GEZOND VERZEKERT BETER FNV, CNV en MHP in actie tegen plannen ZW en WAO Provinciale ontwerp-vergunning voor Kole Milieu in Kapelle De natuur laat zich niet dwingen Engelse Brassband in Zierikzee NIEUW CONDITIETRAINING in Zierikzee bij DANSSCHOOL JANVIER M?j_ DArmci-ooL ;AnviE=t 2 Rondrit van WAO-bus over Schouiven-Duiveland vanaf 3 september starten de clubs voor: Aerobics Callanetics Conditietraining «r o.l.v. LIA BOSVELD I DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 NR 25002 0 ZIERIKZEE - Gezond werk verzekert beter. Onder het motto van deze veelzeggende slogan zijn FNV, CNV en MHP in Zeeland een actiecampagne gestart tegen de wijzigingsplannen van het kabinet voor ziektewet en WAO. Behalve het uitdelen van pam fletten en het benaderen van politieke partijen zul len de drie vakcentrales woensdag 28 augustus met een WAO-bus over Schouwen-Duiveland toeren. De kritiek van de drie vakcen trales CNV, FNV en MHP, die voor deze actie een haast histo risch verbond zijn aangegaan, betreft in het bijzonder de plannen van het kabinet om de duur van de WAO-uitkering te rug te brengen en afhankelijk te maken van het arbeidsverle den van de werknemer. Hier door loopt een zieke werkne mer de kans om na een WAO- uitkering terug te vallen op een uitkering op bijstandsniveau. Wie in de ziektewet terecht komt moet volgens de nieuwe kabinetsplannen vakantieda gen inleveren en rekenen op een uitkering van 70%. Voorkomen van ziekte Dat het ziekteverzuim in Ne derland moet worden terugge drongen staat ook voor de vak beweging vast. Dit moet echter niet worden nagestreefd door het uithollen van ziektewet en WAO, maar door het treffen van maatregelen waardoor de kansen dat werknemers ziek worden verminderen én door het reïntegreren van zieke werknemers bij voorbeeld door aangepast werk. Om hun onvrede te uiten en po litieke partijen te bewegen zich te keren tegen de nieuwe kabi netsplannen rond ziektewet en WAO hebben de vakcentrales de nodige acties aangekon digd. Ook in Zeeland gaan CNV, FNV en MHP actie on dernemen. Enerzijds willen de vakcentrales hiermee het pu bliek informeren, anderzijds zijn de acties ook gericht op de politiek. Een belangrijk onderdeel van de campagne vormt het uitde len van pamfletten waarin in het kort de kritiek van FNV, CNV en MHP alsook de alter natieven van deze vakacentra- les zijn weergegeven. Deze pamfletten worden tijdens weekmarkten en bijzondere evenementen (zoals de Nacht- markt van komende vrijdag in Tbrneuzen) aan het publiek uit gereikt. In de periode van maandag 2 tot en met dinsdag 17 september (Prinsjesdag) gaan de verschillende bonden ook pamfletten uitdelen in be drijven en in kantines. Een actie die landelijk gezien uniek is, is de WAO-bus die van maandag 26 augustus tot en met woensdag 28 augustus langs diverse toeristische at tracties zal rijden. Maandag 26 augustus rijdt deze speciale bus rond op Walcheren. Dins dag 27 augustus staat Zeeuws Vlaanderen op het programma en woensdag 28 augustus is Schouwen-Duiveland aan de beurt. Namens de FNV zal on der andere Tjeu Strous deze dag meerijden. De politieke partijen worden eveneens bij de acties betrok ken. Woensdag 21 augustus zul len vertegenwoordigers van vakcentrales tijdens een PvdA- gewestvergadering in Goes een verklaring voorlezen en een pe titie aanbieden. Minister Wallage van onder wijs en wetenschappen krijgt dinsdag 27 augustus tijdens een scholingsbijeenkomst van de Zomeruniversiteit Zeeland in Middelburg een dergelijk petitie aangeboden. Ook bij de algemene ledenvergadering van de PvdA die vrijdag 6 sep tember op Schouwen-Duive land wordt gehouden zal aan- WERK Onder het motto Gezond werk verzekerd beter gaan FNV, CNV en MHP ook in Zeeland actievoeren tegen de kabinetsplannen voor ziektewet en WAO. KAPELLE - Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben gisteren een ontwerp-vergunning vastgelegd ten behoeve van Kole Milieu in Kapelle. Het gaat om een uitbreiding van de huidige inrichting, die betrek king heeft op het opslaan en bewerken (schredderen) van lege emballage, het opslaan van containers met bedrijfsafval, straatgrit en bouw- en sloopafval, als mede het plaatsen van een container voor het ontwa teren van rioolslib. NEELTJE JANS - Op Neeltje Jans wordt met veel zorg en geld een prachtig natuurgedeelte aangelegd, met duinvalleien, beschutte bosjes en grassen, een vogelbroedeiland en een verborgen observatiesta- ton. Zorgvuldig wordt er op toegezien dat de mens niet buiten de paden gaat en in de broedtijd zelfs he lemaal niet in dit stuk natuur mag komen zonder be geleiding. Kortom, de uitverkoren dieren hebben een Eldorado om te broeden en te leven op het voor malig werkeiland Neeltje Jans. Volgende week zal de ontwerp- vergunning officieel worden gepubliceerd; er is dan twee weken tijd om bezwaar aan te tekenen. Deze procedure is voorgeschreven in de Wet alge mene bepalingen milieu hygiëne. De vergunning wordt verleend voor de peripde waarvoor eer der een vergunning is afgege ven, namelijk tot en met 6 no vember 1992. Op de aanvraag van Kole zijn twee bezwaarschriften binnen gekomen: van de Zeeuwse mi lieufederatie en van de Ge meenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden- Zeeland. Over deze bezwaar schriften merken GS onder an dere het volgende op. Tot dusver heeft geen enkele gemeente een vergunning voor dit soort activiteiten aange vraagd. Zodra een afvalcen- trum bij de stortplaats Midden-Zeeland wordt gereali seerd, moet worden overwogen welke activiteiten daar gecon centreerd dienen te worden. Gelet op de beperkte termijn waarvoor de vergunning wordt gevraagd en het nu nog ontbre ken van het totaalpakket dat het afvalcentrum aan activitei ten zal gaan verrichten, kan de vergunning niet worden gewei gerd met als argument dat het bewuste afval door „samen werkingsverbanden" zou moe ten worden verwerkt. Wat betreft de verwerking van GFT-afval (Groente-Fruit- Tuin-afval), is een bepaling op genomen dat alleen maai- en plantsoenafval mag worden ge- composteerd. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan bezwa ren op dit punt. De voorwaarden die aaii de vergunning zijn verbonden schrijven onder meer voor dat het verboden is om binnen het bedrijf afvalstoffen te verbran den en afvalstoffen in de bo dem te brengen. Vloeibare stof fen mogen alleen in goed afge sloten, vloeistofdichte vaten worden bewaard. Ter voorkoming van stank en ontploffingsgevaar moet de olie- en vetafscheider zo vaak als nodig, maar minstens een maal per kwartaal worden ge ledigd. Voordat emballage wordt geschredderd moet ge controleerd worden of het ma teriaal werkelijk voldoet aan het begrip „leeg" (hiervoor is een speciaal gedetailleerd voorschrift opgenomen). Materiaal dat niet leeg is mag niet worden geschredderd. Te schredderen en geschred derd afval, alsmede vrijgeko men stoffen moeten worden op geslagen in containers; er zijn maxima gesteld voor wat be treft het aantal containers dat op het bedrijf aanwezig mag zijn. Ook dienen de containers en de plek waar ze worden op geslagen te voldoen aan kwali- teits voorschriften Emballage die niet leeg is, moet wordengeretourneerd aap de „afzender", of het moet worden afgevoerd naar een be drijf dat een vergunning heeft voor de verwerking van derge lijk afval. „Pasta-achtige" stof fen en lekvloeistof die bij het schredderen vrijkomen, even als het geschredderde mate riaal zelf moeten worden afge voerd naar een bedrijf met ver gunning. In de onmiddellijke nabijheid van de schredder-installatie moeten verschillende veilig heidsvoorschriften zijn aange bracht. Kole dient voorts een „boekhouding" bij te houden van ontvangen, verwerkte en afgevoerde stoffen. Het betreft onder andere hoeveelheden, aard van de stoffen, data, na men, van leveranciers en afne mers. Elk kwartaal dient een overzicht aan de provincie te worden verstrekt. Bedrijfssto ringen die gevaar, schade of hinder of luchtverontreiniging tot gevolg kunnen hebben moe ten meteen aan de provincie en de gemeente Kapelle worden gemeld. Dit betreft ook over schrijding van de toegestane geluidsniveaus. Zoniet .de Kwikstaarten. Deze levendige, prachtige vogeltjes vinden het kennelijk veel ge zelliger op het kleine druk be treden stukje Neeltje Jans waar de mens wel vrij toegang heeft, het terrein van Delta Ex po en met name op de grote, al tijd met motorgeronk en toe risten gevulde rondvaartboot Christiaan B. Zonder dat de be- msinning het merkte, bouwde een echtpaar kwikstaart even als vorig jaar, een nest op dit schip. Deze keer hadden zij echter een beter bereikbaar plekje uitgezocht, de compres sor van de bierpomp op het topdek werd een geschikte kraamkamer bevonden en hier werd met succes drie jongen ui- gebroed. Mascotte Door het slechte voorjaar werd de buitenbar niet gebruikt en daardoor konden de diertjes ongestoord af en aan vliegen. Toen echter het weer omsloeg en het een stralende midzomer werd, waren de jongen al zo groot dat hun roep zo krachtig dacht voor de actie Gezond werk verzekert beter worden gevraagd. WAO-debat Een van de hoogtepunten in het actieprogramma vormt het WAO-debat met onder andere PvdA-kamerlid Lilipally, Greet je Lubbi, voorzitter van de Voedingsbond van de FNV en A. J. de Geus die het CNV vertegenwoordigt in de Sociaal Economische Raad. Voor dit debat dat dinsdag 3 september in hotel Arneville in Middel burg wordt gehouden (aanvang 20.00 uur) zijn ook de CDA-ers Beinema en Eversdijk, inmid dels senator, benaderd. De eer ste was niet enthousiast over deelname aan het debat en de tweede £leek wegens een reeds volle agenda niet in de gelegen heid om aanwezig te zijn. Don derdag 12 september zal Evers- dijk tijdens een CNV- kaderbijeenkomst in Goes (Prins van Oranje) wel een pe titie krijgen aangeboden. Ter voorbereiding van de grote aktiedag van dinsdag 17 sep tember, Prinsjesdag, wordt dinsdag 10 september in de Prins van Oranje in Goes een bijeenkomst voor alle uitke ringsgerechtigden in Zeeland gehouden. Het absolute hoog tepunt in de campagne tegen' de plannen voor ziektewet en WAO vormt Prinsjesdag. On der het motto Samen luisteren naar de troonrede tijdens het werk wordt een werkonderbre king gehouden en kunnen werknemers in Vlissingen en Terneuzen via projectiescher men en video's de opening van het parlementaire seizoen vol gen. was dat de ouders met behulp van een dërde kwikstaart af en aan vlogen mét voer. Dwars tussen de gasten door naar de inmiddels in gebruik zijnde bierpomp. Zich nergens van aantrekkend voerden de drie volwassenen de kleintjes, die tijdens de vaart ook nog bijge voerd en vertroeteld werden door de bemanning. Het resultaat was dat het hele nest op., een goede dag uitvloog en een welkome aanvulling van de vogelstand óp Neeltje Jans werd. De Christiaan B heeft er ook weer een mascotte bij. Zo nu en dan zit er opeens weer een kwikstaart op de rai ling van het schip. DEN HAAG - Iedere volwasse ne kan vrijblijvend kennis ma ken met de officiële casino's in Nederland op 8 oktober, de na tionale Holland Casino-dag. De acht legale casino's gaan die dag al om 11.0Q»uur 's morgens open, zo heeft Holland Casi no's donderdag bekend ge maakt. BURGIf-H AAMSTEDE Fuchsia Bij de familie C. Remmers aan de Hogeweg 24 te Burgh- Haamstede kunnen belangstel lenden zaterdag 31 augustus nader kennis maken met de fuchsia. Remmers neemt als enige op Schouwen-Duiveland deel aan de open dag van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging. Iedereen kan er tevens terecht met vragen over het kweken van fuchsia's en het onderhoud ervan. Het winkeltje van de vereniging is er ook met onder meer fuchsiakaarten, meststof fen, tasjes en borduurpatro nen. RENESSE Barokmuziek Het vocaal ensemble Musica Ricercata onder leiding van Wolfert Jumelet verzorgt 14 september een uitvoering met medewerking van het instru mentaal ensemble Intermezzo in de Nederlands Hervormde kerk te Renesse. Hierbij wor den verschillende koorwerken van de familie Bach ten gehore gebracht. Het concert begint om 20.00 uur. Het orgel wordt bespeeld door Rinus Verhage, de vaste begeleider van Musica Ricercata. Hij studeerde orgel, kerkmuziek en koordirectie aan het Rotterdams Conserva torium. DREISCHOR Oud papier De muziekvereniging Crescen do gaat vrijdagavond 23 augus tus in Dreischor de deur langs voor het oud papier. De inwo ners wordt verzocht het papier vanaf 18.00 uur gebundeld ge reed te zetten. NOORDGOUWE Uitstapje De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen brengt dinsdag 27 augustus een bezoek aan Stern Kosmetiek in Noordgouwe zelf. De groep wordt om 14.00 uur verwacht bij de kantine van camping de Stern, waarna mevrouw Zuide rent vertelt over haar werk en het één en ander laat zien. BRUINISSE Glazenactie Bij Veldmarkt Super in Brui- nisse is er zaterdag 24 augustus tussen 10.00-17.00 uur een zoge naamde Pepsi-Cola-Glazenac- tie. Bij de aankoop van een 1,5 liter fles krijgt men een glas gratis. Naast de mogelijkheid om een gratis glas te bemachti gen kan men tevens het drib- belspel spelen. Dat is een be hendigheidsspel, bekend van televisie, waarbij de zenuwen op een uitzonderlijke manier worden getest. Uiteraard is er voor de winnaar een verras sing. Kledinginzameling Door de bevolking van Brui- nisse is in de maand juli 199 ki lo kleding gestort in de contai ner van de stichting Kleding Inzameling Charitatieve In stellingen, die zich op het Slag veld aan de Molenweg bevindt. Bijeenkomst Op dinsdag 27 augustus komt de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander weer bijeen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Dee- straat in Bruinisse. Leden en belangstellenden zijn op deze avond van harte welkom. De Tekenaers beginnen weer Op dinsdag 3 september start het nieuwe seizoen weer voor teken-, en schilderclub De Tb- kenaers in Bruinisse. Enkele nieuwe leden hebben zich al aangemeld maar er zijn nog plaatsen vrij. De avonden vin den elke dinsdagavond plaats in de vergaderzaal van het dorpshuis te Bruinisse van 19.00 tot 22.00 uur. Voor inlich tingen kan contact opgenomen worden met Petra Kostense (te lefoon: 01113 - 1894). GOES Vriendenkring De Vriendenkring Kapasi komt zaterdag 31 augustus weer bijeen in wijkgebouw de Spinne te Goes. Vanaf 21.30 uur kunnen alleenstaanden tot on geveer vijfenveertig jaar nader kennis maken met elkaar tij dens een gezellige dansavond. Voor informatie kan altijd ge beld worden met 01102-42709 of 01109-259. Seniorendag Medezeggenschap door oude ren. Zo luidt de titel van de VA RA/FNV Seniorendag die woensdag 25 september in Goes wordt gehouden. Deze dag wordt gehouden in de Prins van Oranje en begint om 13.30 uur. In de praktijk van al ledag komt het steeds vaker voor dat ouderen tot de ontdek king komen dat er over hun hoofd heen wordt beslist in voor hen belangrijke zaken. Het komt voor dat ouderenor- ganisaties wel worden gehoord als zij zelf met een voorstel ko men, maar in andere gevallen worden zij door gemeenten nog te weinig betrokken bij zaken die hen aangaan. Van echte me dezeggenschap van ouderen is volgens de vakbeweging dan ook nog geen sprake.' Rond dit thema medezeggenschap heeft de FNV Zeeland en de VARA nu een speciale seniorendag ge organiseerd. Deze dag wordt om 13.30 uur geopend door Ka- rina Schilte, hoofd in- en exter ne betrekkingen bij de VARA. Vervolgens geven twee ver schillende fora hun mening. In het eerste forum zitten me vrouw M. Le Duc-Simpelaar, bestuurslid van de ANBO en lid van de Zeeuwse Ouderen- raad. Zij krijgt gezelschap van G. Marquinie, secretaris van de Abva/Kabo Ouderen in Mid delburg en Vlissingen en voor zitter C. Slabbekoorn van de Stichting Welzijn voor Oude ren op Schouwen-Duiveland. Het tweede forum dat na de pauze voor het voetlicht treedt bestaat uit gedeputeerde A. Dij kwel, mevrouw H. Vonk se cretaris va de Zeeuwse Raad voor Ouderen en' H. Muler, FNV-federatiebestuurder. Bei de fora zullen ingaan op de me dezeggenschap van ouderen op plaatselijk niveau. Het is de bedoeling dat forumleden en publiek in de zaal samen na gaan in welke richting de me dezeggenschap van ouderen zich-op lokaal niveau moet ont wikkelen.. Na een pauze die tot circa 16.15 uur duurt is het de beurt van het Zeeuws Senio renorkest om deze middag mu zikaal af te sluiten. Deze senio rendag wordt omstreeks 17.15 uur afgesloten, waarna nog tot 18.00 uur de gelegenheid be staat een kijkje te nemen bij de infomarkt die deze dag even eens een plaatsje krijgt in de Prins van Oranje. Tbt uiterlijk vrijdag 30 augustus kunnen be langstellenden gratis toegangs kaarten aanvragen bij de FNV Zeeland, Walplein 6 Middel burg, telefoon: 01180- 25655. MIDDELBURG Kunst De Stichting Beeldende Kunst Zeeland toont sieraden van de jonge textielkunstenaresse Thea Tblsma tijdens een expo sitie van 23 augustus tot en met 1 oktober in haar onderkomen aan de Kuiperspoort 22 te Mid delburg. Tblsma studeerde de vakken textiel en tekenen aan de lerarenopleiding d'Witte Le- li en de Rietveldacademie in Amsterdam. Ze laat zien dat de binnenband van een fiets, brommer of auto uitstekend kan dienen tot de verwerking van een halssieraad. De ronde vorm en het zwarte rubber in spireren haar. Het rubber is soepel, het voelt aan als een tweede huid en het blijft door zijn eigen gewicht dicht op het lichaam liggen. Dat is voor een sieraad heel belangrijk. Tblsma knipt zigzag vormen in het rubber, krult de punten om en speelt met de glanzende en gladde buitenkant in contrast met de matte gestructureerde grijze binnenkant. Thea Tblsma wil de oorspronkelijke vorm en het karakter van de band bewaren. Tbvens moet het sieraad een relatie onderhou den met het lichaam. De ope ningstijden van de expositie zijn dinsdag tot en met zater dag van 13.00 uur tot 17.00 uur. AARDENBURG Weerbaarheid De Volkshogeschool Zeeland te Aardenburg (01177-1259) houdt in het weekend van vrijdag 20 september een cursus weer baarheid voor vrouwen. Opko men voor jezelf, assertief zijn en je verweren kan men zich ei gen maken. Aan de orde komen grenzen stellen, nee durven zeggen, opkomen voor jezelf zonder anderen te kwetsen en initiatieven nemen. De cursus is bedoeld voor vrouwen die in hun privé of werksituatie beter voor zichzelf willen opkomen. De gerenommeerde Englisch Brass Group uit het Engelse Hatfield, dé plaats in Engeland waar Zie rikzee vanaf 1953 nauwe kontakten mee onderhoudt, heeft tijdens haar doorreis naar Duitsland, waar een toernee op het programma staat, ook Zierikzee aangedaan. Door loco-burgemeester L. J. van Gastel werd de Brass Group hartelijk ontvangen. The English Brass Group, die uit dertig musi ci bestaat, vereerde Zierikzee met een drietal optredens. Twee daarvan hadden in de open lucht plaats, te weten op de muziektent op het Havenplein. The English Brass Group mocht van een grote belangstelling genieten gedurende deze optredens. Ook vond er een speciaal avondconcert plaats in de Concertzaal. The English Brass Group staat onder leiding van de heer Eddie Thompson en ge niet grote bekendheid in eigen land, maar ook werden concerten gegeven in Frankrijk, België en Duitslandevenals in Canada en de Verenigde Staten. In 1989 vertegenwoordigde de band Enge land op een internationaal muziekfestival in Denemarken en trad ook op in het beroemde Tivoli. Advertentie JACOB VALCKEPLEIN 4 - 4461 KV GOES TELEFOON 01100-20176 KORTE NOBELSTRAAT 37-39 01110-15425 - ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5