Wim Kok voorspelt pijnlijke maatregelen op Prinsjesdag Taakverlichting ouderen flop; slechts 31 gebruikers Vallende koeien zorgen voor verkeerschaos Stekelenburg pareert kritiek van Wöltgens Industriebond onder zoekt verzekering arbeidsongeschiktheid Gs van Limburg niet akkoord met minister Studenten protesteren tegen minister Grotere belangstelling voor HISWA 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BENTVELD - FNV-voorzitter Stekelenburg heeft in harde bewoordingen de kritiek van PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens op de vakbeweging gepareerd. De opmerking dat de vakbeweging slechts voor een beperkt deelbelang staat „is een grote belediging, een klap in het gezicht van de FNV". „Wij zijn geen beperkte belan- genclub en geen brood-en- boterbond en willen dat ook niet zijn. Allleen al voor deze opmerking zou Wöltgens zijn excuses behoren aan te bie den", aldus Stekelenburg bij de opening van het hernieuwde conferentie-oord van de Wood- brokers in Bentveld. Het ver wijt van Wöltgens dat de FNV alleen te hoop loopt tegen maatregelen die door kabinet - ten met PvdA-ministers zijn genomen, zoals nu met Ziekte wet en WAO; raakt kant noch wal. „Wanneer Wöltgens ons selec tieve verontwaardiging wil verwijten, moet hij eerst de se lectiviteit van zijn eigen geheu gen eens te lijf gaan", aldus Stekelenburg. De bonden heb ben immers in 1983 (eerste kabinet-Lubbers van CDA en VVD) massaal actie gevoerd te gen de korting op de ambtena rensalarissen, „zeer grote ac ties en demonstraties" gehou den tegen de herziening van de sociale zekerheid en in 1988 (tweede kabinet-Lubbers) in Amsterdam massaal gedemon streerd tegen het kabinetsbe leid. De FNV is er „absoluut niet op uit om de PvdA een kopje klei ner te maken", maar een partij die op sociaal gebied zoveel pretenties heeft, kan verwach ten daarop te worden beoor deeld. „Het is letterlijk een perversie om nu een beeld op te hangen dat de vakbeweging, de FNV, extra gebeten zou zijn op de PvdA", aldus Stekelenburg. In één adem hekelde hij de op vatting dat de beroering in de achterban van de PvdA is toe te schrijven aan een onduidelijke presentatie van de kabi netsplannen. „Dat is een schro melijke onderschatting van de mensen in die zaaltjes en is ook een misperceptie van een blijk baar nogal arrogante PvdA- top", aldus de FNV-voorzitter. Er is binnen de PvdA sprake van verdeeldheid tussen de „beroepspolitici" en de eigen achterban. „Wim Kok probeert de discussie op het verkeerde been te zetten door zijn per soon en leiderschap centraal te stellen". DEVENTER - De Industriebond FNV gaat onderzoe ken of het (financieel) mogelijk is om zelf een aan vullende verzekering tegen arbeidsongeschiktheid in het leven te roepen. Bovendien heeft de bond plannen voor het integreren van Ziektewet en WAO in een Ziekte- en Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (ZAO). Dit heeft bondsvoorzitter B. van der Weg meegedeeld bij de opening van een nieuwe vak bondswinkel in Deventer. „De ingreep in de WAO tast de inko menspositie van honderddui zenden mensen aan. Ik hoor nu al geluiden binnen en buiten de bond om een aanvullende ar beidsongeschiktheidsverzeke ring op poten te zetten zonder dat de overheid er iets mee te SCHIPHOL - Onder het motto „Wanneer vliegt Ritzen er uit" hebben ongeveer twintig men sen van de organisatie STROP (Studenten tegen Ritzens On derwijsplannen) maandagoch tend op Schiphol geprotes teerd tegen de voorgenomen lesgeldverhogingen in het on derwijs. De demonstratie vond plaats tijdens een toespraak van mi nister Ritzen op Schiphol ter gelegenheid van de opening van het cursusjaar middelbaar onderwijs (MBO) 1991-1992. Na de openingswoorden vertrok ken ongeveer tweehonderd ver tegenwoordigers van het MBO naar de Britse stad Birming ham voor een eendaags bezoek aan een aantal „colleges of fur ther education". Dit gebeurde in het kader van de plannen van minister Ritzen om extra geld ter beschikking te stellen voor de internationalisering van het voortgezet onderwijs. STROP protesteert „heftig" te gen dit „snoepreisje". Volgens de berekeningen van STROP kost dit „grapje" minstens honderdduizend gulden. Een bedrag waarvan volgens de de monstranten tweehonderd uit wonende. MBO-ers een maand basiscursus kunnen krijgen. De protestactie verliep overi gens rustig. maken heeft. We zullen zeker onderzoeken of er mogelijkhe den zijn en of het te financieren is", aldus Van der Weg. De ledenvertegenwoordiging (bondsraad) bespreekt komen de woensdag een discussienota over de „2 AO". Daarin staat niet de uitkering centraal, maar de mogelijkheden op werk en herintreding. Werkne mers die „meer dan een griep je" hebben moeten zo snel mo gelijk intensief worden bege- lèid en hulp krijgen bij een spoedige terugkeer in het ar beidsproces. Prominente rol Voor de uitvoeringsinstanties (bedrijfsverenigingen, GAK en GMD) is een prominente rol weggelegd. Ziektewet en WAO komen zo meer in eikaars ver lengde te liggen dan nu het ge val is. Van der Weg ziet geen heil in centraal overleg met het kabinet over loonmatiging. „Als dit kabinet de plannen rond de Ziektewet en de WAO doordrukt, dan zie ik niks meer in welk overleg dan ook. Hier ligt een dictaat. Er valt dus niks meer aan te verande ren", aldus Van der Weg. Minis ter De Vries van sociale zaken zet het cao-overleg bij voorbaat onder druk door de werkgevers op te roepen om niet toe te ge ven aan eisen voor reparatie van de ingrepen in ZW en WAO, „maar de bond is ervan over tuigd die slag te winnen", al dus Van der Weg. DEN HAAG - De vermissing van een Nederlandse onderzee boot voor de kust van Schot land bleek achteraf een storm in een glas water. Volgens het ministerie van defensie was vrijdag door een communica tiestoornis enige uren geen ra diocontact mogelijk met de Potvis. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-meteoccnlrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 september 05.45 183 11.30 -118 17.55 172 24.00 -155 ROOMPOT BUITEN 10 september 03.40 202 09.55 -123 16.00 190 22.20 - 160 BRUINISSE 10 september 06.05 199 11.25 -128 18.25 186 23.50 -163 WEMELDINGE 10 september 05.30 209 11.30 -134 17.50 201 23.55 -169 Springtij 10 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Minister van financiën en PvdA- partijleider Kok heeft naast de WAO/Ziektewet plannen en de ontkoppeling meer pijnlijke maatre gelen voor de burgers aangekondigd. Die worden be kendgemaakt in de Miljoenennota en in de Troonre de. Hij heeft dit gezegd in een de bat met FNV-voorzitter Steke lenburg voor de NOS-televisie. Kok wilde niet inhoudelijk in gaan op de maatregelen. Voor Stekelenburg stond echter één ding buiten kijf: de PvdA zelf staat voor een pijnlijke keuze. Het PvdA-congres moet op 28 september de kabinetsplannen rond de WAO en de Ziektewet afkeuren, zo concludeerde Ste kelenburg. Daar zit voor de PvdA de pijn. Veel leden van de FNV zijn ook PvdA-leden. En Kok heeft zijn politieke lot verbonden aan de uitspraak van het congres. Ver ontrustend voor Kok en de zij nen is dat ze in elke spreek beurt in den lande tot nu toe, waar zij de commotie in de ach terban trachtten te sussen, juist het tegenovergestelde be reiken. De weerzin tegen de WAO/ Ziektewetplannen verhevigt zich in weerwil van het om standig uitleggen van de moei lijke beleidsafwegingen door PvdA-ministers en -Kamerle den. In een open brief heeft de PvdA-leider vrijdag zijn ach terban om vertrouwen ge vraagd. Het partijbestuur heeft tevens een resolutie voor het PvdA- congres opgesteld waarin wordt opgeroepen Kok en de overige bewindspersonen te steunen. De open brief werd binnen de kring van geweste lijk Pvd A-bestuurders ver deeld ontvangen, zo bleek vrij dagavond op een bijeenkomst van partijbestuurders in Utrecht. Ook de bezoeken aan de diver se achterbannen voorspellen niet veel goeds. Afgelopen weekeinde viel de eer te beurt aan de PvdA-gewesten Gronin gen en Gelderland voor zo'n in- formatiebezoek. In Groningen, waar de sfeer grimmig was, konden staatssecretaris Walla ge en het Tweede-Kamerlid Middel niet voorkomen dat de leden van dat gewest de kabi netsplannen massaal dreigen af te wijzen. In Gelderland tekende zich een dillemma af: De WAO-plannen deugen niet maar de PvdA- leider laten vallen kan ook niet, was de teneur. Eerder, donderdag, veegde het gewest Utrecht de vloer aan met het WAO-besluit. De sprekers noemde het overhaast en von den de communicatie naar de achterban zeer slecht. Het deugt voor geen meter, zo bleek. Onaanvaardbaar Ook het gewest Noord-Holland noemde de plannen op dezelfde avond onaanvaardbaar, in felle discussies met staatsecretaris Ter Veld van sociale zaken. In een motie werden de plannen veroordeeld. Ook in West- Brabant, woensdag tijdens de eerste spreekbeurt van de par tijleider zelf, in Etten-Leur, kreeg Kok harde kritiek te ver duren. Een overgrote meerder heid wees de WAO-plannen van de hand. Bij een PvdA-bijeenkomst in Emmen bleek staatssecretaris Ter Veld vorige week maandag dat het vertrouwen van de Drentse PvdA-leden in hun ei gen ministers zeer ernstig is aangetast. De Drentse leden toonden geen enkel begrip voor de plannen met de WAO en de ontkoppeling. Kortom, de gewesten en de re gio's die inmiddels zijn be zocht, laten er geen twijfel over bestaan geen vertrouwen te hebben in de kabinetsplannen. En dat vertrouwen heeft Kok juist zo dringend nodig. Als de partijleider het gevraagde ver trouwen niet krijgt is er sprake van een kabinetscrisis. Speculatie Voor PvdA-fractieleider Wölt gens is daarover geen specula tie mogelijk. „Ik zie niet goed hoe dit kabinet op een andere wijze zou kunnen voortbe staan", zei Wöltgens zaterdag in een interview met het Alge meen Dagblad. Staatssecretaris Tbr Veld kop pelde daar zelfs een percentage aan, zaterdag in een interview met de Telegraaf. ,,Als het con gres niet achter ons staat loopt het fout. Ook als pakweg 30 procent van de aanhang Kok niet steunt, is er geen basis van echt vertrouwen". En alsof de situatie al niet pro blematisch genoeg is, is fractie leider Wöltgens in harde bot sing gekomen met FNV-voor zitter Stekelenburg met uitla tingen die erop neerkomen dat de politiek een hoger belang dient dan de vakbeweging. Dat schoot Stekelenburg in het ver keerde keelgat en hij noemde een excuus op zijn plaats. Inmiddels hebben Kok en Tbr Veld wat betreft de informatie aan en communicatie met de achterban de hand ruiterlijk in eigen boezem gestoken. Kok deed dat voor zijn achterban in Etten-Leur, waar hij erkende dat er regiefouten en fouten in de presentatie zijn gemaakt. Ter Veld, in het krante interview: „Het protest is door ons absoluut niet goed inge schat. We hadden het WAO- besluit nooit zo snel mogen ne men en we hadden onze achter ban beter moeten informeren. Terecht dat men ons verwijt dat we de kluit hebben bela zerd", aldus Ter Veld. Opiniepeilingen Intussen zakt de PvdA in de opiniepeilingen. Volgens het onderzoeksbureau Inter/View zou de PvdA als er nu verkie zingen werden gehouden 24 ze tels halen. Dat is minder dan de helft van het huidige aantal (49) in de Tweede Kamer. Enke le weken geleden stond de PvdA met 21 kamerzetels op het absolute dieptepunt in de poli's. Zelfs CDA-minister De Vries begint zich zorgen te maken om zijn PvdA-collega-minister. Hij noemt de combinatie van func ties van Kok te zwaar. In een interview in het jongste num mer van de CDA-krant uit hij de vrees dat de PvdA in gevaar lijk vaarwater terecht is geko men. „Het uur van de waar heid is aangebroken", aldus De Vries. AMSTERDAM - De achtste HISWA te water, die dit jaar van 3 tot en met 8 september is gehouden, heeft in totaal 29.920 bezoekers getrokken. Dat betekent dat er dit jaar een grotere belangstelling was voor de HISWA dan vorig jaar. Toen bezochten 28.529 belang stellenden de tentoonstelling in het Nautisch Kwartier Am sterdam. De RAI in Amsterdam heeft dit zondagavond bekend ge maakt. De tentoonstelling, be kend onder de naam „natte HISWA", werd vooral bezocht door bootbezitters die op zoek zijn naar een ander jacht. Van de bezoekers blijkt 67 procent een boot te hebben. Daarvan heeft 45 procent een zeilboot en 21 procent een motorboot. Van de bezoekers liep 65 procent rond met plannen voor de aan schaf van een vaartuig. Vol gens de deelnemers aan de ten toonstelling is er een groeiende belangstelling voor grotere en luxueuzere schepen. Uit de en quête blijkt dat van de mensen met aankoopplannen 68 pro cent een jacht zocht met een nieuw waarde boven de 100.000 gulden. Vorig jaar was dat nog maar 55 procent. Bij 28 procent van de potentiële kopers lag het aankoopbedrag zelfs boven de 250.000 gulden. De volgende watersportten toonstelling, de zogenaamde „droge HISWA", is van 7 tot en met 15 maart 1992 in het RAI- complex in Amsterdam. Deze tentoonstelling richt zich ook op andere watersporten. DEN HAAG - Slechts 31 alleenstaande ouderen heb ben vorig jaar gebruik gemaakt van de regeling Taakverlichting Alleeenstaande Werkenden (taw), terwijl er gejd was (zes miljoen gulden) om 2.500 ou deren uit de wao te houden. Dat blijkt uit onderzoek van de Sociale Verzekeringsraad, dat door de ambtenaren- en trend- volgersbond AbvaKabo is be kendgemaakt. Dé AbvaKabo vindt dat de regeling te inge wikkeld, achterhaald en mager is en de gang naar de WAO eer der bevordert dan afremt. De regeling is bestemd voor mensen die ouder zijn dan 55 jaar, alleenstaand, meer dan 30 uur werken en minder dan 3.000 gulden per maand (1,3 maal het minimumloon) ver dienen en die op korte termijn arbeidsongeschikt dreigen te raken. Zij zouden de „dubbele taak" van werken en huishouden niet meer aankunnen. De taw maakt het hen mogelijk óf kor ter te gaan werken (30 uur per week), óf het huishouden aan een hulp uit te besteden. De kosten die daarmee worden ge maakt, worden tot maximaal 108 gulden per week vergoed. Wie kiest voor een kortere werkweek, levert op een sala ris van 600 gulden bruto per maand 126 gulden in. Volgens een ingewikkelde berekening komt hij in aanmerking voor een tegemoetkoming van 42 gulden, met de kans dat de pen sioenuitkering lager zal zijn. De krappe definiëring van de doelgroep en de ongunstige fi nanciële uitwerking zijn vol gens de SVR en de AbvaKabo de belangrijkste redenen van het geringe beroep, naast de grote onbekendheid van de re geling. De leeftijdsgrens van 55 is volstrekt arbitrair: het risico van arbeidsongeschiktheid be gint niet op die leeftijd. Bovendien is de groep 55-65 door de vut al sterk uitgedund en is het aantal mensen van die leeftijd dat rond het minimum loon schommelt op die leeftijd niet bijster groot. De regeling stamt in feite uit begin jaren '80 en toen maakte niemand zich zorgen om preventie die het wao-beroep moet indam men. De taw kan volgens de AbvaKabo dan ook niet wor den beschouwd als een serieuze bijdrage aan het preventiebe leid. Daar komt bij dat in de meeste gevallen een gedeeltelijke ar beidsongeschiktheidsuitke ring (men zit toch al dicht bij de wao), voordeliger is, waar mee de regeling de instroom eerder bevordert. Dat geldt ze ker voor overheidspersoneel, dat bij gedeeltelijke afkeuring voor herplaatsing in aanmer king komt. Lukt dat niet, dan is de herplaatsingstoelage al tijd nog een beter alternatief dan drie uurtjes per week de keuken laten schrobben, aldus de AbvaKabo. DEN HAAG - De vorige week vrijdag afgetreden PvdA- voorzitter Marjanne Sint zal niet voor maart volgend jaar worden opgevolgd. In de tus sentijd blijft het Tweede- Kamerlid Frits Castricum waarnemend voorzitter. Het PvdA-partijbestuur heeft dit vrijdag bekendgemaakt. De statuten van de PvdA schrijven voor dat het congres de voorzit ter kiest. i MAASTRICHT - Gedeputeerde staten van Limburg kunnen niet akkoord gaan met het voornemen van minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur om met ingang van 1 januari 1993 de bestuursovereenkomst met betrekking tot extra gel den in het kader van het Perspectievennota-beleid te beëindigen. Ze hebben dit zaterdag bekend- gemaakt. Het PNL-beleid is ge richt op versterking van de welzijnssector in vooral de vroegere Oostelijke Mijn streek waar de problemen als gevolg van de sluiting van de steenkolenmijnen nog lang niet zijn opgelost. Dit gebied kent een harde kern van 3.000 langdurig werklozen, 19.000 ar beidsongeschikten, 1500 ver slaafden aan drugs, 23.000 alco holisten (meer dan het dubbele van het landelijk gemiddelde) en 1270 dak- en thuislozen. Indien de arbeidsplaatsen in de welzijnssector gaan verval len worden de aanzetten om te komen tot de oplossing van de gesignaleerde problemen de grond ingeboord. Veel werk is dan voor niets gedaan en de maatschappelijke problemen dreigen onbeheersbaar te wor den, aldus gedeputeerde sta ten. Zij beklagen er zich ook over dat Limburg geen enkel rijksmuseum bezit, dat deze provincie het laagste aantal voorstellingen op het gebied van podiumkunsten per dui zend inwoners te zien geeft en dat er slechts de helft van het Nederlands gemiddelde aan rijksgelden voor culturele doeleinden wordt besteed (vijf gulden tegenover landelijk tien gulden). Limburg kan in de plannen van de minister on mogelijk berusten omdat die gelijk staan met een verminde ring van ruim 35 procent van het huidige welzijnsbudget. BEEMSTER - Een aantal koeien, dat vanmor gen, maandag, uit een niet goed afgesloten vee wagen viel, heeft op de wegen tussen Alkmaar en Hoorn en op de A7 nabij Beemster een groot aantal aanrijdingen veroorzaakt. Een aantal koeien is er ern stig aan toe, maar ook on der automobilisten is een nog onbekend aantal ge wonden gevallen. Op de A7 ontstonden door de ongeval len in de ochtendspits lange files. De koeien kwamen volgens een woordvoerder van de politie in Beemster niet op de weg terecht door een de fect aan de sluiting van een veewagen, maar door het kantelen van de aanhanger van de veewagen. Het trans port was onderweg naar een slachthuis in Rotterdam, toen de chauffeur om streeks 4.45 uur door nog onbekende oorzaak in de berm van de A7 raakte. Corrigeren Bij het corrigeren van de slingerende combinatie kantelde de aanhanger op precies dezelfde plaats als waar zich twee weken gele den de eerste aanrijdingen in een zware kettingbotsing voltrokken. Na het ongeval liepen 15 koeien op de don kere snelweg tegen het ver keer in, waarbij er enkele na het beklimmen van een talud op de kruisende weg Alkmaar-Edam terecht kwamen. Zeven personenauto's en een bus reden met hoge snelheid op de dieren in, waarbij drie koeien gedood werden en er een gewond raakte. Beide rijstroken van de A7 raakten versperd en moesten worden afgesloten. Vijf bestuurders of inzitten den van auto's moesten met een shock of verwondingen naar het Streekziekenhuis in Purmerend worden over gebracht. De zeven auto's en de bus waren na de aanrijdingen zo zwaar beschadigd, dat ze moesten worden wegge sleept. Anderhalf uur na het ongeval kon één rijstrook worden vrijgege ven, twee uur later ook de andere. Het ongeval veroor zaakte in de ochtendspits op de A7 en op de weg Alk- maar-Edam files van enkele tientallen kilometers. September Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Van 10 tot en met 14 september Zierikzee Expositie van Alie Mol, porse leinen poppen in De Eenhoorn. 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 9 september Zierikzee Vergadering commissie ruim telijke ordening in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Commissievergadering onder wijs in grote commissiekamer stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 10 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Natuur- en Vogelwacht. Maarstraat 12. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Tussen Kunst Kitsch-middag afdeling Schouwen NBvP in restaurant Mondragon. 14.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 11 september Zierikzee Commissievergadering inter nationale uitwisselingen in stadhuis. 16.30 uur. Donderdag 12 september Zierikzee Commissievergadering finan ciën in stadhuis. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vrijdag 13 september Neeltje Jans Werkbezoek Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland aan Dienstkring Deltakust Rijkswaterstaat. 15.30 uur. Zaterdag 14 september Zierikzee Officiële overhandiging ANWN-informatiepaneel. Vis markt. 10.30 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk open voor bezoek in kader Open Monu mentendag. Kerkgebouw toe gankelijk tussen 10.00 en 16.00 uur. Maandag 16 september Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering Westerschouwen, in gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 18 september Brouwershaven Lezing over leven van vrouwen uit Nepal en Burkina Faso door mevrouw G. van Elsac- ker-Brandt in het Tonnenma- gazijn voor NBvP-Brouwers- haven. 20.00 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee La Lupa. Brogum. 23.00 uur. Vrijdag 27 september Zierikzee Vos en Vesuvia. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare afscheidsreceptie S. Meerhof in het gemeentehuis. 16.30 uur. Zaterdag 28 september Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Middelburg Country Tbernee. Evenemen tenhal De Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur. Maandag 30 september Zierikzee Uitreiking onderzoeksrapport Voorlichting aan ouderen aan gedeputeerde A. J. Dijkwel. 14.00 uur. Dinsdag 1 oktober Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 5 oktober Zierikzee Muskee. Brogum. 23.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2