Honderd jaar! Kiezen voor stad of dorp FNV-cursussen in Zierikzee op komst Nog diverse knelpunten voor medewerkers streekarchief PvdA- aanhang steunt Kok Zierikzeese slijter bij huldiging prins Meer Bewegen voor Ouderen start weer Buitenlanders in regio treffen elkaar zaterdag Dinsdag 17 september vergadering Najaars- kinderkleding- beurs DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 NR 25015 3 Verwachting t/m maandag 16 sept Z1ERIKZEESCHEKSS NIEUWSBODE Ka Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag. donderdag en vrijdag. fnfevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht zuidw. 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuidw. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 07.10, onder 20.00 Maan op 13.39, onder 2131 Eerste Kwartier: 15 sept. (24.00) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied boven de Noordzee trekt langzaam naar het zuidoosten weg maar blijft ook morgen nog zijn invloed op ons weer houden. Het is gevuld met droge arc tische lucht, daarom is het komende nacht weer helder en koud. De mini mumtemperatuur loopt uiteen van 8 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland, waar op veel plaatsen aan de grond het kwik beneden het vriespunt daalt. Overdag is het zon nig en wordt het ongeveer 21 graden. De wind waait uit zuid tot oost en is zwak tot matig, kracht 3 of minder. HILVERSUM - De meeste le den van de Partij van de Ar beid hebben nog steeds ver trouwen in Wim Kok als leider van hun partij. Dit blijkt uit een door het bureau Interview voor Tros Aktua uitgevoerde steekproef onder 400 PvdA- leden. Van de ondervraagden ant woordde 59 procent bevesti gend op de vraag of Kok als partijleider moet aanblijven. Daarentegen vond 31 procent dat de minister van financiën zijn plaats dient af te staan. In terview vroeg de led,en van de Partij van de Arbeid ook of zij nog vertrouwen hebben in de leiding van de partij. Slechts 30 procent, waarvan zeven zeer veel, heeft dat nog. Weinig tot geen vertrouwen heeft 64 pro cent. De steekproef wees ook uit dat de meste leden (65 pro cent) vinden dat de Partij deel moet blijven uitmaken van het kabinet. Slechts 27 procent is daar tegen. ZIERIKZEE/BAARN - Als lid van de Confrérie de Vinophiles de Pays-Bas (Broederschap van Wijn vrienden in Nederland) heeft de Zierikzeese slijter W. van Meeleren dinsdag zijn bijdrage geleverd aan de inhuldiging van prins Bernhard tot erelid van dit broederschap. Het broederschap, gestoken in zwart met hoge hoed, cape en forse witte kragen, had prins Bernhard enige tijd geleden uitgenodigd om het ere lidmaatschap te aanvaarden. De prins is daarop ingegaan, mede ingegeven door het feit, dat een van de leden van het broederschap hofleverancier is van de koninklijke familie. De inhuldiging vond plaats in kasteel De Hooge Vuursche in Baarn. Die eer is enkele jaren geleden ook te beurt gevallen aan de Zierikzeese burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs. Toen gebeurde het ter gelegen heid van de nieuwe wijnafde ling van Van Meeteren. Assel bergs was de tweede Zeeuw, die hiervoor werd uitgenodigd. Het was de eerste keer dat het gezelschap afreisde naar Zee land. Maar dankzij de rijke historie van Zierikzee en de ve le voorbereidingen van Van Meeteren zelf, kwam de broe derschap toch deze kant op. Bijzonder De inhuldiging van prins Bern- Prins Bernhard. hard werd door de leden van het broederschap als een bij zondere gebeurtenis ervaren. Van Meeteren regeert ook „bij zonder blij te zijn geweest" dat prins Bernhard heeft inge stemd met het ere-lidmaat- schap. De prins is een liefheb ber van wijnen in het algemeen en Spaanse wijnen in het bij zonder. Dat verklaarde mede zijn belangstelling voor het ge beuren. „De accommodatie is onge schikt om op efficiënte wijze archiefdelen te ordenen. Een ruimte om bezoekers op te van gen is in de directe nabijheid van de archiefbewaarplaats in feite niet aanwezig". De werk druk in Westerschouwen is groot en ter voorkoming van grote achterstanden werd de beschikbare tijd voor algeme ne werkzaamheden terugge bracht. ZIERIKZEE - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) in Zeeland heeft weer een groot aantal cursussen op het programma staan, waarvan een aantal ook in Zierikzee verzorgd wordt. Allereerst is er de Vakbonds- school. Iedereen met belang stelling voor de vakbeweging en die nog geen activiteiten voor de bond heeft onderno men is welkom. De cursus be gint in oktober en duurt tot eind april. De precieze data worden in overleg met de cur sisten vastgesteld. De cursus Vakbeweging in beeld is bedoeld voor vrouwen. Welke kansen en mogelijkhe den hebben vrouwen op de ar- beidmarkt? De eerste drie bij eenkomsten gaan vooral over betaald en onbetaald werk. Ook de effecten van automati sering en flexibilisering op de inhoud van het werk komen aan bod. De laatste drie avon den worden gewijd aan het on derwerp positieverbetering en vakbondswerk. Dan gaat het over maatregelen die de combi natie van betaald en onbetaald werk bevorderen en vergemak kelijken. Aan de orde komen actuele thema's zóals arbeids tijdverkorting, kinderopvang en positieve actie. De data voor de cursussen zijn 2, 9, 23 en 30 oktober en 6 en 13 november. ZIERIKZEE - Anke Deurloo start dinsdag 24 september weer met het nieuwe seizoen van Meer Bewegen voor Oude ren. De eerste samenkomsten zijn in Zierikzee en Drcischor. De 24e september komen de ou deren bijeen aan het Janne wekken in Zierikzee van 10.30- 11.15 uur, van 14.00-14.45 uur en van 15.00-15.45 uur. In Dreischor is er in de gym zaal aan de Schoolstraat een groep van 09.00-09.45 uur. Voor informatie kan gebeld worden met Anke Deurloo, 01110-16267. Wellicht aanzet tot andere activiteiten ZIERIKZEE - Een bont en waarschijnlijk ook uiterst gemêleerd gezelschap van de meest uiteenlo pende nationaliteiten ontmoet elkaar zaterdag 14 september voor het eerst in Zierikzee. Behalve deze kennismaking is deze bijeenkomst bedoeld om na te gaan of deze op Schouwen-Duiveland wonende bui tenlanders behoefte hebben aan nadere contacten met elkaar. 's Lands wijs, 's lands eer. Elk land heeft zo zijn eigen waar den en gedragscodes die voor een buitenlander niet altijd eenvoudig te vatten zijn. Op hun beurt blijken Nederlan ders lang niet altijd veel begrip op te kunnen brengen voor de voor hen vaak 7o vreemde cul tuur van hun buitenlandse plaatsgenoten. Eenzaamheid, het gevoel ondanks alle toena deringspogingen niet te wor den geaccepteerd en heimwee naar het oude vaderland zijn gevoelens die de meeste buiten landers die in Nederland ver blijven wel kennen. Daarbij verschilt het natuurlijk wel of men hier alleen verblijft, zoals veel asielzoekers of dat men zich gesteund weet door een (Nederlandse) partner, zoals ook regelmatig voorkomt. Vanuit de eigen ervaring dat het ondanks alle steun van an deren wel de nodige inzet vraagt om hier ingeburgerd en thuis te raken heeft Gabriëlle Flikweert uit Nieuvverkerk het idee opgevat om een contactbij eenkomst voor alle buitenlan ders op Schouwen-Duiveland te organiseren. Zelf verhuisde ze rond 1980 van de Kaapverdi- aanse eilanden naar Nieuwer- kerk, de woonplaats van haar echtgenoot en ondervond zij wat het betekent om als buiten lander in een compleet vreem de samenleving terecht te ko men, een maatschappij waar van zij aanvankelijk de taal niet sprak. Haar plan om voor alle buiten landers in de regio, of dat nu asielzoekers zijn of buitenlan ders die met een Nederlandse partner zijn getrouwd, een con tactbijeenkomst te organiseren kreeg van Theo de Waal, Bauk- je Bijlsma en Conny Verhage die als Coördinatieteam belast zijn met de opvang van asiel zoekers alle mogelijke bijval. Dit initiatief kan immers een bijdrage leveren aan het isole ment waarin veel RÖA-asiel- zoekers terecht komen of drei gen te komen. Met medewerking van de Vol wasseneneducatie van het Re gionaal Educatief Centrum en het Coördinatieteam zijn deze hier verblijvende buitenlan ders hetzij persoonlijk hetzij via een stencil op de hoogte ge bracht van deze eerste ontmoe tingsbijeenkomst die zaterdag 14 september van 16.00 tot 18.00 uur in Zierikzee wordt gehou den. Tijdens deze bijeenkomst wil men met elkaar nagaan of er onder de aanwezige buitenlan ders behoefte bestaat aan wat meer contacten met andere bui tenlanders, via bij voorbeeld thema-bijeenkomsten of kof- fie-ochtendcn. Daarnaast wordt ook ingegaan op het waarom van deze bijeenkomst en vertelt het Coördinatieteam iets over zijn werkzaamheden bij de opvang van asielzoekers. Buitenlanders (en uiteraard hun Nederlandse partner) kun nen zich voor deze ontmoe tingsmiddag opgeven bij me vrouw Gabriëlle Flikweert. te lefoon 01114-1442. Indien ge wenst verstrekt zij ook nadere informatie over de opzet van deze middag. ZIERIKZEE - Het blijft voor de medewerkers van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland roeien met de riemen die ze hebben. Ter wijl het aantal bezoekers blijft toenemen, moet het archivariaat het met steeds minder ruimte stellen. En dat terwijl nog steeds veel mensen archieven de poneren bij de dienst. Dat blijkt uit het tussentijds verslag van het archief, zoals dat dinsdag 17 septem ber ter sprake komt in het stadhuis van Zierikzee (16.00 uur). Eind 1990 stemde het gemeen tebestuur van Zierikzee ermee in, dat de studieruimte ge bruikt zou gaan worden door het archivariaat. Maar mede daardoor is ook het bezoekers aantal toegenomen in Zierik zee. Per 31 juli van dit jaar tel de het archief 520 bezoekers en dat is een kleine honderd meer dan vorig jaar in dezelfde pe riode. In zijn verslag spreekt archiva ris H. Uil ook over de archief bewaarplaatsen in de regio. De toestand van de plaatsen wordt redelijk tot goed genoemd. Maar de al eerder gesignaleer de problemen ten aanzien van die bewaarplaatsen, waarvan de reserve-capaciteit onvol doende is, bleef grotendeels hetzelfde. De dienst gemeentewerken van Zierikzee stelde onlangs een schetsplan op voor huisvesting van het archief in de panden te genover het stadhuis in de Meelstraat.'ln dit geval maken de plannen ook onderdeel uit van de algemene huisvestings- problemathiek van het ambte lijk apparaat. De plannen ko men binnenkort ter sprake. Zorgelijk Het meest zorgelijk laat de ar chivaris zich uit over de ar chiefbewaarplaats in Wester schouwen. „Noodgedwongen moesten enkele archieven bo venop de verrijdbare stellin gen worden geplaatst bij ge brek aan ruimte". Ook de werkruimte, die in gebruik is, is dringend aan verbetering toe. De belangstelling voor het archief blijft toenemen. (Archieffoto). De archiefbewaarplaats in Zie rikzee is nagenoeg vol. Om nog een aantal strekkende meters opbergcapaciteit te scheppen, werd een deel van de archieven op een andere wijze opgebor gen. Over deze zaken en tal van andere gegevens over de diver se bewaarplaatsen praat de streekarchiefcommissie dins dag 17 september. De vergade ring in het Zierikzeese stad huis staat onder voorzitter schap van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en begint om 16.00 uur. ZIERIKZEE - Vrijdag 27 en za terdag 28 september is er weer een kinderkledingbeurs. Deze zal gehouden worden in de openbare basisschool 't Kof schip aan de Scheldestraat in Zierikzee. Vrijdag tussen 19.30 uur en 21.30 uur kunnen men sen terecht om maximaal 25 stuks kleding per persoon in te leveren vanaf maat 86 tot en met 182. Er is nu ook de mogelijkheid om 15 stuks babykleding in te leveren in de maten 56 tot en met 80. De kleding dient heel en schoon te zijn. Er worden geen leren schoenen, ondergoed en luiertruitjes aangenomen, wel kaplaarzen, gymschoenen, schaatsen, sneeuwboots en rol lerskates. Zaterdag 28 september kunnen belangstellenden terecht tus sen 10.00 uur en 11.30 uur om kleding te kopen. Diezelfde dag kan tussen 14.00 uur en 15.00 uur de niet verkochte kle ding afgehaald worden, tevens wordt dan afgerekend. Niet af gehaalde kleding gaat naar Po len of Roemenië. Van de ver koop komt 10 ten goede aan de Stichting Kledingbeurs Zie rikzee. De circa 25 vrijwilligers hopen op een grote belangstelling. In lichtingen bij R. Duinhouwer, telefoon 01110-15244 of Y. van Marion, telefoon 01110-14143. ZIERIKZEE - Er mogen dan steeds meer eeuioelingen komen, toch blijft deze mijlpaal een bijzonderheid. Ook voor mevrouw N. Keuvelaar-Smalheer. Dinsdag vierde zij in bescheiden kring haar honderdste verjaardag. Een bijzondere, al was het alleen al omdat de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs, mevrouw Keuvelaar een bezoek bracht. Mevrouw Keuvelaar werd geboren in Zonnemaire en woont sinds 1971 in Zierikzee. Eerst in Borrendamme en sinds 1988 in verpleeghuis de Cornelia- stichting. Mevrouw Keuvelaar, die sinds 1975 weduwe is, heeft twee kinderen. Momenteel telt Zierikzee drie honderdjarigen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het is opmerkelijk hoe basisschool leerlingen aan de hand van een betrekkelijk éénvou dig onderwijsproject aanzienlijke maatschappelijk problemen boven water weten te krijgen. Die con clusie trekt de directeur van de christelijke basis school Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee, C. L. Soeters, naar aanleiding van het project Stad en dorp. De leerlingen van de groepen zes, zeven en acht hebben zich vier middagen beziggehouden met de voors en tegens van het leven in een dorp of stad. Ver deeld over een aantal groepen werden gegevens verzameld, aan de hand waarvan de kinde ren zich een beeld probeerden te vormen over de verschillen de levenswijzen. Zo werden de files, zoals die op de radio werden omgeroepen, in kaart gebracht en zochten leerlingen redenen voor die verkeersopstoppingen. Ook werden er collages gemaakt, waarmee de voor- en nadelen van het wonen in de stad en het dorp zichtbaar werden ge maakt. Microfoon Andere leerlingen gingen ge wapend met microfoon de straat op. De kinderen wilden graag weten waar de geïnter viewden vandaan kwamen en wat ze wel of niet prettig von den aan het dorp of de stad. Soeters: „Zo bleek bijvoor beeld dat van een echtpaar de man geen problemen met het wonen in een dorp had, maar de vrouw zonder werk vaak met vervoersproblemen komt te zitten". Een bekend en erkend maat schappelijk probleem, dat de jeugdige leerlingen van de ba sisschool binnen het kleinscha lige project snel boven water wisten te krijgen. De gegevens van de enquête moesten in een grafiek tot uiting worden ge bracht. Dan kon, omdat het om slechts enkele eenvoudige vra gen ging. Volgens Soeters wordt het pro ject volgende week afgerond aan de hand van een inventari satie van alle gegevens. Binnen de school worden dergelijke thematische projecten onge veer iedere drie weken opgezet. Het vormt een onderdeel van de lesmethodiek zoals die on dermeer door Soeters is geïn troduceerd op de school. Leerlingen van de Johan Louis de Jongeschool zijn gewapend met microfoon de straat opgegaan. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3