PTT schenkt uitvergrote Zeeman postzegel aan Zierikzeese school Gehandicapten protesteren tegen bezuinigingsplannen W lr if I 8 ir Sportief bezoek voor Braai Brabantse studenten doen vossejaeht in Zierikzee Door ratten grondig 'verknabbeld' Laatste hand aan duinlandschap gelegd Delegatie RSG Professor Zeeman bij officiële presentatie Zeemanpostzegel in Amsterdam a> Brieven aan bewindslieden en Kamerleden ■V BI my* i t Rijkspolitie terug naar school toe 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeeman prijkt sinds woensdag een grote kunststoffen afbeelding vai de nieuwe postzegel van 70 cent. De postzegel waarop professor Zeeman staat afgebeeld, de in Zonnemaire geboren natuurkundige die in 1902 de Nobelprijs voor natuur kunde kreeg. De afbeelding is uniek omdat de PTT van elk van de drie nieuwe postzegels waarop een Nobelprijswinnaar staat afge beeld maar een groot exem plaar heeft laten maken. ,,Wij kregen de afbeelding omdat wij de enige school zijn in Ne derland die de naam van pro fessor Zeeman draagt", aldus conrector van de RSG Profes sor Zeeman, drs. J. C. Erbrink. Hij reisde dinsdag samen met natuurkundeleraar H. Botter- weg, leraar en tevens mail art deskundige J. Everaers naar Amsterdam. Daar vond in de Agnietenhof, het museum van de universiteit van Amsterdam de officiële presentatie plaats van de nieuwe postzegels. De PTT nodigde de RSG uit om daarbij met een delegatie aan wezig te zijn omdat de school de naam van de Nobelprijswin naar draagt. Tevens kwam van de conserva trice van de Agnietenhof, drs A. M. Th. Schilder het verzoek binnen of de school spullen had waaruit bleek dat men die naam droeg. Dat had tot gevolg dat bij een expositie over de drie Nobelprijswinnaars, die in de Agnietenhof werd inge richt, ook een kleine vitrine was opgenomen waarin het briefpapier en een voorlich tingsbrochure van de RSG Pro fessor Zeeman was te zien. Tijdens de officiële bijeen komst presenteerde PTT-direc- teur A. J. Scheepbouwer de nieuwe postzegels, waarop be halve professor Zeeraan, ook de Nobelprijswinnaars J. H. van 't Hoff (scheikunde) en T. M. C. Asser (rechtsgeleerde) staan afgebeeld. Hij qverhan- digde de eerste exemplaren aan de president curator Yan de Universiteit van Amsterdam, drs K. M. Gevers en de direc teur van het Asser Instituut, dr C. C. A. Voskuil. De conservatrice van de Agnie tenhof gaf daarna in een inlei ding drie kcrte karakteristie ken van d< Nobelprijswin naars. Zij menoreerde dat Zee- De uitvergrote zegel, zoals die nu in de school te zien is. (Foto: Joop van Houd). man op zijn 17e vanaf zijn ou derlijk huis in Zonnemaire een bijzonder sterk Noorderlicht waarnam. Zijn bevindingen kwamen terecht in het Engelse weekblad Nature. Naar aanlei ding daarvan arriveerde een brief uit Engeland die was gea dresseerd aan professor P. Zee man Observatorium Zonne maire. De redactie van het tijd schrift complimenteerde de jonge natuuronderzoeker met de nauwkeurigheid van zijn waarneming. De plaats waar Zeeman zijn waarnemingen deed was op het dak van het kippenhok. Mensen van de PTT vertelden aan de drie leraren uit Zierik- zee dat de drie nieuwe postze gels de eersten zijn in een serie waarbij alle 14 Nederlandse Nobelprijswinnaars op postze gels worden afgebeeld. Jaar lijks zullen drie nieuwe postze gels worden gepresenteerd. Na mens de RSG overhandigde de heer Erbrink aan de heren Scheepbouwer, Gevers en Vos kuil een exemplaar van het ge denkboek dat in 1969 werd uit gebracht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Professor Zeemanschool. Na afloop van de officiële bij eenkomst bezochten de drie Zierikzeese leraren het huis aan de Stadhouderskade waar professor Zeeman woonde en werkte. Na de dood van zijn zoon Jan, vorig jaar, is het huis verkocht. Terwijl men voor het huis stond werd toevallig de laatste hand gelegd aan de ge denksteen waarop dat wordt gememoreerd. De steen werd gemaakt in opdracht van de Zeemanstichting, een stichting die projecten organiseert waar mee de nagedachtenis van pro fessor Zeeipap levend wordt gehouden. Onder meer een wisselleerstoel aan de Univer siteit van Amsterdam die zijn naam draagt en een professor Zeeman archief waarmee zijn waarnemingen toegankelijk worden gemaakt voor de we tenschap. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid wil schriftelijke reacties verzamelen van gehandicapten in de regio die zich verzetten te gen de regeringsplannen om te bezuinigen op het voorzieningenpakket voor gehandicapten. De bezuinigingen spitsen zich toe op de regeling woningaan passingen en de wijziging van de AAW (Algemene Arbeidson geschiktsheids Wet) die in 1993 ingaat. Bij het aanbrengen van aanpassingen in de woning moet de gehandicapte al sinds juni van dit jaar zelf 500 gul den meebetalen en de verhuis kostenvergoeding is verlaagd tot 2500 gulden. In 1993 wil men de regeling wo ningaanpassingen gehandicap ten helemaal door de gemeen ten gaan laten uitvoeren. Dat houdt onder meer in dat aan passingen die 45.000 gulden of minder kosten maximaal voor 75 procent worden vergoed (in plaats van 100 procent nu). Een kwart van de kosten die wor den vergoed mogen worden doorberekend in de huur. De tweede herziening betreft een wijziging van de AAW waarmee de regering in 1993 al le zorgvoorzieningen en de hulpmiddel ^verstrekking wil overhevelenjiaar de AWBZ (Al gemene WetBijzondere Ziekte kosten). Dat'houdt in dat men ook voor e«i vergoeding van de kosten v«qr huishoudelijke hulp, rolst»élen en communica- tie-hulpmüdelen bij de AWBZ moet aankloppen. Woon- en vervoersv<crzieningen worden dan vanui de gemeenten ver strekt. )e inkomensgrens waarbij rensen daar recht op hebben vordt verlaagd van 49.000 nas- 42.000 gulden. Volgens Nederlandse Ge- handicaptnraad dreigt door de overheveling naar de ge meenten bt bestaande unifor me (voor iedereen hetzelfde) beleid op lit gebied in Neder land verleren te gaan. De Ge handicaptenraad heeft daarom alle betrokkenen en de gehan dicaptenorganisaties opgeroe pen om de gevolgen hiervan schriftelijk bekend te maken aan de bewindslieden en Ka merleden. De Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid wil de reac ties uit Zeeland aan de Gehan dicaptenraad doorgeven. Ge handicapten die daar behoefte aan hebben kunnen via een brief hun mening kenbaar ma ken. Die wordt dan via de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid doorgestuurd naar de Gehandicaptenraad. AMSTERDAM - Bijna tachtig kunsthandelaren tonen tijdens de Nationale Kunst en Antiek beurs in de RAI in Amsterdam hun collecties oude meesters, antiquiteiten en moderne beel dende kunst. LEEUWARDEN - Een zakelij ke en culturele delegatie van elf personen uit Litouwen is de komende dagen te gast in Friesland. DÉ w C' De wielerploeg, die woensdag bij garage Braai ,,op de koffiegaat. ZIERIKZEE - Renault-dealer Braai te Zierikzee ontvangt woensdag 11 september een groep van dertig politiemen sen, die gezamenlijk 1000 kilo meter op de pedalen afleggen voor een goed doel. Het bezoek aan Braai heeft alles te maken met de bijdrage die Renault Nederland levert aan deze sportieve prestatie. De renners gaan zondag 8 sep tember van start in het Belgi sche Bastenaken, waar het startsein wordt gegeven voor de Rijkspolitie dienst lucht vaart fietstoertocht 1991. Voor het achtste jaar gaat de groep op de pedalen om fondsen te werven. Dit' keer is gekozen voor de stichting Vrijetijdsbesteding voor Geestelijk Gehandicapten in Haarlemmermeer en omge ving. Renault Nederland heeft een zogenaamde Renault Espa ce geleverd, die dienst doet als support-wagen. Renners kun nen bij eventuele blessures in de Espace om bij te komen. De deelnemers toeren in zeven dagen van Bastenaken naar de eindstreep in Hoofddorp, waar het kinderdagverblijf van de eerder genoemde stichting is gevestigd. De route gaat langs Renault-dealers in Heerlen, Eindhoven, Veldhoven, Roo sendaal, Vlissingen, Zierikzee, Steenbergen, Delft, Alphen aan den Rijn, Maarssenbroek, Harderwijk en Volendam. ZIERIKZEE - Het winkelend publiek in de binnenstad van Zierikzee keek donderdag wat vreemd op toen Sinterklaas en Zwarte Piet midden in de zo-, mer op straat rond bleken te lopen. Toen men ook een clown, een bloemenmeisje, een kranten jongen en een zeer net gekleed typisch heertje tegenkwam werd het de meeste mensen wel duidelijk dat er een vossejaeht plaatsvond. En dat klopte. He+ vreemde figurenspel was een van de activiteiten die deze week werden georganiseerd voor de nieuwe leerlingen van de school voor Hoger laborato rium Onderwijs in Etten-Leur. De school heeft al enkele jaren de gewoonte om de introductie dagen voor de nieuwe leerlin gen te organiseren in jeugdher berg de Stoofpolder te Bruinis- se. Ook afgelopen dinsdag arri veerden daar weer 185 jongeren die dit jaar met hun opleiding aan de laboratoriumschool be ginnen. Zij maakten nader kennis met elkaar via een aantal activitei ten waaronder een dropping in Bruinisse. Donderdag ging men op de fiets naar Zierikzee voor een vossejaeht die al in de polder tussen Ouwerkerk en Zierikzee begon. Daar stond een wat vreemde automobilist met autopech en een auto die in een tent was geparkeerd. De vossejaeht werd in het centrum van Zierikzee te voet vervolgd. Vreemde praktijken tijdens de vossejaeht van de Stoofpolder. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De moderne archivaris beheert als een waakhond de onder zijn (of haar) beheer geplaatste archiefstukken. Of deze nu oud, zeer oud of vrij re cent zijn maakt niet zoveel verschil. Er is een tijd geweest dat men het belang van de 'afgedankte' documenten nauwelijks besef te. Op wel zeer radicale wijze werden dan de archiefbestan den uitgedund. Het is opmer kelijk dat wegens ruimtege brek ook tegenwoordig die 'uitdunning' geleidelijk aan weer fors toeneemt. Archiefstukken hebben waar de; soms kunnen zij als bewijs worden gebruikt in gunstige zin, maar andersom kan ook. Het is niet zonder zin, dat de gezagsdragers in Oostbloklan den na machtsovernamen als allereerste maatregel de ar chiefkluizen laten verzegelen! De stadsarchieven van Zierik zee hebben in het verleden aan zienlijk geleden. Zozeer zelfs dat men zich er over verbaast dat er nog zoveel is overgeble ven. Toen mr A. J. F. Fokker in het begin van deze eeuw aan zijn omvangrijke historische stu dies begon en daarbij ruim schoots gebruik maakte van de stedelijke- en waterschapsar- chivalia was het voor hem wel even schrikken. Tbn aanzien van de situatie waarin zich de eeuwenoude archivalia bevon den moest hij met spijt en ver ontwaardiging vaststellen dat deze in veel opzichten allerer- barmelijkst was. Thlrijke stukken die in origina- li aanwezig waren geweest trof deze auteur niet meer aan. Be halve de grote 'opruiming' in de Franse tijd (,,de heeren van Zierikzee waren op 't punt van archieven geen mindere vanda len dan die van Schouwen") bleek het oud papier-van- waarde ook nog op allerlei an dere manieren te worden be dreigd. Weeskamer Dc omvangrijke archieven van de Zierikzeese weeskamer wa ren in de Franse tijd over het hoofd gezien en dus gespaard. Tenminste dat dacht men. Maar toen men vele jaren later in verband met een voorgeno men ordening en inventarisatie deze oude archiefstukken te voorschijn wilde halen ,,vond men bij het openbreken van de kasten der oude Weeskamer twee manden 1 xh el hoog en van 1 el middellijn, met door de ratten verknabbelde papieren, die als venield moesten weg geworpen torden." Het verhad over de beroemde verzamelbundel Anne met de Gesp (zo gtfioemd naar de slui ting met hiken of gespen) is al even triestln het jaar 1767 was dit dikke deel nog aanwezig maar dooislijtage en vochtin- werking ëer moeilijk lees baar. Mer besloot toen van stadswege,,het te doen over schrijven en in betere orde te laten brengen en aan te vul len." Dit karwei werd door de pensionaris van Zierikzee De Reuver ter hand genomen, waarbij hem enige bijstand zou worden verleend. Het werd een lijdensweg, die jaren duurde. Tbnslotte kwam de kopie ge reed. Pas veel later ontdekte men hiaten terwijl er ook geen aanvullingen tot stand waren gekomen. Wat erger was: de originele Anne met de Gesp bleek spoorloos.... Wiebe Keikes Door ntten verknabbeld.. Vervolg van paq. 1 een toespraak de toekomstige ontwikkelingen op Neeltje Jans. Zo is het de bedoeling dat er nog een slufter aangelegd wordt aan de Noordzeezijde van Neeltje Jans. Ook de aan leg van een inlaag staat nog op stapel.- ,,We willen de staal kaart van landschappen nog verder vervolmaken", aldus Van Rijn van Alkemade. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat in de toekomst ook nog een aantal voorzienin gen als wandel- en fietspaden gerealiseerd dient te worden. Het is de bedoeling dat er ook informatiepanelen en wegwij zers komen. De vogelobservatiehut, die aansluitend in gebruik werd genomen is een geschenk van de Rotaryclub Goes-De Beve- landen. Deze luxe uitgevoerde observatiepost is half ingegra ven in de dijk pal tegenover het vorig jaar aangelegde vogelei land. Rotaryclub-voorzitter Mcij noemde dc vogelobserva tiehut een goed voorbeeld voor de invulling van het begrip na- tuurgerichte recreatie. ,.Het is de mooiste vogelobservatiehut op de mooiste lokatie", aldus Natuurmonumenten-voorzitter Vogel. Eerste project Voor de Rotaryclub Goes-De Bevelanden is het het eerste project, zo vertelde voorzitter Meij. Hij schetste in het kort een beeld van de voorgeschie denis en stelde dat door de le den van de Rotaryclub veel tijd in het project gestoken is. ,,Het is een fraaie combinatie van natuur en techniek", aldus Meij. Natuurmonumenten-voorzitter Vogel sprak in zijn slotwoord zijn grote waardering uit voor het initiatief van de Rotarians. ,,Dat het zo fraai zou worden konden wij niet vermoeden", aldus Vogel. ,,Het is wel een be hoorlijk eind lopen, maar dat zal voor de liefhebbers geen be zwaar zijn". De vogelobservatiehut is ruim opgezet en biedt bijvoorbeeld mogelijkheden voor school- cxcursics. Vanuit de observa tiepost konden deze zomer on der meer de eerste broedpogin- gen van specifieke kustvogels als visdief en dwergstern op het nieuwe vogeleiland ge volgd worden. Gedurende het hele jaar zijn vanuit de hut vo gels te observeren die foerage- ren in de Oosterschelde. Buiten de broedtijd is vooral tijdens de vogeltrek in voor- en najaar een grote variatie aan steltloper-soorten te zien. Zoals al aangestip werd giste ren ook in de Galgepolder bij Zierikzee een vogelobservatie post in gebruik genomen. Als dank voor het vele werk dat be stuurslid Frans Jansen uit Brouwersahaven voor de Stich ting tot Behoud van Natuur monumenten heeft verricht draagt deze vogelobservatie post de naam van Frans Jan sen. APELDOORN - Alle 250 groepscommandanten van dc rijkspolitie gaan terug naar de schoolbanken. De Open Uni versiteit heeft een speciale cur sus ontwikkeld met onderde len als politicologie, organisa tie- en hclcidskundc en het ar beidsproces. Rijkspolitie en universiteit hebben vandaag vrijdag hier voor een overeenkomst gete kend. Met dc cursus is een be drag van acht ton gemoeid. De opleiding bestaat uit zeven deelcursussen, inclusief vaar digheidstraining en begelei ding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6