustra tie. Elke ziekmelding kost een werknemer een vakantiedag tot er nog twintig over zijn per jaar. En bovendien ontvangt een werknemer bij ziekte der tig procent minder loon. „De regering doet daarmee afbreuk aan de contractvrijheid van CAO-partners". „De arbeidsongeschikten krij gen helemaal een dreun", aldus de bonden. Een WAO-er jonger dan vijftig jaar heeft te maken met een bevroren uitkeri,ng. Prijsstijgingen gaan deze uit keringsgerechtigden dus voor bij. Ibekomstige WAO-ers val len eerst terug naar zeventig procent van het laatst verdien de loon. daarna volgt - afhan kelijk van de leeftijd - na korte tijd opnieuw een forse korting. Misselijk „De vakbeweging voert actie. Óp Prinsjesdag onderbreken we massaal het werk. Om naar de Troonrede te luisteren.' En na Prinsjesdag gaan we verder. Net zolang tot de misselijke plannen van kabinet en werk gevers in de prullenbak ver dwenen zijn", aldus de bonden tot besluit in het pamflet. ZIERIKZEE - De eerste open dag die de Werkgroep Schoolbiologie dinsdag in het eigen onderkomen in de Maarstraat (Zierikzee) hield heeft ruimschoots aan de verwachtingen voldaan. Twaalf a dertien per sonen schreven zich dinsdag in voor de nieuwe Schoolnatuurgidsencursus die dinsdag 17 september start. Met het doel de schijnwerpers op de Werkgroep Schoolbiolo gie (een van de werkgroepen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland) en voor al ook op de cursus Schoolna- tuurgidsen te richten was dit jaar gekozen voor een open dag. Tussen 9.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur konden belangstellenden met hun vra gen over de werkgroep en de nieuwe cursus terecht in het onderkomen van de werk groep, waar deze dag niet al leen de koffie en thee maar ook een diaprojector klaarstond om te laten zien wat een school- natuurgids tijdens de excursies te verhapstukken krijgt. Krantje Deze open dag was niet alleen via de media maar ook met be hulp van een speciaal krantje, verspreid op de Zierikzeese ba sisscholen aangekondigd. Een goede formule, zo bleek achter af. Diegenen die 's morgens of 's middags hun gezicht lieten zien in de Maarstraat kwamen volgens Jeltje Lanting alle maal gericht en dat was ook de opzet van deze open dag die met name de cursus Schoolna- tuurgidsen wat meer bekend heid moest geven. Al met al schreven twaalf tot dertien vol wassenen zich als deelnemer aan deze cursus in. Excursies De opleiding tot schoolnatuur- gids is een van de activiteiten die de Werkgroep Schoolbiolo gie ten behoeve van het basis onderwijs ontplooit. Deze cur sus sluit aan bij een andere ac tiviteit van de werkgroep, na melijk het begeleiden van bui tenexcursies van basisscholen. Dat kan een uitstapje zijn naar de inlagen (groep 5 en 6), een excursie naar het Kaaskenswa- ter, een bezoekje aan de krui dentuin in de Mosselboom gaard of een ander qua flora en fauna opmerkelijk gebied. Voor de allerkleinsten heeft de werkgroep zelfs een Kabouter- en dierenpad uitgestippeld. Wie weieens met een groep schoolkinderen op pad is ge weest weet dat zo'n uitstapje valt of staat met voldoende en deskundige gidsen. Voor een groep van dertig leerlingen zijn dan ook al gauw vijf bege leiders nodig. Begeleiders die niet alleen kennis hebben van het natuurlijk leven in het des betreffende gebied maar die ook weten hoe die kennis over te brengen. Met de cursus Schoolnatuur- gidsen die dinsdag 17 septem ber begint wordt die theoreti sche en praktische kennis ver gaard. De cursus die elke dins dagmorgen van 9.00 tot 10.30 uur wordt gegeven in het ge bouw in de Maarstraat bestaat uit drie blokken, die ofwel af zonderlijk ofwel in zijn totali teit te volgen zijn. In het eerste blok dat dinsdag 22 oktober wordt afgesloten komen zaken aan de orde als het Kabouter- en dierenpad, bodemdieren en bomen rond de school. Het tweede blok dat van 29 oktober tot en met 17 de cember loopt bevat informatie en praktische tips over schor ren en slikken, kunstmatige rotskusten (de stenen basis waarop dijken rusten), de vo gels in de inlagen en de sloot jesexcursie. Ook de mogelijk heden van de bijenleskist, een van de collecties lesmateriaal die door de Werkgroep School biologie beschikbaar wordt ge steld, komen hierbij aan de or de. Zure regen Het defde blok begint in janua ri '92 met een les over het ont staan van Schouwen-Duive land. In deze derde fase van de cursus krijgen de cursisten daarnaast ook informatie over het Kaaskenswater, zure regen en de Zure regen-wandelinè, terwijl ook wordt stilgestaan bij de Koekist, een leskist in de vorm een koe waarmee de hoogste groepen van de basis school op neutrale wijze infor- nriatie krijgen aangereikt over de landbouwproblematiek. Deze leskist geeft niet alleen een stukje algemene ontwikke ling maar bevordert ook de taal- en Tekenvaardigheid. Didactiek In dit derde blok wordt ook een aparte les gewijd aan di dactiek. Iemand die veel weet behoeft immers nog niet altijd een goede leermeester te zijn. Veel van die practische didacti sche foefjes bij het begeleiden van de basisschoolleerlingen komen ook aari bod in het theo retische gedeelte van de cursus. Na 10 maart, wanneer de cur sus wordt afgesloten, komt het praktijkgedeelte van de cursus aan de beurt en wie nog een beetje huiverig is om bij het be geleiden van een excursie ge lijk in het diepe te worden ge gooid kan eerst nog eens met een ervaren gids meelopen. De ze oefenexcursies worden begin maart gehouden. Voor dc Schoolnatuurgidsencursus hebben zich inmiddels zo'n twaalf 5 dertien kandidaten gemeld. Volwassenen, al dan niet met kinderen, die bereid zijn om - afhankelijk van hun agenda - enige vrije tijd te besteden aan dit stukje milieu educatie voor jongeren kunnen zich tot uiterlijk dinsdag 17 september nog aanmelden bij Jeltje Lanting, telefoon 01110- 16367. MIDDELBURG - Het Rozen kruisers Genootschap houdt maandag 23 september een le zing over de geestelijke schat der Katharen. Deze lezing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek en be gint om 20.00 uur. Het Rozenkruisers Genoot schap houdt een drietal lezin gen over Graal, Kathaar en Ro zenkruis. Deze vormen samen een drievoudige weg. Een weg van natuurgeboorte tot zielege- boorte, van zielegeboorte tot zielegeboorte en tenslotte tot de geboorte van de Geest. Door middel van deze drievoudige weg kan de mens boven de na tuurstaat uitstijgen en verlost worden van de aardse cirkel gang. Graal, Kathaar en Rozen kruis zijn de drie fasen op deze weg van duister tot licht. BURGH HAAMSTEDE - Het Tweede Kamerlid voor de PvdA, J. Lilipaly uit Middel burg is. vrijdag 20 september te gast bij de PvdA-Westerschou- wen. Deze vergadert vanaf 19.30 uur in De Schutse in Burgh-Haamstede. Tijdens deze vergadering waar bij gediscussieerd wordt over de WAO/ziektewet en verkeer en vervoer in relatie tot het mi lieu komen ook gemeentelijke zaken aan de orde. De discussie over verkeer en vervoer wordt gevoerd aan de hand van stel lingen als het gegeven dat in dunbevolkte gebieden de kos ten van het maatschappelijke verkeer steeds zwaarder gaan drukken op het gezinsbudget. Ook de stelling dat het open baar vervoer in Zeeland niet toereikend is en een auto daar om haast een noodzakelijkheid is komt aan de orde. ZIERIKZEE - Op het fietspad langs de provinciale weg ter hoogte van Kerkwerve is de fietsster C. W. D. uit Berkei en Rodenrijs donderdagmiddag om streeks 17.00 uur gewond geraakt. D. reed samen met haar man op het fietspad. Achter hen reed de bromfietser J. R. V. uit Re- nesse. Die had beide fietsers te laat gezien en reed tegen D. Die raakte bij de val korte tijd bui ten bewustzijn. In het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee is ze na behandeling weer weg kunnen gaan. Diezelfde dag deed zich om streeks 14.45 uur ook een onge val voor op de Kloosterweg te Haamstede. De motorrijder J. J. H. uit Zoetermeer reed over de Kloosterweg richting Bad- weg. Hij werd ingehaald door een onbekende automobilist, die de Bad weg in reeU en de motorrijder daarbij sneed. Remmen H. moest hard remmen en kwam daarbij ten val. Hij liep er geen verwondingen bij op. Wel werd zijn motor bescha digd, alsmede zijn kleding. De automobilist is na het voorval doorgereden. De bromfietsster S. O. uit Zie rikzee werd 's avonds om 20.30 uur aangereden door J. J. D. uit Zierikzee. O. reed richting Zuidwellebrug en werd aange reden door de voor haar van links naderende automobilist. O. liep daarbij verwondingen op aan haar knie, maar kon ter plaatse behandeld worden door de dienstdoende huisarts. De rijkspolitie heeft inmiddels een tweede verdachte aange houden na de inbraak in de sportzaak aan de Zierikzeese Visstraat. Het betreft evenals de eerste arrestant een inwoner van Rotterdam. De politie is nog op zoek naar de derde ver dachte. Arbeid adelt. Gezegde Mooi nazomerweer HET WEER Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en een minimumtem peratuur van ongeveer 8 graden. Overdag flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Tot matig toenemende wind, kracht 3 a 4. i: BEZOEK Westerschouwen heeft een groep Poolse brandweer lieden op bezoek. MUSEUM Er is een special boek over het Museumwetebeestje gemaakt. Operette Vijf inwoners van Zierikzee doen mee aan de operette Het Land des Lachelns. TENNIS Verslag van clubkampioenschappen tennisvereniging Duiveland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HILVERSUM - Toon Hermans wordt op 17 december 75 jaar. De VARA-Televisie zendt die dag een groot feestprogramma uit. Verder maakt cineast Bert Haanstra in verband met dit kroonjaar voor dezelfde om roep een 4-delige serie over Toons' leven en werken. Dit heeft de VARA donderdag meegedeeld. Elke aflevering van 50 minuten krijgt een the: ma mee. Naast gesprekken met Toon Hermans zijn vele hoogte punten uit zijn One Man Shöw te zien. De reeks wordt vanaf 1 oktober wekelijks uitgezon den. WESTERSCHOUWEN - Een aantal ouderen uit de West hoek ging deze week met z'n allen op stap. 's Middags ver trok het gezelschap om 13.00 uur vanaf Duinoord. De bus bracht de reislustige ouderen naar Walcheren. Via de Stormvloedkering ging de reis naar Domburg, Bigge- kerke en Vlissingen waar op de boulevard even gestopt werd voor het nuttigen van koffie met gebak. Via Grijpskerke voerde de tocht langs het kasteeltje van Jacob Cats en door Middelburg en Veere. Een tweede stop was gepland in Ar- nemuiden. Via Wolphaartsdijk en de Zeelandbrug keerde het gezelschap vervolgens weer huiswaarts. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENPONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GROEPSVERVOER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht al. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1