ZZ KRAMER Kritiek CDA op weren garage aan Zuidweg in Bruinisse Een gewaarschuwd mens... Vrouwen Bellen Vrouwen in september weer van start KLASSIEK BALLET Bruse raad achter subsidie aan Stichting Werkgelegenheid J. S. Wiebrens: Deze ondernemer krijgt geen kans Tolvrij? Indonesische delegatie bezoekt verpleeghuis Cornelia- stichting Tabaks fabriek in de as Contact bijeenkomst gehandicapten Kinderen vanaf 5 jaar, meisjes en damesballet. eerste les m (fans* en balletschool Na zomerstop van enkele weken Bijdrage van f 2,94 per inwoner VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 NR 25007 a BRUINISSE - „De ondernemer krijgt geen kans om te starten en dat is een kwalijke zaak". Dat was het commentaar van CDA-woordvoerder J. S. Wiebrens op het voorstel van het college van b en w van Brui nisse om geen toestemming te verlenen voor de vestiging van een garagebedrijf aan de Zuidweg. Het college wil daar geen garage omdat men bang is dat een bedrijfsvestiging daar tot problemen zal lei den. Bovenstaand kopje 'tolvrij?' zal door menig inwoner van Schouwen-Duiveland wellicht met een zucht ontvangen wor den. Tolvrij, de Zeelandbrug? Dat is toch een gepasseerd sta tion, want de provincie heeft toch beloofd om de slagbomen aan de Bevelandse kant van de brug op 1 januari 1993 voor goed. te openen? Ja, dat is waar maar wel met de politieke slag om de arm, dat er op dat moment een on- derhoudsreserve van zeven tien miljoen gulden moet zijn. Een politiek compromis tus sen de welwillende VVD en D66 enerzijds en een aarzelen de PvdA anderzijds. Maar hoe zeker is het, dat die zeventien miljoen straks op tafel ligt? Een telefoontje naar een staf functionaris van de brugmaat- schappij doet je wat aarzelen (zie jubileumkrant van mor gen, zaterdag 31 augustus). Na tuurlijk, het gaat om een poli tiek besluit, dat een goed amb tenaar niet kan, wil of mag ontkrachten. Maar vaststaat, dat het maken van een reken sommetje, zoals de provinciale PvdA-fractie dat heeft gedaan (1 januari '93 is er voldoende geld in kasniet zo éénvoudig lijkt. Onderhoudskosten, die tot die tijd gemaakt moeten worden zijn moeilijk vast te omlijnen. En nu blijkt, dat een acceptabel sociaal plan (je kunt de tolgaarders niet met een kluitje in het riet sturen) ook duurder dreigt uit te val len dan voorzien. Dan maar een eigen rekensom metje. Veel meer perso neelslasten, hogere onder houdskosten en nog een dosis van onzekere factoren optellen en tot de conclusie komen, dat die zeventien miljoen wellicht helemaal niet op tafel ligt op 1 januari 1993. Geen tolvrije Zeelandbrug dus? Financieel gezien misschien niet, maar moreel gezien kunnen de be stuurders eigenlijk niet an ders. In november van dit jaar moet duidelijk zijn of die ma gische datum realistisch is. Als het tegendeel blijkt, dan is het aan de politiek om met een oplossing te komen. Dat is ze moreel verplicht aan haar kie zers. Dat dienen alle statenle den zich terdege te beseffen, juist al omdat zij de enigen zijn in de provincie, die geen cent hoeven te betalen om de brug over te komen. Ook niet voor privé-ritjes. AvdW Het doel van Vrouwen Bellen Vrouwen is een mogelijkheid te scheppen voor vrouwen om via anoniem contact met ande re vrouwen te spreken over uit eenlopende zaken cq proble men. De vrouwen die bellen kunnen rekenen op ondersteu ning in hun poging om inzicht te krijgen in een problemati sche situatie. De behoefte onder vrouwen om zich op hun manier uit te kun nen spreken tegen iemand, die hun gelijke is, die ze kunnen vertrouwen, is en blijft naar de ervaring van Vrouwen Bellen Vrouwen groot. In de zeven jaar dat de organisatie werkt in Zeeland, neemt het aantal gesprekken niet af, eerder toe. Daarom trekt de organisatie de conclusie, dat een specifieke vrouwentelefoon wel degelijk bestaansrecht heeft. Iets wat binnen gemeenteraden, die om financiële steun worden wor den gevraagd, nogaleens wordt tegengesproken. Nog altijd wordt Vrouwen Bel len Vrouwen geconfronteerd met'het feit, dat veel proble men van vrouwen worden afge daan met opmerkingen als 'zeur niet zo' en 'och, je zult wel in de overgang zijn'. Daardoor gebeurt het regelmatig, dat een vrouw denkt dat ze een uniek probleem zal hebben. Ze durft er niet over te praten, blijft er- J. D. Beuzenberg diende eerder een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan Buiten gebied in. Hij wil aan de Zuid weg een garagebedrijf vesti gen. Een dergelijke bestem ming is niet in overeenstem ming met het bestemmings plan. Op het gebied in kwestie rust wel de bestemming bedrij ven, maar tevens de sub bestemming opslag. Het college heeft in deze kwes tie advies ingewonnen bij de In 1990 is door de Intergemeen telijke Sociale Dienst Schou wen-Duiveland en Sint Phi- lipsland het rapport Zeeland Noord: ontsloten en in ontwik keling uitgebracht. In dat rap port wordt een aantal aanbeve lingen gedaan dat tot doel heeft onder meer de werkgele genheid in de regio te verbete ren. Structuur Om dat doel te bereiken moet, zo zegt men, allereerst een re gionale werkgelegenheid- heidsstructuur opgezet worden over tobben en krijgt allerlei vage klachten. Wanneer een vrouw in die si tuatie de cirkel kan doorbre ken en de vrouwentelefoon belt, komt ze tot de conclusie, dat ze zeker niet de enige is die met een bepaald probleem worstelt. Alleen al die wetenschap en het feit, dat ze serieus wordt genomen, zorgt ervoor, dat de vrouw zich vaak opgelucht voelt. Bovendien heeft de reeds eerder genoemde anonimiteit een grote mate van vrijheid door open te praten. Daarbij wil Vrouwen Bellen Vrouwen met andere vrouwen strijden tegen de onderwaarde ring in het persoonlijke en maatschappelijke leven. Zo is de lijn niet alleen een hulplijn, maar biedt ze de vrouwen die bellen een luisterend oor en on dersteuning in hun weg naar zelfstandigheid; een emancipa tie-telefoon dus. Vrouwen Bellen Vrouwen richt zich op vrouwen van iedere leeftijd, gezindte en nationali teit uit alle lagen van de bevol king. Nog steeds is de samen werking met de stichting Tegen haar wil van kracht door het telefoonnummer van Vrouwen Bellen Vrouwen te laten funge ren als eerste opvangmogelij- heid voor vrouwen die met sexueel geweld te maken heb ben of te maken hebben gehad en daardoor in een noodsitua tie terecht zijn gekomen. De vrouwentelefoon kan in die gevallen zorgen voor onmiddel lijke bijstand door medewerk sters van Tegen haar wil in te schakelen; uiteraard alleen op verzoek van de bolsters zelf. Uitgangspunt blijft echter dat Tbgen haar wil en Vrouwen Bellen Vrouwen beide als zelf- regionale inspecteur van volks gezondheid. Het advies van de inspecteur liet niets aan duide lijkheid te wensen over:niet aan beginnen. Struikelblok voor het college is dat de gara ge in de onmiddellijke nabij heid van een aantal Woningen zou komen te staan. „Gelet hierop achten wij het gevaar aanwezig dat deze be drijfsvestiging zal leiden tot de nodige problemen en klach ten", aldus het college. „Ons hebben terzake reeds enkele en dient er een bedrijvencen trum ofwel bedrijfsverzamel gebouw te komen. Om die twee dingen op poten te zetten wil men de Stichting Werkgelegen heid Zeeland Noord in het le ven roepen. Het oprichten en in stand hou den van een dergelijke stich ting kost geld. De totale exploi tatie wordt op jaarbasis ge schat op 162.265,-. Door de provincie is reeds een bijdrage van in totaal, over de drie jaar die het project vooralsnog gaat duren, twee ton toegezegd. Men heeft daarbij wel als voor standige stichtingen te werk blijven gaan. Overigens staat Vrouwen Bel len Vrouwen in Zeeland niet op zichzelf. Er bestaan in Neder land nog meerdere vrouwente lefoons. Op eigen initiatief ko men vertegenwoordigsters van zoveel mogelijk lijnen twee keer per jaar bijeen om geza menlijk een bepaald thema uit te werken, organisatieproble men te bespreken, afspraken te maken, kortom, allemaal za ken de revue te laten passeren, die het werk ten goede kunnen komen. Vrouwen Bellen Vrouwen weet tot nu toe diverse gemeenten van Zeeland bereid haar subsi die te verlenen, zodat geldge brek vooralsnog geen reden is om te moeten stoppen. Wel zoekt de stichting vrouwen, die de lijn willen ondersteunen. De telefoonlijn is 01100-32233 en is bereikbaar op maandag van 13.30-16.30 uur, dinsdag van 09.00-12.00 uur, woensdag van 19.30-22.30 uur en op don derdag van 19.30-22.30 uur. Schrijven kan ook: Vrouwen Bellen Vrouwen, Postbus 2171, 4460 MD Goes. klachten bereikt terwijl ook in het kader van de nog lopende hinderwetprocedure een be zwaarschrift is ingediend". Kort samengevat: het college ziet een garage op die lokatie absoluut niet zitten. Dit tot on genoegen van CDA-raadslid Wiebrens. Hij bleek echter een roepende in de woestijn. Van de overige fracties kwam geen commentaar op het voorstel van het college. Burgemeester A. Vogelaar benadrukte in zijn antwoord aan Wiebrens nog maals waarom een garage op die plaats volgens het college niet gewenst is. Te snel De burgemeester stelde dat de gemeente zich in een zeer moei lijke situatie zou manoeuvre ren als men toestemming zou geven voor vestiging van de ga- waarde gesteld dat alle binnen ISD-verband samenwerkende gemeenten ook over de brug komen. Voor Bruinisse gaat het zoals gemeld om een in vestering van 2,94 per inwo ner. De subsidie wordt jaar lijks voor een periode van drie jaar verstrekt. Zuidgeest Tijdens de gemeenteraadsver gadering kwam ook het con flict tussen oud-garagehouder P. A. Zuidgeest en de gemeente Bruinisse ter sprake. Zuidgeest stelt de gemeente verantwoor delijk voor de teloorgang van zijn bedrijf. Zijn curator heeft inmiddels een schadeclaim van 1,1 miljoen gulden ingediend. Om te onderzoeken of de ge meente daadwerkelijk schuld heeft aan het faillissement van Zuidgeest en daarvoor aan sprakelijk gesteld kan worden rage. „Het bedrijfsleven moet zeker alle kansen krijgen maar in dit geval adviseer ik u toch dringend hier niet aan mee te werken", aldus Vogelaar. Hij voegde daar nog aan toe dat in de visie van het college de heer Beuzenberg overhaast heeft gehandeld. „Hij heeft verzuimd om zich van te voren te vergewissen van de moge lijkheden die hij op die lokatie zou hebben", aldus Vogelaar. Op de vraag van SGP/RPF- GPV-raadslid J. Boogert of er een andere bestemming voor het perceel in kwestie ligt bleef Vogelaar het antwoord schul dig. Het thema 'overlast' kwam ook ter sprake bij de behandeling van de ingekomen stukken. Een bewoner van de Lange Ring in Bruinisse bestookt het college met brieven waarin hij klaagt over overlast en geluids hinder die veroorzaakt zou stelde het college de raad voor een deskundige in de arm te ne men. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad met dat voorstel akkoord. Het inschakelen van de des kundige kost de gemeente 12.500,- Eveneens zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college om 6.350,- beschikbaar te stellen voor de realisering van een Ha ven Ontvangst Installatie (HOI) bij de Bruse haven. Beroeps- en sportvissers kun nen in een HOI hun klein che misch afval kwijt. De HOI die in Bru komt voorziet overigens niet in verantwoorde lozing van bilgewater. De HOI komt tussen het magazijn van de coö peratieve inkoopvereniging Onderling Belang en het loods je van de Bru 4. KERKRADE - Mobil Chemical Company gaat in Kerkrade een nieuw bedrijf bouwen voor de vervaardiging van plastic ver pakkingsfolie. Het is de derde Mobil-vestiging ih Europa. Eerder startte Mobil onderne mingen in het Belgische Virion en het Italiaanse Brindici. worden door een naastgelegen slagerij. Lijst van de Velde- voorman Chr. van den Berge bleek niet veel begrip voor de klachten op te kunnen bren gen. Hij schetste in welhaast lyri sche bewoordingen het leven in het Bruinisse van vroeger toen de smid op het aambeeld sloeg, in de buurt van de haven een teerlucht hing en de wielen van ee karren nog beslagen waren met ijzeren banden. „Er was zeker zoveel lawaai dan tegen woordig, maar daar was ieder een aan gewend, net als aan de luchtjes". Heksenjacht Van den Berge stelde dat de slager in kwestie niets anders doet dan in het zweet zijns aan- schijns het dagelijks brood ver dienen. „In de brieven proef ik een soort heksenjacht", besloot Van den Berge. Wethouder J. Huizer reageerde op de woor den van Van den Berge met de opmerking dat naar aanleiding van de brief geluidsmetingen zijn verricht die uitgewezen hebben dat de klachten onge grond waren. „Maar we moe ten als college alle klachten se rieus nemen en onderzoeken", aldus de wethouder. ZIERIKZEE - Op zaterdag 31 augustus wordt het Zierikzee- se verpleeghuis Corneliastich- ting bezocht door een delegatie uit Indonesië. Zij worden vergezeld door twee ambtenaren van het ministerie van WVC. De mensen uit Indo nesië bezoeken Nederland om dat ze zich verdiepen in de ge zondheidszorg in ons land. De Corneliastichting is de enige gezondheidsinstelling in Zee land die zij bezoeken. Dé dele gatie wordt ontvangen door de directeur van het verpleeghuis, A. Schouw die tevens een inlei ding houdt over de wijze waar op men in de Corneliastichting werkt. Verder vindt uiteraard een rondleiding plaats door het verpleeghuis. De Indonesische - deleghtie'zal naar verwachting van 11.00 tot 12.00 uur in de Corneliastichting vertoeven. NIJKERK - Brand heeft don derdagavond tabaksfabriek Van Rossum/Gruno aan de Wallerstraat in Nijkcrk voor zeker de helft in de as gelegd. Een politic-woordvoerder heeft dit meegedeeld. De uitslaande brand werd bestreden door de korpsen van Nijkerk. Bunschoten, Hoevela ken en Amersfoort. Een paar bedrijfsbrandweerkorpsen verleenden eveneens assisten tie. Om 00.51 uur werd het sein brand meester gegeven. In to taal waren 70 brandweerlieden actief met het bestrijden van de brand. |Verwachting t/m dinsdag 3 september WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht variabel 2 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min'.temp. 15 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug.Zon op 06.48, onder 20.30 Maan op 22.20, onder 14.20 1 sept.Zon op 06.50, onder 20.28 Maan op 23.04, onder 15.36 2 sept.Zon op 06.52, onder 20.26 Maan op onder 16.43 Laatste Kwartier: 1 sept. (20.16) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zonnige en warme zo merweer weet ook morgen nog niet van wijken. Het hogedrukgebied dat ons weerbeeld bepaalt ligt stevig boven de Noordzee en beweegt maar langzaam naar het oosten. Ko mende nacht is het helder maar er bestaat wel, vooral in het noorden kans op een enkele mistbank. Het wordt dan ongeveer 13 graden. Overdag weer volop zon en de mid- dagtemperatuur loopt op tot onge veer 26 graden, zelfs hier en daar nog iets hoger. De wind blijft uit het oosten waaien en is zwak tot matig rond kracht 3. OOSTERLAND - De afdeling Flakkee/ Schouwen /Tholen van Helpende Handen, gehan dicaptenzorg van de Gerefor-> meerde Gemeenten, houdt op zaterdag 14 september een con tactbijeenkomst in de zaal van het kerkgebouw der Gerefor meerde Gemeente aan Sint Joostdijk 12 in Oosterland. De afdeling nodigt alle ver standelijk gehandicapten en hun ouders en/of verzorgers uit voor de contactbijeenkomst. De bijeenkomst wordt om 14.15 uur geopend. Daarna wordt er een bijbelse vertelling ge bracht en wordt er gezongen. In de pauze bestaat er voor de kinderen gelegenheid om te knutselen. De sluiting vindt plaats om 16.15 uur. Gehandi capten ook van buiten de Gere formeerde Gemeenten zijn har telijk welkom. ZIERIKZEESCHEfBfï NIEUWSBODE Ka Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur én van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) 1 45,00; per jaar 1 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ..succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. AMSTERDAM - De wetgever moet voorkomen dat de PTT met de aanleg van het glasve zelnet op het terrein komt van de huidige kabelexploitanten. Dit is de kern van een rapport dat is opgesteld door het Insti tuut voor Informatierecht (IVIR) in opdracht van de Ka beltelevisie Amsterdam en de Vecai (de vereniging van kabe lexploitanten). BRUINISSE - Een gewaarschuwd mens telt voor twee, luidt het aloude gezegde. Mannen die Brui nisse, en dan met name het Havenplateau, met een bezoek vereren worden daar op ondubbelzinni ge wijze gewaarschuwd voor mogelijk hoog water op de kade. Het vriendelijk verzoek aan hen is dan ook, getuige het verwijzingsbord dat het waarschuwingsbord sinds kort siert, de waterover last niet nog groter te maken door in de Grevetingen te wateren.Zij kunnen hun plasje lozen in één van de urinoirs waarnaar het bord verwijst. (Foto: Joop van Houdt) Advertentie NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW in HAAMSTEDE en BRUINISSE o.l:v.: Mevr. Kramer-de Groot - Elly Geelhoed Aangesloten bij de Royal Academy of Dancing 7 Vrije 2 - Zierikzee 01110-13132-17458 - ZIERIKZEE - De Zeeuwse vrouwentelefoon, Vrou wen Bellen Vrouwen, gaat na een zomerstop van en kele weken op 9 september weer van start. Deze luistertelefoondienst, die bij subsidie-aanvragen binnen de diverse gemeenten nogaleens op protest stuit, is opgericht in 1984. BRUINISSE - Zonder discussie of hoofdelijke stem ming schaarde de gemeenteraad van Bruinisse zich gisteren, donderdag, achter het voorstel van het col lege van b en w om een subsidie van 2,94 per inwo ner beschikbaar te stellen aan de nog op te zetten Stichting Werkgelegenheid Zeeland Noord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3