'Het is nogal spannend wat we hier proberen te realiseren' Indrukwekkend schilderij van Zierikzee bij tentoonstelling Oosterscheldemilieu heeft komst van kering doorstaan Brand in kast kabel televisie Wakker worden! Belangstelling voor eerste Kamermuziek-concerten redelijk Van zeeschilder J. C. Schotel Resultaat evaluatie Rijkswaterstaat: VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 NR 25012 3 [Verwachting t/m dinsdag 10 september ZlERIKZEESCHEfa NIEUWSBODE ia Uitgever B.V, Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van. 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkran! donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ,.succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept.Zon op 07.00, onder 20.14 Maan op 0537, onder 19.27 8 sept.Zon op 07.02, onder 20.12 Maan op 07.03, onder 19.44 9 sept.Zon op 07.03, onder 20.10 Maan op 08.26, onder 20.00 Nieuwe Maan: 8 sept. (12.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt vandaag een koele dag waarbij wolkenvelden en wat zon elkaar afwisselen. De mid- dagtemperatuur ligt rond de 19 gra den. Het blijft vrijwel overal droog. De wind is noordelijk en matig, kracht 3 tot 4, maar in het Wadden gebied af en toe krachtig, 6. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied met het cen trum in de omgeving van Schotland enerzijds en een depressie boven noordwest Rusland anderzijds. BURGH-HAAMSTEDE - Ze- katel, de Zeeuwse kabelexploi tant werd deze week gecon fronteerd met een nare verras sing. In de nacht van woensdag op donderdag brandde aan de Kloosterweg in Haamstede een versterkerkast van de ka beltelevisie uit. De politie ver moedt dat deze brand het werk van vandalen is. De totale schade van deze brand wordt geschat op 15.000 gulden. DEN HAAG - PvdA-leider Kok zit als partijleider en als minis ter van financiën in „de absolu te klemsituatie" gevangen. „Als minister van financiën moet Kok voortdurend de par tijleider van de PvdA nareke nen. Als je consistent wilt zijn, worden de marges steeds smal ler." De PvdA is als partij in gevaarlijk vaarwater terecht gekomen, aldus minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid in het jongste nummer van de CDA-krant. Wakker wordendames en he ren bestuurders. Hoe zit het ook al weer met uw beleid ten aanzien van de zorgwekkend snel groeiende drugsproble matiek? Er zou een zorgcoördi- nator aangesteld worden en dergelijke, volgens uw jongste rapport. Tot op heden niets van gehoord. Nou zult u zeg gen, dat gaat niet zo snel. De ambtelijke en bestuurlijke molen, weet u wel? Dat is helemaal waar, maar het drugsprobleem grijpt zo snel om zich heen en maakt zo snel blijvende (veel te jonge) slachtoffers, dat de samenle ving niet gebaat is bij de regu liere snelheid van bestuurlijke organen. Zierikzee is een trekpleister van allure geworden voor drugsgebruikers uit Goes, Middelburg en Vlissingen. Het idee alleen al, dat zo'n betrek kelijk kleine plaats in staat is om inwoners uit deze voor Zeeuwse begrippen grote ste den aan te trekken. En het ge beurt steeds vaker. De drugsproblematiek dreigt een seizoensverlengend karakter te krijgen. De tijd, dat alleen rond de kerk van Renesse gespoten en gesnoven werd is voorbij. De lokaties in Zierik zee zijn ook bekend. In de openlucht worden drugs ge bruikt. Die stelling heeft niets met paniek zaaien te maken, het is de realiteit. En alleen snel ingrijpen kan voorkomen, dat het probleem onhandel baar wordt. Dus nu even geen stuurgroepen, projecten, no ta's en politieke discussies, maar een spoedzitting van be stuurders én politie om die sterk groeiende drugsscene in Zierikzee de kop in te druk ken. Het is gemakkelijker za ken doen' met drugsgebrui kers uit de eigen regio, dan met jongeren van elders, die aan Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bijzonder geen enkele boodschap hebben. AvdW Kamermuziek in de Hervormde kerk van Dreischor. (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE/DREISCHOR - Gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes was er niet helemaal ge rust op, maar in de praktijk blijkt de belangstelling voor de concerten in het kader van het Kamermu ziekfestival op Schouwen-Duiveland en Tholen al leszins mee te vallen. Het eerste concert dinsdag in de Nederlandse Hervormde kerk in Noordgouwe werd bezocht door 130 muziekliefhebbers en ook gis teravond, donderdag, werd het concert in de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor goed bezocht. Op Schouwen-Duiveland volgen nog twee concerten in de serie en wel vrijdag 6 september in de Ridder zaal van Slot Haamstede en zaterdag 7 september in de Corneliuskerk in Noordwelle. Het Kamermuziekfestival is een initiatief van dc Stichting Kamermuziek Zeeland en past binnen het kader van de Zee land Cultuurmaand. Het eerste concert, dinsdag in Noordgou we, werd opgeluisterd door de aanwezigheid van gedeputeer de G. de Vries-Hommes. In haar openingswoord sprak zij de hoop uit dat de concerten op Schouwen-Duiveland goed be zocht zullen worden. Plankenkoorts De Vries-Hommes stelde dat in dit geval niet alleen de musici, maar ook de organisatoren van het Kamermuziekfestival last hebben van plankenkoorts. „Het is nogal spannend wat we hier met z'n allen proberen te realiseren. Binnen een week een zestal concerten van dezelf de orde in een gebied met een beperkt aantal inwoners. Waar een Zeeland Cultuurmaand al niet toe kan leiden". Elders in Zeeland, zo stelde De Vries-Hommes, is de belang stelling voor Kamermuziek concerten goed. ,,Wie had ooit kunnen denken dat het moge lijk was concerten in Groede toe volledig uit te verkopen. In Zeeuws-Vlaanderen is men nu al twee jaar gerust. Hier kun nen we dat nog niet zijn", aldus de gedeputeerde. Aan de voorbereidingen, zo zei zij, kan het niet liggen. „Zoiets is niet te voorspellen, zoiets is alleen uit te proberen". Zij voegde daar aan toe dat de mu sici ondanks de klassieke repertoire-keuze in feie experi mentele muziek moeten spe len. „Muziek van ecuwen gele den in ecuwen-oude gebouwen is hier nu wat nieuws". Volgens De Vries-Hommes heeft een serie Kamermuziek concerten als nu in gang gezet nogal wat concurrentie. „An ders dan vroeger is het aanbod voor de mensen ook via tv en CD zo groot geworden dat men niet snel meer warm loopt voor iets unieks". Zoals al aan gestipt blijkt in de praktijk een goede belangstelling voor de Kamermuziekconcerten te bestaan. Het openingsconcert dinsdag in Noordgouwe werd door 130 mensen bezocht en gisteravond kwamen ruim hon derd mensen naar de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor voor het concert van violist Christiaan Bor, alt violist Gerrit Oldeman, cellist Kaeko Mukoyama, hoboïste Carine Messer en pianiste Ma rianne Boer. Vandaag, vrijdag, volgt het op Schouwen-Duiveland derde concert in de serie. Dat concert wordt gehouden in de Ridder zaal van Slot Haamstede en be gint om 20.30 uur. Het concert wordt verzorgd door violiste Ann Vancoillie en pianist Jan Vande Weghe. Het vierde en laatste Kamermuziekconcert op Schouwen-Duiveland staat gepland voor zaterdag 7 sep tember in de Corneliuskerk in Noordwelle. Het concert daar begint om 20.00 uur en wordt verzorgd door het Schumannn Ensemble bestaande uit Hiro- mi Kikuchi (viool). Petra van de Vlasakker (viool), Kei Ha- kii (altviool). Daniël Esser(cel- lo) en Piet Honingh (klarinet). EINDHOVEN - De sculptuur die de Japanse kunstenaar Ta- kamasa Kuniyasu op dit mo ment bouwt in het plantsoen naast de Eindhovense stads schouwburg blijft daar de ko mende jaren staan. Het ge meentebestuur heeft daar toe stemming voor gegeven. UTRECHT - Het risico dat het AIDS-virus HIV via een bloed transfusie wordt overgedra gen, is in Nederland bijzonder klein. De kans dat ontvangers van een bloedtransfusie door donorbloed worden besmet, is kleiner dan één geval per jaar. Dat stelt dr. C. Dudók de Wit. ZIERIKZEE - Van 21 september tot en met 5 oktober 1991 houdt Kunsthandel A. H. Bies in Eindhoven haar jaarlijkse tentoonstelling van schilderijen uit de Romantische- en Haagse School. De tentoonstel ling omvat circa zestig werken van belangrijke meesters uit de 19e eeuw, de tijd waarin deze kunst handel al sinds 1953 gespecialiseerd is. Öok dit jaar zal deze expositie weer een van de toonaangevende op haar gebied zijn. Een strenge selectie van de te presenteren werken staat daar borg voor. Onderdeel vormt een schilderij van Zierikzee. Zo is er op het gebied van de Romantische School een prach tig winterlandschap van Char les Leickert te zien, een paneel van 38x55 cm. Het werk be hoort tot de top van wat Leic kert op dit gebied gemaakt heeft. Van de hand van dezelf de schilder is er een typisch hollands rivierlandschap, groot van formaat (65x100 cm) en van hoge kwaliteit. Een van de pronkstukken van de tentoonstelling is een impo sant schilderij van de beroem de zeeschilder J. C. Schotel. Dit hoofdwerk, ook indrukwek kend van formaat, 100x130 cm, toont ons Zierikzee, met sche pen voor de kust op een woeli ge zee. Het prachtige licht in de lucht en op de golven, dat Scho tel zo magnifiek wist te tref fen, is ook hier volop aanwezig. Ook van de zoon, P. J. Schotel, eveneens een vermaard zee schilder uit de 19e eeuw, is een grote marine aanwezig. Van Adrianus Eversen zien wij een prachtig stadsgezicht waarin een typisch Hollandse stad tot in de kleinste details is weergegeven. Van Mari ten Ka- te zien we een voortreffelijk schilderij, een moeder met kind in een tuin voor een boer derij. Verder volstaan we met het noemen van namen van meesters uit de Romantische School, zoals Kasper Karsen, David Bles, Abraham Hulk, M. A. Koekkoek en Andreas Schelfhout. Overigens zijn ver scheidene meesters met meer dere werken vertegenwoor digd. Zo zijn er bijvoorbeeld vier schilderijen van Ch. Leic kert te zien en drie van A. Eversen. Zeldzaam Zeer zeldzaam is een prachtig werk van Gerard Bilders, de grote voorloper van de Haagse School, die op de recente ten toonstelling in het Rijksmu seum „Een eeuw apart" met vele werken vertegenwoordigd was. Zijn oeuvre is niet om vangrijk omdat hij reeds op 26- jarige leeftijd stierf. Er komt dan ook vrij zelden werk van hem aan de markt. Ook in dit schilderij zien we duidelijk verwijzingen van Gerard Bil ders naar wat later- de opvattin gen van de Haagse School zou den worden. De Haagse School zelf is verte genwoordigd door P. J. C. Ga- briël waarvan we een prachtig impressionistisch landschap met molen zien. Dit grote schil derij toont het vermogen van Gabriël om de verschillende stemmingen in een landschap tot in de kleinste nuances weer te geven. Van Willem Maris zien we zijn geliefde onderwerp: het Hol landse weidelandschap met koeien. Een ander topwerk uit de col lectie is van de Belgische schil der Walter Vaes. Het stelt een impressionistisch bloemstille- ven voor. Schitterend van licht en kleur en getuigend van gro te distinctie. Dit werk was en kele jaren geleden nog te zien op de Vaes-tentoonstelling in het Singer Museum te Laren. Andere bekenden Ook andere bekende Haagse scholers als Willem Roelofs en Anton Mauve zijn met repre sentatieve werken op deze ten toonstelling vertegenwoor digd. Als laatste willen wij een prachtig bloemstilleven van Floris Verster noemen. Stra lend van kleur in prachtig rood tegen een zinderend blauwe achtergrond. Hier zijn we het stadium van het impressio nisme gepasseerd en treffen we karaktertrekken van het ex pressionisme aan. We zijn dan ook in het begin van onze eeuw aanbeland (1910) en hebben daarmee de grenzen afgeba kend waarbinnen deze tentoon stelling zich beweegt. De expo sitie duurt van 21 september tot en met 5 oktober. Schepen voor de kust van Zierikzee van Johannes Christiaan Schotel (l/Kt-1838) NEEJTJE JANS - De voor de Oosterschelde kenmerkende natuur en visserij zijn nog volop aanwezig. Tegelijkertijd heeft de Stormvloedkering de afgelopen vijf jaar prima gewerkt als hoog water moest worden tegengehouden. Dat blijkt uit het onderzoeksrapport Evaluatie Oosterschelde van Rijkswaterstaat, dat voor commentaar aan de Stuurgroep Oosterschelde is voorgelegd. Op basis van de evaluatie zal in 1992 na advisering door de Raad van de Waterstaat door de mi nister van verkeer en waterstaat het toekomstig beheer voor de kering worden vastgesteld. In oktober 1986 kwam de Stormvloedkering in de Oos- terscheldemonding gereed. Het jaar daarop zijn de Philipsdam em de Oesterdam in het ooste lijk deel gesloten. De gevolgen van deze werken en het beheer van de Stormvloedkering zijn door Rijkswaterstaat op een rijtje gezet. Daarbij is onder meer geble ken dat het getij beter in de Oosterschelde doordringt dan was verwacht. Verbeterde re kentechnieken geven boven dien aan dat langdurige stor men vaker voorkomen dan voorheen was aangenomen. Dit betekent dat een verhoging van het sluitpeil naar 3,25 me ter boven NAP, zoals eerst de bedoeling was, niet aan de ge stelde veiligheidseisen vol doet. Voorgesteld wordt het sluitpeil te handhaven op 3 meter boven NAP. Dit betekent dat het aan tal' keren dat de kering dicht zal moeten gelijk blijft en niet minder wordt, zoals dat bij een sluitpeil van 3,25 meter was te verwachten. De schuiven van de Stormvloedkering zijn in de afgelopen jaren elf keren neer gelaten. Verwacht wordt dat de gevolgen voor het milieu ten opzichte van de huidige situa tie niet zullen veranderen. Bij een gesloten Stormvloedkering is er op de Oosterschelde een vast peil. Het beste is dan een binnenpeil van 1,00 meter bo ven NAP. Bij langdurige stor men wordt afwisselend een Oosterscheldepeil van 1,00 en 2,00 meter boven NAP aange houden. Behouden In het evaluatierapport wordt geconstateerd dat het Ooster scheldemilieu behouden is ge bleven, maar wel enigszins ver anderd. Zo komt er door de Philipsdam en de Oesterdam minder Rijn- en Maaswater in de Oosterschelde die daardoor nog schoner is geworden. Er zijn nog steeds vele soorten planten en dieren en de moge lijkheden voor de visserij zijn goed. Het milieu ontwikkelt zich in hoofdlijnen volgens de voorspellingen. Gunstiger blij ken het getijdeverschil en het De Stormvloedkering heeft haar werk in de afgelopen vijf jaar prima gedaan. (Archieffoto). zoutgehalte. Minder gunstig lijkt de afname van de opper vlakte van platen en schorren. Als er niets gebeurt is over 30 jaar 15 van deze gebieden verdwenen wat vooral nadelig is voor de vogels. In het rapport wordt een aantal aanbevelingen gedaan voor een duurzaam behoud en gebruik van de huidige Oosterschelde. Daarbij wordt ingegaan op het afremmen van de erosie van platen 'en schorren, de beper king van de verstoring van de natuur, betere regels voor de kokkelvisserij en versterking van de natuurwaarden langs de Oosterschelde. Wat de mossel teelt betreft blijkt dat het stre ven naar meer opbrengsten in hoeveelheid ten koste zal kun nen gaan van de kwaliteit van de mosselen; een keuze lijkt hier nodig. Ook het kritisch blijven volgen van allerlei ont wikkelingen blijft noodzake lijk. Strategie Voor wat betreft het beheer van de kering geeft het rapport de aanbeveling dat het beste de huidige strategie kan worden voortgezet. Het onderzoeksrapport gaat nu eerst voor commentaar naar de Stuurgroep Oosterschelde. Voorzien van dit commentaar gaat het definitieve rapport naar de minister van verkeer en waterstaat, die advies zal vragen aan de Raad van de Wa terstaat. Door de raad zal hier bij gelegenheid tot inspraak worden geboden. De minister van verkeer en waterstaat zal op basis van het advies een be sluit nemen omtrent het sluit peil en de aan te houden Oosterscheldepeilen tijdens langdurige stormen en dat be sluit begin 1992 voorleggen aan de Tweede Kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3