Nieuw vergoedingensysteem voor brandweerpersoneel Records sneuvelen Oosterlander bekent diefstal uit tenten HOTEL VAN OPPEN Brede gevel met Chinees tintje stukken Vergoedingen voortaan volgens VNG-normen Vergadering commissie financiën Boetes voor verkeerd parkeren luiworo j iWdi\torc> Van ouds: Van Oppen.... Taxi's en snelheid! Hogezoom en Hoge weg MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 NR 25004 9 ZIERIKZEE - De meeste brandweerkorpsen binnen de regionale brandweerkring Noord- en Midden Zee land krijgen een vergoeding volgens de normen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit wil het college van b en w van Zierikzee in het vervolg ook gaan voeren. Dit vergoedingensysteem komt maandag 2 september ter sprake in de gemeente raadsvergadering die om 19.30 uur in de raadzaal van het Stadhuis begint. Mosselaanvoer minder door warmte BRUINISSE - De mosselaanvoer aan de veiling te Yerseke bestond in de week van 19 tot en met 23 augustus uit 77 partijen waarvan 61 uit Zeeland en 16' uit de Waddenzee. Vooral deze laatste categorie (de Wadmosselen) lieten het afweten, niet alleen door de slinkende voorradeeen, maar veel door het warme weer. Deze vergoedingen, waarover de afgelopen tijd door toedoen van belastingvereenvoudiger Oort nogal wat te doen is ge weest, zijn reeds eerder ter sprake gekomen in het interge meentelijk overleg. Inzet van de discussie was toen het ko men tot een meer uniforme op zet van het vergoedingen systeem voor het vrijwillig brandweerpersoneel. Zo'n meer uniforme regeling kent Schouwen-Duiveland zelf sinds '86/'87. Nu duidelijk is dat de meeste brandweerkorp sen die deel uitmaken van de regionale brandweerkring een vergoeding krijgen volgens de regels die de VNG hiervoor heeft opgesteld, gaan op Schouwen-Duiveland steeds meer stemmen op om eveneens volgens deze normen te gaan vergoeden. Daarvoor moet de nu geldende verordening met toestemming van de gemeente raad worden gewijzigd. In deze herziene verordening wordt het maximum aantal oefenavonden vastgesteld op zesendertig avonden met een duur van twee uur per avond. Burgemeester en wethouders van Zierikzee willen deze rege ling met terugwerkende kracht vanaf 1 januari '91 invoeren. Daarvoor wil het college tien duizend1 gulden uit de post voor onvoorziene uitgaven ha len. Bru g Geld is eveneens nodig voor het vervangen van de voetgangers brug bij De Val. Deze brug ver keert in een dusdanig slechte toestand dat vernieuwing on vermijdelijk is. Hiermee heeft de gemeente reeds rekening ge houden. Inmiddels is de gemeente door toedoen van de dienst gemeen tewerken een twee jaar oude voetgangersbrug, die ooit in de Rotterdamse haven dienst deed, op het spoor gekomen. Deze brug wordt door aanne mersbedrijf Dekker bv uit Middelburg voor vijfduizend gulden (exclusief BTW) te koop aangeboden. Om bij De Val dienst te kunnen doen moet de brug wel wat worden ingekort. Voor de kos ten van aanpassing, vervoer en plaatsing wordt een bedrag van 4950 gulden (exclusief BTW) geraamd. Al met al is dit aanmerkelijk goedkoper dan het bedrag van circa twintig mille dat de gemeente dacht nodig te hebben voor een nieu we brug. AI met al gaat de ver nieuwing nu zo'n twaalf mille (inclusief BTW) kosten. Roman-atlas Geld is ook nodig om een atlas van Zacharias Roman, een Middelburgse boekverkoper en uitgever aan te kunnen ko pen. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen heeft deze atlas in Frank rijk teruggevonden en kan het exemplaar met kaarten van Brabant, Vlaanderen en Zee land, tien gezichten van plaat sen in Zeeland en beschrijvin gen van de steden in genoemde provincies kopen voor 34.000 gulden. Deze 34.000 gulden wil het ge nootschap bijeenbrengen met steun van haar leden, de pro vincie, enkele culturele fond sen en de Zeeuwse gemeenten. Van hen wordt een bijdrage van drie cent per inwoner ge vraagd, hetgeen voor Zierikzee neerkomt op een bedrag van 295,-. Het college heeft het er, evenals de commissie cultuur 'graag voor over. Fietsroutes Ook voor de cultuurhistorische fietsroutes op Schouwen- Duiveland is geld nodig. De werkgroep cultuurhistorische fietsroutes heeft voor Schou wen-Duiveland en Sint Phi- lipsland zo'n negen fietsroutes van circa 35 kilometer uit gestippeld. In deze trajecten zijn verschillende cultuur historische en landschappelij ke karakteristieke elementen opgenomen. Langs deze routes zullen picknickplaatsen en in formatiepanelen komen te staan alsook fietsklemmen en afvalbakken. In een door de Stichting Streek VVV/Promo tie Schouwen-Duiveland uitge geven boekje zijn deze cultuur historische fietsroutes voor ge heel Noord-Zeeland beschre ven. Van de gemeente Zierikzee wordt een bedrag van 6136 gul den gevraagd. Ruim duizend gulden hiervan is nodig voor de regioborden die bij de toe gangswegen tot de regio een plaatsje zullen krijgen. Voor informatiepanelen langs de weg Schuddebeurs-Zierikzee en bij de inlagen wordt een be drag van 2400 gulden gevraagd, terwijl voor de bewegwijzering van de route de Platte van Schouwen 932 gulden nodig is. Inclusief BTW en directie- kosten voor de Grontmij komt dit neer op een totaal van 6136 gulden. Nauwelijks heeft een kweker die meer dan 300,- per ton heeft besomd zich rijk gere kend of er komt enkele dagen later wel een brief van de han delaar die de partij heeft ge kocht. Dat deze pai-tij een aan tal dode mosselen bevatte' die de reis Wad-Zeeland niet heb ben overleefd, hij is gerechtigd, de koopsom met een bepaald percentage te verminderen. Tbch vindt het vervoer meestal langs de kortste weg (via de Noordzee) plaats. Dit werkt natuurlijk in de hand, dat de meesten graag wat koeler weer afwachten, de aftrek die voeger gezamenlijk werd gedeeld, is nu alleen voor de kweker-aanvoerder en be draagt al gauw enkele tiendui zenden guldens. Nieuw record Van de Zeeuwse percelen wer den gevist en aangevoerd 21.546 tonnen bruto (netto 18.190 tonnen). Van de Wadden zee bedroeg de aanvoer 5997 tonnen bruto of 4590 tonnen netto. Wat de prijzen betreft, ie dere week wordt wel een nieuw record gevestigd. Met spanning wordt uitgezien wanneer de prijs van 400,- per ton wordt bereikt. Nadat de firma Barbé de wij zer van de veilingklok had la ten stoppen bij 379,99, deed de firma Prins en Dingemanse dat bij 393,88. Het betrof een partij (vóór- en achterruim), dat uit twee delen bestond, ge vist in het Oosterom, met een stukstal van 94 en 88 en een vis- gewicht van 30.8 kilo. Het aan tal mosselen groter dan 5 cm was 76 en 78. Diezelfde dag gingen in totaal elf partijen voor meer dan 300,- per ton weg en de andere dagen volgden nog enkele. De gemiddelde prijs ligt echter tussen de 200,- en 300,- (49 partijen). Vier partijen mosse len die een kweker-handelaar op eigen perceel viste (daarop wordt door collega's niet gebo den) haalden minder dan 100,- terwijl van 100,- tot 200,- nog 5 partijen werden verkocht. UTRECHT - De Dienstenbond FNV zal acties in het winkelbe drijf ontketenen als de Tweede Kamer instemt met een extra verruiming van de Winkelslui tingswet. BURGH-HAAMSTEDE - De reconstructie van de Hoge- zoom te Haamstede en aanpas sing van de leges voor kam- peerplaatsvergunningen. Dat zijn onderwerpen die aan de orde komen tijdens de openba re vergadering van de Wester- schouwse adviescommissie fi nanciën. De vergadering vindt op woensdag 28 augustus plaats in het gemeentehuis te Haamste de. Op de agenda staan 16 on derwerpen. Onder andere het beschikbaar stellen van een krediet voor uitwisseling van de vrijwillige brandweer met een korps uit Polen. Het afko pen van het Reprorecht via de Vereniging Nederlandse Ge meenten. Wijziging Verorde ning Rioolrechten. Het finan- ciel verslag 1990 en de begro-. ting 1991 van de Dorpsgemeen schap Noordwelle. Een subsi die aanvraag voor een gidsen- cursus. Onderhoud van de voormalige RWS steiger en de vervanging van vier perslucht toestellen van de brandweer. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Parkeren in een groenstrook is en blijft verbo den, ook al is het dan Haven dag in Zierikzee. Tot die con clusie kwam zaterdag een aan tal bezoekers van dit Zierik- zeese feest. Ofschoon er volgens een poli tiewoordvoerder voldoende (le gale) parkeerruimte was, werd er volop in de groenstroken langs onder meer Touwbaan en Grachtweg geparkeerd, het geen menige bekeuring tot ge volg had. De bekeurden zullen hiervoor wat dieper in de beurs moeten tasten, omdat voor het parkeren in het groen hogere boetes gelden. De Oosterlander ging op die venpad met vijf vakantiegan gers die allen afkomstig waren uit Rotterdam. Ook zij zijn aangehouden. Het zijn M. A. M., K.W. T.. R. J. C.. F. J. K. en V. B. van de H. Omstreeks 16 augustus stalen zij geld en geluidsapparatuur uit ongeveer 15 tenten op een camping in Haamstede. Naar aanleiding daarvan stelde de politie een nader onderzoek in waarbij D. V. uit Oosterland, op aanwijzing van een van de KERKWERVE Bejaardensoos Nu het einde van de zomer na dert en er een periode van rust achter de rug is, wil de bejaar densoos Kerkwerve weer met een nieuw seizoen beginnen. Iedereen wordt dan ook harte lijk uitgenodigd om de soosmiddagen bij te wonen. De bijeenkomsten worden gehou den op dinsdagmiddag in het verenigingsgebouw 't Zuudèn- de. De bijeenkomsten beginnen om 14.30 uur. De eerste bijeenkomst wordt geopend met een meditatie die wordt gehouden door ds. E. P. Kuin te Ouwerkerk. Bu ren...Egmond en Oranje Nas sau. Over dit alles is te zien en te horen tijdens de dia presentatie die wordt verzorgd door de heer A. Katsman. De bijeenkomsten vinden één keer in de twee weken plaats. DREISCHOR Concert De orgelist Dirk Jansz Zwart geeft donderdag 29 augustus in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor zijn laatste orgelconcert van dit seizoen. Dit concert begint om 20.00 uur en bestaat uit werken waarom de bezoekers van de orgelavon den hebben verzocht. Zo staan werken van Handel, Pachelbel, Liszt, Hollins, Guilmant en Andriessen. De bijeenkomst donderdag wordt besloten met het samenzingen van het Wil helmus. BRUINISSE Rommelmarkt De scouting Bruinisse houdt zaterdag 7 september op het plein voor de muziektent zijn jaarlijkse rommelmarkt. Deze rommelmarkt begint om .10.00 uur en duurt tot circa 12.00 uu\. gedupeerden kon worden aan gehouden. Na verhoor op het politiebu reau legde hij een verklaring af over zijn betrokkenheid bij de diefstallen. Daarbij bleek dat ook de Rotterdammers bij de diefstal waren betrokken. Zij werden in de loop van vorige week door de politie aangehou den en verhoord. Tégen alle verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Een gedeelte van de gestolen goederen is bij de dieven thuis gevonden en terug gegeven aan de eigenaars. Behalve snuffelen en speuren tussen de door de kabouters en padvinders ingezamelde twee dehandsspelletjes kan men ook zijn geluk beproeven bij de verschillende spelletjes die eveneens deel van het program ma uitmaken. Ook worden oliebollen verkocht. In geval van slecht weer wordt de rom melmarkt in het Verenigings gebouw in de Deestraat gehou den. DOMBURG Concerten Anita Roy Chaudhuri De organisatie van de Maharis- hi Muziekfestivals voor We reldvrede heeft voor augustus de in India zeer geliefde zange res Srimatti Anita Roy Chaud huri naar Nederland uitgeno digd. Anita Roy Chaudhuri kijkt terug op een rijk verle den, waarbij zij jarenlange er varing heeft opgedaan met Gandharva Muziek, de meest traditionele muziek van het oude India. Gandharva Muziek stelt hoge eisen aan de musici en ook aan de menselijke stem, Wat eigenlijk niemand durfde waagde de nieuwe Chinese ex ploitant: hij wist het aloude hotelbedrijf op eigen wijze „draaiende" te houden... Hoe wel de brede voorgevel met de aloude naam Van Oppen in ka rakteristieke ouderweste let ters niet ingrijpend werd aan getast kreeg zij toch onmisken- die in India als het meest ver fijnde instrument wordt be schouwd, en waarvan alle an dere instrumenten zijn afge leid. Van deze muziek wordt gezegd dat ze volledig in over eenstemming is met de impul sen van de natuur zelf, de sei zoenen, de verschillende tijden van de dag en de nacht. De composities zijn om deze reden van generatie op generatie met de grootste zorgvuldigheid doorgegeven en bevatten een enorme rijkdom1 aan klank, melodie en ritme. Maharishi Mahesh Yogi, de in spirator van deze festivals en beter bekend van zijn Trans cendente Meditatie, zegt dat Gandharva Muziek het vermo gen bezit om stress in de at mosfeer te neutraliseren en evenwicht te scheppen in de na tuur. Vandaar dat hij deze tra ditionele muziekvorm plaatst in zijn wereldvredesplan. Zangeres Anita Roy Chaudhuri beheerst haar vak tot in de fi nesses, waardoor haar concer ten garant staan voor optimale rust, vrede en harmonie. Uiterst bekwaam leidt zij haar toehoorders tot grote hoogten. Zij studeerde bij beroemde baar een Chinees tintje. Vanaf dat moment konden de Zierik- zeeënaars in hun eigen stad de smaak van het Verre Oosten proeven... Het hotel Van Oppen, aanvan kelijk aangeduid als logement, dankte zijn ontstaan en naam aan een zekere Jacobus Johan nes van Oppen. Van 1793-1826 meesters als Ustad Mushtaq Khan, Ustad Yunus Khan en Ustad Hafeez Ahmed Khan. Zij wordt op de pahhawaj bege leid door Radheshyam Shar- ma, en op tabla door Nimai Pramanik. Haar concertsche ma ziet er als volgt uit: zater dag 24 augustus: Burg. De Ko ning Hal in Den Burg, 25 augustus: De Doelen in Rotter dam, 29 augustus: Vakantie park Hof Domburg, Theater Dorimare in Domburg, 30 augustus: Concertgebouw in Amsterdam en 31 augustus: Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De concerten begin nen om 20.15 uur met uitzonde ring van het concert in Rotter dam, dat om 15.00 uur begint. MIDDELBURG Mannenavond De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexuali- teit COC houdt zaterdag 31 augustus een mannenavond in Middelburg. Deze avond wordt vanaf 21.00 uur in het COC- pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg gehouden. JANJUM - Het vogelopvang centrum De Fugelpits onder zoekt de mogelijkheden voor een eigen laboratorium. was hij in Zierikzee logement houder. Hij dreef zijn zaak on der de naam „Hof van Hol land". Nog vroeger heette het „Het Gulden Vlies". De fami lienaam Van Oppen werd dus pas later aan dit hotel, waar men sinds 1825 ook kolf kon spelen, verbonden. Een foto uit 1917 geeft een goed beeld van de brede gepleisterde voorge vel; in de deuropening ziet men de toenmalige eigenaar en ex ploitant Johan van der Ven. Laatstgenoemde beproefde na derhand zijn geluk als hotelier in de „Schouwsche Boer" te Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Meteren en Est: J. Vis te Meerkerk; te Hoevela ken: W. Arkeraats te Giessendam-Neder- Hardinxveld. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam- Noord: drs. J. A. S. Végh te Middenmeer; te Berlikum-: drs. P. Dijkstra te Birdaard c.a.; te Medemblik (Herv./Geref. kerkgemeenschap): J. van den Burg, 1.1. toerustingspredikant" te Rwanda, wonende te Hooge- veen; te Kolhorn (tevens voor de missionaire arbeid in de classis Alkmaar-Enkhuizen, half-time): N. B. Olde, kandi daat te Kolhorn die beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. N. B. Olde, kandidaat te Kolhorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Terwolde de Vecht: A. Bac te Bodegraven. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag ,28 augustus 19.30 uur student G. Clements, Arnhem. Haamstede. De ingangspartij van Van Oppen werd geflan keerd door twee grote kuipen waarin zogenaamd oranje boompjes waren geplaatst. De gevelwand van Van Oppen is voor het totaalbeeld van de Verrenieuwstraat onontbeer lijk. Ieder die de Melkmarkt passeert komt even later auto matische oog in oog te staan met Van Oppen. Stijlvol Bijna iedere historische stad bezit binnen haar domein een hotel, dat er door uiterlijk en bedrijfsvoering „uitspringt". Tegenwoordig werkt men graag met sterren om aan te ge ven tot welke categqj'ie een éta blissement behoort. Van Op pen had in overoude tijden ze ker recht gehad op minstens drie sterren! De zaak was uitgesproken def tig. Gasten die aan het Luitje met de boot arriveerden wer den door een koetsier van Van Oppen met het rijtuig opge haald. Geen wonder dat een voorname familie als Dc Jon- ge's, die hun bakermat in Zie rikzee hadden, ook hun reünie in Hotel Van Oppen hielden. Er is een zeer fraai menu bewaard gebleven van de feestmaaltijd die op 22 september 1913 werd gehouden „ter hendenking van W. A. de Jonge van Campens- nieuwland" in Van Oppen te Zierikzee. Niet minder dan ze venenveertig leden van de fa milie De Jonge waren daarbij aanwezig. Wiebe Keikes Naschrift: Het zal lezers van de Zierikzcesche Nieuwsbode zijn opgevallen dat in dc krant van 15 augustus boven het artikel over de Maatschappij ter be vordering der Bouwkunst dc onbegrijpelijke titel stond „Voortrekkings" van monu mentenzorg. De zetduivel was hier in het spel. Het opschrift had moeten luiden „Voortrek kers" van monumentenzorg. Op dievenpad met vijf Rollerdammers OOSTERLAND - Na enkele dagen te zijn verhoord door de rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft de heer D. V. uit Oosterland hekend dat hij was betrok ken bij diefstal uit 15 tenten op campings in de West hoek. Het aloude hotel Van Oppen te Zierikzee. thans met een Chinees tintje.. ZIERIKZEE - Vooral voor de oudere generatie was het even wennen toen een aantal jaren geleden het ietwat uitgewoonde maar toch altijd nog indruk wekkende hotel Van Oppen te Zierikzee in andere handen overging. En dan nog wel in Chinese handen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing t/etekeni niet dal de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn builen verantwoordelijkheid van de redactie en uiisluiiund voor rekening van de brlet- schrijver, waarvan naam en adres bi| de redaciie bekend moeien zijn. Wij tonen begrip voor de pro blemen van de bewoners van het plaatsje Ellemeet. Eerst een aantal jaren betrekkelijke rust en dan wordt men gecon fronteerd met een „armada" van taxi's. Dat laatste is een ge volg van de uitbreiding van een grote camping vlak buiten het dorp. Als taxi-chauffeur ver dien je je geld door mensen te vervoeren. Het liefst zo vaak mogelijk. Vandaar dat we de afgelopen weken veel over de Kuyerdamseweg hebben gere den. Dat we daar de snelheisli- miet „twee keer te hard" zou den hebben overtreden is een boute beschuldiging en komt geheel voor uw rekening (tenzij de max. snelheid ter plaatse 25 km/uur is). Binnen ons bedrijf rijden de meeste chauffeurs professio neel en die houden zich zeker aan de regels. Ik kan me voor stellen dat het de indruk wekt sneller te zijn als men vlak langs de weg staat! Wellicht kan men zich als dorpsraad van de kern Ellemeet sterk ma ken voor een betere infrastruc tuur, zoals bredere trottoirs, gezien de toekomst die waar schijnlijk een nog grotere aan was van het aantal overnach tingen belooft. Nogmaals, we hebben begrip en bieden onze excuses aan voor de geleden overlast maar denkt u eens in hoe het zou zijn geweest als wij helemaal niet reden: iedereen zou dan te voet gaan en de vernielingen, het la waai en de overlast zouden niet meer te overzien zijn! Wij zijn het overigens eens met het commentaar van de heer Vaar- zon Morel maar verder vragen we ons wel af waarom met na me de taxi's apart vermeld worden als snelheidsovertre der, terwijl de ZWN-bussen minstens even rap het dorp ver laten! Een oplossing van dit probleem zien wij alleen in een nauwere samenwerking met de politie. Méér agenten die met een grotere inzet de taxi's bege leiden. Met name 's nachts zou het terugrijden veel efficiënter gaan als de politie toezicht zou houden bij het instappen. In plaats daarvan toonde de poli tie wel een zeer contradictoir gedrag door ons te vragen om een groep van méér dan 14 mensen in één busje te laden en ons daarna gaat tegenwerken door zéér scherp op ons rijge drag te gaan letten! Laten we hopen dat het vol gend jaar beter gaat. Chauffeurs Taxibedrijf v. d. Slikke, Renesse. In de Nieuwsbode heb ik gele zen dat het gemeentebestuur van Westerschouwen van plan is om meer dan drie ton uit te geven voor snelheidsremmen- de maatregelen op de Hoge- zoom. Ik vind dat een hoop geld voor die anderhalve auto die daar per dag voorbij komt, bovendien staan alle huizen daar een stuk van de weg af dus zal het met de overlast ook wel meevallen. Het positieve van dit bericht was dat de be woners van de Hogezoom er he lemaal niet blij mee waren, want nu heren gemeentebe stuurders hebt u de handen vrij om deze ruim drie ton te gebruiken voor snelheidsrem- mende maatregelen aan het be gin van de Hoge weg, want daar is dat namelijk veel har der nodig. Bij ons op de Hoge weg komen dagelijks meer dan duizend auto's voorbij waar van minstens de helft te hard rijd. Bij ons komen ieder uur acht ZWN-bussen voorbij met snel heden van soms boven de tach tig kilometer. Dit veroorzaakt scheuren in de muren en in de ramen, om over de geestelijke schade maar niet te spreken. Al jaren zijn wij bezig om in deze situatie verbetering te krijgen maar tot nu toe is het. vergeefse moeite geweest. Ik kan mij dan ook niet aan de in druk onttrekken dat hier aan het begin van 'de Hoge weg de verkeerde soort mensen woont, namelijk die mensen die overal aan mee mogen betalen maar niet belangrijk genoeg zijn en misschien ook wel niet rijk ge noeg zijn om ook wat terug te mogen verlangen. Er is natuurlijk ook nog de mo gelijkheid dat de bewoners zelf maatregelen nemen om de overlast tc verminderen, maar dat is iets wat fatsoenlijke mensen pas doen als ze hele maal met hun rug tegen de muur staan, lang kan dat overi gens niet mee duren want de speling is maar een paar centi meter meer. W. J. DE JONGE Hoge weg 4, Burgh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5