Zeegras Grevelingenmeer is praktisch verdwenen Renault presenteert Scenic met stijl en technologie Geen kokkelvisserij op de Oosterschelde WEEKENDSERVICEDIENST Volgens ivetenschappers Delta Instituut Spoorbrug over Kanaal door Zuid-Beveland Engels symfonie-orkest concerteert in Zierikzee Haven Kortgene verzandt Scenic: Safety Concept Emodied in a New Innovative Car DEURffiffre 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het zeegras in de Grevelingen sterft af. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Het zeegras in het Grevelingenmeer is praktisch verdwenen. Dat hebben wetenschappers van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch On derzoek in Yerseke ontdekt. Dit heeft volgens hen ernstige gevolgen voor de karakteristieke en zeldza me levensgemeenschap van het meer en de tiendui zenden trekvogels die zich voeden met zeegrasblade ren of zaden. Het is voor prof. dr. P. Nien- huis, die samen met zijn colle ga prof. dr. D. den Hartog van de universiteit van Nijmegen het onderzoek leidt, niet. hele maal duidelijk wat de oorzaak van deze naar zijn mening „dramatische" terugloop van de zeegrasbegroeiing is. Ver ontreiniging kan niet de oor zaak zijn, omdat het water van het Grevelingenmeer helder, schoon en rijk aan zuurstof is. Slijmzwam Vermoedelijk is een parasitai re, microscopisch kleine slijm zwam, Labyrinthula geheten, verantwoordelijk voor de epi demie. Maar er zijn ook andere factoren die een rol spelen bij de snelle achteruitgang van*de vegetatie, zoals de geringe hoe veelheid voedingsstoffen, het constante hoge zoutgehalte van het meer en de watertempera tuur. In de jaren zeventig was 4400 hectare van het Grevelin genmeer bedekt met water planten, die volgens Nienhuis in belangrijke mate bijdragen aan de natuurwaarde van de Grevelingen. De laatste jaren ging het bergafwaarts met de vegetatie. In 1989 was nog slechts 1400 hectare van het meer bedekt met waterplan ten. „De grote klap is kenne lijk dit jaar gekomen. Naar schatting is nu nog slechts 100 tot 200 hectare over van de eens zo fiere onderwaterbegroeiin gen." De teruggang van het zeegras verloopt zo snel dat professor Nienhuis denkt aan een epide mische ziekte die het zeegras aantast. De verschijnselen van de ziekte uiten zich als zwarte vlekjes en strepen op verder ogenschijnlijk gezonde en groeiende bladeren. Volgens professor Den Hartog, die de zwarte vlekken al in 1987 ont dekte, is de epidemie toen al begonnen. Onderzoek heeft aangetoond dat de slijmzwam Labyrinthu- 1# altijd in kleine hoeveelhe den in zeegrasplanten aanwe zig is. Pas wanneer de begroei ing wordt blootgesteld aan een bepaalde verstoring, slaat de epidemie toe. De biologen van het Delta Instituut en de Nij meegse universiteit zoeken nu naar een dergelijke verstoring. Een mogelijke oorzaak is de geringe hoeveelheid voe dingsstoffen, vooral stikstof verbindingen, in het Grevelin genmeer. Dat kan remmend werken op de groei van de wa terplanten. Het hoge zoutge halte van het water is geen slechte omstandigheid, inte gendeel. Maar het zorgt er wel voor dat zeegras vatbaarder wordt voor de epidemie. Ook de kieming van de zeegrasza den kan worden geremd door een te hoog zoutgehalte. Een andere factor is de water temperatuur. Een paar strenge winters achter elkaar, zoals we in de jaren 1985, 1986 en 1987 gehad hebben, kunnen er voor zorgen dat de wortelmat van het zeegras verzwakt of zelfs afsterft. Een zeer geringe vor ming van zeegraszaden in de zomer in combinatie met af stervende wortelmatten gedu rende de winter kan snel leiden tot algehele verzwakking van de begroeiing. Bukman houdt vol ZIERIKZEE - Minister Bukman (landbouw, natuur beheer en visserij) heeft besloten de Waddenzee en de Oosterschelde ten westen van de Zeelandbrug dit jaar niet open te stellen voor de kokkelvisserij. In het gebied ten oosten van de Zeelandbrug mogen tussen 2 september en 5 november gedu rende vier dagen per week wel kokkels worden gevangen. Bukman heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer geschre ven. In juni maakte de minis ter al kenbaar dat hij de kok kelvisserij dit jaar wilde ver bieden. Op aandrang van de visserij sector is echter een nadere in ventarisatie uitgevoerd. Die geeft Bukman echter geen. aan leiding zijn voornemen te wij zigen. Uit in juni gepresenteer de gegevens van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek (RIVO) bleek dat het kokkel bestand in de Waddenzee en de Oosterschelde veel te laag is om aan de voedselbehoefte van eidereenden en scholeksters te kunnen voldoen. Beide vogelsoorten zijn dit jaar dan ook drastisch in aan tal verminderd. In juli kwa men er echter signalen dat het aantal kokkels door een recen te zaadval weer was toegeno men. Het ministerie heeft daarop, in samenwerking met het RIVO, een nieuw onder zoek verricht. Daaruit blijkt dat in het voor jaar weliswaar een broedval in de Waddenzee heeft plaatsge vonden, maar dat deze uiterst gering was. Ook voor volgend jaar zijn de vooruitzichten voor het kokkelbestand in dit ge bied „uiterst somber", aldus Bukman. In de Oosterschelde is de situatie iets gunstiger. Natuurbeschermingsorganisa ties pleiten al jaren voor het stopzetten van de kokkelvisse rij in de Waddenzee. In voor gaande jaren werd daar door de Nederlandse kokkelvissers jaarlijks gemiddeld zo'n 8.000 ton gevangen. De vangst werd voornamelijk geëxporteerd. De omzet bedroeg zo'n 150 mil joen gulden per jaar. VLAKE - Na veel passen en meten is donderdag met vier bokken van Taklift de nieuwe 1.460 ton zware nieuwe spoorbrug op de pijlers in het Kanaal door Zuid-Beveland bij Vlake geplaatst. De boogbrug is vervaardigd van high-energy steel, een zeer stijve staalsoort die in de offshore-industrie wordt ge bruikt. Het is de eerste keer dat dit materiaal voor een spoorbrug wordt toegepast. Eer de 126 meter lange en 13,6 meter brede boogbrug klaar was om op de twee millimeter nauwkeurig te worden ge plaatst, moesten er nog de no dige obstakels worden geno men. De sluis bij Wemeldinge en de zogeheten flessehals in het ka naal vormden problemen. Bij de sluis ging het maar krap aan en remmingswerken op het smalste gedeelte van het ka naal moesten tijdelijk worden weggehaald omdat anders het transport er niet door kon. Speciaal voor de bokken, die vanaf de Westerschelde kwa men, moest het peil in het ka naal met 90 centimeter worden verlaagd. De bokken waren een fractie tehoog om door de oude Vlakebruggen te komen. ZIERIKZEE - Het Lincolnshire Youth Orchestra maakt deze dagen een tournee door Nederland. Als besluit van de tournee geeft het nieuwe symfonie orkest dat uit jonge musici bestaat een aantal con certen in het Westen van het land. Eén van deze con certen wordt gegeven in de Nieuwe Kerk te Zierik zee op vrijdagavond 6 september om 20.00 uur. Voor liefhebbers varl symfoni sche muziek uit de achttiende eeuw is dit een uitstekende ge legenheid om voor een uiterst lage toegangsprijs (de toegang is gratis) fraaie muziek te be luisteren. Het orkest treedt be langeloos op, onder meer als dank voor de gastvrijheid die de orkestleden bij de diverse gastgezinnen ondervonden hebben, maar tevens ten bate van de restauratie van het fraaie Kam en Van der Meulen- orgel van de Nieuwe Kerk. Na afloop gaat de zak rond om op nieuw gelden voor de komende restauratie in te zamelen. Naast een concert in Zierikzee treedt het orkest dezer dagen ook op in de Grote Kerk van Den Haag en tenslotte verzorgt het orkest een schoolconcert voor leerlingen van de Christe lijke Scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Kamerorkest Het Lincolnshire Youth Or chestra bestaat ruim een jaar. Al vrij snel in het bestaan be reikte het orkest een dusdanig niveau dat het mogelijk was om internationaal op te treden. Nederland is de eerste buiten landse trip die het orkest maakt. Door middel van het Lincolnshire Youth Orchestra krijgen musici uit het graaf schap Lincolnshire de kans om in een kamerorkest te spelen, een mogelijkheid die in de wij de omgeving van dit orkest niet mogelijk is. Hoewel het woord kamerorkest wellicht wat kleinschalig aandoet, moet men niet vergeten dat in vorige eeuwen men onder ka mer de schatkamer van een vorst verstond ofwel de vorste lijke residentie. Een kameror kest kan toch wel veertig musi ci omvatten. Muziek uit de achttiende eeuw staat bij voorkeur op het pro gramma, maar ook kleine wer ken uit andere-perioden, wer ken die vaak ook met een gro ter orkest worden uitgevoerd. De musici komen uit het hele graafschap Lincolnshire. In de toekomst hoopt het orkest ook in andere delen van het Vere nigd Koninkrijk op te treden. Momenteel bestaat het orkest uit 34 leden. Op het repertoire staan onder meer werken van grote componisten zoals Beet hoven (de Symfonie in C), daar naast het prachtige Vioolcon cert van Felix Mendelssohn- Bartholdy, de Ouverture in Ita lian style van Schubert en een werk getiteld Song Collection. De Engelse jeugdsymfonie- orkesten staan (mede door de aanpak van het muziekonder- richt in Engeland) op een hoog niveau. Daarnaast is het voor ouderen maar met name ook voor kinderen inspirerend om jongeren samen muziek te zien maken. Het concert in Zierik zee begint om 20.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoecntrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 31 augustus 07.55 159 01.35 - 154 20.00 163 13.40 -126 1 september 08.35 153 02.15 - 152 20.45 158 14.25 -128 2 september 09.25 142 03.05 -145 21.45 147 15.20 -125 31 augustus 06.20 174 00.20 - 153 18.40 176 12.25 - 125 1 september 07.10 162 01.00 - 149 19.30 164 13.20 - 125 2 september 08.05 141 02.00 - 139 20.35 143 14.25 -119 31 augustus 07.45 168 01.35 - 163 19.45 176 13.50 - 136 I september 08.30 163 02.15 - 162 20.40 169 14.35 -138 2 september 09.30 151 03.05 - 154 21.55 156 15.25 - 134 31 augustus 08.00 186 01.40 - 168 20.10 188 13.45 - 141 1 september 08.40 178 02.20 - 166 20.55 181 14.30 - 143 2 september 09.30 163 03.10 - 158 21.55 165 15.25 -137 Doodtij: 4 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 KORTGENE - De gemeente Kortgene, is door de unanieme beslissing van de Eerste Ka mer, die unaniem het wetje hiervoor goedkeurde, in het bezit gekomen van de Colijns- plaatse haven annex jachtha ven. Hier schuilt echter een ad der onder het gras. Na de aan leg van de haven c.q. de ope ning waardoor men de haven in en uit gaat, bleek een niet te stuiten verzanding op te tre den, waardoor een ononder broken uitbaggering noodza kelijk werd. De gemeente wil nu wel de ha ven overnemen, maar dan wel na een fikse tegemoetkoming van Rijkswaterstaat. De aan geboden afkoopsom van vier miljoen gulden is daarvoor te mager, men wil meer en heeft daarop verschillende keren aangedrongen, tot dusver zon der resultaat. Minister Maij- Wegen schuift de zaak door' naar minister Kok, maar de toestand blijft zoals ze is. De watersportvereniging spen deert jaarlijks 175.000,- aan baggerkostcn. De gemeente be taalt stortingsrechten voor op gebaggerde specie. ZIERIKZEE - Renault presenteert een nieuwe con- ceptcar, die zowel als stijlstudie als technologische vitrine gezien kan worden. De auto heet Scenic en is een nieuw initiatief van Renault op het gebied van ruime éénvolume-auto's. De Scenic staat garant voor optimaal reisgenot, waarbij veiligheid voorop staat. De Renault Scenic beant woordt aan de behoeften van klanten met een gezin, die an ders willen reizen en die zich' tot een uiterst comfortabele ruimte-auto voelen aangetrok ken. Naar schatting een derde van de Europese automobi listen zou zich snel kunnen gaan interesseren voor dit con cept, dat inspeelt op het stre ven naar huiselijke geborgen heid, de zogenaamde cocoo- ning-gedachte. Deze klanten kring is uit op nieuwe initiatie ven ten aanzien van vormge ving (kleur, materiaal, even wichtigheid), comfort en bin nenruimte (veelzijdige ge bruiksmogelijkheden, varia bele indeling, opbergmogelijkheden). Niette min is de veiligheid, zowel de actieve als passieve, hun eerste zorg. Thema De Renault Scenic beant woordt aan deze verwachtin gen door middel van het thema L'invitation au voyage, dat als ondertitel en in drie talen op de carrosserie is weergegeven. Alle vernieuwingen die deze auto introduceert, roepen een onweerstaanbaar verlangen op om met het gehele gezin er op uit te trekken. Om een reis van een nieuwe dimensie te gaan beleven, in de volle betekenis van het woord. Eén en ander wordt onderstreept door de denkbeeldige wegenkaart, die als op oud perkament op de amberkleurige moquette be kleding is afgebeeld, of door de suggestieve uitstraling van de vijf stoelen met hun rugtassen, elk voorzien van de naam van één van de vijf continenten en •elk in een andere kleur uitge voerd. Naast vernieuwend, door af wijkende buitenmaten, handi ge indelingsmogelijkheden en verfrissend kleur-, en materi aalgebruik is de Scenic op vei ligheidsgebied vooral innova tief. De conceptcar beschikt over een dubbele bodemplaat met ingebouwde bagageruim tes en een klimaatregelings systeem met verticale luchtcir- culatie, waarbij de dragende delen van de opbouw dienst doen als luchtkanalen. De Sce nic, die aan de rechterzijde geen middenstijl heeft om de instap te vergemakkelijken, beschikt over permanente vier- wielaandrijving, een 2,0-liter multikleppenmotor met varia bele kleptiming en een auto matische versnellingsbak waarvan de keuzehendel is ver vangen door een klein toetsen bord. Dit toetsenbord, dat dankzij een geïntegreerde chip als het ware het bedienings-, en controlebrein van de auto vormt, is uitneembaar en biedt zo een doelmatige bescherming tegen diefstal van de auto. De bestuurdersplaats tenslot te, die door zijn uitvoering aan die van een helikopter doet denken, is uitgerust met het Carminat navigatiesysteem, een handige hulp voor de be stuurder bij het vinden van de weg, en met een systeem dat de oplettendheid van de bestuur der controleert om in slaap val len achter het stuür te voorko men. Dit laatste snufje heeft Renault al enkele jaren in ont wikkeling. De Scenic wordt in september voor het eerst aan het publiek getoond op de In ternationale Automobil Ausstellung (IAA) in Frank furt. Renault brengt een nieuw type op de markt: de Scenic. Augustus en september Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Vrijdag 30 augustus Nieuwerkerk Oud papier brengen. Gebouw Salem Molenstraat. 18.30 tot 20.30 uur. Burgh Concert The Rotterdam Con sort. NederlandseHervormde kerk. 20.15 uur. Zaterdag 31 augustus Oosterland Officiële overdracht hulpverle ningsvoertuig brandweer Dui- veland. Brandweerkazerne. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Open fuchsia-tuin van C. Rem mers, Hogeweg 24, 10.00-17.00 uur. Maandag 2 september Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in 't Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 3 september Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dijkenfietstocht voor senio ren; 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Noordgouwe Kamermuziekconcert in NH- kerk. M.m.v. Christiaan Bor (viool), Keako Mukoyama (cel lo) en Rian de Waal (piano). 20.00 uur. Donderdag 5 september Dreischor Kamermuziekconcert in NH- kerk. M.m.v. Christiaan Bor (viool), Gerrit Oldeman (altvi ool), Kaeko Mukayama (cello), Carine messer (hobo) en Ma rianne Boer (piano). 20.00 uur. Zierikzee Officiële opening vogelobser vatiehut in Galgepolder door burgemeester Asselbergs. 10.30 uur. Neeltje Jans Officiële opening vogëlobser- vatiehut door gedeputeerde De Vries-Hommes. 13.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie AZ. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 6 september Zierikzee Feestavond 80 jaar Nutstuin- grond. Huis van Nassau. 20.00 uur. John Adams zingt John Den ver. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kamermuziekconcert in Rid derzaal Slot Haamstede. M.m.v. Ann Vancoillie (viool) en Jan Vande Weghe (piano). 20.30 uur. Bruinisse Zangkoor Poolse Nachtegalen. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 7 september Haamstede Open huis nieuwe ZWN- stalling van 10.00 tot 17.00 uur. Noord welle Kamermuziekconcert in Cor- neliuskerk. M.m.v. het Schu mann Ensemble. 20.00 uur. Dreischor Musi Voca concert met Schelde- loodsenkoor en brass band Apollo in Ned. Herv. kerk Dreischor. 20.00 uur. Bruinisse Braderie Scouting bij de mu ziektent. Bij slecht weer in het verenigingsgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Kern Brouwershaven. Vanaf 09.30 Zaterdag 28 september Dreischor Concert korpsen van Brou wershaven en lampionoptocht. Ring. 19.00 uur. Middelburg Country Tbernee. Evenemen tenhal Dc Kruitmolen. Van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop. Van 13.30 tot 16.00 uur Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 3CHUDDEBEURS TEL OHRH6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2