Groep vrijwilligers werkt aan effectief behoud van de natuur Sportschool Attila neemt deel aan landelijke gezondheidsactie Ambachtelijke slagers bij Ted de Braak erkend Beurs over bedrijfs leven Goeree-Overflakkee Grote opdracht voor school Middelharnis Russische predikant in Sommelsdijk Concert Paul Kieviet in Grote Kerk Middelharnis Om wilde plantengroei in stand te houden Voor iedere kilo een gulden naar goed doel Spaaractie Ossewaarde CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Excursie naar Bavel Flakkeese winnaars bij chauffeurswedstrijden Best WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 3 RENESSE/SCHARENDIJKE - Ieder jaar wordt er door een groep vrijwilligers, uitgaande van de Vo gelwerkgroep, hard gewerkt in de natuur om ervoor te zorgen dat het een beetje in stand blijft. Overwoe kerende gebieden worden gemaaid en afgehaald, knotwilgen worden van overtollige takken ontdaan en allerlei andere klusjes die zich voordoen worden met enthousiasme en handenarbeid aangepakt. Coördinatoren zijn Harry Verkaart uit Nieuwerkerk en Gerard Brand uit Zierikzee. Afgelopen weekeinde was het eerste project aan de beurt. De Soeten Haerd aan de Rampweg tussen Scharendijke en Renes- se moest worden 'ontgonnen'. Geen eenvoudige taak daar er deze keer geen tractor en kar ter beschikking waren om al het hooi en de stekels weg te voeren. Alles moest met de hand gebeuren. Gelukkig was het veld wel al gemaaid zodat daar niets meer aan gedaan hoefde te worden. Doordat dat enige dagen daarvoor was ge beurd kon men het hooi vrij ge makkelijk bijeen harken om dat het al enigszins was inge droogd. Verschraling grond De Soeten Haerd is al enige ja ren vast onderdeel van de vrij- willigersgroep. Doel hiervan is het verschralen van de grond zodat de groei van wilde plan ten een betere kans krijgt. Voordat men begon aan het veld van de Soeten Haerd was het zodanig verwilderd dat de duindoorn zich een weg tot hal verwege het veld had ver schaft. Sinds dat men zich ie der jaar bezig houdt met het maaien en afvoeren van het materiaal is de groei van de duindoorn weer teruggebracht tot aan de duinrand. Harry Verkaart, die vanaf de eerste stap bij het project betrokken is geweest, vertelt dat het werk van de vrijwilligers intussen een beetje onmisbaar is gewor den. „Doordat de eigenlijke be heerders van het gebied, Water- schapsbeheer, geen geld en mo gelijkheden hebben om het ge bied bij te houden hebben wij deze taak op ons genomen", al dus Verkaart. Door het maaien en 'schoonhouden' van de Soe ten Haerd is daar de groei van orchideeën sterk toegenomen en ook andere wilde planten die zich alleen kunnen vestigen op schrale grond zijn in aantal toegenomen. Kop van Schouwen Het vrijwilligerswerk van Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland is voortgeko men uit een project dat in 1983 werd gehouden. Dit project, Kop van Schouwen, hield zich toen ook bezig met het bijhou den van kleine gebieden om op die manier de oorspronkelijke flora en fauna weer terug te ha len. Toen het project was afge lopen heeft Harry Verkaart sa men met Gerard Brand beslo ten om het project vanuit de ei gen club voort te zetten. „Dat ging enkele jaren goed, maar na verloop van tijd liep het aantal vrijwilligers zoda nig terug dat er eigenlijk niet meer aan te beginnen was", zo vertelt Harry Verkaart. Daar door is de groep twee jaar uit de roulatie geweest, maar vo rig jaar is men weer actief be gonnen met het werk. Het aan tal vrijwilligers was toen weer hoopgevend toegenomen zodat Verkaart en Brand ook dit jaar een vrijwilligersgroep zijn ge start. Vervolg vorig jaar Het aantal enthousiastelingen dat afgelopen zaterdag zijn ge zicht liet zien lijkt op een ver volg van de goede opkomst van vorig jaar te wijzen. Brand zorgde voor de aanschrijving van de leden van Natuur- en Vogelwacht. Hij verstuurde twintig brieven met daarin de aankondiging van de start van het nieuwe 'seizoen'. In totaal kwamen twaalf van de aange schrevenen naar de Soeten Haerd toe, zaterdag. „Een goe de opkomst voor de eerste dag", aldus Verkaart en Brand. De groep die zich zaterdag met veel animo op het weghalen van het hooi wierp moest flink aanpoten. Met harken en vor ken werd het gras bijeen ge raapt en daarna moest men met primitieve draagbaren, ge maakt van staken en jute zak ken, het bijeen geraapt 'hooi' naar de ingang van de Soeten Haerd brengen waar alles op één hoop werd gegooid. Te behapstukken De groep vrijwilligers gaat zich verder onder meer nog be zig houden met het knotten van wilgen en het maaien van dij ken (ook ter bevordering van de plantengroei). Meer het on derhoud van het kleine land schapselement. „Het kleine landschapselement is iets wat door ons valt te behapstuk ken", zo vertelt Verkaart. „De grotere gebieden zijn vaak ook al in beheer van stichtingen als Staatsbosbeheer of Natuurmo numenten. De kleine stukken zijn meestal in particulier be heer of in eigendom. En deze mensen hebben bijna niet de fi nanciële middelen om voor het onderhoud te zorgen, dat ne men wij dan op ons". Dit is niet de enige groep die Harry Verkaart coördineert. Op maandag, dinsdag en don derdag werkt hij samen met een groep vrijwilligers be staande uit onder meer werklo zen aan andere projecten. Werk dat door de week of in het weekeinde niet afkomt wordt door de andere groep dan weer overgenomen. Deze groep be staat echter uit 'vaste' deelne mers en niet uit mensen die de ene keer wel en dan weer niet komen, maakt Verkaart duide lijk. Hoewel er geen geldelijke ver goeding aan te pas komt wordt het werk van de groep wel ge subsidieerd, zij het in de zin van geld voor materiaal. „We krijgen een bepaalde bijdrage per vierkante meter gemaaid en bijeengeraapt materiaal", vertelt Verkaart. „Die subsidie komt van de Stichting Land schapsvoorziening, die haar geld weer krijgt van de provin cie". Harry Verkaart maakt duide lijk dat er geen 'moeten' aan te pas komt bij het werk. „Het is iets wat je gewoon leuk vindt of niet. De zaterdaggroep heeft een nog ruimere instelling, want voor hen hebben we de re gel dat ze kunnen komen en gaan wanneer ze willen. We zorgen op die dag ook voor soep, koffie, thee en limonade voor de hongerigen en dorsti- gen tijdens de middagpauze". Wie rond het middaguur, zater dag, eigenlijk het idee had van „Ik heb het wel gezien voor vandaag" werd al snel op an der gedachten gebracht door de gezellige sfeer die ontstond tij dens het gezamenlijk eten. Met een kop van Harry Verkaarts eigengemaakte vegetarische soep of goulash soep uit blik en een gezellig praatje werd de moraal al snel weer opgekrikt voor de volgende werkzaamhe den die tot halverwege de mid dag door gingen. Zo genietend van eigenge- brachte boterhammen en de soep was men het er wel over eens, „het helpt wel wat we doen". De sterke geur van de watermunt, veelvoudig aanwe zig als resultaat van het bijhou den van het gebied en het hier en daar opduiken van bijzon dere vegetatie in de Soeten Haerd is een bewijs van het nut van het vrijwilligerswerk van de groep. Wie zelf eens een dag mee wil helpen aan het behoud van de natuur en daarbij niet schuwt om de handen uit de mouwen te steken kan zich aanmelden bij Harry Verkaart. Zijn telefoonnummer is 01114- 2715. Twee van de vrijwilligers die met behulp van een draagbaar het gemaaide gras naar een verzamel plaats brachten. Zoonlief dribbelde gezellig mee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Ruim 120 Body Trend Club Sportscho len waaronder Attila te Zierikzee gaan gezamenlijk proberen om met behulp van het trainingsprogram ma Body Contour vóór 1 januari 1992 tenminste 10.000 kilo vet te verliezen. Niet alleen uit gezond heidsoverweging, maar bovendien voor een goed doel: voor de Stichting Colombine, die dankzij het bezielende voorzitterschap van Herman van Veen, zich inspant voor een betere verdeling, een beter evenwicht in de wereld. Met de actie Een boom voor het leven bijvoorbeeld, zamelt Co lombine geld in voor verschil lende Unicef-projecten, zoals een intentingsprogramma of een regenwoudproject. De bo men worden door Colombine zelf gekweekt, en kunnen door particulieren of organisaties worden gekocht en geplant. De opbrengst van dit Bos van Mor gen wordt door het ministerie van ontwikkelingssamenwer king verdubbeld. Op deze ma nier plant Colombine een bos in onze wereld en werkt het rechtstreeks aan de natuur waar we dagelijks mee te ma ken hebben. Dat geeft ons te vens de verplichting die bomen te laten groeien, en er goed voor te zorgen. We zullen voor vruchtbare grond moeten zor gen. We zullen zowel van die bomen moeten gaan houden als van de ruimte waarin ze staan. Tevens wordt er geld ingeza meld voor het Colombine-huis: een centrum dat een opvang- mogelijkheid en geborgenheid wil bieden voor kinderen die zijn afgemat door ziekte, ver waarlozing of mishandeling. Eventueel met hun ouders kun nen zij hier tijdelijk rust vin den. Maar tevens worden ze gestimuleerd om alle kanten van het leven onder ogen te zien en aan te pakken. In het kader van de actie Geef Gewicht voor Evenwicht schenkt iedere Body Trend Club Sportschool voor iedere kilo die een Body Contour cursist af zal vallen 1,- aan de Stichting Colombine. In Nederland zijn zo'n 1800 sportscholen. Niet zo verwon derlijk daar iedereen in Neder land zonder papieren of oplei ding zomaar een sportschool kan beginnen. Dat de kwaliteit in veel gevallen bedroevend is, was een doorn in het oog van wél professioneel ingestelde sportscholen, die hun leraren regelmatig laten opleiden en bijscholen volgens de laatste inzichten en ontwikkelingen op het gebied van Aerobic Fitness. Ruim 120 van deze sportscholen hebben zich vere nigd in de Body Trend Club. Body Contour is een trai ningsprogramma van 10 weken dat de afgelopen 6 jaar bewe zen heeft dat een zorgvuldig af gewogen combinatie van bewe ging en voeding, onder deskun dige begeleiding leidt tot zeer bevredigende resultaten, op korte, maar ook zeker op lan gere termijn. Het programma bestaat uit: Low Impact Aerobic oefenin gen, spierversterkende oefe ningen voor de borst, bil en buikspieren, een speciaal Body Contour huiswerkprogramma, voeding en dieetadviezen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, controle- en voort gangsmetingen op het gebied van de conditie, het vetpercen tage en de omvangsmaten. Controlemetingen gaven in de testgroep van 4000 mensen die Body Contour in april gevolgd hebben uitstekende resultaten: gemiddeld gewichtsverlies 2-10 kilo, een duidelijke conditie toename bij alle deelnemers, een afname van het lichaams vetpercentage van 4-8%, een af name van de omvangsmaten van 3-8 cm op de heupen, de taille en de bovenbenen. Uit Amerikaanse onderzoeken (o.a. van Wcltman cn Zutti, Golding) blijkt dat men bij het volgen van enkel een dieet ge middeld 25% spierweefsel ver liest. De combinatie van bewe gen en een gezond voedingspa troon volgens de richtlijnen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, zorgt efvoor dat men géén spierweefsel, maar uitsluitend vet verliest. Ook Herman van Veen sympa thiseert met de gedachte dat een combinatie van beweging cn voeding een veel natuurlij ker manier van gezond leven is dan het volgen van strenge voe- dingsprogramma's, of, nog er ger, alle vormen van pillen, poeders, zalfjes, theeën en ove rige veelbelovende maar wei nig presterende wonderprepa- raten. 4 Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. BURO VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. RENESSE - Bij Slagerij Osse waarde in Renessc start deze week een speciale spaaractie. Deze gaat uit van Je Eigensla ger Organisatie en is lande lijk. Bij deze actie heeft iedereen prijs, heeft iedereen kans op een fondue- of gourmetschaal en is er iedere week een hoofd prijs: een super braadpan. Bij iedere vijf gulden besteding ontvangt de klant een spaar- kanskaart, bij inlevering van 25 spaarkaarten krijgt men een zelfgemaakte rookworst van circa 300 gram gratis. Kansbus Alle binnengekomen kans- kaarten gaan in de toonbank bus. Iedere donderdag worden uit de kanskaarten drie win naars getrokken voor een gra tis fondue- of gourmetschaal, voor vier personen en de week- hoofdprijs ter waarde vjin vijf envijftig gulden, de braadpan. Deze actie loopt tot 5 oktober. NEDERLAND: Op zaterdag 14 september wordt de Landelijke Open Monumentendag gehou den. Op deze dag zijn monu menten geopend voor bezoe kers die op andere dagen niet tc bezichtigen zijn. Waaronder Slagerij Buth, Ooltgensplaat OOLTGENSPLAAT - Op 9 september heeft Ted de Braak op Flevohof te Biddinghuizen aan 550 slagers een IAS-erkenning voor de duur van 1 jaar uitge reikt. Eén van die slagers was Slagerij Buth uit Ooltgensplaat. Zij ontvingen goud voor: gekookte worst, leverworst en gebraden gehakt. Na een aantal keuringen, waar onder een onverwachte, hebben de slagers hiermee officieel waardering gekregen voor hun in eigen worstkeuken ambach telijk vervaardigde vleeswa ren en/of worstsoorten. Criteria Het IAS keurt de meest ver kochte vleeswaren en worst soorten in Nederland: rook worst, gekookte worst, lever worst, hausmacher, gebraden gehakt, gekookte achterham, droge worst en paardeworst. Een keuring van een produkt bestaat uit een aangekondigde keuring en een onverwachte waarbij, naast de hoogwaardi ge samenstelling, aanzien en natuurlijk de smaak belang rijke criteria zijn. Ook de klan ten van de slager letten sterk op deze aspecten. Iedere slager in Nederland wordt de mogelijkheid gebo den met een produkt, in eigen worstkeuken vervaardigd, aan de IAS-keuring deel te nemen. Een select gezelschap van keur meesters uit alle delen van het land maakt het namelijk mo gelijk dat ook met de authen tieke smaak van de streek bij de keuring rekening wordt ge houden. Een Friese droge worst smaakt immers heel an ders dan een Limburgse! Kroon Nederland kent nog circa 3500 slagers (60% van het totaal aan tal slagersbedrijven) die zelf in meer of mindere mate vleeswa ren bereiden. De IAS-erken ning is dan ook de kroon op het werk van de slager en krijgt een ereplaats in de winkel. MIDDELHARNIS - Halverwege september, op 17,18 en 19 september vindt in Het Prieel van De Staver in Middelharnis voor de tweede keer een beurs plaats van bedrijven uit de regio van Goeree-Overflakkee. Thema hiervan is kantoorinrichting en kantooreffi- ciëntie. In oktober 1990 nam een aantal bedrijven op Goeree-Overflak kee een uniek initiatief. Zij presenteerden zich door mid del van een kleine, maar gezel lige beurs aan het bedrijfsle ven in de regio. Ondanks de be scheiden opzet kon aan deze beurs zonder enige overdrij ving de titel Kompleet Kantoor meegegeven worden. Er werd met een zeer compleet pakket geëxposeerd en gedemon streerd dat het hele gebied van efficiënte bedrijfsvoering, kan toorinrichting, communicatie en automatisering bestreek en waar men zich uitvoerig kon laten informeren over zaken als administratie, belastingen, drukwerk, binnen- en buiten reclame, adverteren en relatie geschenken. Behoefte De formule bleek in een be hoefte te voorzien. Om die re den heeft men besloten de beurs ook dit jaar te jouden. Dezelfde bedrijven als vorig jaar presenteren zich nu weer, maar zeker op het gebied van automatisering en communica tie is er in dat jaar weer heel wat nieuws op de markt geko men. Bovendien is het aange boden pakket van diensten nog verbreed door de medewerking van de Rabobank. In de stand van deze bank kan men zich uitgebreid laten in formeren over alles wat met de economie van het bedrijf te maken heeft, in het bijzonder automatiseren van het beta lingsverkeer waaronder tele bankieren. Mocht men vorig jaar de beurs hebben gemist dan is het zeker interessant kennis te gaan nemen van alles wat er in de regio mogelijk is. Openingstijden van de beurs: dinsdag 17 september 11.00 tot 22.00 uur; woensdag 18 septem ber 10.00 tot 22.00 uur en op donderdag 19 september 11.00 tot 22.00 uur. De toegang is gra tis. MIDDELHARNIS - Hoogvliet-Agapè (voorheen In stituut voor Evangelisatie) start in september in een 24-tal plaatsen met een eenjarige seizoensopleiding gericht op evangelisatie en geestelijke opbouw. Ook in Middelharnis zal in samenwerking met het „Er is Hoop" team deze zogenaamde Grote Opdracht School (GOS) gehouden worden. De GOS omvat 31 lesavonden (in Middelharnis op donder dagavond) met daarnaast de mogelijkheid een aantal avon den het geleerde in praktijk te brengen onder begeleiding van de docenten. De lesstof is verdeeld over drie trimesters. In het eerste tri mester gaan veel van de bij belstudies en praktische lessen over evangelisatie. Ook de persoonlijke geestelij ke ontwikkeling van de deelne mers zelf komt aan de orde. Nazorg Tijdens het tweede trimester gaan de praktische studies over nazorg, het bestuderen van de Bijbel en het leiden van gespreksgroepen. In het laatste en derde trimester staan „De Gemeente" en „Leiding geven" centraal. De studies worden gegeven door medewerkers van Agapè. De cursus in Middelharnis wordt gegeven vanaf donder dagavond 19 september in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Mocht men meer over deze cursussen willen we ten dan kan men informatie aanvragen bij Janna Sikkes, tel. 01883-13687 of bij het cen trale kantoor van Agapè, tel. 03430-15741. Er ligt een brochu re klaar. Ook is er informatie beschikbaar bij bijbelhuis De Korf, Westdijk 31 te Middelhar nis, tel. 01870-5704. Advertentie Binnenkort start da cursus Vakbakwaamhald Cafébedrijf o.a. In: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, OosterhouL Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost In totaal 1295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 8 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven elc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant, Disoo, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen SUBSIDIE TOT 100% MOGELUK Voor gratis Brochure of aanmalden, bal: Stichting Horeca Onderwijs Poatbu* 1161, Brada. Tal. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF MIDDELHARNIS - De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Midden Flakkee start op 26 september haar eerste reisje naar Bavel. De groep vertrekt om 08.30 uur en komt rond 17.30 uur weer te rug in Middelharnis. Kosten voor de reis bedragen 34,50 gulden. Introducees betalen 2,50 gulden meer. Het reisje vertrekt vanaf het dienstencentrum te Middelhar nis. Om 09.30 uur hoopt de groep in Bavel aan te komen. Daar wordt men ontvangen met koffie. Er volgt een rond leiding door de nog in vol be drijf zijnde molen. Daar wordt het meel gemalen voor volko ren brood zonder toevoegin gen. Om 11.15 uur vertrekt de groep naar Breda waar de da mes tot 14.00 uur kunnen win kelen en lunchen, voor eigen rekening. Om 14.00 uur gaat men weer terug naar Bavel, nu naar de champignonkwekerij en worden daar rondgeleid, ge nieten nog van een kopje koffie of thee en voorzien van een bakje champignons vertrekt de groep om 16.15 uur naar Mid delharnis. Aanmelding kan tot donderdag 18 september bij mevrouw Ferweda, telefoon nummer 01877-3501. Betaling kan geschieden via bankreke ningnummer 43.20.41.967, SOMMELSDIJK - Op zaterdag 21 september om 14.30 uur geeft ds. Vinogradski uit Zjitomir een le zing tijdens een samenzangdienst welke belegd wordt in de Nederlandse Hervormde kerk van Som melsdijk. Het orgel wordt bespeeld door Martin Mans. In april heeft er een inzame lingsactie plaats gevonden on der het motto „Bijbels en hulp goederen Flakkee voor Rus land". Deze actie was onder meer bestemd voor het sanato rium voor de opvang van kin deren uit het Tjernobylgebied en de gemeente van Zjitomir waar ds. Vinogradski predi kant is. Op uitnodiging van de Stich ting Kom Over Een Help (KOEH) is ds. Vinogradski in Nederland. Onder meer via zijn gemeente is het mogelijk geworden grote hoeveelheden bijbels en chris telijke lectuur in Rusland te verspreiden. Ds. Vinogradski zal, met be hulp van een tolk, iets vertel len over de verspreiding en over de uitwerking die de ver spreiding mag hebben bij de christenen in Rusland. De Psalmen die gezongen wor den zullen op het programma vermeld worden. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 14 september, om 20.00 uur, wordt er in de Hervormde of Grote Kerk in Middelharnis een orgelbespeling gegeven. Medi cus Paul Kieviet, zelf organist van deze kerk, besluit de Monumentendag met een concert, dat helemaal gewijd is aan de schitterende nalatenschap van Jo- hann Sebastiaan Bach. Hij bespeelt dan het Leeflang- orgel in deze kerk. Het orgel in 4^ze kerk staat ook wel bekend als het grootste orgel van Goeree-Overflakkee. Met zijn drie klavieren en uitvoerige dispositie biedt het een scala aan registratiemogelijkheden voor allerlei-stijlen. Vorig jaar liet de hervormde kerkvoogdij van Middelharnis het instru ment een intonatiebeurt onder gaan, waardoor de klankkwa liteit opzienbarend is verbe terd. Vooral in de vele fluitre- gistraties en solomogelijkhe den die het orgel biedt, mani festeert zich dat duidelijk. Kind van zijn tijd Een bachconcert dus. Voor ve len een hoge drempel: Bach is „zwaar", zijn muziek is moei lijk te begrijpen, vinden veel mensen. Toch is dat niet zo waar als velen denken. Bach was óók een kind van zijn tijd, schreef in een stijl die door kenners „barok" wordt ge noemd, en dié ook in de wer ken van componisten als Han del, Vivaldi, Thiemann en Bux- tehude het uitgangspunt is. Er is hier dan ook heel veel over eenkomst. En wie kent niet zijn bekende werken, zoals een „Mattheüs-Passion", de Bran- denburgse Concerten, of, wat betreft de orgelwerken, zijn be roemde Toccota en Fuga in d of de Triosonates? Sommige stuk ken zijn bovendien tot „music for the milions" verheven: bij na iedereen kent wel de „Air" of de „Badinerie"! Paul Kieviet voert het volgen de programma uit: 1. Partita „Sei gegrüsset, Jesu gütig" - BWV 768; 2. Fantasia in G grote terts - BWV 571; 3. Twee koraal- voorapelen: a) "ALlein Gott in der HÖh' sei Ehr" - BWV 664; b) „Schmücke dich, o iiebe Seele" - BWV 654; 4. Preludium en Fu ga in Es grote terts - BWV 552. Nader tot Bach Het is de bedoeling dat vooraf gaand aan het concert do orga nist een toelichting op de te spelen orgelwerken houdt, zo dat men ook een beetje weet wat de inhoud is van de muziek die men hoort, zodat bovendien de registers zijn te herkennen, zodat men misschien iéts nader komt tot de fascinerende we reld van Bach's orgelmuziek! Organist Paul Kieviet is, be halve in Middelharnis. vaste bespeler van het historische, fraaie Meere-orgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Van 1981 tot 1989 studeerde hij aan het Rotterdams Conserva torium de hoofdvakken Orgel, Kerkmuziek en Theorie der Muziek. In 1989 behaalde hij met het predikaat „zeer goed" het diploma Uitvoerend Musi cus Orgel. Momenteel wérkt hij als docent muziektheorie aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee. Daarnaast heeft hij een bloeiende lespraktijk. Als concertorganist bespeelde hij vele orgels in Nederland. Zo werd dit programma ook uitge voerd in een concert in de be roemde St. Janskerk te Gouda. Ook is hij actief als componist en improvisator. MIDDELHARNIS - Tijdens de Nederlandse bchen- digheidswedstrijden vrachtwagenchauffeurs die werden gehouden in Best zijn enkele Flakkeese ze ges bereikt waaronder die van Nederlands Kam pioen. Deze eer viel te beurt aan Jaap Taaie jr. uit Sommelsdijk. 1 In de eerste categorie (A) deden in totaal zestien deelnemers mee. Hierbij wist B. v. d. Gijze uit Middelharnis de tweede plaats te behalen. De vijfde plaats was voor J. Pollemans uit Nieuwe-Tbnge en W. Gebuis uit Stellendam wist de achtste plaats tc behalen in deze klas se. In klasse B waren er negen endertig deelnemers. Ook tus sen hen bevonden zich Flak keese deelnemers. A. Braber uit Ooltgensplaat werd vijfde; A. den Eerzamen uit Dirksland werd achtste; D. Pulleman uit Middelharnis werd negende; A. van Tigchelen uit Sommels dijk werd dertiende. P. Poort vliet uit Sommelsdijk werd drieëntwintigste en C. Noor- dermeer uit Melissant werd vierendertigste. In de categorie C mocht J. Thale uit Sommelsdijk zich de win naar noemen. Aan deze klasse deden veertien mensen mee. Verdere prijswinnaars hier wa ren J. Vroegindeweij uit Nieuwe-Tbnge op de derde plaats en zijn plaatsgenoot J. de Jong werd zesde. In catego rie D deden negen deelnemers mee. Hier werd D. van Drunin- gen uit Stad aan het Haring vliet derde en C. van Mierop uit Middelharnis werd achtste. De wisselbeker van de eerste plaats en algemeen kampioen van het hele gebeuren ging naar Jaap Thale uit Sommels dijk. Voor de damesbaan. waar ook een behendighoidswed- strijd voor werd gehouden mocht Ina Clement uit Oude- Tbnge zich winnares noemen. In totaal gaan vier chauffeurs van Flakkee naar de wereld kampioenschappen in Zwitser land volgend jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3