ató A'-C 'Gesprekken over dingen die ze goed of niet goed vinden' Gedeputeerde legt laatste hand aan duinlandschap Neeltje Jans 0 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS TAXA TIE? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Éi Watersporters in de Brouwse jachthaven worden geënquêteerd Vogelobservatiehutten in Galgepolder en op Neeltje Jans geopend Veel belang stelling REC BEVEILIG ZEKER (NG. BURO VISSER NIEUWSBODE I VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 148e JAARGANG NR 25012 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BROUWERSHAVEN - „De enquête omvat veel open vragen. Daardoor krijg je echt gesprekken over dingen die de mensen goed of niet goed vinden. Dat is heel leuk". Mevrouw ir P. L. Lijnse van het gelijknamige Adviesbureau voor Recrea tie en Toerisme in Vlissingen houdt met haar medewerkers een enquête onder de watersporters in de jachthaven van Brouwershaven. In opdracht van het Brouwse gemeentebestuur onderzoeken zij hoe de watersporttoeristen de jacht haven gebruiken. Wat ze er goed aan vinden en welke voorzieningen ze missen of als minder prettig ervaren. De gemeente wil die gegevens gebruiken als hand vat voor een beleid waarbij de kwaliteit van de jachthaven verder wordt verbe terd en de voorzieningen worden toegespitst op de wensen van de watersporters. Daarom reizen sinds mei van dit jaar drie medewerkers van het bureau wekelijks een of twee keer naar Brouwersha ven. Daar zoeken zij contact met passanten (watersporters die met hun boot een keer in de haven overnachten) en water sporters die een vaste ligplaats hebben in de Brouwse jachtha ven. Omdat watersporters overdag vaak met hun boot op de Grevelingen zijn, wordt er steeds geënquêteerd tussen 16.00 en 21.00 uur. ,,We stappen gewoon een boot op die in de haven ligt, leggen uit welke opdracht we hebben en vragen de mensen of ze wil len meewerken aan de enquê te", aldus mevrouw Lijnse. Tbt nu toe heeft zij ervaren dat het overgrote deel van de wa tersporttoeristen daartoe be reid is. ,,De deelname is ruim 90 procent. Een enkele keer wil men niet. Dat is meestal omdat men op het pynt staat te gaaft eten of van de boot te gaan. Maar dan kunnen we meestal wel een afspraak maken om la ter terug te komen". De onderzoekster heeft ook er varen dat watersporttoeristen rustig de tijd nemen om de vra gen te beantwoorden. „Het is de eerste keer dat we als bu reau de opdracht hebben om watersporttoeristen te inter viewen. Tot nu toe hebben we meestal recreanten op cam pings en mensen in winkelstra ten ondervraagd. Die zijn veel meer gehaast omdat ze op het moment dat je ze benadert be zig zijn met iets anders. Maar watersporttoeristen hebben er meestal een dag varen opzitten' als wij langskomen. Dan zitten ze rustig en ontspannen op hun boot en nemen de tijd om even te kletsen". Het komt volgens mevrouw Lijnse dan ook regel matig voor dat het interview in het kader van de enquête een half uur duurt. „Op straat of op een camping is dat nooit langer dan vijf minuten". De vragen die aan de water sporters worden gesteld zijn in april van dit jaar opgesteld na dat mevrouw Lijnse zich een beeld van de Brouwse jachtha ven had gevormd via gesprek ken met de havenmeester, men sen van de watersportvereni ging Brouwershaven en bedrij ven die in de omgeving van de jachthaven zijn gevestigd. De enquête omvat ongeveer 30 vra gen die iets verschillen voor passanten en watersporters met een vaste ligplaats. Bij passanten ligt de nadruk meer op hun achtergrondgegevens. Waar komt men vandaan? Met hoeveel mensen verblijft men op het schip? „Op die manier krijg je er een beeld van welke mensen de haven gebruiken. Maar ook welke watersporters er niet komen". Wat de gemeente Brouwersha ven met die gegevens doet is voor het onderzoeksbureau niet aan de orde. „Bij dit on derzoek presenteren wij alleen conclusies. Wij geven er geen beleidsadvies bij. Dat hoort niet bij de opdracht die de ge meente Brouwershaven ons heeft gegeven. Men wil zelf zijn beleid uitkienen". De vragen die tijdens de enquê te worden gesteld spitsen zich toe op drie gebieden. De per soonlijke achtergrondgegevens van de watersporttoeristen of wel 'wie maken gebruik van de haven'. De mening die de wa tersporters hebben over de jachthaven met zijn huidige voorzieningen. En de dingen die men graag anders zou zien of nieuwe voorzieningen waar aan behoefte bestaat. De gemeente Brouwershaven wil op grond van de informatie die men hierdoor krijgt de kwaliteit van de Brouwse jachthaven op een zo goed mo gelijk niveau brengen. Men streeft er naar om de voorzie ningen in de jachthaven zo goed mogelijk te laten aanslui ten op de wensen van de wa tersporttoeristen. Om de watersporttoeristen vol doende in de gelegenheid te stellen hun eigen mening en wensen naar voren te brengen heeft mevrouw Lijnse er voor gekozen veel open vragen in de enquête op te nemen en stellin gen om reacties los te maken. Bijvoorbeeld of men het be langrijk vindt dat winkels en andere voorzieningen dicht bij de jachthaven zijn en of men meer van een rustige of van een gezellig drukke haven houdt. „Via zulke vragen kun je de op vattingen van de mensen er uit halen. De manier waarop ze met de watersport en met de andere watersporters om gaan". Volgens mevrouw Lijn se is het vooral ook belangrijk om na te gaan welke opvattin gen het meest voorkomen. „Daarop zal de gemeente zich moeten richten. Want het is na tuurlijk nooit mogelijk om te voldoen aan de wensen van alle watersporters". De enquête gaat nog door tot en met de herfstvakantie. Mo menteel hebben dè mensen van het onderzoeksbureau 375 pas santen en 100 watersporters met een vaste ligplaats onder vraagd. Mevrouw Lijnse ver wacht dat die aantallen in ok tober zijn opgelopen tot 425 en 175. Daarna worden de verza melde gegevens bij het onder zoeksbureau in Vlissingen ver werkt. In januari hoopt men het rapport te kunnen presen teren aan de Brouwse gemeen teraad. De watersporters die de Brouwse jachthaven binnenvaren lopen kans geënquêteerd te worden. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE/NEELTJE JANS - Een belangrijke staalkaart van waardevolle landschappen. Zo typeerde gedeputeerde G. de Vries-Hommes gisteren, donder dag, op Neeltje Jans de ontwikkeling van het gedeelte van Neeltje Jans dat de mens terug heeft gegeven aan de natuur. Met het leegkiepen van een met zand gevulde voorlader van een tractor verrichtte de gedeputeerde de laatste door mensenhand bepaalde natuurbouw-handeling in het nieuw gecreëerde natuur gebied. Een dubbele mijlpaal op Neeltje Jans gisteren, want ook de vogelobser vatiehut, die uitzicht geeft op het eerder aangelegd vogeleiland en haar bewo ners, werd officieel in gebruik genomen. Eerder was door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee de Frans Jansen-vogelobservatiehut in de Gal gepolder bij Zierikzee geopend. Het aangelegde duinlandschap op Neeltje Jans vormt een on derdeel van het natuurbouw- project Neeltje Jans, een geza menlijk projekt van Stichting Het Zeeuws Landschap en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten dat uitge voerd wordt in samenwerking met Rijkswaterstaat en de di- rektie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Duinlandschap Vorig jaar heeft Rijkswater staat al ongeveer 30 hectare van het duinlandschap aange legd. Afgelopen voorjaar werd de resterende 15 hectare aange pakt. Het gebied bestaat voor namelijk uit grootschalige duinvalleien, omgrensd door duinruggen. De hoogste toppen steken zo'n acht meter boven het maaiveld uit. De diepste valleien zijn ongeveer vijf me ter diep. Eén van die valleien staat in open verbinding met de voor malige werkhaven van Neeltje Jans. Met springvloed stroomt het zeewater deze vallei binnen waardoor hier bijzondere vege taties tot ontwikkeling kunnen komen. Op het ogenblik is het duingebied nog slechts spaar zaam begroeid met pioniers- planten als helm, zeeraket en vlieszaad. De komende jaren zullen ech ter volgens een gezamenlijk persbericht van het Zeeuws Landschap en Natuurmonu menten de thans nog blanke duinen steeds groener worden. Het duingebied aan de binnen kant van Neeltje Jans is via een momenteel nog wat provi sorische wandelroute vrij te bezichtigen. Het is de bedoe ling dat er regelmatig excur sies in dit nieuwe natuurge bied georganiseerd worden. Mijlpaal In haar toespraak ter ere van de afronding van het mensen werk aan het natuurgebied stelde mevrouw De Vries-Hom- mes allereerst vast dat het heel wat voeten in de aarde heeft ge had voordat men zover is geko men. „Het heeft heel wat ge duld en overredingskracht geëist", aldus de gedeputeerde. Zij benadrukte dat de mens in feite niets meer heeft gedaan dan het creëren van de juiste feigfau Het gezelschap midden in het nieuwe duinlandschap. (Foto: Joop van Houdt). condities. De natuur moet het karwei verder zelf af maken. „Maar het zit nu, na een jaar, al vol leven", aldus mevrouw De Vries-Hommes. Zij vervolgde met de opmerking dat het ge bied een grote variatie in land schap biedt. „Van zoet naar zout en van hoog naar laag, het is er allemaal", aldus de gede puteerde. Zij koppelde daar de opmerking aan vast dat het ge bied aantrekkelijk is voor de bezoeker maar dat men er voor dient te waken dat het leven in het gebied door diezelfde be zoeker niet verstoord wordt. Als het aan mevrouw De Vries- Hommes ligt, zo bleek uit haar relaas, is er op Neeltje Jans plaats voor wat zij omschreef als natuurrecreatie. „Maar, en dat wil ik nog eens benadruk ken, er moet hier zeker geen verblijfsrecreatie komen". Na dat verbale geweld werd over gegaan tot de openingshande ling. Met vaardige hand, en goede begeleiding, kiepte de gedeputeerde de voorlader leeg en verrichtte daarmee de laat ste door mensenhanden be paalde natuurbouw-handeling. Uitdaging Alvorens het gezelschap weer op de speciaal voor die gele genheid gehuurde fietsen stap te werd het woord nog gevoerd door T. A. Vogel, voorzitter van hctt bestuur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Hij noemde het natuurbouwpro- ject op Neeltje Jans een uitda ging voor een organisatie als de zijne. J. W. van Rijn van Al kemade, inspecteur van de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten schetste in Vervolg pagina 6 De openbare mening is als een lachspiegel, die de dingen nu eens te groot, danweer te klein, maar altijd verwrongen vertoont. Mohr Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en vooral in het noorden mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur ongeveer 10, middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Noordwestenwind, matig, kracht 3 a 4, in het waddengebied af en toe krachtig, 6. 6 11 OOSTERSCHELDE Het Oosterscheldemilieu heeft de vijf jaar Stormvloed kering vooralsnog goed doorstaan. LANDBOUW Vandaag veel landbouwnieuws naar aanleiding van de vergadering van de ZLM in Goes. ZEEMAN Een delegatie van de Zierikzeese RSG heeft een Zee manzegel in ontvangst genomen. VOETBAL Ouwerkerk-speler .Erik Bieiji kijkt vooruit op het nade rende voetbalseizoen. uit 12 pagina's ZIERIKZEE - De open avond van het Regionaal Educatief Centrum (REC) in Zierikzee heeft ondanks het warme weer ongeveer vijftig belangstellen den getrokken. Veel belangstelling was er ook voor de talencursussen van Li- nea RECta. Deze stichting ver zorgt activiteiten, die niet val len onder het gesubsidieerde werk. Met name de computer cursussen en de cursussen Frans en Duits blijken in trek. Bezoekers konden een bon in leveren met daarop een slag zin. Aan het eind van de avond trok REC-directeur Roovers de winnende bon. De prijs, een le- vensmiddelenmand, ging naar mevrouw C. van 't Veer uit Zie rikzee. Roovers wees in zijn toespraakje op de stijgende be langstelling voor het REC. De cursussen van het REC starten volgende week; Linea RECta start volgende maand. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO 1 VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN. TELEFOON 01119-2015 Al het nieuws van Schouwen-Duivel-' id in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45, jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats; handtekening: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1