WD-Middenschouwen wil aanvullend vervoer voor ouderen in de regio GRATIS ADVERTENTIE s Sloopwerkzaamheden Lange Nobelstraat woensdag klaar 'Met aanpak van illegale recreatie op de goede weg' Kritiek WD op houding andere raadsfracties ten aanzien van recreatienota Politiesterkte Afscheid ambtenaar S. Meerhof Prijs voor Praagse letterkundige Extra leden vergadering- PvdA- Zierikzee Kunst Kitsch in Zierikzee Diefstal fietsen Diefstal Alleen woonhuisvoorgevel uit 1900 blijft staan SGP/RPF-Middenschouwen heeft weinig noten op haar zang 1 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 NR 25010 3 SCHARENDIJKE - Als het aan de VVD-fractie bin nen de gemeenteraad van Middenschouwen ligt komt er ook op Schouwen-Duiveland, in navolging van Wachleren, aanvullend vervoer voor ouderen. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de fractie op de begroting voor 1992 van de gemeente Middenschouwen. Het openbaar vervoer op Schou wen-Duiveland laat in de ogen van de VVD op vele kernen nogal te wensen over. Deze week krijgen de burge meesters in de streek eindelijk bezoek van een drietal top ambtenaren van justitie, die komen praten over de poli tiesterkte in de regio. Die is al jaren ver beneden de maat, maar de minister wordt er niet warm of koud van. Het is te hopen, dat de bezoe kende ambtenaren komen om dat ze zich kunnen vinden in de bezorgdheid van de regio. Natuurlijk, er wordt overal in den lande geroepen om meer politie en niet zelden sterk overdreven. Meer politie lost niet altijd alles op. Meer politie op Schouwen- Duiveland wel omdat de zo mermaanden niets van het rustieke Schouwen-Duiveland overlaten. Dan heb je te ma ken met een populatie van ver over de 100.000 mensen. Als die top-ambtenaren zich kunnen vinden in de grieven en bezorgdheid van onze zes burgervaders, dan kan de re gio weer wat hoop hebben. Als deze mensen op hun strepen gaan staan (en dat zijn er bij el kaar heel wat) dan zou Hirsch Ballin wellicht meteen aan zijn Oost-Indische kwaal ge holpen kunnen worden. Dan hoort hij het eens van een an der. Dat is even afwachten. Tot die tijd even geen rumoer. In Mid denschouwen wordt heel be grijpelijk door één van de frac ties om stiptheidacties ge vraagd. Even pas op de plaats nu. Maar als blijkt, dat dit overleg geen zoden aan de dijk zet, dan lijkt de tijd inderdaad rijp om eens (ludieke?) acties op te zetten. AvdW Advertentie BIJ GEBOORTEKAARTJES Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne geboortekaartjes, en wij plaatsen de geboorteaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Uw gezinsuitbreiding is pas kompleet met geboortekaartjes van: drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 aanbod geldt tot 31 december 1991 BURGH-HAAMSTEDE - S. Meerhof, hoofd van de afde ling ruimtelijke ordening, re creatie en milieu van de ge meente Westerschouwen ver laat de gemeente met ingang van 1 oktober. Meerhof maakt gebruik van de VUT-regeling. Ter gelegenheid van het af scheid van Meerhof wordt hem door de gemeente Westerschou wen een receptie aangeboden. Deze openbare receptie wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 16.30 uur. Vooraf gaande aan de receptie wordt een besloten afscheidsbijeen komst gehouden. Deze begint om 14.00 uur. WOU BRUGGE - Dc Interna tionale Vereniging voor Neer landistiek (IVM) heeft dc IVM- prijs van 5.000 gulden toege kend aan de Praagse letter kundige dr. Olga Krijtova. Zij kreeg de onderscheiding voor haar essay „De stem van de La ge Landen, elders vernomen". Voor haar vertalingen van Ne derlands literair werk in het Tsjechisch heeft Olga Krijtova in 1.96.9 dc Martinus Nijhoff Prijs gewonnen. De VVD vraagt het college van b en w in deze het voortouw te nemen om ook op Schouwen- Duiveland een project aanvul lend vervoer te realiseren. In die algemene beschouwin gen bekritiseert de VVD ver der de andere raadsfracties. Hun houding ten opzichte van de recreatienota en de uitwer king daarvan in de praktijk wordt gehekeld door de libera len. Verbaasd Alle raadsfracties hebben in dertijd, zo stelt de VVD in haar algemene beschouwingen, una niem ingestemd met de recrea tiestructuurschets. „Tot onze grote verbazing is het nu meer malen voorgekomen dat een aantal partijen bij voorstellen In het verlengde daarvan pleit de fractie voor het blijven vechten voor een structurele uitbreiding van de politie sterkte op Schouwen-Duive land. Daarbij wordt meteen aangetekend dat het niet een voudig zal zijn. „Het is als het ware 'vechten tegen de bierka de'. Het is om moedeloos van te worden. Maar ja, men kan z'n best maar doen". Dieptreurig De sluiting van basisschool Prinses Irene in Kerkwerve wordt door de SGP/RPF om schreven als 'een dieptreurige die betrekking hadden op de recreatiestructuurschets een negatief geluid liet horen, ter wijl diezelfde partijen in eer ste instantie hadden ingestemd met deze punten", aldus de VVD. Volgens de liberalen zijn ande re partijen bezweken onder druk van buitenaf, en dat is in de ogen van de liberalen niet terecht. „Zo gaat men niet met eerder gemaakte afspraken om en zo kan er ook geen beleid ge voerd'worden". De VVD-fracJie neemt in haar algemene be schouwingen in deze zelfs de term onbehoorlijk bestuur in de mond. Met betrekking tot Plan De Bout stelt de VVD dat ook hier in het. verleden afspraken zijn gemaakt. Afspraken die het zaak'. „Maar het is nu eenmaal zo",, merkt de fractie vervol gens berustend op. De hoop wordt uitgesproken dat de slui ting van de school niet zal lei-, den tot een snellere vergrijzing van de kern Kerkwerve. Geen goed woord heeft de frac tie over voor het ministerie van onderwijs. Dit in verband met het uitblijven van de afreke ning. „In 1985 opperde men dat de Londo-vergoedingen een vereenvoudigd systeem zouden zijn, zeker wat de afrekening betrof. Het systeem is in wezen zo eenvoudig dan men na zes jaar nog steeds op de eerste af rekening wacht. Inderdaad, mogelijk moeten maken de re creatie in en om Scharendijke in goede banen te leiden. „De VVD-fractie wenst zich aan de ze afspraken te houden en ver zoekt de andere fractie uit de raad van Middenschouwen het zelfde te doen". Werkgelegenheid Voor wat betreft de realisering van bedrijventerreinen in Kerkwerve en Scharendijke dringt de VVD-fractie aan op haast. Het college kondigde eerder aan dat in de loop van 1992 de resultaten van een on derzoek naar de wenselijkheid van die bedrijven bekend zul len worden. „Waarom moet dit zolang duren? De vraag in 1990 gesteld hoe U Uw beleid ziet om arbeidsplaatsen in Midden schouwen te* scheppen wacht eveneens op antwoord. Dit kunt u eveneens in het onder zoek meenemen", aldus de VVD. De liberalen dringen er verder bij het college op aan haast te maken met plannen voor het scheppen van werkgelegenheid in de regio. „Dit is noodzake lijk om de leefbaarheid van de- wa'ehtett is eenvoudig, maar kan wel de bloeddruk behoor lijk opjagen". Een goede zaak daarentegen vindt de fractie het dat peuter speelzaal De Schouwse Poele- tjes kan verhuizen naar het leeggekomen schoolgebouw van de voormalige OBS-Kerk- werve. Wel wil de fractie van het college van b en w weten wat er met het huidig onderko men van de peuterspeelzaal, het houten gebouw aan het Wervepad, gebeurt en wat er indien men besluit tot sloop er voor in de plaats komt. Gematigd positief is de SGP/RPF met betrekking tot ze regio in stand te houden", al dus de VVD. De liberalen vra gen ook aandacht voor de toe komst van leegkomende land- bouwbedrijfsgebouwen. „Wan neer er vraag naar zulke gebouwen is voor het vestigen van bedrijven, en die door hun werkzaamheden het landschap niet wezenlijk aantasten, is mijn fractie een voorstander van het stimuleren van vesti ging van zulke bedrijven in Middenschouwen". Milieu Aandacht ook voor het milieu in de algemene beschouwingen van de VVD. Ingegaan wordt onder meer op de sluiting van de stortplaats aan de Hoosjes- weg. „Mijn fractie vraagt zich nog steeds af wat er goedkoper is voor de inwoners van Schou wen-Duiveland. De stortplaats aanpassen aan de huidige nor men of er een overslagbedrijf van maken en alles naar buiten het eiland vervoeren", aldus de VVD. Voor wat betreft de regio nale samenwerking op milieu gebied, het milieuconvenant, constateert de WD-Midden- schouwen dat men in feite weer terug bij af is. de dorpsplannen. „Toen de raad enige jaren terug de dorpsplannen heeft vastge steld dachten wij als fractie weieens: 'Wie zal dat betalen'. We zijn er inmiddels al achter gekomen dat, als men een goed plan opstelt met een goede on derbouwing dan wordt zo een plan ook door diverse instan ties doorgenomen wat inder daad ten goede komt aan het verstrekken van subsidies". Met de dorpsplannen is de ge meente Middenschouwen in de ogen van SGP/RPF op de goe de weg. Wel plaatst de fractie een kritische, maar tevens cryptische, kanttekening: „Eén ding zijn we wat huiverig voor, namelijk dat bij het evalueren van de dorpsplannen van Scha rendijke en Kerkwerve de uit komst van dié evaluatie moge lijk een remmende invloed zal hebben op het dorpsplan van Ellemeet. Hopelijk zien wij het te duister in". Fractievoorzitter J. L. F. Bolle- man besluit de algemene be schouwingen van zijn fractie met de opmerking dat er door de SGP/RPF in het verleden soms harde dingen gezegd zijn. „Het heeft nooit in onze bedoe ling gelegen hier ook maar ie mand mee te kwetsen. We ho pen dat we elkaar recht in de ogen mogen en kunnen blijven zien. Het gaat tenslotte om ons aller welzijn". ZIERIKZEE - Op donderdag 5 september wordt in de Vis markt aan de Sint Domus- straat een extra ledenvergade ring gehouden door de PvdA- Zierikzee. De vergadering staat helemaal in het teken van het buitenge woon partijcongres over de in richting van de sociale zeker heid dat eind oktober plaats vindt. Aanleiding daarvoor zijn de kabinetsbesluiten met betrekking tot de WAO, de AAW en de ZW en het ontkop pelen van de lonen en de uitke ringen. Aan de afdeling Zierik zee wordt een motie voorge legd waarin een oproep wordt gedaan de regeringsdeelname van de PvdA in de huidige coa litie te beëindigen en de hele partijleiding te vervangen. Verder wordt bepaald wie van uit de afdeling wordt afgevaar digd naar het partijcongres. De vergadering begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt dinsdag 10 sep tember een Kunst Kitsch middag in Zierikzee. In restaurant Mondragon in Zierikzee geeft een drietal ex perts, waaronder een juwelier en een antiquair, acte de pre sence. Vanaf 14.00 uur kan men bij hen terecht voor het laten taxeren van oude spulletjes. St. Nicolaaskerk tijdens monumentendag toegankelijk BROUWERSHAVEN - Tijdens de Nationale Monumentendag op zaterdag 14 september is de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven voor het publiek geopend. In verband met de aan de gang zijnde restauratie is dat voorlopig de enige moge lijkheid om een kijkje in de kerk te nemen. Ten bate van de restauratie wordt tijdens de Open Monu mentendag een bazar gehou den in de Sint Nicolaaskerk. Wie meer wil werken aan die bazar of spullen ter beschik king wil stellen wordt verzocht contact op te nemen met me vrouw H. van der Mark (01119- 1760) of O. van Nieuwenhuize (01119-1719). De kerk is zater dag 14 september geopend van 10.00 tot 16.00 uur. bij de NMB-Zierikzee al tien jaar bezig was met het zoeken naar een nieuwe huisvesting. Nadat men onder meer heeft overwogen om in het voormali ge pand van Albert Heijn aan het Havenplein te gaan zitten, werd ongeveer twee jaar gele den toch gekozen voor nieuw bouw op de lokatie waar de NMB-bank al vele jaren is ge vestigd: de Lange Nobelstraat. Aantrekkelijker Een keuze die werd gemaakt omdat de omgeving van de Lange Nobelstraat de afgelo pen jaren een stuk aantrekke lijker is geworden. „Door de nieuwe inrichting van de bin nenstad, de vestiging van de Albert Heijn-supermarkt in de Lange Nobelstraat en het in voeren van betaald parkeren is de straat veel auto-armer ge worden en aantrekkelijker voor voetgangers". Overigens is bij de bouw van het nieuwe bankgebouw ook rekening gehouden met klan ten die per auto komen. Spe ciaal voor hen (en voor het per soneel) wordt aan de achterzij de van het bankgebouw een parkeerplaats aangelegd. Via een slagboom en een muntje dat klanten krijgen om die te openen, probeert de NMB te voorkomen dat onbevoegden daarvan gebruik maken. Ook komt er aan de achterzijde van het bankgebouw een tweede hoofdingang. Over een jaar gereed Naar verwachting is de ruw bouw van het nieuwe bankge bouw over een jaar gereed. Daarna heeft de NMB nog een half jaar gepland voor de in richting van het gebouw en de verhuizing van dc bankinven- taris vanuit de tijdelijke loka tie in de Graanbcurs aan de Hoge Molenstraat naar de Lan ge Nobelstraat. Verwachting t/m zaterdag 7 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noord 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 3 ZON. EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 06.55, onder 20.21 Maan op 01.17, onder 18.16 5 sept. Zon op 06.57, onder 20.19 Maan op 02.41, onder 18.45 Nieuwe Maan: 8 sept. (12.00) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vanaf vrijdag wordt het weer beduidend anders. Met een noordelijke stroming wordt dan koele lucht vanaf de Noordzee aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. De temperatuur doet een flinke stap terug en komt op de meeste plaatsen niet meer boven de 20 graden uit. Voor het echter zover is krijgen we morgen nog een dag met veel zon en een middagtemperatuur van 21 gra den vlak aan zee tot 27 in het zuid oosten van het land. Ook donderdag wordt het nog vrij zonnig maar door de noordelijke wind wordt dan wel al iets minder warm. RENESSE/ZIERIKZEE - Bij de politie kwamen de afgelo pen dagen drie meldingen bin nen van diefstal van een fiets. In de nacht van zaterdag op zondag werd de fiets van me vrouw V. uit Zierikzee gestolen bij sportpark Bannink te Zie rikzee. Zondag kwam de Duit se toerist R. tot de ontdekking dat zijn fiets was verdwenen van de camping in Renesse waar hij verbleef. En in de nacht van zondag op maandag werd vanaf de Hogezoom te Re- nesse de fiets van de heer B. uit Renesse gestolen. BURGHSLUIS - Maandag avond werd in het haventje van Burghsluis de auto opengebro ken van de heer E. uit Duits land. De inbrekers gingen er van door met een leren jas waarin een mapje met eurocheques zat. ZIERIKZEESCHEfB NIEUWSBODEÉS Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169.00; losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Onder tropische weersomstandighe den wordt in de Lange Nobelstraat te Zierikzee ge werkt aan de sloop van de drie panden van de NMB- bank. Werkzaamheden die de basis vormen voor de bouw van een nieuw bankgebouw dat naar verwach ting begin 1993 in gebruik kan worden genomen. De bouw kost ruim 2 miljoen gulden. Naar verwachting van hoofd aannemer J. Boogert uit Oos- terland zullen de sloopwerk zaamheden morgen, woensdag, grotendeels gereed zijn. Dan staat van de drie, aan elkaar grenzende, panden alleen nog de voorgevel van het middelste huis overeind. Een gevel die da teert uit het begin van deze eeuw en daarom onder Monu mentenzorg valt. Dat is ook het geval met de 'kinderbalkjes' die in dat oude woonhuis za ten. NMB-woordvoerder M. C. J. Mol vertelde dat Monumenten zorg aanvankelijk de eis stelde dat behalve de gevel ook het gedeelte daar vlak achter over eind zou blijven staan. „Maar de koppen van de steunbalken bleken zo rot te zijn dat men die eis heeft laten vallen". De nog in goede staat verkerende balken die uit het huis zijn ge haald worden tijdens de nieuwbouw opnieuw ver werkt. Volgens Boogert bestaat de grootste klus bij de sloopwerk zaamheden uit het slopen van de bankkluis in de kelder van het voormalige bankgebouw. „Dat is allemaal gewapend be ton". Behalve de hydraulische kraan waarmee men de afgelo pen weken heeft gewerkt komt er bij die klus ook een sloopha mer aan te pas. Donderdag begint men via een aangepaste vorm van heien aan de fundering voor het nieuwe bankgebouw. De nieuwe NMB- bank krijgt een vloeropper vlakte van ongeveer 400 vier kante meter en wordt twee ver diepingen hoog. Tfen behoeve van de kelder en de kluis van het gebouw wordt een zware damwand in de grond ge maakt. Het overige gedeelte van het nieuwe bankgebouw wordt gebouwd op heipalen. Die worden niet de grond in geslagen maar via een nieuwe techniek 'gegleden'. „Het is on mogelijk om in de binnenstad van Zierikzee met al die oude gebouwen te gaan heien", al dus de heer Mol. De voorkant van het nieuwe ge bouw omvat drie voorgevels. De vorm van de beide nieuw te bouwen gevels is aangepast aan de middelste oude gevel uit ongeveer 1900 die overeind is blijven staan. Tfevens is in die nieuwe gevels de vorm terug te zien van de beide gesloopte ge vels. De raampartijen worden bij alle drie de gevels in dezelf de stijl gemaakt. De heer Mol vertelde dat men Het slopen van de kluis in de kelder wordt de grootste klus tijdens de sloopwerkzaamheden aan het NMB-bankgebouw in de Lange Nobelstraat die momenteel aan de gang zijn. (Foto: Joop van Houdt). i SCHARENDIJKE - „Wat de recreatie betreft is er door mijn fractie de laatste jaren al genoeg aan de bel getrokken. Daarom willen wij er voorlopig maar het zwijgen toe doen". Een opmerkelijke zinsnede uit de algemene beschouwingen van de SGP/RPF op de begroting voor 1992 van de gemeente Middenschouwen. In de regel trekt de fractie in haar algemene beschouwingen fel van leer tegen uitbreiding van recreatie en de overlast die dat met zich meebrengt. Dit jaar be perkt men zich tot de opmerking dat de gemeente in de visie van RPF/GPV met het aanpakken van illegale recreatie op de goede weg is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3