'Toenemende wet- en regelgeving knelpunt bij aanpassing bedrijf' ZLM spreekt zich uit tegen de heffingen op kunstmest ZLM schrikt van forse daling inkomens voor de akkerbouw Sport chool Attila neemt deel aan landelijke gezondheidsactie Jaarverslag Sociaal Economische Voorlichtingsdienst ZLM: Vertekend beeld in media Aanscherping beleid gevreesd Wandelen in Haamstede ZLM stoort zich aan aanpak distels Politiebond wil meer opening van zaken Milieu organisaties in beroep tegen baggerstort Voor iedeie kilo een gulden naar goed doel VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 NR 25012 S ZIERIKZEE - Wie wil er vandaag de dag nog boer worden? Dat is vrij vertaald, dé vraag die in de land- bouwwereld keer op keer gesteld wordt. Een vraag waar steeds vaker, meer dan men lief is, een negatief antwoord op volgt. Dat blijkt uit het jaarverslag '90/'91 van de Sociaal Economische Voorlichtings dienst (SEV) van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM). Naast alle problemen waar de land bouw nu al mee kampt dreigt er nog een categorie problemen bij te komen. De wet- en regelgeving wordt steeds ingewikkelder en dat wreekt zich. bij aan dat de vooruitzichten voor bedrijfsovername, en dat geldt dan niet alleen in de ak kerbouw, nogal somber zijn. Wil bedrijfsopvolging kans van slagen hebben dan dient het bedrijf in de regel aangepast te worden. Om de opvolger vol doende tijd te geven het bedrijf over te nemen wordt vaak de Het doel van de SEV is het ge ven van voorlichting aan be- drijfshoofden en hun gezinnen zodat onder sociaal aanvaard bare leef- en werkomstandig heden uit het bedrijf een maat schappelijk verantwoord be staan verworven en behouden kan worden. Het SEV-werk be staat uit sociale en economi sche aspecten. De economische belangen spelen een steeds gro tere rol, zo blijkt uit het jaar verslag Bedrijfsopvolging De bedrijfsopvolging is nog steeds een belangrijk thema in het voorlichtingswerk van de SEV. Vroeger was het een van zelfsprekende zaak -dat een boerenzoon uiteindelijk het be drijf van zijn vader overnam. Nu het met name in de akker bouw steeds moeilijker wordt het "hoofd boven water te hou den neemt de animo om boer te worden hoe langer hoe meer af. Volgens de SEV is er echter on danks alle malaise een weer wat toenemende belangstel ling voor bedrijfsopvolging waarneembaar. Het feit dat de laatste paar jaar in akkerbouw en fruitteelt redelijk zijn ge weest speelt daarbij volgens de SEV een rol. „Tevens is er de verwachting bij veel opvolgers dat de verpachte waarde in de komende jaren zal stijgen. Om die reden wil men nu grond overnemen". voor keur gegeven aan geleide lijke overdracht. Knelpunt De bedrijfsaanpassing heeft, zo blijkt uit het jaarverslag, de SEV veel werk bezorgd. ,,De structurele problematiek in de akkerbouw heeft velen aan het denken gezet over de toekomst van het bedrijf. De oudere on dernemers zonder opvolger denken dat het hun tijd nog wel zal duren terwijl de jonge re ondernemers met een opvol ger vooruit willen", aldus de SEV. ,,Ten opzichte van vorig jaar is het bewustwordingsproces be hoorlijk gevorderd", aldus de SEV. ,,Men is ervan overtuigd dat er in veel gevallen iets moet gebeuren". De SEV bena drukt dat het erg belangrijk is om de zaken goed te regelen als men bijvoorbeeld besluit tot het aangaan van een samen werkingsverband. „Om later problemen met betrekking tot onduidelijkheid over gemaak te afspraken, te voorkomen". Knelpunt bij de aanpassing van een bedrijf is volgens de SEV de toenemende wet- en re gelgeving. Men doelt daarbij vooral op de verscherpte richt lijnen ten aanzien van het mi lieu. De mestregelgeving is be hoorlijk ingewikkeld en dat maakt het er allemaal niet makkelijker op. Bij bedrijven die een meer intensieve teelt wensen is het betaalbare ar- beidsaaanbod voor de land bouw een blijvend probleem. Voor wat betreft de bedrijfs- Men tekent daar wel meteen Het wordt voor de boer steeds moeilijker een opvolger te vinden. (Archieffoto). beëindiging is volgais de SEV een stabilisatie en n sommige gebieden zelfs een Lchte daling te constateren. „H(t aantal be drijven dat echt on financiële redenen moet steppen is zeer beperkt", aldus de SEV. „Meestal ziet mtn dit van te voren aan komel en verkoopt men het bedrijf bijtijds. In de gevallen dat gee) opvolger aan wezig is kan mjn meestal toch redelijk goed stoppen, door middel van overdracht van on roerend goeden/of produktie- rechten". Grondprijjen te hoog Om een betfre toekomst te ver werven is vergroting van een bedrijf vaak ook een mogelijk heid. Knelpunt daarbij is de grondprij». ,,De grondprijzen blijven tt hoog voor een ver- antwoorce bedrijfs vergro ting", aldus de SEV. „Dit be moeilijkt in veel gevallen de bedrijfsopvolging". Verder blijft de regeling voor gelegenheidsarbeid veel aan dacht vragen en levert volgens de SEV grote problemen op. „Niet alleen ten aanzien van de verzekeringsplicht, maar voor al ook over de Iconbelasting. De grote bedragen die hier ach teraf mee gemoeil zijn maken veel ondernemers radeloos". Werkplan Voor de SEV ligt nog veel werk. In het wertplan mei' 91 tot en met april 92 wordt een beeld geschetst van de toe komstplannen. Jaast indivi duele voorlichting met betrek king tot de bedrijsvoering ko men er ook een ^ntal groeps gerichte activiteiten. Zo wil men onder m^r aandacht schenken aan hjt steeds be langrijker worcende thema milieu. Doel is oij zowel actue le als achtergraidinformatie over recente milieu-maatrege len te besprekeni Verder in het vjrkplan aan dacht voor bedijfsopvolging en bedrijfsaanpasing. Ook het thema part-timepoeren komt aan de orde. Vn dit thema wordt een brochire samenge steld. Daarin korjt naast de re latie deeltijdbedijf en inko men ook het inbmen van de gezinsleden en 4 bedrijfsop volging aan de ode. ZIERIKZEE - De perspublikaties over de LEI-cijfers met betrekking tot het inkomen van de boeren in 1990/1991 geven naar de mening van de ZLM een ver tekend beeld. Aan de hand van de gegevens van het LEI is in veel nieuwsmedia de indruk gewekt dat in de land- en tuinbouw riante inkomens worden ver diend, ook al is er sprake van een forse daling ten opzichte van het seizoen 1989/1990. gulden), in de intensieve vee houderij op 65.000 gulden (90.000 gulden), in de glastuin bouw op 76.000 gulden (74.000 gulden) en in de fruitteelt op 59.000 gulden (43.000 gulden). Niets is echter minder waar, al dus de ZLM. Met name in de akkerbouw zijn de gemiddelde inkomens zo ver gedaald, dat men aan het interen is op het eigen vermogen. Het LEI maakte deze week de geraam de inkornenscijfers van de di verse sectoren in de land- en tuinbouw wereldkundig. In de akkerbouw wordt het onderne mersinkomen in 1990/1991 ge raamd op 47.000 gulden tegen 77.000 gulden in het vooraf gaande seizoen. In de melkveehouderij komt men op een ondernemersinko men van 50.000 gulden (76.000 In de twee laatstgenoemde sec toren is dus sprake van een stij ging, in de fruitteelt zelfs een forse. Ondernemersinkomen De ZLM tekent bij deze cijfers aan dat het in de LEI-cijfers gaat om het zogenaamde on dernemersinkomen. Dat inko men bestaat uit het netto bedrijfsresultaat, vermeerderd met de berekende vergoeding voor eigen arbeid en de bere kende rente op het eigen ver mogen. In de media wordt er gegoocheld met verschillende inkomenbegrippen, waardoor een onjuist beeld is ontstaan. Gaat men echter uit van de bo vengenoemde samenstelling van het ondernemersinkomen, dan is een gemiddelde van 47.000 gulden bepaald niet hoog te nomen. Inkomenspositie wankel Dit met name gelet op het ge lukkig gemiddeld (nog) hoge eigen vermogen, waarvan dus de rente bij het inkomen wordt geteld. Het komt er op neer dat op veel bedrijven ingeteerd moet worden op het eigen ver mogen. Daarmee wordt nog een bevestigd dat de inko menspositie van de gemiddel de Nederlandse akkerbouwer structureel gezien uiterst wan kel en in feite negatief is. De forse daling van het geraamde ondernemersinkomen in de ak kerbouw, zoals door het LEI gepubliceerd, is volgens de ZLM groter dan was verwacht. Het jaar 1990 leverde namelijk een goede oogst op, zij het min der goed dan het topjaar 1989. Vooral de aardappel- en bieten opbrengsten waren in 1990 over het algemeen redelijk tot goed. Nu blijkt dat de gemiddelde in komens desondanks fors ge daald zijn, bevestigt dit nog eens dat het niet goed gaat met de Nederlandse,akkerbouw. Zorgvuldige publikatie In het verleden heeft de ZLM er voor gepleit, dat het LEI uiterst zorgvuldig zou moeten omgaan met cijfers over inko mens in de land- en tuinbouw. Uit de kranteberichten van de ze week blijkt hoe gemakke lijk een verkeerde indruk kan worden gewekt. Daarom is de ZLM van mening dat het LEI er beter aan doet de publikatie van inkomensramingen achter wege te laten dan wel in een zo danige vorm te gieten, dat er geen misverstanden in de me dia kunnen ontstaan. ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM vreest dat het mestbeleid van de Nederlandse overheid zal worden aangescherpt. Het is bepaald niet gerust op de afloop van het gesprek tussen het Landbouw schap en de ministers Bukman (landbouw) en Al ders (milieu), dat op 12 september plaatsvindt. dan bij toediening van dierlij ke mest. Kunstmest verdient uit milieu-oogpunt dan ook de voorkeur. De ZLM zal een en ander landelijk inbrengen. De ZLM is vooral beducht op de invoering van een heffing op kunstmest. Het hoofdbestuur heeft zich in zijn vergadering van jl. maandag - de eerste in het nieuwe Landbouwhuis aan de Cereshof in Goes - vierkant uitgesproken tegen een kunst mestheffing. De ZLM heeft daar twee redenen voor. Ten eerste zou het principieel on juist zijn het ene middel (kunstmest) duurder te maken om het andere middel (dierlij ke mest) in grotere hoeveelhe den te kunnen afzetten. Deze koppeling wordt door de ZLM principieel afgewezen. In de tweede plaats is bij gebruik van kunstmest een veel nauw keurigere dosering mogelijk Grenzen Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de per 1 sep tember van kracht zijnde uit- rijbepalingen en gebruiksnor men, waardoor onder meer bouwplanbemesting niet meer mogelijk is, en de aanwijging van „voor uitspoeling van ni traat gevoelige gebieden" (zandkaarten) reeds het uiter ste vragen van het incasse ringsvermogen van de boeren. Dit nog afgezien van bijvoor beeld de eisen van het Meerja renplan Gewasbescherming. Als de overheid daarbovenop nog scherpere maatregelen gaat treffen, worden er grenzen overschreden. Het stoort de ZLM met name, dat er bij het nemen van milieumaatregelen zo weinig rekening wordt ge houden met de regionale ver schillen. Veehouders in Zee land bijvoorbeeld worden over een kam geschoren met be- drijfsgenoten elders in het land, terwijl in Zeeland geen mestprobleem bestaat. Het hoofdbestuur van de ZLM vindt dat bedrijven in niet- overschotgebieden dezelfde fa ciliteiten moeten hebben als bedrijven in overschotgebie- den. Zo is het stimuleren van mestopslag op het eigen be drijf met overheidssubsidie een goede zaak, maar de ZLM zou graag zien dat ook bedrij ven in nict-overschotgebieden met afzetcontracten in de na bije omgeving van deze subsi die kunnen profiteren. D^t vooral als gevolg van de sinds 1 september bestaande uitrijbe- perkingen in de akkerbouw, waardoor opslagcapaciteit voor 9 a 10 maanden noodzake lijk is. Spanningen Algemeen voorzitter H. C. van der Maas zei in de bestuursver gadering dat de acceptatie grens van de landbouw ten aanzien van het mestbeleid is bereikt. Hij signaleerde sterk oplopende spanningen in de praktijk van het boerenbe drijf. „We groeien naar een cli max. De komende weken wor den beslissend. Ik hoor steeds meer geluiden, waaruit blijkt dat er nu al geen draagvlak meer is voor wat de overheid van de landbouw vraagt. Iviest men toch voor aanscher ping van het beleid, dan zijn de gevolgen naar mijn mening niet te ovczien". Na het gesprek van het Land bouwschap met dc ministers Alders en Bukman op 12 sep tember a.s. volgt er op 14 sep tember a.s. breed CLO-ovcrleg. In dat overleg zal het Land bouwschap rapport uitbren gen. Namens dc ZLM zullen hierbij in ieder geval aanwezig zijn dc algemeen voorzitter, de heer Van der Maas, en de alge meen secretaris, mr. J. Oggel. BURGH-HAAMSTEDE - Op 9, 10,11 en 12 septerber vindt in Burgh-Haamstedi de DFS- avond wandel vieraagse plaats. Ook deze keer zijide routes zo uitgezet dat alle 1 ndschapsas- hoek te zien pecten van de We: zijn; het polderg^ied, dijken. duinen en bos. D start is om 18.30 uur vanaf lit sportpark van Zuyen aan di weg te Burgh. I^i mogelijk vanaf Leliëndale- ichrijven is 8.00 uur. ZIERIKZEE - Opnieuw heeft het hoofdbestuur van de ZLM zijn ergernis uitgesproken over de ongelimiteerde distel- groei. Op steeds meer plaatsen blijkt de overheid zich niet aan de provinciale distelverorde ning te houden. Vooral op landbouwpercelen die in de buurt van natuurge bieden en taluds van snelwe gen liggen is de overlast groot. Een doordachte en selectieve bestrijding met chemische middelen zou de beste oplos sing zijn, aldus het hoofdbe stuur van de ZLM. De frustra ties onder de boeren nemen toe. Terwijl juridische procedu res eindeloos duren (zie Mar- kiezaat) breidt de distelvegeta tie zich maar uit. Blijkbaar staan natuurgebieden boven de wet. Overigens doet het hoofd bestuur van de ZLM ook een beroep op de boeren zelf om distels op eigen terrein tijdig en resoluut aan te pakken. AMSTERDAM - De Amster damse afdeling van de Neder landse Politiebond vindt dat de korpsleiding van de Am sterdamse politie de onrust die is ontstaan door geruchten over infiltraties door de Suri naamse drugswereld, onvol doende uit de wereld heeft ge holpen. Dit verklaarde de voorzitter van de bond, B. Wolven, don derdagavond. In een brief aan de korpsleiding dringt de Poli tiebond er op aan zoveel moge lijk en zo spoedig mogelijk opening van zaken te geven over de mogelijke infiltraties, of de onderzoeken die daar naar zijn ingesteld. De publici teit over de infiltraties kan, al dus Wolven, een verkeerd beeld geven. Een beeld dat de korpsleiding tijdens de pers conferentie van deze week niet voldoende heeft kunnen bijstellen. „De korpsleiding moet hard- grondiger ontkennen dat de twee overplaatsingen binnen het korps iets met de infiltra ties te maken hebben", aldus Wolven, die zegt er vooralsnog van uit te gaan dat de geuite verdenkingen onterecht zijn. De Politiebond zegt er begrip voor te hebben als in het be lang van het onderzoek niet di rect alle duidelijkheid kan worden verschaft maar dringt wel aan op spoed, ,,in het be lang van de goede naam van het korps en onze Surinaamse collega's". Wolven verwacht voor het weekeinde een reactie van de korpsleiding te krijgen, ,,en anders klop ik volgende week zelf bij ze aan". DEN HAAG - De Zeeuwse Mi lieufederatie en de Stichting Natuur en Milieu willen dat een gedoogvergunning aan België voor de stort van ver ontreinigde baggerspecie in de Westersehelde wordt vernie tigd. Aan de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State is donderdag gevraagd de ver gunning die is verleend door Rijkswaterstaat te schorsen. België baggert geregeld -de vaargeul van de Westersehelde uit ten behoeve van de scheep vaart voor de havens, met na me van Antwerpen. De vervuil de specie in de klassen 1 en 2 wordt, buiten de vaargeul, in de Westersehelde teruggestort. De milieu-organisaties menen dat de stort van bagger met klasse 2 organismen aantast en daarom gecontroleerd moet worden. „De giftigheid van de onderwaterbodem neemt stroomopwaarts toe. Tussen Hans weert en Zandvliet, het gebied dat is aangemerkt als klasse 2, ligt de overlevings kans tussen de 30 en 70 pro cent," aldus T. van Mierlo van de Milieufederatie. Daarnaast wordt het verlenen van de gedoogbeschikking aangevochten. Deze gaf Rijks waterstaat nadat de Raad van State eerder dit jaar de wvo- vergunning voor de bag gerstort op formele gronden vernietigde. Volgens de milieu organisaties stelt de Belgische overheid te weinig in het werk om de waterkwaliteit te verbe teren, zoals het ministerie des tijds heeft voorgeschreven. Ook wordt volgens hen te lang gewacht met het afgeven van een nieuwe, definitieve vergun ning. Rijkswaterstaat ver wacht dat deze begin november kan worden afgegeven, zo bleek op de zitting. Een verbod op storten van bagger in klasse 2 ziet men als een kosmetische maatregel, omdat bij het bag- gerproces de meer vervuilde specie gescheiden zou worden en er voornamelijk specie in klasse 1 overblijft om te stor ten. De milieu-organisaties be twijfelen dit sterk. Vertegenwoordigers van de Belgische overheid voerden aan dat er inmiddels maat rege len als het opleggen van heffin gen aan bedrijven, zijn geno men waardoor de vervuiling moet afnemen. Resultaat daar van is pas over circa 25 jaar te merken, vanwege het na- ijleffect van de vervuiling. Rijkswaterstaat vreest dat bij stopzetten van de baggerwerk- zamheden België de Neder landse Staat aansprakelijk stelt vanwege de financieel- economische schade, die op treedt als grote schepen niet meer door de vaargeul naar de havens kunnen. Nederland is vanwege internationale ver dragen verplicht de vaargeul vrij te houden, benadrukte een Belgische vertegenwoordiger. ZIERIKZEE - fiiim 120 Body Trend Club Sportscho len waaronder ittila te Zierikzee gaan gezamenlijk proberen om ntt behulp van het trainingsprogram ma Body Conaur vóór 1 januari 1992 tenminste 10.000 kilo vette verliezen. Niet alleen uit gezond- heidsoverwegiijr, maar bovendien voor een goed doel: voor de Stichting Colombine, die dankzij het bezielende voorzitterschap van Herman van Veen, zich inspant vior een hetere verdeling, een beter evenwicht in di wereld. Met de actie Een bdm voor het leven bijvoorbeeldjzamelt Co lombine geld in vór verschil lende Unicef-projeten, zoals een intentingsprojramma of een regenwoudprojet. De bo men worden door Colombine zelf gekweekt, en kinnen door particulieren of «fganisaties worden gekocht en ;eplant. De opbrengst van dit Bts van Mor gen wordt door hetministerie van ontwikkelingsamenwer king verdubbeld. C& deze ma nier plant Colombiie een bos in onze wereld en werkt het rechtstreeks aan Ie natuur waar we dagelijks iee te ma ken hebben. Dat gbft ons te vens de verplichtingilie bomen te laten groeien, ci er goed voor te zorgen. We allen voor vruchtbare grond nbeten zor gen. We zullen zowjl van die bomen moeten gaan jouden als van de ruimte waarii ze staan. Twens wordt er ge'rl ingeza meld voor het Colorrfcine-huis: een centrum dat een opvang- mogelijkheid en geborgenheid wil bieden voor kinieren die zijn afgemat door ziikte, ver waarlozing of mishandeling. Eventueel met hun oiners kun nen zij hier tijdelijkjrust vin den. Maar tevens vvkrden ze gestimuleerd om alft kanten van het leven onder ogen te zien en aan te pakken. In het kader van de actie Geef Gewicht voor Evenwicht schenkt iedere Body Trend Club Sportschool voor iedere kilo die een Body Contour cursist af zal vallen 1,- aan de Stichting Colombine. In Nederland zijn zo'n 1800 sportscholen. Niet zo verwon derlijk daar iedereen in Neder land zonder papieren of oplei ding zomaar een sportschool kan beginnen. Dat de kwaliteit in veel gevallen bedroevend is. was een doorn in het oog van wèl professioneel ingestelde sportscholen, die hun leraren regelmatig laten opleiden en bijscholen volgens dc laatste inzichten en ontwikkelingen op het gebied van Aerobic Fitness. Ruim 120 van deze sportscholen hebben zich vere nigd in dc Body Trend Club. Body Contour is een trai ningsprogramma van 10 weken dat de afgelopen 6 jaar bewe zen heeft dat een zorgvuldig af gewogen combinatie van bewe ging en voeding, onder deskun dige begeleiding leidt tot zeer bevredigende resultaten, op korte, maar ook zeker op lan gere termijn. Het programma bestaat uit: Low Impact Aerobic oefenin gen, spierversterkende oefe ningen voor de borst, bil en buikspieren, een speciaal Body Contour huiswerkprogramma, voeding en dieetadviezen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, controle- en voor tgangsmetingen op het gebied van de conditie, het vetpercen tage en de omvangsmaten. Controlemetingen gaven in de testgroep van 4000 mensen die Body Contour in april gevolgd hebben uitstekende resultaten: gemiddeld gewichtsverlies 2-10 kilo, een duidelijke conditie toename bij alle deelnemers, een afname van het lichaams vetpercentage van 4-87r, een af name van de omvangsmaten van 3-8 cm op de heupen, de taille en de bovenbenen. Uit Amerikaanse onderzoeken (o.a. van Weltman en Zutti, Golding) blijkt dat men bij het volgen van enkel een dieet ge middeld 25% spierweefsel ver liest. De combinatie van bewe gen en een gezond voedingspa troon volgens de richtlijnen van het VoprJichtingsbureau voor de Voeding, zorgt ervoor dat men géén spierweefsel, maar uitsluitend vet verliest. Ook Herman van Veen sympa thiseert met de gedachte dat een combinatie van beweging en voeding een veel natuurlij ker manier van gezond leven is dan het volgen van strenge voe dingsprogramma's, of, nog er ger, alle vormen van pillen, poeders, zalfjes, theeën en ove rige veelbelovende maar wei nig presterende wonderprepa- raten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5