Minder scepsis jegens biljartcentrum Dikmans Derde editie van het Filmfestival Zeeland Egypte en Nederland in beginsel eens over vredesconferentie Maatwerk nodig om bepaalde groepen aan werk te helpen agenda Meerderheid Zierikzeese commissie Begroting Buro Arbeidsvoorziening: Definitieve programma bekend a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Mits er door de gemeente voldoende voorwaarden worden gesteld aan de vergunning zal het snooker/biljart en bowlingcentrum van Harrie Dikmans geen grote risico's voor de gemeente inhou den dat soortgelijke verzoeken zullen volgen. Alhoe wel die precedentwerking niet geheel kan worden uitgesloten. Dit standpunt van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was voor de meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening en industrie maandagavond reden om wat minder terughoudend heid te betrachten jegens het plan van Dikmans. zitting te herzien. Na deze hoorzitting zal het plan Dik mans opnieuw aan de commis sie worden voorgelegd. Nieuwe aanvraag Een moeilijke kwestie waarop burgemeester Asselbergs niet een twee drie een pasklaar ant woord kon geven betrof het be zwaarschrift van M. Kloet te gen de weigering van b en w Het gevaar dat het voorbeeld van het snooker/biljartcentrum van Harrie Dikmans doet volgen acht de Vereniging van Nederlandse Gemeenten niet groot. Daarom ook nam de commissie RO (al thans een meerderheid) maandagavond een wat soepeler houding aan. (Foto: Marijke Folkertsma). Het plan van Harrie Dikmans om in de Meelstraat (de panden 28 en 30) een snooker/biljart en bowlingcentrum.annex kof fieshop en vergaderruimte te beginnen stuitte binnen het ge meentebestuur van Zierikzee op verzet. Weliswaar hadden met name WD, CDA en PvdA alle lof voor Dikmans plan om in Zierikzee een elkweervoor- ziening te creëren, het feit dat daar ook een biertje getapt (en oen glaasje geschonken) zou worden stuitte op bezwaar ge zien de horecastop die Zierik zee kent. Voor Dikmans een uitzondering maken zou een precedent scheppen voor ande re verzoeken. Voorwaarden De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) bleek daar in haar advies niet zo be vreesd voor te zijn, mits er aan de vergunning een aantal voor waarden wordt gekoppeld. Ook het feit dat er voor het uit voeren van Dikmans plan geen bestemmingsplanwijziging no dig is (iets dat wel het geval was voor het oude vakwerk- huis in het Vrijpoortje) maakt de kans op een precedentwer king volgens de VNG niet groot. De hoofdbestemming voor de panden van Dikmans in het nieuwe bestemmings plan is recreatie en niet horeca. Gezien dit advies van de VNG wilden burgemeester en wet houders eerst eens de mening binnen de commissie ruimtelij ke ordening peilen alvorens zelf een standpunt in te nemen. Wel stelde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs met klem het plan Dikmans in principe niet als een ongewenste ont wikkeling te willen beschou wen. Hoewel de commissie eerder reeds te kennen had gegeven zo'n snooker/biljart en bow lingcentrum als een welkome elkweervoorziening te be schouwen bleek de aanvanke lijke terughoudendheid wat betreft de kans geconfronteerd te worden met meer van derge lijke verzoeken (de zogenaam de precendentwerking) maan dagavond wat te zijn geluwd. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA), J. J. Geleijnse (VVD) en C. Legemaate (CDA) uitten zich redelijk positief over de mogelijkheden het plan, zij het met nauwkeurig omschreven voorwaarden, uit te voeren. Wel vroeg de liberaal Geleijnse of het mogelijk zou zijn om soortgelijke verzoeken te weigeren als deze voor een pand in een gebied zonder be stemmingsplan worden inge diend. Lokatie Wat meer terughoudend was W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/ GPV). Hoewel ook deze zo'n elkweervoorziening een goede zaak vond, vond hij dat het on mogelijk was om nu in te schat ten hoe groot het risico is dat Dikmans plan anderen öp het idee zal brengen iets soortge lijks te beginnen. Het meeste bezwaar had Sprengelmeijer echter tegen de lokatie van dit centrum, waarvoor hij het Ha- ringvlietplein een betere plaats vond. In eerste instantie wilde Sprengelmeijer zijn afwijzend standpunt op grond van het VNG-advies dan ook niet her zien. Toen burgemeester Assel bergs hem er echter op had ge wezen dat er voor de omwonen den nog een hoorzitting komt, waarvan de uitkomsten be langrijk zullen zijn voor de uit eindelijke besluitvorming, was Sprengelmeijer bereid om on der die voorwaarden de zaak aan te houden en niet voortij dig ,,de deur in 't slot te gooi en". Ook de andere commissie leden gaven daarop te kennen dat ze zich de vrijheid willen voorbehouden om hun mening na de uitkomsten van de hoor- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 september 06.20 179 12.05 -118 18.30 175 - 12 september 06.55 171 00.35 -150 19.00 174 12.40 -119 ROOMPOT BUITEN 11 september 04.20 198 10.30 -123 16.40 192 23.00 - 154 12 september 05.00 188 11.15 -122 17.20 188 23.40 -145 BRUINISSE 11 september 06.40 193 12.00 - 128 19.00 185 - 12 september 07.20 183 00.25 -158 19.30 181 12.40 -129 WEMELDINGE 11 september 06.10 205 12.05 -134 18.25 202 - 12 september 06.50 197 00.35 -164 19.00 200 12.40 -135 vond Asselbergs in deze tijd iets teveel gevraagd van de ge meenten. Omdat dit initiatief een voorbeeldfunctie voor Zee land vervult wil de provincie het project gedurende een pe riode van drie jaar steunen met een kleine twee ton per jaar. Hierdoor kan de gemeentelijke bijdrage beperkt blijven tot 2,94 per inwoner. De voorwaar de die de provincie aan de sub sidie stelt is dat alle gemeenten in het gebied meedoen aan dit project. Om hun nopjes ,,Een uitstekend initiatief" vond Geleijnse en mocht na drie jaar blijken dat het zo goed loopt dat wat extra geld goed te pas komt, dan zou dat volgens Geleijnse wellicht wat gemakkelijker kunnen gaan. Ook Sprengelmeijer, die, zo zei hij, zo'n jaar of zeven geleden al had gepleit voor een geza menlijk acquisitiebeleid en Le gemaate bleken zeer in hun nopjes met het feit dat binnen afzienbare tijd een van de aan bevelingen uit het werkgele- genheidsrapport Zeeland Noord, ontsloten en in ontwik keling wordt uitgevoerd. Het meest aarzelend bleek het socialistische commissielid De Jong-Van Loo te zijn. Welis waar had ze er geen bezwaar te gen om voor deze stichting de gevraagde 2,94 per inwoner beschikbaar te stellen, toch had ze ook zo haar twijfels over het nut en het rendement van zo'n stichting. ,,Ik blijf het in ieder geval kritisch volgen" lichtte zij haar wat sceptische houding toe. DEN HAAG - De leden van de rechterlijke macht zijn in grote mate ontevreden over hun ar beidsomstandigheden en ar beidsvoorwaarden. DEN HAAG - Nederland en Egypte zijn het eens over de noodzaak van een spoedige Midden Oosten vredesconferentie, maar over kwesties als het Israë lische nederzettingenbeleid en Oost-Jeruzalem be staan accentverschillen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Amr Moussa, verklaarde maandag na afloop van besprekingen met minister Van den Broek dat een verbod op het vestigen van nieuwe Israëlische neder zettingen in bezet gebied en de uitbreiding van bestaande een voorwaarde is voor het welsla gen van een vredesconferentie. De EG-landen hebben de bouw van riieuwe nederzettingen betreurd" als een obstakel voor een vredesconferentie en niet bevordelijk voor een goed onderhandelingsklimaat, maar uitbreiding van bestaan de nederzettingen nooit onon- wonden veroordeeld. Amr Moussa's afwijzing van een beleid van voldongen fei ten had duidelijk betrekking op zowel de bezette gebieden als Oost-Jeruzalem. Israël heeft tot nu toe geweigerd on dubbelzinnig te verklaren dat het bereid is de bezette gebie den te ontruimen, en heeft het verenigde Jeruzalem tot zijn eeuwige hoofdstad uitgeroe pen. Met uitzondering van en kele Middenamerikaanse staatjes heeft geen land ter we reld de Israëlische annexatie van het oostelijk stadsdeel er kend. Minister Amr Moussa ver klaarde dat in een vredesconfe rentie op basis van land in ruil voor vrede onderscheid tussen bezette gebieden als enerzijds de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, en anderzijds Oost-Jeruzalem, onaanvaard baar is. Maar omdat de kwestie Oost-Jeruzalem ,,zo ingewik keld" is moet deze ,,op het juiste tijdstip" worden bespro ken. Egypte maakt zich kenne lijk zorgen dat wanneer in vre desoverleg de kwestie Oost- Jeruzalem in de ijskast wordt gezet, Israël zal voortgaan de stad aan de oostzijde te omge ven met Joodse nederzettin gen. Het is „een goed idee" de voor alsnog voor oktober voorziene conferentie in Den Haag te la ten beginnen, maar dit moet ook met andere partijen wor den besproken. De Egyptische minister zei te hopen dat spoe dig een compromis over de sa menstelling van een Palestijns- Jordaanse delegatie kan wor den bereikt. Israël wil geen vertegenwoordigers van de PLO of in Oost-Jeruzalem wo nende Palestijnen in zo'n dele gatie, de Palestijnen, hierin ge steund door de Arabische lan den, vinden dat zij zelf het laatste woord behoren te heb ben over hun vertegenwoordi ging. Egypte, het enige Arabi sche land dat diplomatieke be trekkingen met Israël onder houdt, probeert te bemiddelen. Springtij 10 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 om medewerking te verlenen aan de vestiging van een cam ping aan het Eerste Weegje. Dit verzoek is indertijd afgewezen omdat de nieuwe camping bin nen de geluidszone voor het in dustrieterrein zou komen te liggen en ook omdat dit recrea tieterrein in de door de ge meente bepleite groene zone tussen Poortambacht en Poort ambacht zou komen. In opdracht van Kloet is door mr H. A. M. Lamers (DAS rechtsbijstand) bezwaar aange tekend tegen deze «weigering. Daarbij wordt gerept van een andere lokatie buiten deze ge luidszone. Dit tot grote verba zing van Asselbergs omdat enerzijds bezwaar wordt aan getekend tegen een besluit van b en w en anderzijds een geheel andere lokatie wordt genoemd, waarmee het zijns inziens een compleet nieuwe aanvraag was geworden. Gezien deze complicaties is de termijn waarbinnen door de gemeente een besluit moet worden genomen niet haal baar. Asselbergs deed daarom de suggestie om per brief mede te delen dat b en w pas een standpunt zullen innemen als alle adviezen, onder meer van de stedebouwkundig adviseur binnen zijn. Beleidsvisie Daarnaast zou het gelet op ge lijksoortige verzoeken ook geen gek idee zijn om eerst eens een beleidsvisie te ont wikkelen met daarin een ant woord op de vraag of er in Zie rikzee plaats is'voor nieuwe campingterreinen en zo ja waar. Hoe dan ook, Asselbergs beschouwde deze gang van za ken als zeer onbevredigend en ook de commissie kon zo voor de vuist weg niet direct een pasklaar antwoord formule ren. Waar de commissie het wel over eens was dat mocht dit be zwaarschrift als zodanig wor den behandeld dat het dan on gegrond moet worden ver klaard. Is er sprake van een nieuwe aanvraag dan is het raadzaam om eerst nog eens te rade te gaan bij de stedebouw kundig adviseur. Autonoom Zelden zo enthousiast uitte de liberaal Geleijnse zich toen de opzet voor een nieuwe Stich ting voor de Werkgelegenheid Zeeland-Noord aan de orde kwam. Deze zal gaan fungeren als één loketfunctie en zal wor den ondergebracht in het kan toor van het arbeidsbureau in Zierikzee. Deze stichting die autonoom van de gemeenten zal werken zal een functionaris aanstellen die zich niet alleen moet bezighouden met het aan trekken van bedrijven maar die er ook aan moet werken dat er een intergemeentelijk eco nomische structuur/beleid van de grond komt. Aanvankelijk zouden de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten en Sint Philipsland hiervoor vijf gulden per inwo ner moeten bijdragen. Dit ZIERIKZEE - Maatwerk wat betreft scholing en werkervaring is nodig om groepen zoals etnische minderheden, drop outs, herintredende vrouwen en gedeeltelijk arbeidsongeschikten meer kansen op de arbeidsmarkt te bieden. Dit schrijft A. van Hulst, medewerker buro Arbeidsvoorziening in zijn toe lichting bij de begroting voor 1992. Via het aanbieden van scho ling, het laten opdoen van werkervaring en bemiddeling en door onder meer ook banen pools kan dit zo noodzakelijke stukje maatwerk worden aan geboden. Dit maatwerk dient in het bijzonder gericht te zijn op bijstandsvrouwen. Extra bijzondere bijstand, waarvoor de gemeenten een vergoeding ontvangen moet dan ook wor den gegeven voor de kosten van kinderopvang die nodig is als de vrouw scholing nodig heeft of werkervaring moet opdoen om zo meer kans op een betaal de baan te krijgen. Behalve deze vergoeding voor bijzondere bijstand kunnen de gemeenten ook een financiële beloning krijgen voor hun in spanningen om de algemene bijstandsuitgaven terug te dringen. Dit alles gezien van uit de gedachte dat de gemeen ten een activerende rol moeten spelen bij het streven om het aantal bijstandsgerechtigden terug te dringen. De gemeenten hebben een belangrijke taak met name bij het ondersteunen van bijstandsvrouwen en lang durig werklozen. Meer dan ooit, zo stelt het Buro Arbeids voorziening hebben de ge meenten een belangrijke taak bij het vergroten van de ar beidskansen van genoemde groepen. Dit in het kader van de sociale vernieuwing. Die op maat gesneden scholin gen en trajecten bestaan op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland uit onder andere een Sollicitatieclub de voor- schakelcursis administratie PBVE. Mocht de vraagop de ar beidsmarkt daartoe aanleiding geven dan kunnen ook andere 'op opleidingen worden ver zorgd. Tb denken valt hierbij aan het opleiding van perso neel voor het midden- en klein bedrijf of een extra horeca- cursus. Dergelijke cursussen kunnen onder meer uit de ver goedingen die de gemeenten ontvangen en uit een intensive ring van de bijzonder bijstand worden betaald. Voor zowel de Sollicitatieclub die in Middel burg wordt gehouden als voor de Voorschakelcursus die door de DAS in Zierikzee wordt ge geven zijn de kosten begroot op 26 mille. Voor onvoorziene za ken resteert dan een bedrag van tienduizend gulden. MIDDELBURG - Voor de derde achtereenvolgende keer wordt in Middelburg van 12 tot en met 22 sep tember het Filmfestival Zeeland gehouden. Het festival wordt donderdag 12 september in de Stads schouwburg geopend door de oorspronkelijk uit Zeeland afkomstige vice-president van Time/Wat- ner, William van den Heuvel. Openingsfilm is Toto le Heros van Jacco van Dormael. Deze film werd op het festival van Cannes bekroond met de Camera d'Or. Het definitieve programma is inmiddels be kend. Donderdag 12 september: 21.00 uur: Opening (Schouwburg); 21.30 uur: Tbto le Heros (Schouwburg). Vrijdag 13 september: 19.30 uur: Boyz'n the Hood (Schouw burg); Life is sweet (Schutters hof); Tbto le Heros (Electro). 22.00 uur: Fisher King '(Schouwburg); Guilty by suspi cion (Electro); Rachel Rachel (Schuttershof). Vanaf 24.00 uur: Horrornacht met: Thles from the darkside, Exorcist III, Prince of the darkness (Alham- bra Vlissingen). Zaterdag 14 september: 19.30 uur: Dying young (Schouw burg); Guilty by suspicion (Electro); Boyz'n the hood (Schuttershof). 22.00 uur: The Krays (Electro); The color of money (Schuttershof); Regar ding Henry (Schouwburg). Zondag 15 september: 19.30 uur: Sur (Schuttershof); 20.30 uur: Boom Boom (Electro); 22.00 uur: The long hot summer (Schuttershof). Maandag 16 september: 19.30 uur: lezing Hans van Pinxteren (Schuttershof); 20.30 uur: Hors la vie (Electro); 21.00 uur: Ma dame Bovary (Schuttershof)» Dinsdag 17 september: 19.30 uur: Sta, sterf en verrijs (Schuttershof); 20.30 uur: Ma dame Bovary (Electro); 20.00 uur: Barton Flink (Alhambra); 22.00 uur Cat on a hot thin roof (Schuttershof). Woensdag 18 september: 13.00 uur: Opening kinderfilmsei zoen (Schuttershof); 19.30 uur: De tweede cirkel (Schutters hof); 20.30 uur: Hamlet (Elec tro); 22.00 uur: The glass mena- gery (Schuttershof). Donderdag 19 september: 19.30 uur: Verrassingsfilm (Electro). l'Avventura (Schuttershof); 22.00 uur: Rome Romeo (Elec tro), La Notte (Schuttershof). Vrijdag 20 september: 19.30 uur: La double vie de Veroni- que (Electro), Le captive du dessert (Schuttershof); 21.00 uur: Doe Hollywood (Markt); 22.00 uur: Charles et Les Lulus (Muziekoptreden in Stadsdans- zaal); 22.00 uur: Indian runner (Electro). The draughtman's contract (Schuttershof). Zaterdag 21 september: 14.00 uur: l'Eclisse (Schuttershof); 16.00 uur: II deserto Rosso (Schuttershof); 19.30 uur: Thel- ma and Louise (Electro), Le captive du desert (Schutters hof); 21.00 uur: American Graf- fity (McDrive-restaurant); 22.00 uur: l'Avventura (Schut tershof); 22.00 uur Barton Fink (Electro). Zondag 22 september: 20.30 uur: Prospero's Books (electro), nog te bepalen film (Schutters hof). Oude Zeeuwse films Zaterdag 14 september: 13.00- 19.00 uur: Openingsdag oude Zeeuwse film (Schouwburg). Woensdag 18 september: 20.00- 22.30 uur: oude Zeeuwse film (Walcheren) (Bibliotheek). Donderdag 19 september: 20.00-22.30 uur: oude Zeeuwse film (Bevelanden) (Biblio theek). Vrijdag 20 september: 20.00- 22.30 uur: oude Zeeuwse film (Walcheren) (Bibliotheek). Zaterdag 21 september: 10.00- 12.30 uur: oude Zeeuwse film (Bevelanden) (Bibliotheek); 14.00-16.30 uur: oude Zeeuwse film (Schouwen) (Bibliotheek). Zaterdag 14 september: Thngo (Molenwater/Kloveniersdoe- len). September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Tot en met 14 september Zierikzee Expositie van Alie Mol, porse leinen poppen in De Eenhoorn. 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 10 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Natuur- en Vogelwacht. Maarstraat 12. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Tussen Kunst Kitsch-middag afdeling Schouwen NBvP in restaurant Mondragon. 14.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 11 september Zierikzee Commissievergadering inter nationale uitwisselingen in stadhuis. 16.30 uur. Donderdag 12 september Zierikzee Commissievergadering finan ciën in stadhuis. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vrijdag 13 september Neeltje Jans Werkbezoek Ondernemers kring Schouwen-Duiveland aan Dienstkring Deltakust Rijkswaterstaat. 15.30 uur. Zaterdag 14 september Zierikzee Officiële overhandiging ANWN-informatiepaneel. Vis markt. 10.30 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk open voor bezoek in kader Open Monu mentendag. Kerkgebouw toe gankelijk tussen 10.00 en 16.00 uur. Maandag 16 september Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering Westerschouwen, in gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 18 september Brouwershaven Lezing over leven van vrouwen uit Nepal en Burkina Faso door mevrouw G. van Elsac- ker-Brandt in het Tbnnenma- gazijn voor NBvP-Brouwers- haven. 20.00 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee La Lupa. Brogum. 23.00 uur. Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 Burgh-Haamstede Openbare afscheidsreceptie S. Meerhof in het gemeentehuis. 16.30 uur. Zaterdag 28 september Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Middelburg Country Tbernee. Evenemen tenhal De Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur. Maandag 30 september Zierikzee Uitreiking onderzoeksrapport Voorlichting aan ouderen aan gedeputeerde A. J. Dijkwel. 14.00 uur. Dinsdag 1 oktober Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 18 oktober Zierikzee Poppentheater Don Gionvanni. Brogum. 20.00 uur. Zaterdag 19 oktober Zierikzee Big Bam Boom Band. Brogum. 23.00 uur. Woensdag 23 oktober Brouwershaven Diapresentatie in Tbnnenma- gazijn door A. Rommers over De Natuur van maand tot maand voor NBvP-Brouwers- haven. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2