§3 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Tonelisten wachten een weekeinde lang op Godot Interkerkelijk koor Adonai zoekt versterking Q-C Middenschouwen wil aanpak hard rijden in Kerkwerve Zeeland kiest Schelde voor bouw veerboot r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j dé krant van schouwen - duiveland! Te beginnen met reconstructie Kerkweg mm ••'r? Moedige keuze voor stuk van Samuel Beckett Inbraak in Sporthuis Zierikzee 7 Kamerlid D66 in Haamstede Klasse bewijst zich zelf! Leolux bijvoor beeld! Ook in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25015 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SCHARENDIJKE - Er wordt in Kerkwerve té hard gereden, vooral omdat de overgang tussen bebouwde kom en buitengebied niet altijd duidelijk is. Om die knelpunten op te lossen stellen b en w voor om eerst de Kerkweg onder handen te nemen. Dit voorstel wordt donderdag 19 september door de gemeenteraad van Middenschouwen besproken. Dit gebeurt tijdens de maandelijkse raadsver gadering die vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Scharendijke wordt gehou den. De Kerkweg is niet de enige weg die onder handen moet worden genomen. Het dorps plan voor Kerkwerve noemt nog .andere knelpunten. Met name het hardrijden op de in valswegen zorgt ervoor dat be paalde kruispunten als gevaar lijk worden ervaren. Om hierin verandering te brengen is in ju li een totaalplan aan de bewo ners van Kerkwerve gepresen teerd. Vanwege de kosten (in totaal 276.000 gulden) moet dit plan in gedeelten worden uitge voerd. De reconstructie van de Kerkweg moet volgens b en w van Middenschouwen als eer ste worden uitgevoerd, later zal de reconstructie van de Ring worden bekeken. Voor het dekken van de kosten krijgt de gemeente Middenschouwen een vergoeding van negentig duizend gulden uit de provin ciale knelpuntenpot voor stads- en dorpsvernieuwing. Ellemeet Na de dorpsplannen voor Scha rendijke en Kerkwerve wil Middenschouwen dit jaar nog een begin maken met het dorpsplan voor Ellemeet. Dit is nodig om een link tussen de ze dorpsplannen te leggen waardoor een betere afweging tussen de verschillende uit te voeren projecten kan worden gemaakt. Bij het opstellen van dit nieu we dorpsplan heeft Midden schouwen nog even overwogen om het zelf op te stellen. Uit eindelijk werd het toch beter geacht om een extern bureau, bij voorkeur de Grontmij in te schakelen. Het voordeel van deze werkwijze is dat een ex terne deskundige een meer on afhankelijke positie in kan ne men. De Grontmij die samen met nog een ander bureau een of ferte voor dit nieuwe dorps plan heeft opgesteld heeft in deze offerte de suggestie ge daan om in dit dorpsplan ook aandacht te besteden aan het dorpsbeheer. Dit houdt in dat niet alleen rekening wordt ge houden met de aanleg van be paalde voorzieningen maar ook met het toekomstig onder houd ervan en eventuele ver bouwingen. Burgemeester en wethouders van Middenschou wen voelen daar weinig voor omdat dit reeds meespeelt bij alle afwegingen die vooraf gaande aan het opstellen van dit plan worden gemaakt. De Kerkweg in Kerkwerve. (Foto: Joop van Houdt). Voor het opstellen van dit plan wil het college van b en w een bedrag van 25.000 gulden reser veren. Hoe ziet de toekomst van 't Mêêtje eruit?. Over het nemen van een instandhoudings- besluit voor de openbare basis school 't Mêêtje in Ellemeet moet de gemeenteraad van Middenschouwen een besluit innemen. Als een school gedu rende twee achtereenvolgende jaren op 16 januari minder dan vijftig leerlingen telt dreigt opheffing. Als de aanwezig heid van een school echter noodzakelijk is om de inwo ners van de gemeente voldoen de gelegenheid te kunnen bie den voor het volgen van open baar onderwijs moet de raad een instandhoudingsbesluit nemen. Op grond van de door gedepu teerde staten gehanteerde cri teria geldt voor de openbare basisschool een minimum van 23 leerlingen. Dit is in 1990 en 1991 met respectievelijk 47 en 44 leerlingen ruimschoots ge haald. Daarnaast geldt ook dat in elke gemeente voldoende openbaar basisonderwijs moet zijn. Nu de openbare basis school Prinses Irene in Kerk werve gesloten is, is 't Mêêtje de enige openbare basisschool in Middenschouwen. Dit alles rechtvaardigt het in stand hou den van 't Mêêtje. Zorgen B en w van Middenschouwen tonen er in hun voorstel begrip voor dat het plan om voor de basisschool in Ellemeet een in standhoudingsbesluit te ne men de raadsleden bezorgd maakt. Het dagelijks bestuur wijst er echter met klem op dat dit instandhoudingsbesluit niet betekent dat het voortbe staan van de school wordt be dreigd. Op grond van bovenge noemde criteria komt het in standhoudingsbesluit zonder meer in aanmerking voor goed keuring. ZIERIKZEE - Lef hebben ze zeker, de oud-cursisten dramaturgie en regie die zich hebben aangemeld voor het Samuel Beckett-weekeinde, dat van vrij dagavond 27 september tot en met zondag 29 septem ber voor het eerst op Schouwen-Duiveland wordt ge houden. Twee dagen en één avond lang zullen deze toneel-enthousiastelingen zich in het dorpshuis Zuudènde in Kerkwerve verdiepen in het stuk Wach ten op Godot van Samuel Beckett; een stuk dat in Zeeland voor zover bekend niet eerder door ama teurtonelisten is gespeeld!. Wat bezielt iemand om voor Wachten op Godot, eerf allesbe halve eenvoudig stuk van de Iers Franse schrijver Samuel Beckett te kiezen. Een auteur en representant van het absur distisch theater die er niets voor voelde om zijn publiek te verwennen met eenvoudig te volgen strekking, maar die zijn gehoor veeleer een spiegel van eigen benepenheid en onbenul voorhield. Het idee om het stuk Wachten op Godot eens onder de loep te nemen en van een eigen inter pretatie te voorzien is eigenlijk min of meer het gevolg van een grapje, gemaakt door een van de deelnemers aan de cursus dramaturgie. Een cursus die door toedoen van de Regionale Toneelwerkgroep Schouwen- Duiveland dit jaar op Schou wen-Duiveland werd gegeven en waarvoor zich twaalf be langstellenden meldden. Inzicht Onder leiding van vakman Hans Brans uit Amsterdam verdiepte het twaalftal zich twaalf weken lang in het ana lyseren, het interpreteren en incidenteel ook vormgeven van toneelstukken om zo een beter inzicht te krijgen in de manier waarop toneelspelen worden geschreven. Voor de keuze van hun studie-object deden de cur sisten een greep uit de meester werken van de toneellitera tuur. Zo werd menig vrij uurtje en wellicht ook nachtelijke stonde opgeofferd aan het le zen en herlezen van stukken als Antigone van Sophocles, Richard II van Shakespeare, De Vrek van Molière, de Ker sentuin van Anton Tjechov en de Bruid in de Morgen van Hu- go Claus. Wat, waar, hoe Na het lezen en herlezen volgde dan een analyse aan de hand van vragen als wat gebeurt er (een objectieve weergave van de gebeurtenissen) waar gaat het over (een meer subjectieve beoordeling) en hoe (in welke Vorm) gebeurt het. Door keer op keer deze vragen te stellen werd de essentie van het stuk, die soms tussen de regels door te vinden is, wat duidelijker en groeide volgens Ali Pankow, regiovertegenwoordigster van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel en lid van de Regionale Toneel werkgroep, ook de nieuwsgierigheid of die aldus verkregen kennis ook bij uitvoeringen toepasbaar is. Weekeinde Deze cursus dramaturgie had echter nog een gevolg. Twaalf lessen zijn immers onvoldoen de om ook andere, als moeilijk en ondoorgrondelijk be schouwde stukken grondig aan te pakken. Die wens om verder te gaan mondde uit in het be sluit om het laatste weekeinde van september (vrijdag 27 tot en met zondag 29 september) geheel te wijden aan het stuk Wachten op Godot van Samuel Beckett. Voor zover bekend werd dit stuk in Zeeland tot nu toe nooit door het amateurtoneel in gestudeerd en opgevoerd. Dat laatste zal ook dit weekeinde niet het geval zijn, althans niet voor publiek. Ook dit weekein de staat de analyse en uiteinde lijk de interpretatie van het stuk centraal. Daaraan zullen de deelnemers dit weekeinde hun handen meer dan volheb- ben. Beckett, die samen met een man als Ionesco als een be langrijk vertegenwoordiger van het absurdistisch theater wordt gezien en die in 1969 de Nobelprijs voor de literatuur ontving is geen gemakkelijke jongen. Wachten op Godot, een stuk dat in 1953 voor het eerst in Parijs werd opgevoerd en dat twee jaar later in Neder land bij wijze van voorzorgs maatregel eerst in een besloten kring op de planken werd ge bracht is zo'n typisch Beckett- stuk, waarin het leven wordt afgeschilderd als een verve lend en naargeestig iets maar waarin anderzijds ook wat wrange humor verscholen zit. Niets In Wachten op Godot, een stuk voor vier mannen gebeurt in feite helemaal niets. Tbgen een uiterst sober decor, een kale boom die in het verloop van het stuk een enkel blaadje krijgt wachten de twee zwervers Estragon en Wladimir einde loos en steeds tevergeefs op Go- dot. Deze Godot, God of de ver persoonlijking van een onver vulde belofte misschien, laat zich niet zien. De tijd van het wachten doden de twee zwer vers met een voor het oog onbe nullig gesprek vol met herha lingen. Zij symboliseren in fei te de leegheid van de menselij ke samenleving. Hun wachten wordt bovendien onderbroken door de komst van Pozzo, een soort circusdirecteur en zijn slaaf Lucky die ongenadig slaag van zijn meester krijgt en verder gebeurt er niets. Hier uit blijkt de zinloosheid van het menselijk bestaan. Essentie Juist het feit dat er geen echte dramatische actie in voorkomt, de eindeloze herhalingen en de soms absurde clownerie maken dat de essentie van het stuk zonder deskundige begeleiding moeilijk duidelijk te maken is, zonder te vervallen in een slaapverwekkende vertoning of een clownesk stuk. Daarom ook verdient het besluit van de oud-cursisten dramaturgie en regie om zich een weekeinde lang te verdiepen in het on doorgrondelijke maar wel in trigerende Wachten op Godot alle respect en draagt de Regio nale Toneelwerkgroep Schou wen-Duiveland hiermee op nieuw bij tot de ontwikkeling van het amateur-toneel in de regio. Amateur-tonelisten die dit Beckett-weekeinde in het dorpshuis van Kerkwerve mee willen maken kunnen zich nog tot 21 september opgeven bij Ali Pankow, telefoon: 01110- 14669 of 14711. Voorwaarde om aan dit weekeinde deel te ne men is dat men het stuk Wach ten op Godot op z'n minst een keer doorneemt. ZIERIKZEE - Drie mannen hebben woensdagmorgen om streeks 05.45 uur een inbraak gepleegd in Sporthuis Zierik zee. Een van de daders is in middels aangehouden. De daders werden tijdens hun inbraak in de zaak aan de Zie- rikzeese Visstraat overvallen door een passant. Daardoor sloegen ze met wat kleingeld op de vlucht en lieten een auto achter. Twee daders zijn nog voortvluchtig. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de identiteit van de twee man- GRONINGEN - Het pensioen fonds van de Nederlandse Gas unie heeft in 1990 een flink ver lies geleden op de aandelen. Volgens een woordvoerder van Gasunie is in totaal een bedrag van 38 miljoen gulden afge boekt. Het verlies is ontstaan door koersverlies tijdens het zwakke beursklimaat dat een gevolg was van de Golfcrisis van vorig jaar. ZIERIKZEE - Het interkerke lijk koor Adonai onder leiding van dirigente Licsbeth Fran ken zoekt nieuwe leden; men sen die graag zingen en die door en met de stem een bood schap uit willen dragen, als mede enkele muzikanten. Van oorsprong is het koor Ado nai opgezet als 'jongerenkoor', maar al spoedig bleek dat er ook bij al wat ouderen behoef te bestond om in een dergelijk koor te zingen, zodat er thans geen leeftijdslimiet bestaat en iedereen die graag zingt, wel kom is. Momenteel bestaat er vooral behoefte aan man nenstemmen, bassen en teno ren dus, maar ook vrou wenstemmen zijn welkom. Het repertoire van het koor be^ staat voornamelijk uit evange lisatie-gerichte liederen en gospels, zowel Engels- als Ne derlandstalig. De muzikale on dersteuning wordt gevormd door een combo, dat bestaat uit: elektronische piano, drums, basgitaar en dwars fluit. Onlangs is de fluitist ech ter, wegens een drukke studie, gestopt met het begeleiden van het koor en wat betreft de pia nist: deze zou het graag ook wat rustiger aan doen. Dus: speelt u piano of dwarsfluit en denkt u dat het repertoire van het koor voor u of jou geen pro blemen oplevert, schroom dan niet om eens langs te komen. Wekelijks op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur wordt op een ontspannen wijze gewerkt aan stemvorming en muziék- /zangonderricht alsmede het instuderen van het zeer afwis selende liederenrepertoire. De groep repeteert, zoals eer der genoemd, op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in een zaal van Buurt- en Klubhuis De Lichtboei, Poststraat 37 te Zierikzee. Voor nadere infor matie kunt u ook bellen naar de voorzitter, Kees Jobse, tele foon 01110-12548. Wees van uw daden de meester, niet de slaaf. A. Kempis Koude nacht HET WEER Heldere nacht. Minimumtemp. van 8 graden vlak aan zee tot 2 graden in het binnenland en op veel plaat sen vorst aan de grond. Overdag zonnig en een middagtemp. van on geveer 21 graden. Wind uit oost tot zuid, zwak tot matig, kracht 3. ARCHIEF Het archief op Schouwen-Duiveland heeft te kampen met diverse knelpunten. HONDERD Mevrouw Keuvelaar-Smalheer is dinsdag honderd jaar geworden. KUNST De Plattelandsvrouwen van Schouwen hebben hun ei gen Kunst en Kitsch gehad. VOETBAL De KNVB overweegt om in verband met de aanhouden de droogte niet te laten voetballen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van de pro vincie Zeeland hebben uit de verschillende offertes voor een nieuwe veerboot gekozen voor een lease- overeenkomst met de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) uit Vlissingen. Het wachten is op een defini tieve toezegging van minister Maij van verkeer en waterstaat voor een bijdrage van een klei ne zes miljoen gulden in het ex ploitatietekort van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD). Gedeputeerde J. Henne- keij zei bij het bekendmaken van de keuze voor de offerte van de KMS nog deze week een aanbod van minister Maij te verwachten. Het Rijk is volgens hem ak koord met het in de vaart ne men van een nieuw schip. Zon der génoemde rijksbijdrage is een sluitende meerjarenbegro ting en daardoor koop of huur van een nieuwe veerboot voor de verbindingen over de Wes- terschelde, voor de provincie onmogelijk, aldus de gedepu teerde. Hij wees er nogmaals op dat dit indirect ook gevol gen zou hebben voor de verwe zenlijking van de Westerschel- de-oeververbinding. Bij een onvolledige veerdienst zou de verwachte verkeers groei op de lijn niet gehaald worden en hiermee ook niet de berekende tolopbrengsten van de vaste oeververbinding. De nieuwe boot moet de Prinses Beatrix vervangen, die uiter lijk 1 januari 1994 uit de vaart moet. De offerte van de KMS betreft een dubbeldekker van 100 bij 20 meter. De koopprijs van het schip is ruim 70 miljoen gulden. Bij leasen kost de exploitatie van het schip de PSD 23,2 miljoen gulden per jaar. De jaarkosten van de offerte van Vroon lag hoger, TESO uit Texel trok zich eerder terug uit de onderhan delingen en het aanbod van Da- vidse uit Dordrecht werd als technisch onvolledig terzijde gelegd. Een ander voordeel van de leaseovereenkomst met de KMS noemde Hennekeij de mogelijkheden voor een onder- houdsovereenkomst en de keu ze in 1999 het schip over te ne men of aan het bedrijf te laten. Volgens verwachting kan in 2000 de vaste oeververbinding in gebruik worden genomen. Het biedèn van werkgelegen heid in eigen streek is volgens Hennekeij niet het eerste crite rium bij het nemen van de be slissing geweest. BURGH-HAAMSTEDE - Ja cob Rohnstamm, Tweede Ka merlid voor D66, komt donder dag 3 oktober naar Burgh- Haamstede. Kohnstamm houdt een spreek beurt in hotel Bom. De open baar toegankelijke politieke avond van D66 begint om 20.00 uur. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een O kwartaalabonnement f 45.— jaarabonnement 1 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. tO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee "~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1