Een hondenkarnmolen Tussen kunst en kitsch GRATIS ADVERTENTIE "T" °"SZS',°ch<">*n 6„ DE HOEVE AAN DE LINGE streeknieuws UipJ t dohonld Buis Open dag Lichtboei Zierikzee 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft haar eerste bijeenkomst van het seizoen aangegrepen om een Kunst en Kitsch- middag te houden. En met suc ces, want de belangstelling was groot. De afdeling kwam bijeen in Mondragon te Zierikzee. Door een misverstand waren ver schillende niet-leden naar het restaurant gekomen in de ver onderstelling, dat het de Avro- versie van Kunst en Kitsch be trof. Dat was niet zo, al pas seerden er toch leuke voorwer pen de revue. Een schets van Rembrandt bleef uit; ook geen echte van Gogh, maar wel bijvoorbeeld een authentieke Engelse Kilt- speld, die al vele generaties siert op een Zeeuwse doek. Het meest intrigerend was voor de leden van de bond de waarde van de artikelen. Ook de ou derdom sprak velen tot de ver beelding. Een enkeling was wat teleur gesteld over de feiten rondom het meegebrachte voorwerp. Die voorwerpen werden onder de loep genomen door me vrouw Van der Bijl (juwelier) en de heren Borsboom (anti- qair) en Teuthof (eveneens anti- qair). En daarmee is het seizoen 1991- 92 weer van start gegaan voor de Plattelandsvrouwen in de regio. En daarmee voor tal van andere vrouwenorganisaties, die allemaal weer een vaak ge varieerd programma hebben weten samen te stellen. ,,Een copy, die dringend schoongemaakt moet worden. De waarde is nihil". Geen Rembrandt dus in de Concertzaal. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Taartenstunt Kinderen, die van een komi sche film houden, kunnen woensdag 18 september om 14.00 uur terecht in de Licht boei te Zierikzee. Daar draait dan de film De Taartenstunt. Het is een gezellige kindermid dag met film, spel en zingen en dat allemaal rondom het the ma Wie is mijn vriend? Kinde ren vanaf zes tot en met twaalf jaar zijn welkom. ANBO De afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen houdt donderdag 19 september weer een thema middag in haar onderkomen aan de Paternosterstraat. BURGH-HAAMSTEDE Kankerbestrijding De collecte ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Burgh- Haamstede 5912,50 gulden op gebracht. De organisatie laat weten, dat het succes van de in zameling met name te danken is geweest aan de inzet van de collectanten en de gevers. NOORDWELLE Monumentendag In het kader van de Open Mo numentendag op zaterdag 14 september is er in de Neder landse Hervormde kerk van Noordwelle ook wat te bele ven. In de Winterkerk verzor gen de dames J. van Dongen en G. Admiraal een kleine exposi tie van handgemaakte fanta siepoppen. Tevens is er in de hal van de kerk een dia vertoning van fotomateriaal uit het archief van de gemeente Westerschouwen. Daarin komt een stuk historie van Noord welle tot uiting. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds die van 26 augustus tot en met za terdag 7 september in Brou wershaven werd gehouden heeft een bedrag van 1979,10 opgeleverd, hetgeen ruim hon derd gulden meer is dan het to taalbedrag dat vorig jaar werd opgehaald. De opbrengst komt ten goede aan de kanker bestrijding. Gulle gevers en collectanten worden voor hun bijdrage bedankt. ZONNEMAIRE Lampionnen Muziekvereniging Nut en Uit spanning geeft zaterdag 14 sep tember een concert in Zonne- maire. Belangstellenden bren gen tussen 19.30-20.30 uur een bezoekje aan de muziektent. Na het concert is er voor de kinderen een lampionoptocht door het dorp. KERKWERVE Geldinzameling De collecte ten behoeve van de Nederlandse Kankerbestrij ding heeft in Kerkwerve 1724,65 gulden opgebracht. De organisatie bedankt zowel de gevers als de collectanten. OUWERKERK Cursus Dit seizoen komen er weer twee cursussen Bijbels He breeuws in Ouwerkerk. De cur sus voor beginners is van 19.00- 20.00 uur (Hebreeuws alfabet, de symboliek ervan en He breeuws lezen). Voor gevorder den is de cursus van 20.00-21.30 uur (lezen, vertalen en verkla ren van bijbelgedeelten met behulp van Joodse, commenta ren). Kerkelijke binding of vooropleiding is niet nodig. De cursussen beginnen 17 septem ber in de Hervormde kerk van Ouwerkerk onder leiding van ds A. Otten. Bij hem kan men nadere informatie krijgen of zich aanmelden, 01114-2998. De organisatie is in handen van de Toerustingscommissie Gerefor meerd-Hervormd Schouwen- Duiveland. NIEUWERKERK Graan malen De korenmolen van Nieuwer- kerk is tijdens de open monu mentendag op zaterdag 14 sep tember te bezichtigen. Bij vol doende wind draaien de wie ken van deze stenen grondzei len bovenkruier uit 1844. Mo gelijk wordt er ook graan gemalen. D. Haak geeft de be zoekers uitvoerige uitleg over de molen en de aanwezige werktuigen. Ook staan de deu ren van 10.00-16.00 uur open van de Nederlarydse Hervorm de kerk. Mevrouw Gaanderse verzorgt de rondleiding en van 13.30-14.30 uur bespeelt drs P. Sevestre het orgel. Afscheid Het districtshoofd van de plan- tenziektekundige dienst in Roosendaal, C. Joziasse, neemt vrijdag 27 september afscheid van zijn werkgever, het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserijHij verlaat de dienst per 1 oktober van dit jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt hem een receptie aange boden in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Een en ander duurt van 15.00-17.00 uur. GOES Open dag Op zaterdag 5 oktober houdt de afdeling Zeeland van de Neder landse Stomavereniging Harry Bacon in samenwerking met de Zeeuwse afdeling van de Crohn en colitis Ulcerosavereniging Nederland éen open dag in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Een en ander begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De bijeenkomst is voor de eerste keer samen geor ganiseerd, omdat mensen met een chronische darmziekte soms voor de aanleg van een stoma komen te staan. Het ligt in dat opzicht voor de hand, dat beide verenigingen probe ren hun leden wederzijds zo uitvoerig mogelijk te informe ren. Tijdens de open dag kun nen vragen gesteld worden aan dr G. den Hartog (internist), dr C. M. Dijkhuis (chirurg), dr S. Geluk (uroloog), J. Aarts (stoma-verpleegkundige), J. Eversdijk (diëtiste) en E. de Mul (maatschappelijk werk ster). Ook is er een bandagist uit Rotterdam met allerlei stoma-materiaal. De informa tieve middag is door alle be langstellenden te bezoeken. Vrijdag 13 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.17 uur Kerkepad, toeristi sche routes langs kerken. Van- .daag: Den Haag. Herh. 15.44 uur Ja, natuurlijk extra: Here be dragons, natuurfilm. 16.34 uur G'oud en nieuw, mu ziekprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Wilde Jack, 3-delige Disney-serie. Afl. 1. 18.27 uur Kids, 16-delige Cana dese jeugdserie. Afl. 14. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dinges, volwassenen raden wat kinderen bedoelen. 19.51 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.22 uur Liefde op het eerste gezicht, 4-delige serie verha len. Afl. 2. 22.02 uur Spiegels, praatpro gramma. 22.42 uur Hartstocht voor bo men, reportage over de activi teiten van de Stichting Colom- bine. 23.08 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Stopwatch, archief opnames van historische ge beurtenissen. 18.10 uur Dieren in het wild, natuurdocumentaire serie., 18.59 uur America's funniest home video's, thuis-video's ge presenteerd door Bob Saget. 19.24 uur Natte neuzen show, spelprogramma. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Bananasplit, amuse ment met de verborgen came ra. 21.14 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.15 uur Allo allo, Engelse co medyserie. 21.50 uur Van Terschelling naar Ahoy, registratie van het concert van Hessel in Ahoy. Deel 1. 22.40 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 1. 10.30 uur Skoalle-tv: Sybe Sa- tellyt Co. Herh. 11.00 uur Schooltv-Weekjour- naal, les 1. 16.45 uur Studio sport, met sa menvatting WK turnen in Indi anapolis. 18.00 uur Atlas van Anatolië, 4- delige documentaire over Ana tolië. Deel 2. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis 19.10 uur Het rijk van de alli gator, natuurreportage over de alligator. 19.54 uur Uitzending van de RPF. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Sport studio. 20.55 uur Studio sport, Ivo van Damme Memorial (atletiek). 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.20 uur Holland Casino Sche- veningen festival, internatio naal zangconcours live vanuit het Circustheater in Schevenin- gen. Deel 1. BRT 1 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 196. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Van der Valk, naar het werk van Nicholas Freeling. Vierdelige Britse tv-film. Deel 2. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.50 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.00 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. 23.45 uur Coda, Karei Jonck- heere leest voor uit eigen werk. Vandaag: Bij de dood van een parelhoen. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Grensstad, Frans/Ca nadees/Amerikaanse serie. 20.00 uur De duivel onder de zon, Engelse speelfilm. 22.15 uur Kijk uit! 22.20 uur Première film vi deo, filmmagazine. 22.50 uur Binnenskamers, Mo zart. Sonate voor piano en viool in G KV 301 en Sonate voor piano en viool en Es KV 481, uitgevoerd door Chiara Banchini, viool en Temenusch- ka Vesselinova, pianoforte. 23.25 uur Abdijen der Lage Landen, 11-delige documentai re serie. Afl. 11 (slot). wï Plaatsend" mod^ne"aeKZe 9rote koliek, famil^ench?e^^°I»eaaV^aa^Si e* '©uke 9eb°o rteklan. tjes van; drukkerii ZIERIKZEE - Clubhuis de Lichtboei houdt donderdag 19 september haar open dag van 19.00 uur tot 21.00 uur. Die avond is er alle gelegen heid om nader kennis te maken met cursussen en andere activi teiten, die onder het dak van de Lichtboei plaatsvinden. De docenten en cursisten presente ren hun werk en lichten de be langstellenden graag in. In de eigen uitgave van de Lichtboei werd overigens een foutieve da tum genoemd van de open dag. HILVERSUM - De politiek ver toont een gevaarlijke onver schilligheid ten aanzien van het publieke omroepbestel. Dat heeft KRO-voorzitter Braks woensdag gezegd tijdens de gezamenlijke presentatie van het wmterprogramma's van AVRO, KRÖ en NCRV. Door MIEN VAN T SANT 63 Hij schudt opnieuw zijn hoofd. 'Onmoge lijk! Ik zou de fabriek kunnen noemen waar ze gemaakt worden. Voor een leek bedrieg lijk goed nagemaakt. Voor wie er verstand van heeft Ze valt hem in de rede. 'Het is heus zo, Frank. Ze zijn oud. Ik zou in staat zijn er een uit te laten breken o.m je te overtuigen'. 'Dat hoeft niet eens. Als jij mij niet gelooft en daar kan ik in komen ga dan naar de eerste de beste tegelzetter, die deze zelfde levert'. En op een krabbeltje in de rechter- onderhoek wijzend: 'Het keurmerk van de fabriek! Dat wil niet zeggen dat ze slecht zijn. Maar als je ze voor antiek gekocht hebt Een blinde woede komt in haar boven. O, ze weet nu wel zeker dat Frank de waarheid .spreekt. Alles is haar opeens duidelijk. De geheimzinnigheid, waarmee Koert van Na gel zich destijds omgeven had door het te la ten voorkomen dat het een wonder mocht heten, dat hij ze op de kop getikt had. Zijn voorstel, dat hijzelf een mannetje wist, die ze er zonder breken of beschadigen inzetten kon. Met levensgrote cijfers ziet Dien de Jong, die anders nooit getallen kan onthou den, nu die op de apart aangeboden reke ning voor zich. De rekening, die het archi tectenbureau nooit ter inzage gekregen had. Met haar eigen goedvinden nog wel. Dit keer is het geen pose, de ontstelde, wat hulpeloze trek op haar gezicht. Het valt Frank onmiddellijk op. 'Je bent beetgenomen, niet? Wil ik je helpen de waarheid aan het licht te brengen? Degene, die je zoiets gelapt heeft, moet maar aan de kaak gesteld worden. Misbruik van goed vertrouwen'. Verdrietig schudt ze haar hoofd. 'Het kan niet meer. Frank. De man, door wiens toe doen ik ze gekregen heb, is naar het buiten land getrokken. Voor een deel ook mijn ei gen schuld. Ik wilde geen rekening hebben. Vraag niet waarom. Op dat ogenblik zat het hier allemaal een beetje moeilijk met de be drijfsleider'. Hij knikt begrijpend. 'Zal ik precies opge ven wat deze kosten? En hoeveel je ongeveer voor de echt oude geven mag? Dan kun jij zelf de berekening maken'. De tranen springen haar in de ogen. Dan haar hand óp zijn arm leggend: 'Maak me nog niet verder van streek. Een vrouw al leen schijnen ze altijd te willen bedriegen. Ik was er juist zo trots op'. 'Had ik mijn mond moeten houden?' Ze haalt haar schouders op. 'Vandaag of morgen had een ander het me misschien verteld. Ik heb nu ook helemaal geen zin meer je het huis te laten zien. Ik zou het op het ogenblik echt niet kunnen verwerken als je nog meer ongerechtigheden ontdekte. Hoe heb je er zo verstand van?' 'Een van mijn hobby's. Antiek en oude hui zen! Daarom ben ik ook zo op het onze ge steld. Vanbuiten oerouderwets, maar van binnen een juweeltje. Ik zou het niet voor een kasteel willen ruilen'. 'Mooier dan dit dus?' 'Mooier niet! Alleen anders. Kom er maar gauw eens naar kijken. Mijn zuster krijgt graag bezoek. Ik heb al over je verteld in verband met onze reis'. 'Dat viel bij haar zeker niet zo best uit?' Hij kijkt haar verbaasd aan. 'Je lijdt toch niet aan een minderwaardigheidscomplex, wel?' 'Ik sta altijd voor alles alleen', zegt ze, haar ogen hulpeloos naar hem opslaand. 'En dit, die tegels, voelde ik als de bekro ning van alle veranderingen hier'. Zijn gezicht staat ernstig. 'Diana, je moét begrijpen dat ik er spijt van heb, dat ik het je verteld heb. Een van mijn grootste fouten is, dat ik er iets soms maar ineens uitflap. Maar ik kan geen onrecht dulden. Heus! Hoe moeilijk alles misschien te achterhalen is, als jij het me vraagt, zal ik hemel en aar de bewegen de schavuit, die je dit koopje ge leverd heeft, ter verantwoording te roepen'. (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - In de ogen van de stedeling was en is het leven binnen de kleine wereld van de boer en zijn gezin steeds met een waas van roman tiek omgeven. De werkelijkheid is anders. Ondanks de onmiskenbare charme van het leven op het land - in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede werd er bij na tien jaar geleden een specia le tentoontelling aan gewijd - kon de strijd om het bestaan hard zijn. Vooral de kleine(re) boer moest vaak vechten voor een goede boterham; daarbij was de inzet van alle gezinsle den noodzakelijk. De afgelopen halve eeuw kreeg de wereld een ander aanzien. Ook de bedrijfsvoering op de boerderij onderging ingrijpen de wijzigingen. Misschien ging het op Schouwen iets langza mer dan elders maar het ge beurde wèl. Veel veranderin gen waren verbeteringen. Wei nigen hadden er behoefte aan om het verleden vast te leggen voor het nageslacht. Gelukkig heeft de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek te Arn hem ruime aandacht geschon ken aan Schouwen. Karnhuis In de beschrijvingen van Schouwse boederijen, van stolp tot allerlei andere typen, is niet alleen het bedrijfsge- deelte met de koestal interes sant maar ook het woongedeel te. Dit laatste kende tal van va riaties. In de loop der tijden werd in een eeuwenoude boer derij keer op keer iets veran derd en meestal verbeterd. Bij een boerderij onder stolpdak kwam men vaak lengte te kort. Reden om kleine of grotere uit bouwen te maken, dikwijls on der een zadeldakje. Het zogenaamde karnhuis (ook wel „achter'uus" genaamd) had doorgaans een meervoudi ge functie; het was zoals Hek- ker aangeeft, vanouds entree, spoelkeuken en plaats voor zuivelbereiding. Voor afvoer van spoelwater was er soms in de buitenmuur een „gotegat" gemaakt. Kaasmaken (in het ..kaeskot") en boterbereiding, arbeidsintensieve bezigheden, vonden in de boerderij plaats tot in het begin van de twin tigste eeuw. In het karnhuis stond een dikbuikige karnton, die op zeer curieuze wijze in beweging werd gebracht. In een uitbouw bevond zich een verticaal lopend rad waarin een hond moest lopen zoals men tegenwoordig wel eens ca via's ziet lopen in kleine tred molentjes! Het ronde rad werd op Schou wen aangeduid als ,,'onde- kaernmeulen", een naam die de functie van de hond duidelijk maakte. Of deze wijze van kar nen veel werd toegepast ver meldt het verhaal niet; in ieder geval zullen de honden met die geestdodende bezigheid niet écht blij zijn geweest... Zelfvoorziening Zoals gezegd was de boerderij met haar bewoners een wereld je apart. Daarbij behoorde ook, vooral wanneer er sprake was van geïsoleerde ligging, een zekere mate van zelfvoor ziening. Naast de zuivelberei ding was er ook behoefte aan eigen gebakken brood en der gelijke. Vandaar dat ook de bakoven in geen boerderij mocht ontbreken. In sommige gevallen lagen karnhuis en bakoven ver van elkaar; er zijn ook voorbeelden dat karnhuis en bakoven waren „gekop peld". Dit laatste schijnt het meest gebruikelijk te zijn ge weest. Oorspronkelijk stond het bakhuis ("bakkeete") los op het erf, mede vanwege het brandgevaar. Wiebe Keikes b# Pm - i *01 Antieke karnton (Zonnemaire)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4