Lichte daling van aantal uitkeringsgerechtigden Pools bezoek voor brandweer Westhoek Nieuwe najaars- en wintermode: supervrouwelijk én draagbaar Terecht Commissie ro Wester- schouwen Collecte in Sirjansland Sociale dienst vorig jaar vaker geconfronteerd met schulden Kunstgras voor HSD Zierikzee? Geldcursus in Middelburg Sluik en zwierig gaan dit seizoen hand in hand I Droogte- record in De Bilt A DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 NR 25014 3 Burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee willen geen geld geven aan de FNV voor haar activiteiten in het kader van onder meer het ouderenwerk en de uitkerings gerechtigden. Terecht, want dat is niet de taak van de ge meente. De vakbonden kennen een eigen contributiesysteem, waaruit activiteiten bekostigd kunnen worden. Los daarvan, de gemeente hoeft het vak bondswerk niet te subsidië ren. Tot zover is het overduidelijk. Maar er gaat wel geld naar bij voorbeeld de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). En ook de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren krijgt geld uit de gemeen schapspot. Ook hier is sprake van belangenorganisaties met een vakbondsachtig karakter. Het Zierikzeese gemeentebe stuur bevestigt dit ook, omdat de FNV buiten de financiële boot valt, omdat ze overlap pendte werk gaat. Werk van de ouderenbonden wordt dus wel ondersteund en ouderen werk van de vakbeweging niet. Daar wringt 'm de kous. En het gekke is, dat het toch juist overkomt, dat de FNV als vak bond geen geld krijgt en de ou derenbonden wél. Maar een lo gische verklaring is er niet voor en het laat zich ook niet een-twee-drie in een subsidie verordening vastleggen. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - De commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Wester- schouwen vergadert dinsdag 17 september over de bezwaar schriften die ingekomen zijn naar aanleiding van het ont- werp-bestemmingsplan Lage- zoom. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.00 uur. SIRJANSLAND- De collecte ten behoeve van de Nederland se Kankerbestrijding heeft in Sirjansland een bedrag van 306,15 gulden opgeleverd. Een prima resultaat volgens het plaatselijk comité van het Koningin Wilhelmina Fonds. Dit jaar komt het geld onder meer ten goede aan het thema Jeugd en Kanker en de speciale voorlichting aan kinderen en jongeren. Collectanten en gulle gevers worden voor hun bijdra ge bedankt. Advertentie Bent u een van die mensen die door hun lengte niet lekker languit kunnen liggen in hun bed? Dat komt uw nachtrust niet ten goede. Kom eens praten met Deurloo uw bedspecialist. Hij geeft u graag persoonlijk advies - voor elke lichaamsbouw en lengte is er een passende oplossing. deurloo intermeubel Haringvlietptein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE - De Intergemeentelijke Sociale Dienst voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland is het afgelopen jaar naar het lijkt vaker geconfronteerd met cliënten die schulden hadden. Betrof het een achterstand bij het betalen van de huur of energiere kening dan kon deze in overleg met de Volkskrediet bank, Beter Wonen of de Delta Nutsbedrijven meest al wel worden opgelost. Deze ontwikkeling die zich vorig jaar manifesteerde is één van de punten die in het jaarverslag van de ISD worden aangestipt. Dit jaarverslag is een van de agendapunten voor de bestuursvergadering van de ISD op woensdag 11 sep tember. Deze vergadering die om 19.30 uur begint wordt gehouden in de bestuurskamer van de ISD aan de Oude Haven in Zierikzee. Onoplosbaar lijkende schul den konden in een enkel geval nog door middel van schuldsa nering worden opgelost. Al met al zijn de uitkeringsge rechtigden er vorig jaar finan cieel niet op vooruit gegaan. Wel is het zo dat meer bijstandsmoeders met jonge kinderen parttime aan de slag zijn gegaan of een studie zijn gaan volgen om zo hun kansen op de arbeidsmarkt te verrui men. Dit wordt in het kader van de jaarlijkse heronderzoe ken ook gestimuleerd. Veel aandacht vroeg in 1990 ook de Regeling Opvang Asiel zoekers. Voor de opvang van asielzoekers zijn in bij de ISD aangesloten gemeenten tien woningen gereserveerd. Wer den er in 1989 twintig asielzoe kers gehuisvest in zo'n ROA- woning, afgelopen jaar was hun aantal opgelopen tot 34 (ongeveer 1 promille). De op vang van deze mensen met een vaak totaal andere culturele achtergrond, die om wat voor reden dan ook huis en haard hebben verlaten blijkt niet eenvoudig te zijn. Vooral ook omdat er sprake is van een groot verloop. Vrij kort nadat zij hun intrek hebben genomen in zo'n ROA-woning krijgen veruit de meesten van hen van het ministerie van justitie te horen dat hun asielaanvraag is afgewezen. Een betere afstem ming tussen het ministerie van WVC, dat de opvang verzorgt en het ministerie van justitie is volgens de ISD dan ook op z'n plaats. Het aantal uitkeringen blijkt in 1990 enigszins te zijn terug gelopen. Kregen in 1985 en 1986 nog zo'n tweeduizend mensen via de ISD een uitkering, in •1989 was dat aantal teruggelo pen tot 1520 en afgelopen jaar daalde het aantal uitkeringsge rechtigden opnieuw. Een pro bleem blijft de groep langdurig werklozen met weinig perspec tieven. Op dit moment is circa 65% van de werklozen in de re gio langer dan één jaar werk loos; het aantal extreem lang durig werklozen neemt daarbij nog steeds toe. Een gerichte aanpak is zonder meer noodzakelijk om dit pro bleem aan te pakken. Dit ge beurt onder meer via de her- oriënteringsgesprekken, een project waarin Arbeidsbureau en ISD samenwerken. In an derhalf jaar (van april '88 tot september '90) werden hier voor 209 personen geselec- teerdd. Vierenzestig van hen kregen via dit project een baan en voor elf HOG-deelnemers werd een werkervaringsplaats gevonden. Zestien personen ko zen voor een gerichte opleiding om hun kansen op de arbeids markt te vergroten. Het HOG-project zal echter al leen effect hebben als ook in de toekomst voldoende werk- en werkervaringsplaatsen aanwe zig zijn. Een probleem is ook dat voor het HOG slechts één medewerker voor geheel Noord- en Midden-Zeeland be schikbaar is, die daarnaast ook nóg andere werkzaamheden moet verrichten. Banenpools Een andere mogelijkheid om de langdurige werkloosheid te gen te gaan vormen de banen pools. Voor Schouwen-Duive land en Sint Philipsland zijn in het kader van deze banenpool tien plaatsen beschikbaar. Het streven is nu om met de andere, gemeenten rond de Ooster- schelde te komen tot een geza menlijke stichting voor het uit voeren van deze banenpools. Fraude Het accent bij het achterhalen van misbruik van uitkeringen ligt bij het zwartwerken en/of verzwijgen van inkomsten. Dit beleidsuitgangspunt dat in 1984 in de Fraude opsporings nota grote prioriteit kreeg blijkt in praktijk het meest voor te komen. Zo'n zestig pro cent van de geconstateerde fraude-gevallen had met zwart werken of het verzwijgen van inkomsten te maken. Slechts in geringe mate, 4%, werd vermo gen verzwegen. Dit behoort pas sinds 1990 tot de op te spo ren fraudesoorten. In dertien procent van de ontdekte fraude was sprake van het niet opge ven van de juiste inkomsten. In het afgelopen jaar, zo meldt het jaarverslag sociale recher che, werden 48 fraude-onder zoeken afgewerkt, waarvan 28 door de ISD en 20 door de ove rige gemeenten. Het geschatte percentage van 5% oneigenlijk gebruik van een uitkering bleek in 1990 realiteit te zijn. De meeste fraude komt voor in de leeftijdscategorie tussen de twintig en dertig jaar, gevolgd door de groep dertigers. Naar mate men ouder wordt daalt het aantal fraude-gevallen dui delijk. Onvoldoende bewijs In meer dan de helft (57%) van de 48 onderzochte fraudegeval len werden ofwel strafrechter lijke ofwel administratieve maatregelen genomen. In bijna een kwart van de gevallen (23%) was er opvoldoende be wijs om maatregelen te treffen. Een deel van deze niet bewezen zaken komt in een latere fase veelal terug en wordt opnieuw een fraude-analyse gemaakt. In 21% van de onderzochte ge vallen was geen sprake van fraude. DEN HAAG - Het kabinet ne geert de wens van de gehele Tweede Kamer om met de be langrijkste landen die tropisch hardhout produceren bilatera le overeenkomsten te sluiten die moeten garanderen dat Ne derland op zo snel mogelijke termijn uitsluitend zogeheten duurzaam geproduceerd hard hout" importeert. Staatssecre taris Van Rooy (buitenlandse handel) hield de Kamer maan dag tijdens een commissiever gadering over de voortschrij dende teloorgang van het tro pisch regenwoud voor, dat het probleem is dat Nederland in EG-verband de bevoegdheden inzake handelspolitiek heeft overgedragen. ZIERIKZEE - Het door de le den van de Hockeyclub Schou wen-Duiveland zo fel begeerde kunstgras komt dinsdag 17 september weer ter sprake in de gemeente Zierikzee. Die dag vergadert de commis sie sport vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Ter sprake komt de middellange termijnplanning 1992/1995. De commissie wordt tijdens de vergadering van de laatste ontwikkelingen op de hoogte gebracht door voorzit ter L. J. van Gastel. MIDDELBURG - De Vrije Uni versiteit en Samenleving (VU- SA) verzorgt in Middelburg een cursus over Geld, middel en macht. Deze cursus gaat 31 oktober van start en bestaat uit vijf lessen. De bijeenkomsten die steeds om 19.45 uur beginnen worden gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Tijdens deze lessen zullen docenten van de Econo mische Faculteit van de Vrije Universiteit van Amsterdam verschillende aspecten van het verschijnsel geld behandelen. Dinsdag 31 oktober plaatst prof. dr S. Huisman het geld in een historisch perspectief. Dinsdag 7 november gaat prof. dr H. Visser dieper in op de banken als financiële instel ling. Dr W. J. B. Smits behan delt dinsdag 14 nobember de wisselkoersen en valutamark ten terwijl de handel en effec ten een week later door drs J. Koelewijn wordt behandeld. Dinsdag 28 november sluit prof dr. E. J. J. M. Kimman de reeks af met een uiteenzetting over geld en de ethiek van de ge bruiker. Inlichtingen over deze cursus zijn verkrijgbaar bij het VUSA-centrum in Amsterdam, telefoon 020-5482686. Aankomst woensdagavond BURGH-HAAMSTEDE - De vrijwillige brandweer van Westerschouwen ontvangt woensdag 11 septem ber haar collega's uit het Poolse Czerniejewo. De oor sprong van dit contact moet gezocht worden bij brandweerman Wim Geleijnse, die tien jaar geleden in het huwelijk trad met zijn Hanka....in het ge meentehuis van Czerniejewo. De hulpverleners worden woensdagavond om 20.00 uur ontvangen in het brandweer- complex. Donderdag is er om 10.00 uur een officiële ont vangst door burgemeester en wethouders waarna een lunch volgt in de kazerne. Verder is er die dag onder meer een demon stratie hulpverlening onder lei ding van Ben Meddeler. Op vrijdag wordt een bezoek gebracht aan Zeelandia; het enige bedrijf op Schouwen- Duiveland met een eigen be drijfsbrandweer. Ook wordt die dag de brandweer van Zie rikzee bezocht. Met Zeeuwse mosselen wordt deze dag afge sloten. Zaterdag gaat het gezel schap naar Pechiney en wordt er gezwommen in de Roompot. Zondag wordt er een bezoek ge bracht aan de Vogeltjesmarkt in Antwerpen en wordt ook Hulst aangedaan. Op maandag wordt de gehele dag doorge bracht op Neeltje Jans onder leiding van Hans Kanters. In het brandweercomplex wacht de groep 's avonds een diner. Volgens het programma is het genieten van de kookkunsten van Rens Vermeer en Anja Boerkoel. 's Avonds is er een afscheidsavond. Dinsdagmor gen vertrekt de groep terug naar Polen. ZIERIKZEE - Elegant én tegelijkertijd ook vrouw vriendelijk. Met de nieuwe najaars- en wintermode slaat de vrouw, of ze nu jong is of wat minder piep, zeker een goed figuur. Sluikvallende maar toch ook comfortabele kléding van kwalitatief uitstekende materialen zorgen dit najaar voor een verzorgd én vrouwelijk modebeeld, waarin de legging zeker in de jonge mode een prominente plaats inneemt. Hoe de vrouw de komende maanden gekleed zal gaan liet de Zierikzeese damesmodezaak Marita vrijdag zien. Nogal wat modebewuste da mes, veelal niet meer zo piep, namen het (redelijk) vroege tijdstip van de eerste modepre sentatie (10.00 uur) op de koop toe. Hun nieuwsgierigheid naar wat dit najaar mode wordt had hen al vroeg naar de modezaak van mevrouw M. Vleghels in de Poststraat ge bracht, de nieuwe mode tradi tiegetrouw met twee shows - één 's morgens en één 's mid dags - werd gepresenteerd. Slank Het modebeeld voor het win terseizoen '91/'92 dat door de mannequins Maria (maat 38), Anne (maat 40), Corrie (maat 42) en Ria (maat 44) werd ge toond mag er zijn. De slanke belijning die vorig jaar furore maakte bepaalt ook dit jaar weer de mode met als uitschie ters de superstrakke leggings en catsuits. Kledingstukken die slechts voorbehouden zijn aan superslanke dennen. Wel duidelijk nieuw dit seizoen zijn de soms gedurfde maar toch ook gedistingeerde kleurstellingen. Voor de hand Combinaties van bordeaux met groen of groen met paars liggen niet direct voor de hand maar zorgen mits goed gedo seerd voor een prachtig geheel. Dat geldt ook voor de combina tie grijs met havanna. Zo op 't eerste gezicht wellicht wat saai, maar met een levendig dessin toch zeer apart; een rijk gedessineerde pullover van Drops vormde daarvoor het be wijs. Daarnaast zijn kleuren als anthracietgrijs, rood en ko raal, oud roze en de herfsttin ten koper en bruin alsook het nieuwe residagroen dit seizoen dé grote toppers en ontbreekt ook het klassieke zwart niet in het modekleurenpalet voor de ze winter. Japon Na jaren een sluimerend be staan te hebben geleid is de ja pon weer helemaal terug van weggeweest. De japonnen die modehuis Marita vrijdag toon de zijn geen trendy niemendal letjes maar stuk voor stuk ba sisstukken waarvan de vrouw meer dan één seizoen plezier kan hebben. Met name de zwarte japon met rode accen ten langs hals, manchet en zak, waarmee mannequin Ria de show afsloot is zo'n blijvertje dat het bij gelegenheden altijd weer goed doet. Wat minder gekleed waren de veelal gedessineerde chemi- siers voor de wat rijpere vrouw. Deze japonnen zijn bij Marita verkrijgbaar tot en met maat 52. Soms ook lijken die japonnen, veelal gemaakt van mengsels als polyester/wol of viscose verdacht veel op pak jes. Echte pakjes" van onder meer Scarlatti, Baruch en Ba- rucci ontbraken in de show evenmin. Dergelijke ensem bles, soms twee- en soms ook driedelig zijn er dit seizoen te kust en te keur, want de tijd dat de dame zich 's middags in tenue de ville (middagjapon of mantelpak) diende te vertonen is voorbij. Een avondje uit of gewoon overdag, met een pakje, ofwel van een handig te wassen mengsel van viscose/polyes- therof wel van tricot, komt een vrouw altijd goed verzorgd voor de dag. Hoe uiteenlopend de collectie ensembles bij Ma rita ook is, ze hebben nagenoeg allemaal een rechte rok met loopsplit en veelal ook een elastische taille, hetgeen voor komt dat een kilootje extra de sastreuze gevolgen heeft voor rits- of knoopsluiting. De rok ken, slechts sporadisch duikt er een (platte) plooirok of klok kende rok op in het modebeeld voor dit najaar, zijn dit seizoen wat korter en vallen op of net over de knie. Op deze rokjes wordt ofwel een wat langere en soms ook getailleerde blazer ofwel een kwiek gedessineerd bolerojasje gedragen. Wie zo'n pakje voor een door deweekse dag toch iets te ge- kleèd vindt kan zo'n rokje al tijd combineren met een pullo ver van Carthago, Drops of Ro berto Sarto. De pullovers zijn dit seizoen echte blikvangers met hun soms felgekleurde dessins of hun flatterende gro te rolkragen. Die pullovers val len dit seizoen ruim over de heupen en zijn wat dat betreft eerste klas verdoezelaartjes van overtollige pondjes. In dit supervrouwelijke mode beeld neemt de pantalon dit seizoen bij Marita een margi nale plaats in. Naast een prima passende jeans zonder band- plooien werden slechts één ber muda van zuiver scheerwol en twee schitterend geruite panta lons van Gardeur getoondin onder meer een combinatie van anthraciet en bruin. Hebben de rokken en japonnen dit seizoen over het algemeen een slank silhouet, de mantels van onder meer Sandra See- beck zijn duidelijk zwieriger. Naast de capemantel is ook de swagger (de korte wijdklok- kende jas) weer helemaal terug in het modebeeld, waarin ook een 3/4 en 7/e coats een belang rijke plaats voor zichzelf opei sen, naast klassiekers als de trenchcoat en rechtvallende da mesmantel. De sportieve man tels zijn nogal eens voorzien van een heerlijke capuchon kraag (soms afknoopbaar) die bescherming biedt tegen een snerpende koude of een plens bui en ook leer-accenten en rit sen doen het dit seizoen bijzon der goed. Met een mooie deux pièces of keurig japonnetje, een sportie ve rok met pull alleen is de out fit van de vrouw nog niet af. Een elegant hoedje (onder meer lady Di's kozakkenmuts met kwastje), een grote ketting en bij de kleding passende kou sen en schoenen maken het ge heel af. Die kousen (van firma Wilbrink) zijn dit seizoen vaak dun en in gedekte tinten. Dit om de slanke pumps (van schoenhandel Verton) veelal voorzien van applicaties en an dere versierseltjes goed uit te laten komen. Om al dat moois te kunnen dragen is nu het wachten op de koude dagen! En als de voortekenen niet bedrie gen zullen die niet meer zo lang op zich laten wachten. De nieuwe najaars- en wintermode: supervrouwelijk en comfortabel. (Foto: Marijke Folkertsma). WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht variabel 3 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuido. 3 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 07065, onder 20.05 Maan op 11.07, onder 20.37 12 sept. Zon op 07.08, onder 20.03 Maan op 12.25, onder 21.01 Eerste Kwartier; 15 sept. (24.00) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een nieuw hogedrukge- bied bij IJsland beweegt zich in onze richting. Aan de voorzijde van dit hoog wordt met noordenwinden kou dere lucht zuidwaarts naar West- Europa gevoerd. De voorste begren zing van deze lucht bereikt de ko mende nacht het Waddengebied. In de loop van de nacht en op woens dagochtend stroomt de koelere lucht over het hele land uit. Vannacht en op woensdagochtend is het tijdelijk bewolkt. Mogelijk valt daaruit wat re gen of motregenmaar veel neerslag wordt niet verwacht. DE BILT - Het gebrek aan re gen heeft in De Bilt voor een record gezorgd. Het KNMI mat in de maand augustus zes mil limeter regen, normaal gespro ken valt er in de Utrechtse ge meente in die maand 88 milli meter. Ook in het midden en noord westen van het land is de neer slag de afgelopen twee maan den laag geweest; slechts één vijfde van normaal. Volgens het KNMI wordt echter pas over een periode van flinke droogte gesproken als er over een tijdsbestek van acht weken 40 procent van de normale hoe veelheid neerslag valt. Juli en augustus waren behalve droog ook zeer zonnig. De Bilt mat in die twee maanden negentig uur meer zon dan gemiddeld deze eeuw. Door het gebrek aan zon in de natte maand juni, toen er 1870 millimeter regen viel, ligt het totaal aan uren zon voor de ze zomer nauwelijks hoger dan normaal. ZIERIKZEESCHEPJ nieuwsbodekI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; -postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ..succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3