Spektakel en puik sfeertje maken van Havendag: succes 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Organist Jan Hage kiest voor studie in Frankrijk 0 Weekeinde zonder schokkende zaken OPROEP! bezorger(ster) -l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j dé krant van schouwen - duiveland! De ene matras is de andere niet! Ontdek dat in Zonnemaire!! Versier prijs voor de ZZ9 lm o'S ïiERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 148e JAARGANG NR 25004 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O c/1 Grote drukte rond Zierikzeese haven feesten, die indertijd drie da gen duurden ontstond. De in dit lied aangeroerde za ken blijken anno 1991 nog vervolg pagina 3 ZIER1KZEE - Wellicht worilt er in Zierikzee niet zo vaak feestgevierd, maar als er iets te vieren valt dan gebeurt dat - zeker in geval van de jaarlijkse Haven dag - op voortreffelijke wijze. Afgelopen zaterdag tijdens de vierde Havendag bewees Zierikzee de kunst van het feestvieren volledig te beheersen. Met ingrediënten als de vlootsliow, het aanbieden van de eerste mosselen door Neptunus aan de Mosselprin ses, mosselen, muziek en vertier slaagde het comité Havendag er ook dit jaar weer in om van de Haven dag een eersteklas feest te maken. Nog voordat loco burgemeester L. J. van Gastel en de Mosselprinses (Margriet Schot) op 't Luitje het officiële startsein voor deze vierde Ha vendag hebben gegeven is er op de kaai (de Nieuwe Haven voor niet-Zierikzeeënaren) al ge noeg te zien. De gepavoiseerde schepen in de haven, de vele kraampjes, terrasjes en men sen langs de waterkant, dit al les zorgt voor een levendige en vooral ook pittoreske aanblik. Mosselprinses Margriet Schot en wethouder L. J. van Gastel op weg naar 't Luitje. (Foto: Joop van Houdt). Zo rond de klok van één uur kondigt de blaasmuziek en het tromgeroffel van Kunst en Eer de komst van de Mosselprinses (Margriet Schot) en haar gevolg met onder andere loco- burgemeester L. J. van Gastel met echtgenote en Hans Blom aan. Op laatstgenoemde rust de zoete taak om de charmante Mosselprinses aan zijn arm naar het podium te leiden. Loco-burgemeester Van Gastel, die eerst 's morgens nog de le den van het kabinet Van Agt I in het Stadhuis heeft ontvan gen, heeft zich evenals zijn col lega wethouder P. de Rijke en gemeentesecretaris M. J. Wal raven moeten haasten om nog op tijd op 't Luitje te kunnen zijn voor de opening van deze Havendag. De eerste burger van Zierikzee laat niet na om in zijn ope ningstoespraak even de actuele problematiek van de mossel visserij aan te stippen. Dat wat geregeld moet worden moet in goed overleg worden geregeld zodat de mosselsector zijn bestaansrecht behoudt, is Van Gasteis mening. Ook roept de wethouder de aanwezigen op om met zijn allen mee te wer ken aan het welslagen van deze Havendag. Mossellied Mosselprinses Margriet Schot, gekleed in ruisende zijde en ge tooid met het zilveren mossel kroontje betrekt zowel verle den als heden in haar toe spraak, die zij begint en ein digt met een couplet van het Mossellied, dat vijfentwintig jaar geleden tijdens de Mossel- ZIERIKZEE - Welke ZZ is nu het mooist opgetuigd? Een yraag waarop de jury bestaande uit de heren D. van der Linden, P. Warrens en J. Hoekman zaterdag na veel kijken en keuren een antwoord moesten vinden. Dat viel niet mee, want alle mosselvissers hadden hun beste beentje voorgezet om hun schip zo mooi mogelijk te versieren. Na veel vijven en zessen kreeg W. Schot van de ZZ9 met 27.5 punten het predikaat de grote ver sierder van Zierikzee. Op de voet gevolgd door L. Praet van de ZZ5 met 27 punten. B. Schot van de ZZ10 werd met 26 punten derde. Bij de beoordeling van de schepen maakte de jury ge bruik van de Vlagetiquette voor de Zeilvaart. Gekeken werd onder meer naar net heid van het schip en van de vlaggen, plaatsing van de vlaggen en wimpels, de plaats van de nationale vlag, provincievlag en ge- meentevlag. Ook speelde de algemene indruk mee in het eindoordeel. De uitslagenlijst van deze versierwedstrijd ziet er als volgt uit: 1. W. Schot (ZZ9) met 27.5 punten. L. Praet (ZZ5) met 27 pnt. 3. B. Schot (ZZ10) met 26 pnt. 4. Joh. Schot (ZZ4) met 22,5 pnt. 5. Chr. Kouijzer (ZZ6) met 22 pnt. 6. K. Schot wzn (ZZ8) met 21,5 pnt. 7. W. Schot (ZZ3) met 21 pnt en 8. K. Schot Jz. (ZZ7) met 19,5 pnt. Laatste concert in kerk van Dreischor ZIERIKZEE - Een mens wil op z'n tijd weieens wat anders en dient de kans om wat anders te gaan doen zich aan, dan moet die gelegenheid zonder aarzelen en met beide handen worden aangepakt. Die filoso fie komt naar voren in het verhaal van drs Jan Hage uit Zierikzee. De muziekwetenschapper en organist verruilt binnenkort Zierikzee voor Parijs, waar hij een studie aan een der Franse conservatoria gaat volgen. Zaterdag bespeelde Hage tijdens een spe ciaal Bachconcert voor het laatst het orgel van de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Ofschoon nog jong zesentwintig jaar - heeft Hage al een lange staat van dienst! Nadat hij begin jaren zeventig de beginselen van het orgelspel leerde op het elektronisch or gel van zijn ouders werd hij door toedoen van zijn vroegere orgelleraar Mar van der Veer al op zestienjarige leeftijd orga nist van de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor en in Noordgouwe, nadat hij twee jaar daarvoor reeds zijn de buut als organist had gemaakt in de kerkdiensten van het Ro de Kruis Ziekenhuis en de ver schillende bejaardencentra. Hoewel hij het al een hele eer vond om als zestienjarige te worden aangesteld als vaste or ganist reikten zijn aspiraties verder dan het bespelen van het kerkorgel. Na zijn middel bare school schreef hij zich in als student muziekweten schappen aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. Deze studie combineerde hij vanaf het der de jaar met een studie orgel en theorie aan het Utrechts Con servatorium. Dit om zijn moge lijkheden als musicus te ver ruimen. Zijn hoop dat deze to taal verschillende studierich tingen elkaar zouden verster ken bleek een ijdele hoop te zijn, maar wel deed Hage een brede kennis op. Met het behalen van zijn docto raal (in 1989) en zijn diploma's Uitvoerend en Docerend Musi cus Orgel - diploma's die hem met onderscheiding werden toegekend - was de jonge Zie rikzeese musicus nog niet te vreden. Aan zijn lijst kwalifi caties ontbrak immers nog een bevoegdheid om als organist (in een wat grotere kerk) te mo gen spelen. Een aparte studie aan het Ne derlands Instituut voor Kerk muziek - het enige instituut in Nederland waar men deze be voegdheid kan behalen - volg de. Een opleiding die er geheel anders uitzag dan zijn studie orgel aan het conservatorium. Hage: ,,In de opleiding voor kerkorganist kwamen ook an dere aspecten aan de orde, zo als het samenstellen van de li turgie, het improviseren en be geleiden van koren en het voor zingen van liederen". Voor dat laatste stonden zelfs enkele zanglessen op het programma van deze studie die Hage even eens met onderscheiding vol tooide. Reputatie Is Hage in de loop der jaren zo vertrouwd geraakt met het or gel dat het geen geheimen meer voor hem heeft, voor het brede publiek ligt dat wat anders. Bij velen wordt het orgel steevast in verband gebracht met kerk diensten. Het komt dan vol gens Hage ook voor dat men sen die niet meer bij de kerk betrokken zijn een hekel aan orgelmuziek hebben, puur en alleen omdat het hen herinnert aan vroeger tijden toen ze wel licht onder dwang van hun ou ders naar de kerk moesten. Minder gebonden Doordat het orgel zo nadrukke lijk in verband wordt gebracht met de kerk worden de vele mogelijkheden van het orgel onderschat. Daarom zou Hage graag zien dat het orgel wat minder aan de kerk gebonden zou zijn en ook zouden orga nisten wat meer geïntegreerd moeten worden in de wereld van de concertmuziek. Hage: „De orgelwereld heeft een sterk amateuristische inslag en staat nogal apart. Jammer - genoeg merk je ook in Neder land dat orgelmuziek lang niet altijd serieus wordt genomen door andere concertmusici". In Frankrijk ligt dat anders. Ha ge noemt als voorbeeld een cul tuurevenement met alle vor men van muziek en dans, waar in ook plaats was voor orgel muziek. Wat duidelijk is is dat er een verschil bestaat tussen orgel muziek in concertvorm en or gelmuziek als begeleiding van kerkdiensten. Bij dat laatste behoudt de organist wel de vrijheid om met voor- en naspel te improviseren en ook is het mogelijk om een bepaald lied in verschillende stijlen weer te geven. Neo Barok Welke stijl dat is hangt ook een beetje af van het soort orgel waarop wordt gespeeld. In de kerk van Dreischor, een kerk met een vermaarde akoestiek staat sinds 1967 een Vierdag orgel. „Een typisch orgel van het Rampenfonds" aldus Hage. Dit orgel leent zich vooral voor muziek uit de neo barok. Een deel van de muziek is daardoor niet te gebruiken of kan alleen na een aanpassing worden ge speeld. Zaterdag gaf de 'Zierikzeese organist zijn laatste concert in de Nederlandse Hervormde kerk van Dreischor. (Foto Joop van Houdt). Als dat laatste mogelijk is zon der dat er afbreuk aan de kwa liteit wordt gedaan wil Hage dat weieens doen en ook ver rast hij de kerkgangers zo nu en dan op wat meer moderne muziek, waarvoor hij grote be langstelling heeft. Een kerk dienst biedt daarvoor echter wat minder mogelijkheden, ondanks alle vrijheid die Hage als organist van de Hervormde kerk in Dreischor en Noord- gouwe altijd heeft gekregen bij de invulling van zijn program ma. „Af en toe speel ik wat mo derne muziek, maar als ik dat de gehele dienst zou doen zou dat denk ik wel enig commen taar opleveren" vermoedt de Zierikzeese organist die in zijn nog jonge loopbaan al menige prijs in de wacht heeft gesleept, zoals onder meer tij dens het nationaal orgelcon cours voor conservatoriumstu denten in Leiden. Beurs Dat hij inderdaad de nodige kwaliteiten in huis heeft be wijst het feit dat de Nederland se staat en waarschijnlijk ook de Franse staat hem een beurs willen schenken om in Frank rijk verder te studeren. Zo rond oktober verhuist Hage naar Parijs waar hij aan één der Franse conservatoria nog een tweejarige vervolgoplei ding gaat volgen. Daarnaast wil hij zijn verblijf in het land van Marianne gebruiken om onderzoek te doen naar de Franse orgelmuziek rond de eeuwwisseling. Met deze bui tenlandse studie hoopt de Zie- rikzeeënaar zijn kansen op een buitenlands optreden te ver groten. De lidmaten van de Nederland se Hervormde Kerk in Drei schor en Noordgouwe en de Christelijke Gereformeerde Kerk in Kerkwerve, de senio ren in de bejaardencentra en de patiënten in het Rode Kruis Ziekenhuis verliezen met het vertrek van Hage een be kwaam organist. Tijdens een speciale dienst wordt zondag 1 september afscheid van de or ganist genomen. Afgelopen za terdag gaf Hage - die opmerke lijk genoeg nooit uitgenodigd is voor het geven van een con cert in Zierikzee - zijn laatste concert op het voor hem zo ver trouwde Vierdag-orgel in de kerk van Dreischor. Dit concert bestond uitsluitend uit werken van J. S. Bach zoals twee keer een Praeludium und Fuge, een koraal met elf variaties en een sonate in C-dur. Een welomschreven doeI is het geheim van duurzaam succes. Cousin Plaatselijk mist HET WEER In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, en een minimum temperatuur van ongeveer 11 gra den. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 22 graden. Zwakke tot mati ge wind- rond kracht 3. 3 HOOG BEZOEK Oud-ministers Van Agt en Wiegel werden in het Stad huis te Zierikzee geïnterviewd door Paul Witteman. 3 KWAAIE PIER De mosselvissers worden te veel als kwaaie pier afge schilderd vindt B. W. Schot van Helpt Elkander. 4 SCHADECLAIM Gemeente Bruinisse laat voor f 12.000,- onderzoeken of P. A. Zuidgeest schade kan claimen op gemeente. 6-7 VOETBALCOMPETITIE Een overzicht van de voetbalcompetitie voor het sei zoen 1991-1992. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Hoewel de rijkspolitie voldoende te doen had is het afgelopen weekeinde op Schouwen- Duiveland zonder spectaculaire gebeurtenissen ver lopen. Wel was het dievengilde actief en bezondigde een vakantie ganger zich in Bruinisse aan een vorm van tapdansen op een auto. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit de auto bus van W. die aan de Blankers- weg in Den Osse stond gepar keerd ingebroken. Uit de bus die dienst doet als lesruimte werd een aantal goederen, waaronder surfzeilen ont vreemd. In diézelfde nacht werd in de fotozaak van H. in Renessé ingebroken. Hier werd een complete videoset (camera, tas, statief) ontvreemd. In Bruinisse werd in de nacht van vrijdag op zaterdag V. d. B uit Uden aangehouden wegens vernielzucht. Van de B. had zich bezondigd aan het lopen over de auto van E. uit Rotter dam, die aan de Hageweg stond geparkeerd. De brandweer van Scharendijke moest in de vroe ge zondagmorgen, zo om streeks 04.45 uur, uitrukken voor het blussen van een aantal brandende balen stro. Deze be vonden zich op een stuk land aan de Kuijerdamseweg bij El- lemeet. Deze balen zijn ver moedelijk in brand gestoken. De brandweer van Scharendij ke onderzoekt de ware toe dracht van.dit brandje. Advertentie Aan onze lezers te Zonnemaire of omgeving Wij zoeken met spoed een nieuwe in uw woonomgeving voor het rondbrengen van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Nieuwsbode Extra. Heeft u interesse? Bel 01110-16551 of 01110-17314 en vraag naar de heer Th. Oirbans en hij geeft u alle informatie. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een - O kwartaalabonnement a f 45.— L jaarabonnement a f 169,— i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode plaats: telefoon handtekening: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Cö Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1