Zeelandbrug in ieder geval niet voor 1996 vrij van tolheffing 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Ernstig ruimtegebrek in asiel na forse toename aantal katten 0 Geen Zierikzees geld voor vakbondswerk? U -I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verontwaardigde reacties op uitspraken WD-gedeputeerde Hennekeij Noodzakelijk strengere selectie bij katten m HET WEER fffiRIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25014 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Er is met grote verontwaardiging gereageerd op de uitlatingen van VVD-gedeputeerde J. Hennekeij, dat de Zeelandbrug niet voor 1996 tolvrij zal zijn. Wat vorige week in deze krant al als vermoeden werd uitgesproken door ir C. Visser van de Provinciale Brugmaatschappij is maandagmiddag door het provinciaal bestuur van Zeeland bevestigd in de commissie waterstaat en ver keer; de brug blijft de komende jaren een prijzige barrière. Hennekeij deed deze uitspraak tijdens een discussie over de provinciale begroting, die in november van dit jaar vastge steld moet gaan worden. De meerjarenraming valt tegen, er waren onvoorziene verkeers technische aanpassingen, het groot onderhoud is nu al met 70% overschreden en dan' zijn er nog de algemene prijsstij gingen. Al die factoren maken het de provincie onmogelijk om op 1 januari 1993 een onderhoudsre- serve te hebben van zeventien miljoen gulden. En dat was de voorwaarde, die door de poli tiek gesteld werd aan het tol vrij maken van de brug. Hennekeij kreeg tijdens de vergadering van de commissie waterstaat en verkeer in het provinciehuis meteen de wind van voren. Partijgenoot Van Zwieten sprak van „kiezersbe drog". De commissie wil de on derste steen boven hebben. Het vorige college van gedeputeer de staten (het brugbesluit werd voor de laatste statenverkie zingen genomen - red.) zou met haar ambtenaren dubieuze re kensommetjes gemaakt heb ben. Pleitbezorger Zo denkt het Schouwse WD- statenlid en fel pleitbezorger voor de brug, J. M. Geluk er ook over. ,,Het is een harde uit spraak, maar ik voel me ge woon belazerd". Ook als com missaris van de brugmaat schappij is Geluk nooit geïn formeerd over tegenvallende kosten. ,,De politiek maakt hiermee weer een ongeloof waardige indruk. Zo kun je geen bedrijf leiden". Volgens Geluk is het huidige college geen verwijt te maken. Ook de nieuwe bestuurders moesten uitgaan van de reken sommen van de voorgangers. Geluk noemt het verstandig van Hennekeij om duidelijk heid te verstrekken omtrent de cijfers. Hennekeij zelf ver klaarde in de commissie niet te willen doen „alsof mijn neus bloedt". En: „je kunt de conse quenties niet op een later tijd stip accepteren". De Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbex-gs is evenals Geluk verontwaar digd. Hij voelde zich maandag middag overvallen door de uit spraken van Hennekeij. „Als binnen nog geen tien maanden na het besluit al blijkt, dat de prognoses volstrekt verkeerd uitvallen, dan is dat toch niet meer uit te leggen", reageerde hij direct. Asselbergs wil stukken zien en ze bestuderen. Er moet bijge praat worden met de provincie. Er zijn sinds 1978 verwachtin gen gewekt en Asselbergs zegt ervan overtuigd te zijn, dat de gemeenten op Schouwen- Duiveland, die gezamenlijk ac tie hebben gevoerd voor een tolvrije brug, dit niet zullen ac cepteren. Geen geld Maar het statenlid Geluk ver moedt dat or weinig valt te ver anderen aan de situatie. Er is duidelijk gesproken over de ontbindende voorwaarde van zeventien miljoen gulden. Dat geld is er niet op 1 januari 1993 en „de provincie heeft er geen geld voor ook", aldus Geluk. Hij noemt het een winst, dat de meerderheid van de provincia le staten vorig jaar een rentelo ze lening voor de brug heeft weten kwijt te schelden. Maar onder de onderhoudsreserve komt men niet uit. Zoals gezegd blijken de cijfers, zoals die vorig jaar op tafel zijn gelegd door gedeputeerde sta ten en hun ambtenaren abso luut niet te kloppen. Vanuit de provinciale staten zijn nooit twijfels geuit over die cijfers. „Je kunt van de staten niet ver langen, dat ze alle officiële cij fers gaan controleren. Op die manier kun je niet besturen", aldus Geluk. Maar de onderste steen zal wat hem betreft boven komen. En zo wordt er door collega statenleden ook over gedacht. Hijzelf durfde het rekensom metje niet te maken, dat er in januari (of uiterlijk april) 1993 een bedrag van zeventien mil joen gulden zou zijn. Hij sprak al van een tegenvallend sociaal plan voor de tolgaarders. Voor een goede afvloeiing zou aan zienlijk meer nodig zijn, dan berekend. PvdA-voorzitter L. N. Labruèy- re liet in diezelfde krant weten geen enkele aanwijzing te heb ben, dat de inkomsten en uitga ven anders zouden zijn dan ge pland. Zijn partij stemde pas De burgemeester: „Dit is een griezelige zaak voor Schou- wen-Duiveland. Je wordt er op zo'n manier wel een beetje moedeloos van. Ik hoop dat er op korte termijn een cijferma tige uiteenzetting komt om na dere stappen te overwegen via b w en s (burgemeesters, wet houders en secretarissen van de regio - red)". W. F. Sprengelmeijer (SGP/ RPF/GPV) sprak eveneens van een ongeloofwaardige zaak en noemde het onaanvaardbaar. J. J. Geleijnse (WD) wees er nog- eens op, dat de gedeputeerde Hennekeij er over sprak dat het weieens 1996 zou kunnen worden. Dan kan het ook nog langer worden. Met stomheid geslagen C. Legemaate (CDA) vertelde met stomheid geslagen te zijn. Hij voorspelde, dat de opkomst tijdens de komende statenver kiezingen nog wel wat lager zal De Zeelandbrug blijft voorlopig een prijzige barrière. (Archieffoto). Het gaat hem echter te ver om een onderzoekscommissie in het leven te roepen, die belast wordt met een studie naar de gang van zaken. De Zeeland brug zal niet tolvrij zijn voor 1996 en zelfs voor die datum wordt geen keiharde toezeg ging gedaan. Ook nu blijft een onderhoudsreserve van zeven tien miljoen gulden een ontbin dende voorwaarde. In de Zierikzeesche Nieuwsbo de van zaterdag 31 augustus uitte ir C. Visser, hoofd civiel technische zaken van de brug maatschappij al zijn twijfels. op het allerlaatste moment in met een tolvrije brug in 1993. Met name het vasthouden aan een onderhoudsreserve sprak de socialisten wel aan. De commissie ruimtelijke or dening van de gemeente Zie- rikzee had als eerste haar reac tie klaar op het bericht vanuit de provincie. Asselbergs noem de het „het slechtste bericht dan we konden horen". Hij zei niet te begrijpen, dat er na toen maanden al een tekort is van tien miljoen gulden op een be drag van zeventien miljoen. kunnen zijn, dan afgelopen keer. M. R. de Jong-van Loo (PvdA): „Verdikkeme, 't zijn toch geen kleine jongens, die dat doen". Samenvattend kan worden ge steld, dat de verontwaardiging binnen de commissie ruimtelij ke ordening groot is. Maar de leden vonden het te vroeg om over kiezersbedrog te spreken. Pas als in 1996 wederom blijkt, dat de heffing verlengd moet worden, dan lijkt deze kwalifi catie meer op zijn plaats, vol gens de commissie. ZIERIKZEE - Het aanhoudend grote aantal katten (vijfendertig) dat momenteel in het dierenasiel aan de Zierikzeese Zandweg is gehuisvest, stelt het be stuur en de beheerster van het asiel voor grote pro blemen. Volgende week komt het bestuur bijeen om te bezien hoe er geld op tafel kan komen voor een on ontkoombare uitbreiding. Door het ruimtegebrek dreigen sommige katten het leven te laten. Volgens beheerster Jolanda derspit. In enkele gevallen is Meerman is er momenteel hiertoe overgegaan. Met gezon- sprake van een „uitzonderlijke situatie". De achterliggende periode is een groot aantal kat ten in het asiel beland. Mensen hebben er afstand van moeten doen of de dieren werden ge vonden. Inmiddels verblijven er 35 katten en dat zijn er zo'n vijftien meer dan gebruikelijk. Volgens Jolanda Meerman heeft het asiel geluk, dat er weinig honden zijn (nu slechts ééntje). Hierdoor konden drie van de zes hondenhokken inge richt worden voor de katten. Die hebben er nu zeventien tot hun beschikking en ook dat aantal is nog te klein. Inslapen Een aantal zwakke katten heeft de drukte in het asiel al met een bezoek aan de dieren arts (inslapen) moeten beko pen. Volgens Jolanda Meerman moet er bij zo'n aanbod een ze kere selectie toegepast worden. En de katjes, die door hun ge drag moeilijk plaatsbaar ge acht worden (schuw bijvoor beeld), delven dan het on- de katten gebeurt dit niet in Zierikzee. De zwakkeren drei gen het slachtoffer te worden. Maar dat gaat de beheerster aan het hart. „Ik blijf optimis tisch, dat de katten die er nu zitten nog een plaatsje vinden. Het klinkt gek, maar er gaan gelukkig nog katten dood en daarmee is er voor deze katten (in het asiel - red.) wellicht weer een plaatsje". Het insla pen van de katten (Jolanda spreekt over euthenasie) wordt tot een uiterst minimum be perkt. Ze hoopt dat ruchtbaarheid via de krant tot gevolg heeft, dat iedereen die al voornemens was een kat in huis te nemen, nu over de brug komt. Mensen moeten de katten niet uit lou ter medelijden ophalen. „Nee", reageert ze „maar er zijn vast wel mensen, die toch al het plan hadden om een kat te ne men. Dan is dat nu de kans". Volgens haar moet er nodig uit gebreid worden. Ook is er drin gend behoefte aan een quarantaine-ruimte; een afge sloten ruimte waar nieuwko mers enige tijd in moeten door brengen. Op die manier kan Kat in een hondenmand.... het dierenasiel zit in de problemen. (Foto: Marijke worden voorkomen, dat de nieuwkomers eventuele ziek tes overdragen aan de 'vaste gasten'. Ziekenboeg Daarnaast is een ziekenboeg nodig, om de zieke katten in onder te brengen. Ook weer ter bescherming van de rest. Het zal niet de eerste keer zijn, dat mindere katten door het ont breken van een quarantaine ruimte ziek worden. „Dat is in derdaad al gebeurd en dat is vechten tegen de bierkaai. De kosten bij de dierenarts lopen dan enorm op", aldus Jolanda Meerman. Voor haar staat het buiten kijf, dat er geld op tafel moet ko men voor uitbreiding. „Ik heb het al aangekaart bij ons be stuur". Penningmeester C. Simpelaar bevestigt het ge brek aan ruimte, maar heeft geen pasklaar antwoord op de vraag hoé dat geld op tafel moet komen. Verantwoordelijkheid De gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben een geza menlijke verantwoordelijk heid voor de opvang van de die ren en betalen daar jaarlijks een subsidie voor aan de Stich ting Dierenasyl Schouwen- Duiveland. „Maar ook de ge meenten kampen met geldge brek", laat Simpelaar weten. Dinsdag 17 september komt het bestuur bijeen om te bezien welke wegen de stichting kan bewandelen. Dat het asiel zelf „geen contanten" heeft, is het eerste wat de penningmeester kan bevestigen. Jolanda Meerman doet een dringend beroep op mensen, die als vrijwilliger aan de slag willen. Belofte maakt schuld. Gezegde Koeler Eerst veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Morgen <7 rïv\ vanuit het noorden perioden met zon. Minimumtemp. ongeveer 14 r 'S graden. Middagtemp. omstreeks 19 graden. Wind uit noordelijke richtingen kracht 3 4. 2 SCEPSIS Er bestaat minder scepsis jegens het biijartcentrum van Dikmans. MODE Bij Marita in Zierikzee hebben de bezoekers kennis kunnen maken met de najaarsmode. 4 SUBSIDIE Krijgt de Scouting in Zierikzee in de toekomst ook sub sidie? 7 TENNIS De eilandeiijke Tennisstichting heeft de loting voor de Eiiandbokaal verricht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Zie rikzee voelen er niets voor om de FNV in de regio geld te geven voor haar activiteiten op het gebied van ouderen en uitkeringsgerechtigden. Dat stand punt komt maandag 16 september om 19.30 uur ter sprake in het stadhuis te Zierikzee tijdens de verga dering van de commissie welzijn. B en w vinden het niet op de lijn van de gemeente liggen om een vakbond te subsidiëren. Verder vindt het college dat er sprake is van overlapping met activiteiten van de ouderen bonden. De discussie is open baar toegankelijk. Tijdens de vergadering komt ook het subsidieverzoek van de gezamenlijke dagverblijven voor ouderen ter sprake. De dagverblijven willen een ont moetingsdag voor geestelijk gehandicapten gaan organise ren. Gevraagd wordt om een bijdrage van 100 gulden. B en w betalen liever niet mee aan de dag, omdat ze een prece dentwerking vrezen. Niet eer der werd meebetaald aan lunch en consumpties. Positiever Positiever is het college over een subsidie-aanvraag van de Protestants Christelijke Oude ren Bond, die ruim 1500 gulden wil hebben voor de kosten, die ze maakt voor vergaderingen en themadagen. B en w voelen er juist iets voor, omdat zij een regionale behandeling van de problematiek passend vinden. De werkgroep Werken met Vrouwen vraagt om een ge meentelijke bijdrage voor de organisatie van de cursus An ders omgaan met spanningen. Het gemeentebestuur vraagt de commissie akkoord te gaan met het .subsidiëren op basis van een tekort per deel neemster. Vijf cent De Stichting De Zeeuwse Thele wil een supplement uitgeven op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. De stich ting heeft daar vijf cent per in woner voor nodig en dat voor een periode van vier jaar. Bur gemeester en wethouders zijn vooralsnog bereid hiermee in te stemmen, maar wacht voor een officieel standpunt eerst de visie van de commissie af. Als laatste komt de concept nota ouderenbeleid gemeente Zierikzee ter sprake. In 1985 is de eerste nota ouderenbeleid opgesteld. Inmiddels is de ge meente een aantal jaren verder en de ontwikkelingen op het gebied van het ouderenbeleid zijn verder gegaan. Daarom moet de nota worden herzien. Burgemeester en wethouders willen hierover van gedachten wisselen met de commissie. Al het nieuws van Schouwen-Duivek1 id in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— D jaarabonnement 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1