Stichting Nutstuingrond ver huring viert het tachtigjarig bestaan Oud-gedeputeerde J. D. de Voogd opent ZWN-stalling in Haamstede DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Auto's dit weekeinde doelwit van dieven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ooit 'n Acorflex-lat- tenbodem beproefd? Dat kan, in ZonnemaireU Huurders en bestuurders bijeen in Huis van Nassau Open dag trekt drie- tot vierduizend bezoekers 1%i9 9t -C IKZEESCHE NIEUWSBODE I MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 148e' JAARGANG NR 25013 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 1^ O in ZIERIKZEE - Wat is de overeenkomst tussen een ju bilerende „Nutstuinder" en een nog veel oudere Neptunus? Een dergelijke vraag had burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs zich gesteld toen hij zich suf piekerde over een passend geschenk voor de Zierik- zeese Stichting Nutstuingrondverhuring. De stich ting die vrijdagavond haar tachtigjarig bestaan in het Huis van Nassau op feestelijke wijze en onder grote belangstelling vierde. De link tussen het maritieme verleden van Zierikzee en de Stichting Nutstuingrondver huring, die de burgemeester Asselbergs zo graag wilde leg gen vond hij in de vorm van een drietand, waarvan zowel Neptunus, de god van de zee als de tuinders zich bedienen. Al leen noemen die dit stukje ge reedschap van Hendrik Jan de Tuinman geen drietand maar een cultivator. Als symbolisch gebaar had de burgemeester dan ook een dergelijk apparaat meegenomen voor de voorzit ter van de jubilerende stich ting, H. J. van de Zande. Nut van 't Algemeen Die had het tachtigjarig be staan van zijn stichting aange grepen voor een studie van de historie van deze stichting die in 1911 door toedoen van het Zierikzeese Departement tot Nut van het Algemeen werd opgericht. De weersomstandig heden ten tijde van de oprich ting (12 september 1911) waren identiek aan het weertype nu: droog en warm. Het gebrek aan water, dat tegenwoordig onbekend is, was in dat oprich tingsjaar volgens Van de Zande duidelijk te merken. Mr Cau De oprichting van de Stichting Nutstuingrondverhuring werd 12 september 1911 een feit en speelde zich af ten huize van mr J. P. Cau. Hier was een aan tal notabelen onder wie mr Bakker (mr Bakkertje in de volksmond), T. L. Prins, J. J. Hendrikse en H. E. Beelaert van Emmichoven samengeko men om de nieuwe stichting van statuten te voorzien. Wat minder voorspoedig ver liep het verkrijgen van grond. De nieuwe stichting kon voor ruim negenduizend gulden wel een stuk grond aan de Kade- weg kopen maar die prijs lag ver boven de streef prijs van het stichtingsbestuur. Uiteindelijk werd die grond begin oktober 1911 toch voor de gevraagde 9100 gekocht met het doel land arbeiders in de gelegenheid te stellen om op hun lapje grond voedsel (lees: aardappelen) te verbouwen voor de eigen ge zinsconsumptie. Gesplitst De negen percelen bleken al in november 1911 ontoereikend te zijn om aan de vraag naar een lapje grond te kunnen voldoen. Door splitsing werd het aantal percelen verhoogd tot dertien. Medio 1912 werd ook grond in de Zuidhoek (langs de weg naar De Val) aangekocht en in het jaar 1918 boog het stich tingsbestuur zich over een ano niem schrijven waarin gepleit werd voor een verdere opde ling van de percelen. Dit om te voorkomen dat de pachters hun oogst aan derden zouden verkopen. Aan dit verzoek gaf het be stuur gehoc? en ook later wer den de tuinen nog een keer ver kleind. Van de oorspronkelijke percelgrootte van 20 are zijn de tuinen volgens voorzitter Van de Zande verder teruggebracht tot gemiddeld 5 are. Prijs Op de oorspronkelijke lokatie is de Nutstuingrondstichting niet meer te vinden. Vanaf eind jaren vijftig zijn de Nutstuinen (66 in totaal) gelegen aan de Emil Sandströmweg en sinds 1970 kent het Stichtingsbe stuur jaarlijks een prijs toe voor de huurder van de best verzorgde tuin. Ook burgemeester Asselbergs had - figuurlijk wel te verstaan - ip het verleden gespit om met name het ontwikkelingswerk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen te belichten. Deze volgens Asselbergs boei ende stichting werd in 1784 door de doopsgezinde predi kant Jan Nieuwenhuizen opge richt met het doel een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de volksmassa. Nachtwakerstaat Een belangrijk streven in een tijd dat Nederland een nacht wakerstaat was waarin de overheid alleen het hoogst noodzakelijke regelde en een sociaal en cultureel overheids beleid geheel ontbrak. Door toedoen van deze Maatschappij die nog steeds honderden afde lingen (departementen) telt zijn in Nederland leeszalen, (kweek)scholen en spaarban ken opgericht. Advies Zierikzee kreeg in 1794 zijn ei gen departement tot Nut van 't Algemeen en in 1819 deed de Nutsspaarbank zijn intrede, terwijl de eerste leeszaal zo halverwege de vorige eeuw werd geopend. Behalve een stuk geschiedenis had de bur gemeester ook nog een advies voor het bestuur van de Stich ting Nutstuingrondverhuring. Cauhof Gezien de belangrijke rol die mr Cau bij de oprichting van deze jubilerende stichting met de „lelijke naam" heeft ge speeld deed Asselbergs de sug gestie om de Nutstuingronden aan de Emil Sandströmweg de naam Caudreef of Cauhof te noemen. „Zijn initiatief heeft letterlijk en figuurlijk veel Vruchten afgeworpen" aldus de burgemeester van Zierikzee die ondanks de tanende be langstelling van jongeren voor een volkstuin geenszins bang was voor het voortbestaan van deze „gezonde vorm van vrije tijdsbesteding". De burge meester wenste de huurders en bestuurders dan ook een „on kruid vrije toekomst". Als bij drage daaraan overhandigde hij voorzitter Van de Zande een cultivator. Al het goede dat een moestuin biedt; de aardappels, juun en prei werden vervolgens door troubadour Engel Reinhoudt in smeuïg Zuidbevelands be zongen. Maar ook de kleine al ledaagse beslommeringen en de doordeweekse ergernisjes van bij voorbeeld een ver stoord moment van rust. Het kwam allemaal zo bekend, zo eigen voor en daarom ook luis terden de aanwezigen muisstil naar wat Reinhoudt op z'n Zeeuwse „harte" had. Wat dat betreft gaf Reinhoudt een tref fend beeld van de bedaarde Zeeuw die alles rustig op zich af laat komen en soms ook wel wat gelaten ondergaat. Met het optreden van de Zuidbeveland- se minnestreel was het jubi leumfeest nog niet verstreken. Want tot lering en vermaak was er deze jubileumavond ook bingo en een tuinquiz. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs overhandigt voorzitter H. J. van de Zande van de Stichting Nutstuingrondverhuring een Neptuniaans geschenk: een drietand oftewel een cultivator. (Fotö: Marijke Folkertsma). HAAMSTEDE - Tuuuuutttt! Met een ferme stoot op de claxon maar verder uiterst voorzichtig manoeu vrerend met een spiksplinternieuwe Berkhof- Dafbus reed oud-gedeputeerde en -commissaris van de ZWN, J. D. de Voogd vrijdagmiddag door een plastic wand. Met deze handeling verrichtte De Voogd de officiële opening van de nieuwe ZWN- stalling op het industrieterrein De Roterij bij Haamstede. Deze nieuwe stalling, gebouwd door de firma M. J. Leenhouts uit Sluis, komt in de plaats van de oude hal in Burgh, die in middels te klein is geworden. De nieuwe loods die het streek- vervoerbedrijf voor Zuidwest- Nederland ongeveer 1,75 mil joen gulden heeft gekost biedt onderdak aan twintig bussen en fungeert tevens als onderko men voor zo'n dertig chauf feurs. Ook is bij de bouw die vorig jaar oktober begon, reke ning gehouden met eventuele uitbreiding in de toekomst. In dien nodig kan de loods met vier busplaatsen worden ver groot. Functioneel De nieuwe ZWN-hal, een func tioneel no nonsense gebouw, bevat naast de busstalling ook een rayonkantoor en een tank en wasstraat. Een werkplaats ontbreekt omdat de bussen steeds minder onderhoud vra gen, waardoor een eigen werk plaats niet lonend is. Ook in de oude stalling in Burgh ontbrak overigens zo'n werkplaats. verschillende stallingen ofwel grondig op te knappen ofwel geheel te vernieuwen. Alleen in Kruiningen en Hellevoet- sluis, zoals De Voogd in zijn openingstoespraak aangaf, moeten de ZWN-remises nog een opknapbeurt ondergaan. In Hellevoetsluis waar inmid dels een begin is gemaakt met de voorbereidende bouwwerk zaamheden moet er voor juni '92 een nieuwe stalling staan. Voor de remise in Kruiningen wordt momenteel nog overwo gen wat het meest wenselijke is, nieuwbouw of renovatie. Wat de nieuwe stalling op het industrieterrein bij Haamste de betreft hoopte oud-commis saris De Voogd dat deze een veilige uitvalsbasis voor een gezond bedrijf zal zijn. Daar mee refereerde de oud-gedepu teerde, die vrijdagmiddag één van z'n laatste officiële hande lingen verrichtte, aan de woor den die drs G. J. M. Koelemij, directeur van de ZWN eerder had gesproken. Arbeidsomstandigheden Koelemij bracht de nieuwe stalling in verband met het be leid van de ZWN om goede ar- De nieuwe remise in Haamste de maakt deel uit van de in Met een gloednieuwe luxe Berkhof-DAF-bus opende oud-gedeputeerde J. D. de Voogd vrijdagmid- spanningen van de ZWN om de dag de nieuwe ZWN-stalling in Haamstede. Foto Marijke Folkertsma). beidsomstandigheden te schep pen. Dit is in het belang van zo wel werkgever als werknemer en de kwaliteit van de dienst verlening. Bovendien kunnen goede arbeidsomstandigheden een bijdrage leveren aan het te rugdringen van het ziektever zuim. Een goede en veilige werkplaats vormt een onder deel van dit streven naar goede arbeidsvoorwaarden, aldus Koelemij Anti-slip Met het oog op een prettige en in ieder geval veilige werkom geving is de wasstraat in de nieuwe stalling voorzien van anti-sliptegels om ongewenste glij- en valpartijen op de glad de natte vloer te voorkomen. Ook is de nieuwe stalling voor zien van zogeheten lucht- vulslangen. Door de bus 's nachts op dit systeem aan te sluiten komt er voldoende lucht bij de remmen, zodat de bus 's morgens bij aanvang van de dienst gelijk rijklaar is. Het minuten lang laten draaien van de motor (het zogeheten lucht- draaien) behoort hierdoor tot het verleden. Verkeersveiligheid Burgemeester H. Tbes van Wes- terschouwen noemde de nieu we stalling een fraaie verbete ring, waarmee ook de gemeen te Westerschouwen blij mag zijn. Mocht de oude lokatie midden in een woonkern uit oogpunt van de verkeersveilig heid niet ideaal zijn, de nieuwe lokatie op een industrieterrein is dat duidelijk wel. Volgens Tbes is niet alleen de bus al aar dig op weg maar is de ZWN in vergelijking met de oude remi se ook aardig op pad. Tram Hoe sterk het openbaar ver voer in de loop der jaren is ver- vervolg pagina 3 Een volk dat teveel jubilea viert, vergeet voor nieuwe te zorgen. Fliegende Blatter Af en toe zon HET WEER Eerst nog enkele mistbanken, ove rigens af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. 7 REÜNIE Boot-telgen beleven nenmagazijn. reünie in Brouwse Ton- PERSLUCHT De brandweer in de Westhoek krijgt waarschijnlijk nieuwe persluchtapparatuur. PAK SLAAG Bruse Boys heeft in haar eerste competitiewedstrijd een flink pak slaag gekregen, TRIATHLON Floris-Jan Koole uit Middelburg heeft de Zierikzeese triathlon wederom op zijn naam staan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Op verschillende plaatsen in de regio zijn dit weekeinde auto's opengebroken. Verschillen de keren werden daaruit waardevolle spullen zoals radiocassetterecorders ontvreemd. In een paar ge vallen bleef de schade beperkt tot een vernielde au toruit. De Duitser C. die zijn wagen bij de Brouwersdam had ge parkeerd ontdekte dit week einde dat onbekenden zich tij dens zijn afwezigheid toegang hadden verschaft tot zijn voer tuig. Bij terugkomst miste de vakantieganger foto-appara- tuur en kleding ter waarde van 1800 Duitse Mark. Zaterdag middag ontdekte D. uit Borger- hout dat zijn radiocassettere corder ter waarde van achthon derd gulden ontbrak. De wa gen van D. stond geparkeerd bij de nieuwe jachthaven in Brouwershaven. Een Duitse bezoeker, de heer L., die zijn auto eveneens bij de nieuwe jachthaven had gepar keerd miste bij terugkomst eveneens zijn radiocassettere corder. De waarde van deze audio-apparatuur bedraagt 2000 Duitse Mark. In de nacht van vrijdag op zaterdag was de auto van B. die in de Jon- gestraat in Zierikzee stond ge parkeerd het doelwit van per sonen met minder eerlijke be doelingen. Waarschijnlijk gestoord bij een poging om de auto open te breken bleef de schade beperkt tot een verniel de ruit van het rechterportier, ter waarde van vijfhonderd gulden. Haast tegelijkertijd deed zich in de nabij gelegen Mulock- straat een soortgelijk iets voor. Daar werd de ruit ingeslagen van de auto van V. Uit de auto werd een brugkaart ter waarde van vijftig gulden ontvreemd. L. uit Zierikzee miste zondag wat meer uit zijn auto. Daaruit werd in de nacht van zaterdag op zondag, na het inslaan van een zijruit een complete fotoset ontvreemd. In diezelfde nacht werd van de auto van mejuffrouw. L. uit Zierikzee, die op het parkeer terrein Mosselboomgaard stond geparkeerd, eveneens een ruit ingeslagen. Lieden met grijpgrage vingertjes gin gen aan de haal met een radio cassetterecorder ter waarde van vijfhonderd gulden. De nacht daarvoor waren dergelij ke duistere lieden minder suc cesvol geweest bij een poging de auto van mevrouw L. uit de Moggestraat in Zierikzee open te breken. Er bleek wel een po ging tot braak te zijn gedaan maar er werd niets gestolen. R. uit Esch (Brabant) miste zondagmorgen zijn radiocas setterecorder. R. had zijn auto geparkeerd bij de Korte Moer- mondsweg in Renesse. De waarde van de ontvreemde re corder bedraagt achttienhon derd gulden. Ook het schuurtje van R., achter zijn recreatiewo ning aan de Molenweg bij Aquadelta (Bruinisse) bleek dit weekeinde het doelwit van proletarische winkelaars. Die ven gingen aan de haal met een surfplank plus zeil. De totale waarde daarvan bedraagt 2500 gulden. Al het nieuws van Schouwen-Duivel-1 id in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement ét f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. k- ■rJ __*r~ J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1