mm &tsai DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 'Trieste zaak dat deze maatregelen nodig zijn' Oprichting werkgroep filmkunde in Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE.^; Expositie Riet Jachmann ter Haar in Galerie De Eenhoorn Wat dacht u van Fischbacher of Jab? Juist! ZonnemaireU 3 HONDEN 4 POPPENBEURS 7 COMPETITIE I dé krant van schouwen - duiveland! „Bedenkelijke ontwikkeling" Gs willen sanering vervuilde grondlaag Groenleer ^feiBUor/y^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 AUGUSTUS 1991 148e JAARGANG NR 25005 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1S89 rs O I 4 Eert welomschreven doel is het geheim van duurzaam succes. Cousin Plaatselijk mist HET WEER In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, en een minimum temperatuur van ongeveer 11 gra den. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 22 graden. Zwakke tot mati ge wind- rond kracht 3. o De politie zoekt naar de daders van een moord op twee honden. In Goes wordt een poppenbeurs gehouden. Er is van alles te zien NACHTEGALEN De Poolse Nachtegalen komen naar Bryuinisse op vrijdag 6 september. De competitie gezien door de ogen van Marco Tanis van VV Zonnemaire. Dit nummer bestaat uit 9 pagina's i ZIERIKZEE - Zeeland is een nieuwe werkgroep rij ker. Onder de paraplu van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is een nieuwe werkgroep opgericht: de werkgroep filmkunde. Woensdagavond 11 september presenteert deze nieu we werkgroep zich tijdens een bijeenkomst in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. hams zal hierbij een toelich ting en een korte uiteenzetting geven over de doorbraak van het moderne in film, architec tuur en religieus levensgevoel. De wergroep filmkunde, waar in ook niet-leden van het Zeeuwsch Genootschap kun nen participeren zal zich bezig gaan houden met de betekenis en inhoud van de audiovisuele media en de invloed die deze op het menselijk gedrag uitoe fenen. Volgens de werkgroep brengt het TV-scherm de we reld, volgens de visie van de filmmakers in de huiskamer. Première Via lezingen, colleges en semi nars uiteraard met film- en vi deobeelden wil de werkgroep de functie en invloed van de au diovisuele media bestuderen. Voorafgaande aan het Film festival Zeeland dat in septem ber wordt gehouden presen teert de werkgroep zich woens dag 11 september met onder meer een Zeeuwse première van Bouwen voor het Licht. De nieuwe werkgroep presen teert zich vanaf 19.30 uur in de aula van de Zeeuwse Biblio theek. Op dat tijdstip wordt begonnen met de zwart wit do cumentaire Bouwen voor het licht. De Van Nelle Fabrieken 1917-1932. Een 25 minuten du rende documentaire van Anna Abrahams, Jan Frederik Groot en Vincent Verwey. Drs Abra- Een uur later (omstreeks 20.30 uur) begint de algemene verga dering waarbij Hendrik Wil lem Göbel M. A. de aanwezigen informeert over de nieuwe werkgroep. Na de pauze, die tot 21.15 uur duurt, volgt een algemeen col lege filmkunde door professor dr J. Hes. Hierbij wordt een fragment uit de zwart/wit film Intieme belichting uit 1966 van de Tsjech Iwan Passer getoond. Rond de klok van 22.30 uur wordt de avond afgesloten. Het lidmaatschap van deze werk groep kost vijftien gulden. Ver- "dere informatie of opgave als lid is mogelijk via W. Göbel (01184-71364) of B. Meindersma (01180-15649). KAAPSTAD - Het politiek ge weld in Zuid-Afrika heeft het afgelopen weekeinde aan zeven mensen het leven gekost, zo heeft de politie maandag ge meld. De slachtoffers vielen hoofdzakelijk bij vechtpartij en rond Kaapstad en Johannes burg. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus, JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. we lesmethodes ten behoeve van de Openbare Basis School De Springplank in Noordgou- we. Voor leerlingensets ten be hoeve van de Vereniging Basis school Zonnemaire werd 1330 gulden beschikbaar gesteld. Ondanks het feit dat de kosten voor de gemeente ongeveer 1050 gulden hoger uitvallen dan dit jaar, stemde de raad ook unaniem in met de begro ting 1992 van de stichting Ge meenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duiveland. De kosten voor de bibliobus die in de diverse ker nen van de gemeente komt dus. Die kosten stegen vooral om dat het aantal mensen in de ge meente Brouwershaven dat van deze voorziening gebruik maakt dit jaar steeg van 400 naar 440. De bijdrage van de gemeente in 1992 bedraagt nu ruim 100.000 gulden. De raad besloot verder een be drag van ruim 160 gulden be schikbaar te stellen voor (maximaal) twee inwoners uit de gemeente die zich tot na- tuurgids willen laten opleiden via een cursus van de provin ciale VVV. Ook de nieuwe op zet van Tafeltje-Dek-Je, de maaltijdvoorziening aan huis voor mensen die niet meer zelf kunnen koken en boodschap pen doen, werd goedgekeurd. Men was vooral blij dat de maaltijdvoorziening nu wordt uitgebreid van vijf naar zeven dagen per week. Besloten werd alle overheadkosten te betalen plus een bijdrage van een kwartje aan de maaltijd zelf. De gebruikers zelf betalen nu 6,75 per warme maaltijd die zij krijgen thuisbezorgd. De Brouwse raad nam verder de principe-beslissing om een aantal polderwegen over te dragen aan het Waterschap Schouwen-Duiveland en zelf een aantal wegen in de diverse bebouwde kommen in beheer te nemen. Een proces waarover al enkele jar an wordt onder handeld en uat naar verwach ting een januari 1993 afgerond zal zijn. Ook wérd besloten een samenwerkingsovereenkomst te sluiten met het waterschap wat betreft de uitwisseling van persoonsgegevens en het innen van de diverse gemeentelijke en waterschapslasten. ZIERIKZEE - „Het komt te genwoordig vaker voor dat de gemeenten in de regio niet tot eenzelfde besluit komen en dat vind ik een bedenkelijke ont wikkeling",PvdA-raadslid D. van der Wekken toonde zich maandagavond tijdens de commissievergadering finan- cieën verontrust over het feit dat bepaalde gemeenten, vol gens Van der Wekken vaak de zelfde gemeenten, regelmatig een afwijkend standpunt inne men in zaken met een regio naal belang. En dat terwijl een gemeente als Duiveland wel subsidie verleent aan de Zo- meruniversiteit Zeeland, een evenement van bovenregio naal belang volgens de sociaal democraat. Van der Wekken uitte zijn verontrusting over deze tendens toen het subsidie verzoek van de Werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen- Duiveland aan de orde kwam. Deze werkgroep vroeg de ge meente Zierikzee om een een malige subside van vijf cent per inwoner plus een blijvende (structurele) subsidie van een dubbeltje per inwoner. Met uitzondering van W. F. Spren- gelmeijer (RPF/GPV/SGP) ging de commissie daar zonder meer akkoord mee. DEN HAAG - Koningin Bea trix zal op dinsdag 3 september in de Geertekerk te Utrecht het concert bijwonen van Christop- he Coin en Gustav Leonhardt. ter Haar ontwikkelt zich naar mate ze bezig is. „Er ontstaat iets wat ik erin zie, er komt vanzelf iets uit en soms veran der ik het oorspronkelijk be doelde werk helemaal. Soms kom je dan wel eens voor een verrassing te staan". Ze vindt zichzelf niet het type om van foto's te werken. „Als je direct uit de natuur iets overneemt, ligt er veel meer diepte in. Als ik een ets wil maken, maak ik eerst een schets. Daarna ga ik het abstraheren, ik geef niet al les meer weer. Vroeger deed ik dat wel maar nu verwerk ik mijn eigen ideeën erin. Neem nou mijn werk Digitalis. Die plant had ik gezien en wilde ik vastleggen. Zoals ik de plant heb weergegeven, groeit het echter niet maar ik wilde er mijn eigen mooie compositie van maken. Vermoeiende techniek Vanaf het jaar 1984 is ze al be zig met haar werk. In dat jaar is ze naar de Vrije Academie in Amsterdam gegaan. Diverse technieken heeft ze zich daar eigen gemaakt. Zo ook het et sen, de vermoeiendste tech niek: „Als je gaat etsen, moet je voor elke kleur die je wilt gebruiken een etsplaat maken. Bovendien moeten die nog per fect in elkaar passen ook. Een vermoeiende bezigheid die op mijn leeftijd helaas niet meer altijd mogelijk is", aldus Jach- mann ter Haar. In het vervaar digen van etsen gaat dus ook de meeste tijd zitten; het kan weken duren maar ook een jaar. Leuke reacties Riet Jachmann ter Haar vindt het leuk om in De Eenhoorn te exposeren. De werken hangen er heel leuk, de lokatie vindt ze erg gezellig aan het centrum en de mensen uit Zierikzee vindt ze erg aardig. In het algemeen krijgt ze leuke reacties van de bezoekers te horen. Er wordt veel van haar werk verkocht. „Dat is natuurlijk ook erg leuk, maar er zijn werken bij die ik liever niet zou verkopen omdat ik er erg aan gehecht ben. Maar ik vind het niet leuk om ergens een bordje Niet te Koop op te hangen, dus in prin cipe is alles te koop. DEN HAAG - De fractie van Groen Links wil van minister Van den Broek weten wat zijn inzet zal zijn op het spoedbe raad dat de EG dinsdagmiddag in Brussel houdt over de even tuele erkennning van de onaf hankelijkheid van de Baltische staten. Brouivse raad laat metalen roldeuren aanbrengen voor vandalismegevoelige ingangen van basisscholen Nieuw werk neemt abstractere vormen aan BROUWERSHAVEN - Voor een bedrag van ruim 10.000 gulden wordt voor de voormalige kleuter schooltoegangen van de scholen in Brouwershaven en Dreischor een metalen roldeur aangebracht en worden de muren van de schoolgebouwen bewerkt met een middel dat het beklimmen ervan door de jeugd moet tegengaan. Dat werd besloten tijdens de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Brouwersha ven, maandagavond in het Brouwse stadhuis. Bij het ne men van dit besluit spraken al le fracties hun teleurstelling uit over de noodzaak ervan. „Het is een trieste zaak dat de ze maatregelen nodig zijn om het vandalisme te bestrijden", aldus E. M. Overbosch-de Reij- ger (PvdA) en haar opmerking werd in diverse bewoordingen vanuit de overige fracties on derstreept. G. J. van de Velde-de Wilde (VVD) vroeg zich af of de ope ningen in het hekwerk dat wordt aangebracht niet zo groot zijn dat de kinderen er toch in kunnen klimmen. Maar wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter vertelde dat de roldeuren van dezelfde soort zijn als waarmee etalages van winkels worden afgeslo ten. De gemeenteraad stelde* ook 7000 gulden beschikbaar voor het veiliger maken van de vluchtroute vanaf de zolders van het scholencomplex te Brouwershaven. En 8000 gul den voor de aanschaf van nieu- Vöor de ingang moet een staleji roldeur komen om vandalisme tegen te gaan. (Foto: Joop van Houdt). Diverse onderzoeken hebben aan het licht ge bracht dat de bovenlaag van het terrein (ongeveer 30 centimeter) sterk is verontreinigd met me- taalresten en arseen. Daaronder is de veront reiniging minder, zij het dat aan de noordkant en in de tuinen de grond op 1,25 meter diepte weer schoon is en aan de zuid kant op 2 meter. In het grondwater is plaatselijk een matige verontreiniging met zware metalen en aroma ten vastgesteld. Het ter rein en de tuinen moeten tot de schone grondlaag worden schoongemaakt, waarna zij weer voor verschillende doelein den kunnen worden ge bruikt. Het grondwater wordt vrijwel helemaal met de af te graven grond meegenomen. Eventuele restahten ver ontreiniging kunnen via een drainagestelsel wor den afgevoerd. Gs heb ben het gemeentebe stuur van Zierikzee ge vraagd of het bereid is mee te delen in de kosten van het schoonmaken van het terrein. Wereldgebeuren ZIERIKZEE - Het dage lijks bestuur van de pro vincie wil de verontrei nigde grond en het grondwater op het ter rein van schroothandel Groenleer aan de Gra venstraat in Zierikzee „Aan de ene kant heb ik gods dienst weergegeven en aan de andere kant macht. Maar je mag er in zien wat je wilt zien", legt ze uit. Ze houdt van het ge bruik van de fantasie in het vervaardigen van werk maar het moet niet te extreem zijn, „Ik houd niet van schilderijen of werken die alleen iets bete kenen voor de vervaardiger zelf. Andere mensen moeten er ook iets mee kunnen doen. Ik houd dus van het gebruik van de fantasie maar dan wel er gens op gebaseerd", aldus Riet Jachmann ter Haar. Verrassing Het werk van Riet Jachmann Het meeste werk van Riet Jachmann ter Haar heeft de natuur, mens en dier, als the ma. Soms zit er ook een werk tussen met het wereldgebeuren als thema. Als ze zich over iets kwaad maakt dan verwerkt ze dat in haar werk. Zo hangt er in Galerie De Eenhoorn ook een inktschets die ze gemaakt heeft gedurende de Golfcrisis. Het heet Maskerade en heeft de huichelachtigheid van de gods dienstoorlogen als thema. Kunstenares Riet Jachmann ter Haar. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tot en met 7 september exposeert Riet Jachman ter Haar haar werk, bestaande uit etsen, aquarellen en werken waarbij andere technieken ge bruikt zijn. Al haar werk wat ze in de periode 1984, toen ze begon, tot 1991 vervaardigd heeft, is te be wonderen in Galerie De Eenhoorn aan Havenpark 14 in Zierikzee. Haar werk komt meestal voort uit observaties uit de natuur. Meestal vangt ze beelden op die ze in haar geheugen vast houdt. Verweven met haar fan tasie komt er dan een produkt tevoorschijn, van een eigen stijl voorzien. Toch vindt ze het ook wel eens leuk om een waarheidsgetrouwe ets of aquarel te maken, maar een be langrijke wending in haar werk, vergeleken met haar vroegere werk is toch te ken merken door een meer abstrac te benadering van de observa ties die ze maakt. Etsen, aqua rellen, collages en deze drie technieken door elkaar verwe ven zijn tevens kenmerkend voor het werk van Jachmann ter Haar. Ze vindt het leuk om technieken en materialen door elkaar te gebruiken: zo prijkt een werkstuk van haar aan de muur, waarin pastel, aquarel, en gouache verwerkt is. Het idee hiervoor deed ze op toen ze een foto zag van een bos in Ca nada dat in het najaar prachti ge kleuren aanneemt. Verwe ven met haar eigen fantasie rolde ook hier een haar type rend produk uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1